libgphoto2 2.5.28 - en to sv translation catalogue (2519 entries)

en: Camera appears to not be using CompactFlash storage
    Unfortunately we do not support that at the moment :-(
sv: Kameran verkar inte använda CompactFlash-lagring
    Tyvärr saknar vi stöd för detta för tillfället :-(

en: Camera has taken %d pictures, and is using CompactFlash storage.
sv: Kameran har tagit %d bilder, och använder CompactFlash-lagring.

en: agfa_cl20
    The Agfa CL20 Linux Driver People!
         Email us at cl20@poeml.de    
     Visit us at http://cl20.poeml.de
sv: agfa_cl20
    Agfa CL20 Linux-drivrutinsutvecklare!
         E-posta oss på cl20@poeml.de    
     Besök oss på http://cl20.poeml.de

en: Your USB camera has an Aox chipset.
    Number of lo-res PICs = %i
    Number of hi-res PICs = %i
    Number of PICs = %i
sv: Din USB-kamera har ett Aox-chip.
    Antal låg-uppl bilder = %i
    Antal hög-uppl bilder = %i
    Antal bilder = %i

en: Aox generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
sv: Aox generisk drivrutin
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Your USB picture frame has a AX203 chipset
sv: Din USB-bildram har ett AX203-chip

en: AX203 based picture frames come with a variety of resolutions.
    The gphoto driver for these devices allows you to download,
    upload and delete pictures from the picture frame.
sv: AX203-baserad bildram kommer med ett brett urval av upplösningar.
    Gphoto-drivrutinen för dessa enheter låter dig hämta,
    sända upp och ta bort bilder från bildramen.

en: AX203 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    This driver allows you to download, upload and delete pictures
    from the picture frame.
sv: AX203 USB-bildramsdrivrutin
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    Denna drivrutin låter dig hämta, sända upp och ta bort bilder
    från bildramen.

en: Picture Frame Configuration
sv: Bildramskonfiguration

en: Synchronize frame data and time with PC
sv: Synkronisera bilddata och tid med PC

en: Number of pictures: %i
    Firmware Version: %s
sv: Antal bilder: %i
    Version av fast programvara: %s

en: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Reverse engineering of image data by:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implemented using documents found on
    the web. Permission given by Vision.
sv: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Reverse engineering av bilddata av:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implementerat med hjälp av dokument från
    nätet. Med tillstånd från Vision.

en: Could not create directory %s.
sv: Kunde inte skapa katalogen %s.

en: Could not remove directory %s.
sv: Kunde inte ta bort katalogen %s.

en: lock keys failed.
sv: låsning av nycklar misslyckades.

en: *UNKNOWN*
sv: *OKÄND*

en: canon_int_capture_image: initial canon_usb_list_all_dirs() failed with status %li
sv: canon_int_capture_image: första canon_usb_list_all_dirs() misslyckades med status %li

en: canon_int_capture_image: final canon_usb_list_all_dirs() failed with status %i
sv: canon_int_capture_image: sista canon_usb_list_all_dirs() misslyckades med status %i

en: Name '%s' (%li characters) too long, maximum 30 characters are allowed.
sv: Namnet ”%s” (%li tecken) är för långt, maximalt 30 tecken tillåts.

en: Lower case letters in %s not allowed.
sv: Gemena bokstäver i %s ej tillåtna.

en: canon_int_list_directory: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
sv: canon_int_list_directory: FEL: första meddelande för kort (%i < minimum %i)

en: canon_int_list_directory: Reached end of packet while examining the first dirent
sv: canon_int_list_directory: Nådde slutet på paket medan första katalogposten undersöktes

en: canon_int_list_directory: truncated directory entry encountered
sv: canon_int_list_directory: trunkerad katalogpost anträffad

en: File protected.
sv: Filen skyddad.

en: canon_int_get_info_func: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
sv: canon_int_get_info_func: FEL: första meddelande för kort (%i < minimum %i)

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: No beginning/end
sv: Kunde inte extrahera JPEG-miniatyrbild från data: Ingen början/slut

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: Data is not JFIF
sv: Kunde inte extrahera JPEG-miniatyrbild från data: Data är inte JFIF

en: NULL parameter "%s" in %s line %i
sv: NULL-parameter ”%s” i %s rad %i

en: Don't know how to handle camera->port->type value %i aka 0x%x in %s line %i.
sv: Vet inte hur camera->port->type-värde %i aka 0x%x på %s rad %i ska hanteras.

en: FATAL ERROR: initial CRC value for length %d unknown
sv: FATALT FEL: initialt CRC-värde för längd %d okänd

en: unable to guess initial CRC value
sv: kan ej gissa initialt CRC-värde

en: warning: CRC not checked (add len %d, value 0x%04x) #########################
sv: varning: CRC ej kontrollerad (lägg till längd %d, värde 0x%04x) #########################

en: Compatibility Mode
sv: Kompatibilitetsläge

en: Thumbnail
sv: Miniatyrbild

en: Full Image
sv: Fullständig bild

en: Bulb
sv: Långtidsexponering

en: Auto focus: one-shot
sv: Autofokus: enkelbildstagning

en: Auto focus: AI servo
sv: Autofokus: AI-servo

en: Auto focus: AI focus
sv: Autofokus: AI-fokus

en: Manual focus
sv: Manuell fokus

en: Beep off
sv: Pip av

en: Beep on
sv: Pip på

en: Flash off
sv: Blixt av

en: Flash on
sv: Blixt på

en: Flash auto
sv: Blixt auto

en: Manual 2
sv: Manuell 2

en: Far scene
sv: Avlägsen scen

en: Fast shutter
sv: Snabb slutare

en: Slow shutter
sv: Långsam slutare

en: Night scene
sv: Nattscen

en: Gray scale
sv: Gråskala

en: Sepia
sv: Sepiabrunt

en: Portrait
sv: Porträtt

en: Spot
sv: Punkt

en: Macro
sv: Makro

en: PanFocus
sv: PanFokus

en: Vivid
sv: Livfull

en: Long shutter
sv: Långsam slutare

en: Super macro
sv: Supermakro

en: Foliage
sv: Lövverk

en: Indoor
sv: Inomhus

en: Fireworks
sv: Fyrverkerier

en: Beach
sv: Strand

en: Underwater
sv: Under vatten

en: Snow
sv: Snö

en: Kids and pets
sv: Barn och husdjur

en: Night snapshot
sv: Nattlig ögonblicksbild

en: Digital macro
sv: Digital makro

en: MyColors
sv: MinaFärger

en: Photo in movie
sv: Foto i video

en: Small Normal JPEG
sv: Liten normal JPEG

en: Small Fine JPEG
sv: Liten detaljerad JPEG

en: Medium Normal JPEG
sv: Medium normal JPEG

en: Medium Fine JPEG
sv: Medium detaljerad JPEG

en: Large Normal JPEG
sv: Stor normal JPEG

en: Large Fine JPEG
sv: Stor detaljerad JPEG

en: RAW + Small Normal JPEG
sv: RAW + Liten normal JPEG

en: RAW + Small Fine JPEG
sv: RAW + Liten detaljerad JPEG

en: RAW + Medium Normal JPEG
sv: RAW + Medium normal JPEG

en: RAW + Medium Fine JPEG
sv: RAW + Medium detaljerad JPEG

en: RAW + Large Normal JPEG
sv: RAW + Stor normal JPEG

en: RAW + Large Fine JPEG
sv: RAW + Stor detaljerad JPEG

en: This is the driver for Canon PowerShot, Digital IXUS, IXY Digital,
     and EOS Digital cameras in their native (sometimes called "normal")
     mode. It also supports a small number of Canon digital camcorders
     with still image capability.
    It includes code for communicating over a serial port or USB connection,
     but not (yet) over IEEE 1394 (Firewire).
    It is designed to work with over 70 models as old as the PowerShot A5
     and Pro70 of 1998 and as new as the PowerShot A510 and EOS 350D of
     2005.
    It has not been verified against the EOS 1D or EOS 1Ds.
    For the A50, using 115200 bps may effectively be slower than using 57600
    If you experience a lot of serial transmission errors, try to have your
     computer as idle as possible (i.e. no disk activity)
sv: Detta är drivrutinen för Canon PowerShot, Digital IXUS, IXY Digital,
     och EOS Digital-kameror i deras naturliga (ibland kallat ”normala”)
     läge. Den har också stöd för ett litet antal Canon videokameror
     med stillbildskapacitet.
    Den inkluderar kod för kommunikation för en serieport eller USB-anslutning,
     men (ännu) inte över IEEE 1394 (Firewire).
    Den är designad för att fungera med över 70 modeller så pass gamla som PowerShot A5
     och Pro70 från 1998 och så pass nya som PowerShot A510 och EOS 350D från
     2005.
    Den har inte blivit verifierad mot EOS 1D eller EOS 1Ds.
    För A50, kan användning av 115200 bps i praktiken vara långsammare än att använda 57600
    Om du upplever många seriella överföringsfel, prova att låta din dator
     vara så inaktiv som möjligt (d.v.s. ingen diskaktivitet)

en: Camera unavailable: %s
sv: Kameran ej tillgänglig: %s

en: Switching Camera Off
sv: Stänger av kameran

en: Error capturing image
sv: Fel vid fotografering

en: Could not get disk name: %s
sv: Kunde inte få tag på disknamn: %s

en: No reason available
sv: Ingen anledning tillgänglig

en: Could not get disk info: %s
sv: Kunde inte få tag på disk info: %s

en: Internal error #1 in get_file_func() (%s line %i)
sv: Internt fel #1 i get_file_func() (%s rad %i)

en: No audio file could be found for %s
sv: Ingen ljudfil kunde hittas för %s

en:   Drive %s
      %11s bytes total
      %11s bytes available
sv:   Enhet %s
      %11s byte totalt
      %11s byte tillgängliga

en: AC adapter
sv: Nätadapter

en: on battery
sv: på batteri

en: power OK
sv: ström OK

en: power bad
sv: ström dålig

en: not available: %s
sv: ej tillgänglig: %s

en: %s (host time %s%i seconds)
sv: %s (värdtid %s%i sekunder)

en: 
    Camera identification:
      Model: %s
      Owner: %s
    
    Power status: %s
    
    Flash disk information:
    %s
    
    Time: %s
sv: 
    Kamera identifiering:
      Modell: %s
      Ägare: %s
    
    Strömstatus: %s
    
    Flashdisk-information:
    %s
    
    Tid: %s

en: Canon PowerShot series driver by
     Wolfgang G. Reissnegger,
     Werner Almesberger,
     Edouard Lafargue,
     Philippe Marzouk,
    A5 additions by Ole W. Saastad
    Additional enhancements by
     Holger Klemm
     Stephen H. Westin
sv: Drivrutin för Canon PowerShot-familjen av
     Wolfgang G. Reissnegger,
     Werner Almesberger,
     Edouard Lafargue,
     Philippe Marzouk,
    A5-tillägg av Ole W. Saastad
    Ytterligare förbättringar av
     Holger Klemm
     Stephen H. Westin

en: Error deleting file
sv: Fel vid filradering

en: Error deleting associated thumbnail file
sv: Fel vid radering av associerad miniatyrbild till fil

en: Speeds greater than 57600 are not supported for uploading to this camera
sv: Kameran stöder inte hastigheter överstigande 57600 vid sändning

en: Could not get flash drive letter
sv: Kunde inte få tag på flash-enhetens enhetsbokstav

en: Could not upload, no free folder name available!
    999CANON folder name exists and has an AUT_9999.JPG picture in it.
sv: Kunde inte sända, inget ledigt mappnamn tillgängligt!
    Mappnamnet 999CANON existerar och har en bild AUT_9999.JPG.

en: Could not create \DCIM directory.
sv: Kunde inte skapa \DCIM-katalogen.

en: Could not create destination directory.
sv: Kunde inte skapa destinationskatalogen.

en: Camera and Driver Configuration
sv: Kamera- och drivrutinskonfiguration

en: Camera Settings
sv: Kamerainställningar

en: Owner Name
sv: Ägarnamn

en: Capture Size Class
sv: Bildstorleksklass

en: ISO Speed
sv: ISO-hastighet

en: Unknown
sv: Okänd

en: Shooting mode
sv: Bildtagningsläge

en: Shutter Speed
sv: Slutarhastighet

en: Aperture
sv: Bländare

en: Exposure Compensation
sv: Exponeringskompensation

en: Image Format
sv: Bildformat

en: Focus Mode
sv: Fokusläge

en: Flash Mode
sv: Blixtläge

en: Beep
sv: Pip

en: Camera Actions
sv: Kameraåtgärder

en: Synchronize camera date and time with PC
sv: Synkronisera kameradatum och -tid med PC

en: Camera Status Information
sv: Information om kamerastatus

en: Camera Model
sv: Kameramodell

en: Date and Time
sv: Datum och Tid

en: Error
sv: Fel

en: Firmware Version
sv: Version av fast programvara

en: Power
sv: Ström

en: Driver
sv: Drivrutin

en: List all files
sv: Lista alla filer

en: Keep filename on upload
sv: Behåll filnamnet vid sändning

en: Camera unavailable
sv: Kameran ej tillgänglig

en: Owner name changed
sv: Ägarnamnet ändrat

en: could not change owner name
sv: kunde inte ändra ägarnamnet

en: Capture size class changed
sv: Klass för bildtagningsstorlek ändrad

en: Invalid capture size class setting
sv: Ogiltig klassinställning för bildtagningsstorlek

en: Invalid ISO speed setting
sv: Ogiltig inställning för ISO-hastighet

en: ISO speed changed
sv: ISO-hastighet ändrad

en: Could not change ISO speed
sv: Kunde inte ändra ISO-hastighet

en: Invalid shooting mode setting
sv: Ogiltig inställning för bildtagningsläge

en: Shooting mode changed
sv: Bildtagningsläge ändrat

en: Could not change shooting mode
sv: Kunde inte ändra bildtagningsläge

en: Invalid shutter speed setting
sv: Ogiltig inställning för slutarhastighet

en: Shutter speed changed
sv: Slutarhastighet ändrad

en: Could not change shutter speed
sv: Kunde inte ändra slutarhastighet

en: Invalid aperture setting
sv: Ogiltig bländarinställning

en: Aperture changed
sv: Bländare ändrad

en: Could not change aperture
sv: Kunde inte ändra bländare

en: Invalid exposure compensation setting
sv: Ogiltig inställning för exponeringskompensation

en: Exposure compensation changed
sv: Exponeringskompensation ändrad

en: Could not change exposure compensation
sv: Kunde inte ändra exponeringskompensation

en: Invalid image format setting
sv: Ogiltig inställning för bildformat

en: Image format changed
sv: Bildformat ändrat

en: Could not change image format
sv: Kunde inte ändra bildformat

en: Invalid focus mode setting
sv: Ogiltig inställning för fokusläge

en: Focus mode changed
sv: Fokusläge ändrat

en: Could not change focus mode
sv: Kunde inte ändra fokusläge

en: Invalid beep mode setting
sv: Ogiltig inställning för pipläge

en: Beep mode changed
sv: Pipläge ändrat

en: Could not change beep mode
sv: Kunde inte ändra pipläge

en: Zoom level changed
sv: Zoomnivå ändrad

en: Could not change zoom level
sv: Kunde inte ändra zoomnivå

en: Invalid flash mode setting
sv: Ogiltig inställning för blixtläge

en: Flash mode changed
sv: Blixtläge ändrat

en: Could not change flash mode
sv: Kunde inte ändra blixtläge

en: time set
sv: tiden inställd

en: could not set time
sv: kunde inte ställa in tiden

en: Unsupported port type %i = 0x%x given. Initialization impossible.
sv: Ej stödd port typ %i = 0x%x given. Initiering omöjlig.

en: Battery exhausted, camera off.
sv: Batteriet slut, kameran avstängd.

en: ERROR: unexpected message
sv: FEL: oväntat meddelande

en: ERROR: message overrun
sv: FEL: meddelande överkört

en: ERROR: out of sequence.
sv: FEL: ej i sekvens.

en: ERROR: unexpected packet type.
sv: FEL: oväntad pakettyp.

en: ERROR: message format error.
sv: FEL: formatfel i meddelande.

en: ERROR: unexpected message2.
sv: FEL: oväntat meddelande2.

en: Uploading file...
sv: Sänder fil…

en: Getting file...
sv: Hämtar fil…

en: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue failed to fetch directory entries
sv: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue misslyckades med att hämta katalogposter

en: canon_serial_get_dirents: Initial dirent packet too short (only %i bytes)
sv: canon_serial_get_dirents: Första paket med katalogposter för kort (bara %i byte)

en: canon_serial_get_dirents: Could not allocate %i bytes of memory
sv: canon_serial_get_dirents: Kunde inte allokera %i byte minne

en: canon_serial_get_dirents: Failed to read another directory entry
sv: canon_serial_get_dirents: Misslyckades med att läsa ytterligare en katalogpost

en: canon_serial_get_dirents: Truncated directory entry received
sv: canon_serial_get_dirents: Trunkerad katalogpost mottagen

en: canon_serial_get_dirents: Too many dirents, we must be looping.
sv: canon_serial_get_dirents: För många katalogposter, vi måste ha loopat.

en: canon_serial_get_dirents: Could not resize dirent buffer to %i bytes
sv: canon_serial_get_dirents: Kunde inte ändra storlek på katalogpost buffert till %i byte

en: Error changing speed.
sv: Fel vid ändring av hastighet.

en: Resetting protocol...
sv: Nollställer protokoll…

en: Camera OK.
sv: Kamera OK.

en: Looking for camera ...
sv: Söker efter kamera …

en: Trying to contact camera...
sv: Försöker kontakta kamera…

en: Communication error 1
sv: Kommunikationsfel 1

en: No response from camera
sv: Ingen svar från kamera

en: Unrecognized response
sv: Ej igenkänd respons

en: Detected a "%s" aka "%s"
sv: Detekterade ett ”%s”, också känt som ”%s”

en: Unknown model "%s"
sv: Okänd modell ”%s”

en: Bad EOT
sv: Felaktig EOT

en: Communication error 2
sv: Kommunikationsfel 2

en: Communication error 3
sv: Kommunikationsfel 3

en: Changing speed... wait...
sv: Ändrar hastighet… vänta…

en: Error changing speed
sv: Fel vid ändring av hastighet

en: Error waiting for ACK during initialization, retrying
sv: Fel vid väntande på ACK under initiering, försöker igen

en: Error waiting ACK during initialization
sv: Fel väntande ACK under initiering

en: Connected to camera
sv: Ansluten till kamera

en: ERROR: a fatal error condition was detected, can't continue
sv: FEL: ett fatalt felvillkor detekterades, kan inte fortsätta

en: ERROR: %d is too big
sv: FEL: %d is för stort

en: Getting thumbnail...
sv: Hämtar miniatyrbild…

en: NOT RECOGNIZED
sv: EJ IGENKÄND

en: Could not establish initial contact with camera
sv: Kunde inte etablera inledande kontakt med kamera

en: Camera was already active
sv: Kamera var redan aktiv

en: Camera was woken up
sv: Kamera väcktes upp

en: Initial camera response '%c' unrecognized
sv: Initialt kamerasvar ”%c” okänt

en: Step #2 of initialization failed: ("%s" on read of %i). Camera not operational
sv: Steg #2 av initieringen misslyckades: (”%s” vid läsning av %i). Kamera inte i drift

en: Step #2 of initialization failed! (returned %i bytes, expected %i). Camera not operational
sv: Steg #2 av initiering misslyckades! (returnerade %i byte, %i förväntades). Kamera ej i drift

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
sv: Steg #3 av initiering misslyckades: ”%s” vid läsning av %i. Kamera ej i drift

en: Step #3 of initialization failed! (returned %i, expected %i). Camera not operational
sv: Steg #3 av initiering misslyckades! (returnerade %i, %i förväntades). Kamera ej i drift

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on write of %i. Camera not operational
sv: Steg #3 av initiering misslyckades: ”%s” vid skrivning av %i. Kamera ej i drift

en: Step #4 failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
sv: Steg #4 misslyckades: ”%s” vid läsning av %i. Kamera ej i drift

en: Step #4 failed (returned %i, expected %i). Camera not operational
sv: Steg #4 misslyckades (returnerade %i, %i förväntades). Kamera ej i drift

en: Camera not ready, multiple 'Identify camera' requests failed: %s
sv: Kamera ej redo, flera ”Identifiera kamera”-förfrågningar misslyckades: %s

en: Camera not ready, get_battery failed: %s
sv: Kamera ej redo, get_battery misslyckades: %s

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned from "lock keys" function (%i bytes, expected %i)
sv: canon_usb_lock_keys: Oväntad längd returnerad från ”lock keys”-funktion (%i byte, %i förväntades)

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
sv: canon_usb_lock_keys: Oväntad längd returnerad (%i byte, %i förväntades)

en: canon_usb_unlock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
sv: canon_usb_unlock_keys: Oväntad längd returnerad (%i byte, %i förväntades)

en: canon_usb_get_body_id: Unexpected data length returned (%i bytes, expected %i)
sv: canon_usb_get_body_id: Oväntad datalängd returnerad (%i byte, %i förväntades)

en: Receiving data...
sv: Tar emot data…

en: Out of memory: %d bytes needed.
sv: Slut på minne: %d byte behövs.

en: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue failed
sv: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue misslyckades

en: Warning in canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue returned error status 0x%08x from camera
sv: Verning i canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue returnerade felstatus 0x%08x från kamera

en: Couldn't read from file "%s"
sv: Kunde inte läsa från fil ”%s”

en: Out of memory: %ld bytes needed.
sv: Slut på minne: %ld byte behövs.

en: File upload failed.
sv: Filsändning misslyckades.

en: File was too big. You may have to turn your camera off and back on before uploading more files.
sv: Filen var för stor. Du kan behöva stänga av kameran och slå på den ingen innan du kan sända fler filer.

en: canon_usb_get_dirents: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
sv: canon_usb_get_dirents: Kunde inte få plats med nyttolast i buffert, ”%.96s” (trunkerad) för lång.

en: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
sv: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue misslyckades att hämta katalogposter, returnerade %i

en: canon_usb_list_all_dirs: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
sv: canon_usb_list_all_dirs: Kunde inte få plats med nyttolast i buffert, ”%.96s” (trunkerad) för lång.

en: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
sv: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue misslyckades att hämta katalogposter, returnerade %i

en: Detected a '%s'.
sv: Detekterade ett ”%s”.

en: Name "%s" from camera does not match any known camera
sv: Namn ”%s” från kamera matchar inte någon känd kamera

en: Image type %d not supported
sv: Bildtyp %d stöds ej

en: Image %s is delete protected.
sv: Bild %s är borttagningsskyddad.

en: Driver framework written by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    This software has QVplay's source code, written by Ken-ichi HAYASHI <xg2k-hys@asahi-net.or.jp> and Jun-ichiro "itojun" Itoh <itojun@itojun.org>.
    Integration of QVplay by Michael Haardt <michael@moria.de>.
sv: Drivrutinsramverk skriver av Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Denna programvara har QVplays källkod, skriven av Ken-ichi HAYASHI <xg2k-hys@asahi-net.or.jp> och Jun-ichiro ”itojun” Itoh <itojun@itojun.org>.
    Integration av QVPlay gjord av Michael Haardt <michael@moria.de>.

en: Battery level: %.1f Volts. Revision: %08x.
sv: Batterinivå: %.1f Volt. Version: %08x.

en: Camera Configuration
sv: Kamerakonfiguration

en: Battery
sv: Batteri

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Too bright
sv: För ljus

en: Too dark
sv: För mörk

en: Your Logitech Clicksmart 310 has %i picture in it.
     | Your Logitech Clicksmart 310 has %i pictures in it.
sv[0]: Din Logitech Clicksmart 310 har %i bild i sig.
sv[1]: Din Logitech Clicksmart 310 har %i bilder i sig.

en: There are two resolution settings, 352x288 and 176x144. Photo data 
    is in JPEG format when downloaded and thus has no predetermined
    size. Therefore, the advertised maximum number of photos the
    camera can hold must be understood as an approximation.
    All gphoto2 options will work, except for the following which
    the hardware will not support:
    	Deletion of individual or selected photos (gphoto2 -d)
    	Capture (gphoto2 --capture or --capture-image)
    However, capture is possible using the webcam interface,
    supported by the spca50x kernel module.
    GUI access using gtkam has been tested, and works. However,
    the camera does not produce separate thumbnails. Since the images
    are in any event already small and of low resolution, the driver
    merely downloads the actual images to use as thumbnails.
    The camera can shoot in 'video clip' mode. The resulting frames
    are saved here as a succession of still photos. The user can 
    animate them using (for example) ImageMagick's 'animate' function.
    For more details on the camera's functions, please consult
    libgphoto2/camlibs/clicksmart310/README.clicksmart310.
sv: Det finns två upplösningsinställningar, 352x288 och 176x144. Fotodata
    är i JPEG-formatet när det hämtas och har därför ingen förutbestämbar
    storlek. Därför måste det uppgivna maximala antalet bilder som kamera
    kan innehålla förstås som en uppskattning.
    Alla gphoto2-flaggor kommer att fungera, förutom följande
    som saknar stöd i hårdvaran.
    	Borttagning av individuella eller utvalda bilder (gphoto2 -d)
    	Tagning (gphoto2 --capture eller --capture-image)
    Tagning är dock möjligt via webbkameragränssnittet,
    som stöds av kernelmodulen spca50x.
    GUI-tillgång via gtkam har testats och fungerar. Kameran producerar
    dock inte några separata miniatyrbilder. Eftersom bilderna oavsett är
    små och i en låg upplösning hämtar drivrutinen endast de riktiga
    bilderna och använder dessa som miniatyrbilder. Kameran kan ta bilder
    i ett ”videoklipp” läge. De resulterande bildrutorna sparas då som
    en sekvens av stillbilder. Användaren kan animera dem med t.ex. ImageMagicks
    funktion ”animering”. För vidare detaljer om kamerans funktions se vidare
    libgphoto2/camlibs/clicksmart310/README.clicksmart310.

en: Logitech Clicksmart 310 driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
sv: Logitech Clicksmart 310-drivrutin
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: For cameras with insides from S&Q Technologies, which have the 
    USB Vendor ID 0x2770 and Product ID 0x905C, 0x9050, 0x9051,
    0x9052, or 0x913D.  Photos are saved in PPM format.
    
    Some of these cameras allow software deletion of all photos.
    Others do not. No supported camera can do capture-image. All
    can do capture-preview (image captured and sent to computer).
    If delete-all does work for your camera, then capture-preview will
    have the side-effect that it also deletes what is on the camera.
    
    File uploading is not supported for these cameras. Also, none of the
    supported cameras allow deletion of individual photos by use of a
    software command.
sv: För kameror med innanmäte från S&Q Technologies som har USB
    tillverkar-ID 0x2770 och produkt-ID 0x905C, 0x9050, 0x9051, 0x9052
    eller 0x913D.  Foton sparas i PPM-format.
    
    Vissa av dessa kamerorna tillåter programvaran att ta bort alla bilder.
    Andra gör inte det. Ingen kamera som stöds kan ta bilder. Alla
    kan ta förhandsgranskningsbilder (bilden tas och skickas till datorn).
    Om att ta bort alla bilder fungerar för din kamera, då kommer tagningen av
    förhandsgranskningsbilder att ha sidoeffekten att den också ta bort det som
    finns på kameran.
    
    Filsändning stöds inte för dessa kameror. Dessutom kan ingen av de
    kameror som stöds ta bort individuella foton via ett programvarukommando.

en: sq905C generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
sv: sq905C generisk drivrutin
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Image type is not supported
sv: Bildtypen stöds ej

en: Number of pictures: %d
sv: Antal bilder: %d

en: Only root folder is supported - you requested a file listing for folder '%s'.
sv: Enbart rot-mappen stöds - du begärde en fillistning för mappen ”%s”.

en: Problem getting number of images
sv: Problem med att hämta antalet bilder

en: Problem getting image information
sv: Problem att hämta bildinformation

en: Capture type is not supported
sv: Tagningstypen stöds ej

en:  (battery is %d%% full)
sv:  (batteriet är %d%% fullt)

en: Dimera 3500 ver. %s %d/%d %d:%d.
    %d pictures used of approximately %d (high res) or %d (low res).
    Camera features: %s, %s, %s, %s.
    Flash is %s, is %s and is %s.
    Resolution is set to %s.
    Camera is %s powered %s.
sv: Dimera 3500 ver. %s %d/%d %d:%d
    %d foton använda av uppskattat %d (hög upplösning) eller %d (låg upplösning)
    Kamerafunktioner: %s, %s, %s, %s
    Blixt är %s, är %s och är %s
    Upplösningen är satt till %s
    Kamera är %s strömsatt %s.

en: Flash
sv: Blixt

en: No Flash
sv: Ingen blixt

en: Dual Iris
sv: Dubbel bländare

en: No Dual Iris
sv: Ingen dubbelbländare

en: Resolution Switch
sv: Upplösningsknapp

en: No Resolution Switch
sv: Ingen upplösningsknapp

en: No Power Light
sv: Ej extraljus

en: ON
sv: PÅ

en: OFF
sv: AV

en: ready
sv: redo

en: Not ready
sv: Ej redo

en: in fill mode
sv: i fyll läge

en: Not in fill mode
sv: Ej i fyll-läge

en: low (320x240)
sv: låg (320x240)

en: high (640x480)
sv: hög (640x480)

en: externally
sv: externt

en: internally
sv: internt

en: * Image glitches or problems communicating are
      often caused by a low battery.
    * Images captured remotely on this camera are stored
      in temporary RAM and not in the flash memory card.
    * Exposure control when capturing images can be
      configured manually or set to automatic mode.
    * Image quality is currently lower than it could be.
sv: * Bildtekniska fel eller problem med kommunikation
      orsakas ofta av dåligt batteri.
    * Bilder tagna fjärrstyrt med denna kamera lagras
      tillfälligt i RAM och inte på flashminneskortet.
    * Exponeringskontroll vid bildtagning kan konfigureras
      manuellt eller ställas in på automatiskt läge.
    * Bildkvalitén är för närvarande lägre än den kunde vara.

en: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    This software was created with the
    help of proprietary information belonging
    to StarDot Technologies.
    
    Author:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Contributors:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Converting raw camera images to RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Information on protocol, raw image format,
         gphoto2 port
sv: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    Denna mjukvara skapades med hjälp av proprietär
    information som tillhör StarDot Technologies.
    
    Skapare:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Bidragsgivare:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Konvertering av rå kamerabild till RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Information om protokoll, råa bildformatet,
         gphoto2-portering

en: Problem reading image from flash
sv: Problem med att läsa bild från flashminne

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Downloading image...
sv: Hämtar bild…

en: Problem downloading image
sv: Problem med hämtningen av bild

en: User canceled download
sv: Användare avbröt hämtningen

en: Problem taking live image
sv: Problem med att ta aktuell bild

en: Exposure
sv: Exponering

en: Automatic exposure adjustment on preview
sv: Automatisk exponeringsjustering för förhandsgranskning

en: Exposure level on preview
sv: Exponeringsnivå vid förhandsgranskning

en: Automatic flash on capture
sv: Automatisk blixt vid tagning

en: Problem opening port
sv: Problem med att öppna port

en: Problem resetting camera
sv: Problem med att nollställa kamera

en: Problem setting camera communication speed
sv: Problem att ställa in kamerans kommunikationshastighet

en: Looks like a modem, not a camera
sv: Ser ut som ett modem, inte en kamera

en: Listing files in '%s'...
sv: Listar filer i ”%s”…

en: Listing folders in '%s'...
sv: Listar mappar i ”%s”…

en: Could not get information about '%s' (%s).
sv: Kunde inte hämta information om ”%s” (%s).

en: Could not get information about '%s' in '%s' (%s).
sv: Kunde inte hämta information om ”%s” i ”%s” (%s).

en: Could not change time of file '%s' in '%s' (%s).
sv: Kunde inte ändra tiden på fil ”%s” i ”%s” (%s).

en: Could not open '%s'.
sv: Kunde inte öppna ”%s”.

en: The Directory Browse "camera" lets you index photos on your hard drive.
sv: Katalogbläddring ”camera” låter dig indexera bilderna på din hårddisk.

en: Directory Browse Mode - written by Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.
sv: Katalogbläddring - skrivet av Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.

en: Could not delete file '%s' in folder '%s' (error code %i: %s).
sv: Kunde inte radera filen ”%s” i mappen ”%s” (felkod %i: %s).

en: Scanner Profile Configuration
sv: Skannerprofilkonfiguration

en: Mono mode
sv: Monokromläge

en: Depth
sv: Djup

en: Mono (b/w)
sv: Monokrom (s/v)

en: Grey (4bpp)
sv: Grå (4bpp)

en: Grey (8bpp)
sv: Grå (8bpp)

en: Lo Resolution
sv: Lågupplösning

en: Hi Resolution
sv: Högupplösning

en: Color Document mode
sv: Färgdokumentsläge

en: Color Photo mode
sv: Färgfotoläge

en: Docupen scanner can't download/erase individual images, only everything
    at once. To work-around this, a cache file is created where a copy of the
    scanner's memory is stored. The cache fill is trigerred by downloading any
    image - so downloading the first image will take long time if the cache is
    empty or not valid. The cache is invalidated automatically when the amount
    of used memory reported by the scanner does not match cache size.
    The cache file is located at ~/.cache/docupen-SERIAL_NO.bin
    
    The scanner has a very short auto-power-off timeout - only 8 seconds - and
    it's effective even when connected by USB. You need to turn it on before
    each gphoto2 operation. In some situations, you might need to prevent it
    from turning off by repeatedly pressing any of the buttons.
sv: Docupen-skanner kan inte hämta ned/ta bort individuella bilder, endast
    alla bilder tillsammans. För att komma runt detta skapas en cachefil där en
    kopia av skannerns minne lagras. Cachefyllnad utlöses genom att hämta en
    bild - så hämtning av den första bilden kommer att ta lång tid om cache är
    tomt eller ogiltig. Cachen invalideras automatiskt när mängden använt minne
    rapporterat av skannern inte matchar cachestorleken.
    Cachfilen lagras i ~/.cache/docupen-SERIAL-NO.bin
    
    Skannern har en väldigt kort tidsgräns för självavstängning - endast 8 sekunder - och
    den är i bruk även vid anslutning via USB. Du måste stänga av den innan varje
    gphoto2-åtgärd. I vissa situationer kan du behöva förhindra den från
    att stänga av genom att upprepade gånger trycka på någon av knapparna.

en: DocuPen RC800 scanner library
    Copyright 2020 Ondrej Zary <ondrej@zary.sk>
    based on Docupen tools by Florian Heinz <fh@cronon-ag.de>
sv: DocuPen RC800-skannerbiblotek
    Copyright 2020 Ondrej Zary <ondrej@zary.sk>
    baserat på Docupen-verktygen av Floria Heinz <fh@cronon-ag.de>

en: Download program for Digital Dream Enigma 1.3. by <olivier@aixmarseille.com>, and adapted from spca50x driver. Thank you, spca50x team, it was easy to port your driver on this cam!
sv: Hämtningsprogram för Digital Dream Enigma 1.3. av <olivier@aixmarseille.com> och anpassat från spca50x-drivrutinen. Tack spca50x-gruppen, det var enkelt att portera din drivrutin till denna kamera!

en: The camera sent only %i byte(s), but we need at least %i.
sv: Kameran skickade bara %i byte, men vi behöver minst %i.

en: Could not contact camera.
sv: Kunde inte kontakta kameran.

en: Received unexpected data (0x%02x, 0x%02x).
sv: Mottog oväntat data (0x%02x, 0x%02x).

en: Wrong escape sequence: expected 0x%02x, got 0x%02x.
sv: Fel kontrollsekvens: förväntade 0x%02x, fick 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x.
sv: Felaktig data - fick 0x%02x, förväntade 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x or 0x%02x.
sv: Felaktig data - fick 0x%02x, förväntade 0x%02x eller 0x%02x.

en: Bad checksum - got 0x%02x, expected 0x%02x.
sv: Felaktig kontrollsumma - fick 0x%02x, förväntade 0x%02x.

en: Camera rejected the command.
sv: Kameran avvisade kommandot.

en: Camera reset itself.
sv: Kameran återställde sig själv.

en: Camera sent unexpected byte 0x%02x.
sv: Kameran skickade oväntad byte 0x%02x.

en: Downloading...
sv: Hämtar…

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the thumbnail.
sv: Kunde inte allokera %i byte för hämtning av miniatyrbild.

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the picture.
sv: Kunde inte allokera %i byte för hämtning av bilden.

en: The camera does not accept '%s' as filename.
sv: Kameran accepterar inte ”%s” som filnamn.

en: Could not initialize upload (camera responded with 0x%02x).
sv: Kunde inte initiera sändning (kameran svarade med 0x%02x).

en: The camera does not support speed %i.
sv: Kameran stöder inte hastigheten %i.

en: Could not set speed to %i (camera responded with %i).
sv: Kunde inte ställa in hastigheten till %i (kameran svarade med %i).

en: Matthew G. Martin
    Based on fujiplay by Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>
sv: Matthew G. Martin
    Baserad på fujiplay av Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>

en: Bit rate %ld is not supported.
sv: Bithastighet %ld stöds ej.

en: Configuration for your FUJI camera
sv: Konfiguration för din FUJI kamera

en: Date & Time
sv: Datum & Tid

en: Model:
sv: Modell:

en: Available memory:
sv: Tillgängligt minne:

en: gsmart300 library 
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Support for Mustek gSmart 300 digital cameras
    based on several other gphoto2 camlib modules and the specifications kindly provided by Mustek.
sv: gsmart300 bibliotek
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Stöd för Mustek gSmart 300 digitalkameror baserade på
    flera andra gphoto2 kamerabiblioteksmoduler och specifikationerna som
    vänligen tillhandahållits av Mustek.

en: Unsupported port type: %d. This driver only works with USB cameras.
sv: Porttypen stöds ej: %d. Denna drivrutin fungerar bara med USB-kameror.

en: Could not reset camera.
sv: Kunde inte nollställa kameran.

en: Your camera only supports deleting the last file on the camera. In this case, this is file '%s'.
sv: Din kamera stöder endast borttagning av den senaste filen på kameran. I detta fall, detta är fil ”%s”.

en: Current camera time:  %04d-%02d-%02d  %02d:%02d
    Free card memory: %d
    Images on card: %d
    Free space (Images): %d
    Battery level: %d %%.
sv: Aktuell kameratid:  %04d-%02d-%02d  %02d:%02d
    Ledigt minne på kort: %d
    Bilder på kort: %d
    Ledigt utrymme (Bilder): %d
    Batterinivå: %d %%.

en: hp215
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver to access the HP Photosmart 215 camera.
    Merged from the standalone hp215 program.
    This driver allows download of images and previews, and deletion of images.
sv: hp215
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Drivrutin för att få tillgång till kameran HP Photosmart 215.
    Sammanfogad från det fristående programmet hp215.
    Denna drivrutin tillåter hämtning av bilder och förhandsgranskningar och borttagning av bilder.

en: Your USB camera is an iClick 5X.
    The total number of pictures taken is %i
sv: Din USB-kamera är en iClick 5X.
    Det totala antalet bilder som tagits är %i

en: Information regarding cameras with ID 0x2770:0x9153.
    
    We do not recommend the use of a GUI program to access
    this camera, unless you are just having fun or trying to
    see if you can blow a fuse.
    For production use, try
    gphoto2 -P
    from the command line.
    Note: it is not possible to download video clips.
sv: Information om kameror med ID 0x2770:0x9153.
    
    Vi rekommenderar inte att du använder ett GUI-program för
    att få tillgång till denna kamera, om du inte bara har kul eller
    provar för att se om du kan utlösa en säkring.
    För produktionsanvändning, prova
    gphoto2 -P
    från kommandoraden.
    Not: det är inte möjligt att hämta videoklipp.

en: iClick 5X driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
sv: iClick 5X-drivrutin
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Frames Taken     : %4d
sv: Bilder tagna     : %4d

en: jamcam library v
sv: jamcam bibliotek v

en: Downloading data...
sv: Hämtar data…

en: Downloading thumbnail...
sv: Hämtar miniatyrbild…

en: The JD11 camera works rather well with this driver.
    An RS232 interface @ 115 kbit is required for image transfer.
    The driver allows you to get
    
       - thumbnails (64x48 PGM format)
       - full images (640x480 PPM format)
sv: JD11-kamerorna fungerar ganska bra med denna drivrutin.
    Ett RS232-gränssnitt @ 115 kbit krävs för bildöverföring.
    Drivrutinen tillåter dig att få
    
       - miniatyrbilder (64x48 PGM-format)
       - hela bilder (640x480 PPM-format)

en: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for the Jenoptik JD11 camera.
    Protocol reverse engineered using WINE and IDA.
sv: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Drivrutin för Jenoptik JD11 kameror.
    Protokoll reverse engineered m.h.a. WINE och IDA.

en: JD11 Configuration
sv: JD11-konfiguration

en: Other Settings
sv: Andra inställningar

en: Bulb Exposure Time
sv: Exponering med bollslutare

en: Color Settings
sv: Färginställningar

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: This camera contains a Jeilin JL2005A chipset.
    The number of photos in it is %i.
sv: Denna kamera innehåller ett Jeilin JL2005A-chip.
    Antalet foton i det är %i.

en: This driver supports cameras with Jeilin jl2005a chip 
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data. 
    Decoding of compressed photos may or may not work well
    and does not work equally well for all supported cameras.
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For further details please consult libgphoto2/camlibs/README.jl2005a
sv: Denna drivrutin har stöd för kameror med Jeilin jl2005a-chip 
    Dessa kameror stöder inte borttagning av foton, eller sändning
    av data. 
    Avkodning av komprimerade foton kanske fungerar eller ej
    och fungerar inte lika bra för alla kameror som stöds.
    Om de finns på kameran hämtas bildrutor från videoklipp
    som konsekutiva stillbilder.
    För vidare detaljer konsultera libgphoto2/camlibs/README.jl2005a

en: jl2005a camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
sv: jl2005a-kamerabibliotek
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: This camera contains a Jeilin JL2005%c chipset.
    The number of photos in it is %i.
sv: Denna kamera innehåller ett Jeilin JL2005%c-chip.
    Antalet foton i det är %i.

en: This driver supports cameras with Jeilin JL2005B or C or D  chip 
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data. 
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For more details please consult libgphoto2/camlibs/README.jl2005c
sv: Denna drivrutin har stöd för kameror med Jeilin JL2005B-, C- eller D-chippet.
    Dessa kameror stöder inte borttagning av foton, eller sändning
    av data.
    Om de finns på kameran hämtas bildrutor från videoklipp
    som konsekutiva stillbilder.
    För vidare detaljer konsultera libgphoto2/camlibs/README.jl2005c

en: jl2005bcd camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
sv: jl2005bcd-kamerabibliotek
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: CompactFlash Card
sv: CompactFlash kort

en: The Kodak DC120 camera uses the KDC file format for storing images. If you want to view the images you download from your camera, you will need to download the "kdc2tiff" program. It is available from http://kdc2tiff.sourceforge.net
sv: Kodak DC120-kameran använder filformatet KDC för att lagra bilder. Om du vill visa bilderna du hämtade från din kamera, behöver du hämta programmet ”kdc2tiff”. Det finns tillgängligt på http://kdc2tiff.sourceforge.net

en: Kodak DC120 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Camera Library for the Kodak DC120 camera.
    (by popular demand).
sv: Kodak DC120 kamera-bibliotek
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Kamera-bibliotek för Kodak DC120-kameror.
    (på allmän begäran).

en: Getting data...
sv: Hämtar data…

en: Waiting for completion...
sv: Väntar på att bli klar…

en: File
sv: Fil

en: File type
sv: Filtyp

en: File resolution
sv: Filupplösning

en: File compression
sv: Filkomprimering

en: Low (best quality)
sv: Låg (bäst kvalité)

en: Medium (better quality)
sv: Medium (bättre kvalité)

en: High (good quality)
sv: Hög (god kvalité)

en: Capture
sv: Foto

en: Exposure compensation
sv: Exponeringskompensation

en: Force
sv: Tvinga

en: None
sv: Ingen

en: Red eye flash
sv: Röda ögon-reduktion

en: On
sv: På

en: Off
sv: Av

en: Other
sv: Övrigt

en: Set clock in camera
sv: Ställ in kamerans klocka

en: Port speed
sv: Porthastighet

en: Album name
sv: Albumnamn

en: Name to set on card when formatting.
sv: Namn att sätta på kortet vid formatering.

en: Format compact flash
sv: Formatera CompactFlash

en: Format card and set album name.
sv: Formatera kort och ställ in albumnamn.

en: Debug
sv: Avlusning

en: Execute predefined command
    with parameter values.
sv: Exekvera fördefinierat kommando
    med parametervärden.

en: Pictures in camera: %d
sv: Bilder i kameran: %d

en: There is space for another
       %d low compressed
       %d medium compressed or
       %d high compressed pictures
sv: Det finns utrymme för ytterligare
       %d lågkomprimerade
       %d medelkomprimerade eller
       %d högkomprimerade bilder

en: Total pictures taken: %d
sv: Totalt antal bilder tagna: %d

en: Total flashes fired: %d
sv: Totalt antal blixtar utlösta: %d

en: Firmware: %d.%d
sv: Fast programvara: %d.%d

en: Filetype: JPEG (
sv: Filtyp: JPEG (

en: Filetype: FlashPix (
sv: Filtyp: FlasPix (

en: low compression,
sv: låg komprimering,

en: medium compression,
sv: medelkomprimering,

en: high compression,
sv: hög komprimering,

en: unknown compression %d,
sv: okänd komprimering %d,

en: unknown resolution %d)
sv: okänd upplösning %d)

en: AC adapter is connected.
sv: AC-adapter är ansluten.

en: AC adapter is not connected.
sv: AC-adapter är inte ansluten.

en: Time: %a, %d %b %Y %T
sv: Tid: %a, %e %b %Y %T

en: Zoom: macro
sv: Zoom: makro

en: Unknown zoom mode %d
sv: Okänt zoomläge %d

en: Exposure compensation: %s
sv: Exponeringskompensation: %s

en: Exposure compensation: %d
sv: Exponeringskompensation: %d

en: Flash mode: auto,
sv: Blixtläge: auto,

en: Flash mode: force,
sv: Blixtläge: påtvingad,

en: Flash mode: off
sv: Blixtläge: av

en: Unknown flash mode %d,
sv: Okänt blixtläge %d,

en: red eye flash on.
sv: röda ögon-reduktion på.

en: red eye flash off.
sv: röda ögon-reduktion av.

en: No card in camera.
sv: Inget kort i kamera.

en: Card name: %s
    Free space on card: %d kB
sv: Kortnamn: %s
    Ledig utrymme på kort: %d kB

en: This library has been tested with a Kodak DC 215 Zoom camera. It might work also with DC 200 and DC 210 cameras. If you happen to have such a camera, please send a message to koltan@gmx.de to let me know, if you have any troubles with this driver library or if everything is okay.
sv: Detta bibliotek har testats med en Kodak DC 215 Zoom-kamera. Det kan fungera
    också med DC 200- och DC 210-kameror. Om du råkar ha en sådan kamera,
    skicka ett meddelade till koltan@gmx.de för att låta mig veta, om du
    har några problem med detta drivrutinsbibliotek eller om allt fungerar bra.

en: Camera Library for the Kodak DC215 Zoom camera.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>
sv: Kamera bibliotek för Kodak DC215 Zoom kameror.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>

en: Waiting...
sv: Väntar…

en: Model: Kodak %s
sv: Modell: Kodak %s

en: Firmware version: %d.%02d
sv: Version av fast programvara: %d.%02d

en: Battery status: %s, AC Adapter: %s
sv: Batteristatus: %s, Nätadapter: %s

en: Number of pictures: %d
sv: Antal bilder: %d

en: Space remaining: High: %d, Medium: %d, Low: %d
sv: Utrymme kvar: Hög: %d, Medium: %d, Låg: %d

en: Memory card status (%d): %s
sv: Minneskortets status (%d): %s

en: Total pictures captured: %d, Flashes fired: %d
sv: Totalt bilder tagna: %d, Blixtar avfyrade: %d

en: Kodak DC240 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> and Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Camera Library for the Kodak DC240, DC280, DC3400 and DC5000 cameras.
    Rewritten and updated for gPhoto2.
sv: Kodak DC240 kamera-bibliotek
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> och Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Kamera-bibliotek för Kodak DC240, DC280, DC3400 och DC5000 kameror.
    Omskriven och uppdaterad för gPhoto2.

en: Weak
sv: Svag

en: Empty
sv: Tomt

en: Invalid
sv: Ogiltigt

en: Not used
sv: Inte använt

en: In use
sv: I bruk

en: Card is open
sv: Kortet är öppet

en: Card is not open
sv: Kortet inte öppet

en: Card is not formatted
sv: Kortet är inte formaterat

en: No card
sv: Inget kort

en: There is currently an operation in progress. This camera only supports one operation at a time. Please wait until the current operation has finished.
sv: En åtgärd pågår för närvarande. Denna kamera klarar endast att utföra en åtgärd i taget. Vänta tills den nuvarande åtgärden har avslutats.

en: camera inactive for > 9 seconds, re-initing.
sv: kameran inaktiv för > 9 sekunder, återinitieras.

en: Known problems:
    
    1. If the Kodak DC3200 does not receive a command at least every 10 seconds, it will time out, and will have to be re-initialized. If you notice the camera does not respond, simply re-select the camera. This will cause it to reinitialize.
sv: Kända problem:
    
    1. Om Kodak DC3200 inte tar emot ett kommando minst var 10 sekund, kommer den att lösa ut, och måste återinitieras. Om du upptäcker att kameran inte svarar, så behöver du bara välja om kameran. Detta kommer orsaka att den återinitieras.

en: Kodak DC3200 Driver
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Questions and comments appreciated.
sv: Kodak DC3200 Driver
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Frågor och kommentarer uppskattas.

en: Your USB camera is a Kodak EZ200.
    Number of PICs = %i
sv: Din USB-kamera är en Kodak EZ200.
    Antal BILDer = %i

en: Kodak EZ200 driver
    Bucas Jean-Francois <jfbucas@tuxfamily.org>
sv: Kodak EZ200-drivrutin
    Bucas Jean-Francois <jfbucas@tuxfamily.org>

en: Focusing error.
sv: Fokuseringsfel.

en: Iris error.
sv: Bländarfel.

en: Strobe error.
sv: Blixtfel.

en: EEPROM checksum error.
sv: Fel i EEPROM-kontrollsumma.

en: Internal error (1).
sv: Internt fel (1).

en: Internal error (2).
sv: Internt fel (2).

en: No card present.
sv: Inget kort isatt.

en: Card not supported.
sv: Kort stöds ej.

en: Card removed during access.
sv: Kort borttaget under åtkomst.

en: Image number not valid.
sv: Bildnummer ej giltigt.

en: Card can not be written.
sv: Kortet kan ej skrivas.

en: Card is write protected.
sv: Kortet är skrivskyddat.

en: No space left on card.
sv: Ingen plats kvar på kortet.

en: Image protected.
sv: Filen skyddad.

en: Light too dark.
sv: Ljuset för mörkt.

en: Autofocus error.
sv: Autofokusfel.

en: System error.
sv: Systemfel.

en: Illegal parameter.
sv: Ogiltig parameter.

en: Command can not be cancelled.
sv: Kommandot kan ej avbrytas.

en: Localization data too long.
sv: Lokaliseringsdata för lång.

