libgnomeui - en to ro translation catalogue (307 entries)

en: Child Item 1
ro: Element copil 1

en: Hint for item 1
ro: Sugestie pentru elementul 1

en: Child Item 2
ro: Element copil 2

en: Hint for item 2
ro: Sugestie pentru elementul 2

en: Credits
ro: Autori

en: Written by
ro: Programare

en: Documented by
ro: Documentație

en: Translated by
ro: Traducere

en: C_redits
ro: Auto_ri

en: Program name
ro: Nume program

en: The name of the program
ro: Numele programului

en: Program version
ro: Versiune program

en: The version of the program
ro: Versiunea programului

en: Copyright string
ro: Drepturi de autor

en: Copyright information for the program
ro: Detalii despre drepturile de autor pentru acest program

en: Comments string
ro: Comentarii

en: Comments about the program
ro: Comentarii referitoare la program

en: Authors
ro: Autori

en: List of authors of the programs
ro: Lista autorilor programelor

en: Author entry
ro: Intrare autor

en: A single author entry
ro: O singură intrare autor

en: Documenters
ro: Documentație

en: List of people documenting the program
ro: Lista persoanelor ce au documentat programul

en: Documenter entry
ro: Intrare documentarist

en: A single documenter entry
ro: Intrare pentru un singur documentarist

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
ro: Echipa de traducători. Acest text ar trebui marcat pentru traducere

en: Logo
ro: Siglă

en: A logo for the about box
ro: O siglă pentru fereastra de informații

en: About %s
ro: Despre %s

note: Some standard menus
en: _File
ro: _Fișier

en: _File/
ro: _Fișier/

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Edit/
ro: _Editare/

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _View/
ro: _Vizualizare/

en: _Settings
ro: _Opțiuni

en: _Settings/
ro: _Opțiuni/

note: If you have more then one New type, use this tree
en: _New
ro: _Nou

en: _New/
ro: _Nou/

en: Fi_les
ro: Fișie_re

en: Fi_les/
ro: Fișie_re/

en: _Windows
ro: Fere_stre

en: _Game
ro: _Joc

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Windows/
ro: Fere_stre/

note: Open
en: _Open...
ro: _Deschide...

en: Open a file
ro: Deschide un fișier

note: Save
en: _Save
ro: _Salvează

en: Save the current file
ro: Salvează fișierul curent

note: Save As
en: Save _As...
ro: Salvează c_a...

en: Save the current file with a different name
ro: Salvează fișierul curent cu un alt nume

note: Revert
en: _Revert
ro: Restaurea_ză

en: Revert to a saved version of the file
ro: Restaurează la o versiune anterior salvată a fișierului

note: Print
en: _Print...
ro: _Tipărește...

en: Print the current file
ro: Tipărește fișierul curent

note: Print Setup
en: Print S_etup...
ro: Opțiuni de ti_părire...

en: Setup the page settings for your current printer
ro: Alegeți opțiunile paginii pentru imprimanta curentă

note: Close
en: _Close
ro: În_chide

en: Close the current file
ro: Închide fișierul curent

note: Exit
en: _Quit
ro: _Ieșire

en: Quit the application
ro: Ieșire din aplicație

note: * The "Edit" menu Cut
en: Cu_t
ro: _Taie

en: Cut the selection
ro: Taie selecția

note: 10 Copy
en: _Copy
ro: _Copiază

en: Copy the selection
ro: Copiază selecția

note: Paste
en: _Paste
ro: _Lipește

en: Paste the clipboard
ro: Lipește din clipboard

note: Clear
en: C_lear
ro: Șt_erge

en: Clear the selection
ro: Șterge selecția

note: Undo
en: _Undo
ro: Anulea_ză

en: Undo the last action
ro: Anulează ultima acțiune

note: Redo
en: _Redo
ro: Re_fă

en: Redo the undone action
ro: Refă ultima acțiune anulată

note: Find
en: _Find...
ro: C_aută...

en: Search for a string
ro: Caută un anumit șir text

note: Find Again
en: Find Ne_xt
ro: Caută _următorul

en: Search again for the same string
ro: Caută din nou același șir text

note: Replace
en: R_eplace...
ro: Î_nlocuiește...

