libgpg-error 1.7 - en to sv translation catalogue (478 entries)

en: Unspecified source
sv: Ospecificerad källa

en: Pinentry
sv: PIN-inmatning

en: Keybox
sv: Nyckellåda

en: Any source
sv: Alla källor

en: User defined source 1
sv: Användardefinierad källa 1

en: User defined source 2
sv: Användardefinierad källa 2

en: User defined source 3
sv: Användardefinierad källa 3

en: User defined source 4
sv: Användardefinierad källa 4

en: Unknown source
sv: Okänd källa

en: Success
sv: Lyckades

en: General error
sv: Allmänt fel

en: Unknown packet
sv: Okänt paket

en: Unknown version in packet
sv: Okänd version i paket

en: Invalid public key algorithm
sv: Ogiltig publik nyckel-algoritm

en: Invalid digest algorithm
sv: Ogiltig sammandragsalgoritm

en: Bad public key
sv: Felaktig publik nyckel

en: Bad secret key
sv: Felaktig hemlig nyckel

en: Bad signature
sv: Felaktig signatur

en: No public key
sv: Ingen publik nyckel

en: Checksum error
sv: Kontrollsummefel

en: Bad passphrase
sv: Felaktig lösenfras

en: Invalid cipher algorithm
sv: Ogiltig chifferalgoritm

en: Cannot open keyring
sv: Kan inte öppna nyckelring

en: Invalid packet
sv: Ogiltigt paket

en: Invalid armor
sv: Ogiltigt ASCII-skal

en: No user ID
sv: Inget användar-id

en: No secret key
sv: Ingen hemlig nyckel

en: Wrong secret key used
sv: Fel hemlig nyckel använd

en: Bad session key
sv: Felaktig sessionsnyckel

en: Unknown compression algorithm
sv: Okänd komprimeringsalgoritm

en: Number is not prime
sv: Tal är inte ett primtal

en: Invalid encoding method
sv: Ogiltig kodningsmetod

en: Invalid encryption scheme
sv: Ogiltigt krypteringsschema

en: Invalid signature scheme
sv: Ogiltigt signaturschema

en: Invalid attribute
sv: Ogiltigt attribut

en: No value
sv: Inget värde

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Value not found
sv: Värdet hittades inte

en: Syntax error
sv: Syntaxfel

en: Bad MPI value
sv: Felaktigt MPI-värde

en: Invalid passphrase
sv: Ogiltig lösenfras

en: Invalid signature class
sv: Ogiltig signaturklass

en: Resources exhausted
sv: Resurser uttömda

en: Invalid keyring
sv: Ogiltig nyckelring

en: Trust DB error
sv: Fel i tillitsdatabas

en: Bad certificate
sv: Felaktigt certifikat

en: Invalid user ID
sv: Ogiltig användaridentitet

en: Unexpected error
sv: Oväntat fel

en: Time conflict
sv: Tidskonflikt

en: Keyserver error
sv: Fel i nyckelserver

en: Wrong public key algorithm
sv: Fel algoritm för publik nyckel

en: Tribute to D. A.
sv: Hyllning till D. A.

en: Weak encryption key
sv: Svag krypteringsnyckel

en: Invalid key length
sv: Ogiltig nyckellängd

en: Invalid argument
sv: Ogiltigt argument

en: Syntax error in URI
sv: Syntaxfel i uri

en: Invalid URI
sv: Ogiltig uri

en: Network error
sv: Nätverksfel

en: Unknown host
sv: Okänd värd

en: Selftest failed
sv: Självtestning misslyckades

en: Data not encrypted
sv: Data är inte krypterat

en: Data not processed
sv: Data inte behandlat

en: Unusable public key
sv: Oanvändbar publik nyckel

en: Unusable secret key
sv: Oanvändbar hemlig nyckel

en: Invalid value
sv: Ogiltigt värde

en: Bad certificate chain
sv: Felaktig certifikatkedja

en: Missing certificate
sv: Saknar certifikat

en: No data
sv: Inget data

en: Bug
sv: Fel

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: Invalid operation code
sv: Ogiltig åtgärdskod

