libgnomekbd - en to uk translation catalogue (39 entries)

en: XKB initialization error
uk: Помилка запуску XKB

note: Translators: The count is related to the number of options. The %s * format specifier should not be modified, left "as is".
en: layout “%s” | layouts “%s”
uk[0]: розкладка «%s»
uk[1]: розкладки «%s»
uk[2]: розкладок «%s»
uk[3]: розкладка «%s»

note: Translators: The count is related to the number of options. The %s * format specifier should not be modified, left "as is".
en: option “%s” | options “%s”
uk[0]: параметр «%s»
uk[1]: параметри «%s»
uk[2]: параметрів «%s»
uk[3]: параметр «%s»

en: model “%s”, %s and %s
uk: модель «%s», %s та %s

en: no layout
uk: немає розкладки

en: no options
uk: немає параметрів

en: Keyboard Layout
uk: Розкладка клавіатури

en: Preview keyboard layouts
uk: Перегляд розкладки клавіатури

en: Keyboard layout “%s”
    Copyright &#169; X.Org Foundation and XKeyboardConfig contributors
    For licensing see package metadata
uk: Розкладка клавіатури «%s»
    Copyright &#169; X.Org Foundation та учасники розробки XKeyboardConfig
    Ліцензію викладено в метаданих пакунка

en: Unknown
uk: Невідомо

en: There was an error loading an image: %s
uk: Помилка завантаження зображення: %s

en: Default group, assigned on window creation
uk: Типова група, що призначається при створенні вікна

en: Keep and manage separate group per window
uk: Зберігати та підтримувати різні групи для окремих вікон

en: Save/restore indicators together with layout groups
uk: Зберігати/відновлювати індикатори разом з групами розкладок

en: Show layout names instead of group names
uk: Показувати назви розкладок замість назв груп

en: Show layout names instead of group names (only for versions of XFree supporting multiple layouts)
uk: Показувати назви замість назв груп (лише для версій XFree, які підтримують багато розкладок)

en: Load extra configuration items
uk: Завантажити додаткові пункти налаштувань

en: Load exotic, rarely used layouts and options
uk: Завантажити екзотичні, рідко вживані розкладки та параметри

en: The Keyboard Preview, X offset
uk: Перегляд клавіатури, зсув з X

en: The Keyboard Preview, Y offset
uk: Перегляд клавіатури, зсув з Y

en: The Keyboard Preview, width
uk: Перегляд клавіатури, ширина

en: The Keyboard Preview, height
uk: Перегляд клавіатури, висота

en: Secondary groups
uk: Другорядні групи

en: Show flags in the applet
uk: Показувати прапори в аплеті

en: Show flags in the applet to indicate the current layout
uk: Показувати прапори у аплеті для індикації теперішньої розкладки

en: The font family
uk: Гарнітура шрифту

en: The font family for the layout indicator
uk: Гарнітура шрифту для індикатора розкладки

en: The font size
uk: Розмір шрифту

en: The font size for the layout indicator
uk: Розмір шрифту для індикатора розкладки

en: The foreground color
uk: Колір тексту

en: The foreground color for the layout indicator
uk: Колір тексту для індикатора розкладки

en: The background color
uk: Колір тла

en: The background color for the layout indicator
uk: Колір тла для індикатора розкладки

en: Keyboard model
uk: Модель клавіатури

en: keyboard model
uk: модель клавіатури

en: Keyboard layout
uk: Розкладка клавіатури

en: keyboard layout
uk: розкладка клавіатури

en: Keyboard options
uk: Параметри клавіатури

en: Indicator:
uk: Індикатор:
