libgnomeui - en to da translation catalogue (309 entries)

en: Child Item 1
da: Afkom-element 1

en: Hint for item 1
da: Tip til element 1

en: Child Item 2
da: Afkom-element 2

en: Hint for item 2
da: Tip til element 2

en: Credits
da: Bidragydere

en: Written by
da: Skrevet af

en: Documented by
da: Dokumenteret af

en: Translated by
da: Oversat af

en: C_redits
da: _Bidragydere

en: Program name
da: Programnavn

en: The name of the program
da: Navn på programmet

en: Program version
da: Programversion

en: The version of the program
da: Programmets version

en: Copyright string
da: Ophavsretsstreng

en: Copyright information for the program
da: Ophavsretsoplysninger for programmet

en: Comments string
da: Kommentartekst

en: Comments about the program
da: Kommentarer om programmet

en: Authors
da: Forfattere

en: List of authors of the programs
da: Liste over programmets programmører

en: Author entry
da: Forfatterpunkt

en: A single author entry
da: Et enkelt forfatterpunkt

en: Documenters
da: Forfattere af dokumentation

en: List of people documenting the program
da: Liste over forfattere af dokumentation til programmet

en: Documenter entry
da: Dokumentationsforfatterpunkt

en: A single documenter entry
da: Et enkelt dokumentationsforfatterpunkt

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
da: Medvirkende oversættere. Denne streng bør mærkes som oversættelig

en: A logo for the about box
da: Et logo for "om"-vinduet

en: About %s
da: Om %s

note: Some standard menus
en: _File
da: _Fil

en: _File/
da: _Fil/

en: _Edit
da: R_edigér

en: _Edit/
da: R_edigér/

en: _View
da: _Vis

en: _View/
da: _Vis/

en: _Settings
da: _Indstillinger

en: _Settings/
da: _Indstillinger/

note: If you have more then one New type, use this tree
en: _New
da: _Ny

en: _New/
da: _Ny/

en: Fi_les
da: Fi_ler

en: Fi_les/
da: Fi_ler/

en: _Windows
da: Vin_duer

en: _Game
da: _Spil

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Windows/
da: Vin_duer/

note: Open
en: _Open...
da: _Åbn...

en: Open a file
da: Åbn en fil

note: Save
en: _Save
da: _Gem

en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

note: Save As
en: Save _As...
da: Gem _som...

en: Save the current file with a different name
da: Gem den aktuelle fil under et nyt navn

note: Revert
en: _Revert
da: _Forkast

en: Revert to a saved version of the file
da: Forkast ændringerne og gå tilbage til en gemt version af filen

note: Print
en: _Print...
da: _Udskriv...

en: Print the current file
da: Udskriv den aktuelle fil

note: Print Setup
en: Print S_etup...
da: Udskrifts_indstillinger...

en: Setup the page settings for your current printer
da: Tilpas sideindstillingerne for den aktuelle printer

note: Close
en: _Close
da: _Luk

en: Close the current file
da: Luk den aktuelle fil

note: Exit
en: _Quit
da: _Afslut

en: Quit the application
da: Afslut dette program

note: * The "Edit" menu Cut
en: Cu_t
da: Kl_ip

en: Cut the selection
da: Klip det markerede

note: 10 Copy
en: _Copy
da: _Kopiér

en: Copy the selection
da: Kopiér det markerede

note: Paste
en: _Paste
da: _Indsæt

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra udklipsholderen

note: Clear
en: C_lear
da: _Ryd

en: Clear the selection
da: Ryd det markerede

note: Undo
en: _Undo
da: _Fortryd

en: Undo the last action
da: Fortryd den sidste handling

note: Redo
en: _Redo
da: _Omgør

en: Redo the undone action
da: Omgør den fortrudte handling

en: Search for a string
da: Søg efter et tekststykke

note: Find Again
en: Find Ne_xt
da: Find n_æste

en: Search again for the same string
da: Søg igen efter det samme tekststykke

note: Replace
en: R_eplace...
da: _Erstat...