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Internal error
sv: Internt fel

en: EOF (gcrypt)
sv: Slut på filen (gcrypt)

en: Invalid object
sv: Ogiltigt objekt

en: Provided object is too short
sv: Tillhandahållet objekt är för kort

en: Provided object is too large
sv: Tillhandahållet objekt är för stort

en: Missing item in object
sv: Saknar post i objekt

en: Not implemented
sv: Inte implementerad

en: Conflicting use
sv: Konflikt i användningen

en: Invalid cipher mode
sv: Ogiltigt chifferläge

en: Invalid flag
sv: Ogiltig flagga

en: Invalid handle
sv: Ogiltig hanterare

en: Result truncated
sv: Resultat nerskalat

en: Incomplete line
sv: Ofullständig rad

en: Invalid response
sv: Ogiltigt svar

en: No agent running
sv: Ingen agent kör

en: Agent error
sv: Agentfel

en: Invalid data
sv: Ogiltig data

en: Unspecific Assuan server fault
sv: Ospecificerat Assuan-serverfel

en: General Assuan error
sv: Allmänt Assuan-fel

en: Invalid session key
sv: Ogiltig sessionsnyckel

en: Invalid S-expression
sv: Ogiltigt S-uttryck

en: Unsupported algorithm
sv: Algoritmen stöds inte

en: No pinentry
sv: Ingen PIN-inmatning

en: pinentry error
sv: PIN-inmatningsfel

en: Bad PIN
sv: Felaktig PIN-kod

en: Invalid name
sv: Ogiltigt namn

en: Bad data
sv: Felaktigt data

en: Invalid parameter
sv: Ogiltig parameter

en: Wrong card
sv: Fel kort

en: No dirmngr
sv: Ingen dirmngr

en: dirmngr error
sv: dirmngr-fel

en: Certificate revoked
sv: Certifikatet är spärrat

en: No CRL known
sv: Ingen känd CRL

en: CRL too old
sv: CRL för gammal

en: Line too long
sv: Raden är för lång

en: Not trusted
sv: Inte betrodd

en: Operation cancelled
sv: Åtgärden avbröts

en: Bad CA certificate
sv: Felaktigt CA-certifikat

en: Certificate expired
sv: Certifikatet har gått ut

en: Certificate too young
sv: Certifikatet är för ungt

en: Unsupported certificate
sv: Certifikatet stöds inte

en: Unknown S-expression
sv: Okänt S-uttryck

en: Unsupported protection
sv: Skyddet stöds inte

en: Corrupted protection
sv: Skadat skydd

en: Ambiguous name
sv: Tvetydigt namn

en: Card error
sv: Kortfel

en: Card reset required
sv: Nollställning av kort krävs

en: Card removed
sv: Kort borttaget

en: Invalid card
sv: Ogiltigt kort

en: Card not present
sv: Kortet inte inmatat

en: No PKCS15 application
sv: Inget PKCS15-program

en: Not confirmed
sv: Inte bekräftad

en: Configuration error
sv: Konfigurationsfel

en: No policy match
sv: Ingen policyträff

en: Invalid index
sv: Ogiltigt index

en: Invalid ID
sv: Ogiltigt id

en: No SmartCard daemon
sv: Ingen SmartCard-demon

en: SmartCard daemon error
sv: Fel i SmartCard-demon

en: Unsupported protocol
sv: Protokollet stöds inte

en: Bad PIN method
sv: Felaktig PIN-metod

en: Card not initialized
sv: Kortet är inte initierat

en: Unsupported operation
sv: Åtgärden stöds inte

en: Wrong key usage
sv: Fel nyckelanvändning

en: Nothing found
sv: Ingenting hittades

en: Wrong blob type
sv: Felaktig blob-typ

en: Missing value
sv: Saknar värde

en: Hardware problem
sv: Hårdvaruproblem

en: PIN blocked
sv: PIN-kod blockerad

en: Conditions of use not satisfied
sv: Användningsvillkoren uppfylls inte

en: PINs are not synced
sv: PIN-koderna är inte synkroniserade