en: Localization data corrupt.
sv: Lokaliseringsdata korrupt.

en: Unsupported command.
sv: Kommando stöds ej.

en: Other command executing.
sv: Annat kommando utförs redan.

en: Command order error.
sv: Kommandoordningsfel.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: The camera has just sent an error that has not yet been discovered. Please report the following to %s with additional information how you got this error: (0x%x,0x%x). Thank you very much!
sv: Kameran har precis skickat ett fel som inte tidigare har upptäckts. Rapportera följande till %s med ytterligare information om hur du fick felet: (0x%x,0x%x). Tack så mycket!

en: Getting file list...
sv: Hämtar fillista…

en: Testing different speeds...
sv: Testar olika hastigheter…

en: The camera could not be contacted. Please make sure it is connected to the computer and turned on.
sv: Kameran kunde inte kontaktas. Kontrollera att den ansluten till datorn och påslagen.

en: %i pictures could not be deleted because they are protected
sv: %i bilder kunde inte raderas eftersom de är skrivskyddade

en: Model: %s
    Serial Number: %s,
    Hardware Version: %i.%i
    Software Version: %i.%i
    Testing Software Version: %i.%i
    Name: %s,
    Manufacturer: %s
sv: Modell: %s
    Serienummer: %s,
    Version av hårdvara: %i.%i
    Version av programvara: %i.%i
    Version av testningsprogramvara: %i.%i
    Namn: %s,
    Tillverkare: %s

en: Konica library
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Support for all Konica and several HP cameras.
sv: Konica kamera-biblioteket
    Lutz Müller <lutz@users.sf.net>
    Stöd för alla Konica och flera HP kameror.

en: Getting configuration...
sv: Hämtar konfiguration…

en: Konica Configuration
sv: Konica konfiguration

en: Persistent Settings
sv: Persistenta inställningar

en: Shall the camera beep when taking a picture?
sv: Skall kameran pipa när den tar en bild?

en: Self Timer Time
sv: Självutlösningstid

en: Auto Off Time
sv: Auto av tid

en: Slide Show Interval
sv: Bildspelsintervall

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Low (576 x 436)
sv: Låg (576 x 436)

en: High (1152 x 872)
sv: Hög (1152 x 872)

en: Localization
sv: Lokalisering

en: Language
sv: Språk

en: None selected
sv: Inget valt

en: TV Output Format
sv: TV utdataformat

en: Do not display TV menu
sv: Visa inte TV-menyn

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Month/Day/Year
sv: Månad/Dag/År

en: Day/Month/Year
sv: Dag/Månad/År

en: Year/Month/Day
sv: År/Månad/Dag

en: Session-persistent Settings
sv: Sessionspersistenta inställningar

en: On, red-eye reduction
sv: På, röda ögon-reduktion

en: Auto, red-eye reduction
sv: Auto, röda ögon-reduktion

en: Focus
sv: Fokus

en: Fixed
sv: Fast

en: Volatile Settings
sv: Flyktiga inställningar

en: Self Timer
sv: Självutlösare

en: Self Timer (next picture only)
sv: Självutlösare (nästa bild endast)

en: Could not find localization data at '%s'
sv: Kunde inte finna lokaliseringsdata vid ”%s”

en: Localization file too long!
sv: Lokaliseringsfil för lång!

en: This preview doesn't exist.
sv: Denna förhandsgranskning existerar inte.

en: Data has been corrupted.
sv: Data har blivit korrupt.

en: Compiled without EXIF support, no thumbnails available.
sv: Kompilerat utan EXIF-stöd, inga miniatyrbilder tillgängliga.

en: Image type %d is not supported by this camera !
sv: Bildtyp %d stöds inte av denna kamera !

en: Can't delete image %s.
sv: Kan inte ta bort bild %s.

en: Can't delete all images.
sv: Kan inte ta bort alla bilder.

en: Uploading image...
sv: Sänder bild…

en: Can't upload this image to the camera. An error has occurred.
sv: Kan inte skicka upp denna bild till kameran. Ett fel har inträffat.

en: You must be in record mode to capture images.
sv: Du måste vara i inspelningsläge för att ta bilder.

en: No space available to capture new images. You must delete some images.
sv: Inget ledigt utrymme för att ta nya bilder. Du måste ta bort några bilder.

en: Can't capture new images. Unknown error
sv: Kan inte ta nya bilder. Okänt fel

en: No answer from the camera.
sv: Ingen svar från kameran.

en: Low
sv: Låg

en: High
sv: Hög

en: Icons
sv: Ikoner

en: White balance
sv: Vitbalans

en: Office
sv: Kontor

en: Daylight
sv: Dagsljus

en: Sharpness
sv: Skarphet

en: Sharp
sv: Skarp

en: Soft
sv: Mjuk

en: Color
sv: Färger

en: Light
sv: Ljus

en: Deep
sv: Djup

en: Black and White
sv: Svartvit

en: Single
sv: Enstaka

en: Sequence 9
sv: Sekvens 9

en: Date display
sv: Datumvisning

en: Anywhere
sv: Var som helst

en: Play mode
sv: Uppspelningsläge

en: Record mode
sv: Inspelningsläge

en: Everywhere
sv: Överallt

en: Play
sv: Spela upp

en: Record
sv: Spela in

en: DD/MM/YYYY
sv: DD/MM/ÅÅÅÅ

en: YYYY/MM/DD
sv: ÅÅÅÅ/MM/DD

en: MM/DD/YYYY
sv: MM/DD/ÅÅÅÅ

en: Model: %s
    Capacity: %i Mb
    Power: %s
    Auto Off Time: %i min
    Mode: %s
    Images: %i/%i
    Date display: %s
    Date and Time: %s
sv: Modell: %s
    Kapacitet: %i Mb
    Ström: %s
    Autoavstängningstid: %i min
    Läge: %s
    Bilder: %i/%i
    Datumvisning: %s
    Datum och tid: %s

en: Konica Q-M150 Library
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Support for the french Konica Q-M150.
sv: Konica Q-M150-bibliotek
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Stöd för den franska Konica Q-M150.

en: About Konica Q-M150:
    This camera does not allow any changes
    from the outside. So in the configuration, you can
    only see what it is configured on the camera
    but you can not change anything.
    
    If you have some issues with this driver, please e-mail its authors.
sv: Om Konica Q-M150:
    Denna kamera tillåter inte några ändringar
    utifrån. Så i konfigurationen kan du bara
    se vad som konfigurerats på kameran
    men du kan inte ändra något.
    
    Om du har några problem med denna drivrutin, skicka e-post till dess upphovsmän.

en: Largan driver
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
sv: Largan-drivrutin
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>

en: Your USB camera seems to be a LG GSM.
    Firmware: %s
    Firmware Version: %s
sv: Din USB-kamera verkar vara en LG GSM.
    Fast programvara: %s
    Version av fast programvara: %s

en: LG GSM generic driver
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>
sv: LG GSM generisk drivrutin
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>

en: Lumix Configuration
sv: Lumix-konfiguration

en: Clock
sv: Klocka

en: Shutterspeed
sv: Slutarhastighet

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Video Quality
sv: Videokvalitet

en: Movie
sv: Film

en: Autofocus Mode
sv: Autofokusläge

en: Liveview Size
sv: Livevisningsstorlek

en: Device Name
sv: Enhetsnamn

en: MF Assist
sv: MF-assistans

en: MF Assist Mag
sv: MF-assistans mag

en: Lens
sv: Objektiv

en: Capability
sv: Förmåga

en: All Menu
sv: Alla menyer

en: Cur Menu
sv: Aktuellt meny

en: Lumix WiFi Library
    Robert Hasson <robert_hasson@yahoo.com>
    Connects to Lumix Cameras over Wifi.
    using the http GET commands.
sv: Lumix WiFi-bibliotek
    Robert Hasson <robert_hasson@yahoo.com>
    Ansluter till Lumix-kameror över Wifi.
    använder http GET-kommandon.

en: Mars MR97310 camera.
    There is %i photo in it.
     | Mars MR97310 camera.
    There are %i photos in it.
sv[0]: Mars MR97310 kamera.
    Det finns %i bild i den.
sv[1]: Mars MR97310 kamera.
    Det finns %i bilder i den.

en: This driver supports cameras with Mars MR97310 chip (and direct
    equivalents ??Pixart PACx07??).
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data.
    Decoding of compressed photos may or may not work well
    and does not work equally well for all supported cameras.
    Photo data processing for Argus QuickClix is NOT SUPPORTED.
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For further details please consult libgphoto2/camlibs/README.
sv: Denna drivrutin stöder kameror med Mars MR97310-chip (och direkta
    kloner ??Pixart PAC0x7??).
    Dessa kameror har inte stöd för borttagning av foton eller sändning
    av data.
    Avkodning av komprimerade foton kanske fungerar eller ej
    och fungerar inte lika bra för alla kameror som stöds.
    Behandling av fotodata för ARgus QuickClix STÖDS EJ.
    Om de finns på kameran hämtas bildrutor från videoklipp
    som konsekutiva stillbilder.
    För vidare detaljer konsultera libgphoto2/camlibs/README.

en: Mars MR97310 camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
sv: Mars MR97310-kamerabibliotek
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Model:			Minolta Dimage V (%s)
    Hardware Revision:	%s
    Firmware Revision:	%s
sv: Modell:			Minolta Dimage V (%s)
    Version av hårdvara:	%s
    Version av fast programvara:	%s

en: Host Mode:		%s
    Exposure Correction:	%s
    Exposure Data:		%d
    Date Valid:		%s
    Date:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Self Timer Set:		%s
    Quality Setting:	%s
    Play/Record Mode:	%s
    Card ID Valid:		%s
    Card ID:		%d
    Flash Mode:
sv: Värd Mode:		%s
    Exponeringskorrektion:	%s
    Exponeringsdata:	%d
    Giltigt datum:		%s
    Datum:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Självutlösare:		%s
    Kvalitetsinställning:	%s
    Spela/Spara läge:	%s
    Giltigt kort-ID:	%s
    Kort-ID:		%d
    Blixtläge:

en: Remote
sv: Fjärr

en: Local
sv: Lokal

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Fine
sv: Fin

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Force Flash
sv: Alltid blixt

en: Prohibit Flash
sv: Aldrig blixt

en: Invalid Value ( %d )
sv: Ogiltigt värde ( %d )

en: Battery Level:		%s
    Number of Images:	%d
    Minimum Capacity Left:	%d
    Busy:			%s
    Flash Charging:		%s
    Lens Status:
sv: Batterinivå:		%s
    Antal bilder:		%d
    Minsta kapacitet kvar:	%d
    Upptagen:		%s
    Blixten laddar:		%s
    Objektivsstatus:

en: Not Full
sv: Inte full

en: Busy
sv: Upptagen

en: Idle
sv: Ledig

en: Charging
sv: Laddar

en: Ready
sv: Klar

en: Lens direction does not match flash light
sv: Objektivriktningen överensstämmer inte med blixtljuset

en: Lens is not connected
sv: Objektivet är inte anslutet

en: Bad value for lens status %d
sv: Felaktigt värde för objektivstatus %d

en: Card Status:
sv: Kortstatus:

en: Write-protected
sv: Skrivskyddad

en: Unsuitable card
sv: Olämpligt kort

en: Bad value for card status %d
sv: Felaktigt värde för kortstatus %d

en: Minolta Dimage V Camera Library
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Special thanks to Minolta for the spec.
sv: Minolta Dimage V kamera-bibliotek
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Speciellt tack till Minolta för specifikationen.

en: FlashLight : Auto (RedEye Reduction)
sv: Blixt : Auto (röda ögon-reduktion)

en: FlashLight : Auto
sv: Blixt : Auto

en: FlashLight : On (RedEye Reduction)
sv: Blixt : På (röda ögon-reduktion)

en: FlashLight : On
sv: Blixt : På

en: FlashLight : Off
sv: Blixt : Av

en: FlashLight : undefined
sv: Blixt : odefinierat

en: Summary for Mustek MDC800:
sv: Summering för Mustek MDC800:

en: no status reported.
sv: ingen status rapporterad.

en: Compact Flash Card detected
sv: CompactFlash kort detekterat

en: No Compact Flash Card detected
sv: Inget CompactFlash kort detekterat

en: Current Mode: Camera Mode
sv: Nuvarande läge: Kameraläge

en: Current Mode: Playback Mode
sv: Nuvarande läge: Uppspelningsläge

en: Batteries are ok.
sv: Batterierna är ok.

en: Batteries are low.
sv: Batterierna är låga.

en: Mustek MDC-800 gPhoto2 Library
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Ported to gphoto2 by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Supports Serial and USB Protocols.
sv: Mustek MDC-800 gPhoto2 bibliotek
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Konverterat till gphoto2 av Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Stöder seriella and USB protokoll.

en: Disconnecting camera.
sv: Frånkopplar kamera.

en: Downloading image %s.
sv: Hämtar bild %s.

en: Uploading image: %s.
sv: Uppsändning av bild: %s.

en: File size is %ld bytes. The size of the largest file possible to upload is: %i bytes.
sv: Filstorleken är %ld byte. Den största fil som kan sändas är: %i byte.

en: Uploading...
sv: Sänder…

en: Deleting image %s.
sv: Raderar bilden %s.

en: Panasonic DC1000 gPhoto library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
sv: Panasonic DC1000 gPhoto bibliotek
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Baserat på dc1000 programmet skrivet av
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> och
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Downloading %s.
sv: Hämtar %s.

en: Panasonic DC1580 gPhoto2 library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
sv: Panasonic DC1580 gPhoto-bibliotek
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Baserat på dc1000-programmet skrivet av
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> och
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Downloading '%s'...
sv: Hämtar ”%s”…

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic introduced image capturing technology called PHOTOSHOT for the first time, in this series of Palmcorders.  Images are stored in JPEG format on an internal flashcard and can be transferred to a computer through the built-in serial port.  Images are saved in one of two resolutions; NORMAL is 320x240 and FINE is 640x480.  The CCD device which captures the images from the lens is only 300K and thus produces only low quality pictures.
sv: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic introducerade en bildtagningsteknik som kallas PHOTOSHOT för första gången i denna serie av Palmcorders. Bilderna sparas i JPEG-format på ett internt flash-kort och kan överföras till en dator genom den inbyggda serieporten. Bilder sparas i endera av två upplösningar: NORMAL är 320x240 och FIN är 640x480. CCD-enheten som tar bilderna från objektivet är endast 300K och producerar därför endast bilder med låg kvalité.

en: Known problems:
    
    If communications problems occur, reset the camera and restart the application.  The driver is not robust enough yet to recover from these situations, especially if a problem occurs and the camera is not properly shutdown at speeds faster than 9600.
sv: Kända problem:
    
    Om kommunikationsproblem uppstår, nollställ kameran och starta om programmet. Drivrutinen kan ännu inte hantera dessa situationer, speciellt om problem uppstår och kameran inte är korrekt avstängd vid hastigheter över 9600 bps.

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder Driver
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>
sv: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder-drivrutin
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>

en:  Total memory is %8d bytes.
     Free memory is  %8d bytes.
     Filecount: %d
sv:  Totalt minne är %8d byte.
     Ledig minne är  %8d byte.
     Antal filer: %d

en: Creative PC-CAM 300
     Authors: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    and: Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>
sv: Creative PC-CAM 300
     Upphovsmän: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    och: Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>

en: Downloading file...
sv: Hämtar fil…

en: Creative PC-CAM600
    Author: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>
sv: Creative PC-CAM600
    Upphovsman: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>

en: pccam600_init: Expected > %d blocks got %d
sv: pccam600_init: Förväntade > %d block, fick %d

en: pccam600_get_file:got index %d but expected index > %d
sv: pccam600_get_file:fick index %d men förväntade index > %d

en: pccam600_close: return value was %d instead of %d
sv: pccam600_close: returvärde var %d istället för %d

en: pccam600_init: Expected %d blocks got %d
sv: pccam600_init: Förväntade %d block, fick  %d

en: pccam600 init: Unexpected error: gp_port_read returned %d instead of %d
sv: pccam600 init: Oväntat fel: gp_port_read returnerade %d istället för %d

en: Pentax K DSLR capture driver.
    Using code from pktriggercord by Andras Salamon.
    Collected Status Information:
    %s
sv: Pentax K DSLR-tagningsdrivrutin
    Använder kod från pktriggercord av Andras Salamon.
    Insamlad statusinformation:
    %s

en: Model
sv: Modell

en: Unknown format %d
sv: Okänt format %d

en: Image Size
sv: Bildstorlek

en: Image Quality
sv: Bildkvalitet

en: Aperture at Lens Minimum Focal Length
sv: Bländare vid objektivs minsta brännvidd

en: Aperture at Lens Maximum Focal Length
sv: Bländare vid objektivs största brännvidd

en: Shooting Mode
sv: Bildtagningsläge

en: GREEN
sv: GRÖN

en: Unknown mode %d
sv: Okänt läge %d

en: You need to switch the shooting mode or the camera to 'B' for bulb exposure.
sv: Du måste växla till tagningsläget eller kameran till ”B” för blixtexponering.

en: Download program for several Polaroid cameras. Originally written by Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us>, and adapted for gphoto2 by Nathan Stenzel <nathanstenzel@users.sourceforge.net> and Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Polaroid 640SE testing was done by Michael Golden <naugrim@juno.com>.
sv: Hämtningsprogram för flera Polaoid-kameror. Skrevs från början av Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us> och anpassat för gphoto2 av Nathan Stenzel <nathanstenzel@users.sourceforge.net> och Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Polaroid 640SE-testning gjordes av Michael Golden <naugrim@juno.com>.

en: Model: %x, %x, %x, %x
sv: Modell: %x, %x, %x, %x

en: Download program for GrandTek 98x based cameras. Originally written by Chris Byrne <adapt@ihug.co.nz>, and adapted for gphoto2 by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.Protocol enhancements and postprocessing for Jenoptik JD350e by Michael Trawny <trawny99@users.sourceforge.net>. Bugfixes by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
sv: Hämtningsprogram för GrandTek 98x-baserade kameror. Skrevs från början av Chris Byrne <adapt@ihug.co.nz>, och anpassat för gphoto2 av Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>. Protokollförbättringar och postprocessning för Jenoptik JD350e av Michael Trawny <trawny99@users.sourceforge.net>. Programfelsfixar av Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.

en: Flash Setting
sv: Blixtinställning

en: Auto Power Off (minutes)
sv: Automatisk avstängning (minuter)

en: fine
sv: fin

en: superfine
sv: extrafin

en: on
sv: på

en: off
sv: av

en: play
sv: spela upp

en: record
sv: spela in

en: menu
sv: meny

en: battery
sv: batteri

en: a/c adaptor
sv: nätadapter

en: Received unexpected header (%i)
sv: Mottog oväntat huvud (%i)

en: Received unexpected response
sv: Mottog oväntat svar

en: Checksum error
sv: Fel i kontrollsumma

en: The camera did not accept the command.
sv: Kameran accepterade inte kommandot.

en: The camera sent more bytes than expected (%i)
sv: Kameran skickade fler byte än förväntat (%i)

en: Requested information about picture %i (= 0x%x), but got information about picture %i back
sv: Begärde informationen om bild %i (= 0x%x), men fick information om bild %i tillbaka

en: %i bytes of an unknown image format have been received. Please write to %s and ask for assistance.
sv: %i byte från ett okänd bildformat har mottagits. Skriv till %s och be om hjälp.

en: Download program for Polaroid DC700 camera. Originally written by Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> for gphoto-4.x. Adapted for gphoto2 by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
sv: Hämtningsprogram för Polaroid DC700-kamera. Skrevs från början av Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> för gphoto-4.x. Anpassat för gphoto2 av Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.

en: Camera
sv: Kamera

en: How long will it take until the camera powers off?
sv: Hur lång tid det tar innan kameran stängs av?

en: Image
sv: Bild

en: Date: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    Pictures taken: %i
    Free pictures: %i
    Software version: %s
    Baudrate: %s
    Memory: %i megabytes
    Camera mode: %s
    Image quality: %s
    Flash setting: %s
    Information: %s
    Timer: %s
    LCD: %s
    Auto power off: %i minutes
    Power source: %s
sv: Datum: %i-%02i-%02i %02i:%02i:%02i
    Bilder tagna: %i
    Lediga bilder: %i
    Version av programvara: %s
    Överföringshastighet: %s
    Minne: %i megabyte
    Kameraläge: %s
    Bildkvalité: %s
    Blixtinställning: %s
    Information: %s
    Timer: %s
    LCD: %s
    Auto avstängning: %i minuter
    Strömkälla: %s

en: The requested port type (%i) is not supported by this driver.
sv: Den begärda porttypen (%i) stöds ej av denna drivrutin.

en: CHDK lua engine reports error: %s
sv: CHDK lua-motor rapporterar fel: %s

en: PTP2 / CHDK driver
    (c) 2015-%d by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    This is a PTP subdriver that supports CHDK using Canon cameras.
    
    Enjoy!
sv: PTP2 / CHDK-drivrutin
    (c) 2015-%d av Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    Detta är en PTP-underdrivrutin som har stöd för CHDK på Canon-kameror
    
    Ha det bra!

en: Mode: %d
sv: Läge: %d

en: TV96: %d, Shutterspeed: %f
sv: TV96: %d, slutarhastighet: %f

en: AV96: %d, Aperture: %f
sv: AV96: %d, Bländare: %f

en: Focus: %d
sv: Fokus: %d

en: ISO Mode: %d
sv: ISO-läge: %d

en: Optical Temperature: %d
sv: Optisk temperatur: %d

en: CCD Temperature: %d
sv: CCD-temperatur: %d

en: Battery Temperature: %d
sv: Batteritemperatur: %d

en: Flash Mode: %d
sv: Blixtläge: %d

en: Raw ISO
sv: Rå ISO

en: Press
sv: Tryck

en: Release
sv: Utlös

en: Click
sv: Klick

en: Capture Mode
sv: Tagningsläge

en: AE Lock
sv: AE-lås

en: AF Lock
sv: AF-lås

en: MF Lock
sv: MF-lås

en: Orientation
sv: Orientering

en: Image Settings
sv: Bildinställningar

en: CHDK get live data failed
sv: CHDK hämta livedata misslyckades

en: CHDK get live data failed: incomplete data (%d bytes) returned
sv: CHDK hämta livedata misslyckades: inkomplett data (%d byte) returnerade

en: CHDK did not leave recording mode.
sv: CHDK lämnade inte inspelningsläget.

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon capture
sv: Tyvärr, din Canon-kamera saknar stöd för Canon-tagning

en: Unknown value %04x
sv: Okänt värde %04x

en: unexpected datatype %i
sv: oväntad datatyp %i

en: Target value is not in enumeration.
sv: Målvärde finns inte med i uppräkning.

en: Sony was not able to set the new value, is it valid?
sv: Sony kunde inte ställa in det nya värdet, är det giltigt?

en: Manual
sv: Manuell

en: Automatic
sv: Automatisk

en: One-push Automatic
sv: En-trycks-automatisk

en: Fluorescent
sv: Lysrör

en: Tungsten
sv: Glödlampa

en: Cloudy
sv: Mulet

en: Shade
sv: Skugga

en: Color Temperature
sv: Färgtemperatur

en: Preset
sv: Förinställning

en: Natural light auto
sv: Naturligt ljus auto

en: Fluorescent Lamp 1
sv: Lysrörslampa 1

en: Fluorescent Lamp 2
sv: Lysrörslampa 2

en: Fluorescent Lamp 3
sv: Lysrörslampa 3

en: Fluorescent Lamp 4
sv: Lysrörslampa 4

en: Fluorescent Lamp 5
sv: Lysrörslampa 5

en: Choose Color Temperature
sv: Välj färgtemperatur

en: Preset Custom 1
sv: Anpassad förinställning 1

en: Preset Custom 2
sv: Anpassad förinställning 2

en: Preset Custom 3
sv: Anpassad förinställning 3

en: Preset Custom 4
sv: Anpassad förinställning 4

en: Preset Custom 5
sv: Anpassad förinställning 5

en: Fluorescent: Warm White
sv: Lysrör: Varmt vitt

en: Fluorescent: Cold White
sv: Lysrör: Kallt vitt

en: Fluorescent: Day White
sv: Lysrör: Dagsljus vitt

en: Fluorescent: Daylight
sv: Lysrör: Dagsljus

en: Preset 1
sv: Förinställning 1

en: Preset 2
sv: Förinställning 2

en: Preset 3
sv: Förinställning 3

en: Underwater: Auto
sv: Under vatten: Automatisk

en: Tungsten 2
sv: Glödlampa 2

en: Fluorescent: White
sv: Lysrör: Vitt

en: Fluorescent: Tungsten
sv: Lysrör: Glödlampa

en: Preset 4
sv: Förinställning 4

en: Custom
sv: Annan

en: JPEG Fine
sv: JPEG detaljerad

en: JPEG Normal
sv: JPEG normal

en: RAW + JPEG Fine
sv: RAW + JPEG detaljerad

en: RAW + JPEG Normal
sv: RAW + JPEG normal

en: Large Fine JPEG+RAW
sv: Stor detaljerad JPEG+RAW

en: Large Normal JPEG+RAW
sv: Stor normal JPEG+RAW

en: Medium Normal JPEG+RAW
sv: Medium normal JPEG+RAW

en: Small Normal JPEG+RAW
sv: Liten normal JPEG+RAW

en: Single frame
sv: Enkelbild

en: Continuous low speed
sv: Kontinuerlig låg hastighet

en: Continuous high speed
sv: Kontinuerlig hög hastighet

en: Self-timer
sv: Självutlösare

en: Mup Mirror up
sv: Sup spegel upp

en: Velvia/Vivid
sv: Velvia/Livfull

en: ASTIA/Soft
sv: ASTIA/Mjuk

en: PRO Neg.Hi
sv: Pro Neg.Hög

en: PRO Neg.Std
sv: Pro Neg.Stnd

en: Black & White
sv: Svartvit

en: Black & White+Ye Filter
sv: Svartvit+Ye-filter

en: Black & White+R Filter
sv: Svartvit+R-filter

en: Black & White+G Filter
sv: Svartvit+G-filter

en: Classic Chrome
sv: Klassisk krom

en: ACROS+Ye Filter
sv: ACROS+Ye-filter

en: ACROS+R Filter,
sv: ACROS+R-filter,

en: ACROS+G Filter
sv: ACROS+G-filter

en: ETERNA/Cinema
sv: ETERNA/Film

en: Classic Neg
sv: Klassiskt negativ

en: ETERNA BLEACH BYPASS
sv: FÖRBIKOPPLING AV ETERNA BLEKNING

en: undefined
sv: odefinierad

en: economy
sv: ekonomi

en: lossless
sv: förlustfri

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: M_DEP
sv: A_DEP

en: DEP
sv: A_DEP

en: Lock
sv: Lås

en: Night Portrait
sv: Nattporträtt

en: Sports
sv: Sport

en: Landscape
sv: Landskap

en: Closeup
sv: Närbild

en: Flash Off
sv: Blixt av

en: Creative Auto
sv: Kreativ auto

en: Handheld Night Scene
sv: Handhållen nattscen

en: HDR Backlight Control
sv: HDR bakgrundsljuskontroll

en: Food
sv: Mat

en: Grainy B/W
sv: Kornig s/v

en: Soft focus
sv: Mjukfokus

en: Toy camera effect
sv: Leksakskameraeffekt

en: Fish-eye effect
sv: Fiskögaeffekt

en: Water painting effect
sv: Vattenmålningseffekt

en: Miniature effect
sv: Miniatyreffekt

en: HDR art standard
sv: HDR-konst standard

en: HDR art vivid
sv: HDR-konst livfull

en: HDR art bold
sv: HDR-konst djärv

en: HDR art embossed
sv: HDR-konst relief

en: Panning
sv: Panorering

en: Self Portrait
sv: Självporträtt

en: Hybrid Auto
sv: Hybrid auto

en: Smooth skin
sv: Hudutjämning

en: Standard (disabled in manual exposure)
sv: Standard (inaktiverad vid manuell expoering)

en: Low (disabled in manual exposure)
sv: Låg (inaktiverad vid manuell exponering)

en: Off (disabled in manual exposure)
sv: Av (inaktiverad vid manuell exponering)

en: High (disabled in manual exposure)
sv: Hög (inaktiverad vid manuell exponering)

en: red eye suppression
sv: röda ögon-reduktion

en: fill in
sv: fyll i

en: auto + red eye suppression
sv: auto + röda ögon-reduktion

en: on + red eye suppression
sv: på + röda ögon-reduktion

en: Commander
sv: Kommendör

en: Repeating
sv: Repeterande

en: Auto Aperture
sv: Autobländare

en: Full Manual
sv: Helt manuell

en: Application
sv: Applikation

en: Large
sv: Stor

en: Small
sv: Liten

en: AF-A
sv: AF-C

en: MF (fixed)
sv: MF (fast)

en: MF (selection)
sv: MF (val)

en: Center-weighted
sv: Centrumviktad

en: Average
sv: Medelvärde

en: Evaluative
sv: Utvärderande

en: Partial
sv: Partiell

en: Center-weighted average
sv: Centrumviktat medelvärde

en: Spot metering interlocked with AF frame
sv: Punktmätning sammanvävd med AF-ram

en: Multi spot
sv: Fler-punkters

en: Faithful
sv: Trogen

en: Monochrome
sv: Monokrom

en: Fine detail
sv: Fina detaljer

en: User defined 1
sv: Användardefinierad 1

en: User defined 2
sv: Användardefinierad 2

en: User defined 3
sv: Användardefinierad 3

en: Focusing Point on Center Only, Manual
sv: Fokuspunkt endast i centrum, Manuell

en: Focusing Point on Center Only, Auto
sv: Fokuspunkt endast i centrum, Auto

en: Multiple Focusing Points (No Specification), Manual
sv: Multipla fokuspunkter (ingen specifikation), Manuell

en: Multiple Focusing Points, Auto
sv: Flera fokuspunkter, auto

en: Multiple Focusing Points (Right)
sv: Flera fokuspunkter (höger)

en: Multiple Focusing Points (Center)
sv: Multipla fokuspunkter (centrum)

en: Multiple Focusing Points (Left)
sv: Flera fokuspunkter (vänster)

en: 10 seconds
sv: 10 sekunder

en: 2 seconds
sv: 2 sekunder

en: MOBILE
sv: MOBIL

en: TFT + MOBILE
sv: TFT + MOBIL

en: PC + MOBILE
sv: PC + MOBIL

en: TFT + PC + MOBILE
sv: TFT + PC + MOBIL

en: MOBILE2
sv: MOBIL2

en: TFT + MOBILE2
sv: TFT + MOBIL2

en: PC + MOBILE2
sv: PC + MOBIL2

en: TFT + PC + MOBILE2
sv: TFT + PC + MOBIL2

en: Card
sv: Kort

en: Video OUT
sv: Video-UT

en: Unknown %d
sv: Okänd %d

en: Factory Default
sv: Fabriksstandard

en: Auto ISO
sv: Auto-ISO

en: Smaller JPEG
sv: Mindre JPEG

en: Tiny JPEG
sv: Liten JPEG

en: mRAW + Large Fine JPEG
sv: mRAW + stor detaljerad JPEG

en: sRAW + Large Fine JPEG
sv: sRAW + stor detaljerad JPEG

en: cRAW + Large Fine JPEG
sv: cRAW + Stor detaljerad JPEG

en: mRAW + Medium Fine JPEG
sv: mRAW + medium detaljerad JPEG

en: sRAW + Medium Fine JPEG
sv: sRAW + medium detaljerad JPEG

en: cRAW + Medium Fine JPEG
sv: cRAW + Medium detaljerad JPEG

en: mRAW + Small Fine JPEG
sv: mRAW + liten detaljerad JPEG

en: sRAW + Small Fine JPEG
sv: sRAW + liten detaljerad JPEG

en: cRAW + Small Fine JPEG
sv: cRAW + Liten detaljerad JPEG

en: mRAW + Large Normal JPEG
sv: mRAW + stor normal JPEG

en: sRAW + Large Normal JPEG
sv: sRAW + stor normal JPEG

en: cRAW + Large Normal JPEG
sv: cRAW + Stor normal JPEG

en: mRAW + Medium Normal JPEG
sv: mRAW + medium normal JPEG

en: sRAW + Medium Normal JPEG
sv: sRAW + medium normal JPEG

en: cRAW + Medium Normal JPEG
sv: cRAW + Medium normal JPEG

en: mRAW + Small Normal JPEG
sv: mRAW + liten normal JPEG

en: sRAW + Small Normal JPEG
sv: sRAW + liten normal JPEG

en: cRAW + Small Normal JPEG
sv: cRAW + Liten normal JPEG

en: RAW + Smaller JPEG
sv: RAW + mindre JPEG

en: mRAW + Smaller JPEG
sv: mRAW + mindre JPEG

en: sRAW + Smaller JPEG
sv: sRAW + mindre JPEG

en: cRAW + Smaller JPEG
sv: cRAW + mindre JPEG

en: RAW + Tiny JPEG
sv: RAW + liten JPEG

en: mRAW + Tiny JPEG
sv: mRAW + liten JPEG

en: sRAW + Tiny JPEG
sv: sRAW + liten JPEG

en: Continuous
sv: Kontinuerlig

en: Single: Silent shooting
sv: Enkel: Tyst tagning

en: Continuous timer
sv: Kontinuerlig tidtagare

en: Timer 10 sec
sv: Självutlösare 10 sek

en: Timer 2 sec
sv: Självutlösare 2 sek

en: Super high speed continuous shooting
sv: Superhögastighets kontinuerlig bildtagning

en: Single silent
sv: Enstaka tyst

en: Continuous silent
sv: Kontinuerlig tyst

en: Silent HS continuous
sv: Tyst HS kontinuerlig

en: Silent LS continuous
sv: Tyst LS kontinuerlig

en: For bulb capture to work, make sure the mode dial is switched to 'M' and set 'shutterspeed' to 'bulb'.
sv: För att blixttagning ska fungera, säkerställ att lägesratten är inställt på ”M” och ställ in ”slutarhastighet” på ”blixt”.

en: Shoot
sv: Tagning

en: Bulb On
sv: Blixt på

en: Bulb Off
sv: Blixt av

en: Cancel AF
sv: Avbryt AF

en: Fuji Capture failed: Perhaps no auto-focus?
sv: Fuji-tagning misslyckades: Kanske ingen autofokus?

en: Multi Frame Noise Reduction
sv: Flerbildersbrusreducering

en: Auto ISO Multi Frame Noise Reduction
sv: Auto ISO flerbildersbrusreducering

en: Time
sv: Tid

en: Creative
sv: Kreativt

en: Night Landscape
sv: Nattlandskap

en: Children
sv: Barn

en: Automatic (No Flash)
sv: Automatisk (Ingen blixt)

en: Intelligent Auto
sv: Intelligent auto

en: Superior Auto
sv: Överlägsen auto

en: Movie (P)
sv: Film (P)

en: Movie (A)
sv: Film (A)

en: Movie (S)
sv: Film (S)

en: Movie (M)
sv: Film (M)

en: Movie (Scene)
sv: Film (Scen)

en: Tele-zoom Cont. Priority AE
sv: Tele-zoom kont. prioritera AE

en: Sweep Panorama
sv: Panoramasvep

en: Intelligent Auto Flash Off
sv: Intelligent auto blixt av

en: Sports Action
sv: Idrottsutövning

en: Sunset
sv: Skymning

en: Night Scene
sv: Nattscen

en: Hand-held Twilight
sv: Handhållen skymning

en: Anti Motion Blur
sv: Antirörelseoskärpa

en: Picture Effect
sv: Bildeffekt

en: Night landscape
sv: Nattlandskap

en: Party/Indoor
sv: Party/inomhus

en: Beach/Snow
sv: Strand/snö

en: Dusk/Dawn
sv: Skymning/gryning

en: Pet Portrait
sv: Husdjursporträtt

en: Candlelight
sv: Stearinljus

en: Blossom
sv: Blomning

en: Autumn colors
sv: Höstfärger

en: Child
sv: Bern

en: Close up
sv: Närbild

en: Water
sv: Vatten

en: Extra high
sv: Extra hög

en: 2 images (normal and under)
sv: 2 bilder (normal och under)

en: 2 images (normal and over)
sv: 2 bilder (normal och över)

en: 3 images (normal and 2 unders)
sv: 3 bilder (normal och två under)

en: 3 images (normal and 2 overs)
sv: 3 bilder (normal och två över)

en: 3 images (normal, under and over)
sv: 3 bilder (normal, under och över)

en: 5 images (normal, 2 unders and 2 overs)
sv: 5 bilder (normal, 2 under och 2 över)

en: 7 images (normal, 3 unders and 3 overs)
sv: 7 bilder (normal, 3 under och 3 över)

en: 9 images (normal, 4 unders and 4 overs)
sv: 9 bilder (normal, 4 under och 4 över)

en: 0 image
sv: 0 bildre

en: 2 shots (Off -> User setting)
sv: 2 tagningar (Av -> Användarinställningar)

en: 3 shots (Off -> Low -> User setting)
sv: 3 tagningar (Av -> Låg -> Användarinställningar)

en: 4 shots (Off -> Low -> Normal -> High)
sv: 4 tagningar (Av -> Låg -> Normal -> Hög)

en: 5 shots (Off -> Low -> Normal -> High -> Extra High)
sv: 5 tagningar (Av -> Låg -> Normal -> Hög -> Extra hög)

en: Scene
sv: Scen

en: Effects
sv: Effekter

en: Back Light
sv: Motljus

en: Smoothing
sv: Utjämning

en: Select Color
sv: Välj färg

en: Single Shot
sv: Enkelbildstagning

en: Burst
sv: Sekvens

en: Timelapse
sv: Tidsintervall

en: Continuous Low Speed
sv: Kontinuerlig låg hastighet

en: Timer
sv: Självutlösare

en: Mirror Up
sv: Spegel upp

en: Quick Response Remote
sv: Snabbreagerande fjärrkontroll

en: Delayed Remote
sv: Fördröjd fjärrkontroll

en: Quiet Release
sv: Tyst utlösare

en: Continuous Quiet Release
sv: Kontinuerlig tyst utlösare

en: Selftimer 2s
sv: Självutlösare 2s

en: Selftimer 5s
sv: Självutlösare 5s

en: Selftimer 10s
sv: Självutlösare 10s

en: Selftimer 10s 3 Pictures
sv: Självutlösare 10s 3 Bilder

en: Selftimer 10s 5 Pictures
sv: Självutlösare 10s 5 Bilder

en: Selftimer 5s 3 Pictures
sv: Självutlösare 5s 3 Bilder

en: Selftimer 5s 5 Pictures
sv: Självutlösare 5s 5 Bilder

en: Selftimer 2s 3 Pictures
sv: Självutlösare 2s 3 Bilder

en: Selftimer 2s 5 Pictures
sv: Självutlösare 2s 5 Bilder

en: Continuous Hi+ Speed
sv: Kontinuerlig Hög+ hastighet

en: Continuous Med Speed
sv: Kontinuerlig medelhastighet

en: Bracketing C 0.3 Steps 3 Pictures
sv: Gaffling C 0.3 steg 3 Bilder

en: Bracketing C 0.3 Steps 5 Pictures
sv: Gaffling C 0.3 steg 5 Bilder

en: Bracketing C 0.3 Steps 9 Pictures
sv: Gaffling C 0.3 steg 9 Bilder

en: Bracketing C 0.5 Steps 3 Pictures
sv: Gaffling C 0.3 steg 3 Bilder

en: Bracketing C 0.5 Steps 5 Pictures
sv: Gaffling C 0.3 steg 5 Bilder

en: Bracketing C 0.5 Steps 9 Pictures
sv: Gaffling C 0.3 steg 9 Bilder

en: Bracketing C 0.7 Steps 3 Pictures
sv: Gaffling C 0.7 steg 3 Bilder

en: Bracketing C 0.7 Steps 5 Pictures
sv: Gaffling C 0.7 steg 5 Bilder

en: Bracketing C 0.7 Steps 9 Pictures
sv: Gaffling C 0.7 steg 9 Bilder

en: Bracketing C 1.0 Steps 3 Pictures
sv: Gaffling C 1.0 steg 3 Bilder

en: Bracketing C 1.0 Steps 5 Pictures
sv: Gaffling C 1.0 steg 5 Bilder

en: Bracketing C 1.0 Steps 9 Pictures
sv: Gaffling C 1.0 steg 9 Bilder

en: Bracketing C 2.0 Steps 3 Pictures
sv: Gaffling C 2.0 steg 3 Bilder

en: Bracketing C 2.0 Steps 5 Pictures
sv: Gaffling C 2.0 steg 5 Bilder

en: Bracketing C 3.0 Steps 3 Pictures
sv: Gaffling C 3.0 steg 3 Bilder

en: Bracketing C 3.0 Steps 5 Pictures
sv: Gaffling C 3.0 steg 5 Bilder

en: Bracketing S 0.3 Steps 3 Pictures
sv: Gaffling S 0.3 steg 3 Bilder

en: Bracketing S 0.3 Steps 5 Pictures
sv: Gaffling S 0.3 steg 5 Bilder

en: Bracketing S 0.3 Steps 9 Pictures
sv: Gaffling S 0.3 steg 9 Bilder

en: Bracketing S 0.5 Steps 3 Pictures
sv: Gaffling S 0.3 steg 3 Bilder

en: Bracketing S 0.5 Steps 5 Pictures
sv: Gaffling S 0.3 steg 5 Bilder

en: Bracketing S 0.5 Steps 9 Pictures
sv: Gaffling S 0.3 steg 9 Bilder

en: Bracketing S 0.7 Steps 3 Pictures
sv: Gaffling S 0.7 steg 3 Bilder

en: Bracketing S 0.7 Steps 5 Pictures
sv: Gaffling S 0.7 steg 5 Bilder

en: Bracketing S 0.7 Steps 9 Pictures
sv: Gaffling S 0.7 steg 9 Bilder

en: Bracketing S 1.0 Steps 3 Pictures
sv: Gaffling S 1.0 steg 3 Bilder

en: Bracketing S 1.0 Steps 5 Pictures
sv: Gaffling S 1.0 steg 5 Bilder

en: Bracketing S 1.0 Steps 9 Pictures
sv: Gaffling S 1.0 steg 9 Bilder

en: Bracketing S 2.0 Steps 3 Pictures
sv: Gaffling S 2.0 steg 3 Bilder

en: Bracketing S 2.0 Steps 5 Pictures
sv: Gaffling S 2.0 steg 5 Bilder

en: Bracketing S 3.0 Steps 3 Pictures
sv: Gaffling S 3.0 steg 3 Bilder

en: Bracketing S 3.0 Steps 5 Pictures
sv: Gaffling S 3.0 steg 5 Bilder

en: Bracketing WB Lo
sv: Gaffling WB låg

en: Bracketing DRO Lo
sv: Gaffling DRO låg

en: Bracketing WB Hi
sv: Gaffling WB hög

en: Bracketing DRO Hi
sv: Gaffling DRO hög

en: Centre-spot
sv: Centrumpunkt

en: Multi-spot
sv: Fler-punkters

en: Single Area
sv: En-områdes

en: Closest Subject
sv: Närmast objektet

en: Group Dynamic
sv: Gruppdynamik

en: Single-area AF
sv: Enkelområdes-AF

en: Dynamic-area AF
sv: Dynamisk-områdes-AF

en: Group-dynamic AF
sv: Gruppdynamisk AF

en: Dynamic-area AF with closest subject priority
sv: Dynamisk-områdes AF med prioritet för närmaste objekt

en: Dynamic Area (9)
sv: Dynamiskt område (9)

en: Dynamic Area (21)
sv: Dynamiskt område (21)

en: Dynamic Area (51)
sv: Dynamiskt område (51)

en: 3D Tracking
sv: 3D-spårning

en: Dynamic-area AF (25 points)
sv: Dynamisk-områdes-AF (25 punkter)

en: Single-point AF
sv: Enkel-punkts AF

en: Auto-area AF
sv: Auto-områdes AF

en: 3D-tracking
sv: 3D-spårning

en: Dynamic-area AF (72 points)
sv: Dynamisk-områdes-AF (72 punkter)

en: Dynamic-area AF (153 points)
sv: Dynamisk-områdes-AF (153 punkter)

en: Group-area AF
sv: Grupparea-AF

en: Dynamic-area AF (9 points)
sv: Dynamisk-områdes-AF (9 punkter)

en: Pinpoint AF
sv: Knappnåls-AF

en: Wide-area AF (S)
sv: Vidsträckt-områdes-AF (S)

en: Wide-area AF (L)
sv: Vidsträckt-områdes-AF (L)

en: sRGB (portrait)
sv: sRGB (porträtt)

en: sRGB (nature)
sv: sRGB (natur)

en: Unknown value 0x%04x
sv: Okänt värde 0x%04x

en: Centre
sv: Centrum

en: Top
sv: Topp

en: Bottom
sv: Botten

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Wide
sv: Bred

en: Center
sv: Centrum

en: Center Weighted
sv: Centrumviktad

en: Multi Spot
sv: Flerpunkters

en: Center Spot
sv: Centrumpunkts

en: Spot+Highlights
sv: Punkt+Högdagrar

en: Spot+Shadows
sv: Punkt+Skugga

en: Multi
sv: Flera

en: Entire Screen Avg.
sv: Genomsnitt av hela skärmen

en: Spot Standard
sv: Punkt standard

en: Spot Large
sv: Punkt stor

en: Highlight
sv: Högdager

en: Automatic Flash
sv: Automatisk blixt

en: Fill flash
sv: Upplättningsblixt

en: Red-eye automatic
sv: Röda ögon-automatisk

en: Red-eye fill
sv: Röda ögon-upplättning

en: External sync
sv: Extern synk

en: Auto Slow Sync
sv: Auto långsam synk

en: Rear Curtain Sync + Slow Sync
sv: Bakre ridå synk + långsam synk

en: Red-eye Reduction + Slow Sync
sv: Röda ögon-reduktion + långsam synk

en: Front-curtain sync
sv: Främre ridå synk

en: Red-eye reduction
sv: Röda ögon-reduktion

en: Red-eye reduction with slow sync
sv: Röda ögon-reduktion med långsam synk

en: Slow sync
sv: Långsam synk

en: Rear-curtain with slow sync
sv: Bakre ridå med långsam synk

en: Rear-curtain sync
sv: Bakre ridå synk

en: Rear Curtain Sync
sv: Bakre ridå synk

en: Wireless Sync
sv: Trådlös synk

en: Slow Sync
sv: Långsam synk

en: Night Vision
sv: Mörkerseende

en: Color sketch
sv: Färgskiss

en: Selective color
sv: Selektiv färg

en: Silhouette
sv: Siluett

en: High key
sv: Hög nyckel

en: Low key
sv: Lågmäld

en: infinite
sv: oändlig

en: Composite
sv: Komposit

en: bulb
sv: långtidsexponering

en: Sync
sv: Synk

en: Face-priority AF
sv: Ansiktsprioriterande AF

en: Wide-area AF
sv: Vidsträckt-områdes-AF

en: Normal-area AF
sv: Normal-område AF

en: Subject-tracking AF
sv: Objektföljande AF

en: Spot-area AF
sv: Punktområdes AF

en: Entire Display
sv: Hela skärmen

en: Single-servo AF
sv: Enkel-servo AF

en: Continuous-servo AF
sv: Kontinuerlig-servo AF

en: Full-time-servo AF
sv: Fulltids-servo AF

en: Manual Focus (fixed)
sv: Manuell fokus (fast)

en: Manual Focus (selection)
sv: Manuell fokus (val)

en: AE/AF Lock
sv: AE/AF-lås

en: AE Lock only
sv: Endast AE-Lås

en: AF Lock Only
sv: Endast AF-Lås

en: AF Lock Hold
sv: AF-lås håll

en: AF On
sv: AF på

en: Flash Level Lock
sv: Blixtnivå lås

en: 20 seconds
sv: 20 sekunder

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: 5 minutes
sv: 5 minuter

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 5 seconds
sv: 5 sekunder

en: 1/60
sv: 12 mm

en: 25s
sv: 30s

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: Sharper
sv: Skärper

en: Softer
sv: Mjukare

en: Direct Print
sv: Utskrift direkt

en: Medium Low
sv: Medium låg

en: Medium high
sv: Medium hög

en: Low contrast
sv: Låg kontrast

en: Medium High
sv: Medium hög

en: High control
sv: Hög kontroll

en: Zone Focus (Close-up)
sv: Zonfokus (närbild)

en: Zone Focus (Very Close)
sv: Zonfokus (väldig nära)

en: Zone Focus (Close)
sv: Zonfokus (nära)

en: Zone Focus (Medium)
sv: Zonfokus (medium)

en: Zone Focus (Far)
sv: Zonfokus (avlägset)

en: Zone Focus (Reserved 1)
sv: Zonfokus (reserverad 1)

en: Zone Focus (Reserved 2)
sv: Zonfokus (reserverad 2)

en: Zone Focus (Reserved 3)
sv: Zonfokus (reserverad 3
    )

en: Zone Focus (Reserved 4)
sv: Zonfokus (reserverad 4)

en: Automatic Macro
sv: Automatisk makro

en: Single-Servo AF
sv: Enkel-servo AF

en: Continuous-Servo AF
sv: Kontinuerlig-servo AF

en: One Shot
sv: Enkelbildstagning

en: AI Servo
sv: AI-servo

en: AI Focus
sv: AI-fokus

en: 4 seconds
sv: 4 sekunder

en: 8 seconds
sv: 8 sekunder

en: Hold
sv: Håll

en: Fluorescent H
sv: Lysrör H

en: Custom Whitebalance PC-1
sv: Anpassad vitbalans PC-1

en: Custom Whitebalance PC-2
sv: Anpassad vitbalans PC-2

en: Custom Whitebalance PC-3
sv: Anpassad vitbalans PC-3

en: Missing Number
sv: Saknat nummer

en: Shadow
sv: Skugga

en: Custom Whitebalance: PC-1
sv: Anpassad vitbalans: PC-1

en: Custom Whitebalance: PC-2
sv: Anpassad vitbalans: PC-2

en: Custom Whitebalance: PC-3
sv: Anpassad vitbalans: PC-3

en: Manual 3
sv: Manuell 3

en: Manual 4
sv: Manuell 4

en: Manual 5
sv: Manuell 5

en: Custom Whitebalance: PC-4
sv: Anpassad vitbalans: PC-4

en: Custom Whitebalance: PC-5
sv: Anpassad vitbalans: PC-5

en: AWB White
sv: AWB-vitt

en: Low sharpening
sv: Låg skärpning

en: Black & white
sv: Svartvit

en: AE bracket
sv: AE-gaffling

en: ISO bracket
sv: ISO-gaffling

en: WB bracket
sv: VB-gaffling

en: FE bracket
sv: FE-gaffling

en: Bracket off
sv: Gaffling av

en: implicit auto
sv: implicit automatisk

en: AE & Flash
sv: AE & blixt

en: AE only
sv: Enbart AE

en: Flash only
sv: Enbart blixt

en: WB bracketing
sv: VB-gaffling

en: ADL bracketing
sv: ADL-gaffling

en: Startup
sv: Uppstart

en: Shutdown
sv: Nedstängning

en: Startup and Shutdown
sv: Uppstart och nedstängning

en: Quick Response
sv: Snabbrespons

en: Remote Mirror Up
sv: Fjärrspegel upp

en: Application Mode 0
sv: Applikationsläge 0

en: Application Mode 1
sv: Applikationsläge 1

en: Moderate
sv: Moderat

en: Enhanced
sv: Förbättrad

en: Auto sensitivity
sv: Autokänslighet

en: High sensitivity
sv: Hög känslighet

en: Medium sensitivity
sv: Medium känslighet

en: Low sensitivity
sv: Låg känslighet

en: Microphone off
sv: Mikrofon av

en: Flash/speed
sv: Blixt/hastighet

en: Flash/speed/aperture
sv: Blixt/hastighet/bländare

en: Flash/aperture
sv: Blixt/bländare

en: JPEG Basic
sv: JPEG grundläggande

en: NEF+Fine
sv: NEF+Detaljerad

en: NEF+Basic
sv: NEF+grundläggande

en: JPEG Basic*
sv: JPEG grundläggande*

en: JPEG Normal*
sv: JPEG normal*

en: JPEG Fine*
sv: JPEG detaljerad*

en: NEF+Basic*
sv: NEF+grundläggande*

en: NEF+Fine*
sv: NEF+Detaljerad*

en: Extra Fine
sv: Extra fin

en: RAW+JPEG (Std)
sv: RAW+JPEG (Standard)

en: RAW+JPEG (Fine)
sv: RAW + JPEG (Detaljerad)

en: RAW+JPEG (X.Fine)
sv: RAW + JPEG (Extra detaljerad)

en: Multi-Shot
sv: Flerbildstagning

en: 6 seconds
sv: 6 sekunder

en: 16 seconds
sv: 16 sekunder

en: 30 seconds
sv: 30 sekunder

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: Lossless
sv: Förlustfri

en: Lossy
sv: Icke-förlustfri

en: Size Priority
sv: Storleksprioritet

en: Optimal quality
sv: Optimal kvalitet

en: 1/250s (Auto FP)
sv: 1/250s (Auto-FP)

en: 1/320s (Auto FP)
sv: 1/320s (Auto-FP)

en: Release + Focus
sv: Utlös + fokus

en: 9 points
sv: 9 punkter

en: 21 points
sv: 21 punkter

en: 51 points
sv: 51 punkter

en: 51 points (3D)
sv: 51 punkter (3D)

en: 5 (Long)
sv: 5 (Lång)

en: 1 (Short)
sv: 1 (Kort)

en: Shutter/AF-ON
sv: Slutare/AF-PÅ

en: AE/AF lock
sv: AE/AF-lås

en: AE lock only
sv: Endast AE-lås

en: AE lock (Reset on release)
sv: AE-lås (Återställ vid utlösning)

en: AE lock (Hold)
sv: AE-lås (Håll)

en: AF lock only
sv: Endast AF-lås

en: Unassigned
sv: Otilldelad

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: FV lock
sv: FV-lås

en: AE lock (hold)
sv: AE-lås (håll)

en: Bracketing burst
sv: Gafflingssekvens

en: Matrix metering
sv: Matrismätning

en: Center-weighted metering
sv: Centrumviktad mätning

en: Spot metering
sv: Punktmätning

en: Playback
sv: Spela upp

en: Access top item in MY MENU
sv: Kom åt översta objektet i MIN MENY

en: +NEF (RAW)
sv: +NEW (RAW)

en: Framing grid
sv: Hjälplinjer

en: Active D-Lighting
sv: Aktivt D-ljus

en: 1 step spd/aperture
sv: 1 steg hast./bländare

en: Choose non-CPU lens number
sv: Använd icke-CPU objektivnummer

en: Viewfinder virtual horizont
sv: Sökare virtuell horisont

en: Start movie recording
sv: Starta videoinspelning

en: On (image review excluded)
sv: På (bildgransknings exkluderad)

en: Face detection
sv: Ansiktsdetektering

en: Face and pupil detection
sv: Ansikts- och pupilldektetering

en: Animal detection
sv: Djurdetektering

en: Unknown value
sv: Okänt värde

en: Nikon changeafarea works only in LiveView mode.
sv: Nikon changeafarea fungerar bara i LiveView-läge.

