libgnomeui-2.0 - en to ast translation catalogue (305 entries)

en: Child Item 1
ast: Elementu fíu 1

en: Hint for item 1
ast: Conseyu pa elementu 1

en: Child Item 2
ast: Elementu fíu 2

en: Hint for item 2
ast: Conseyu pal elementu 2

en: Credits
ast: Creitos

en: Written by
ast: Escritu por

en: Documented by
ast: Documentao por

en: Translated by
ast: Tornao por

en: C_redits
ast: C_reitos

en: Program name
ast: Nome del programa

en: The name of the program
ast: El nome del programa

en: Program version
ast: Versión del programa

en: The version of the program
ast: La versión del programa

en: Copyright string
ast: Llinia de drechos de copia

en: Copyright information for the program
ast: Información de drechos de copia del programa

en: Comments string
ast: Cadena comentada

en: Comments about the program
ast: Comentarios al rodiu del programa

en: Authors
ast: Autor

en: List of authors of the programs
ast: Llista d'autores de los programes

en: Author entry
ast: Entrada d'autor

en: A single author entry
ast: Entrada d'un solu autor

en: Documenters
ast: Documentalistes

en: List of people documenting the program
ast: Llista de xente que fizo la documentacion del programa

en: Documenter entry
ast: Entrada del documentador

en: A single documenter entry
ast: Una entrada cenciella pal documentador

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
ast: Créitos pa los traductores. Esta cadena tendría de tar conseñada como traducible

en: Logo
ast: Logotipu

en: A logo for the about box
ast: Un logu pa la caxa acerca de

en: About %s
ast: Al rodiu %s

note: Some standard menus
en: _File
ast: _Ficheru

en: _File/
ast: _Ficheru/

en: _Edit
ast: R_emanar

en: _Edit/
ast: R_emanar/

en: _View
ast: _Ver

en: _View/
ast: _Ver/

en: _Settings
ast: _Configuración

en: _Settings/
ast: _Configuración/

note: If you have more then one New type, use this tree
en: _New
ast: _Nuevu

en: _New/
ast: _Nuevu/

en: Fi_les
ast: Fi_cheros

en: Fi_les/
ast: Fi_cheros/

en: _Windows
ast: _Ventanes

en: _Game
ast: _Xuegu

en: _Help
ast: _Ayuda

en: _Windows/
ast: _Ventanes/

note: Open
en: _Open...
ast: _Abrir...

en: Open a file
ast: Abrir un ficheru

note: Save
en: _Save
ast: _Guardar

en: Save the current file
ast: Guardar esti ficheru

note: Save As
en: Save _As...
ast: Guard_ar Como...

en: Save the current file with a different name
ast: Guardar esti ficheru con un nome estremáu

note: Revert
en: _Revert
ast: _Revertir

en: Revert to a saved version of the file
ast: Revertir a la versión guardada d'esti ficheru

note: Print
en: _Print...
ast: Im_prentar...

en: Print the current file
ast: Imprentar esti ficheru

note: Print Setup
en: Print S_etup...
ast: Confi_guración d'Imprentación...

en: Setup the page settings for your current printer
ast: Configurar los parámetros de páxina pa la so impresora

note: Close
en: _Close
ast: _Zarrar

en: Close the current file
ast: Zarrar esti ficheru

note: Exit
en: _Quit
ast: _Colar

en: Quit the application
ast: Colar del programa

note: * The "Edit" menu Cut
en: Cu_t
ast: Cor_tar

en: Cut the selection
ast: Cortar la esbilla

note: 10 Copy
en: _Copy
ast: _Copiar

en: Copy the selection
ast: Copiar la esbilla

note: Paste
en: _Paste
ast: A_pegar

en: Paste the clipboard
ast: Apegar lo que tea nel portapapeles

note: Clear
en: C_lear
ast: L_limpiar

en: Clear the selection
ast: Llimpiar la esbilla

note: Undo
en: _Undo
ast: Desfacer

en: Undo the last action
ast: Desfacer la última aición

note: Redo
en: _Redo
ast: _Refacer

en: Redo the undone action
ast: Refacer l'aición desfecha

note: Find
en: _Find...
ast: _Atopar...

