libgnomeui 1.112.0 - en to fi translation catalogue (326 entries)

en: Child Item 1
fi: Lapsikohta 1

en: Hint for item 1
fi: Kohdan 1 vinkki

en: Child Item 2
fi: Lapsikohta 2

en: Hint for item 2
fi: Kohdan 2 vinkki

en: %s is a link to something that is not a folder
fi: %s on linkki sijaintiin, joka ei ole kansio

en: %s is a link without a destination location
fi: %s on linkki, jonka kohde ei ole olemassa

en: %s is not a folder
fi: %s ei ole kansio

en: Could not monitor '%s': %s
fi: Ei voitu tarkkailla kohdetta "%s": %s

en: Could not get info for '%s': %s
fi: Kohteesta "%s" ei saatu tietoja: %s

en: Could not create '%s': %s
fi: Kohdetta "%s" ei voitu luoda: %s

en: Network Servers
fi: Verkkopalvelimet

en: File System
fi: Tiedostojärjestelmä

en: '%s': %s
fi: "%s": %s

en: Bookmark saving failed (%s)
fi: Kirjanmerkin tallentaminen epäonnistui (%s)

en: Error getting information for '%s'
fi: Virhe haettaessa tietoja kohteelle "%s"

en: Could not get information for file '%s': %s
fi: Tiedoston "%s" tietoja ei saatu: %s

en: Failed to open file '%s': %s
fi: Tiedoston "%s" avaaminen ei onnistunut: %s

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
fi: Kuvan "%s" lataaminen ei onnistunut: syy tuntematon, mahdollisesti tiedosto on vioittunut

en: Credits
fi: Tekijät

en: Written by
fi: Tekijät

en: Documented by
fi: Dokumentoijat

en: Translated by
fi: Suomentajat

en: C_redits
fi: Teki_jät

en: Program name
fi: Ohjelman nimi

en: The name of the program
fi: Ohjelman nimi

en: Program version
fi: Ohjelman versio

en: The version of the program
fi: Ohjelman versio

en: Copyright string
fi: Tekijänoikeudet

en: Copyright information for the program
fi: Ohjelman tekijänoikeustiedot

en: Comments string
fi: Kommentit

en: Comments about the program
fi: Kommentteja ohjelmasta

en: Authors
fi: Tekijät

en: List of authors of the programs
fi: Luettelo ohjelman tekijöistä

en: Author entry
fi: Tekijä

en: A single author entry
fi: Yksittäisen tekijän tiedot

en: Documenters
fi: Dokumentoijat

en: List of people documenting the program
fi: Luettelo ohjelmaa dokumentoivista henkilöistä

en: Documenter entry
fi: Dokumentoija

en: A single documenter entry
fi: Yksittäisen dokumentoijan tiedot

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
fi: Ohjelman kääntäjät. Tämä merkkijono pitäisi merkitä käännettäväksi.

en: A logo for the about box
fi: Tietoikkunassa näkyvä logo

en: About %s
fi: Tietoja ohjelmasta %s

note: Some standard menus
en: _File
fi: _Tiedosto

en: _File/
fi: _Tiedosto/

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Edit/
fi: _Muokkaa/

en: _View
fi: _Näytä

en: _View/
fi: _Näytä/

en: _Settings
fi: _Asetukset

en: _Settings/
fi: _Asetukset/

note: If you have more then one New type, use this tree
en: _New
fi: _Uusi

en: _New/
fi: _Uusi/

en: Fi_les
fi: Tie_dostot

en: Fi_les/
fi: Tie_dostot/

en: _Windows
fi: _Ikkunat

en: _Game
fi: _Peli

en: _Help
fi: O_hje

en: _Windows/
fi: _Ikkunat/

note: Open
en: _Open...
fi: _Avaa...

en: Open a file
fi: Avaa tiedosto

note: Save
en: _Save
fi: _Tallenna

en: Save the current file
fi: Tallenna tiedosto

note: Save As
en: Save _As...
fi: Tallenna _nimellä...

