libgphoto2_port 2.5.28 - en to sv translation catalogue (78 entries)

en: Generic Port
sv: Allmän port

en: No error
sv: Inget fel

en: Unspecified error
sv: Ospecificerat fel

en: I/O problem
sv: In-/ut-problem

en: Bad parameters
sv: Felaktiga parametrar

en: Unsupported operation
sv: Operationen stöds inte

en: Fixed limit exceeded
sv: Fast gräns överstigen

en: Timeout reading from or writing to the port
sv: Timeout vid läsning från eller skrivning till porten

en: Serial port not supported
sv: Serieporten stöds inte

en: USB port not supported
sv: USB-porten stöds inte

en: Unknown port
sv: Okänd port

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Error loading a library
sv: Fel vid inläsning av ett bibliotek

en: Error initializing the port
sv: Fel vid initiering av porten

en: Error reading from the port
sv: Fel vid läsning från porten

en: Error writing to the port
sv: Fel vid skrivning till porten

en: Error updating the port settings
sv: Fel vid uppdatering av portinställningarna

en: Error setting the serial port speed
sv: Fel vid inställning av serieportens hastighet

en: Error clearing a halt condition on the USB port
sv: Fel vid rensning av stopptillstånd på USB-porten

en: Could not find the requested device on the USB port
sv: Kunde inte finna den begärda enheten på USB-porten

en: Could not claim the USB device
sv: Kunde inte göra anspråk på USB-enheten

en: Could not lock the device
sv: Kunde inte låsa enheten

en: libhal error
sv: libhal-fel

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: The operation '%s' is not supported by this device
sv: Operationen ”%s” stöds inte av denna enhet

en: The port has not yet been initialized
sv: Porten har ännu inte blivit initierad

en: low
sv: låg

en: high
sv: hög

en: No error description available
sv: Ingen felbeskrivning tillgänglig

en: Media '%s'
sv: Media ”%s”

en: Could not open USB device (%s).
sv: Kunde inte öppna USB-enhet (%s).

en: Camera is already in use.
sv: Kameran används redan.

en: Could not detach kernel driver of camera device.
sv: Kunde inte koppla loss kärndrivrutinen från kameraenhet.

en: Could not query kernel driver of device.
sv: Kunde inte fråga kärndrivrutinen efter enheten.

en: Could not claim interface %d (%s). Make sure no other program (%s) or kernel module (such as %s) is using the device and you have read/write access to the device.
sv: Kunde inte göra anspråk på gränssnittet %d (%s). Kontrollera att inget annat program (%s) eller kärnmodul (såsom %s) använder enheten och att du har skriv-/läsrättigheter för enheten.

en: MacOS PTPCamera service
sv: MacOS-tjänst för PTPCamera

en: unknown libgphoto2 using program
sv: okänt program som använder libgphoto2

en: Could not release interface %d (%s).
sv: Kunde inte släppa gränssnittet %d (%s).

en: Could not reset USB port (%s).
sv: Kunde inte återställa USB-porten (%s).

en: Could not reattach kernel driver of camera device.
sv: Kunde inte återkoppla kärndrivrutinen från kameraenhet.

en: Could not set config %d/%d (%s)
sv: Kunde inte ställa in konfiguration %d/%d (%s)

en: Could not set altsetting from %d to %d (%s)
sv: Kunde inte ställa in alternativinställning från %d till %d (%s)

en: Could not find USB device (vendor 0x%x, product 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
sv: Kunde inte finna USB-enheten (tillverkare 0x%x, produkt 0x%x). Kontrollera att enheten är ansluten till datorn.

en: The supplied vendor or product id (0x%x,0x%x) is not valid.
sv: Den angivna tillverkar- eller produktidentiteten (0x%x,0x%x) är inte giltig.

en: Could not find USB device (class 0x%x, subclass 0x%x, protocol 0x%x). Make sure this device is connected to the computer.
sv: Kunde inte finna USB-enheten (klass 0x%x, underklass 0x%x, protokoll 0x%x). Kontrollera att enheten är ansluten till datorn.

en: PTP/IP Connection
sv: PTP/IP-anslutning

en: IP Connection
sv: IP-anslutning

en: Could not lock device '%s'
sv: Kunde inte låsa enheten ”%s”

en: Device '%s' is locked by pid %d
sv: Enheten ”%s” är låst av pid %d

en: Device '%s' could not be locked (dev_lock returned %d)
sv: Enheten ”%s” kunde inte låsas (dev_lock returnerade %d)

en: Device '%s' could not be unlocked.
sv: Enheten ”%s” kunde inte låsas upp.

en: Device '%s' could not be unlocked as it is locked by pid %d.
sv: Enheten ”%s” kunde inte låsas upp eftersom den är låst av pid %d.

en: Device '%s' could not be unlocked (dev_unlock returned %d)
sv: Enheten ”%s” kunde inte låsas upp (dev_unlock returnerade %d)

en: Serial Port %i
sv: Serieport %i

en: Serial Port Device
sv: Serieportsenhet

en: Failed to open '%s' (%s).
sv: Misslyckades med att öppna ”%s” (%s).

en: Could not close '%s' (%s).
sv: Kunde inte stänga ”%s” (%s).

en: Could not write to port (%s)
sv: Kunde inte skriva till porten (%s)

en: Parity error.
sv: Paritetsfel.

en: Unexpected parity response sequence 0xff 0x%02x.
sv: Oväntad paritetsvarsekvens 0xff 0x%02x.

en: Unknown pin %i.
sv: Okänd pinne %i.

en: Could not get level of pin %i (%s).
sv: Kunde inte hämta nivån för pinne %i (%s).

en: Could not set level of pin %i to %i (%s).
sv: Kunde inte ställa in nivån för pinne %i till %i (%s).

en: Could not flush '%s' (%s).
sv: Kunde inte tömma ut ”%s” (%s).

en: Could not set the baudrate to %d
sv: Kunde inte ställa in bithastigheten till %d

en: Could not detach kernel driver '%s' of camera device.
sv: Kunde inte koppla loss kärndrivrutinen ”%s” från kameraenhet.

en: Could not close USB port (%s).
sv: Kunde inte stänga USB-porten (%s).

en: USB Mass Storage direct IO
sv: USB-masslagring direkt I/O

en: Failed to open '%s' (%m).
sv: Misslyckades med att öppna ”%s” (%m).

en: Could not close '%s' (%m).
sv: Kunde inte stänga ”%s” (%m).

en: Could not seek to offset: %x on '%s' (%m).
sv: Kunde inte söka till position: %x på ”%s” (%m).

en: Could not write to '%s' (%m).
sv: Kunde inte skriva till ”%s” (%m).

en: Could not read from '%s' (%m).
sv: Kunde inte läsa från ”%s” (%m).

en: Device '%s' is locked by another app.
sv: Enheten ”%s” är låst av ett annat program.

en: Failed to lock '%s' (%m).
sv: Misslyckades med att låsa ”%s” (%m).

en: Failed to unlock '%s' (%m).
sv: Misslyckades med att låsa upp ”%s” (%m).

en: USB Mass Storage raw SCSI
sv: USB-masslagring rå SCSI

en: Could not send scsi command to: '%s' (%m).
sv: Kunde inte skicka scsi-kommando till: ”%s” (%m).