en: Replace a string
ro: Înlocuiește un șir text

note: Properties
en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: Modify the file's properties
ro: Modifică proprietățile fișierului

note: * The Settings menu Settings
en: Prefere_nces
ro: _Preferințe

en: Configure the application
ro: Configurare aplicație

note: 20 * And the "Help" menu About
en: _About
ro: _Despre

en: About this application
ro: Despre această aplicație

en: Select _All
ro: Selectează t_ot

en: Select everything
ro: Selectează totul

note: * Window menu
en: Create New _Window
ro: Creează _fereastră nouă

en: Create a new window
ro: Creează o fereastră nouă

en: _Close This Window
ro: În_chide această fereastră

en: Close the current window
ro: Închide fereastra curentă

note: * The "Game" menu
en: _New Game
ro: _Joc nou

en: Start a new game
ro: Începe un joc nou

en: _Pause Game
ro: _Pauză joc

en: Pause the game
ro: Întrerupe temporar jocul

en: _Restart Game
ro: _Restartează jocul

en: Restart the game
ro: Restartează jocul

en: _Undo Move
ro: Anulea_ză mișcarea

en: Undo the last move
ro: Anulează ultima mișcare

en: _Redo Move
ro: Re_fă mișcarea

en: Redo the undone move
ro: Refă ultima mișcare anulată

en: _Hint
ro: Su_gestie

en: Get a hint for your next move
ro: Primește o sugestie pentru următoarea mișcare

note: 30
en: _Scores...
ro: _Scoruri...

en: View the scores
ro: Arată scorurile

en: _End Game
ro: _Termină jocul

en: End the current game
ro: Termină jocul curent

en: _Contents
ro: _Cuprins

en: View help for this application
ro: Citiți ajutorul pentru această aplicație

en: Text Below Icons
ro: Text sub iconițe

en: Priority Text Beside Icons
ro: Text prioritar lângă iconițe

en: Icons Only
ro: Doar iconițe

en: Text Only
ro: Doar text

en: Use Desktop Default (%s)
ro: Utilizează opțiunile implicite (%s)

en:  (press return)
ro:  (apăsați „Enter”)

en: ERROR:
ro: EROARE:

en: Warning:
ro: Avertizare:

en: y
ro: d

en: yes
ro: da

en: no
ro: nu

en:  (yes or no)
ro:  (da sau nu)

en:   - OK? (yes or no)
ro:   - OK? (da sau nu)

en: Progress
ro: Progres

en: App ID
ro: ID aplicație

en: The application ID string
ro: ID-ul aplicației

en: Has Progress
ro: Are progres

en: Create a progress widget.
ro: Creează un widget de progres.

en: Has Status
ro: Are stare

en: Create a status widget.
ro: Creează un widget de stare.

en: Interactivity
ro: Interactivitate

en: Level of user activity required.
ro: Nivelul cerut de activitate al utilizatorului.

en: Your HTTP Proxy requires you to log in.
ro: Proxy-ul HTTP setat necesită autentificare.

en: You must log in to access "%s".
    %s
ro: Trebuie să vă autentificați pentru a accesa „%s”.
    %s

en: Your password will be transmitted unencrypted.
ro: Parola va fi trimisă necriptat.

en: Your password will be transmitted encrypted.
ro: Parola va fi trimisă criptat.

en: Authentication Required
ro: Se cere autentificare

note: Translators: "You must log in to acces user@server.com/share domain MYWINDOWSDOMAIN."
en: You must log in to access %s domain %s
ro: Trebuie să va autentificați pentru a accesa %s în domeniul %s.

en: You must log in to access %s
ro: Trebuie să va autentificați pentru a accesa %s.

en: Specify session management ID
ro: Specifică ID-ul de administrare a sesiunii

en: Specify prefix of saved configuration
ro: Specifică prefixul configurației salvate

en: Disable connection to session manager
ro: Dezactivează conexiunea la administratorul sesiunii

en: Session management:
ro: Administrare sesiune:

en: Show session management options
ro: Arată opțiunile de administrare a sesiunii

en: Session management
ro: Administrare sesiune

en: Cancel Logout
ro: Renunță la ieșire

en: Received invalid color data
ro: S-au primit date invalide despre culoare

en: Open a dialog to specify the color
ro: Deschide un dialog pentru specificarea culorii