en: Save the current file with a different name
fi: Tallenna tiedosto toisella nimellä

note: Revert
en: _Revert
fi: _Palauta levyltä

en: Revert to a saved version of the file
fi: Palauta tallennettu versio tiedostosta

note: Print
en: _Print...
fi: T_ulosta...

en: Print the current file
fi: Tulosta tiedosto

note: Print Setup
en: Print S_etup...
fi: Tulostusasetu_kset...

en: Setup the page settings for your current printer
fi: Aseta tulostusasetukset tämänhetkiselle kirjoittimelle

note: Close
en: _Close
fi: _Sulje

en: Close the current file
fi: Sulje tiedosto

note: Exit
en: _Quit
fi: _Lopeta

en: Quit the application
fi: Lopeta tämä ohjelma

note: * The "Edit" menu Cut
en: Cu_t
fi: _Leikkaa

en: Cut the selection
fi: Leikkaa valinta leikepöydälle

note: 10 Copy
en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Copy the selection
fi: Kopioi valinta leikepöydälle

note: Paste
en: _Paste
fi: L_iitä

en: Paste the clipboard
fi: Liitä leikepöydän sisältö asiakirjaan

note: Clear
en: C_lear
fi: _Tyhjennä

en: Clear the selection
fi: Tyhjennä valinta

note: Undo
en: _Undo
fi: _Kumoa

en: Undo the last action
fi: Kumoa edellinen toiminto

note: Redo
en: _Redo
fi: Tee _uudelleen

en: Redo the undone action
fi: Tee kumottu toiminto uudestaan

note: Find
en: _Find...
fi: _Etsi...

en: Search for a string
fi: Etsi merkkijonoa

note: Find Again
en: Find Ne_xt
fi: Etsi _seuraava

en: Search again for the same string
fi: Etsi uudestaan samaa merkkijonoa

note: Replace
en: R_eplace...
fi: Ko_rvaa...

en: Replace a string
fi: Korvaa merkkijono toisella

note: Properties
en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: Modify the file's properties
fi: Muokkaa tiedoston ominaisuuksia

note: * The Settings menu Settings
en: Prefere_nces
fi: _Asetukset

en: Configure the application
fi: Määrittele ohjelman asetukset

note: 20 * And the "Help" menu About
en: _About
fi: _Tietoja

en: About this application
fi: Tietoja tästä ohjelmasta

en: Select _All
fi: _Valitse kaikki

en: Select everything
fi: Valitse kaikki

note: * Window menu
en: Create New _Window
fi: Uusi _ikkuna

en: Create a new window
fi: Luo uusi ikkuna

en: _Close This Window
fi: _Sulje tämä ikkuna

en: Close the current window
fi: Sulje tämä ikkuna

note: * The "Game" menu
en: _New Game
fi: _Uusi peli

en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

en: _Pause Game
fi: Pelitau_ko

en: Pause the game
fi: Pidä pelissä tauko

en: _Restart Game
fi: Aloita al_usta

en: Restart the game
fi: Aloita peli alusta

en: _Undo Move
fi: _Peru siirto

en: Undo the last move
fi: Peru edellinen siirto

en: _Redo Move
fi: Tee uu_destaan

en: Redo the undone move
fi: Tee peruttu siirto uudestaan

en: _Hint
fi: _Vihje

en: Get a hint for your next move
fi: Anna vihje seuraavaksi siirroksi

note: 30
en: _Scores...
fi: _Tulokset...

en: View the scores
fi: Näytä tuloslistat

en: _End Game
fi: Lop_eta peli

en: End the current game
fi: Lopeta nykyinen peli

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: View help for this application
fi: Näytä tämä ohjelman ohje

en: Text Below Icons
fi: Teksti kuvakkeiden alla

en: Priority Text Beside Icons
fi: Oleellinen teksti kuvakkeiden vierellä

en: Icons Only
fi: Vain kuvakkeet

en: Text Only
fi: Vain teksti

en: Use Desktop Default (%s)
fi: Käytä työpöydän oletusta (%s)

en:  (press return)
fi:  (paina enter)

en: ERROR:
fi: VIRHE:

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: y
fi: k

en: yes
fi: kyllä

en: n
fi: e

en: no
fi: ei

en:  (yes or no)
fi:  (kyllä tai ei)

en:   - OK? (yes or no)
fi:   - OK? (kyllä tai ei)

en: Progress
fi: Edistyminen

en: App ID
fi: Ohjelman ID

en: The application ID string
fi: Ohjelman ID-merkkijono

en: Has Progress
fi: Edistymispalkki on

en: Create a progress widget.
fi: Luo edistymispalkkikomponentti

en: Has Status
fi: Tila on

en: Create a status widget.
fi: Luo tilakomponentti.

en: Interactivity
fi: Vuorovaikutteisuus

en: Level of user activity required.
fi: Vaadittu käyttäjän aktiivisuuden määrä.

en: Your HTTP Proxy requires you to log in.
fi: HTTP-välipalvelin vaatii sisäänkirjautumisen.

en: You must log in to access "%s".
    %s
fi: Osoitteen "%s" käyttämiseksi täytyy kirjautua sisään.
    %s

en: Your password will be transmitted unencrypted.
fi: Salasanasi välittyy salaamattomana.

en: Your password will be transmitted encrypted.
fi: Salasanasi välittyy salattuna.

en: Authentication Required
fi: Todennus vaaditaan

note: Translators: "You must log in to acces user@server.com/share domain MYWINDOWSDOMAIN."
en: You must log in to access %s domain %s
fi: Osoitteen "%s" verkkoalueen "%s" käyttämiseksi täytyy kirjautua sisään.

en: You must log in to access %s
fi: Osoitteen "%s" käyttämiseksi täytyy kirjautua sisään.

en: Specify session management ID
fi: Määrittele istunnonhallinnan ID

en: Specify prefix of saved configuration
fi: Määrittele tallennettujen asetusten etuliite

en: PREFIX
fi: ETULIITE

en: Disable connection to session manager
fi: Katkaise yhteys istunnonhallintaan

en: Session management:
fi: Istunnonhallinta:

en: Show session management options
fi: Näytä istunnonhallinnan asetukset

en: Session management
fi: Istunnonhallinta

en: Cancel Logout
fi: Peru ulos kirjautuminen

en: Received invalid color data
fi: Vastaanotti virheellisiä väritietoja

en: Open a dialog to specify the color
fi: Avaa värinvalintaikkuna

en: Pick a color
fi: Valitse väri

en: Time
fi: Aika

en: The time currently selected
fi: Nyt valittu aika

en: DateEdit Flags
fi: DateEditin liput

en: Flags for how DateEdit looks
fi: Liput, jotka säätävät DateEditin toimintaa

en: Lower Hour
fi: Ensimmäinen tunti

en: Lower hour in the time popup selector
fi: Ensimmäinen valittava tunti ajan valitsimessa

en: Upper Hour
fi: Viimeinen tunti

en: Upper hour in the time popup selector
fi: Viimeinen valittava tunti ajan valitsimessa

en: Initial Time
fi: Aika alussa

en: The initial time
fi: Alussa näkyvä aika

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Select Date
fi: Valitse päivämäärä

en: Select the date from a calendar
fi: Valitse päivämäärä kalenterista

note: Calendar label, only shown if the date editor has a time field
en: Calendar
fi: Kalenteri

en: Select Time
fi: Valitse aika

en: Select the time from a list
fi: Valitse aika luettelosta

en: gnome_date_edit_get_date deprecated, use gnome_date_edit_get_time
fi: gnome_date_edit_get_date on vanhentunut: käytä gnome_date_edit_get_time-funktiota sen sijaan.

