libgnomeui - en to tr translation catalogue (314 entries)

en: Child Item 1
tr: Bala Unsurı 1

en: Hint for item 1
tr: Unsur 1 içün kinaye

en: Child Item 2
tr: Bala Unsurı 2

en: Hint for item 2
tr: Unsur 2 içün kinaye

en: Credits
tr: İtimatlar

en: Written by
tr: Yazğan(lar)

en: Documented by
tr: Vesiqalandırğan(lar)

en: Translated by
tr: Tercime etken(ler)

en: C_redits
tr: _İtimatlar

en: Program name
tr: Program ismi

en: The name of the program
tr: Programnıñ ismi

en: Program version
tr: Program sürümi

en: The version of the program
tr: Programnıñ sürümi

en: Copyright string
tr: Telif aqqı tizgisi

en: Copyright information for the program
tr: Program içün telif aqqı malümatı

en: Comments string
tr: Şerhler tizgisi

en: Comments about the program
tr: Program aqqındaki şerhler

en: Authors
tr: Müellifler

en: List of authors of the programs
tr: Programlarnıñ müellifler cedveli

en: Author entry
tr: Müellif kirdisi

en: A single author entry
tr: Tek müellif kirdisi

en: Documenters
tr: Vesiqalandırıcılar

en: List of people documenting the program
tr: Programnı vesiqalandırğan kişilerniñ cedveli

en: Documenter entry
tr: Vesiqalandırıcı kirdisi

en: A single documenter entry
tr: Tek vesiqalandırıcı kirdisi

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
tr: Tercimecilerge itibarlar. Bu tizgi tercime etilebilir olaraq işaretlenmeli

en: A logo for the about box
tr: Aqqında qutusı içün logo

en: About %s
tr: %s Aqqında

note: Some standard menus
en: _File
tr: _Dosye

en: _File/
tr: _Dosye/

en: _Edit
tr: _Tarir

en: _Edit/
tr: _Tarir/

en: _View
tr: _Körünim

en: _View/
tr: _Körünim/

en: _Settings
tr: _Tesbitler

en: _Settings/
tr: _Tesbitler/

note: If you have more then one New type, use this tree
en: _New
tr: _Yañı

en: _New/
tr: _Yañı/

en: Fi_les
tr: Dosye_ler

en: Fi_les/
tr: Dosye_ler/

en: _Windows
tr: _Pencereler

en: _Game
tr: _Oyun

en: _Help
tr: _Yardım

en: _Windows/
tr: _Pencereler/

note: Open
en: _Open...
tr: _Aç...

en: Open a file
tr: Bir dosye aç

note: Save
en: _Save
tr: _Saqla

en: Save the current file
tr: Ağımdaki dosyeni saqla

note: Save As
en: Save _As...
tr: Şöyl_e Saqla...

en: Save the current file with a different name
tr: Ağımdaki dosyeni farqlı isimnen saqla

note: Revert
en: _Revert
tr: _Keri döndür

en: Revert to a saved version of the file
tr: Dosyeniñ saqlanğan bir sürümine keri döndür

note: Print
en: _Print...
tr: _Bastır...

en: Print the current file
tr: Ağımdaki dosyeni bastır

note: Print Setup
en: Print S_etup...
tr: Bastıruv Tesbit_i...

en: Setup the page settings for your current printer
tr: Ağımdaki bastırıcıñız içün saife tesbitlerini ayarlañız

note: Close
en: _Close
tr: _Qapat

en: Close the current file
tr: Ağımdaki dosyeni qapat

note: Exit
en: _Quit
tr: _Terk et

en: Quit the application
tr: Uyğulamanı terk et

note: * The "Edit" menu Cut
en: Cu_t
tr: _Kes

en: Cut the selection
tr: Saylamnı kes

note: 10 Copy
en: _Copy
tr: K_opyala

en: Copy the selection
tr: Saylamnı kopiyala

note: Paste
en: _Paste
tr: Y_apıştır

en: Paste the clipboard
tr: Tüyreme-tahtasını yapıştır

note: Clear
en: C_lear
tr: _Temizle

en: Clear the selection
tr: Saylamnı temizle

note: Undo
en: _Undo
tr: _Keri yap

en: Undo the last action
tr: Soñki amelni keri yap

note: Redo
en: _Redo
tr: Kene _yap

en: Redo the undone action
tr: Keri yapılğan amelni kene yap

note: Find
en: _Find...
tr: _Tap...

