GNOME - en to ps translation catalogue (280 entries)

en: Child Item 1
ps: وړوکی توکی ۱

en: Hint for item 1
ps: د ۱ وړوکي توکي لپاره اشاره

en: Child Item 2
ps: وړوکی توکی ۲

en: Hint for item 2
ps: د ۲ وړوکي توکي لپاره اشاره

en: Credits
ps: باورونه

en: Written by
ps: ليکوالان

en: Documented by
ps: لاسوندونکي

en: Translated by
ps: ژباړنان

en: C_redits
ps: ب_اورونه

en: Program name
ps: کړنلار نوم

en: The name of the program
ps: د کړنلار نوم

en: Program version
ps: کړنلار نسخه

en: The version of the program
ps: د کړنلار نسخه

en: Copyright string
ps: چاپرښتې مزی

en: Copyright information for the program
ps: د کړنلار لپاره د چاپرښتې خبرتياوې

en: Comments string
ps: څرګندون مزی

en: Comments about the program
ps: د کړنلار په اړه څرګندون

en: Authors
ps: ليکوالان

en: List of authors of the programs
ps: د کړنلارو د ليکوالانو لړ

en: Author entry
ps: ليکوال ننوت

en: A single author entry
ps: يو يوګړی ليکوال ننوت

en: Documenters
ps: لاسوندونکی

en: List of people documenting the program
ps: د هغه وګړو لړ چې کړنلار لاسوندوي

en: Documenter entry
ps: لاسوندونکی ننوت

en: A single documenter entry
ps: يو يوګړی لاسوندونکی ننوت

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
ps: د ژباړنانو نومونه. دا مزی بايد لکه ژباړل کېدونکی نښه شي

en: Logo
ps: نښان

en: A logo for the about box
ps: د په اړه بکس لپاره يو نښان

en: About %s
ps: په اړه %s د

note: Some standard menus
en: _File
ps: دوتنه_

en: _File/
ps: /دوتنه_

en: _Edit
ps: سمون_

en: _Edit/
ps: /سمون_

en: _View
ps: ليد_

en: _View/
ps: /ليد_

en: _Settings
ps: امستنې_

en: _Settings/
ps: /امستنې_

note: If you have more then one New type, use this tree
en: _New
ps: نوی_

en: _New/
ps: /نوی_

en: Fi_les
ps: دو_تنې

en: Fi_les/
ps: /دو_تنې

en: _Windows
ps: کړکۍ_

en: _Game
ps: لوبې_

en: _Help
ps: مرسته_

en: _Windows/
ps: /کړکۍ_

note: Open
en: _Open...
ps: ...پرانيستل_

en: Open a file
ps: کومه دوتنه پرانيستل

note: Save
en: _Save
ps: ساتل_

en: Save the current file
ps: اوسنۍ دوتنه ساتل

note: Save As
en: Save _As...
ps: ...ساتل _پر

en: Save the current file with a different name
ps: اوسنۍ دوتنه په کوم بل نوم ساتل

note: Print
en: _Print...
ps: ...چاپول_

en: Print the current file
ps: اوسنۍ دوتنه چاپول

note: Print Setup
en: Print S_etup...
ps: ...چاپ ا_مسته

en: Setup the page settings for your current printer
ps: خپل اوسني چاپګر لپاره مخ امستنې امستل