en: Pick a color
ro: Alege o culoare

en: Time
ro: Oră

en: The time currently selected
ro: Ora selectată curent

en: DateEdit Flags
ro: Fanioane „DateEdit”

en: Flags for how DateEdit looks
ro: Fanioane referitoare la tipul „DateEdit”

en: Lower Hour
ro: Ora inferioară

en: Lower hour in the time popup selector
ro: Ora inferioară din selectorul popup al orei

en: Upper Hour
ro: Ora superioară

en: Upper hour in the time popup selector
ro: Ora superioară din selectorul popup al orei

en: Initial Time
ro: Oră inițială

en: The initial time
ro: Ora inițială

en: Date
ro: Dată

en: Select Date
ro: Selectați data

en: Select the date from a calendar
ro: Selectați data dintr-un calendar

en: Select Time
ro: Selectați ora

en: Select the time from a list
ro: Selectați ora dintr-o listă

en: gnome_date_edit_get_date deprecated, use gnome_date_edit_get_time
ro: gnome_date_edit_get_date este depășit, utilizați gnome_date_edit_get_time

en: Title
ro: Titlu

en: Title of the druid
ro: Titlul asistentului

en: Logo image
ro: Imaginea siglei

en: Top Watermark
ro: Watermark superior

en: Watermark image for the top
ro: Imaginea watermark pentru partea superioară

en: Title Foreground
ro: Titlu în prim plan

en: Foreground color of the title
ro: Culoarea de prim plan pentru titlu

en: Title Foreground Color
ro: Culoare titlu în prim plan

en: Foreground color of the title as a GdkColor
ro: Culoarea de prim plan a titlului ca valoare GdkColor

en: Title Foreground color set
ro: Culoarea titlului în prim plan setată

en: Foreground color of the title is set
ro: Culoarea titlului în prim plan este setată

en: Background Color
ro: Culoare fundal

en: Background color
ro: Culoarea fundalului

en: Background color as a GdkColor
ro: Culoarea fundalului ca valoare GdkColor

en: Background color set
ro: Culoarea fundalului setată

en: Background color is set
ro: Culoarea fundalului este setată

en: Contents Background Color
ro: Culoare conținut fundal

en: Contents Background color
ro: Culoarea conținut fundal

en: Contents Background color as a GdkColor
ro: Culoarea conținut fundal ca valoare GdkColor

en: Contents Background color set
ro: Culoarea conținutului fundalului setată

en: Contents Background color is set
ro: Culoarea conținutului fundalului este setată

en: Logo Background Color
ro: Culoarea fundalului siglei

en: Logo Background color
ro: Culoarea de fundal pentru siglă

en: Logo Background color as a GdkColor
ro: Culoarea de fundal pentru siglă ca valoare GdkColor

en: Logo Background color set
ro: Culoarea de fundal pentru siglă setată

en: Logo Background color is set
ro: Culoarea de fundal pentru siglă este setată

en: Show Finish
ro: Arată „Terminare”

en: Show the 'Finish' button instead of the 'Next' button
ro: Arată butonul „Terminare” în locul butonului „Următorul”

en: Show Help
ro: Arată „Ajutor”

en: Show the 'Help' button
ro: Arată butonul „Ajutor”

en: History ID
ro: ID istoric

en: GTK entry
ro: Intrare GTK

en: The GTK entry
ro: Intrarea GTK

en: Unique identifier for the file entry.  This will be used to save the history list.
ro: Identificator unic pentru intrarea fișierului. Acesta va fi folosit pentru a salva lista istoricului.

en: Browse Dialog Title
ro: Titlul dialogului de selectare

en: Title for the Browse file dialog.
ro: Titlu pentru dialogul de selectare fișier

en: Directory Entry
ro: Intrare directoare

en: Whether the file entry is being used to enter directory names or complete filenames.
ro: Specifică dacă intrarea fișierelor este folosită pentru a introduce nume de directoare sau nume complete de fișiere.

en: Modal
ro: Modală

en: Whether the Browse file window should be modal.
ro: Specifică dacă fereastra de selectare fișier ar trebui să fie modală.

en: Filename
ro: Nume fișier

en: Filename that should be displayed in the file entry.
ro: Numele fișierului care ar trebui afișat în intrarea fișierelor.