en: Nikon autofocus drive did not focus.
sv: Nikon autofokuskörning fokuserade inte.

en: Nikon manual focus works only in LiveView mode.
sv: Nikon manuell fokus fungerar bara i LiveView-läge.

en: Nikon manual focus at limit.
sv: Nikos manuell fokus på gränsen.

en: Nikon manual focus stepping too small.
sv: Nikon manuella fokussteg för små.

en: Press Half
sv: Tryck halvvägs

en: Press Full
sv: Tryck ner fullständigt

en: Release Half
sv: Släpp halvvägs

en: Release Full
sv: Släpp helt

en: Immediate
sv: Omedelbart

en: Press 1
sv: Tryck 1

en: Press 2
sv: Tryck 2

en: Press 3
sv: Tryck 3

en: Release 1
sv: Utlösare 1

en: Release 2
sv: Utlösare 2

en: Release 3
sv: Utlösare 3

en: Near 1
sv: Nära 1

en: Near 2
sv: Nära 2

en: Near 3
sv: Nära 3

en: Far 1
sv: Fjärran 1

en: Far 2
sv: Fjärran 2

en: Far 3
sv: Fjärran 3

en: Near %d
sv: Nära %d

en: Far %d
sv: Fjärran %d

en: Liveview cannot start: Battery exhausted
sv: Livevisning kan inte starta: Batteriet uttömt

en: Liveview cannot start: Temperature too high
sv: Livevisning kan inte starta: Temperatur för hög

en: Liveview cannot start: TTL error
sv: Livevisning kan inte starta: TTL-fel

en: Liveview cannot start: In Mirror-up operation
sv: Livevisning kan inte starta: I spegel-upp-åtgärd

en: Liveview cannot start: Lens is retracting
sv: Livevisning kan inte starta: Objektiv dras in

en: Liveview cannot start: Minimum aperture warning
sv: Livevisning kan inte starta: Varning för minsta bländare

en: Liveview cannot start: Processing of shooting operation
sv: Livevisning kan inte starta: Behandlar tagningsåtgärd

en: Liveview cannot start: Sequence error
sv: Livevisning kan inte starta: Sekvensfel

en: Liveview cannot start: Exposure Program Mode is not P/A/S/M
sv: Livevisning kan inte starta: Exponeringsprogramläge är inte P/A/S/M

en: Liveview cannot start: Bulb warning
sv: Livevisning kan inte starta: Blixtvarning

en: Liveview cannot start: Card unformatted
sv: Livevisning kan inte starta: Kort oformaterat

en: Liveview cannot start: Card error
sv: Livevisning kan inte starta: Kortfel

en: Liveview cannot start: Card protected
sv: Livevisning kan inte starta: Kort skyddat

en: Liveview cannot start: Recording destination card, but no card or card protected
sv: Livevisning kan inte starta: Inspelningsdestination är på kort, men kort är skyddat eller saknas

en: Liveview cannot start: Pending unretrieved SDRAM image
sv: Livevisning kan inte starta: Väntande ohämtad SDRAM-bild

en: Liveview cannot start: Fully pressed button
sv: Livevisning kan inte starta: Helt nedtryckt knapp

en: Liveview cannot start: code 0x%08x
sv: Livevisning kan inte starta: kod 0x%08x

en: Nikon enable liveview failed
sv: Nikon aktivera livevisning misslyckades

en: Movie prohibit conditions:
sv: Förhindervillkor för video:

en: Not in application mode
sv: Inte i applikationsläge

en: Set liveview selector is enabled
sv: Ställ in livevisningsväljaren är aktiverad

en: In enlarged liveview
sv: I förstorad livevisning

en: Card protected
sv: Kort skyddat

en: Already in movie recording
sv: Redan i videoinspelning

en: Images / movies not yet record in buffer
sv: Bilder / videor ännu inte inspelade i buffert

en: Card full
sv: Kort fullt

en: Card not formatted
sv: Kort inte formaterat

en: Card error
sv: Kortfel

en: No movie prohibit conditions
sv: Förhindervillkor för video

en: Live View prohibit conditions:
sv: Förhindervillkor för livevisning:

en: Sequence error
sv: Sekvensfel

en: Fully pressed button
sv: Helt nedtryckt knapp

en: Minimum aperture warning
sv: Varning för minsta bländare

en: Battery exhausted
sv: Batteriet slut

en: TTL error
sv: TTL-fel

en: Pending unretrieved SDRAM image
sv: Väntande ohämtad SDRAM-bild

en: Recording destination card, but no card or card protected
sv: Inspelningsdestination är på kort, men kort är skyddat eller saknas

en: Processing of shooting operation
sv: Behandlar tagningsåtgärd

en: Temperature too high
sv: Temperatur för hög

en: Card unformatted
sv: Kort oformaterat

en: Bulb warning
sv: Blixtvarning

en: In Mirror-up operation
sv: I spegel-upp-åtgärd

en: Lens is retracting
sv: Objektiv dras in

en: Exposure Program Mode is not P/A/S/M
sv: Exponeringsprogramläge är inte P/A/S/M

en: Liveview should not be prohibited
sv: Livevisning bör inte vara förbjudet

en: Movie recording cannot start: %s.
sv: Videoinspelning kan inte starta: %s.

en: Camera is not in application mode
sv: Kamera inte i applikationsläge

en: Movie recording cannot start: code 0x%08x.
sv: Videoinspelning kan inte starta: kod 0x%08x.

en: Flourescent
sv: Lysrör

en: White set
sv: Vitinställning

en: Black White
sv: Svartvit

en: Temperature 1
sv: Temperatur 1

en: Temperature 2
sv: Temperatur 2

en: Temperature 3
sv: Temperatur 3

en: Temperature 4
sv: Temperatur 4

en: Automatic Cool
sv: Automatisk kall

en: Automatic Warm
sv: Automatisk varm

en: Unknown 0x%04x
sv: Okänd 0x%04x

en: large
sv: stor

en: Unknown thumb size value '%s'.
sv: Okänt värde för miniatyrstorlek ”%s”.

en: Internal RAM
sv: Internt RAM

en: Memory card
sv: Minneskort

en: Display
sv: Skärm

en: Creation date: %s, Last usage date: %s
sv: Skapelsedatum: %s, Senast använda datum: %s

en: Delete
sv: Ta bort

en: Managed
sv: Hanterad

en: Ad-hoc
sv: Ad hoc

en: Profile name
sv: Profilnamn

en: IP address (empty for DHCP)
sv: IP-adress (tom för DHCP)

en: Network mask
sv: Nätmask

en: Default gateway
sv: Standard gateway

en: Access mode
sv: Åtkomstläge

en: WIFI channel
sv: WIFI-kanal

en: Encryption
sv: Kryptering

en: Encryption key (hex)
sv: Krypteringsnyckel (hex)

en: Write
sv: Skriv

en: List Wifi profiles
sv: Lista trådlösa profiler

en: Create Wifi profile
sv: Skapa Wifi-profil

en: Synchronize camera date and time with PC (UTC)
sv: Synkronisera kameradatum och -tid med PC (UTC)

en: Auto-Focus
sv: Autofokus

en: Manual-Focus
sv: Manuell fokus

en: Power Down
sv: Stäng av

en: Focus Lock
sv: Fokuslås

en: Bulb Mode
sv: Blixtläge

en: UI Lock
sv: UI-Lås

en: Popup Flash
sv: Popupp blixt

en: Drive Nikon DSLR Autofocus
sv: Kör Nikon DSLR autofokus

en: Drive Canon DSLR Autofocus
sv: Driv Canon DSLR autofokus

en: Drive Fuji Autofocus
sv: Kör Fuji autofokus

en: Drive Nikon DSLR Manual focus
sv: Kör Nikon DSLR manuell fokus

en: Set Nikon Autofocus area
sv: Ställ in Nikon autofokusområde

en: Set Nikon Control Mode
sv: Ställ in Nikon kontrolläge

en: Drive Canon DSLR Manual focus
sv: Driv Canon DSLR manuell fokus

en: Cancel Canon DSLR Autofocus
sv: Avbryt Canon DSLR autofokus

en: Drive Olympus OMD Manual focus
sv: Kör Olympus OMD manuell fokus

en: Drive Panasonic Manual focus
sv: Driv Panasonic manuell fokus

en: Canon EOS Zoom
sv: Canon EOS zoom

en: Canon EOS Zoom Position
sv: Canon EOS zoomposition

en: Canon EOS Viewfinder
sv: Canon EOS-sökare

en: Panasonic Viewfinder
sv: Panasonic-sökare

en: Nikon Viewfinder
sv: Nikon-sökare

en: Canon EOS Remote Release
sv: Canon EOS fjärrutlösare

en: CHDK Script
sv: CHDK-skript

en: Movie Capture
sv: Filmtagning

en: Movie Mode
sv: Filmläge

en: PTP Opcode
sv: PTP-opkod

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: Camera Manufacturer
sv: Kameratillverkare

en: Device Version
sv: Enhetsversion

en: Vendor Extension
sv: Tillverkarutökning

en: PTP Version
sv: PTP-version

en: DPOF Version
sv: DPOF-version

en: AC Power
sv: AC-ström

en: External Flash
sv: Extern blixt

en: Battery Level
sv: Batterinivå

en: Mirror Up Status
sv: Spegel upp-status

en: Mirror Up Shooting Count
sv: Spegel upp-tagningsantal

en: Continuous Shooting Count
sv: Kontinuerlig tagningsantal

en: Camera Orientation
sv: Kameraorientering

en: Flash Open
sv: Blixt öppen

en: Active Folder
sv: Aktiv mapp

en: Flash Charged
sv: Blixt laddad

en: Lens Name
sv: Objektivnamn

en: Shutter Counter
sv: Slutarräknare

en: Available Shots
sv: Tillgängliga bildtagningar

en: Focal Length Minimum
sv: Brännvidd minimum

en: Focal Length Maximum
sv: Brännvidd maximum

en: Maximum Aperture at Focal Length Minimum
sv: Maximum bländare vid minimal brännvidd

en: Maximum Aperture at Focal Length Maximum
sv: Maximum bländare vid maximal brännvidd

en: Low Light
sv: Dämpat ljus

en: Light Meter
sv: Ljusmätare

en: AF Locked
sv: AF låst

en: AE Locked
sv: AE låst

en: FV Locked
sv: FV låst

en: Movie Switch
sv: Filmknapp

en: Movie Prohibit Condition
sv: Förhindervillkor för livevisning

en: Liveview Prohibit Condition
sv: Förhindervillkor för livevisning

en: Camera Date and Time
sv: Kameradatum och -tid

en: Beep Mode
sv: Pipläge

en: Image Comment
sv: Bildkommentar

en: Enable Image Comment
sv: Aktivera bildkommentar

en: LCD Off Time
sv: LCD-avstängningstid

en: Recording Media
sv: Inspelningsmedia

en: Quick Review Time
sv: Förhandsgranskningstid

en: CSM Menu
sv: CSM-meny

en: Reverse Command Dial
sv: Omvänd kommandoratt

en: Camera Output
sv: Kamerautgång

en: Recording Destination
sv: Inspelningsdestination

en: EVF Mode
sv: EVF-läge

en: CCD Number
sv: CCD-nummer

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Clean Sensor
sv: Rengör sensor

en: Flicker Reduction
sv: Blinkningsreduktion

en: Custom Functions Ex
sv: Anpassa funktioner Ex

en: Focus Info
sv: Fokusinformation

en: Focus Area
sv: Fokusområdet

en: Strobo Firing
sv: Strobutlösning

en: Flash Charging State
sv: Blixtladdningstillstånd

en: One Shot Raw On
sv: Enkelbildstagning rå på

en: Auto Power Off
sv: Automatisk avstängning

en: Depth of Field
sv: Skärpedjup

en: Menus and Playback
sv: Menyer och uppspelning

en: External Recording Control
sv: Extern inspelningskontroll

en: Camera Action
sv: Kameraåtgärd

en: Priority Mode
sv: Prioritetsläge

en: Thumb Size
sv: Miniatyrbildsstorlek

en: Fast Filesystem
sv: Snabbt filsystem

en: Capture Target
sv: Tagningsmål

en: Autofocus
sv: Autofokus

en: Remote Mode
sv: Fjärrläge

en: Event Mode
sv: Händelseläge

en: Image Format SD
sv: Bildformat SD

en: Image Format CF
sv: Bildformat CF

en: Image Format Ext HD
sv: Bildformat Ext HD

en: Film Simulation
sv: Filmsimulering

en: Raw Image Size
sv: Råbildsstorlek

en: Movie ISO Speed
sv: Film ISO-hastighet

en: WhiteBalance
sv: Vitbalans

en: WhiteBalance Adjust A
sv: Vitbalans justering A

en: WhiteBalance Adjust B
sv: Vitbalans justering B

en: WhiteBalance X A
sv: Vitbalans X A

en: WhiteBalance X B
sv: Vitbalans X B

en: Photo Effect
sv: Fotoeffekt

en: Color Model
sv: Färgmodell

en: Color Space
sv: Färgrymd

en: Video Format
sv: Videoformat

en: Video Resolution
sv: Videoupplösning

en: Video Framerate
sv: Video bildhastighet

en: Video Contrast
sv: Videokontrast

en: Video Brightness
sv: Ljusstyrka för video

en: Audio Format
sv: Ljudformat

en: Audio Bitrate
sv: Ljud bithastighet

en: Audio Sampling Rate
sv: Ljud samplingshastighet

en: Audio Bit per Sample
sv: Ljud bitar per sampel

en: Audio Volume
sv: Ljudvolym

en: Long Exp Noise Reduction
sv: Lång exponering brusreducering

en: Auto Focus Mode 2
sv: Autofokusläge 2

en: Zoom Speed
sv: Zoomhastighet

en: Assist Light
sv: Hjälpljus

en: Rotation Flag
sv: Rotationsflagga

en: Movie Exposure Compensation
sv: Videoexponeringskompensation

en: White Balance
sv: Vitbalans

en: Color temperature
sv: Färgtemperatur

en: AF Mode
sv: AF-läge

en: Flash Compensation
sv: Blixtkompensation

en: AEB Exposure Compensation
sv: AEB-exponeringskompensation

en: Nikon Flash Mode
sv: Nikon blixtläge

en: Flash Commander Mode
sv: Blixt kommandoläge

en: Flash Commander Power
sv: Blixt kommando ström

en: Flash Command Channel
sv: Blixtkommandokanal

en: Flash Command Self Mode
sv: Blixt kommando självläge

en: Flash Command Self Compensation
sv: Blixt kommando självkompensation

en: Flash Command Self Value
sv: Blixtkommando självvärde

en: Flash Command A Mode
sv: Blixt kommando A-läge

en: Flash Command A Compensation
sv: Blixt kommando A-kompensation

en: Flash Command A Value
sv: Blixtkommando A-värde

en: Flash Command B Mode
sv: Blixt kommando B-läge

en: Flash Command B Compensation
sv: Blixt kommando B-kompensation

en: Flash Command B Value
sv: Blixtkommando B-värde

en: AF Area Illumination
sv: AF-områdes belysning

en: AF Beep Mode
sv: AF pipläge

en: F-Number
sv: F-nummer

en: Live View Size
sv: Livevisningsstorlek

en: Movie F-Number
sv: Film f-nummer

en: Flexible Program
sv: Flexibelt program

en: Focus Distance
sv: Fokusavstånd

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Focus Mode 2
sv: Fokusläge 2

en: Continuous AF
sv: Kontinuerlig AF

en: Effect Mode
sv: Effektläge

en: Exposure Program
sv: Exponeringsprogram

en: User Mode
sv: Användarläge

en: Scene Mode
sv: Scenläge

en: Aspect Ratio
sv: Bildförhållande

en: Storage Device
sv: Lagringsenhet

en: High ISO Noise Reduction
sv: Hög ISO-brusreducering

en: HDR Mode
sv: HDR-läge

en: HDR High Dynamic
sv: HDR hög dynamik

en: HDR Smoothing
sv: HDR utjämning

en: Still Capture Mode
sv: Tagningsläge för stillbilder

en: Canon Shooting Mode
sv: Canon bildtagningsläge

en: Canon Auto Exposure Mode
sv: Canon autoexponeringsläge

en: Canon Auto Exposure Mode Dial
sv: Canon autoexponeringslägesskiva

en: Drive Mode
sv: Körläge

en: Picture Style
sv: Bildstil

en: Focus Metering Mode
sv: Fokusmätningsläge

en: Exposure Metering Mode
sv: Exponeringsmätningsläge

en: AV Open
sv: AV öppen

en: AV Max
sv: AV max

en: Aperture 2
sv: Bländare 2

en: Focusing Point
sv: Fokuspunkt

en: Capture Delay
sv: Tagningsfördröjning

en: Shutter Speed 2
sv: Slutarhastighet 2

en: Movie Shutter Speed 2
sv: Film slutarhastighet 2

en: Metering Mode
sv: Mätningsläge

en: AF Distance
sv: AF-avstånd

en: Focus Area Wrap
sv: Fokusområdesomslutning

en: Exposure Delay Mode
sv: Exponeringsfördröjningsläge

en: Exposure Lock
sv: Exponeringslås

en: AE-L/AF-L Mode
sv: AE-L/AF-L-läge

en: Live View AF Mode
sv: AF-läge för livevisning

en: Live View AF Focus
sv: AF-fokus för livevisning

en: Live View Exposure Preview
sv: Förhandsgranskning av livevy-exponering

en: Live View Image Zoom Ratio
sv: Bildzoomsförhållande för livevisning

en: Live View White Balance
sv: Förhandsgranskning av livevy-vitbalans

en: File Number Sequencing
sv: Sekvensiering av filnummer

en: Flash Sign
sv: Blixttecken

en: Modelling Flash
sv: Modellerande blixt

en: Viewfinder Grid
sv: Hjälplinjer för sökare

en: Image Review
sv: Bildgranskning

en: Image Rotation Flag
sv: Bildrotationsflagga

en: Release without CF card
sv: Utlös utan CF-kort

en: Flash Mode Manual Power
sv: Blixtläge manuell ström

en: Auto Focus Area
sv: Autofokusområde

en: Flash Exposure Compensation
sv: Blixtexponeringskompensation

en: Bracketing
sv: Gaffling

en: Bracket Mode
sv: Gafflingsläge

en: EV Step
sv: EV-steg

en: Bracket Set
sv: Gafflingsinställning

en: Bracket Order
sv: Gafflingsordning

en: AE Bracketing Step
sv: AE-gafflingssteg

en: WB Bracketing Step
sv: VB-gafflingssteg

en: AE Bracketing Pattern
sv: AE-gafflingsmönster

en: WB Bracketing Pattern
sv: VB-gafflingsmönster

en: AE Bracketing Count
sv: AE-gafflingsantal

en: ADL Bracketing Pattern
sv: ADL-gafflingsmönster

en: ADL Bracketing Step
sv: ADL-gafflingssteg

en: WB Preset Comment 1
sv: VB-förinställnings kommentar 1

en: WB Preset Comment 2
sv: VB-förinställnings kommentar 2

en: WB Preset Comment 3
sv: VB-förinställnings kommentar 3

en: WB Preset Comment 4
sv: VB-förinställnings kommentar 4

en: WB Preset Comment 5
sv: VB-förinställnings kommentar 5

en: WB Preset Comment 6
sv: VB-förinställnings kommentar 6

en: Burst Number
sv: Sekvensnummer

en: Burst Interval
sv: Sekvensintervall

en: Maximum Shots
sv: Maximalt antal bilder

en: Auto White Balance Bias
sv: Auto vitbalansnivå

en: Tungsten White Balance Bias
sv: Glödlampa vitbalansnivå

en: Fluorescent White Balance Bias
sv: Lysrör vitbalansnivå

en: Daylight White Balance Bias
sv: Dagsljus vitbalansnivå

en: Flash White Balance Bias
sv: Blixt vitbalansnivå

en: Cloudy White Balance Bias
sv: Molnigt vitbalansnivå

en: Shady White Balance Bias
sv: Skuggigt vitbalansnivå

en: Natural light auto White Balance Bias
sv: Naturligt jus auto vitbalansnivå

en: White Balance Bias Preset Nr
sv: Vitbalans nivå förinställning Nummer

en: White Balance Bias Preset 0
sv: Vitbalansnivå förinställning 0

en: White Balance Bias Preset 1
sv: Vitbalansnivå förinställning 1

en: White Balance Bias Preset 2
sv: Vitbalansnivå förinställning 2

en: White Balance Bias Preset 3
sv: Vitbalansnivå förinställning 3

en: White Balance Bias Preset 4
sv: Vitbalansnivå förinställning 4

en: Selftimer Delay
sv: Självutlösningsfördröjning

en: Center Weight Area
sv: Centrumviktat område

en: Flash Shutter Speed
sv: Blixt slutartid

en: Remote Timeout
sv: Fjärrtidsgräns

en: Application Mode
sv: Applikationsläge

en: Optimize Image
sv: Optimera bild

en: Sharpening
sv: Skärpning

en: Tone Compensation
sv: Tonkompensering

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Hue Adjustment
sv: Nyansjustering

en: Auto Exposure Bracketing
sv: Auto exponeringsgaffling

en: Auto Lighting Optimization
sv: Automatisk ljusättningsoptimering

en: Movie Sound
sv: Filmljud

en: Manual Movie Setting
sv: Manuell videoinställning

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Reverse Indicators
sv: Omvänd indikatorer

en: Auto Distortion Control
sv: Automatisk förvrängningskontroll

en: Vignette Correction
sv: Inledningskorrigering

en: Video Mode
sv: Videoläge

en: Sensor Crop
sv: Sensorsbeskärning

en: HDMI Output Data Depth
sv: Datadjup för HDMI-utgång

en: Face Detection
sv: Ansiktsdetektering

en: Movie Servo AF
sv: Video-servo AF

en: Meter Off Time
sv: Mätar av tid

en: Assign Func Button
sv: Tilldela funk-knapp

en: Assign Preview Button
sv: Tilldela förhandsgranskningsknapp

en: Continuous Shooting Speed Slow
sv: Kontinuerlig bildtagning hastighet långsam

en: Movie Resolution
sv: Filmupplösning

en: Minimum Shutter Speed
sv: Minimal slutarhastighet

en: Movie Quality
sv: Filmkvalitet

en: ISO Auto Hi Limit
sv: ISO auto hög gräns

en: Flash Sync. Speed
sv: Blixt synk.-hastighet

en: Focus Metering
sv: Fokusmätning

en: Continuous Shooting Speed High
sv: Kontinuerlig bildtagning hastighet hög

en: JPEG Compression Policy
sv: JPEG-komprimeringspolicy

en: AF-C Mode Priority
sv: AF-C-lägesprioritet

en: AF-S Mode Priority
sv: AF-S-lägesprioritet

en: AF Activation
sv: AF-aktivering

en: Dynamic AF Area
sv: Dynamiskt-AF-område

en: AF Lock On
sv: AF-lås på

en: AF Area Point
sv: AF-områdespunkt

en: AF On Button
sv: AF på-knapp

en: Movie High ISO Noise Reduction
sv: Film hög ISO-brusreducering

en: Maximum continuous release
sv: Maximal kontinuerlig utlösare

en: Movie Loop Length
sv: Videolooplängd

en: Raw Compression
sv: Rå komprimering

en: Image Quality 2
sv: Bildkvalitet 2

en: Live View Zoom Area
sv: Livevisning zoomområde

en: Capture Settings
sv: Tagningsinställningar

en: WIFI profiles
sv: WIFI-profiler

en: Other PTP Device Properties
sv: Andra PTP-enhetsegenskaper

en: PTP Property 0x%04x
sv: PTP-egenskap 0x%04x

en: Sorry, the property '%s' / 0x%04x is currently read-only.
sv: Egenskapen ”%s” / 0x%04x är för närvarande skrivskyddad.

en: The property '%s' / 0x%04x was not set (0x%04x: %s)
sv: Egenskapen ”%s” / 0x%04x var inte inställd (0x%04x: %s)

en: The property '%s' / 0x%04x was not set (0x%04x: %s).
sv: Egenskapen ”%s” / 0x%04x var inte inställd (0x%04x: %s).

en: Parsing the value of widget '%s' / 0x%04x failed with %d.
sv: Tolkningen av värdet för komponenten ”%s” / 0x%04x misslyckades med %d.

en: Property '%s' not found.
sv: Egenskapen ”%s” hittades inte.

en: You need to specify a folder starting with /store_xxxxxxxxx/
sv: Du måste ange en mapp som börjar med /store_xxxxxxxxx/

en: PTP2 driver
    (c) 2001-2005 by Mariusz Woloszyn <emsi@ipartners.pl>.
    (c) 2003-%d by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    This driver supports cameras that support PTP or PictBridge(tm), and
    Media Players that support the Media Transfer Protocol (MTP).
    