en: Invalid CRL
sv: Ogiltig CRL

en: BER error
sv: BER-fel

en: Invalid BER
sv: Ogiltg BER

en: Element not found
sv: Elementet hittades inte

en: Identifier not found
sv: Identifieraren hittades inte

en: Invalid tag
sv: Ogiltig tagg

en: Invalid length
sv: Ogiltig längd

en: Invalid key info
sv: Ogiltig nyckelinformation

en: Unexpected tag
sv: Oväntad tagg

en: Not DER encoded
sv: Inte DER-kodat

en: No CMS object
sv: Inget CMS-objekt

en: Invalid CMS object
sv: Ogiltigt CMS-objekt

en: Unknown CMS object
sv: Okänt CMS-objekt

en: Unsupported CMS object
sv: CMS-objektet stöds inte

en: Unsupported encoding
sv: Kodningen stöds inte

en: Unsupported CMS version
sv: CMS-versionen stöds inte

en: Unknown algorithm
sv: Okänd algoritm

en: Invalid crypto engine
sv: Ogiltig krypteringsmotor

en: Public key not trusted
sv: Publika nyckeln inte betrodd

en: Decryption failed
sv: Dekryptering misslyckades

en: Key expired
sv: Nyckeln har gått ut

en: Signature expired
sv: Signaturen har gått ut

en: Encoding problem
sv: Kodningsproblem

en: Invalid state
sv: Ogiltigt tillstånd

en: Duplicated value
sv: Dubblettvärde

en: Missing action
sv: Saknar åtgärd

en: ASN.1 module not found
sv: ASN.1-modulen hittades inte

en: Invalid OID string
sv: Ogiltig OID-sträng

en: Invalid time
sv: Ogiltig tid

en: Invalid CRL object
sv: Ogiltigt CRL-objekt

en: Unsupported CRL version
sv: CRL-versionen stöds inte

en: Invalid certificate object
sv: Ogiltigt certifikatobjekt

en: Unknown name
sv: Okänt namn

en: A locale function failed
sv: En lokalfunktion misslyckades

en: Not locked
sv: Inte låst

en: Protocol violation
sv: Protokollöverträdelse

en: Invalid MAC
sv: Ogiltig MAC

en: Invalid request
sv: Ogiltig begäran

en: Unknown extension
sv: Okänd utökning

en: Unknown critical extension
sv: Okänd kritiskt tillägg

en: Locked
sv: Låst

en: Unknown option
sv: Okänd flagga

en: Unknown command
sv: Okänt kommando

en: Not operational
sv: Fungerar inte

en: No passphrase given
sv: Ingen lösenfras angiven

en: No PIN given
sv: Ingen pinkod angiven

en: Not enabled
sv: Inte aktiverad

en: No crypto engine
sv: Ingen kryptomotor

en: Missing key
sv: Saknad nyckel

en: Too many objects
sv: För många objekt

en: Limit reached
sv: Gräns uppnåddes

en: Not initialized
sv: Inte initialiserad

en: Missing issuer certificate
sv: Saknat utfärdarcertifikat

en: No keyserver available
sv: Ingen nyckelserver tillgänglig

en: Invalid elliptic curve
sv: Ogiltig elliptisk kurva

en: Unknown elliptic curve
sv: Okänd elliptisk kurva

en: Duplicated key
sv: Duplicerad nyckel

en: Ambiguous result
sv: Tvetydigt resultat

en: No crypto context
sv: Ingen kryptokontext

en: Wrong crypto context
sv: Fel kryptokontext

en: Bad crypto context
sv: Fel kryptokontext

en: Conflict in the crypto context
sv: Konflikt i kryptokontext

en: Broken public key
sv: Trasig publik nyckel

en: Broken secret key
sv: Trasig hemlig nyckel

en: Invalid MAC algorithm
sv: Ogiltig MAC-algoritm

en: Operation fully cancelled
sv: Operationen fullständigt avbruten

en: Operation not yet finished
sv: Åtgärden är ännu inte färdig

en: Buffer too short
sv: Buffert för liten

en: Invalid length specifier in S-expression
sv: Ogiltig längdangivare i S-uttryck