en: Default Path
ro: Cale implicită

en: Default path for the Browse file window.
ro: Calea implicită pentru fereastra de selectare fișier.

en: GnomeEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GnomeEntry if you need to modify or query any of its parameters.
ro: GnomeEntry folosit de intrarea fișierelor pentru introducerea numelor fișierelor. Puteți folosi această proprietate pentru a obține GnomeEntry dacă aveți nevoie să modificați sau să interogați oricare dintre parametrii săi.

en: GtkEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GtkEntry if you need to modify or query any of its parameters.
ro: GtkEntry folosit de intrarea fișierelor pentru introducerea numelor fișierelor. Puteți folosi această proprietate pentru a afla GtkEntry dacă aveți nevoie să modificați sau să interogați oricare dintre parametrii săi.

en: Use GtkFileChooser
ro: Utilizează GtkFileChooser

en: Whether to use the new GtkFileChooser widget or the GtkFileSelection widget to select files.
ro: Specifică dacă se va utiliza un widget GtkFileChooser sau un widget GtkFileSelection pentru a selecta fișiere.

en: GtkFileChooser Action
ro: Acțiune GtkFileChooser

en: The type of operation that the file selector is performing.
ro: Tipul operațiunii efectuate de selectorul de fișiere.

en: Select file
ro: Selectați un fișier

en: Path
ro: Cale

en: Path to file
ro: Calea către fișier

en: _Browse...
ro: _Selectare...

en: Pop up a file selector to choose a file
ro: Deschide un selector de fișiere pentru a alege un fișier

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
ro: AaĂăÂâBbCcDdEeFfGgHhIiÎîJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsŞşȘșTtŢţȚțUuVvWwXxYyZz

en: Pick a Font
ro: Alegeți un font

en: The title of the selection dialog box
ro: Titlul dialogului de selectare

en: Mode
ro: Mod

en: The mode of operation of the font picker
ro: Modul de operare al selectorului de fonturi

en: Font name
ro: Nume font

en: Name of the selected font
ro: Nume font selectat

en: The selected GtkFont
ro: GtkFont selectat

en: Preview text
ro: Text previzualizare

en: Preview text shown in the dialog
ro: Text de arătat în dialog ca exemplu

en: Use font in label
ro: Utilizează fontul în etichetă

en: Use font in the label in font info mode
ro: Utilizează fontul în etichetă în modul „font info”

en: Font size for label
ro: Mărime font în etichetă

en: Font size for label in font info mode
ro: Mărime font etichetă în modul „font info”

en: Show size
ro: Arată mărimea

en: Show size in font info mode
ro: Arată mărimea în modul informații despre fonturi

en: GNOME GConf UI Support
ro: Suport GNOME GConf UI

en: _Details
ro: _Detalii

en: The application "%s" attempted to change an aspect of your configuration that your system administrator or operating system vendor does not allow you to change. Some of the settings you have selected may not take effect, or may not be restored next time you use the application.
ro: Aplicația „%s” a încercat să schimbe un aspect al configurării pe care administratorul de sistem sau sistemul de operare nu îl permite. Unele opțiuni pe care le-ați selectat s-ar putea să nu aibă efect sau s-ar putea ca ele să nu poată fi restaurate la următoarea utilizare a aplicației.

en: An error occurred while loading or saving configuration information for %s. Some of your configuration settings may not work properly.
ro: O eroare a intervenit la încărcarea sau salvarea informațiilor de configurare pentru %s. Unele opțiuni de configurare s-ar putea să nu funcționeze corect.

en: The URL that GnomeHRef activates
ro: URL-ul activat de GnomeHRef

en: The text on the button
ro: Textul butonului

en: End World Hunger
ro: Rezolvă problemele globale ale omenirii

en: Link color
ro: Culoare linkuri

en: Color used to draw the link
ro: Culoarea folosită la afișarea linkurilor

en: This button will take you to the URI that it displays.
ro: Acest buton vă va duce către URI-ul afișat.

en: An error has occurred while trying to launch the default web browser.
    Please check your settings in the 'Preferred Applications' preference tool.
ro: Eroare la lansarea navigatorului web implicit.
    Verificați opțiunile din modulul de preferințe „Aplicații preferate”.