note: Close
en: _Close
ps: بندول_

en: Close the current file
ps: اوسنۍ دوتنه بندول

note: Exit
en: _Quit
ps: بندول_

en: Quit the application
ps: کاريال بندول

note: * The "Edit" menu Cut
en: Cu_t
ps: سکڼ_ل

en: Cut the selection
ps: ټاکنه سکڼل

note: 10 Copy
en: _Copy
ps: لمېسل_

en: Copy the selection
ps: ټاکنه لمېسل

note: Paste
en: _Paste
ps: سرېښل_

en: Paste the clipboard
ps: ټوټه دړه سرېښل

note: Clear
en: C_lear
ps: پ_اکول

en: Clear the selection
ps: ټاکنه پاکول

note: Undo
en: _Undo
ps: ناکړ_

en: Undo the last action
ps: تېر شوی چار ناکړول

note: Redo
en: _Redo
ps: بياکړ_

en: Redo the undone action
ps: ناشوی چار بيا کول

note: Find
en: _Find...
ps: ...لټون_

en: Search for a string
ps: کوم مزی لټول

note: Find Again
en: Find Ne_xt
ps: رات_لونکی لټول

en: Search again for the same string
ps: همدا مزی بيا لټول

note: Replace
en: R_eplace...
ps: ...ځ_ایناستی

en: Replace a string
ps: کوم مزی ځایناستول

note: Properties
en: _Properties
ps: ځانتياوې_

en: Modify the file's properties
ps: د دوتنې ځانتياوې بدلول

note: * The Settings menu Settings
en: Prefere_nces
ps: غوراو_ي

en: Configure the application
ps: کاريال سازول

note: 20 * And the "Help" menu About
en: _About
ps: په اړه_

en: About this application
ps: د دې کاريال په اړه

en: Select _All
ps: ټول ټاکل_

en: Select everything
ps: هرڅه ټاکل

note: * Window menu
en: Create New _Window
ps: نوې _کړکۍ جوړول

en: Create a new window
ps: يوه نوې کړکۍ جوړول

en: _Close This Window
ps: دا کړکۍ بندول_

en: Close the current window
ps: اوسنۍ کړکۍ بندول

note: * The "Game" menu
en: _New Game
ps: نوې لوبه_

en: Start a new game
ps: يوه نوې لوبه پېلول

en: _Pause Game
ps: لوبه ځنډول_

en: Pause the game
ps: لوبه ځنډول

en: _Restart Game
ps: لوبه بياپېلول_

en: Restart the game
ps: لوبه بياپېلول

en: _Undo Move
ps: خوځښت ناکړ_

en: Undo the last move
ps: تېر شوی خوځښت ناکړول

en: _Redo Move
ps: خوځښت بياکړ_

en: Redo the undone move
ps: ناکړ خوځښت بيا کول

en: _Hint
ps: اشاره_

en: Get a hint for your next move
ps: د خپل راتلونکي خوځښت لپاره اشاره اخېستل

note: 30
en: _Scores...
ps: ...نمبرې_

en: View the scores
ps: نمبرې ښودل

en: _End Game
ps: لوبه بندول_

en: End the current game
ps: اوسنۍ لوبه بندول

en: _Contents
ps: منځپانګې_

en: View help for this application
ps: د دې کاريال مرسته ښودل

en: Text Below Icons
ps: ليکنه د انځورنونو لاندې

en: Icons Only
ps: يوازې انځورنونه

en: Text Only
ps: يوازې ليکنه

en: Use Desktop Default (%s)
ps: (%s) د سرپاڼې تلواله کارول

en:  (press return)
ps:  (راستنيزه ووهﺉ)

en: ERROR:
ps: :تېروتنه

en: Warning:
ps: خبرتيا

en: y
ps: ه

en: yes
ps: هو

en: n
ps: ن

en: no
ps: نه

en:  (yes or no)
ps:  (هو يا نه)

en:   - OK? (yes or no)
ps: (هوکې؟ (هو يا نه -

en: Progress
ps: پرمختګ

en: App ID
ps: کاريال پېژند

en: The application ID string
ps: د کاريال پېژند مزی

en: Has Progress
ps: پرمختګ لري

en: Create a progress widget.
ps: .پرمختګ وړوکی جوړول

en: Has Status
ps: انکړ لري

en: Create a status widget.
ps: .انکړ وړوکی جوړول

en: You must log in to access "%s".
    %s
ps: لاس رسي لپاره بايد تاسې ننوځئ "%s" د
    %s

en: Authentication Required
ps: کرونه اړينه ده

en: You must log in to access %s
ps: ته لاس رسي لپاره بايد تاسو ننوځئ %s

en: Specify session management ID
ps: ناستې سمبالونې پېژند وټاکئ

en: ID
ps: پېژند

en: Specify prefix of saved configuration
ps: د ساتل شوې سازونې مختاړی وټاکئ

en: PREFIX
ps: مختاړی

en: Disable connection to session manager
ps: ناستې سمبالګر سره اړيکه ناوړول

en: Session management:
ps: :ناستې سمبالونه

en: Show session management options
ps: د ناستې سمبالونې غوراوي ښودل

en: Session management
ps: ناستې سمبالونه

en: Cancel Logout
ps: وتون بندول

en: Received invalid color data
ps: ناسم رنګ اومتوک لاس ته راغی

en: Open a dialog to specify the color
ps: د رنګ ټاکلو لپاره يوه کړکۍ پرانيستل

en: Pick a color
ps: رنګ اوچتول

en: Time
ps: مهال

en: The time currently selected
ps: هغه مهال چې اوس ټاکل شوی

en: DateEdit Flags
ps: جنډې DateEdit

en: Flags for how DateEdit looks
ps: څنګه ښکارېدنې لپاره جنډې DateEdit د

en: Lower Hour
ps: کوزه ګېنټه

en: Lower hour in the time popup selector
ps: په مهال بړبوکيز ټاکونکي کښې کوزه ګېنټه