en: Search for a string
ast: Restolar una frase

note: Find Again
en: Find Ne_xt
ast: Atopar Sig_uiente

en: Search again for the same string
ast: Restolar de nuevo lo mesmo

note: Replace
en: R_eplace...
ast: R_eemplazar...

en: Replace a string
ast: Reemplazar daqué

note: Properties
en: _Properties
ast: _Propiedaes

en: Modify the file's properties
ast: Modificar les propiedades del ficheru

note: * The Settings menu Settings
en: Prefere_nces
ast: Prefere_ncies

en: Configure the application
ast: Configurar el programa

note: 20 * And the "Help" menu About
en: _About
ast: _Al rodiu

en: About this application
ast: Al rodiu d'esti programa

en: Select _All
ast: Esbill_alo Too

en: Select everything
ast: Esbillalo too

note: * Window menu
en: Create New _Window
ast: Crear una _Ventana Nueva

en: Create a new window
ast: Crear una ventana nueva

en: _Close This Window
ast: _Zarrar Esta Ventana

en: Close the current window
ast: Zarrar esta ventana

note: * The "Game" menu
en: _New Game
ast: Xuegu _Nuevu

en: Start a new game
ast: Entamar un nuevu xuegu

en: _Pause Game
ast: _Parar Xuegu

en: Pause the game
ast: Parar el xuegu

en: _Restart Game
ast: _Reaniciar Xuegu

en: Restart the game
ast: Reaniciar el xuegu

en: _Undo Move
ast: _Desfacer Mover

en: Undo the last move
ast: Desfacer l'últimu movimientu

en: _Redo Move
ast: _Refacer Mover

en: Redo the undone move
ast: Refái el caberu movimientu fechu

en: _Hint
ast: C_onseyu

en: Get a hint for your next move
ast: Obtién un conseyu pal so próximu movimientu

note: 30
en: _Scores...
ast: _Puntuaciones...

en: View the scores
ast: Ver les puntuaciones

en: _End Game
ast: _Fin Xuegu

en: End the current game
ast: Fin xuegu actual

en: _Contents
ast: _Conteníos

en: View help for this application
ast: Ver gabitu d'esta aplicación

en: Text Below Icons
ast: Iconos Testu d'Abaxu

en: Priority Text Beside Icons
ast: Testu prioritariu al delláu de los iconos

en: Icons Only
ast: Sólo Iconos

en: Text Only
ast: Sólo Testu

en: Use Desktop Default (%s)
ast: Usar Escritoriu por Defectu (%s)

en:  (press return)
ast:  (Calca Enter)

en: Warning:
ast: Alvertencia:

en: yes
ast: sí

en: no
ast: non

en:  (yes or no)
ast:  (sí o non)

en:   - OK? (yes or no)
ast:   - ¿Val? (sí o non)

en: Progress
ast: Progresu

en: App ID
ast: ID Aplicación

en: The application ID string
ast: La cadena ID aplicación

en: Has Progress
ast: Tien progresu

en: Create a progress widget.
ast: Creya un nuevu widget de progresu.

en: Has Status
ast: Tien estau

en: Create a status widget.
ast: Creya un widget d'estáu.

en: Interactivity
ast: Interactividá

en: Level of user activity required.
ast: Nivel d'actividá d'usuariu requeríu

en: Your HTTP Proxy requires you to log in.
ast: El to Proxy HTTP requier que tes identificau.

en: You must log in to access "%s".
    %s
ast: Tienes que tar identificau "%s".
    %s

en: Your password will be transmitted unencrypted.
ast: La to clave será unviada ensín encriptar

en: Your password will be transmitted encrypted.
ast: La to clave sedrá unviada encriptada

en: Authentication Required
ast: Fai falta identificase

note: Translators: "You must log in to acces user@server.com/share domain MYWINDOWSDOMAIN."
en: You must log in to access %s domain %s
ast: Tienes que tar identificau p'aceder %s domain %s

en: You must log in to access %s
ast: Tienes d'identificate p'acceder %s

en: Specify session management ID
ast: Especificar ID xestor de sesión

en: Specify prefix of saved configuration
ast: Especificar prefixu de la configuración guardada