en: Search for a string
tr: Bir tizgi içün qıdır

note: Find Again
en: Find Ne_xt
tr: _Soñrakini Tap

en: Search again for the same string
tr: Aynı tizgi içün yañıdan qıdır

note: Replace
en: R_eplace...
tr: _Almaştır...

en: Replace a string
tr: Bir tizgini almaştır

note: Properties
en: _Properties
tr: _Hasiyetler

en: Modify the file's properties
tr: Dosyeniñ hasiyetlerini deñiştir

note: * The Settings menu Settings
en: Prefere_nces
tr: _Tercihler

en: Configure the application
tr: Uyğulamanı ayarla

note: 20 * And the "Help" menu About
en: _About
tr: _Aqqında

en: About this application
tr: Bu uyğulama aqqında

en: Select _All
tr: _Episini Sayla

en: Select everything
tr: Er şeyni sayla

note: * Window menu
en: Create New _Window
tr: Yañı _Pencereni İcat Et

en: Create a new window
tr: Yañı pencereni icat et

en: _Close This Window
tr: Bu Pencereni _Qapat

en: Close the current window
tr: Ağımdaki pencereni qapat

note: * The "Game" menu
en: _New Game
tr: _Yañı Oyun

en: Start a new game
tr: Yañı bir oyun başlat

en: _Pause Game
tr: Oyunnı _Duraqlat

en: Pause the game
tr: Oyunnı duraqlat

en: _Restart Game
tr: Oyunnı _Kene Başlat

en: Restart the game
tr: Oyunnı kene başlat

en: _Undo Move
tr: Areketni _Keri Yap

en: Undo the last move
tr: Soñki areketni keri yap

en: _Redo Move
tr: Areketni Ke_ne Yap

en: Redo the undone move
tr: Keri yapılğan areketni kene yap

en: _Hint
tr: _Kinaye

en: Get a hint for your next move
tr: Soñraki areketiñiz içün bir kinaye etiniñiz

note: 30
en: _Scores...
tr: _Puanlar..

en: View the scores
tr: Puanlarnı köster

en: _End Game
tr: Oyunnı _Bitir

en: End the current game
tr: Ağımdaki oyunnı bitir

en: _Contents
tr: _Münderice

en: View help for this application
tr: Bu uyğulama içün yardım köster

en: Text Below Icons
tr: Metin İşaretçikler Astında

en: Priority Text Beside Icons
tr: Metin İşaretçikler Yanında

en: Icons Only
tr: Yalıñız İşaretçikler

en: Text Only
tr: Yalıñız Metin

en: Use Desktop Default (%s)
tr: Masaüstü Ög-belgilengenini Qullan (%s)

en:  (press return)
tr:  ("Enter" ("Return") tuşuna basıñız)

en: ERROR:
tr: HATA:

en: Warning:
tr: Tenbi:

en: y
tr: e

en: yes
tr: ebet

en: n
tr: y

en: no
tr: yoq

en:  (yes or no)
tr:  (ebet yaki yoq)

en:   - OK? (yes or no)
tr:   - Tamammı? (ebet yaki yoq)

en: Progress
tr: Teraqqiyat

en: App ID
tr: Uyğulama Kimligi

en: The application ID string
tr: Uyğulamanıñ Kimlik tizgisi

en: Has Progress
tr: Teraqqiyat Çubuğı Bar

en: Create a progress widget.
tr: Bir teraqqiyat pencerecigini icat et.

en: Has Status
tr: Durum Çubuğı Bar

en: Create a status widget.
tr: Bir durum pencerecigini icat et.

en: Interactivity
tr: Tesirleşimlilik

en: Level of user activity required.
tr: Qullanıcı faaliyeti seviyesi şart.

en: Your HTTP Proxy requires you to log in.
tr: HTTP Proksiñiz içeri imzalanuvıñıznı talap ete.