en: String too long in S-expression
sv: Sträng för lång i S-uttryck

en: Unmatched parentheses in S-expression
sv: Omatchad parentes i S-uttryck

en: S-expression not canonical
sv: S-uttryck inte korrekt

en: Bad character in S-expression
sv: Felaktigt tecken i S-uttryck

en: Bad quotation in S-expression
sv: Fel citering i S-uttryck

en: Zero prefix in S-expression
sv: Nollprefix i S-uttryck

en: Nested display hints in S-expression
sv: Nästlade visningstips i S-uttryck

en: Unmatched display hints
sv: Omatchade visningstips

en: Unexpected reserved punctuation in S-expression
sv: Oväntat reserverat skiljetecken i S-uttryck

en: Bad hexadecimal character in S-expression
sv: Felaktigt hexadecimalt tecken i S-uttryck

en: Odd hexadecimal numbers in S-expression
sv: Udda hexadecimala tal i S-uttryck

en: Bad octal character in S-expression
sv: Felaktigt oktalt tecken i S-uttryck

en: Unexpected packet
sv: Oväntat paket

en: All subkeys are expired or revoked
sv: Alla undernycklar har gått ut eller återkallats

en: Database is corrupted
sv: Databasen är skadad

en: Server indicated a failure
sv: Servern indikerade ett fel

en: No name
sv: Inget namn

en: No key
sv: Ingen nyckel

en: Legacy key
sv: Föråldrad nyckel

en: Request too short
sv: För kort begäran

en: Request too long
sv: För lång begäran

en: Object is in termination state
sv: Objektet är i avslutningsläge

en: No certificate chain
sv: Ingen certifikatkedja

en: Certificate is too large
sv: Certifikatet är för stort

en: Invalid record
sv: Ogiltig post

en: The MAC does not verify
sv: MAC verifierar inte

en: Unexpected message
sv: Oväntat meddelande

en: Compression or decompression failed
sv: Komprimering eller dekomprimering misslyckades

en: A counter would wrap
sv: En räknare skulle börja om

en: Fatal alert message received
sv: Allvarligt varningsmeddelande mottaget

en: No cipher algorithm
sv: Ingen chifferalgoritm

en: Missing client certificate
sv: Saknat klientcertifikat

en: Close notification received
sv: Stängningsmeddelande mottaget

en: Ticket expired
sv: Biljetten har gått ut

en: Bad ticket
sv: Ogiltig biljett

en: Unknown identity
sv: Okänd identitet

en: Bad certificate message in handshake
sv: Felaktigt certifikatmeddelande vid handskakning

en: Bad certificate request message in handshake
sv: Meddelande om felaktig certifikatbegäran i handskakning

en: Bad certificate verify message in handshake
sv: Meddelande om felaktig certifikatverifiering i handskakning

en: Bad change cipher message in handshake
sv: Meddelande om felaktig chifferändring i handskakning

en: Bad client hello message in handshake
sv: Felaktigt hälsningsmeddelande från klient i handskakning

en: Bad server hello message in handshake
sv: Felaktigt hälsningsmeddelande från server i handskakning

en: Bad server hello done message in handshake
sv: Meddelande om felaktig serverhälsning i handskakning

en: Bad finished message in handshake
sv: Felaktigt slutfört meddelande i handskakning

en: Bad server key exchange message in handshake
sv: Felaktigt meddelande om servernyckelutbyte vid handskakning

en: Bad client key exchange message in handshake
sv: Felaktigt meddelande om klientnyckelutbyte vid handskakning