en: Unique identifier for the icon entry.  This will be used to save the history list.
ro: Identificator unic pentru intrarea iconițelor. Acesta va fi folosit pentru a salva istoricul.

en: Title for the Browse icon dialog.
ro: Titlu pentru dialogul de selectare iconițe.

en: Pixmap Directory
ro: Director pixmap

en: Directory that will be searched for icons.
ro: Directorul în care vor fi căutate iconițele.

en: Filename that should be displayed in the icon entry.
ro: Numele fișierului care ar trebui să fie afișat în intrarea iconițelor.

en: Picker dialog
ro: Dialog de selectare

en: Icon picker dialog.  You can use this property to get the GtkDialog if you need to modify or query any of its properties.
ro: Dialogul de selectare al iconiței. Puteți folosi această proprietate pentru a obține GtkDialog dacă aveți nevoie de modificarea sau interogarea oricăreia dintre proprietățile sale.

en: Choose Icon
ro: Alegere iconiță

en: Icon selection dialog
ro: Dialog de selectare iconițe

en: This dialog box lets you select an icon.
ro: Acest dialog vă oferă posibilitatea de a selecta o iconiță.

en: Icon Selector
ro: Selector iconiță

en: Please pick the icon you want.
ro: Alegeți iconița dorită.

en: This button will open a window to let you select an icon.
ro: Acest buton va deschide o fereastră ce vă va permite selectarea unei iconițe.

en: Browse
ro: Selectare

en: Icon path
ro: Cale iconiță

en: Here you should enter the name of the directory where icon images are located.
ro: Aici ar trebui să introduceți numele directorului ce conține iconițele.

en: GnomeIconSelection: '%s' does not exist or is not a directory
ro: GnomeIconSelection: „%s” nu există sau nu este un director

en: GnomeIconSelection: couldn't open directory '%s'
ro: GnomeIconSelection: nu s-a putut deschide directorul „%s”

en: Loading Icons...
ro: Se încarcă iconițele...

en: Information
ro: Informații

en: Warning
ro: Avertizare

en: Error
ro: Eroare

en: Question
ro: Întrebare

en: Message
ro: Mesaj

en: _Username:
ro: _Nume utilizator:

en: _Domain:
ro: _Domeniu:

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: _New password:
ro: Parolă _nouă:

en: Con_firm password:
ro: Con_firmare parolă:

en: Password quality:
ro: Calitate parolă:

en: Co_nnect
ro: Co_nectare

en: Connect _anonymously
ro: Conectare _anonimă

en: Connect as u_ser:
ro: Conectare ca utili_zatorul:

en: _Forget password immediately
ro: _Uită imediat parola

en: _Remember password until you logout
ro: Reține parola pentru această _sesiune

en: _Remember forever
ro: Reține pentru _totdeauna

en: Do Preview
ro: Arată previzualizare

en: Whether the pixmap entry should have a preview.
ro: Dacă intrarea pixmap ar trebui să aibă o previzualizare.

en: No Image
ro: Nici o imagine

en: Image Preview
ro: Previzualizare imagine

en: A preview of the image currently specified
ro: O previzualizare a imaginii specificate

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
ro: Nu s-a putut găsi un „hbox” folosind un selector de fișiere normal

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Top Ten
ro: Top 10

en: User
ro: Utilizator

en: Score
ro: Scor

note: TRANSLATORS NOTE: Date format used when showing scores in games. * Please refer to manpage of strftime(3) for complete reference.
en: %a %b %d %T %Y
ro: %a %d %b %Y, %T

en: Table Borders
ro: Margini tabel

en: Table Fill
ro: Umplere tabel

en: Bulleted List
ro: Listă pe puncte

en: Numbered List
ro: Listă numerotată

en: Indent
ro: Indentare

en: Un-Indent
ro: Deindentare

en: About
ro: Despre

en: Disable Crash Dialog
ro: Dezactivare dialog blocare

en: GNOME GUI Library:
ro: Bibliotecă GNOME GUI:

en: Show GNOME GUI options
ro: Arată opțiunile GNOME GUI

en: X display to use
ro: Display X de folosit

en: GNOME GUI Library
ro: Bibliotecă GNOME GUI

en: Could not open link
ro: Nu s-a putut deschide linkul

en: Exit the test
ro: Ieșire din test
