libgnomeui - en to sv translation catalogue (321 entries)

en: Child Item 1
sv: Barnobjekt 1

en: Hint for item 1
sv: Tips för objekt 1

en: Child Item 2
sv: Barnobjekt 2

en: Hint for item 2
sv: Tips för objekt 2

en: %s is a link to something that is not a folder
sv: %s är en länk till någonting som inte är en mapp

en: %s is a link without a destination location
sv: %s är en länk utan någon destinationsplats

en: %s is not a folder
sv: %s är ingen mapp

en: Could not monitor '%s': %s
sv: Kunde inte övervaka "%s": %s

en: Could not get info for '%s': %s
sv: Kunde inte få information om "%s": %s

en: Could not create '%s': %s
sv: Kunde inte skapa "%s": %s

en: Network Servers
sv: Nätverksservrar

en: File System
sv: Filsystem

en: '%s': %s
sv: "%s": %s

en: Bookmark saving failed (%s)
sv: Sparande av bokmärke misslyckades (%s)

en: Error getting information for '%s'
sv: Fel vid hämtning av information för "%s"

en: Could not get information for file '%s': %s
sv: Kunde inte hämta information om filen "%s": %s

en: Failed to open file '%s': %s
sv: Misslyckades med att öppna filen "%s": %s

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
sv: Misslyckades med att läsa in bilden "%s": orsaken okänd, kanske en trasig bildfil

en: Credits
sv: Tack

en: Written by
sv: Skrivet av

en: Documented by
sv: Dokumenterat av

en: Translated by
sv: Översatt av

en: C_redits
sv: _Tack

en: Program name
sv: Programnamn

en: The name of the program
sv: Namnet på programmet

en: Program version
sv: Programversion

en: The version of the program
sv: Programmets versionsnummer

en: Copyright string
sv: Copyrightsträng

en: Copyright information for the program
sv: Copyrightinformation för programmet

en: Comments string
sv: Kommentarsträng

en: Comments about the program
sv: Kommentarer om programmet

en: Authors
sv: Författare

en: List of authors of the programs
sv: Lista med programmens författare

en: Author entry
sv: Författarpost

en: A single author entry
sv: En ensam författarpost

en: Documenters
sv: Dokumentatörer

en: List of people documenting the program
sv: Lista med folk som dokumenterat programmet

en: Documenter entry
sv: Dokumentatörpost

en: A single documenter entry
sv: En ensam dokumentatörspost

en: Credits to the translators. This string should be marked as translatable
sv: Tack till översättarna. Denna sträng ska vara markerad för översättning

en: Logo
sv: Logotyp

en: A logo for the about box
sv: En logotyp för om-rutan

en: About %s
sv: Om %s

note: Some standard menus
en: _File
sv: _Arkiv

en: _File/
sv: _Arkiv/

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Edit/
sv: _Redigera/

en: _View
sv: _Visa

en: _View/
sv: _Visa/

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _Settings/
sv: _Inställningar/

note: If you have more then one New type, use this tree
en: _New
sv: _Ny

en: _New/
sv: _Ny/

en: Fi_les
sv: Fi_ler

en: Fi_les/
sv: Fi_ler/

en: _Windows
sv: _Fönster

en: _Game
sv: _Spel

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Windows/
sv: _Fönster/

note: Open
en: _Open...
sv: _Öppna...

en: Open a file
sv: Öppna en fil

note: Save
en: _Save
sv: _Spara

en: Save the current file
sv: Spara den aktuella filen

note: Save As
en: Save _As...
sv: Spara so_m...

en: Save the current file with a different name
sv: Spara den aktuella filen med ett annat namn

note: Revert
en: _Revert
sv: _Återställ

en: Revert to a saved version of the file
sv: Återställ en sparad version av filen

note: Print
en: _Print...
sv: Skriv _ut...

en: Print the current file
sv: Skriv ut den aktuella filen

note: Print Setup
en: Print S_etup...
sv: S_krivarinställningar...

en: Setup the page settings for your current printer
sv: Konfigurera sidinställningarna för din aktuella skrivare

note: Close
en: _Close
sv: S_täng

en: Close the current file
sv: Stäng den aktuella filen

note: Exit
en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Quit the application
sv: Avsluta programmet

note: * The "Edit" menu Cut
en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

note: 10 Copy
en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

note: Paste
en: _Paste
sv: Klistra _in

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in innehållet i urklipp

note: Clear
en: C_lear
sv: _Töm

en: Clear the selection
sv: Töm markeringen

note: Undo
en: _Undo
sv: _Ångra

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

note: Redo
en: _Redo
sv: _Gör om

en: Redo the undone action
sv: Gör om den senast ångrade åtgärden

note: Find
en: _Find...
sv: _Sök...

en: Search for a string
sv: Sök efter en sträng

note: Find Again
en: Find Ne_xt
sv: Sök _nästa

en: Search again for the same string
sv: Sök igen efter samma sträng

note: Replace
en: R_eplace...
sv: _Ersätt...

en: Replace a string
sv: Ersätt en sträng

note: Properties
en: _Properties
sv: E_genskaper

en: Modify the file's properties
sv: Ändra filens egenskaper

note: * The Settings menu Settings
en: Prefere_nces
sv: _Inställningar

en: Configure the application
sv: Konfigurera programmet

note: 20 * And the "Help" menu About
en: _About
sv: _Om

en: About this application
sv: Om detta program

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select everything
sv: Markera allt

note: * Window menu
en: Create New _Window
sv: Skapa nytt _fönster

en: Create a new window
sv: Skapa ett nytt fönster

en: _Close This Window
sv: _Stäng detta fönster

en: Close the current window
sv: Stäng det aktuella fönstret

note: * The "Game" menu
en: _New Game
sv: _Nytt spel

en: Start a new game
sv: Påbörja ett nytt spel

en: _Pause Game
sv: _Gör paus i spelet

en: Pause the game
sv: Gör paus i spelet

en: _Restart Game
sv: _Starta om spelet

en: Restart the game
sv: Starta om spelet

en: _Undo Move
sv: _Ångra drag

en: Undo the last move
sv: Ångra det senaste draget

en: _Redo Move
sv: Gör _om draget

en: Redo the undone move
sv: Gör om det ångrade draget

en: _Hint
sv: _Tips

en: Get a hint for your next move
sv: Få ett tips för ditt nästa drag

note: 30
en: _Scores...
sv: _Poäng...

en: View the scores
sv: Visa poängen

en: _End Game
sv: _Avsluta spelet

en: End the current game
sv: Avsluta det aktuella spelet

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: View help for this application
sv: Visa hjälp för detta program

en: Text Below Icons
sv: Text under ikoner

en: Priority Text Beside Icons
sv: Prioritetstext bredvid ikoner

en: Icons Only
sv: Endast ikoner

en: Text Only
sv: Endast text

en: Use Desktop Default (%s)
sv: Använd skrivbordsstandard (%s)

en:  (press return)
sv:  (tryck retur)

en: ERROR:
sv: FEL:

en: Warning:
sv: Varning:

en: y
sv: j

en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

en:  (yes or no)
sv:  (ja eller nej)

en:   - OK? (yes or no)
sv:   - OK? (ja eller nej)

en: Progress
sv: Förlopp

en: App ID
sv: Program-ID

en: The application ID string
sv: Programmets ID-sträng

en: Has Progress
sv: Har förlopp

en: Create a progress widget.
sv: Skapa en ny förloppswidget.

en: Has Status
sv: Har status

en: Create a status widget.
sv: Skapa en ny statuswidget.

en: Interactivity
sv: Interaktivitet

en: Level of user activity required.
sv: Nivå på användarinteraktivitet som krävs.

en: Your HTTP Proxy requires you to log in.
sv: Din HTTP-proxyserver kräver att du loggar in.

en: You must log in to access "%s".
    %s
sv: Du måste logga in för att komma åt "%s".
    %s

en: Your password will be transmitted unencrypted.
sv: Ditt lösenord kommer att skickas okrypterat.

en: Your password will be transmitted encrypted.
sv: Ditt lösenord kommer att skickas krypterat.

en: Authentication Required
sv: Autentisering krävs

note: Translators: "You must log in to acces user@server.com/share domain MYWINDOWSDOMAIN."
en: You must log in to access %s domain %s
sv: Du måste logga in för att komma åt %s-domänen %s

en: You must log in to access %s
sv: Du måste logga in för att komma åt %s

en: Specify session management ID
sv: Ange ID för sessionskontroll

en: Specify prefix of saved configuration
sv: Ange prefix för den sparade konfigurationen

en: Disable connection to session manager
sv: Stäng av koppling till sessionshanteraren

en: Session management:
sv: Sessionshantering:

en: Show session management options
sv: Visa alternativ för sessionshantering

en: Session management
sv: Sessionshantering

en: Cancel Logout
sv: Avbryt utloggning

en: Received invalid color data
sv: Mottog ogiltiga färgdata

en: Open a dialog to specify the color
sv: Öppna en dialog för att ange färgen

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Time
sv: Tid

en: The time currently selected
sv: Tiden som är vald för tillfället

en: DateEdit Flags
sv: DateEdit-flaggor

en: Flags for how DateEdit looks
sv: Flaggor för hur DateEdit ser ut

en: Lower Hour
sv: Minska timme

en: Lower hour in the time popup selector
sv: Minska timme i popup-tidsväljaren

en: Upper Hour
sv: Öka timme

en: Upper hour in the time popup selector
sv: Öka timme i popup-tidsväljaren

en: Initial Time
sv: Starttid

en: The initial time
sv: Starttiden

en: Date
sv: Datum

en: Select Date
sv: Välj datum

en: Select the date from a calendar
sv: Välj datumet från kalendern

note: Calendar label, only shown if the date editor has a time field
en: Calendar
sv: Kalender

en: Select Time
sv: Välj tid

en: Select the time from a list
sv: Välj tiden från en lista

en: gnome_date_edit_get_date deprecated, use gnome_date_edit_get_time
sv: gnome_date_edit_get_date är föråldrat, använd gnome_date_edit_get_time

en: Title
sv: Titel

en: Title of the druid
sv: Titel på guiden

en: Logo image
sv: Logotypbild

en: Top Watermark
sv: Övre vattenmärke

en: Watermark image for the top
sv: Vattenmärkesbild för överkanten

en: Title Foreground
sv: Titelförgrund

en: Foreground color of the title
sv: Förgrundsfärg för titeln

en: Title Foreground Color
sv: Titelförgrundsfärg

en: Foreground color of the title as a GdkColor
sv: Förgrundsfärg på titeln som en GdkColor

en: Title Foreground color set
sv: Titelförgrundsfärg inställd

en: Foreground color of the title is set
sv: Förgrundsfärg på titeln är inställd

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color as a GdkColor
sv: Bakgrundsfärg som en GdkColor

en: Background color set
sv: Bakgrundsfärg inställd

en: Background color is set
sv: Bakgrundsfärg är inställd

en: Contents Background Color
sv: Innehållsbakgrundsfärg

en: Contents Background color
sv: Innehållsbakgrundsfärg

en: Contents Background color as a GdkColor
sv: Innehållsbakgrundsfärg som en GdkColor

en: Contents Background color set
sv: Innehållsbakgrundsfärg inställd

en: Contents Background color is set
sv: Innehållsbakgrundsfärg är inställd

en: Logo Background Color
sv: Logotypbakgrundsfärg

en: Logo Background color
sv: Logotypbakgrundsfärg

en: Logo Background color as a GdkColor
sv: Logotypbakgrundsfärg som en GdkColor

en: Logo Background color set
sv: Logotypbakgrundsfärg är inställd

en: Logo Background color is set
sv: Logotypbakgrundsfärg är inställd

en: Show Finish
sv: Visa Slutför

en: Show the 'Finish' button instead of the 'Next' button
sv: Visa knappen "Slutför" istället för "Nästa"-knappen

en: Show Help
sv: Visa hjälp

en: Show the 'Help' button
sv: Visa "Hjälp"-knappen

en: History ID
sv: Historik-id

en: GTK entry
sv: GTK-post

en: The GTK entry
sv: GTK-posten

en: Unique identifier for the file entry.  This will be used to save the history list.
sv: Unik identifierare för filposten. Detta kommer att användas för att spara historiklistan.

en: Browse Dialog Title
sv: Bläddra-dialogtitel

en: Title for the Browse file dialog.
sv: Titel för filbläddringsdialogen.

en: Directory Entry
sv: Katalogpost

en: Whether the file entry is being used to enter directory names or complete filenames.
sv: Huruvida filposten används för att ange katalognamn eller fullständiga filnamn.