en: Replace a string
da: Erstat tekststykke

note: Properties
en: _Properties
da: E_genskaber

en: Modify the file's properties
da: Ændr filens egenskaber

note: * The Settings menu Settings
en: Prefere_nces
da: _Indstillinger

en: Configure the application
da: Konfigurér programmet

note: 20 * And the "Help" menu About
en: _About
da: _Om

en: About this application
da: Om dette program

en: Select _All
da: Marker _alt

en: Select everything
da: Markér det hele

note: * Window menu
en: Create New _Window
da: Opret nyt _vindue

en: Create a new window
da: Opret et nyt vindue

en: _Close This Window
da: L_uk dette vindue

en: Close the current window
da: Luk det aktuelle vindue

note: * The "Game" menu
en: _New Game
da: _Nyt spil

en: Start a new game
da: Start et nyt spil

en: _Pause Game
da: _Pause spil

en: Pause the game
da: Sæt spillet på pause

en: _Restart Game
da: _Genstart spil

en: Restart the game
da: Start spillet igen

en: _Undo Move
da: _Fortryd træk

en: Undo the last move
da: Fortryd sidste træk

en: _Redo Move
da: _Omgør træk

en: Redo the undone move
da: Omgør det fortrudte træk

en: _Hint
da: _Tip

en: Get a hint for your next move
da: Giv et råd til det næste træk

note: 30
en: _Scores...
da: _Resultater...

en: View the scores
da: Vis point fra tidligere spil

en: _End Game
da: _Afslut spillet

en: End the current game
da: Afslut det aktuelle spil

en: _Contents
da: _Indhold

en: View help for this application
da: Vis hjælp til dette program

en: Text Below Icons
da: Tekst under ikoner

en: Priority Text Beside Icons
da: Prioriteret tekst ved siden af ikoner

en: Icons Only
da: Kun ikoner

en: Text Only
da: Kun tekst

en: Use Desktop Default (%s)
da: Benyt forvalgt for skrivebord (%s)

en:  (press return)
da:  (tryk på retur)

en: ERROR:
da: FEJL:

en: Warning:
da: Advarsel:

en: y
da: j

en: yes
da: ja

en: no
da: nej

en:  (yes or no)
da:  (ja eller nej)

en:   - OK? (yes or no)
da:   - O.k.? (ja eller nej)

en: Progress
da: Fremgang

en: App ID
da: Program-id

en: The application ID string
da: Programmets id-streng

en: Has Progress
da: Har fremgangslinje

en: Create a progress widget.
da: Opret en fremgangskontrol

en: Has Status
da: Har statuslinje

en: Create a status widget.
da: Opret en statuslinje

en: Interactivity
da: Interaktiv

en: Level of user activity required.
da: Niveau af brugeraktivitet påkrævet

en: Your HTTP Proxy requires you to log in.
da: HTTP-mellemværten kræver at du logger på.

en: You must log in to access "%s".
    %s
da: Du skal logge på for at tilgå "%s".
    %s

en: Your password will be transmitted unencrypted.
da: Din adgangskode vil blive sendt ukrypteret.

en: Your password will be transmitted encrypted.
da: Din adgangskode vil blive sendt krypteret.

en: Authentication Required
da: Brugerverifikation krævet

note: Translators: "You must log in to acces user@server.com/share domain MYWINDOWSDOMAIN."
en: You must log in to access %s domain %s
da: Du skal logge på for at tilgå %s domæne %s

en: You must log in to access %s
da: Du skal logge på for at tilgå %s

en: Specify session management ID
da: Angiv ID for sessionshåndtering

en: Specify prefix of saved configuration
da: Angiv præfiks for gemt konfiguration

en: PREFIX
da: PRÆFIKS

en: Disable connection to session manager
da: Deaktivér forbindelse til sessionshåndtering

en: Session management:
da: Sessionshåndtering:

en: Show session management options
da: Vis valgmuligheder for sessionshåndtering