en: Bogus string
sv: Falsk sträng

en: Forbidden
sv: Förbjuden

en: Key disabled
sv: Nyckel inaktiverad

en: Not possible with a card based key
sv: Inte möjligt med kortbaserad nyckel

en: Invalid lock object
sv: Ogiltigt låsobjekt

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: General IPC error
sv: Allmänt IPC-fel

en: IPC accept call failed
sv: IPC-acceptanrop misslyckades

en: IPC connect call failed
sv: IPC-anslutningsanrop misslyckades

en: Invalid IPC response
sv: Ogiltigt IPC-svar

en: Invalid value passed to IPC
sv: Ogiltigt värde skickat till IPC

en: Incomplete line passed to IPC
sv: Ofullständig rad skickad till IPC

en: Line passed to IPC too long
sv: Raden skickad till IPC är för lång

en: Nested IPC commands
sv: Nästlade IPC-kommandon

en: No data callback in IPC
sv: Inget datasvarsanrop i IPC

en: No inquire callback in IPC
sv: Inget datafrågeanrop i IPC

en: Not an IPC server
sv: Inte en IPC-server

en: Not an IPC client
sv: Inte en IPC-klient

en: Problem starting IPC server
sv: Problem med att starta IPC-server

en: IPC read error
sv: IPC-läsfel

en: IPC write error
sv: IPC-skrivfel

en: Too much data for IPC layer
sv: För mycket data för IPC-lager

en: Unexpected IPC command
sv: Oväntat IPC-kommando

en: Unknown IPC command
sv: Okänt IPC-kommando

en: IPC syntax error
sv: IPC-syntaxfel

en: IPC call has been cancelled
sv: IPC-anropet har avbrutits

en: No input source for IPC
sv: Ingen inmatningskälla för IPC

en: No output source for IPC
sv: Ingen utmatningskälla för IPC

en: IPC parameter error
sv: IPC-parameterfel

en: Unknown IPC inquire
sv: Okänd IPC-fråga

en: Crypto engine too old
sv: Kryptomotorn är för gammal

en: Screen or window too small
sv: Skärmen eller fönstret är för litet

en: Screen or window too large
sv: Skärmen eller fönstret är för stort

en: Required environment variable not set
sv: Nödvändig miljövariabel är inte inställd

en: User ID already exists
sv: Användar-id finns redan

en: Name already exists
sv: Namnet finns redan

en: Duplicated name
sv: Duplicerat namn

en: Object is too young
sv: Objektet är för ungt

en: Object is too old
sv: Objektet är för gammalt

en: Unknown flag
sv: Okänd flagga

en: Invalid execution order
sv: Ogiltig exekveringsordning

en: Already fetched
sv: Redan hämtad

en: Try again later
sv: Försök igen senare

en: Wrong name
sv: Fel namn

en: Not authenticated
sv: Inte autentiserad

en: Bad authentication
sv: Felaktig autentisering

en: No Keybox daemon running
sv: Ingen Keybox-daemon körs

en: Keybox daemon error
sv: Fel i Keybox-demonen

en: Service is not running
sv: Tjänsten körs inte

en: Service error
sv: Tjänstefel

en: Bad PUK
sv: Felaktig PUK

en: No reset code
sv: Ingen återställningskod

en: Bad reset code
sv: Felaktig återställningskod

en: System bug detected
sv: Systemfel upptäcktes

en: Unknown DNS error
sv: Okänt DNS-fel

en: Invalid DNS section
sv: Ogiltig DNS-sektion

en: Invalid textual address form
sv: Ogiltig textadressform

en: Missing DNS query packet
sv: Saknat DNS-frågepaket

en: Missing DNS answer packet
sv: Saknat DNS-svarspaket

en: Connection closed in DNS
sv: Anslutningen stängdes i DNS

en: Verification failed in DNS
sv: Verifieringen misslyckades i DNS

en: DNS Timeout
sv: DNS-timeout

en: General LDAP error
sv: Allmänt LDAP-fel

en: General LDAP attribute error
sv: Allmänt LDAP-attributfel

en: General LDAP name error
sv: Allmänt LDAP-namnfel

en: General LDAP security error
sv: Allmänt LDAP-säkerhetsfel

en: General LDAP service error
sv: Allmänt LDAP-tjänstefel

en: General LDAP update error
sv: Allmänt LDAP-uppdateringsfel

en: Experimental LDAP error code
sv: Experimentell LDAP-felkod

en: Private LDAP error code
sv: Privat LDAP-felkod

en: Other general LDAP error
sv: Annat allmänt LDAP-fel

en: LDAP connecting failed (X)
sv: LDAP-anslutningen misslyckades (X)