en: You must log in to access "%s".
    %s
tr: "%s" irişimi içün kiriş yapmalısıñız.
    %s

en: Your password will be transmitted unencrypted.
tr: Sır-sözüñiz şifrelenmeden naqil etilecek.

en: Your password will be transmitted encrypted.
tr: Sır-sözüñiz şifrelengen olaraq naqil etilecek.

en: Authentication Required
tr: Sahihlenme Şart

note: Translators: "You must log in to acces user@server.com/share domain MYWINDOWSDOMAIN."
en: You must log in to access %s domain %s
tr: %s saası %s irişimi içün kiriş yapmalısıñız

en: You must log in to access %s
tr: %s irişimi içün kiriş yapmalısıñız

en: Specify session management ID
tr: Oturım idaresi Kimligini belirtiñiz

en: ID
tr: Kimlik

en: Specify prefix of saved configuration
tr: Saqlanğan ayarlamanıñ ög-yalğamasını belirt

en: PREFIX
tr: ÖG-YALĞAMA

en: Disable connection to session manager
tr: Oturım idarecisine bağlantını ğayrı qabilleştir

en: Session management:
tr: Oturım idaresi:

en: Show session management options
tr: Oturım idaresi ihtiyariyatını köster

en: Session management
tr: Oturım idaresi

en: Cancel Logout
tr: Çıqışnı Lâğu Et

en: Received invalid color data
tr: Keçersiz renk verileri alındı

en: Open a dialog to specify the color
tr: Renkni belirtmek içün bir dialog aç

en: Pick a color
tr: Bir tüs saylañız

en: Time
tr: Vaqıt

en: The time currently selected
tr: Al-azırda saylanğan vaqıt

en: DateEdit Flags
tr: DateEdit Bayraqları

en: Flags for how DateEdit looks
tr: DateEdit körünim bayraqları

en: Lower Hour
tr: Alt Saat

en: Lower hour in the time popup selector
tr: Vaqıt peyda saylayıcısındaki alt saat

en: Upper Hour
tr: Üst Saat

en: Upper hour in the time popup selector
tr: Vaqıt peyda saylayıcısındaki üst saat

en: Initial Time
tr: İlkingi Vaqıt

en: The initial time
tr: İptidaiy vaqıt

en: Date
tr: Tarih

en: Select Date
tr: Tarihnı Saylañız

en: Select the date from a calendar
tr: Bir taqvimden tarihnı saylañız

note: Calendar label, only shown if the date editor has a time field
en: Calendar
tr: Taqvim

en: Select Time
tr: Vaqıtnı Saylañız

en: Select the time from a list
tr: Bir cedvelden vaqıtnı saylañız

en: gnome_date_edit_get_date deprecated, use gnome_date_edit_get_time
tr: gnome_date_edit_get_date eskirtilgen, yerine gnome_date_edit_get_time qullanıñız

en: Title
tr: Serleva

en: Title of the druid
tr: Tılsımcı serlevası

en: Logo image
tr: Logo süreti

en: Top Watermark
tr: Üst Filigran

en: Watermark image for the top
tr: Üst içün filigran süreti

en: Title Foreground
tr: Serleva Ögzemini

en: Foreground color of the title
tr: Serlevanıñ ögzemin tüsü

en: Title Foreground Color
tr: Serleva Ögzemini Renki

en: Foreground color of the title as a GdkColor
tr: Serlevanıñ ögzemin tüsü, GdkColor olaraq

en: Title Foreground color set
tr: Serleva Ögzemini renk kümesi

en: Foreground color of the title is set
tr: Serlevanıñ ögzemin renki tesbit etildi

en: Background Color
tr: Arqazemin Renki

en: Background color
tr: Arqazemin tüsü

en: Background color as a GdkColor
tr: Arqazemin renki, GdkColor olaraq

en: Background color set
tr: Arqazemin renk kümesi

en: Background color is set
tr: Arqazemin renki tesbit etildi

en: Contents Background Color
tr: Münderice Arqazemini Renki

en: Contents Background color
tr: Münderice Arqazemini tüsü

en: Contents Background color as a GdkColor
tr: Münderice Arqazemini renki, GdkColor olaraq