en: Title
fi: Otsikko

en: Title of the druid
fi: Ohjatun toiminnon otsikko

en: Logo image
fi: Logo

en: Top Watermark
fi: Yläreunan kuva

en: Watermark image for the top
fi: Kuva yläreunaa varten

en: Title Foreground
fi: Otsikon edusta

en: Foreground color of the title
fi: Otsikon edustan väri

en: Title Foreground Color
fi: Otsikon edustaväri

en: Foreground color of the title as a GdkColor
fi: Otsikon edustan väri GdkColorina.

en: Title Foreground color set
fi: Otsikon edustan väri asetettu

en: Foreground color of the title is set
fi: Otsikon edustan väri on asetettu

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Background color as a GdkColor
fi: Taustaväri GdkColorina

en: Background color set
fi: Taustaväri asetettu

en: Background color is set
fi: Taustaväri on asetettu

en: Contents Background Color
fi: Sisällön taustaväri

en: Contents Background color
fi: Sisällön taustaväri

en: Contents Background color as a GdkColor
fi: Sisällön taustaväri GdkColorina

en: Contents Background color set
fi: Sisällön taustaväri asetettu

en: Contents Background color is set
fi: Sisällön taustaväri on asetettu

en: Logo Background Color
fi: Logon taustan väri

en: Logo Background color
fi: Logon taustan väri

en: Logo Background color as a GdkColor
fi: Logon taustan väri GdkColorina

en: Logo Background color set
fi: Logon taustan väri asetettu

en: Logo Background color is set
fi: Logon taustan väri on asetettu

en: Show Finish
fi: Näytä "Valmis"

en: Show the 'Finish' button instead of the 'Next' button
fi: Näytä "Valmis"-painike "Seuraava"-painikkeen sijasta

en: Show Help
fi: Näytä ohje

en: Show the 'Help' button
fi: Näytä ohjepainike

en: History ID
fi: Historiikin ID

en: GTK entry
fi: GTK-tekstikenttä

en: The GTK entry
fi: GTK-tekstikenttä

en: Unique identifier for the file entry.  This will be used to save the history list.
fi: Yksilöllinen tiedostokentän tunniste. Tätä tarvitaan historiikkiluettelon tallentamiseen.

en: Browse Dialog Title
fi: Selausikkunan otsikko

en: Title for the Browse file dialog.
fi: Selausikkunan otsikko.

en: Directory Entry
fi: Kansiokenttä

en: Whether the file entry is being used to enter directory names or complete filenames.
fi: Onko kansiokenttä kansioiden vai tiedostojen nimiä varten.

en: Modal
fi: Modaalinen

en: Whether the Browse file window should be modal.
fi: Onko selausikkuna modaalinen.

en: Filename
fi: Tiedostonimi

en: Filename that should be displayed in the file entry.
fi: Tiedostonimi, joka näkyy tiedostokentässä.

en: Default Path
fi: Oletuspolku

en: Default path for the Browse file window.
fi: Tiedostojen selausikkunan oletuspolku.

en: GnomeEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GnomeEntry if you need to modify or query any of its parameters.
fi: GnomeEntry, joka on tiedostonimien syöttämistä varten. Tämän ominaisuuden kautta voi saada GnomeEntryn, kun sen parametreja tarvitsee muuttaa tai käyttää.

en: GtkEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GtkEntry if you need to modify or query any of its parameters.
fi: GtkEntry, joka on tiedostonimien kenttään syöttämistä varten. Tämän ominaisuuden kautta voi saada GtkEntryn, kun sen parametreja tarvitsee muuttaa tai käyttää.

en: Use GtkFileChooser
fi: Käytä GtkFileChooseria

en: Whether to use the new GtkFileChooser widget or the GtkFileSelection widget to select files.
fi: Käytetäänkö GtkFileChooser-säädintä vai GtkFileSelection-säädintä tiedostojen valitsemiseen.

en: GtkFileChooser Action
fi: GtkFileChooserin toiminto

en: The type of operation that the file selector is performing.
fi: Tiedostovalitseman suorittaman toiminnon tyyppi.

en: Select file
fi: Valitse tiedosto

en: Path
fi: Polku

en: Path to file
fi: Tiedoston polku

en: _Browse...
fi: _Selaa...

en: Pop up a file selector to choose a file
fi: Avaa tiedoston valitsin

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
fi: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZzÅåÄäÖö

en: Pick a Font
fi: Valitse kirjasinlaji

en: The title of the selection dialog box
fi: Valintaikkunan otsikko

en: Mode
fi: Tila

en: The mode of operation of the font picker
fi: Kirjasinvalitsimen toimintatila

en: Font name
fi: Kirjasimen nimi

en: Name of the selected font
fi: Valitun kirjasimen nimi

en: Font
fi: Kirjasinlaji

en: The selected GtkFont
fi: Valittu GtkFont

en: Preview text
fi: Esikatseltava teksti

en: Preview text shown in the dialog
fi: Valintaikkunassa näkyvä esikatseltava teksti

en: Use font in label
fi: Käytä kirjasinta nimiössä

en: Use font in the label in font info mode
fi: Käytä kirjasinta nimiössä kirjasintietotilassa

en: Font size for label
fi: Nimiön kirjasinkoko

en: Font size for label in font info mode
fi: Nimiön tekstin koko kirjasintietotilassa

en: Show size
fi: Näytä koko

en: Show size in font info mode
fi: Näytä koko kirjasintietotilassa

en: GNOME GConf UI Support
fi: GNOMEn GConf-UI-tuki

en: _Details
fi: _Lisätiedot

en: The application "%s" attempted to change an aspect of your configuration that your system administrator or operating system vendor does not allow you to change. Some of the settings you have selected may not take effect, or may not be restored next time you use the application.
fi: Sovellus "%s" yritti muuttaa joitakin asetuksistasi, joiden muokkaamista järjestelmäsi ylläpitäjä tai käyttöjärjestelmän toimittaja ei salli. Eräät asetuksista eivät välttämättä tule voimaan, tai ne palautuvat takaisin alkuperäisiksi käyttäessäsi ohjelmaa seuraavan kerran.

en: An error occurred while loading or saving configuration information for %s. Some of your configuration settings may not work properly.
fi: Ohjelman %s asetustietojen lataamisessa tai tallentamisessa tapahtui virhe. Jotkin asetuksistasi eivät välttämättä toimi kunnolla.

en: The URL that GnomeHRef activates
fi: URL, jonka GnomeHRef aktivoi

en: Text
fi: Teksti

en: The text on the button
fi: Painikkeen teksti

en: End World Hunger
fi: Lopeta nälänhädät

en: Link color
fi: Linkin väri

en: Color used to draw the link
fi: Linkin piirtämisessä käytettävä väri

en: This button will take you to the URI that it displays.
fi: Tämä painike vie näyttämälleen URI:lle.

en: An error has occurred while trying to launch the default web browser.
    Please check your settings in the 'Preferred Applications' preference tool.
fi: Oletusasetuksena olevan WWW-selaimen käynnistyksessä tapahtui virhe.
    Tarkista, että suosittujen sovellusten asetukset ovat oikein.

en: Unique identifier for the icon entry.  This will be used to save the history list.
fi: Kuvakekohdan yksilöllinen tunniste. Tätä käytetään historiikkiluettelon tallentamiseen.

en: Title for the Browse icon dialog.
fi: Kuvakkeiden selausikkunan otsikko.

en: Pixmap Directory
fi: Kuvakansio

en: Directory that will be searched for icons.
fi: Kansio, josta kuvakkeita etsitään.

en: Filename that should be displayed in the icon entry.
fi: Tiedostonimi, joka näkyy tiedostokentässä.

