libgphoto2_port 2.5.28 - en to ro translation catalogue (78 entries)

en: Generic Port
ro: Port generic

en: No error
ro: Fără erori

en: Unspecified error
ro: Eroare nespecificată

en: I/O problem
ro: Problemă de In/Ieș(I/O)

en: Bad parameters
ro: Parametri greșiți

en: Unsupported operation
ro: Operație neacceptată

en: Fixed limit exceeded
ro: Limita stabilită a fost depășită

en: Timeout reading from or writing to the port
ro: S-a depășit limita de timp pentru citirea sau scrierea în port

en: Serial port not supported
ro: Portul serial nu este acceptat

en: USB port not supported
ro: Portul USB nu este acceptat

en: Unknown port
ro: Port necunoscut

en: Out of memory
ro: Fără memorie

en: Error loading a library
ro: Eroare la încărcarea unei biblioteci

en: Error initializing the port
ro: Eroare la inițializarea portului

en: Error reading from the port
ro: Eroare la citirea din port

en: Error writing to the port
ro: Eroare la scrierea în port

en: Error updating the port settings
ro: Eroare la actualizarea configurării portului

en: Error setting the serial port speed
ro: Eroare la configurarea vitezei portului serial

en: Error clearing a halt condition on the USB port
ro: Eroare la ștergerea unei condiții de oprire a portului USB

en: Could not find the requested device on the USB port
ro: Nu s-a putut găsi dispozitivul solicitat, în portul USB

en: Could not claim the USB device
ro: Nu s-a putut obține comunicarea cu dispozitivul USB

en: Could not lock the device
ro: Nu s-a putut bloca dispozitivul

en: libhal error
ro: eroare în «libhal»

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută

en: The operation '%s' is not supported by this device
ro: Operația „%s” nu este acceptată de acest dispozitiv

en: The port has not yet been initialized
ro: Portul nu a fost încă inițializat

en: low
ro: redus

en: high
ro: ridicat

en: No error description available
ro: Nu este disponibilă nicio descriere a erorii

en: Media '%s'
ro: Media „%s”

en: Could not open USB device (%s).
ro: Nu s-a putut deschide dispozitivul USB (%s).

en: Camera is already in use.
ro: Camera este deja în uz.

en: Could not detach kernel driver of camera device.
ro: Nu s-a putut detașa driverul din nucleu al dispozitivului «cameră».

en: Could not query kernel driver of device.
ro: Nu s-a putut apela driverul din nucleu, al dispozitivului.

en: Could not claim interface %d (%s). Make sure no other program (%s) or kernel module (such as %s) is using the device and you have read/write access to the device.
ro: Nu s-a putut apela interfața %d (%s). Asigurați-vă că niciun alt program (%s) sau modul kernel (cum ar fi %s) nu utilizează dispozitivul și că aveți acces de citire/scriere la dispozitiv.

en: MacOS PTPCamera service
ro: Serviciu MacOS pentru PTPCamera

en: unknown libgphoto2 using program
ro: program necunoscut ce utilizează biblioteca „libgphoto2”

en: Could not release interface %d (%s).
ro: Nu s-a putut lansa interfața %d (%s).

en: Could not reset USB port (%s).
ro: Nu s-a putut repornii portul USB (%s).

en: Could not reattach kernel driver of camera device.
ro: Nu s-a putut reatașa driverul din nucleu, al dispozitivului «cameră».

en: Could not set config %d/%d (%s)
ro: Nu s-a putut definii configurația %d/%d (%s)

en: Could not set altsetting from %d to %d (%s)
ro: Nu s-a putut schimba configurarea alternativă de la %d la %d (%s)

en: Could not find USB device (vendor 0x%x, product 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
ro: Nu s-a putut găsi dispozitivul USB (fabricant 0x%x, produs 0x%x). Asigurați-vă că acest dispozitiv este conectat la calculator.