en: Contents Background color set
tr: Münderice Arqazemini renk kümesi

en: Contents Background color is set
tr: Münderice Arqazemini renki tesbit etildi

en: Logo Background Color
tr: Logo Arqazemini Renki

en: Logo Background color
tr: Logo Arqazemini tüsü

en: Logo Background color as a GdkColor
tr: Logo Arqazemini renki, GdkColor olaraq

en: Logo Background color set
tr: Logo Arqazemini renk kümesi

en: Logo Background color is set
tr: Logo Arqazemini renki tesbit etildi

en: Show Finish
tr: Bitir'ni Köster

en: Show the 'Finish' button instead of the 'Next' button
tr: 'Soñraki' dögmesi yerine 'Bitir' dögmesini köster

en: Show Help
tr: Yardımnı Köster

en: Show the 'Help' button
tr: 'Yardım' dögmesini köster

en: History ID
tr: Keçmiş Kimligi

en: GTK entry
tr: GTK kirdisi

en: The GTK entry
tr: GTK kirdisi

en: Unique identifier for the file entry.  This will be used to save the history list.
tr: Dosye kirdisi içün emsalsiz kimliklendirici. Bu, keçmiş cedvelini saqlamaq içün qullanılacaq.

en: Browse Dialog Title
tr: Kezin Dialogı Serlevası

en: Title for the Browse file dialog.
tr: Dosye Kezinme dialogınıñ serlevası.

en: Directory Entry
tr: Fihrist Kirdisi

en: Whether the file entry is being used to enter directory names or complete filenames.
tr: Dosye kirdisiniñ fihrist isimlerinimi yoqsa tam dosye isimlerinimi kirmege qullanılacağı.

en: Whether the Browse file window should be modal.
tr: Dosye Kezinme penceresiniñ modal olıp olmaycağı.

en: Filename
tr: Dosye adı

en: Filename that should be displayed in the file entry.
tr: Dosye kirdisinde kösterilecek dosye ismi.

en: Default Path
tr: Ög-belgilengen Yolçıq

en: Default path for the Browse file window.
tr: Dosye Kezinme penceresi içün ög-belgilengen yolçıq.

en: GnomeEntry
tr: GnomeEntry (GnomeKirdisi)

en: GnomeEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GnomeEntry if you need to modify or query any of its parameters.
tr: Dosye kirdisiniñ dosye adlarını kirmek içün qullanğanı GnomeEntry. GnomeEntry'ge ait er angi bir parametrni deñiştirmek yaki qıdırmaq içün onı elde etmege ihtiyacıñız olsa, bu hasiyetni qullana bilirsiñiz.

en: GtkEntry
tr: GtkEntry (GtkKirdisi)

en: GtkEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GtkEntry if you need to modify or query any of its parameters.
tr: Dosye kirdisiniñ dosye adlarını kirmek içün qullanğanı GtkEntry. GtkEntry'ge ait er angi bir parametrni deñiştirmek yaki qıdırmaq içün onı elde etmege ihtiyacıñız olsa, bu hasiyetni qullana bilirsiñiz.

en: Use GtkFileChooser
tr: GtkFileChooser (Gtk Dosye Saylavcısı) Qullan

en: Whether to use the new GtkFileChooser widget or the GtkFileSelection widget to select files.
tr: Dosyelerni saylamağa GtkFileChooser pencereciginiñmi'yoqsa GtkFileSelection (Gtk Dosye Saylamcısı) pencereciginiñmi qullanılacağı.

en: GtkFileChooser Action
tr: GtkFileChooser Ameli

en: The type of operation that the file selector is performing.
tr: Dosye saylamcısınıñ icra etkeni işlem türü.

en: Select file
tr: Dosye sayla

en: Path
tr: Yolçıq

en: Path to file
tr: Dosyege yolçıq

en: _Browse...
tr: _Kezin...

en: Pop up a file selector to choose a file
tr: Dosyeni saylamağa bir dosye saylamcısını peyda et.