en: Session management
da: Sessionshåndtering

en: Cancel Logout
da: Annullér log ud

en: Received invalid color data
da: Modtog ugyldige farvedata

en: Open a dialog to specify the color
da: Åbn et vindue til at vælge farven

en: Pick a color
da: Vælg en farve

en: Time
da: Tid

en: The time currently selected
da: Den aktuelt valgte tid

en: DateEdit Flags
da: DateEdit-flag

en: Flags for how DateEdit looks
da: Flag for hvordan DateEdit ser ud

en: Lower Hour
da: Nedre timetal

en: Lower hour in the time popup selector
da: Nedre timetal i vælgeren

en: Upper Hour
da: Øvre timetal

en: Upper hour in the time popup selector
da: Øvre timetal i vælgeren

en: Initial Time
da: Oprindelig tid

en: The initial time
da: Den oprindelig tid

en: Date
da: Dato

en: Select Date
da: Vælg dato

en: Select the date from a calendar
da: Vælg datoen fra en kalender

note: Calendar label, only shown if the date editor has a time field
en: Calendar
da: Kalender

en: Select Time
da: Vælg tiden

en: Select the time from a list
da: Vælg tiden fra en liste

en: gnome_date_edit_get_date deprecated, use gnome_date_edit_get_time
da: gnome_date_edit_get_date er forældet, brug gnome_date_edit_get_time

en: Title
da: Titel

en: Title of the druid
da: Titel for hjælperen

en: Logo image
da: Logobilllede

en: Top Watermark
da: Vandmærke foroven

en: Watermark image for the top
da: Vandmærkebillede øverst i hjælperen

en: Title Foreground
da: Titelforgrund

en: Foreground color of the title
da: Forgrundsfarve for titlen

en: Title Foreground Color
da: Titelforgrundsfarve

en: Foreground color of the title as a GdkColor
da: Forgrundsfarve for titlen som GdkColor

en: Title Foreground color set
da: Titelforgrundsfarve sat

en: Foreground color of the title is set
da: Forgrundsfarve for titlen er sat

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Background color as a GdkColor
da: Baggrundsfarve som en GdkColor

en: Background color set
da: Baggrundsfarve sat

en: Background color is set
da: Baggrundsfarve er sat

en: Contents Background Color
da: Indholdsbaggrundsfarve

en: Contents Background color
da: Indholdsbaggrundsfarve

en: Contents Background color as a GdkColor
da: Indholdsbaggrundsfarve som en GdkColor

en: Contents Background color set
da: Indholdsbaggrundsfarve sat

en: Contents Background color is set
da: Indholdsbaggrundsfarve er sat

en: Logo Background Color
da: Logobaggrundsfarve

en: Logo Background color
da: Logobaggrundsfarve

en: Logo Background color as a GdkColor
da: Baggrundsfarve for logo som en GdkColor

en: Logo Background color set
da: Baggrundsfarve for logo sat

en: Logo Background color is set
da: Baggrundsfarve for logo er sat

en: Show Finish
da: Vis fuldfør

en: Show the 'Finish' button instead of the 'Next' button
da: Vis "Fuldfør"-knappen i stedet for "Fremad"-knappen

en: Show Help
da: Vis Hjælp

en: Show the 'Help' button
da: Vis 'Hjælp'-knappen

en: History ID
da: Historik-id

en: GTK entry
da: GTK-indtastningsfelt

en: The GTK entry
da: GTK-indtastningsfeltet

en: Unique identifier for the file entry.  This will be used to save the history list.
da: Unikt navn til filindtastningen - dette bliver brugt til at gemme historiklisten

en: Browse Dialog Title
da: Gennemsetitel

en: Title for the Browse file dialog.
da: Titel på filvælgervinduet

en: Directory Entry
da: Mappeindtastning

en: Whether the file entry is being used to enter directory names or complete filenames.
da: Om filindtastningen bruges til at indtaste mappenavne eller fuldføre filnavne

en: Modal
da: Enerådende

en: Whether the Browse file window should be modal.
da: Om filvælgervinduet skal være enerådende

en: Filename
da: Filnavn

en: Filename that should be displayed in the file entry.
da: Filnavn som bliver vist i filindtastningen