en: LDAP referral limit exceeded
sv: LDAP-hänvisningsgränsen överskriden

en: LDAP client loop
sv: LDAP-klientslinga

en: No LDAP results returned
sv: Inga LDAP-resultat returnerades

en: LDAP control not found
sv: LDAP-kontroll hittades inte

en: Not supported by LDAP
sv: Stöds inte av LDAP

en: LDAP connect error
sv: LDAP-anslutningsfel

en: Out of memory in LDAP
sv: Minnet är slut i LDAP

en: Bad parameter to an LDAP routine
sv: Felaktig parameter till en LDAP-rutin

en: User cancelled LDAP operation
sv: Användaren avbröt LDAP-åtgärden

en: Bad LDAP search filter
sv: Felaktigt LDAP-sökfilter

en: Unknown LDAP authentication method
sv: Okänd LDAP-autentiseringsmetod

en: Timeout in LDAP
sv: Timeout i LDAP

en: LDAP decoding error
sv: LDAP-avkodningsfel

en: LDAP encoding error
sv: LDAP-kodningsfel

en: LDAP local error
sv: LDAP lokalt fel

en: Cannot contact LDAP server
sv: Kan inte kontakta LDAP-servern

en: LDAP success
sv: LDAP lyckades

en: LDAP operations error
sv: LDAP-operationsfel

en: LDAP protocol error
sv: LDAP-protokollfel

en: Time limit exceeded in LDAP
sv: Tidsgränsen överskriden i LDAP

en: Size limit exceeded in LDAP
sv: Storleksbegränsning överskriden i LDAP

en: LDAP compare false
sv: LDAP-jämförelse falsk

en: LDAP compare true
sv: LDAP-jämförelse sann

en: LDAP authentication method not supported
sv: LDAP-autentiseringsmetod stöds inte

en: Strong(er) LDAP authentication required
sv: Kräver stark(are) LDAP-autentisering

en: Partial LDAP results+referral received
sv: Delvisa LDAP-resultat + hänvisning mottagen

en: LDAP referral
sv: LDAP-hänvisning

en: Administrative LDAP limit exceeded
sv: Administrativ LDAP-gräns överskriden

en: Critical LDAP extension is unavailable
sv: Kritisk LDAP-utökning är inte tillgänglig

en: Confidentiality required by LDAP
sv: Sekretess krävs av LDAP

en: LDAP SASL bind in progress
sv: LDAP SASL-bindning pågår

en: No such LDAP attribute
sv: Inget sådant LDAP-attribut

en: Undefined LDAP attribute type
sv: Odefinierad LDAP-attributtyp

en: Inappropriate matching in LDAP
sv: Olämplig matchning i LDAP

en: Constraint violation in LDAP
sv: Begränsningsöverträdelse i LDAP

en: LDAP type or value exists
sv: LDAP-typ eller värde finns

en: Invalid syntax in LDAP
sv: Ogiltig syntax i LDAP

en: No such LDAP object
sv: Inget sådant LDAP-objekt

en: LDAP alias problem
sv: Problem med LDAP-alias

en: Invalid DN syntax in LDAP
sv: Ogiltig DN-syntax i LDAP

en: LDAP entry is a leaf
sv: LDAP-posten är ett löv

en: LDAP alias dereferencing problem
sv: Problem med avreferering av LDAP-alias

en: LDAP proxy authorization failure (X)
sv: Auktoriseringsfel för LDAP-proxy (X)