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
tr: AaBbCcÇçDdEeFfGgĞğHhIıİiJjKkLlMmNnÑñOoÖöPpQqRrSsŞşTtUuÜüVvWwXxYyZz

en: Pick a Font
tr: Bir Urufat Saylañız

en: The title of the selection dialog box
tr: Saylam dialog qutusınıñ serlevası

en: Mode
tr: Tarz

en: The mode of operation of the font picker
tr: Urufat saylayıcısınıñ ameliyat tarzı

en: Font name
tr: Urufat ismi

en: Name of the selected font
tr: Saylanğan urufatnıñ ismi

en: Font
tr: Hurufa

en: The selected GtkFont
tr: Saylanğan GtkFont (Gtk Urufatı)

en: Preview text
tr: Ög-baquv metni

en: Preview text shown in the dialog
tr: Dialogta kösterilgen ög-baquv metni

en: Use font in label
tr: Etikette urufatnı qullan

en: Use font in the label in font info mode
tr: Urufat malümatı tarzında etiketteki urufatnı qullan

en: Font size for label
tr: Etiket içün urufat ölçüsi

en: Font size for label in font info mode
tr: Urufat malümatı tarzında etiket içün urufat ölçüsi

en: Show size
tr: Ölçüni köster

en: Show size in font info mode
tr: Urufat malümatı tarzında ölçüni köster

en: GNOME GConf UI Support
tr: GNOME GConf Qullanıcı Arayüzü Destegi

en: _Details
tr: _Tafsilât

en: The application "%s" attempted to change an aspect of your configuration that your system administrator or operating system vendor does not allow you to change. Some of the settings you have selected may not take effect, or may not be restored next time you use the application.
tr: "%s" uyğulaması sistem müdiriñizniñ yaki işletim sistemiñizniñ sizge deñiştirmege rühset etmegeni ayarlamañıznıñ bir aspektini deñiştirmege talpındı. Saylağan olğanıñız tesbitlerniñ bazıları uyğulanmaycaq yaki uyğulamanı nevbetteki qullanışıñızda keri tiklenmeycek.

en: An error occurred while loading or saving configuration information for %s. Some of your configuration settings may not work properly.
tr: %s içün ayarlama malümatını yüklegende yaki saqlağanda bir hata meydanğa keldi. Ayarlama tesbitleriñizniñ bazıları tüzgün çalışmay bilir.

en: The URL that GnomeHRef activates
tr: GnomeHRef tarafından faalleştirilgen URL

en: Text
tr: Metin

en: The text on the button
tr: Dögmedeki metin

en: End World Hunger
tr: Dünya Açlığını Toqtat

en: Link color
tr: İlişim renki

en: Color used to draw the link
tr: İlişimni sızmağa qullanılğan tüs

en: This button will take you to the URI that it displays.
tr: Bu dögme sizni köstergeni adreske (URI) keçirecek.

en: An error has occurred while trying to launch the default web browser.
    Please check your settings in the 'Preferred Applications' preference tool.
tr: Ög-belgilengen İnternet kezicisini fırlatqanda bir hata meydanğa keldi.
    Lütfen Tercih Etilgen Uyğulamalar aletindeki tesbitleriñizni teşkeriñiz.

en: Unique identifier for the icon entry.  This will be used to save the history list.
tr: İşaretçik kirdisi içün emsalsiz kimliklendirici. Bu, keçmiş cedvelini saqlamaq içün qullanılacaq.

en: Title for the Browse icon dialog.
tr: İşaretçik Kezinme dialogı içün serleva.

en: Pixmap Directory
tr: Piksharita Fihristi

en: Directory that will be searched for icons.
tr: İşaretçikler içün qıdırılacaq fihrist.

en: Filename that should be displayed in the icon entry.
tr: İşaretçik kirdisinde kösterilecek dosye adı.

en: Picker dialog
tr: Saylayıcı dialogı

en: Icon picker dialog.  You can use this property to get the GtkDialog if you need to modify or query any of its properties.
tr: İşaretçik saylayıcı dialog. GtkDialog'qa ait er angi bir parametrni deñiştirmek yaki qıdırmaq içün onı elde etmege ihtiyacıñız olsa, bu hasiyetni qullana bilirsiñiz.