en: Default Path
da: Forvalgt sti

en: Default path for the Browse file window.
da: Den forvalgte sti for filvælgervinduet

en: GnomeEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GnomeEntry if you need to modify or query any of its parameters.
da: Den GnomeEntry som filindtastningen bruger til at indtaste filnavne. Du kan bruge denne egenskab til at få fat i GnomeEntry'en hvis du har behov for at ændre eller kende nogle af dens parametre

en: GtkEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GtkEntry if you need to modify or query any of its parameters.
da: Den GtkEntry som filindtastningen bruger til at indtaste filnavne. Du kan bruge denne egenskab til at få fat i GtkEntry'en hvis du har behov for at ændre eller kende nogle af dens parametre

en: Use GtkFileChooser
da: Benyt GtkFileChooser

en: Whether to use the new GtkFileChooser widget or the GtkFileSelection widget to select files.
da: Om den nye GtkFileChooser-kontrol eller GtkFileSelection-kontrollen skal bruges til at vælge filer.

en: GtkFileChooser Action
da: GtkFileChooser-handling

en: The type of operation that the file selector is performing.
da: Typen af handling som filvælgeren udføre.

en: Select file
da: Vælg fil

en: Path
da: Sti

en: Path to file
da: Sti til fil

en: _Browse...
da: _Gennemse...

en: Pop up a file selector to choose a file
da: Vis et vindue til at vælge en fil

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
da: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZzÆæØøÅå

en: Pick a Font
da: Vælg en skrifttype

en: The title of the selection dialog box
da: Titel for vælgervinduet

en: Mode
da: Tilstand

en: The mode of operation of the font picker
da: Operationstilstand for skrifttypevælgeren

en: Font name
da: Skrifttypenavn

en: Name of the selected font
da: Navnet på den valgte skrifttype

en: Font
da: Skrifttype

en: The selected GtkFont
da: Den valgte GtkFont

en: Preview text
da: Eksempeltekst

en: Preview text shown in the dialog
da: Eksempeltekst som vises i vinduet

en: Use font in label
da: Benyt skrifttype i etiket

en: Use font in the label in font info mode
da: Benyt skrifttypen i etiketten i skrifttypeinfotilstand

en: Font size for label
da: Skriftstørrelse for etiket

en: Font size for label in font info mode
da: Skriftstørrelsen for etiketten i skrifttypeinfotilstand

en: Show size
da: Vis størrelse

en: Show size in font info mode
da: Vis størrelse i skrifttypeinfotilstand

en: GNOME GConf UI Support
da: GNOME GConf UI-understøttelse

en: _Details
da: _Detaljer

en: The application "%s" attempted to change an aspect of your configuration that your system administrator or operating system vendor does not allow you to change. Some of the settings you have selected may not take effect, or may not be restored next time you use the application.
da: Programmet "%s" forsøgte at ændre et aspekt ved din konfiguration som din systemadministrator ikke tillader dig at ændre. Nogle af de indstillingerne du har angivet, vil muligvis ikke træde i kraft eller blive husket til næste gang du bruger dette program.

en: An error occurred while loading or saving configuration information for %s. Some of your configuration settings may not work properly.
da: En fejl opstod under indlæsning eller gemning af konfigurationsoplysninger for %s. Nogle af indstillingerne virker måske ikke korrekt.

en: The URL that GnomeHRef activates
da: Den URL som GnomeHRef aktiverer

en: Text
da: Tekst

en: The text on the button
da: Teksten på knappen

en: End World Hunger
da: Gør en ende på verdenshungersnøden

en: Link color
da: Henvisningsfarve

en: Color used to draw the link
da: Den farve der bruges til at vise henvisninger med

en: This button will take you to the URI that it displays.
da: Denne knap vil bringe dig videre til den adresse den viser.

en: An error has occurred while trying to launch the default web browser.
    Please check your settings in the 'Preferred Applications' preference tool.
da: En fejl opstod under forsøg på at starte den forvalgte webbrowser.
    Kontrollér dine indstillingerne i værktøjet "Foretrukne programmer".