en: PREFIX
ast: PREFIXU

en: Disable connection to session manager
ast: Desconectar xestor de sesión

en: Session management:
ast: Xestor de sesión

en: Show session management options
ast: Ver opciones xestor sesión

en: Session management
ast: Xestor sesión

en: Cancel Logout
ast: Cancelar Logout

en: Received invalid color data
ast: Recibió datos de color nun válidos

en: Open a dialog to specify the color
ast: Abrir un diálogu pa especificar el color

en: Pick a color
ast: Escueya un color

en: Time
ast: Tiempu

en: The time currently selected
ast: Tiempu selecionau agora

en: DateEdit Flags
ast: Opciones de DateEdit

en: Flags for how DateEdit looks
ast: Opciones sobro l'aldéu de DateEdit

en: Lower Hour
ast: Hora Menor

en: Lower hour in the time popup selector
ast: Hora menor nel selector popup de tiempu

en: Upper Hour
ast: Hora Mayor

en: Upper hour in the time popup selector
ast: Hora mayor nel selector popup de tiempu

en: Initial Time
ast: Tiempu d'Entamu

en: The initial time
ast: El tiempu d'entamu

en: Date
ast: Fecha

en: Select Date
ast: Fecha selecionada

en: Select the date from a calendar
ast: Selecionar fecha dende un calendariu

note: Calendar label, only shown if the date editor has a time field
en: Calendar
ast: Calendariu

en: Select Time
ast: Tiempu Selecionau

en: Select the time from a list
ast: Seleciona'l tiempu dende una llista

en: gnome_date_edit_get_date deprecated, use gnome_date_edit_get_time
ast: gnome_date_edit_get_date en desusu, usa gnome_date_edit_get_time

en: Title
ast: Títulu

en: Title of the druid
ast: Títulu del asistente

en: Logo image
ast: Semeya logo

en: Top Watermark
ast: Conseña d'agua superior

en: Watermark image for the top
ast: Marca d'agua arriba

en: Title Foreground
ast: Títulu Primer Planu

en: Foreground color of the title
ast: Collor títulu primer planu

en: Title Foreground Color
ast: Collor Títulu Primer Planu

en: Foreground color of the title as a GdkColor
ast: Collor del títulu de Primer Planu como un GdkColor

en: Title Foreground color set
ast: Establecer collor de Títulu Primer Planu

en: Foreground color of the title is set
ast: Establecíu collor de Títulu Primer Planu

en: Background Color
ast: Color de Fondu

en: Background color
ast: Collor de fondu

en: Background color as a GdkColor
ast: Collor de fondu como un GdkColor

en: Background color set
ast: Establecer collor fondu

en: Background color is set
ast: Establecíu collor fondu

en: Contents Background Color
ast: Conteníu Collor Fondu

en: Contents Background color
ast: Conteníu collor Fondu

en: Contents Background color as a GdkColor
ast: Conteníu collor Fondu como un GdkColor

en: Contents Background color set
ast: Establecer Conteníos collor Fondu

en: Contents Background color is set
ast: Establecíu collor Fondu

en: Logo Background Color
ast: Collor Fondu Logu

en: Logo Background color
ast: Collor Primer Planu Logu

en: Logo Background color as a GdkColor
ast: Collor Fondu Logu como un GdkColor

en: Logo Background color set
ast: Establecer collor Fondu Logu

en: Logo Background color is set
ast: Establecíu collor Fondu Logu

en: Show Finish
ast: Ver Final

en: Show the 'Finish' button instead of the 'Next' button
ast: Amosar el botón «Finar» n'arróu del botón «Siguiente»

en: Show Help
ast: Ver gabitu

en: Show the 'Help' button
ast: Ver el botón "Gabitu"

en: History ID
ast: ID Hestoria

en: GTK entry
ast: Entrada GTK

en: The GTK entry
ast: La entrada GTK

en: Unique identifier for the file entry.  This will be used to save the history list.
ast: Identificador únicu pal ficheru introducíu. Esti será usau pa guardar l'hestorial

en: Browse Dialog Title
ast: Títulu Dialogu Explorar

en: Title for the Browse file dialog.
ast: Títulu pal dialogu d'esploración d'archivos

en: Directory Entry
ast: Entrada nel Directoriu

en: Whether the file entry is being used to enter directory names or complete filenames.
ast: Indica si la entrada d'archivu s'usa pa introducir direutamente nomes de direutorios o nomes d'archivos completos.