en: Inappropriate LDAP authentication
sv: Olämplig LDAP-autentisering

en: Invalid LDAP credentials
sv: Ogiltiga LDAP-inloggningsuppgifter

en: Insufficient access for LDAP
sv: Otillräcklig åtkomst för LDAP

en: LDAP server is busy
sv: LDAP-servern är upptagen

en: LDAP server is unavailable
sv: LDAP-servern är inte tillgänglig

en: LDAP server is unwilling to perform
sv: LDAP-servern vill inte utföra

en: Loop detected by LDAP
sv: Slinga upptäckt av LDAP

en: LDAP naming violation
sv: LDAP-namngivningsöverträdelse

en: LDAP object class violation
sv: Överträdelse av LDAP-objektklass

en: LDAP operation not allowed on non-leaf
sv: LDAP-åtgärd tillåts inte på icke-blad

en: LDAP operation not allowed on RDN
sv: LDAP-åtgärd tillåts inte på RDN

en: Already exists (LDAP)
sv: Finns redan (LDAP)

en: Cannot modify LDAP object class
sv: Kan inte ändra LDAP-objektklass

en: LDAP results too large
sv: LDAP-resultaten är för stora

en: LDAP operation affects multiple DSAs
sv: LDAP-åtgärden påverkar flera DSA:er

en: Virtual LDAP list view error
sv: Fel i virtuell LDAP-listvy

en: Other LDAP error
sv: Annat LDAP-fel

en: Resources exhausted in LCUP
sv: Resurser uttömda i LCUP

en: Security violation in LCUP
sv: Säkerhetsöverträdelse i LCUP

en: Invalid data in LCUP
sv: Ogiltigt data i LCUP

en: Unsupported scheme in LCUP
sv: Schema stöds inte i LCUP

en: Reload required in LCUP
sv: Omstart krävs i LCUP

en: LDAP cancelled
sv: LDAP avbruten

en: No LDAP operation to cancel
sv: Ingen LDAP-åtgärd att avbryta

en: Too late to cancel LDAP
sv: För sent att avbryta LDAP

en: Cannot cancel LDAP
sv: Kan inte avbryta LDAP

en: LDAP assertion failed
sv: LDAP-försäkran misslyckades

en: Proxied authorization denied by LDAP
sv: Auktorisering via proxy nekad av LDAP

en: User defined error code 1
sv: Användardefinierad felkod 1

en: User defined error code 2
sv: Användardefinierad felkod 2

en: User defined error code 3
sv: Användardefinierad felkod 3

en: User defined error code 4
sv: Användardefinierad felkod 4

en: User defined error code 5
sv: Användardefinierad felkod 5

en: User defined error code 6
sv: Användardefinierad felkod 6

en: User defined error code 7
sv: Användardefinierad felkod 7

en: User defined error code 8
sv: Användardefinierad felkod 8

en: User defined error code 9
sv: Användardefinierad felkod 9

en: User defined error code 10
sv: Användardefinierad felkod 10

en: User defined error code 11
sv: Användardefinierad felkod 11

en: User defined error code 12
sv: Användardefinierad felkod 12

en: User defined error code 13
sv: Användardefinierad felkod 13

en: User defined error code 14
sv: Användardefinierad felkod 14

en: User defined error code 15
sv: Användardefinierad felkod 15

en: User defined error code 16
sv: Användardefinierad felkod 16

en: SQL success
sv: SQL lyckades

en: SQL error
sv: SQL-fel

en: Internal logic error in SQL library
sv: Internt logikfel i SQL-biblioteket

en: Access permission denied (SQL)
sv: Åtkomstbehörighet nekad (SQL)

en: SQL abort was requested
sv: SQL-avbrott begärdes

en: SQL database file is locked
sv: SQL-databasfilen är låst

en: An SQL table in the database is locked
sv: En SQL-tabell i databasen är låst

en: SQL library ran out of core
sv: SQL-biblioteket har slut på minne

en: Attempt to write a readonly SQL database
sv: Försök att skriva en skrivskyddad SQL-databas