en: Unique identifier for the icon entry.  This will be used to save the history list.
da: Unikt navn til ikonindtastningen - dette bliver brugt til at gemme historiklisten

en: Title for the Browse icon dialog.
da: Titel på ikonvælgervinduet

en: Pixmap Directory
da: Billedmappe

en: Directory that will be searched for icons.
da: Mappe der bliver søgt i efter ikoner

en: Filename that should be displayed in the icon entry.
da: Filnavn der skal vises i ikonindtastningen

en: Picker dialog
da: Ikonvælgervindue

en: Icon picker dialog.  You can use this property to get the GtkDialog if you need to modify or query any of its properties.
da: Ikonvælgervinde - du kan bruge denne egenskab til at få fat i den underliggende GtkDialog hvis du har behov for at ændre eller kende nogle af dens parametre

en: Choose Icon
da: Vælg ikon

en: Icon selection dialog
da: Ikonvælger

en: This dialog box lets you select an icon.
da: Dette vindue lader dig vælge et ikon

en: Icon Selector
da: Ikonvælger

en: Please pick the icon you want.
da: Vælg det ikon du ønsker

en: This button will open a window to let you select an icon.
da: Denne knap åbner et vindue der lader dig vælge et ikon

en: Browse
da: Gennemse

en: Icon path
da: Ikonsti

en: Here you should enter the name of the directory where icon images are located.
da: Her kan du indtaste navnet på den mappe hvor ikonbillederne er

en: GnomeIconSelection: '%s' does not exist or is not a directory
da: GnomeIconSelection: "%s" eksisterer ikke eller er ikke en mappe

en: GnomeIconSelection: couldn't open directory '%s'
da: GnomeIconSelection: kunne ikke åbne mappen "%s"

en: Loading Icons...
da: Indlæser ikoner...

en: Warning
da: Advarsel

en: Error
da: Fejl

en: Question
da: Spørgsmål

en: Message
da: Besked

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _Domain:
da: _Domæne:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: _New password:
da: _Ny adgangskode:

en: Con_firm password:
da: _Bekræft adgangskode:

en: Password quality:
da: Adgangskodekvalitet:

en: Co_nnect
da: _Tilslut

en: Connect _anonymously
da: Tilslut _anonymt

en: Connect as u_ser:
da: Tilslut som _bruger:

en: _Forget password immediately
da: _Glem adgangskode øjeblikkeligt

en: _Remember password until you logout
da: _Husk adgangskode indtil du logger ud

en: _Remember forever
da: Husk _altid

en: Do Preview
da: Vis eksempel

en: Whether the pixmap entry should have a preview.
da: Om billedindtastningen skal have et eksempel

en: No Image
da: Intet
    billede

en: Image Preview
da: Eksempel

en: A preview of the image currently specified
da: Et smugkig af det aktuelt valgte billede

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
da: Kan ikke finde en hbox, bruger en almindelig filvælger

en: Preview
da: Eksempel

en: Top Ten
da: Top ti

en: User
da: Bruger

en: Score
da: Point

note: TRANSLATORS NOTE: Date format used when showing scores in games. * Please refer to manpage of strftime(3) for complete reference.
en: %a %b %d %T %Y
da: %a %d %b %Y %T

en: Table Borders
da: Tabelkanter

en: Table Fill
da: Tabeludfyldning

en: Bulleted List
da: Punktliste

en: Numbered List
da: Nummereret liste

en: Indent
da: Indryk

en: Un-Indent
da: Fjern indrykninger

en: About
da: Om

en: Disable Crash Dialog
da: Deaktivér nedbrudsvindue

en: GNOME GUI Library:
da: GNOME GUI-bibliotek:

en: Show GNOME GUI options
da: Vis valgmuligheder for GNOME GUI

en: X display to use
da: X-terminal som skal bruges

en: DISPLAY
da: TERMINAL

en: GNOME GUI Library
da: GNOME GUI-bibliotek

en: Could not open link
da: Kunne ikke åbne henvisning

en: Exit the test
da: Afslut testprogrammet