en: Choose Icon
tr: İşaretçik Saylañız

en: Icon selection dialog
tr: İşaretçik saylam dialogı

en: This dialog box lets you select an icon.
tr: Bu dialog bir işaretçikni saylavıñızğa imkân bere.

en: Icon Selector
tr: İşaretçik Saylamcısı

en: Please pick the icon you want.
tr: Lütfen istegeniñiz işaretçikni saylañız.

en: This button will open a window to let you select an icon.
tr: Bu dögme bir işaretçikni saylavıñız içün bir pencere açacaq.

en: Browse
tr: Kezin

en: Icon path
tr: İşaretçik yolçığı

en: Here you should enter the name of the directory where icon images are located.
tr: Mında işaretçik süretlerininiñ bulunğanı bir fihrist adı kirsetüviñiz lâzim.

en: GnomeIconSelection: '%s' does not exist or is not a directory
tr: GnomeIconSelection: '%s' mevcut degil, ya da bir fihrist degildir

en: GnomeIconSelection: couldn't open directory '%s'
tr: GnomeIconSelection: '%s' fihristi açılamadı

en: Loading Icons...
tr: İşaretçikler Yüklene...

en: Information
tr: Malümat

en: Warning
tr: Tenbi

en: Error
tr: Hata

en: Question
tr: Sual

en: Message
tr: Risale

en: _Username:
tr: _Qullanıcı adı:

en: _Domain:
tr: _Saa:

en: _Password:
tr: Sı_r-söz:

en: _New password:
tr: _Yañı sır-söz:

en: Con_firm password:
tr: Sır-sözni _tasdiqla:

en: Password quality:
tr: Sır-söz keyfiyeti:

en: Co_nnect
tr: _Bağlan

en: Connect _anonymously
tr: _İsimsiz olaraq bağlan

en: Connect as u_ser:
tr: _Qullanıcı olaraq bağlan:

en: _Forget password immediately
tr: Sır-sözni _deral unut

en: _Remember password until you logout
tr: Siz tışarı imzalanğanğa _qadar sır-sözni hatırla

en: _Remember forever
tr: _Ebediyen hatırla

en: Do Preview
tr: Ög-baquv Yap

en: Whether the pixmap entry should have a preview.
tr: Piksharitası kirdisi ög-baquvınıñ olıp olmaycağı.

en: No Image
tr: Süret Yoq

en: Image Preview
tr: Süret Ög-baquv

en: A preview of the image currently specified
tr: Al-azırda belirtilgen süretniñ bir ög-baquvı

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
tr: Bir hbox tapılamadı, normal dosye saylamı qullanıla

en: Preview
tr: Ög-baquv

en: Top Ten
tr: Üst On

en: User
tr: Qullanıcı

en: Score
tr: Puan

note: TRANSLATORS NOTE: Date format used when showing scores in games. * Please refer to manpage of strftime(3) for complete reference.
en: %a %b %d %T %Y
tr: %d %b %a %T %Y

en: Table Borders
tr: Cedvel Sıñırları

en: Table Fill
tr: Cedvel Toldurması

en: Bulleted List
tr: İmli Cedvel

en: Numbered List
tr: Numaralandırılğan Cedvel

en: Indent
tr: Kirintile

en: Un-Indent
tr: Ğayrı Kirintile

en: About
tr: Aqqında

en: Disable Crash Dialog
tr: Yıqılma Dialogını Ğayrı Qabilleştir

en: GNOME GUI Library:
tr: GNOME Grafikiy Qullanıcı Arayüzü (GQA) Kitaphanesi:

en: Show GNOME GUI options
tr: GNOME Grafikiy Qullanıcı Arayüzü ihtiyariyatını köster

en: X display to use
tr: Qullanılacaq X kösterimi

en: DISPLAY
tr: KÖSTERİM

en: GNOME GUI Library
tr: GNOME Grafikiy Qullanıcı Arayüzü (GQA) Kitaphanesi

en: Could not open link
tr: İlişim açılamadı

en: Exit the test
tr: Sınamadan çıq