en: Whether the Browse file window should be modal.
ast: Cuando la ventana del Explorador debiera ser modal.

en: Filename
ast: Nome de ficheru

en: Filename that should be displayed in the file entry.
ast: Nome del archivu debiera ser visualizau nel ficheru introducíu

en: Default Path
ast: Ruta por defectu

en: Default path for the Browse file window.
ast: Ruta por defectu pa la ventana del Esplorador

en: GnomeEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GnomeEntry if you need to modify or query any of its parameters.
ast: GnomeEntry usa la entrada d'archivu pa introducir nomes d'archivos. Pue usar esta propiedá pa algamar GnomeEntry si necesita camudar o consultar cualesquier de los sos parámetros.

en: GtkEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GtkEntry if you need to modify or query any of its parameters.
ast: GnomeEntry usa la entrada d'archivu pa introducir nomes d'archivos. Pue usar esta propiedá pa algamar GnomeEntry si necesita camudar o consultar cualesquier de los sos parámetros.

en: Use GtkFileChooser
ast: Usar GtkFileChooser

en: Whether to use the new GtkFileChooser widget or the GtkFileSelection widget to select files.
ast: Indica si hai d'usar el widget nuevu GtkFileChooser o l'antigu GtkFileSelection pa seleicionar archivos.

en: GtkFileChooser Action
ast: Acion GtkFileChooser

en: The type of operation that the file selector is performing.
ast: La mena d'operación qu'el seleutor ta faciendo.

en: Select file
ast: Selecionar archivu

en: Path
ast: Ruta

en: Path to file
ast: Ruta al archivu

en: _Browse...
ast: _Güeyar...

en: Pop up a file selector to choose a file
ast: Abrir selector de ficheru pa escoyer un archivu

en: Pick a Font
ast: Escueya Fonte

en: The title of the selection dialog box
ast: El títulu d'un diálogu de seleción

en: Mode
ast: Mou

en: The mode of operation of the font picker
ast: El mou d'operación del seleutor de tipografíes

en: Font name
ast: Nome fonte

en: Name of the selected font
ast: Nome de la fonte selecionada

en: Font
ast: Fonte

en: The selected GtkFont
ast: La selecionada GtkFont

en: Preview text
ast: Preview testu

en: Preview text shown in the dialog
ast: Preview testu mostrándolu nel diálogu

en: Use font in label
ast: Usar fonte na etiqueta

en: Use font in the label in font info mode
ast: Usar tipografíes nes etiquetes, nel mou d'información de tipografía

en: Font size for label
ast: Tamañu fonte pa la etiqueta

en: Font size for label in font info mode
ast: Tamañu de la tipografía pal mou d'información de tipografíes

en: Show size
ast: Mostrar tamañu

en: Show size in font info mode
ast: Amuesa'l tamañu en mou información de la tipografía

en: GNOME GConf UI Support
ast: Supporte GNOME GConf

en: _Details
ast: _Detalles

en: The application "%s" attempted to change an aspect of your configuration that your system administrator or operating system vendor does not allow you to change. Some of the settings you have selected may not take effect, or may not be restored next time you use the application.
ast: La aplicación «%s» tentó camudar un aspeutu de la so configuración que'l alministrador del sistema o el proveedor del sistema operativu nun-y dexa camudar. Dalgunes de les opciones que tien elexíes pue que nun causen efeutu, o pue que nun se guarden pa la siguiente vegada qu'use l'aplicación.

en: An error occurred while loading or saving configuration information for %s. Some of your configuration settings may not work properly.
ast: Un error ocurrió mientres se cargaba o guardaba información de configuración pa %s. Dalgo de la to configuración puede nun trabayar apropiadamente.

en: The URL that GnomeHRef activates
ast: La URL qu'autiva GnomeHRef

en: Text
ast: Testu

en: The text on the button
ast: El testu del botón

en: End World Hunger
ast: Desaniciar la fame mundial

en: Link color
ast: Collor enllaz

en: Color used to draw the link
ast: Collor usau pa debuxar l'enllaz

en: This button will take you to the URI that it displays.
ast: Esti botón llevará-y a la URI qu'amuesa.

en: An error has occurred while trying to launch the default web browser.
    Please check your settings in the 'Preferred Applications' preference tool.
ast: Un error fue atopau mientres s'intentaba llanzar el navegador web por defectu.
    Por favor, chequea los tos axustes na ferramienta 'Preferred Applications'.