en: Upper Hour
ps: بره ګېنټه

en: Upper hour in the time popup selector
ps: په مهال بړبوکيز ټاکونکي کښې بره ګېنټه

en: Initial Time
ps: پېليز مهال

en: The initial time
ps: د پېل مهال

en: Date
ps: نېټه

en: Select Date
ps: نېټه ټاکل

en: Select the date from a calendar
ps: د کليز نه يوه نېټه ټاکل

note: Calendar label, only shown if the date editor has a time field
en: Calendar
ps: کليز

en: Select Time
ps: مهال ټاکل

en: Select the time from a list
ps: مهال د يو لړ نه ټاکل

en: Title
ps: سرليک

en: Title of the druid
ps: د ډريوډ سرليک

en: Logo image
ps: نښان انځور

en: Top Watermark
ps: پاسنۍ اوبنښه

en: Watermark image for the top
ps: د پاس لپاره اوبنښه انځور

en: Title Foreground
ps: سرليک پاسليد

en: Foreground color of the title
ps: د سرليک پاسليد رنګ

en: Title Foreground Color
ps: سرليک پاسليد رنګ

en: Foreground color of the title as a GdkColor
ps: GdkColor د سرليک پاسليد رنګ لکه يو

en: Title Foreground color set
ps: د سرليک پاسليد رنګ غونډ

en: Foreground color of the title is set
ps: د سرليک پاسليد رنګ ټاکل شوی

en: Background Color
ps: شاليد رنګ

en: Background color
ps: شاليد رنګ

en: Background color as a GdkColor
ps: GdkColor شاليد رنګ لکه يو

en: Background color set
ps: د شاليد رنګ غوڼد

en: Background color is set
ps: شاليد رنګ ټاکل شوی

en: Contents Background Color
ps: د منځپانګې شاليد رنګ

en: Contents Background color
ps: د منځپانګې شاليد رنګ

en: Contents Background color as a GdkColor
ps: GdkColor د منځپانګې شاليد رنګ لکه يو

en: Contents Background color set
ps: د منځپانګې شاليد رنګ غونډ

en: Contents Background color is set
ps: د منځپانګې شاليد رنګ ټاکل شوی

en: Logo Background Color
ps: د نښان شاليد رنګ

en: Logo Background color
ps: د نښان شاليد رنګ

en: Logo Background color as a GdkColor
ps: GdkColor د نښان شاليد رنګ لکه يو

en: Logo Background color set
ps: د نښان شاليد رنګ غونډ

en: Logo Background color is set
ps: د نښان شاليد رنګ ټاکل شوی

en: Show Finish
ps: بشپړول ښودل

en: Show the 'Finish' button instead of the 'Next' button
ps: د 'راتلونکی' په ځای د 'بشپړول' تڼۍ ښودل

en: Show Help
ps: مرسته ښودل

en: Show the 'Help' button
ps: مرسته' تڼۍ ښودل'

en: History ID
ps: د مخينې پېژند

en: GTK entry
ps: ننوت GTK

en: The GTK entry
ps: ننوت GTK د

en: Browse Dialog Title
ps: د لټول کړکۍ سرليک

en: Title for the Browse file dialog.
ps: د دوتنه لټول کړکۍ سرليک

en: Directory Entry
ps: پوښۍ ننوت

en: Modal
ps: بېلګه

en: Whether the Browse file window should be modal.
ps: که چېرې بايد د دوتنه لټول کړکۍ بېلګه وي

en: Filename
ps: دوتنې نوم

en: Filename that should be displayed in the file entry.
ps: .هغه دوتنه نوم چې بايد دوتنې ننوت کښې وښودل شي

en: Default Path
ps: تلواله يونلور

en: Default path for the Browse file window.
ps: .د دوتنه لټول کړکۍ تلواله يونلور