en: Picker dialog
fi: Valitsinikkuna

en: Icon picker dialog.  You can use this property to get the GtkDialog if you need to modify or query any of its properties.
fi: Kuvakevalintaikkuna. Tämän ominaisuuden kautta voi saada GtkDialogin, jos sen ominaisuuksia tarvitsee muuttaa tai käyttää.

en: Choose Icon
fi: Valitse kuvake

en: Icon selection dialog
fi: Kuvakkeenvalintaikkuna

en: This dialog box lets you select an icon.
fi: Tästä ikkunasta voit valita kuvakkeen.

en: Icon Selector
fi: Kuvakevalitsin

en: Please pick the icon you want.
fi: Valitse haluamasi kuvake.

en: This button will open a window to let you select an icon.
fi: Tämä painike avaa ikkunan, josta voi valita kuvakkeen.

en: Browse
fi: Selaa

en: Icon path
fi: Kuvakkeen polku

en: Here you should enter the name of the directory where icon images are located.
fi: Tähän voit kirjoittaa kansion, jossa kuvakkeita on.

en: GnomeIconSelection: '%s' does not exist or is not a directory
fi: GnomeIconSelection: "%s" ei ole olemassa tai se ei ole kansio

en: GnomeIconSelection: couldn't open directory '%s'
fi: GnomeIconSelection: kansio "%s" ei avautunut

en: Loading Icons...
fi: Lataa kuvakkeita...

en: Information
fi: Tiedoksi

en: Warning
fi: Varoitus

en: Error
fi: Virhe

en: Question
fi: Kysymys

en: Message
fi: Viesti

en: _Username:
fi: _Tunnus:

en: _Domain:
fi: _Verkkoalue:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _New password:
fi: _Uusi salasana:

en: Con_firm password:
fi: _Vahvista salasana:

en: Password quality:
fi: _Salasanan laatu:

en: Co_nnect
fi: _Yhdistä

en: Connect _anonymously
fi: Yhdistä _nimettömänä

en: Connect as u_ser:
fi: Yhdistä _käyttäjänä:

en: _Forget password immediately
fi: _Unohda salasana heti

en: _Remember password until you logout
fi: Muista _salasana, kunnes kirjaudut ulos

en: _Remember forever
fi: _Muista salasana pysyvästi

en: Do Preview
fi: Esikatselu

en: Whether the pixmap entry should have a preview.
fi: Onko kuvakentällä esikatselutoiminto.

en: No Image
fi: Ei kuvaa

en: Image Preview
fi: Kuvan esikatselu

en: A preview of the image currently specified
fi: Valitun kuvan esikatselu

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
fi: Hboxia ei löydy, käytetään tavallista tiedostonvalintaa

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Top Ten
fi: 10 parasta

en: User
fi: Käyttäjä

en: Score
fi: Tulos

note: TRANSLATORS NOTE: Date format used when showing scores in games. * Please refer to manpage of strftime(3) for complete reference.
en: %a %b %d %T %Y
fi: %a %d. %Bta %T %Y

en: Table Borders
fi: Taulukon reunat

en: Table Fill
fi: Taulukon täyttö

en: Bulleted List
fi: Numeroimaton lista

en: Numbered List
fi: Numeroitu lista

en: Indent
fi: Sisennä

en: Un-Indent
fi: Poista sisennys

en: About
fi: Tietoja

en: Disable Crash Dialog
fi: Poista kaatumisikkuna käytöstä

en: GNOME GUI Library:
fi: Gnomen käyttöliittymäkirjasto:

en: Show GNOME GUI options
fi: Näytä Gnomen käyttöliittymäasetukset

en: X display to use
fi: Käytettävä X-näyttö

en: DISPLAY
fi: NÄYTTÖ

en: GNOME GUI Library
fi: Gnomen käyttöliittymäasetukset

en: Could not open link
fi: Linkkiä ei voi avata

en: Exit the test
fi: Lopeta testi
