libgnomekbd - en to tr translation catalogue (39 entries)

en: XKB initialization error
tr: XKB başlatma hatası

note: Translators: The count is related to the number of options. The %s * format specifier should not be modified, left "as is".
en: layout “%s” | layouts “%s”
tr[0]: düzen “%s”

note: Translators: The count is related to the number of options. The %s * format specifier should not be modified, left "as is".
en: option “%s” | options “%s”
tr[0]: seçenek “%s”

en: model “%s”, %s and %s
tr: model “%s”, %s ve %s

en: no layout
tr: düzen yok

en: no options
tr: seçenek yok

en: Keyboard Layout
tr: Klavye Düzeni

en: Preview keyboard layouts
tr: Klavye düzeni ön izleme

en: Keyboard layout “%s”
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
tr: Klavye düzeni “%s”
    Telif Hakkı &#169; X.Org Vakfı ve XKeyboardConfig katkıda bulunanları
    Lisans bilgileri için paket üst verisine göz atın

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: There was an error loading an image: %s
tr: Resim yüklenirken hata oluştu: %s

en: Default group, assigned on window creation
tr: Öntanımlı küme, pencere oluşturulurken atanır

en: Keep and manage separate group per window
tr: Her pencere için ayrı küme tut ve yönet

en: Save/restore indicators together with layout groups
tr: Düzen kümeleriyle birlikte belirteçleri de kaydet/yükle

en: Show layout names instead of group names
tr: Küme adları yerine düzen adlarını göster

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
tr: Küme adları yerine düzen adlarını göster (yalnızca çoklu düzen destekleyen XFree sürümleri için)

en: Load extra configuration items
tr: Ek yapılandırma ögelerini yükle

en: Load exotic, rarely used layouts and options
tr: Egzotik, çok nadir kullanılan düzenleri ve seçenekleri yükle

en: The Keyboard Preview, X offset
tr: Klavye Ön İzlemesi, X ofseti

en: The Keyboard Preview, Y offset
tr: Klavye Ön İzlemesi, Y ofseti

en: The Keyboard Preview, width
tr: Klavye Ön İzlemesi, genişlik

en: The Keyboard Preview, height
tr: Klavye Ön İzlemesi, yükseklik

en: Secondary groups
tr: İkincil kümeler

en: Show flags in the applet
tr: Uygulamacıkta bayrakları göster

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
tr: Geçerli düzeni belirtmek için uygulamacıkta bayrakları göster

en: The font family
tr: Yazı tipi ailesi

en: The font family for the layout indicator
tr: Düzen göstergesi için yazı tipi ailesi

en: The font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: The font size for the layout indicator
tr: Düzen göstergesi için yazı tipi boyutu

en: The foreground color
tr: Ön alan rengi

en: The foreground color for the layout indicator
tr: Düzen göstergesi için ön alan rengi

en: The background color
tr: Arka plan rengi

en: The background color for the layout indicator
tr: Düzen göstergesi için arka plan rengi

en: Keyboard model
tr: Klavye modeli

en: keyboard model
tr: klavye modeli

en: Keyboard layout
tr: Klavye düzeni

en: keyboard layout
tr: klavye düzeni

en: Keyboard options
tr: Klavye seçenekleri

en: Indicator:
tr: Belirteç:
