libgpg-error 1.10 - en to da translation catalogue (308 entries)

en: Unspecified source
da: Uspecificeret kilde

en: GPG Agent
da: GPG-agent

en: Any source
da: Enhver kilde

en: User defined source 1
da: Brugerdefineret kilde 1

en: User defined source 2
da: Brugerdefineret kilde 2

en: User defined source 3
da: Brugerdefineret kilde 3

en: User defined source 4
da: Brugerdefineret kilde 4

en: Unknown source
da: Ukendt kilde

en: Success
da: Lykkedes

en: General error
da: Generel fejl

en: Unknown packet
da: Ukendt pakke

en: Unknown version in packet
da: Ukendt version i pakke

en: Invalid public key algorithm
da: Ugyldig offentlig nøglealgoritme

en: Invalid digest algorithm
da: Ugyldig sammendragsalgoritme

en: Bad public key
da: Ødelagt offentlig nøgle

en: Bad secret key
da: Ødelagt hemmelig nøgle

en: Bad signature
da: Ødelagt underskrift

en: No public key
da: Ingen offentlig nøgle

en: Checksum error
da: Kontrolsumsfejl

en: Bad passphrase
da: Ødelagt adgangsfrase

en: Invalid cipher algorithm
da: Ugyldig chifferalgoritme

en: Cannot open keyring
da: Nøglering åben

en: Invalid packet
da: Ugyldig pakke

en: Invalid armor
da: Ugyldig pansring

en: No user ID
da: Ingen bruger-id

en: No secret key
da: Ingen hemmelig nøgle

en: Wrong secret key used
da: Der blev brugt forkert hemmelig nøgle

en: Bad session key
da: Ødelagt sessionnøgle

en: Unknown compression algorithm
da: Ukendt komprimeringsalgoritme

en: Number is not prime
da: Tal er ikke et primtal

en: Invalid encoding method
da: Ugyldig kodningsmetode

en: Invalid encryption scheme
da: Ugyldig krypteringsskema

en: Invalid signature scheme
da: Ugyldig underskriftsskema

en: Invalid attribute
da: Ugyldig attribut

en: No value
da: Ingen værdi

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Value not found
da: Værdi blev ikke fundet

en: Syntax error
da: Syntaksfejl

en: Bad MPI value
da: Ugyldig MPI-værdi

en: Invalid passphrase
da: Ugyldig adgangsfrase

en: Invalid signature class
da: Ugyldig underskriftklasse

en: Resources exhausted
da: Ressourcer opbrugt

en: Invalid keyring
da: Ugyldig nøglering

en: Trust DB error
da: Trust DB-fejl

en: Bad certificate
da: Ødelagt certifikat

en: Invalid user ID
da: Ugyldig bruger-id

en: Unexpected error
da: Uventet fejl

en: Time conflict
da: Tidskonflikt

en: Keyserver error
da: Nøgleserverfejl

en: Wrong public key algorithm
da: Forkert offentlig nøglealgoritme

en: Tribute to D. A.
da: Tribut til D. A.

en: Weak encryption key
da: Svag krypteringsnøgle

en: Invalid key length
da: Ugyldig nøglelængde

en: Invalid argument
da: Ugyldigt argument

en: Syntax error in URI
da: Syntaksfejl i URI

en: Invalid URI
da: Ugyldig URI

en: Network error
da: Netværksfejl

en: Unknown host
da: Ukendt vært

en: Selftest failed
da: Egentest mislykkedes

en: Data not encrypted
da: Data er ikke krypteret

en: Data not processed
da: Data er ikke behandlet

en: Unusable public key
da: Ubrugelig offentlig nøgle

en: Unusable secret key
da: Ubrugelig hemmelig nøgle

en: Invalid value
da: Ugyldig værdi

en: Bad certificate chain
da: Ødelagt certifikatkæde

en: Missing certificate
da: Manglende certifikat

en: No data
da: Ingen data

en: Bug
da: Fejl

en: Not supported
da: Ikke understøttet

en: Invalid operation code
da: Ugyldig handlingskode

en: Timeout
da: Tidsudløb

en: Internal error
da: Intern fejl

en: Invalid object
da: Ugyldigt objekt

en: Provided object is too short
da: Angivet objekt er for kort

en: Provided object is too large
da: Angivet objekt er for stort

en: Missing item in object
da: Manglende punkt i objekt

en: Not implemented
da: Ikke implementeret

en: Conflicting use
da: Konfliktende brug

en: Invalid cipher mode
da: Ugyldig ciffertilstand

en: Invalid flag
da: Ugyldigt flag

en: Invalid handle
da: Ugyldigt håndtag

en: Result truncated
da: Resultat afkortet

en: Incomplete line
da: Ufuldstændig linje

en: Invalid response
da: Ugyldigt svar

en: No agent running
da: Ingen agent kører

en: Agent error
da: Agentfejl

en: Invalid data
da: Ugyldige data

en: Unspecific Assuan server fault
da: Uspecificeret Assuan-serverfejl

en: General Assuan error
da: Generel Assuanfejl

en: Invalid session key
da: Ugyldig sessionsnøgle

en: Invalid S-expression
da: Ugyldigt S-udtryk

en: Unsupported algorithm
da: Ej understøttet algoritme

en: No pinentry
da: Ingen pinentry

en: pinentry error
da: pinentry-fejl

en: Bad PIN
da: Ødelagt PIN

en: Invalid name
da: Ugyldigt navn

en: Bad data
da: Ødelagte data

en: Invalid parameter
da: Ugyldig parameter

en: Wrong card
da: Forkert kort

en: No dirmngr
da: Ingen dirmngr

en: dirmngr error
da: dirmngr-fejl

en: Certificate revoked
da: Certifikat tilbagekaldt

en: No CRL known
da: Ingen kendt CRL

en: CRL too old
da: CRL er for gammel

en: Line too long
da: Linje er for lang

en: Not trusted
da: Ikke troværdig

en: Operation cancelled
da: Handling afbrudt

en: Bad CA certificate
da: Ødelagt CA-certifikat

en: Certificate expired
da: Certifikat udløbet

en: Certificate too young
da: Certifikat for ungt

en: Unsupported certificate
da: Ej understøttet certifikat

en: Unknown S-expression
da: Ukendt S-udtryk

en: Unsupported protection
da: Ej understøttet beskyttelse

en: Corrupted protection
da: Ødelagt beskyttelse

en: Ambiguous name
da: Tvetydigt navn

en: Card error
da: Kortfejl

en: Card reset required
da: Kortnulstilling krævet

en: Card removed
da: Kort fjernet

en: Invalid card
da: Ugyldigt kort

en: Card not present
da: Kort er ikke til stede

en: No PKCS15 application
da: Intet PKCS15-program

en: Not confirmed
da: Ikke bekræftet

en: Configuration error
da: Konfigurationsfejl

en: No policy match
da: Ingen politikmatch

en: Invalid index
da: Ugyldigt indeks

en: Invalid ID
da: Ugyldigt id

en: No SmartCard daemon
da: Ingen SmartCard-dæmon

en: SmartCard daemon error
da: SmartCard-dæmonfejl

en: Unsupported protocol
da: Ej understøttet protokol

en: Bad PIN method
da: Ødelagt PIN-metode

en: Card not initialized
da: Kort er ikke initialiseret

en: Unsupported operation
da: Ej understøttet handling

en: Wrong key usage
da: Forkert nøglebrug

en: Nothing found
da: Intet fundet

en: Wrong blob type
da: Forkert blobtype

en: Missing value
da: Manglende værdi

en: Hardware problem
da: Maskinelt problem

en: PIN blocked
da: PIN blokeret

en: Conditions of use not satisfied
da: Betingelser for brug er ikke overholdt

en: PINs are not synced
da: PIN'er er ikke synkroniserede

en: Invalid CRL
da: Ugyldig CRL

en: BER error
da: BER-fejl

en: Invalid BER
da: Ugyldig BER

en: Element not found
da: Element er ikke fundet

en: Identifier not found
da: Identifikator er ikke fundet

en: Invalid tag
da: Ugyldigt mærke

en: Invalid length
da: Ugyldig længde

en: Invalid key info
da: Ugyldig nøgleinformation

en: Unexpected tag
da: Uventet mærke

en: Not DER encoded
da: Ikke DER-kodet

en: No CMS object
da: Intet CMS-objekt

en: Invalid CMS object
da: Ugyldigt CMS-objekt

en: Unknown CMS object
da: Ukendt CMS-objekt

en: Unsupported CMS object
da: Ej understøttet CMS-objekt

en: Unsupported encoding
da: Ej understøttet kodning

en: Unsupported CMS version
da: Ej understøttet CMS-version

en: Unknown algorithm
da: Ukendt algoritme

en: Invalid crypto engine
da: Ugyldig cryptomotor

en: Public key not trusted
da: Offentlig nøgle er ikke troværdig

en: Decryption failed
da: Afkryptering mislykkedes

en: Key expired
da: Nøgle udløbet

en: Signature expired
da: Underskrift udløbet

en: Encoding problem
da: Kodningsproblem

en: Invalid state
da: Ugyldig tilstand

en: Duplicated value
da: Duplikeret værdi

en: Missing action
da: Manglende handling

en: ASN.1 module not found
da: ASN.1-modul er ikke fundet

en: Invalid OID string
da: Ugyldig OID-streng

en: Invalid time
da: Ugyldig tid

en: Invalid CRL object
da: Ugyldigt CRL-objekt

en: Unsupported CRL version
da: Ej understøttet CRL-version

en: Invalid certificate object
da: Ugyldigt certifikatobjekt

en: Unknown name
da: Ukendt navn

en: A locale function failed
da: En lokal funktion mislykkedes

en: Not locked
da: Ikke låst

en: Protocol violation
da: Protokolovertrædelse

en: Invalid MAC
da: Ugyldig MAC

en: Invalid request
da: Ugyldig forespørgsel

en: Unknown extension
da: Ukendt udvidelse

en: Unknown critical extension
da: Ukendt kritisk udvidelse

en: Locked
da: Låst

en: Unknown option
da: Ukendt indstilling

en: Unknown command
da: Ukendt kommando

en: Not operational
da: Ikke funktionsdygtig

en: No passphrase given
da: Ingen adgangsfrase angivet

en: No PIN given
da: Ingen PIN angivet

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: No crypto engine
da: Ingen cryptomotor

en: Missing key
da: Manglende nøgle

en: Too many objects
da: For mange objekter

en: Limit reached
da: Begrænsning nået

en: Not initialized
da: Ikke initialiseret

en: Missing issuer certificate
da: Manglende udstedercertfikat

en: No keyserver available
da: Ingen nøgleserver tilgængelig

en: Invalid elliptic curve
da: Ugyldig elliptisk kurve

en: Unknown elliptic curve
da: Ukendt elliptisk kurve

en: Duplicated key
da: Duplikeret nøgle

en: Ambiguous result
da: Tvetydigt resultat

en: No crypto context
da: Ingen cryptokontekst

en: Wrong crypto context
da: Forkert cryptokontekst

en: Bad crypto context
da: Ugyldig cryptokontekst

en: Conflict in the crypto context
da: Konflikt i cryptokonteksten

en: Broken public key
da: Ødelagt offentlig nøgle

en: Broken secret key
da: Ødelagt hemmelig nøgle

en: Invalid MAC algorithm
da: Ugyldig MAC-algoritme

en: Operation fully cancelled
da: Handling fuldt afbrudt

en: Operation not yet finished
da: Handling ikke færdig endnu

en: Buffer too short
da: Buffer for kort

en: Invalid length specifier in S-expression
da: Ugyldig længdeangiver i S-udtryk

en: String too long in S-expression
da: Streng for kort i S-udtryk

en: Unmatched parentheses in S-expression
da: Ej matchende parenteser i S-udtryk

en: S-expression not canonical
da: S-udtryk er ikke kanonisk

en: Bad character in S-expression
da: Ødelagt tegn i S-udtryk

en: Bad quotation in S-expression
da: Ødelagt citation i S-udtryk

en: Zero prefix in S-expression
da: Nulpræfiks i S-udtryk

en: Nested display hints in S-expression
da: Indlejrede visningsfif i S-udtryk

en: Unmatched display hints
da: Ej matchende visningsfif

en: Unexpected reserved punctuation in S-expression
da: Uventet reserveret punktum i S-udtryk

en: Bad hexadecimal character in S-expression
da: Ødelagt hexadecimalt tegn i S-udtryk

en: Odd hexadecimal numbers in S-expression
da: Ulige hexadecimalt tal i S-udtryk

en: Bad octal character in S-expression
da: Ødelagt oktalt tegn i S-udtryk

en: No certificate chain
da: Ingen certifikatkæde

en: Certificate is too large
da: Certifikatet er for stort

en: Invalid record
da: Ugyldig post

en: The MAC does not verify
da: MAC'en verificerer ikke

en: Unexpected message
da: Uventet besked

en: Compression or decompression failed
da: Pakning eller udpakning mislykkedes

en: A counter would wrap
da: En tæller ville pakke ind

en: Fatal alert message received
da: Modtog »fatal alarm«-besked

en: No cipher algorithm
da: Ingen chifferalgoritme

en: Missing client certificate
da: Manglende klientcertfikat

en: Close notification received
da: Luk modtaget påmindelse

en: Ticket expired
da: Billetten udløbet

en: Bad ticket
da: Ødelagt billet

en: Unknown identity
da: Ukendt identitet

en: Bad certificate message in handshake
da: Besked om ødelagt certifikat i håndtrykket

en: Bad certificate request message in handshake
da: Besked om ødelagt certifikatforespørgsel i håndtrykket

en: Bad certificate verify message in handshake
da: Besked om ødelagt certifikatforespørgsel i håndtrykket

en: Bad change cipher message in handshake
da: Ødelagt »ændr chiffer«-besked i håndtrykket

en: Bad client hello message in handshake
da: Besked om ødelagt klienthilsen i håndtrykket

en: Bad server hello message in handshake
da: Besked om ødelagt serverhilsen i håndtrykket

en: Bad server hello done message in handshake
da: Ødelagt »afsluttet serverhilsen«-besked i håndtrykket

en: Bad finished message in handshake
da: Ødelagt »afsluttet«-besked i håndtrykket

en: Bad server key exchange message in handshake
da: Besked om ødelagt udveksling af servernøgle i håndtrykket

en: Bad client key exchange message in handshake
da: Besked om ødelagt udveksling af klientnøgle i håndtrykket

en: Bogus string
da: Fejlbehæftet streng

en: Key disabled
da: Nøglen er deaktiveret

en: Not possible with a card based key
da: Ikke muligt med en kortbaseret nøgle

en: Invalid lock object
da: Ugyldigt låseobjekt

en: General IPC error
da: Generel IPC-fejl

en: IPC accept call failed
da: IPC-acceptkald mislykkedes

en: IPC connect call failed
da: IPC-forbindelseskald mislykkedes

en: Invalid IPC response
da: Ugyldigt IPC-svar

en: Invalid value passed to IPC
da: Ugyldig værdi sendt til IPC

en: Incomplete line passed to IPC
da: Ufuldstændig linje sendt til IPC

en: Line passed to IPC too long
da: Linje sendt til IPC er for lang

en: Nested IPC commands
da: Indlejrede IPC-kommandoer

en: No data callback in IPC
da: Ingen datatilbagekald i IPC

en: No inquire callback in IPC
da: Ingen inquire-tilbagekald i IPC

en: Not an IPC server
da: Ikke en IPC-server

en: Not an IPC client
da: Ikke en IPC-klient

en: Problem starting IPC server
da: Problem med at starte IPC-server

en: IPC read error
da: IPC-læsefejl

en: IPC write error
da: IPC-skrivefejl

en: Too much data for IPC layer
da: For mange data for IPC-lag

en: Unexpected IPC command
da: Uventet IPC-kommando

en: Unknown IPC command
da: Ukendt IPC-kommando

en: IPC syntax error
da: IPC-syntaksfejl

en: IPC call has been cancelled
da: IPC-kald er blevet afbrudt

en: No input source for IPC
da: Ingen inddatakilde for IPC

en: No output source for IPC
da: Ingen uddatakilde for IPC

en: IPC parameter error
da: IPC-parameterfejl

en: Unknown IPC inquire
da: Ukendt IPC-inquire

en: User defined error code 1
da: Brugerdefineret fejlkode 1

en: User defined error code 2
da: Brugerdefineret fejlkode 2

en: User defined error code 3
da: Brugerdefineret fejlkode 3

en: User defined error code 4
da: Brugerdefineret fejlkode 4

en: User defined error code 5
da: Brugerdefineret fejlkode 5

en: User defined error code 6
da: Brugerdefineret fejlkode 6

en: User defined error code 7
da: Brugerdefineret fejlkode 7

en: User defined error code 8
da: Brugerdefineret fejlkode 8

en: User defined error code 9
da: Brugerdefineret fejlkode 9

en: User defined error code 10
da: Brugerdefineret fejlkode 10

en: User defined error code 11
da: Brugerdefineret fejlkode 11

en: User defined error code 12
da: Brugerdefineret fejlkode 12

en: User defined error code 13
da: Brugerdefineret fejlkode 13

en: User defined error code 14
da: Brugerdefineret fejlkode 14

en: User defined error code 15
da: Brugerdefineret fejlkode 15

en: User defined error code 16
da: Brugerdefineret fejlkode 16

en: System error w/o errno
da: Systemfejl w/o errno

en: Unknown system error
da: Ukendt systemfejl

en: End of file
da: Slutning på fil

en: Unknown error code
da: Ukendt fejlkode

en: argument not expected
da: parameter var ikke forventet

en: read error
da: læsefejl

en: keyword too long
da: nøgleord er for langt

en: missing argument
da: manglende parameter

en: invalid command
da: ugyldig kommando

en: invalid alias definition
da: ugyldig aliasdefinition

en: out of core
da: ikke nok kerne

en: invalid option
da: ugyldig indstilling

en: missing argument for option "%.50s"
da: manglende parameter for indstilling »%.50s«

en: option "%.50s" does not expect an argument
da: tilvalg »%.50s« forventer ikke et argument

en: invalid command "%.50s"
da: ugyldig kommando »%.50s«

en: option "%.50s" is ambiguous
da: tilvalg »%.50s« er tvetydigt

en: command "%.50s" is ambiguous
da: kommando »%.50s« er tvetydig

en: invalid option "%.50s"
da: ugyldigt tilvalg »%.50s«

en: warning: could not recognize %s
da: advarsel: kunne ikke genkende %s