en: Whether the Browse file window should be modal.
sv: Huruvida filbläddringsfönstret ska vara modalt.

en: Filename
sv: Filnamn

en: Filename that should be displayed in the file entry.
sv: Filnamn som ska visas i filposten.

en: Default Path
sv: Standardsökväg

en: Default path for the Browse file window.
sv: Standardsökväg för filbläddringsfönstret.

en: GnomeEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GnomeEntry if you need to modify or query any of its parameters.
sv: GnomeEntry som filposten använder för inmatning av filnamn. Du kan använda denna egenskap för att få tag i den GnomeEntry som du behöver för att modifiera eller undersöka någon av dess parametrar.

en: GtkEntry that the file entry uses for entering filenames.  You can use this property to get the GtkEntry if you need to modify or query any of its parameters.
sv: GtkEntry som filposten använder för inmatning av filnamn. Du kan använda denna egenskap för att få tag i den GtkEntry som du behöver för att modifiera eller undersöka någon av dess parametrar.

en: Use GtkFileChooser
sv: Använd GtkFileChooser

en: Whether to use the new GtkFileChooser widget or the GtkFileSelection widget to select files.
sv: Huruvida den nya GtkFileChooser-widgeten eller GtkFileSelection-widgeten ska användas för att välja filer.

en: GtkFileChooser Action
sv: GtkFileChooser-åtgärd

en: The type of operation that the file selector is performing.
sv: Typen av åtgärd som filväljaren utför.

en: Select file
sv: Välj fil

en: Path
sv: Sökväg

en: Path to file
sv: Sökväg till en fil

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: Pop up a file selector to choose a file
sv: Visa en filväljare för att välja en fil

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
sv: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvXxYyZzÅåÄäÖö

en: Pick a Font
sv: Välj ett typsnitt

en: The title of the selection dialog box
sv: Titeln på valdialogrutan

en: Mode
sv: Läge

en: The mode of operation of the font picker
sv: Operationsläget för typsnittsväljaren

en: Font name
sv: Typsnittsnamn

en: Name of the selected font
sv: Namn på det valda typsnittet

en: Font
sv: Typsnitt

en: The selected GtkFont
sv: Valt GtkFont-typsnitt

en: Preview text
sv: Förhandsvisningstext

en: Preview text shown in the dialog
sv: Förhandsvisningstext som visas i dialogen

en: Use font in label
sv: Använd typsnitt i etikett

en: Use font in the label in font info mode
sv: Använd typsnitt i etiketten i typsnittsinformationsläget

en: Font size for label
sv: Typsnittsstorlek för etikett

en: Font size for label in font info mode
sv: Typsnittsstorlek för etiketten i typsnittsinformationsläget

en: Show size
sv: Visa storlek

en: Show size in font info mode
sv: Visa storlek i typsnittsinformationsläget

en: GNOME GConf UI Support
sv: Användargränssnittsstöd för GNOME GConf

en: _Details
sv: _Detaljer

en: The application "%s" attempted to change an aspect of your configuration that your system administrator or operating system vendor does not allow you to change. Some of the settings you have selected may not take effect, or may not be restored next time you use the application.
sv: Programmet "%s" försökte ändra en aspekt av din konfiguration som din systemadministratör eller operativsystemsleverantör inte låter dig ändra. En del av de ändringar du valde kommer kanske inte att verkställas, eller kommer kanske inte att återställas nästa gång du använder detta program.

en: An error occurred while loading or saving configuration information for %s. Some of your configuration settings may not work properly.
sv: Ett fel uppstod vid inläsning eller sparande av konfigurationsinformation för %s. En del av dina konfigurationsinställningar kommer kanske inte att fungera korrekt.

en: The URL that GnomeHRef activates
sv: URL:en som GnomeHRef aktiverar

en: The text on the button
sv: Texten på knappen

en: End World Hunger
sv: Få slut på världshungern

en: Link color
sv: Länkfärg

en: Color used to draw the link
sv: Färg som används för att rita länken

en: This button will take you to the URI that it displays.
sv: Denna knapp kommer att ta dig till URI:n som den visar.

en: An error has occurred while trying to launch the default web browser.
    Please check your settings in the 'Preferred Applications' preference tool.
sv: Ett fel inträffade vid försök att starta standardwebbläsaren.
    Kontrollera dina inställningar i inställningsverktyget "Föredragna program".