en: The supplied vendor or product id (0x%x,0x%x) is not valid.
ro: id-ul fabricantului sau al produsului furnizat (0x%x,0x%x), nu este valid.

en: Could not find USB device (class 0x%x, subclass 0x%x, protocol 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
ro: Nu s-a putut găsi dispozitivul USB (clasa 0x%x, subclasa 0x%x, protocol 0x%x). Asigurați-vă că acest dispozitiv este conectat la calculator.

en: PTP/IP Connection
ro: Conexiune PTP/IP

en: IP Connection
ro: Conexiune IP

en: Could not lock device '%s'
ro: Nu s-a putut bloca dispozitivul „%s”

en: Device '%s' is locked by pid %d
ro: Dispozitivul „%s” este blocat de pid-ul %d

en: Device '%s' could not be locked (dev_lock returned %d)
ro: Dispozitivul „%s” nu a putut fi blocat (dev_lock a returnat %d)

en: Device '%s' could not be unlocked.
ro: Dispozitivul „%s” nu a putut fi deblocat.

en: Device '%s' could not be unlocked as it is locked by pid %d.
ro: Dispozitivul „%s” nu a putut fi deblocat deoarece este blocat de pid-ul %d.

en: Device '%s' could not be unlocked (dev_unlock returned %d)
ro: Dispozitivul „%s” nu a putut fi deblocat (dev_unlock a returnat %d)

en: Serial Port %i
ro: Port serial %i

en: Serial Port Device
ro: Dispozitiv cu port serial

en: Failed to open '%s' (%s).
ro: Nu s-a putut deschide „%s” (%s).

en: Could not close '%s' (%s).
ro: Nu s-a putut închide „%s” (%s).

en: Could not write to port (%s)
ro: Nu s-a putut scrie în portul (%s)

en: Parity error.
ro: Eroare de paritate.

en: Unexpected parity response sequence 0xff 0x%02x.
ro: Secvență de răspuns de paritate 0xff 0x%02x, neașteptată.

en: Unknown pin %i.
ro: %i, pin necunoscut.

en: Could not get level of pin %i (%s).
ro: Nu s-a putut obține nivelul pinului %i (%s).

en: Could not set level of pin %i to %i (%s).
ro: Nu s-a putut configura nivelul pinului %i la %i (%s).

en: Could not flush '%s' (%s).
ro: Nu s-a putut goli „%s” (%s).

en: Could not set the baudrate to %d
ro: Nu s-a putut configura viteza de transmitere a %d

en: Could not detach kernel driver '%s' of camera device.
ro: Nu s-a putut detașa driverul din nucleu „%s”, al dispozitivului camerei.

en: Could not close USB port (%s).
ro: Nu s-a putut închide portul USB (%s).

en: USB Mass Storage direct IO
ro: In/Ieș(I/O) directă, pentru stocarea în masă USB

en: Failed to open '%s' (%m).
ro: Nu s-a putut deschide „%s” (%m).

en: Could not close '%s' (%m).
ro: Nu s-a putut închide „%s” (%m).

en: Could not seek to offset: %x on '%s' (%m).
ro: Nu s-a putut continua deplasarea: %x pe „%s” (%m).

en: Could not write to '%s' (%m).
ro: Nu s-a putut scrie în „%s” (%m).

en: Could not read from '%s' (%m).
ro: Nu s-a putut citi din „%s” (%m).

en: Device '%s' is locked by another app.
ro: Dispozitivul „%s” este blocat de o altă aplicație.

en: Failed to lock '%s' (%m).
ro: Nu s-a putut bloca „%s” (%m).

en: Failed to unlock '%s' (%m).
ro: Nu s-a putut debloca „%s” (%m).

en: USB Mass Storage raw SCSI
ro: SCSI brut, pentru stocarea în masă USB

en: Could not send scsi command to: '%s' (%m).
ro: Nu s-a putut trimite comanda scsi la: „%s” (%m).