en: SQL operation terminated by interrupt
sv: SQL-operation avbruten av avbrott

en: I/O error during SQL operation
sv: I/O-fel under SQL-operation

en: SQL database disk image is malformed
sv: Diskavbildningen för SQL-databas är felaktig

en: Unknown opcode in SQL file control
sv: Okänd opcode i SQL-filkontroll

en: Insertion failed because SQL database is full
sv: Infogning misslyckades eftersom SQL-databasen är full

en: Unable to open the SQL database file
sv: Det går inte att öppna SQL-databasfilen

en: SQL database lock protocol error
sv: Fel i SQL-databaslåsprotokollet

en: (internal SQL code: empty)
sv: (intern SQL-kod: tom)

en: SQL database schema changed
sv: SQL-databasschemat har ändrats

en: String or blob exceeds size limit (SQL)
sv: Sträng eller blob överskrider storleksgränsen (SQL)

en: SQL abort due to constraint violation
sv: SQL avbryts på grund av överträdelse av begränsning

en: Data type mismatch (SQL)
sv: Datatypskonflikt (SQL)

en: SQL library used incorrectly
sv: SQL-bibliotek används felaktigt

en: SQL library uses unsupported OS features
sv: SQL-biblioteket använder OS-funktioner som inte stöds

en: Authorization denied (SQL)
sv: Auktorisering nekad (SQL)

en: (unused SQL code: format)
sv: (oanvänd SQL-kod: format)

en: SQL bind parameter out of range
sv: SQL-bindningsparameter utanför intervallet

en: File opened that is not an SQL database file
sv: Fil öppnad som inte är en SQL-databasfil

en: Notifications from SQL logger
sv: Meddelanden från SQL-loggaren

en: Warnings from SQL logger
sv: Varningar från SQL-loggaren

en: SQL has another row ready
sv: SQL har en annan rad klar

en: SQL has finished executing
sv: SQL har slutfört exekveringen

en: System error w/o errno
sv: Systemfel utan felnummer

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: End of file
sv: Slut på fil

en: Unknown error code
sv: Okänd felkod

en: argument not expected
sv: argument förväntades inte

en: read error
sv: läsfel

en: keyword too long
sv: nyckelordet är för långt

en: missing argument
sv: argument saknas

en: invalid argument
sv: ogiltigt argument

en: invalid command
sv: ogiltigt kommando

en: invalid alias definition
sv: ogiltig aliasdefinition

en: permission error
sv: behörighetsfel

en: out of core
sv: slut på minne

en: invalid meta command
sv: ogiltigt metakommando

en: unknown meta command
sv: okänt metakommando

en: unexpected meta command
sv: oväntat metakommando

en: invalid option
sv: ogiltig flagga

en: missing argument for option "%.50s"
sv: argument för flaggan "%.50s" saknas

en: invalid argument for option "%.50s"
sv: ogiltigt argument för flaggan "%.50s"

en: option "%.50s" does not expect an argument
sv: flaggan "%.50s" förväntar sig inte ett argument

en: invalid command "%.50s"
sv: ogiltigt kommando "%.50s"

en: option "%.50s" is ambiguous
sv: flagga "%.50s" är tvetydig

en: command "%.50s" is ambiguous
sv: kommandot "%.50s" är tvetydigt

en: invalid option "%.50s"
sv: ogiltig flagga "%.50s"

en: Note: no default option file '%s'
sv: Observera: ingen standardfil för flaggor '%s'

en: reading options from '%s'
sv: läser flaggor från '%s'

en: option file '%s': %s
sv: flaggfilen '%s': %s

en: Note: ignoring option "--%s" due to global config
sv: Observera: ignorerar flaggan "--%s" på grund av global konfiguration

en: Please report bugs to <https://bugs.gnupg.org>.
sv: Rapportera fel till <https://bugs.gnupg.org>.
    Rapportera översättningsfel till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en: warning: could not recognize %s
sv: varning: kände inte igen %s