en: Unique identifier for the icon entry.  This will be used to save the history list.
ast: Identificador únicu pa la entrada del iconu. Usaráse pa guardar na llista hestórica.

en: Title for the Browse icon dialog.
ast: Títulu pal iconu del diálogu del esaminador.

en: Pixmap Directory
ast: Directoriu Pixmap

en: Directory that will be searched for icons.
ast: Directoriu usau pa buscar iconos.

en: Filename that should be displayed in the icon entry.
ast: Nome del archivu que tendría d'amosase na entrada del iconu.

en: Picker dialog
ast: Diálogu de seleición

en: Icon picker dialog.  You can use this property to get the GtkDialog if you need to modify or query any of its properties.
ast: Diálogu del seleutor d'iconos. Pue usar esta propiedá p'algamar el GtkDialog si necesita camudar o consultar dalguna de les sos propiedaes.

en: Choose Icon
ast: Escoyer Iconu

en: Icon selection dialog
ast: Diálogu seleción iconu

en: This dialog box lets you select an icon.
ast: Esti diálogu devuelvete un iconu selecionau

en: Icon Selector
ast: Selector d'Iconu

en: Please pick the icon you want.
ast: Por favor, calca l'iconu que quies.

en: This button will open a window to let you select an icon.
ast: Esti botón abrirá una ventana pa que seleciones un iconu.

en: Browse
ast: Esplorar

en: Icon path
ast: Ruta iconu

en: Here you should enter the name of the directory where icon images are located.
ast: Equí debieres introducir el nome del directoriu onde tan almacenaes les semeyes d'iconos.

en: GnomeIconSelection: '%s' does not exist or is not a directory
ast: GnomeIconSelection: '%s' nun esiste o nun ye un directoriu

en: GnomeIconSelection: couldn't open directory '%s'
ast: GnomeIconSelection: nun pudo abrise directoriu '%s'

en: Loading Icons...
ast: Cargando Iconos...

en: Information
ast: Información

en: Warning
ast: Avisu

en: Question
ast: Entruga

en: Message
ast: Mensaxe

en: _Username:
ast: _Usuariu:

en: _Domain:
ast: _Dominiu:

en: _Password:
ast: _Contraseña:

en: _New password:
ast: _Contraseña nueva:

en: Con_firm password:
ast: Con_firmar contraseña:

en: Password quality:
ast: Calidá de la contraseña:

en: Co_nnect
ast: Co_nectar

en: Connect _anonymously
ast: Conectar _anonimamente

en: Connect as u_ser:
ast: Conectar como u_suariu:

en: _Forget password immediately
ast: _Remembrar clave inmediatamente

en: _Remember password until you logout
ast: _Remembrar clave fasta te desconectes

en: _Remember forever
ast: _Remembrar siempre

en: Do Preview
ast: Facer Preview

en: Whether the pixmap entry should have a preview.
ast: Indica si la entrada de la imaxe tien de tener una vista preliminar.

en: No Image
ast: Nun hai Imaxe

en: Image Preview
ast: Prever Imaxe

en: A preview of the image currently specified
ast: Una vista preliminar de l'imaxe especificada anguaño

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
ast: Nun puede atopase hbox, usando una seleción d'archivu normal

en: Preview
ast: Entever

en: User
ast: Usuariu

en: Score
ast: Puntuación

en: Table Borders
ast: Bordes Tabla

en: Table Fill
ast: Rellenar Tabla

en: Bulleted List
ast: Llista de topos

en: Numbered List
ast: Llista Numberada

en: Indent
ast: Sangría

en: Un-Indent
ast: Quitar sangráu

en: About
ast: Al rodiu

en: Disable Crash Dialog
ast: Desautivar el diálogu de cuelgue

en: GNOME GUI Library:
ast: Llibrería GNOME GUI:

en: Show GNOME GUI options
ast: Ver opciones GNOME GUI

en: X display to use
ast: Visualizador X pa usar

en: DISPLAY
ast: VISUALIZADOR

en: GNOME GUI Library
ast: Llibrería GNOME GUI

en: Could not open link
ast: Nun pudo abrise enllaz

en: Exit the test
ast: Salir de la prueba