en: Unique identifier for the icon entry.  This will be used to save the history list.
sv: Unik identifierare för ikonposten. Detta kommer att användas för att spara historiklistan.

en: Title for the Browse icon dialog.
sv: Titel för ikonbläddringsdialogen.

en: Pixmap Directory
sv: Pixmapkatalog

en: Directory that will be searched for icons.
sv: Katalog som ikoner kommer att sökas i.

en: Filename that should be displayed in the icon entry.
sv: Filnamn som ska visas i ikonposten.

en: Picker dialog
sv: Väljardialog

en: Icon picker dialog.  You can use this property to get the GtkDialog if you need to modify or query any of its properties.
sv: Ikonväljardialog. Du kan använda denna egenskap för att få tag i GtkDialog om du behöver ändra eller undersöka någon av dess egenskaper.

en: Choose Icon
sv: Välj ikon

en: Icon selection dialog
sv: Ikonväljardialog

en: This dialog box lets you select an icon.
sv: Denna dialogruta låter dig välja en ikon.

en: Icon Selector
sv: Ikonväljare

en: Please pick the icon you want.
sv: Välj den ikon du vill ha.

en: This button will open a window to let you select an icon.
sv: Denna knapp kommer att öppna ett fönster som låter dig välja en ikon.

en: Browse
sv: Bläddra

en: Icon path
sv: Ikonsökväg

en: Here you should enter the name of the directory where icon images are located.
sv: Här bör du ange namnet på katalogen där ikonbilder finns.

en: GnomeIconSelection: '%s' does not exist or is not a directory
sv: GnomeIconSelection: "%s" finns inte eller är inte en katalog

en: GnomeIconSelection: couldn't open directory '%s'
sv: GnomeIconSelection: kunde inte öppna katalogen "%s"

en: Loading Icons...
sv: Läser in ikoner...

en: Warning
sv: Varning

en: Error
sv: Fel

en: Question
sv: Fråga

en: Message
sv: Meddelande

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _Domain:
sv: _Domän:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _New password:
sv: _Nytt lösenord:

en: Con_firm password:
sv: _Bekräfta lösenordet:

en: Password quality:
sv: Lösenordskvalitet:

en: Co_nnect
sv: A_nslut

en: Connect _anonymously
sv: Anslut _anonymt

en: Connect as u_ser:
sv: Anslut som an_vändare:

en: _Forget password immediately
sv: _Glöm lösenordet omedelbart

en: _Remember password until you logout
sv: _Kom ihåg lösenordet tills du loggar ut

en: _Remember forever
sv: _Kom ihåg för alltid

en: Do Preview
sv: Förhandsgranska

en: Whether the pixmap entry should have a preview.
sv: Huruvida pixmap-posten ska ha en förhandsvisning.

en: No Image
sv: Ingen bild

en: Image Preview
sv: Bildförhandsvisning

en: A preview of the image currently specified
sv: En förhandsvisning av bilden som är angiven för tillfället

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
sv: Kan inte hitta en hbox, använder vanligt filval

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Top Ten
sv: Tio bästa

en: User
sv: Användare

en: Score
sv: Poäng

note: TRANSLATORS NOTE: Date format used when showing scores in games. * Please refer to manpage of strftime(3) for complete reference.
en: %a %b %d %T %Y
sv: %a %d %b %H.%M %Y

en: Table Borders
sv: Tabellkanter

en: Table Fill
sv: Fyll tabell

en: Bulleted List
sv: Onumrerad lista

en: Numbered List
sv: Numrerad lista

en: Indent
sv: Gör indrag

en: Un-Indent
sv: Ta bort indrag

en: About
sv: Om

en: Disable Crash Dialog
sv: Inaktivera kraschdialog

en: GNOME GUI Library:
sv: GNOME-bibliotek för grafiska användargränssnitt:

en: Show GNOME GUI options
sv: Visa alternativ för GNOME-gränssnitt

en: X display to use
sv: X-display som skall användas

en: GNOME GUI Library
sv: GNOME-bibliotek för grafiska användargränssnitt

en: Could not open link
sv: Kunde inte öppna länk

en: Exit the test
sv: Avsluta testet