    Enjoy!
sv: PTP2-drivrutin
    (c) 2001-2005 av Mariusz Woloszyn <emsi@ipartners.pl>.
    (c) 2003-%d av Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    Denna drivrutin har stöd för kameror som stöder PTP eller PictBridge(tm) och
    Mediaspelare som har stöd för Media Transfer Protocol (MTP).
    
    Mycket nöje!

en: Sorry, your Nikon camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
sv: Din Nikon-kamera verkar inte returnera en JPEG-bild i LiveView-läge

en: Canon enable viewfinder failed
sv: Canon aktivering av sökare misslyckades

en: Canon get viewfinder image failed
sv: Canon hämta sökarbild misslyckades

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Viewfinder mode
sv: Tyvärr, din Canon-kamera saknar stöd för Canon sökarläge

en: Sorry, your Nikon camera does not support LiveView mode
sv: Din Nikon-kamera stöder inte LiveView-läge

en: Liveview cannot start: %s
sv: Livevisning kan inte starta: %s

en: Nikon disable liveview failed
sv: Nikon inaktivera livevisning misslyckades

en: Sorry, your Sony camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
sv: Din Sony-kamera verkar inte returnera en JPEG-bild i LiveView-läge

en: Sorry, your Panasonic camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
sv: Din Panasonic-kamera verkar inte returnera en JPEG-bild i LiveView-läge

en: Sorry, your camera does not support Nikon capture
sv: Din kamera stöder inte Nikon-tagning

en: Failed to enable liveview on a Nikon 1, but it is required for capture
sv: Misslyckades att aktivera livevisning på en Nikon 1, men det behövs för tagning

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon EOS Capture
sv: Tyvärr, din Canon-kamera saknar stöd för Canon EOS-tagning

en: Canon EOS Get Changes failed
sv: Canon EOS Hämta förändringar misslyckades

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Capture initiation
sv: Tyvärr, din Canon-kamera saknar stöd för Canon-tagningsinitiering

en: Canon disable viewfinder failed
sv: Canon inaktivera sökare misslyckades

en: Canon Capture failed
sv: Canon-tagning misslyckades

en: Capture failed: No focus.
sv: Tagning misslyckades: Ingen fokus.

en: Sorry, your camera does not support generic capture
sv: Din kamera stöder inte allmän tagning

en: Camera memorycard ran full during capture.
sv: Kamerans minneskort blev fullt under tagning.

en: Canon EOS Half-Press failed
sv: Canon EOS Halv-nedtryck misslyckades

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps no focus?
sv: Canon EOS-tagning misslyckades med att utlösa: Kanske inte i fokus?

en: Canon EOS Half-Release failed
sv: Canon EOS Halv-utlösare misslyckades

en: Canon EOS Full-Press failed
sv: Canon EOS Full-nedtryck misslyckades

en: Canon EOS Full-Release failed
sv: Canon EOS Full-utlösare misslyckades

en: Canon EOS M Full-Press failed
sv: Canon EOS M Fullt-nedtryck misslyckades

en: Canon EOS M Capture failed: Perhaps no focus?
sv: Canon EOS M-tagning misslyckades: Kanske inte i fokus?

en: Canon EOS M Full-Release failed
sv: Canon EOS M Full-utlösare misslyckades

en: Canon EOS Capture failed
sv: Canon EOS-tagning misslyckades

en: Canon EOS Capture failed: %x
sv: Canon EOS-tagning misslyckades: %x

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps mirror up?
sv: Canon EOS-tagning misslyckades med att utlösa: Kanske är spegeln uppe?

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps no more memory on card?
sv: Canon EOS-tagning misslyckades med att utlösa: Kanske kortet har slut på minne?

en: Canon EOS Capture failed to release: Card read-only?
sv: Canon EOS-tagning misslyckades med att utlösa: Kortet skrivskyddat?

en: Canon EOS Capture failed to release: Unknown error %d, please report.
sv: Canon EOS-tagning misslyckades med att utlösa: Okänt fel %d, rapportera detta.

en: Sorry, initializing your camera did not work. Please report this.
sv: Initieringen av din kamera fungerade inte. Rapportera detta.

en: Manufacturer: %s
sv: Tillverkare: %s

en: Model: %s
sv: Modell: %s

en:   Serial Number: %s
sv:   Serienummer: %s

en: Vendor Extension ID: 0x%x (%d.%d)
sv: Tillverkarutöknings-ID: 0x%x (%d.%d)

en: Vendor Extension Description: %s
sv: Beskrivning av tillverkarutökning: %s

en: PTP Standard Version: %d.%d
sv: PTP-standardversion: %d.%d

en: Functional Mode: 0x%04x
sv: Funktionsläge: 0x%04x

en: 
    Capture Formats:
sv: 
    Tagningsformat:

en: Display Formats:
sv: Visningsformat:

en: 
    Streams:
sv: 
    Strömmar:

en: Audio
sv: Ljud

en: Supported MTP Object Properties:
sv: MTP-objektegenskaper som stöds:

en:  PTP error %04x on query
sv:  PTP-fel %04x vid förfrågan

en: 
    Device Capabilities:
sv: 
    Enhetsegenskaper:

en: 	File Download,
sv: 	Filhämtning,

en: File Deletion,
sv: Fil borttagning,

en: No File Deletion,
sv: Ingen filborttagning,

en: File Upload
sv: Filsändning

en: No File Upload
sv: Ingen filsändning

en: 	Generic Image Capture,
sv: 	Generisk bildtagning,

en: 	No Image Capture,
sv: 	Ingen bildtagning,

en: Open Capture,
sv: Öppen tagning,

en: No Open Capture,
sv: Ingen öppen tagning,

en: Canon Capture,
sv: Canon-tagning,

en: Canon EOS Capture,
sv: Canon EOS-tagning,

en: Canon EOS Capture 2,
sv: Canon EOS-tagning 2,

en: Nikon Capture 1,
sv: Nikon-tagning 1,

en: Nikon Capture 2,
sv: %sNikon-tagning 2,

en: Nikon Capture 3,
sv: %sNikon-tagning 3,

en: Sony Capture,
sv: Sony-tagning,

en: Olympus E XML Capture,
sv: Olympus E XML-tagning,

en: No vendor specific capture
sv: Ingen tillverkarspecifik tagning

en: 	Nikon Wifi support
sv: 	Nikon Wifi-stöd

en: 	Canon Wifi support
sv: 	Canon Wifi-stöd

en: 
    Storage Devices Summary:
sv: 
    Sammanfattning om lagringsenheter:

en: 	StorageDescription: %s
sv: 	Lagringsbeskrivning: %s

en: 	VolumeLabel: %s
sv: 	Volymetikett: %s

en: Builtin ROM
sv: Inbyggt ROM

en: Removable ROM
sv: Flyttbart ROM

en: Builtin RAM
sv: Inbyggt RAM

en: Removable RAM (memory card)
sv: Flyttbart RAM (minneskort)

en: Unknown: 0x%04x
sv: Okänd: 0x%04x

en: 	Storage Type: %s
sv: 	Lagringstyp: %s

en: Generic Flat
sv: Generell platt

en: Generic Hierarchical
sv: Allmänt hierarkisk

en: Digital Camera Layout (DCIM)
sv: Digitalkamera utplacering (DCIM)

en: 	Filesystemtype: %s
sv: 	Filsystemstyp: %s

en: Read-Write
sv: Läs-skriv

en: Read-Only
sv: Skrivskyddad

en: Read Only with Object deletion
sv: Skrivskyddat med objektborttagning

en: 	Access Capability: %s
sv: 	Tillgångs möjlighet: %s

en: 	Maximum Capability: %llu (%lu MB)
sv: 	Maximal tillgänglighet: %llu (%lu MB)

en: 	Free Space (Bytes): %llu (%lu MB)
sv: 	Ledigt utrymme (byte): %llu (%lu MB)

en: 	Free Space (Images): %d
sv: 	Ledig utrymme (bilder): %d

en: 
    Device Property Summary:
sv: 
    Sammanfattning om enhetsegenskaper:

en:  not read out.
sv:  inte utlästa.

en: cannot be queried.
sv: kan ej frågas.

en: read only
sv: skrivskyddad

en: readwrite
sv: lässkriv

en:  error %x on query.
sv:  fel %x i förfrågan.

en: File '%s/%s' does not exist.
sv: Filen “%s/%s“ existerar inte.

en: Metadata only supported for MTP devices.
sv: Metadata stöds endast för MTP-enheter.

en: Device does not support setting object protection.
sv: Enheten stöder inte inställning av objektsskydd.

en: Device failed to set object protection to %d
sv: Enhet misslyckades att ställa in objektsskydd till att vara %d

en: Currently, PTP is only implemented for USB and PTP/IP cameras currently, port type %x
sv: För närvarande är PTP endast implementerat för USB- och PTP/IP-kameror, porttyp %x

en: Olympus wrapped XML support is currently only available with libxml2 support built in.
sv: Olympus stöd för inkapslad XML finns för närvarande bara tillgänglig om libxml2-stöd har byggts in.

en: PTP Undefined Error
sv: PTP odefinierat fel

en: PTP General Error
sv: PTP generellt fel

en: PTP Session Not Open
sv: PTP sessionen inte öppen

en: PTP Invalid Transaction ID
sv: PTP ogiltig transaktion

en: PTP Operation Not Supported
sv: PTP-åtgärd stöds ej

en: PTP Parameter Not Supported
sv: PTP parameter stöds ej

en: PTP Incomplete Transfer
sv: PTP ofullständig överföring

en: PTP Invalid Storage ID
sv: PTP ogiltig lagrings-ID

en: PTP Invalid Object Handle
sv: PTP ogiltigt objekt handtag

en: PTP Device Prop Not Supported
sv: PTP enhet egenskap stöds ej

en: PTP Invalid Object Format Code
sv: PTP ogiltigt objektformatkod

en: PTP Store Full
sv: PTP lagring full

en: PTP Object Write Protected
sv: PTP objekt skrivskyddat

en: PTP Store Read Only
sv: PTP lagring skrivskyddad

en: PTP Access Denied
sv: PTP åtkomst nekad

en: PTP No Thumbnail Present
sv: PTP ingen miniatyrbild tillgänglig

en: PTP Self Test Failed
sv: PTP självtest misslyckades

en: PTP Partial Deletion
sv: PTP delvis radering

en: PTP Store Not Available
sv: PTP lagring inte tillgänglig

en: PTP Specification By Format Unsupported
sv: PTP specifikation av format stöds ej

en: PTP No Valid Object Info
sv: PTP ingen giltig objektinformation

en: PTP Invalid Code Format
sv: PTP ogiltigt kodformat

en: PTP Unknown Vendor Code
sv: PTP okänd tillverkarkod

en: PTP Capture Already Terminated
sv: PTP fotografering redan avslutad

en: PTP Device Busy
sv: PTP-enhet upptagen

en: PTP Invalid Parent Object
sv: PTP ogiltigt föräldraobjekt

en: PTP Invalid Device Prop Format
sv: PTP ogiltigt format för enhetsparameter

en: PTP Invalid Device Prop Value
sv: PTP ogiltigt enhetsparametervärde

en: PTP Invalid Parameter
sv: PTP ogiltig parameter

en: PTP Session Already Opened
sv: PTP sessionen redan öppen

en: PTP Transaction Canceled
sv: PTP transaktionen avbruten

en: PTP Specification Of Destination Unsupported
sv: PTP specifikationen av mottagare stöds ej

en: Invalid Enum Handle
sv: Ogiltigt Enum-handtag

en: No Stream Enabled
sv: Ingen ström aktiverad

en: Invalid Data Set
sv: Ogiltig datamängd

en: Filename Required
sv: Filnamn krävs

en: Filename Conflicts
sv: Filnamn skapar konflikt

en: Filename Invalid
sv: Ogiltigt filnamn

en: Hardware Error
sv: Hårdvarufel

en: Out of Focus
sv: Ej fokuserad

en: Change Camera Mode Failed
sv: Ändring av kameraläge misslyckades

en: Invalid Status
sv: Ogiltig status

en: Set Property Not Supported
sv: Inställd egenskap stöds ej

en: Whitebalance Reset Error
sv: Återställningsfel för vitbalans

en: Dust Reference Error
sv: Dammreferensfel

en: Shutter Speed Bulb
sv: Slutarhastighet Blixt

en: Mirror Up Sequence
sv: Spegel upp-sekvens

en: Camera Mode Not Adjust FNumber
sv: Kameraläge inte justera f-nummer

en: Not in Liveview
sv: Inte i liveström

en: Mf Drive Step End
sv: MF drivstegsslut

en: Mf Drive Step Insufficiency
sv: Mf drivstegsotillräcklighet

en: Advanced Transfer Cancel
sv: Avbrott för avancerad överföring

en: No Full HD Present
sv: Ingen förinställning för full-HD

en: Store Error
sv: Lagringsfel

en: Store Unformatted
sv: Lagring oformatterad

en: Bulb Release Busy
sv: Blixtutlösare upptagen

en: Silent Release Busy
sv: Tyst utlösare upptagen

en: MovieFrame Release Busy
sv: Videoramsutlösning upptagen

en: Shutter Speed Time
sv: Slutarhastighetstid

en: Waiting for 2nd Release
sv: Väntar på andra utlösningen

en: MirrorUpCapture Already Started
sv: MirrorUpCapture redan påbörjad

en: Invalid SBAttribute Value
sv: Ogiltigt SBAttribute-värde

en: Unknown Command
sv: Okänt kommando

en: Operation Refused
sv: Operation avböjd

en: Lens Cover Present
sv: Objektivskydd närvarande

en: Battery Low
sv: Lågt batteri

en: Camera Not Ready
sv: Kamera inte redo

en: Lens Cover Closed
sv: Objektivskydd stängt

en: Low Battery
sv: Lågt batteri

en: Object Not Ready
sv: Objekt inte redo

en: Cannot Make Object
sv: Kan inte skapa objekt

en: Memory Status Not Ready
sv: Minnesstatus inte redo

en: Invalid ObjectPropCode
sv: Ogiltig ObjectPropCode

en: Invalid ObjectProp Format
sv: Ogiltigt ObjectProp-format

en: Invalid ObjectProp Value
sv: Ogiltigt ObjectProp-värde

en: Invalid ObjectReference
sv: Ogiltig ObjectReference

en: Invalid Dataset
sv: Ogiltig datamängd

en: Specification By Group Unsupported
sv: Specifikation efter grupp stöds ej

en: Specification By Depth Unsupported
sv: Specifikation efter djup stöds ej

en: Object Too Large
sv: Objekt för stort

en: ObjectProp Not Supported
sv: ObjectProp stöds ej

en: Invalid Media Session ID
sv: Ogiltigt mediasessions-ID

en: Media Session Limit Reached
sv: Begränsning för mediasessioner uppnådd

en: No More Data
sv: Slut på data

en: Invalid WFC Syntax
sv: Ogiltig WFC-syntax

en: WFC Version Not Supported
sv: WFC-version stöds ej

en: PTP No Device
sv: PTP Ingen enhet

en: PTP Timeout
sv: PTP-tidsgräns

en: PTP Cancel Request
sv: PTP avbrottsbegäran

en: PTP Response Expected
sv: PTP-svar förväntat

en: PTP Data Expected
sv: PTP-data förväntad

en: PTP I/O Error
sv: PTP I/O-fel

en: Undefined PTP Property
sv: Odefinierad PTP-egenskap

en: Functional Mode
sv: Funktionsläge

en: Compression Setting
sv: Komprimeringsinställning

en: RGB Gain
sv: RGB-förstärkning

en: Exposure Time
sv: Exponeringstid

en: Exposure Program Mode
sv: Programläge för exponering

en: Exposure Index (film speed ISO)
sv: Exponeringsindex (filmhastighet ISO)

en: Exposure Bias Compensation
sv: Kompensation för exponeringsnivå

en: Pre-Capture Delay
sv: Fördröjning för förtagning

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Digital Zoom
sv: Digital zoom

en: Timelapse Number
sv: Nummer för tidsintervall

en: Timelapse Interval
sv: Intervall för tidsintervall

en: Upload URL
sv: Sändnings-URL

en: Copyright Info
sv: Copyright-info

en: Supported Streams
sv: Strömmar som stöds

en: Enabled Streams
sv: Aktiverade strömmar

en: Audio Samplingrate
sv: Ljud samplingshastighet

en: Audio Bits per sample
sv: Ljud bitar per sampel

en: Date Time Stamp Format
sv: Format för datum- och tidsstämpel

en: Video Out
sv: Video-ut

en: Power Saving
sv: Strömspar

en: UI Language
sv: Gränssnittsspråk

en: Battery Type
sv: Batterityp

en: Battery Mode
sv: Batteriläge

en: UILockType
sv: Låstyp för gränssnitt

en: Camera Mode
sv: Kameraläge

en: Full View File Format
sv: Filformat för fullständig vy

en: Self Time
sv: Självutlösare

en: Image Mode
sv: Bildläge

en: Slow Shutter Setting
sv: Långsam slutarinställning

en: Image Stabilization
sv: Bildstabilisering

en: Color Gain
sv: Färgförstärkning

en: Sensitivity
sv: Känslighet

en: Parameter Set
sv: Parameterinställning

en: Av Open
sv: Av öppen

en: Av Max
sv: Av max

en: Focal Length Tele
sv: Brännvidd tele

en: Focal Length Wide
sv: Brännvidd vidsträckt

en: Focal Length Denominator
sv: Brännvidd nämnare

en: Capture Transfer Mode
sv: Överföringsläge för tagning

en: Name Prefix
sv: Namnprefix

en: Size Quality Mode
sv: Storlekskvalitetsläge

en: Supported Thumb Size
sv: Miniatyrbildsstorlek som stöds

en: Size of Output Data from Camera
sv: Storlek för utmatningsdata från kamera

en: Size of Input Data to Camera
sv: Storlek för inmatningsdata till kamera

en: Remote API Version
sv: Fjärr-API-version

en: Camera Owner
sv: Kameraägare

en: UNIX Time
sv: UNIX-tid

en: Camera Body ID
sv: Kamerahus-ID

en: Disp Av
sv: Skärm av

en: Av Open Apex
sv: Av öppen topp

en: Digital Zoom Magnification
sv: Digital zoom-förstoring

en: Ml Spot Position
sv: Ml punktposition

en: Disp Av Max
sv: Skärm av max

en: Av Max Apex
sv: Av max topp

en: EZoom Start Position
sv: EZoom startposition

en: EZoom Size of Tele
sv: EZoom storlek för tele

en: Flash Quantity Count
sv: Blixt kvantitetsmängd

en: Rotation Angle
sv: Rotationsvinkel

en: Rotation Scene
sv: Rotationsscen

en: Event Emulate Mode
sv: Emuleringsläge för händelse

en: Type of Slideshow
sv: Typ av bildspel

en: Average Filesizes
sv: Genomsnittliga filstorlekar

en: Model ID
sv: Modell-ID

en: EOS Fixed Movie Switch
sv: EOS fixerad videoknapp

en: Shooting Bank
sv: Bildtagningsbank

en: Shooting Bank Name A
sv: Bildtagningsbank namn A

en: Shooting Bank Name B
sv: Bildtagningsbank namn B

en: Shooting Bank Name C
sv: Bildtagningsbank namn C

en: Shooting Bank Name D
sv: Bildtagningsbank namn D

en: Reset Bank 0
sv: Återställ bank 0

en: White Balance Colour Temperature
sv: Färgtemperatur för vitbalans

en: White Balance Preset Number
sv: Vitbalans förinställningsnummer

en: White Balance Preset Name 0
sv: Vitbalans förinställningsnamn 0

en: White Balance Preset Name 1
sv: Vitbalans förinställningsnamn 1

en: White Balance Preset Name 2
sv: Vitbalans förinställningsnamn 2

en: White Balance Preset Name 3
sv: Vitbalans förinställningsnamn 3

en: White Balance Preset Name 4
sv: Vitbalans förinställningsnamn 4

en: White Balance Preset Value 0
sv: Vitbalans förinställningsvärde 0

en: White Balance Preset Value 1
sv: Vitbalans förinställningsvärde 1

en: White Balance Preset Value 2
sv: Vitbalans förinställningsvärde 2

en: White Balance Preset Value 3
sv: Vitbalans förinställningsvärde 3

en: White Balance Preset Value 4
sv: Vitbalans förinställningsvärde 4

en: Lens Focal Length (Non CPU)
sv: Objektivbrännvidd (icke-CPU)

en: Lens Maximum Aperture (Non CPU)
sv: Objektiv maximal bländare (icke-CPU)

en: Auto DX Crop
sv: Auto DX-beskärning

en: Menu Bank Name A
sv: Menybank namn A

en: Menu Bank Name B
sv: Menybank namn B

en: Menu Bank Name C
sv: Menybank namn C

en: Menu Bank Name D
sv: Menybank namn D

en: Reset Menu Bank
sv: Återställ menybank

en: Vertical AF On
sv: Vertikal AF på

en: Focus Area Zone
sv: Fokusområdeszon

en: Enable Copyright
sv: Aktivera upphovsrättsskydd

en: Exposure ISO Step
sv: Exponering ISO-steg

en: Exposure Step
sv: Exponeringssteg

en: Exposure Compensation (EV)
sv: Exponeringskompensation (EV)