en: Use GtkFileChooser
ps: کارول GtkFileChooser

en: GtkFileChooser Action
ps: چار GtkFileChooser

en: Select file
ps: دوتنه ټاکل

en: Path
ps: يونلور

en: Path to file
ps: د دوتنې يونلور

en: _Browse...
ps: ...لټول_

en: sans 12
ps: sans ۱۲

en: Pick a Font
ps: ليکبڼه اوچتول

en: The title of the selection dialog box
ps: د ټاکنې کړکۍ سرليک

en: Mode
ps: اکر

en: The mode of operation of the font picker
ps: د ليکبڼې اوچتوونکي د چلښت اکر

en: Font name
ps: ليکبڼې نوم

en: Name of the selected font
ps: د ټاکل شوې ليکبڼې نوم

en: Font
ps: ليکبڼه

en: The selected GtkFont
ps: GtkFont ټاکل شوی

en: Preview text
ps: ليکنې مخليد

en: Preview text shown in the dialog
ps: په کړکۍ کښې د ښودل شوې ليکنې مخليد

en: Use font in label
ps: په نښکه کښې ليکبڼه کارول

en: Use font in the label in font info mode
ps: په ليکبڼې خبرتياوې اکر کښې په نښکو کښې ليکبڼې کارول

en: Font size for label
ps: د نښکې د ليکبڼې کچ

en: Font size for label in font info mode
ps: په ليکبڼې خبرتياوې اکر کښې د نښکو د ليکبڼې کچ

en: Show size
ps: کچ ښودل

en: Show size in font info mode
ps: په ليکبڼې خبرتياوې اکر کښې کچ ښودل

en: _Details
ps: خبرتياوې_

en: Text
ps: ليکنه

en: The text on the button
ps: د تڼۍ پر سر ليکنه

en: End World Hunger
ps: نړېواله لوږه پايول

en: Link color
ps: د پېوند رنګ

en: Color used to draw the link
ps: هغه رنګ چې پېوند پرې انځوريږي

en: Title for the Browse icon dialog.
ps: د انځورن لټول کړکۍ سرليک

en: Pixmap Directory
ps: پوښۍ Pixmap

en: Directory that will be searched for icons.
ps: .هغه پوښۍ چې د انځورنونو لپاره به ولټول شي

en: Filename that should be displayed in the icon entry.
ps: .هغه دوتنه نوم چې انځورن ننوت کښې بايد وښودل شي

en: Picker dialog
ps: اوچتوونکی کړکۍ

en: Choose Icon
ps: انځورن ټاکل

en: Icon selection dialog
ps: انځورن ټاکنې کړکۍ

en: Icon Selector
ps: انڅورن ټاکونکی

en: Please pick the icon you want.
ps: .مهرباني وکړﺉ يو انځورن اوچت کړﺉ

en: This button will open a window to let you select an icon.
ps: .دا تڼۍ به يوه کړکۍ پرانيزي چې تاسو به پکښې انځورن ټاکلی شﺉ

en: Browse
ps: لټول

en: Icon path
ps: انځورن يونلور

en: Loading Icons...
ps: ...انځورنونه لېښل کيږي

en: Information
ps: خبرتياوې

en: Warning
ps: خبرتيا

en: Error
ps: تېروتنه

en: Question
ps: پوښتنه

en: Message
ps: استوزه

en: _Username:
ps: :کارن نوم_

en: _Domain:
ps: :شپول_

en: _Password:
ps: :تېرنويې_

en: _New password:
ps: :نوې تېرنويې_

en: Con_firm password:
ps: :تېرنويې باو_رييل

en: Password quality:
ps: :د پټنوم ښوالی

en: Co_nnect
ps: پېوند_ول

en: Connect _anonymously
ps: بېنومه پېوندېدل_

en: Connect as u_ser:
ps: :لکه ک_ارن پېوندېدل

en: _Forget password immediately
ps: تېرنويې دستي له ياده ويستل_

en: _Remember password until you logout
ps: تېرنويې تر هغه ياد ساتل چې ووځﺉ_

en: _Remember forever
ps: تل ياد ساتل_

en: Do Preview
ps: مخليد کول

en: No Image
ps: هېڅ انځور

en: Image Preview
ps: انځور مخليد

en: Preview
ps: مخليد

en: Top Ten
ps: لس جګ

en: User
ps: کارن

en: Score
ps: نمبر

en: Sans 14
ps: Sans ۱۴

en: Table Borders
ps: لښتيال بريدونه

en: Table Fill
ps: لښتيال ډکون

en: Bulleted List
ps: ګولۍ لړ

en: Numbered List
ps: شمېريز لړ

en: Indent
ps: سرتشه

en: About
ps: په اړه

en: GNOME GUI Library:
ps: :کتابتون GUI د ګنوم

en: Show GNOME GUI options
ps: غوراوي ښودل GUI د ګنوم

en: X display to use
ps: ښوون X د کارولو لپاره

en: DISPLAY
ps: ښوون

en: GNOME GUI Library
ps: کتابتون GUI د ګنوم

en: Could not open link
ps: پېوند نه شي پرانيستلی

en: Exit the test
ps: ازموينه بندول