en: Centre Weight Area
sv: Centrumviktsområde

en: Exposure Base Matrix
sv: Basmatris för exponering

en: Exposure Base Center
sv: Bascentrum för exponering

en: Exposure Base Spot
sv: Baspunkt för exponering

en: Live View AF Area
sv: Livevisning AF-område

en: Auto Meter Off Time
sv: Auto mätning av tid

en: Self Timer Delay
sv: Självutlösningsfördröjning

en: Img Conf Time
sv: Bildkonfigurationstid

en: Auto Off Timers
sv: Auto av tidsutlösare

en: Angle Level
sv: Vinkelnivå

en: Shooting Speed
sv: Bildtagningshastighet

en: Exposure delay mode
sv: Exponeringsfördröjningsläge

en: Long Exposure Noise Reduction
sv: Lång exponering brusreducering

en: LCD Illumination
sv: LCD-belysning

en: High ISO noise reduction
sv: Hög ISO-brusreducering

en: On screen tips
sv: Tips på skärmen

en: Artist Name
sv: Artistnamn

en: Copyright Information
sv: Copyright-information

en: Modeling Flash
sv: Modelleringsblixt

en: Manual Mode Bracketing
sv: Manuellägesgaffling

en: Auto Bracket Selection
sv: Auto gafflingsval

en: NIKON Auto Bracketing Set
sv: NIKON autogafflingsinställning

en: Center Button Shooting Mode
sv: Bildtagningsläge för mittknapp

en: Center Button Playback Mode
sv: Uppspelningsläge för mittknapp

en: Multiselector
sv: Flerväljare

en: Photo Info. Playback
sv: Fotoinformationsuppspelning

en: Assign Func. Button
sv: Tilldela funk.-knapp

en: Customise Command Dials
sv: Anpassa kommandorattar

en: Aperture Setting
sv: Bländarinställning

en: Buttons and Dials
sv: Knappar och rattar

en: No CF Card Release
sv: Ingen utlösare för CF-kort

en: Center Button Zoom Ratio
sv: Zoom-förhållande för mittknapp

en: Function Button 2
sv: Funktionsknapp 2

en: Normal AF On
sv: Normal AF på

en: Clean Image Sensor
sv: Rengör bildsensor

en: Image Comment String
sv: Bildkommentarssträng

en: Image Comment Enable
sv: Bildkommentar aktiverad

en: Image Rotation
sv: Bildrotation

en: Manual Set Lens Number
sv: Manuell inställning av objektivnummer

en: Movie Screen Size
sv: Film skärmstorlek

en: Movie Voice
sv: Film röst

en: Movie Microphone
sv: Film mikrofon

en: Movie Card Slot
sv: Film kortlucka

en: Monitor Off Delay
sv: Fördröjning för avstängning av skärm

en: Bracketing Enable
sv: Gaffling aktiverad

en: Exposure Bracketing Step
sv: Exponeringsgafflingssteg

en: Exposure Bracketing Program
sv: Exponeringsgafflingsprogram

en: Auto Exposure Bracket Count
sv: Auto exponering gafflingsantal

en: White Balance Bracket Step
sv: Vitbalans gafflingssteg

en: White Balance Bracket Program
sv: Vitbalans gafflingsprogram

en: Lens ID
sv: Objektiv-ID

en: Lens Sort
sv: Objektivsortering

en: Lens Type
sv: Objektivtyp

en: Min. Focal Length
sv: Min. brännvidd

en: Max. Focal Length
sv: Max. brännvidd

en: Max. Aperture at Min. Focal Length
sv: Max. bländare vid min. brännvidd

en: Max. Aperture at Max. Focal Length
sv: Max. bländare vid max. brännvidd

en: Finder ISO Display
sv: ISO-visning i sökare

en: Auto Off Photo
sv: Auto-av foto

en: Auto Off Menu
sv: Auto-av meny

en: Auto Off Info
sv: Auto-av info

en: Self Timer Shot Number
sv: Tagningsnummer för självutlösare

en: Vignette Control
sv: Inledningskontroll

en: Nikon Exposure Time
sv: Nikon exponeringstid

en: Warning Status
sv: Varningsstatus

en: AF LCD Top Mode 2
sv: AF LCD toppläge 2

en: Active AF Sensor
sv: Aktiv AF-sensor

en: Exposure Meter
sv: Exponeringsmätare

en: USB Speed
sv: USB-hastighet

en: CCD Serial Number
sv: Serienummer för CCD

en: Group PTN Type
sv: Grupp PTN-typ

en: FNumber Lock
sv: Lås för f-nummer

en: Exposure Aperture Lock
sv: Exponeringsbländarlås

en: TV Lock Setting
sv: TV-låsinställning

en: AV Lock Setting
sv: AV-låsinställning

en: Illum Setting
sv: Belysningsinställning

en: Focus Point Bright
sv: Fokuspunkt ljus

en: External Flash Attached
sv: Extern blixt ansluten

en: External Flash Status
sv: Extern blixtstatus

en: External Flash Sort
sv: Extern blixt sortering

en: External Flash Mode
sv: Extern-blixtläge

en: External Flash Compensation
sv: Extern-blixtkompensation

en: BW Filler Effect
sv: SV fyllnadseffekt

en: BW Sharpness
sv: SV skärpning

en: BW Contrast
sv: Svartvit kontrast

en: BW Setting Type
sv: SV inställningstyp

en: Slot 2 Save Mode
sv: Lucka 2 sparläge

en: Raw Bit Mode
sv: Råbitsläge

en: Fluorescent Type
sv: Lysrörstyp

en: Tune Colour Temperature
sv: Justera färgtemperatur

en: Tune Preset 0
sv: Förinställning 0

en: Tune Preset 1
sv: Förinställning 1

en: Tune Preset 2
sv: Förinställning 2

en: Tune Preset 3
sv: Förinställning 3

en: Tune Preset 4
sv: Förinställning 4

en: AF Assist Lamp
sv: AF-hjälpljus

en: Auto ISO P/A/DVP Setting
sv: Auto ISO P/A/DVP-inställning

en: Viewfinder Grid Display
sv: Visning av hjälplinjer i sökare

en: Flash Mode Commander Power
sv: Blixtläge kommendörsström

en: Warning Display
sv: Varningsvisning

en: Battery Cell Kind
sv: Battericellstyp

en: ISO Auto High Limit
sv: ISO auto hög begränsning

en: Continuous Speed High
sv: Kontinuerlig hastighet hög

en: Info Disp Setting
sv: Info-visningsinställning

en: Preview Button
sv: Attached

en: Preview Button 2
sv: Förhandsgranskningsknapp 2

en: AEAF Lock Button 2
sv: AEAF-lås knapp 2

en: Indicator Display
sv: Indikatorvisning

en: Cell Kind Priority
sv: Celltypsprioritet

en: Bracketing Frames and Steps
sv: Gafflande bilder och steg

en: Live View Mode
sv: Livevisningsläge

en: Live View Drive Mode
sv: Livevisningskörläge

en: Live View Status
sv: Livevisningsstatus

en: Live View Prohibit Condition
sv: Förhindervillkor för livevisning

en: Exposure Display Status
sv: Exponering skärmstatus

en: Exposure Indicate Status
sv: Exponeringsindikationsstatus

en: Info Display Error Status
sv: Felstatus för infoskärm

en: Exposure Indicate Lightup
sv: Exponering indikations upplysning

en: Flash MRepeat Value
sv: Blixt M-repetitionsvärde

en: Flash MRepeat Count
sv: Blixt m-repetitionsantal

en: Flash MRepeat Interval
sv: Blixt M-repetitionsintervall

en: Active Pic Ctrl Item
sv: Aktivt Pic Ctrl-objekt

en: Change Pic Ctrl Item
sv: Ändra Pic Ctrl-objekt

en: Camera Language
sv: Kameraspråk

en: Release without SD card
sv: Utlös utan SD-kort

en: Image Compression
sv: Bildkomprimering

en: Secure Time
sv: Säker tid

en: Device Certificate
sv: Enhetscertifikat

en: Revocation Info
sv: Återkallelseinformation

en: Synchronization Partner
sv: Synkroniseringspartner

en: Friendly Device Name
sv: Läsbart enhetsnamn

en: Volume Level
sv: Volymnivå

en: Device Icon
sv: Enhetsikon

en: Session Initiator Info
sv: Info om sessionsinledning

en: Perceived Device Type
sv: Upplevd enhetstyp

en: Playback Rate
sv: Uppspelningshastighet

en: Playback Object
sv: Uppspelningsobjekt

en: Playback Container Index
sv: Behållarindex för uppspelning

en: Playback Position
sv: Uppspelningsposition

en: PlaysForSure ID
sv: PaysForSure-ID

en: Release Mode
sv: Utlösningsläge

en: Focus Areas
sv: Fokusområden

en: Focus Point
sv: Fokuspunkt

en: Image size
sv: Bildstorlek

en: Shutter speed
sv: Slutarhastighet

en: Focus status
sv: Fokusstatus

en: Objects in memory
sv: Objekt i minne

en: Expose Index
sv: Exponeringsindex

en: AB Filter
sv: AB-filter

en: Still Image
sv: Stillbild

en: Near Far
sv: Nära fjärran

en: AF Area Position
sv: AF-områdesposition

en: Date Time
sv: Datum tid

en: %.1f stops
sv: %.1f stop

en: JPEG Norm
sv: JPEG norm

en: RAW + JPEG Basic
sv: RAW + JPEG grundläggande

en: Incandescent
sv: Glödlampa

en: Manual Focus
sv: Manuell fokus

en: Automatic Macro (close-up)
sv: Automatisk makro (närbild)

en: Center Weighted Average
sv: Centrumviktat medelvärde

en: Center-spot
sv: Centrumpunkt

en: Automatic flash
sv: Automatisk blixt

en: Automatic Red-eye Reduction
sv: Automatisk röda ögon-reduktion

en: Red-eye fill flash
sv: Röda ögon-upplättningsblixt

en: Power Wind
sv: Strömvind

en: Timer + Remote
sv: Timer + fjärr

en: AF Lock only
sv: Endast AF-lås

en: Flash Lock
sv: Blixtlås

en: Reset focus point to center
sv: Återställ fokuspunkt till centrum

en: Highlight active focus point
sv: Markera aktiv fokuspunkt

en: Unused
sv: Oanvänd

en: LCD Backlight
sv: LCD-ljusstyrka

en: LCD Backlight and Info Display
sv: LCD-bakgrundsbelysning och informationsskärm

en: 5 mins
sv: 5 min

en: 10 mins
sv: 10 min

en: 15 mins
sv: 15 min

en: Dark on light
sv: Mörk på ljus

en: Light on dark
sv: Ljus på mörk

en: Lithium Ion
sv: Litium-jon

en: Nickel hydride
sv: Nickel-hydrit

en: Nickel cadmium
sv: Nickel-kadmium

en: Alkalium manganese
sv: Alkalium-mangan

en: Warning Level 1
sv: Varning nivå 1

en: Emergency
sv: Nödläge

en: Warning Level 0
sv: Varning nivå 0

en: Economy
sv: Ekonomi

en: SuperFine
sv: SuperFin

en: Red Eye Suppression
sv: Röda ögon-reduktion

en: Low Speed Synchronization
sv: Låghastighetssynkronisering

en: Auto + Red Eye Suppression
sv: Auto + röda ögon-reduktion

en: On + Red Eye Suppression
sv: På + röda ögon-reduktion

en: Distant View
sv: Vidsträckt vy

en: High-Speed Shutter
sv: Höghastighetsslutare

en: Low-Speed Shutter
sv: Låghastighetsslutare

en: Night View
sv: Nattvy

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Pan Focus
sv: Panoreringsfokus

en: Single-Frame Shooting
sv: Enkelbildstagning

en: Continuous Shooting
sv: Kontinuerlig Bildtagning

en: Timer (Single) Shooting
sv: Självutlösande (enkel) bildtagning

en: Continuous Low-speed Shooting
sv: Kontinuerlig långsam bildtagning

en: Continuous High-speed Shooting
sv: Kontinuerlig höghastighet bildtagning

en: Smooth
sv: Jämn

en: Center-weighted Metering
sv: Centrumviktad mätning

en: Spot Metering
sv: Punktmätning

en: Average Metering
sv: Medelvärdesmätning

en: Evaluative Metering
sv: Utvärderande mätning

en: Partial Metering
sv: Partiell mätning

en: Center-weighted Average Metering
sv: Centrumviktad medelvärdesmätning

en: Spot Metering Interlocked with AF Frame
sv: Punktmätning sammanvävd med AF-ram

en: Multi-Spot Metering
sv: Flerpunktsmätning

en: Low-speed shutter function not available
sv: Låghastighetsslutarfunktion inte tillgänglig

en: Low 2
sv: Låg 2

en: High 2
sv: Hög 2

en: Upper 1
sv: Övre 1

en: Upper 2
sv: Övre 2

en: Standard Development Parameters
sv: Parametrar för standardutveckling

en: Development Parameters 1
sv: Utvecklingsparametrar 1

en: Development Parameters 2
sv: Utvecklingsparametrar 2

en: Development Parameters 3
sv: Utvecklingsparametrar 3

en: Media Card
sv: Mediakort

en: Media Card Group
sv: Mediakortsgrupp

en: Encounter
sv: Sammanträffande

en: Encounter Box
sv: Mötesbox

en: Firmware
sv: Fast programvara

en: Windows Image Format
sv: Windows-bildformat

en: Undefined Audio
sv: Odefinierat ljud

en: Audible.com Codec
sv: Audible.com-kodek

en: Samsung Playlist
sv: Samsung-spellista

en: Undefined Video
sv: Odefinierad video

en: Undefined Collection
sv: Odefinierad samling

en: Abstract Multimedia Album
sv: Abstrakt multimediaalbum

en: Abstract Image Album
sv: Abstrakt bildalbum

en: Abstract Audio Album
sv: Abstrakt ljudalbum

en: Abstract Video Album
sv: Abstrakt videoalbum

en: Abstract Audio Video Playlist
sv: Abstrakt audio/video-spellista

en: Abstract Contact Group
sv: Abstrakt kontaktgrupp

en: Abstract Message Folder
sv: Abstrakt meddelandefolder

en: Abstract Chaptered Production
sv: Abstrakt kapitelindelad produktion

en: Abstract Audio Playlist
sv: Abstrakt ljud spellista

en: Abstract Video Playlist
sv: Abstrakt video spellista

en: Abstract Mediacast
sv: Abstrakt mediautsändning

en: WPL Playlist
sv: WPL-spellista

en: M3U Playlist
sv: M3U-spellista

en: MPL Playlist
sv: MPL-spellista

en: ASX Playlist
sv: ASX-spellista

en: PLS Playlist
sv: PLS-spellista

en: Undefined Document
sv: Odefinierat dokument

en: Abstract Document
sv: Abstrakt dokument

en: XMLDocument
sv: XML-dokument

en: Microsoft Word Document
sv: Microsoft Word-dokument

en: MHT Compiled HTML Document
sv: MHT kompilerat HTML-dokument

en: Microsoft Excel Spreadsheet (.xls)
sv: Microsoft Excel-kalkylblad (.xls)

en: Undefined Message
sv: Odefinierat meddelande

en: Abstract Message
sv: Abstrakt meddelande

en: Undefined Contact
sv: Odefinierad kontakt

en: Abstract Contact
sv: Abstrakt kontakt

en: Undefined Calendar Item
sv: Odefinierat kalenderobjekt

en: Abstract Calendar Item
sv: Abstrakt kalenderobjekt

en: Undefined Windows Executable
sv: Odefinierad körbar fil för Windows

en: Media Cast
sv: Mediasändning

en: Section
sv: Avsnitt

en: Unknown(%04x)
sv: Okänd (%04x)

en: Get device info
sv: Hämta enhetsinfo

en: Open session
sv: Öppna session

en: Close session
sv: Stäng session

en: Get storage IDs
sv: Hämta lagrings-ID:n

en: Get storage info
sv: Hämta lagringsinformation

en: Get number of objects
sv: Hämta antal objekt

en: Get object handles
sv: Hämta objekthandtag

en: Get object info
sv: Hämta objektinformation

en: Get object
sv: Hämta objekt

en: Get thumbnail
sv: Hämta miniatyrbild

en: Delete object
sv: Ta bort objekt

en: Send object info
sv: Skicka objektinformation

en: Send object
sv: Skicka objekt

en: Initiate capture
sv: Inled tagning

en: Format storage
sv: Formatera lagring

en: Reset device
sv: Återställ enhet

en: Self test device
sv: Självtesta enhet

en: Set object protection
sv: Ställ in objektsskydd

en: Power down device
sv: Stäng av enhet

en: Get device property description
sv: Hämta beskrivning för enhetsegenskap

en: Get device property value
sv: Hämta värde för enhetsegenskap

en: Set device property value
sv: Ställ in värde för enhetsegenskap

en: Reset device property value
sv: Återställ värde för enhetsegenskap

en: Terminate open capture
sv: Avsluta öppen tagning

en: Move object
sv: Flytta objekt

en: Copy object
sv: Kopiera objekt

en: Get partial object
sv: Hämta ofullständigt objekt

en: Initiate open capture
sv: Inled öppen tagning

en: Start Enumerate Handles
sv: Börja räkna upp handtag

en: Enumerate Handles
sv: Räkna upp handtag

en: Stop Enumerate Handles
sv: Sluta räkna upp handtag

en: Get Vendor Extension Maps
sv: Hämta tillverkarutökningsmappningar

en: Get Vendor Device Info
sv: Hämta tillverkarenhetsinfo

en: Get Resized Image Object
sv: Hämta bildobjekt som ändrat storlek

en: Get Filesystem Manifest
sv: Hämta filsystemsmanifest

en: Get Stream Info
sv: Hämta ströminfo

en: Get Stream
sv: Hämta ström

en: Get object properties supported
sv: Hämta lista över objektegenskaper som stöds

en: Get object property description
sv: Hämta beskrivning för objektegenskap

en: Get object property value
sv: Hämta värde för objektegenskap

en: Set object property value
sv: Ställ in värde för objektegenskap

en: Get object property list
sv: Hämta lista över objektegenskaper

en: Set object property list
sv: Ställ in lista över objektegenskaper

en: Get interdependent property description
sv: Hämta beskrivning för korsberoende egenskaper

en: Send object property list
sv: Skicka lista över objektegenskaper

en: Get object references
sv: Hämta objektreferenser

en: Set object references
sv: Ställ in objektreferenser

en: Update device firmware
sv: Uppdatera enhetens fasta programvara

en: Skip to next position in playlist
sv: Hoppa vidare till nästa position i spellistan

en: Get secure time challenge
sv: Hämta säker-tidsutmaning

en: Get secure time response
sv: Hämta säker-tidssvar

en: Set license response
sv: Ställ in licenssvar

en: Get sync list
sv: Hämta synkroniseringslista

en: Send meter challenge query
sv: Skicka mätarutmaningsfråga

en: Get meter challenge
sv: Hämta mätarutmaning

en: Get meter response
sv: Hämta mätarsvar

en: Clean data store
sv: Rensa datalagring

en: Get license state
sv: Hämta licenstillstånd

en: Send WMDRM-PD Command
sv: Skicka WMDRM-PD-kommando

en: Send WMDRM-PD Request
sv: Skicka WMDRM-PD-begäran

en: Report Added/Deleted Items
sv: Rapportera tillagda/borttagna objekt

en: Report Acquired Items
sv: Rapportera förvärvade objekt

en: Get transferable playlist types
sv: Hämta överförbara spellisttyper

en: Send WMDRM-PD Application Request
sv: Skicka WMDRM-PD-programbegäran

en: Get WMDRM-PD Application Response
sv: Hämta WMDRM-PD-programsvar

en: Enable trusted file operations
sv: Aktivera pålitliga filåtgärder

en: Disable trusted file operations
sv: Inaktivera pålitliga filåtgärder

en: End trusted application session
sv: Avsluta pålitlig programsession

en: Open Media Session
sv: Öppna mediasession

en: Close Media Session
sv: Stäng mediasession

en: Get Next Data Block
sv: Hämta nästa datablock

en: Set Current Time Position
sv: Ställ in nuvarande tidsposition

en: Send Registration Request
sv: Skicka registreringsbegäran

en: Get Registration Response
sv: Hämta registreringssvar

en: Get Proximity Challenge
sv: Hämta närhetsutmaning

en: Send Proximity Response
sv: Skicka närhetssvar

en: Send WMDRM-ND License Request
sv: Skicka WMDRM-ND-licensbegäran

en: Get WMDRM-ND License Response
sv: Hämta WMDRM-ND-licenssvar

en: Process WFC Object
sv: Hantera WFC-objekt

en: Get Partial Object (64bit Offset)
sv: Hämta partiellt objekt (64-bitars offset)

en: Send Partial Object
sv: Skicka partiellt objekt

en: Truncate Object
sv: Trunkera objekt

en: Begin Edit Object
sv: Börja redigera objekt

en: End Edit Object
sv: Sluta redigera objekt

en: Unknown PTP_OC
sv: Okänd PTP_OC

en: Unknown VendorExtensionID
sv: Okänt tillverkarutöknings-ID

en: Downloading movie...
sv: Hämtar video…

en: Downloading audio...
sv: Hämtar ljud…

en: Downloading EXIF data...
sv: Hämtar EXIF-data…

en: No EXIF data available for %s.
sv: Ingen EXIF-data finns tillgänglig för %s.

en: Could not delete file.
sv: Kunde inte ta bort fil.

en: Could not remove directory.
sv: Kunde inte ta bort katalogen.

en: Could not create directory.
sv: Kunde inte skapa katalogen.

en: RTC Status: %d
sv: RTC-status: %d

en: Camera time: %s %s
sv: Kameratid: %s %s

en: Camera ID: %s
sv: Kamera-ID: %s

en: No SD Card inserted.
sv: Inget SD-kort isatt.

en: SD Card ID: %s
sv: SD-korts-ID: %s

en: Photos on camera: %d
sv: Foto i kamera: %d

en: SD memory: %d MB total, %d MB free.
sv: SD-minne: %d MB totalt, %d MB ledigt.

en: Internal memory: %d MB total, %d MB free.
sv: Internt minne: %d MB totalt, %d MB ledigt.

en: Ricoh Caplio G3.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Reverse engineered using USB Snoopy, looking
    at the firmware update image and wild guessing.
sv: Ricoh Caplio G3.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Framställd via omvänd ingenjörskonst med USB Snoopy, studier
    av avbild för uppdatering av fast programvara och vilda gissningar.

en: Ricoh / Philips driver by
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    based on Bob Paauwe's driver
sv: Ricoh- / Philips-drivrutin av
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    baserat på Bob Paauwes drivrutin

en: unknown (0x%02x)
sv: okänd (0x%02x)

en: Model: %s
    Memory: %d byte(s) of %d available
sv: Modell: %s
    Minne: %d byte av %d tillgängliga

en: 1280 x 960
sv: 128 x 960

en: Outdoor
sv: Utomhus

en: Character
sv: Karaktär

en: Sound
sv: Ljud

en: Image & Sound
sv: Bild & Ljud

en: Character & Sound
sv: Karaktär & Ljud

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: General
sv: Generellt

en: Copyright (max. 20 characters)
sv: Copyright (max. 20 tecken)

en: Pictures
sv: Bilder

en: White level
sv: Vitbalans

en: Record Mode
sv: Inspelningsläge

en: Compression
sv: Komprimering

en: Speed %i is not supported!
sv: Hastighet %i stöds ej!

en: Expected %i, got %i. Please report this error to %s.
sv: Förväntade %i byte, fick %i. Rapportera felet till %s.

en: Expected %i bytes, got %i. Please report this error to %s.
sv: Förväntade %i byte, fick %i. Rapportera detta felet till %s.

en: We expected 0x%x but received 0x%x. Please contact %s.
sv: Vi förväntade 0x%x men mottog 0x%x. Kontakta %s.

en: Bad characters (0x%x, 0x%x). Please contact %s.
sv: Felaktiga tecken (0x%x 0x%x). Kontakta %s.

en: Camera busy. If the problem persists, please contact %s.
sv: Kameran upptagen. Om problemet kvarstår, kontakta %s.

en: Timeout even after 2 retries. Please contact %s.
sv: Tidsgräns även efter 2 försök.  Kontakta %s.

en: Communication error even after 2 retries. Please contact %s.
sv: Kommunikationsfel även efter 2 försök. Kontakta %s.

en: Camera is in wrong mode. Please contact %s.
sv: Kameran är i fel läge. Kontakta %s.

en: Camera did not accept the parameters. Please contact %s.
sv: Kameran accepterade inte parametrarna.  Kontakta %s.

en: An unknown error occurred. Please contact %s.
sv: Ett okänt fel uppstod. Kontakta %s.

en: The filename's length must not exceed 12 characters ('%s' has %i characters).
sv: Filnamnets längd kan inte överstiga 12 tecken (”%s” har %i tecken).

en: The Samsung digimax 800k driver has been written by James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org> for gphoto. Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> ported it to gphoto2. Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de> fixed and enhanced the port.
sv: Samsung digimax 800k drivrutinen har skrivits av James Mckenzie <james@fishsoup.dhs.org> för gphoto. Lutz Müller <lutz@users.sf.net> konverterade den till gphoto2. Marcus Meïssner <marcus@jet.franken.de> fixade och förbättrade konverteringen.

en: Resolution plus Size
sv: Upplösning plus Storlek

en: Date and time (GMT)
sv: Datum och Tid (GMT)

en: Aperture Settings
sv: Bländarinställningar

en: Color Mode
sv: Färgläge

en: Red-eye Reduction
sv: Röda ögon-reduktion

en: Flash Settings
sv: Blixtinställningar

en: Host power save (seconds)
sv: Värd strömbesparing (sekunder)

en: Camera power save (seconds)
sv: Kamera strömbesparing (sekunder)

en: Lens Mode
sv: Objektivläge

en: Korean
sv: Koreanska

en: English
sv: Engelska

en: French
sv: Franska

en: German
sv: Tyska

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Portuguese
sv: Portugisisk

en: Picture Settings
sv: Bildinställningar

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to the gphoto developer mailing list (in English)
sv: Några anteckningar om Epson-kameror:
    - Vissa parametrar går inte att fjärrstyra:
      * zoom
      * fokus
      * anpassad vitbalansinställning
    - Konfigurationen har blivit avkodad med
      en PhotoPC 3000z, om din kamera beter sig annorlunda
      skriv ett brev till %s (på Engelska)

en: No memory card present
sv: Inget minnes kort isatt

en: Cannot retrieve the battery capacity
sv: Kan inte hämta batterikapaciteten

en: The battery level of the camera is too low (%d%%). The operation is aborted.
sv: Batterinivån hos kameran är för låg (%d%%). Operationen avbröts.

en: Cannot retrieve the available memory left
sv: Kan inte hämta hur mycket tillgängligt minne som finns kvar

en: Camera refused 3 times to keep a connection open.
sv: Kameran vägrade att hålla förbindelsen öppen tre gånger.

en: The first byte received (0x%x) is not valid.
sv: Den första byten mottogs (0x%x) är inte giltig.

en: Transmission of packet timed out even after %i retries. Please contact %s.
sv: Överföringen av paketet löpte ut även efter %i försök. Kontakta %s.

en: Could not transmit packet even after several retries.
sv: Kunde inte skicka paketet även efter flera försök.

en: Packet was rejected by camera. Please contact %s.
sv: Paketet blev avvisat av kameran. Kontakta %s.

en: Could not transmit packet (error code %i). Please contact %s.
sv: Kunde inte överföra paket (felkod %i).  Kontakta %s.

en: Transmission timed out even after 2 retries. Giving up...
sv: Överföringen tog för lång tid och avbröts efter %i försök. Ger upp…

en: Got unexpected result 0x%x. Please contact %s.
sv: Fick oväntat resultat 0x%x. Kontakta %s.

en: Received unexpected answer (%i). Please contact %s.
sv: Mottog oväntat resultat %i.  Kontakta %s.

en: Could not get register %i. Please contact %s.
sv: Kunde inte hämta register %i.  Kontakta %s.

en: Too many retries failed.
sv: För många försök misslyckades.

en: Sending data...
sv: Hämtar data…

en: recursive calls are not supported by the sierra driver! Please contact %s.
sv: rekursiva anrop stöds ej av sierra-drivrutinen! Kontakta %s.

en: Could not get string register %i. Please contact %s.
sv: Kunde inte hämta strängregister %i. Kontakta %s.

en: Expected 32 bytes, got %i. Please contact %s.
sv: Förväntade 32 byte, fick %i.  Kontakta %s.

en: Shutter Speed microseconds (0 auto)
sv: Slutartid mikrosekunder (0 auto)

en: Shutter Speed (in seconds)
sv: Slutartid sekunder (0 auto)

en: Anti-redeye
sv: Anti-röda ögon

en: Slow-sync
sv: Långsam synk

en: Contrast+
sv: Kontrast+

en: Contrast-
sv: Kontrast-

en: Brightness+
sv: Ljusstyrka+

en: Brightness-
sv: Ljusstyrka-

en: Image Adjustment
sv: Bildjustering

en: Blink
sv: Blinka

en: LED Mode
sv: LED-läge

en: Infinity
sv: Oändlighet

en: Preview Thumbnail
sv: Förhandsgranskningsbild

en: Next
sv: Nästa

en: Previous
sv: Föregående

en: Operation Mode
sv: Operationsläge

en: LCD Brightness
sv: LCD-ljusstyrka

en: LCD Auto Shut Off (seconds)
sv: LCD automatisk avstängning (sekunder)

en: Center-Weighted
sv: Centrumviktad

en: Matrix
sv: Matris

en: Spot-AF
sv: Punkt-AF

en: Exposure Metering
sv: Exponeringsmätning

en: Zoom (in millimeters)
sv: Zoom (i millimeter)

en: none
sv: ingen

en: AE-lock
sv: AE-lås

en: Fisheye
sv: Fisköga

en: Misc exposure/lens settings
sv: Diverse exponerings-/objektivinställningar

en: Auto exposure lock
sv: Auto exponeringslås

en: Nikon Coolpix 880:
        Camera configuration (or preferences):
    
            The optical zoom does not properly
            function.
    
            Not all configuration settings
            can be properly read or written, for
            example, the fine tuned setting of
            white balance, and the language settings.
    
            Put the camera in 'M' mode in order to
            to set the shutter speed.
sv: Nikon Coolpix 880:
        Kamerakonfiguration (eller inställningar):
    
            Den optiska zoomen fungerar inte helt
            korrekt.
    
            Alla konfigurationsinställningar kan
            inte läsas eller skrivas korrekt, till
            exempel fininställning av vitbalansen,
            och språkinställningarna.
    
            Sätt kameran i ”M”-läge för att ställa in
            slutarhastigheten.

en: Nikon Coolpix 995:
        Camera configuration (preferences) for this
        camera are incomplete, contact the gphoto
        developer mailing list
        if you would like to contribute to this
        driver.
    
        The download should function correctly.
sv: Nikon Coolpix 995:
        Kamerakonfiguration (inställningar) för denna
        kamera är ej kompletta, kontakta sändlistan
        för gphoto-utvecklarna om du skulle vilja
        bidra till denna drivrutin.
    
        Hämtningen bör fungera korrekt.

en: Color or Function Mode
sv: Färg eller funktionsläge

en: Slow
sv: Långsam

en: Anti-redeye Fill
sv: Anti-röda ögon-utfyllnad

en: Fluorescent-1-home-6700K
sv: Lysrör-1-hemma-6700K

en: Fluorescent-2-desk-5000K
sv: Lysrör-2-skrivbord-5000K

en: Fluorescent-3-office-4200K
sv: Lysrör-3-kontor-4200K

en: Dusk
sv: Skymning

en: Monitor
sv: Skärm

en: LCD Mode
sv: LCD-läge

en: Focus position
sv: Fokusläge

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Some notes about Olympus cameras:
    (1) Camera Configuration:
        A zero value will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. To switch
        into 'USB PC control mode', turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you can't use
        the camera buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC, then switch LCD to 'Off'.
sv: Några noteringar om Olympus kameror (och andra?):
    (1) Kamera-konfiguration:
        Ett nollvärde innebär standardvärdet (auto)
    (2) Olympus C-3040Z (och möjligen också C-2040Z och
        andra) har ett USB PC-kontroll-läge. För att växla
        till ”USB PC-kontroll-läge”, sätt igång kameran,
        öppna minneskortsluckan och tryck och håll nere
        både meny- och LCD-knapparna tills menyn för
        kamerakontroll visas. Ställ in den på ”på”.
    (3) Om du byter ”LCD-läge” till ”Skärm” eller ”Normal”,
        glöm inte att byta tillbaka till ”Av” innan du
        kopplar loss kameran. Annars kan du inte använda
        kamerans knappar. Om du hamnar i detta läge, bör du 
        återansluta kameran till PC:n och ändra LCD till ”Av”.

en: Olympus 750 Ultra Zoom:
    (1) Olympus 750UZ has a USB PC Control mode. To switch
        into 'USB PC control mode', turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both the 'OK' and 'quickview' buttons until the
        camera control menu appears. Set it to control mode.
    (2) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you can't use
        the camera buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC, then switch LCD to 'Off'.
sv: Olympus 750 Ultra Zoom:
    (1) Olympus 750UZ (och möjligen också C-2040Z och
        andra) har ett USB PC-kontroll-läge. För att växla
        till ”USB PC-kontroll-läge”, sätt igång kameran,
        öppna minneskortsluckan och håll nere både ”OK”-
        och ”snabböversikt”-knapparna tills menyn för
        kamerakontroll visas. Ställ in den på
        kontroll-läge.
    (2) Om du byter ”LCD-läge” till ”Skärm” eller ”Normal”,
        glöm inte att byta tillbaka till ”Av” innan du
        kopplar loss kameran. Annars kan du inte använda
        kamerans knappar. Om du hamnar i detta läge, bör du
        återansluta kameran till PC:n och ändra LCD till
        ”Av”.

en: Default sierra driver:
    
        This is the default sierra driver, it
        should be capable of supporting the download
        and browsing of pictures on your camera.
    
        Camera configuration (or preferences)
        settings are based on the Olympus 3040,
        and are likely incomplete. If you verify
        that the configuration settings are
        complete for your camera, or can contribute
        code to support complete configuration,
        please contact the developer mailing list.
sv: Standard sierra-drivrutin:
    
        Detta är standard sierra-drivrutinen, den
        bör vara kapabel att stödja hämtning och
        och bläddring av bilder på din kamera.
    
        Kamerakonfiguration (eller inställningar)
        inställningar är baserade på Olympus 3040,
        och är sannolikt ej kompletta. Om du
        verifierar att konfigurationsinställningarna
        är kompletta för din kamera, eller du kan bidra
        med kod för att stödja en komplett konfiguration,
        kontakta utvecklarnas sändlista.

en: %lld (unknown)
sv: %lld (okänd)

en: The file to be uploaded has a null length
sv: Filen som skall sändas har längd noll

en: Not enough memory available on the memory card
sv: Inte tillräckligt med minne tillgängligt på minneskortet

en: Cannot retrieve the name of the folder containing the pictures
sv: Kan inte hämta namnet på mappen som innehåller bilderna

en: Upload is supported into the '%s' folder only
sv: Sändning stöds endast till ”%s” mappen

en: Best
sv: Bäst

en: %i (unknown)
sv: %i (okänd)

en: Shutter Speed (microseconds, 0 auto)
sv: Slutartid (mikrosekunder, 0 auto)

en: Black/White
sv: Svartvitt

en: White Board
sv: Vit tavla

en: Black Board
sv: Svart tavla

en: Brightness/Contrast
sv: Ljusstyrka/Kontrast

en: Bright+
sv: Ljus+

en: Bright-
sv: Ljus-

en: Skylight
sv: Dagsljus

en: Infinity/Fish-eye
sv: Oändlighet/fiskögeobjektiv

en: Spot Metering Mode
sv: Punktmätningsläge

en: Auto Off (host) (in seconds)
sv: Auto av (värd) (i sekunder)

en: How long will it take until the camera powers off when connected to the computer?
sv: Hur lång tid tar det tills kameran stänger av sig när den är ansluten till datorn?

en: Auto Off (field) (in seconds)
sv: Auto av (fält) (i sekunder)

en: How long will it take until the camera powers off when not connected to the computer?
sv: Hur lång tid tar det tills kameran stänger av sig när den inte ansluten till datorn?

en: LCD Auto Off (in seconds)
sv: Auto av (i sekunder)

en: Shot Settings
sv: Foto-inställningar

en: color
sv: färger

en: black & white
sv: svartvitt

en: Note: no memory card present, some values may be invalid
sv: Notera: inget minneskort tillgängligt, vissa värden kan vara ogiltiga

en: Camera Model: %s
sv: Kameramodell: %s

en: Serial Number: %s
sv: Serienummer: %s

en: Software Rev.: %s
sv: Version av programvara: %s

en: Frames Taken: %i
sv: Bilder tagna: %i

en: Frames Left: %i
sv: Bilder kvar: %i

en: Battery Life: %i
sv: Batteritid: %i

en: Memory Left: %i bytes
sv: Minne kvar: %i byte

en: Date: %s
sv: Datum: %s

en: No camera manual available.
sv: Ingen kameramanual tillgänglig.

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to %s (in English)
sv: Några anteckningar om Epson-kameror:
    - Vissa parametrar går inte att fjärrstyra:
      * zoom
      * fokus
      * anpassad vitbalansinställning
    - Konfigurationen har blivit avkodad med
      en PhotoPC 3000z, om din kamera beter sig annorlunda
      skriv ett brev till %s (på Engelska)

en: Some notes about Olympus cameras (and others?):
    (1) Camera Configuration:
        A value of 0 will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. To switch
        to this mode, turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you cannot use
        the camera's buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC and switch LCD to 'Off'.
sv: Några noteringar om Olympus kameror (och andra?):
    (1) Kamera-konfiguration:
        Ett nollvärde innebär standardvärdet (auto)
    (2) Olympus C-3040Z (och möjligen också C-2040Z och
        andra) har ett USB PC-kontroll-läge. För att
        växla till detta läge, sätt igång kameran, öppna
        minneskortsluckan och tryck och håll nere både
        meny- och LCD-knapparna tills menyn för
        kamerakontroll visas. Ställ in den på ”på”.
    (3) Om du byter ”LCD-läge” till ”Skärm” eller
        ”Normal”, glöm inte att byta tillbaka till ”Av”
        innan du kopplar loss kameran. Annars kan du inte
        använda kamerans knappar. Om du hamnar i detta
        läge, bör du återansluta kameran till PC:n och
        ändra LCD till ”Av”.

en: sierra SPARClite library
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Support for sierra-based digital cameras
    including Olympus, Nikon, Epson, and Pentax.
    
    Thanks to Data Engines (www.dataengines.com)
    for the use of their Olympus C-3030Z for USB
    support implementation.
sv: sierra SPARClite-bibliotek
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Stöd för sierra-baserade digitalkameror
    inklusive Olympus, Nikon, Epson, och Pentax.
    
    Tack till Data Engines (www.dataengines.com)
    för användningen av deras Olympus C-3030Z under
    implementationen av USB-stödet.

en: Sipix StyleCam Blink Driver
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
sv: Sipix StyleCam Blink-drivrutin
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.

en: Could not apply USB settings
sv: Kunde inte applicera USB inställningar

en: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for accessing the SiPix Web2 camera.
sv: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Drivrutin för åtkomst av SiPix Web2 kameror.

en: Smal Ultrapocket
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Driver for accessing the Smal Ultrapocket camera, and OEM versions (slimshot)
sv: Smal Ultrapocket
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Drivrutin för att använda kameran Smal Ultrapocket, och OEM-versioner (slimshot)

en: Sonix camera.
    There is %i photo in it.
     | Sonix camera.
    There are %i photos in it.
sv[0]: Sonix-kamera.
    Det finns %i foto i den.
sv[1]: Sonix-kamera.
    Det finns %i foton i den.

en: This driver supports some cameras that use the Sonix sn9c2028 chip.
    The following operations are supported:
       - thumbnails for a GUI frontend
       - full images in PPM format
       - delete all images
       - delete last image (not all of the Sonix cameras can do this)
       - image capture to camera (		ditto		)
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos or as AVI files, depending on the model.
    Thumbnails for AVIs are still photos made from the first frame.
    A single image cannot be deleted unless it is the last one.
sv: Denna drivrutin har stöd för kamera som använder Sonix sn9c2028-chip.
    Följande åtgärder stöds:
       - miniatyrbilder för en GUI-framände
       - fullstora bilder i PPM-format
       - ta bort alla bilder
       - ta bort senaste bild (inte alla Sonix-kameror kan göra detta)
       - bildtagning till kameran (		dito		)
    Om de finns på kameran kommer bildrutor från videoklipp att hämtas ned 
    som konsekutiva stillbilder eller som AVI-filer, beroende på modellen.
    Miniatyrbilder för AVI:er är stillbilder som görs från den första bilden.
    En enstaka bild kan inte tas bort om det inte är den senaste.

en: Sonix camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
sv: Sonix-kamerabibliotek
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Sony DSC-F1 Digital Camera Support
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Based on the chotplay CLI interface from
    Ken-ichi Hayashi
    Gphoto2 port by Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>
sv: Stöd för Sony DSC-F1 digitalkamera
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Baserad på chotplay CLI-gränssnittet av
    Ken-ichi Hayashi
    Gphoto2-portering av Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>

en: Sony DSC-F55/505 gPhoto library
    Supports Sony MSAC-SR1 and Memory Stick used by DCR-PC100
    Originally written by Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    gPhoto2 port by Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>
sv: Sony DSC-F55/505 gPhoto-bibliotek
    Stöder Sony MSAC-SR1 och Memory Stick som används av DCR-PC100
    Ursprungligen skriven av Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    gPhoto2-anpassning av Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>

en: Firmware Revision: %8s
    Pictures:     %i
    Memory Total: %ikB
    Memory Free:  %ikB
sv: Version av fast programvara: %8s
    Bilder:     %i
    Minne totalt: %ikB
    Minne ledigt:  %ikB

en: Firmware Revision: %8s
sv: Version av fast programvara: %8s

en: Soundvision Driver
    Vince Weaver <vince@deater.net>
sv: Soundvision-drivrutin
    Vince Weaver <vince@deater.net>

en: FLASH:
     Files: %d
sv: FLASH:
     Filer: %d

en: SDRAM:
     Files: %d
      Images: %4d
      Movies: %4d
    Space used: %8d
    Space free: %8d
sv: SDRAM:
     Filer: %d
      Bilder: %4d
      Filmer: %4d
    Utrymme använt: %8d
    Utrymme ledigt: %8d

en: spca50x library v
sv: spca50x-bibliotek v

en: Your USB camera has a S&Q chipset.
    The total number of pictures taken is %i
    Some of these could be clips containing
    several frames
sv: Din USB-kamera har ett S&Q-chip.
    Det totala antalet bilder som tagits är %i
    Vissa av dessa skulle kunna vara klipp som
    innehåller flera bilder

en: For cameras with S&Q Technologies chip.
    Should work with gtkam. Photos will be saved in PPM format.
    
    All known S&Q cameras have two resolution settings. What
    those are, will depend on your particular camera.
    A few of these cameras allow deletion of all photos. Most do not.
    Uploading of data to the camera is not supported.
    The photo compression mode found on many of the S&Q
    cameras is supported, to some extent.
    If present on the camera, video clips are seen as subfolders.
    Gtkam will download these separately. When clips are present
    on the camera, there is a little triangle before the name of
    the camera. If no folders are listed, click on the little 
    triangle to make them appear. Click on a folder to enter it
    and see the frames in it, or to download them. The frames will
    be downloaded as separate photos, with special names which
    specify from which clip they came. Thus, you may freely 
    choose to save clip frames in separate directories. or not.
sv: För kameror med S&Q Technologies-chip.
    Bör fungera med gtkam. Foton kommer att sparas i PPM-format.
    
    Alla kända S&Q-kameror har två upplösningsinställningar. Vilka
    de är beror på din specifika kamera.
    En del av dessa kameror tillåter borttagning av alla foton. De flera gör inte det.
    Sändning av data till kamera stöds inte.
    Fotokomprimeringsläget som finns på många av S&Q-kamerorna
    stöds i viss utsträckning.
    Om de finns på kameran kommer videoklipp att visas som underkataloger.
    Gtkam kommer att hämta dessa separat. När klipp finns på
    kameran finns det en liten triangel för namnet på kameran.
    Om inga mappar finns listade, klicka på den lilla
    triangeln för att visa dem. Klicka på en mapp för att gå in i den
    och se bildrutorna i den, eller hämta dem. Bildrutorna kommer
    att hämtas som separata foton, med speciella namn som
    ange från vilket klipp de kom. Du kan därför fritt
    välja att spara bildrutor från klipp i separata kataloger. Eller inte.

en: sq905 generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
sv: sq905 generisk drivrutin
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Your USB picture frame has a ST2205 chipset
sv: Din USB-bildram har ett ST2205-chip

en: ST2205 based picture frames come with a variety of resolutions.
    The gphoto driver for these devices allows you to download,
    upload and delete pictures from the picture frame.
sv: ST2205-baserad bildram har ett urval av upplösningar.
    gphoto-drivrutinen för dessa enheter låter dig hämta,
    skicka upp och ta bort bilder från bildramen.

en: ST2205 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    This driver allows you to download, upload and delete pictures
    from the picture frame.
sv: ST2205 USB-bildramsdrivrutin
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    Denna drivrutin låter dig hämta, skicka upp och ta bort bilder
    från bildramen.

en: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Driver for cameras using the STV0674 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using SnoopyPro
sv: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Drivrutin för kameror som använder STV0674-processor ASIC:en.
    SnoopyPro användes då avkodades

en: Bad exposure (not enough light probably)
sv: Dålig exponering (inte tillräckligt med ljus troligen)

en: Information on STV0680-based camera:
sv: Information om STV0680-baserad kamera:

en: Firmware Revision: %d.%d
sv: Version av fast programvara: %d.%d

en: ASIC Revision: %d.%d
sv: ASIC-version: %d.%d

en: Sensor ID: %d.%d
sv: Sensor-ID: %d.%d

en: Camera is configured for lights flickering by %dHz.
sv: Kameran är konfigurerad för blinkande ljus med %dHz.

en: Memory in camera: %d Mbit.
sv: Minne i kameran: %d Mbit.

en: Camera supports Thumbnails.
sv: Kameran stöder miniatyrbilder.

en: Camera supports Video.
sv: Kameran stöder Video.

en: Camera pictures are monochrome.
sv: Kamerabilder är svartvita.

en: Camera has memory.
sv: Kameran har minne.

en: Camera supports videoformats:
sv: Kameran stöder videoformaten:

en: Vendor ID: %02x%02x
sv: Tillverkar-ID: %02x%02x

en: Product ID: %02x%02x
sv: Produkt-ID: %02x%02x

en: Number of Images: %d
sv: Antal bilder: %d

en: Maximum number of Images: %d
sv: Maximalt antal bilder: %d

en: Image width: %d
sv: Bildbredd: %d

en: Image height: %d
sv: Bildhöjd: %d

en: Image size: %d
sv: Bildstorlek: %d

en: Thumbnail width: %d
sv: Bredd på miniatyrbild: %d

en: Thumbnail height: %d
sv: Höjd på miniatyrbild: %d

en: Thumbnail size: %d
sv: Storlek på miniatyrbild: %d

en: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Driver for cameras using the STV0680 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Extended for Aiptek PenCam and other STM USB Dual-mode cameras.
sv: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Drivrutin för kameror som använder STV0680-processor-ASIC.
    Protokoll reverse engineered m.h.a. CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Utökad för Aiptek PenCam och andra STM USB dubbel-läges kameror.

en: Getting information on %i files...
sv: Hämtar information om %i filer…

en: (Traveler) SX330z Library (And other Aldi-cams).
    Even other Vendors like Jenoptik, Skanhex, Maginon should work.
    Please send bugreports and comments.
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>
sv: (Traveler) SX330z bibliotek (och andra Aldi-kameror).
    Även andra tillverkare som Jenoptik, Skanhex, Maginon bör fungera.
    Skicka felrapporter och kommentarer.
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>

en: sx330z is USB only
sv: sx330z är USB enbart

en: Driver Settings
sv: Drivrutinsinställningar

en: Turbo mode
sv: Turbo-läge

en: Topfield TF5000PVR
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Library to download / upload files from a Topfield PVR.
    Ported from puppy (c) Peter Urbanec <toppy at urbanec.net>
sv: Topfield TF5000PVR
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Bibliotek för att hämta / sända upp filer från en Topfield PVR.
    Porterat från puppy (c) Peter Urbanec <toppy at urbanec.net>

en: Downloading %s...
sv: Hämtar %s…

en: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Toshiba pdr-m11 driver.
sv: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Toshiba pdr-m11-drivrutin.

en: Your USB picture frame has a TP6801 chipset
sv: Din USB-bildram har ett TP6801-chip

en: TP6801 based picture frames come with a variety of resolutions.
    The gphoto driver for these devices allows you to download,
    upload and delete pictures from the picture frame.
sv: TP6801-baserade bildramar har ett urval av upplösningar.
    gphoto-drivrutinen för dessa enheter låter dig hämta,
    skicka upp och ta bort bilder från bildramen.

en: TP6801 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    This driver allows you to download, upload and delete pictures
    from the picture frame.
sv: TP6801 USB-bildramsdrivrutin
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    Denna drivrutin låter dig hämta, skicka upp och ta bort bilder
    från bildramen.

en: Internal error looking for camlibs. (path names too long?)
sv: Internt fel vid sökning efter camlibs. (sökvägsnamn för långt?)

en: Loading camera drivers from '%s'...
sv: Läser in kamera-drivrutiner från ”%s”…

en: An error occurred in the io-library ('%s'): %s
sv: Ett fel uppstod i io-biblioteket (”%s”): %s

en: Could not detect any camera
sv: Kunde inte detektera någon kamera

en: Could not detect any camera at port %s
sv: Kunde inte detektera någon kamera vid port %s

en: You have to set the port prior to initialization of the camera.
sv: Du måste ställa in porten innan du initierar kameran.

en: Could not load required camera driver '%s' (%s).
sv: Kunde inte läsa in nödvändig kameradrivrutin ”%s” (%s).

en: Camera driver '%s' is missing the 'camera_init' function.
sv: Kameradrivrutinen ”%s” saknar ”camera_init”-funktionen.

en: This camera does not provide any configuration options.
sv: Denna kamera erbjuder inga konfigurationsalternativ.

en: This camera does not support setting configuration options.
sv: Denna kamera stöder inte inställning av konfigurationsparametrar.

en: This camera does not support summaries.
sv: Denna kamera stöder inte sammanfattningar.

en: This camera does not provide a manual.
sv: Denna kamera erbjuder inte någon manual.

en: This camera does not provide information about the driver.
sv: Denna kamera erbjuder inte information om drivrutinen.

en: This camera can not capture.
sv: Denna kamera kan inte ta bilder.

en: This camera can not trigger capture.
sv: Denna kamera kan utlösa tagning.

en: This camera can not capture previews.
sv: Denna kamera kan inte ta förhandsgranskningsbilder.

en: The path '%s' is not absolute.
sv: Sökvägen ”%s” är inte absolut.

en: You have been trying to delete '%s' from folder '%s', but the filesystem does not support deletion of files.
sv: Du har försökt att radera ”%s” från mappen ”%s”, men filsystemet stöder inte radering av filer.

en: There are still subfolders in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
sv: Det finns fortfarande undermappar i mappen ”%s/%s” som du försöker ta bort.

en: There are still files in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
sv: Det finns fortfarande filer i mappen ”%s/%s” som du försöker ta bort.

en: The filesystem does not support upload of files.
sv: Filsystemet stöder inte sändning av filer.

en: Folder '%s' only contains %i files, but you requested a file with number %i.
sv: Mappen ”%s” innehåller endast %i filer, men du begärde en fil med nummer %i.

en: File '%s' could not be found in folder '%s'.
sv: Filen ”%s” kunde inte hittas i mappen ”%s”.

en: Could not find file '%s'.
sv: Kunde inte hitta filen ”%s”.

en: The filesystem doesn't support getting files
sv: Filsystemet stöder inte hämtning av filer

en: Unknown file type %i.
sv: Okänd filtyp %i.

en: The filesystem doesn't support getting file information
sv: Filsystemet har inget stöd för att hämta filinformation

en: The filesystem doesn't support setting file information
sv: Filsystemet har inget stöd för att sätta filinformation

en: Read-only file attributes like width and height can not be changed.
sv: Skrivskyddade filattribut som bredd och höjd kan inte ändras.

en: The filesystem doesn't support getting storage information
sv: Filsystemet har inget stöd för att hämta lagringsinformation

en: Corrupted data
sv: Skadade data

en: File exists
sv: Filen finns

en: Unknown model
sv: Okänd modell

en: Directory not found
sv: Katalogen inte funnen

en: File not found
sv: Filen inte funnen

en: Directory exists
sv: Katalogen finns

en: I/O in progress
sv: I/O pågår

en: Path not absolute
sv: Sökvägen är inte absolut

en: Operation cancelled
sv: Operationen avbruten

en: Camera could not complete operation
sv: Kamera kunde inte avsluta funktionen

en: OS error in camera communication
sv: OS-fel i kamerakommunikationen

en: Not enough free space
sv: Inte tillräckligt med ledigt utrymme

en: Unknown camera library error
sv: Okänt kamerabiblioteksfel

en: Unknown error
sv: Okänt fel
