libgphoto2 2.4.7 - en to ja translation catalogue (1085 entries)

en: agfa_cl20
    The Agfa CL20 Linux Driver People!
         Email us at cl20@poeml.de    
     Visit us at http://cl20.poeml.de
ja: agfa_cl20
    Agfa CL20 Linux ドライバの提供者！
         Email us at cl20@poeml.de    
     ホームページは http://cl20.poeml.de

en: Your USB camera has an Aox chipset.
    Number of lo-res PICs = %i
    Number of hi-res PICs = %i
    Number of PICs = %i
ja: お使いの USB カメラには Aox チップセットが搭載されています。
    低解像度の写真の数 = %i
    高解像度の写真の数 = %i
    写真の合計 = %i

en: Aox generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ja: Aox 汎用ドライバ
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Number of pictures: %i
    Firmware Version: %s
ja: 写真の数: %i
    ファームウェア・バージョン: %s

en: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Reverse engineering of image data by:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implemented using documents found on
    the web. Permission given by Vision.
ja: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    画像データのリバースエンジニアリング担当:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    WEB 上に実装済みの使用方法のドキュメント
    があります。Vision の承諾済み。

en: Could not create directory %s.
ja: ディレクトリ %s を生成できませんでした。

en: Could not remove directory %s.
ja: ディレクトリ %s を削除できませんでした。

en: lock keys failed.
ja: キーのロックに失敗しました。

en: *UNKNOWN*
ja: *不明*

en: canon_int_capture_image: initial canon_usb_list_all_dirs() failed with status %li
ja: canon_int_capture_image: 関数 canon_usb_list_all_dirs() の初期化に失敗しました (ステータス %li)

en: canon_int_capture_image: final canon_usb_list_all_dirs() failed with status %i
ja: canon_int_capture_image: 関数 canon_usb_list_all_dirs() の終了処理に失敗しました (ステータス %i)

en: Name '%s' (%li characters) too long, maximum 30 characters are allowed.
ja: 名前 '%s' (%li 個の文字) は長すぎます。最大 30 文字まで有効です。

en: Lower case letters in %s not allowed.
ja: %s に小文字があります。

en: canon_int_list_directory: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
ja: canon_int_list_directory: ERROR: 初期メッセージが短すぎます (%i < 最小値 %i)

en: canon_int_list_directory: Reached end of packet while examining the first dirent
ja: canon_int_list_directory: 最初の dirent を調査する際にパケットの終端に到達しました

en: canon_int_list_directory: truncated directory entry encountered
ja: canon_int_list_directory: 切りつめられたディレクトリに遭遇しました

en: File protected.
ja: ファイルが保護されています。

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: No beginning/end
ja: データから JPEG サムネイルへ展開できませんでした: 開始/終端がありません

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: Data is not JFIF
ja: データから JPEG サムネイルへ展開できませんでした: データは JFIF ではありません

en: NULL parameter "%s" in %s line %i
ja: %3$i 行の %2$s にあるパラメータ "%1$s" が NULL です

en: FATAL ERROR: initial CRC value for length %d unknown
ja: 致命的なエラー: CRC の初期値 (サイズ %d) が不明です

en: unable to guess initial CRC value
ja: CRC の初期値を推測できません

en: warning: CRC not checked (add len %d, value 0x%04x) #########################
ja: 警告: CRC がチェックされていません (サイズ %d, 値 0x%04x の追加) #########################

en: Compatibility Mode
ja: 互換モード

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Full Image
ja: 完全な画像

en: Auto focus: one-shot
ja: オートフォーカス: ワンショット

en: Auto focus: AI servo
ja: オートフォーカス: AI サーボ

en: Auto focus: AI focus
ja: オートフォーカス: AI フォーカス

en: Manual focus
ja: マニュアルフォーカス

en: Beep off
ja: ビープなし

en: Beep on
ja: ビープあり

en: Flash off
ja: フラッシュなし

en: Flash on
ja: フラッシュあり

en: Flash auto
ja: 自動フラッシュ

en: Sepia
ja: セピア

en: Portrait
ja: 縦向き

en: Spot
ja: 焦点

en: Macro
ja: マクロ

en: Neutral
ja: ナチュラル

en: Camera unavailable: %s
ja: カメラが利用できません: %s

en: Switching Camera Off
ja: カメラを OFF にします

en: Error capturing image
ja: 画像のキャプチャ中にエラー

en: Could not get disk name: %s
ja: ディスク名を取得できませんでした: %s

en: No reason available
ja: 使用不可の理由

en: Could not get disk info: %s
ja: ディスク情報を取得できませんでした: %s

en: Internal error #1 in get_file_func() (%s line %i)
ja: 関数 get_file_func() で内部エラー #1 (%2$i 行の %1$s)

en: No audio file could be found for %s
ja: %s のオーディオ・ファイルが見つかりませんでした

en:   Drive %s
      %11s bytes total
      %11s bytes available
ja:   ドライブ %s
      合計 %11s バイト
      %11s バイト有効

en: AC adapter
ja: AC アダプタ

en: on battery
ja: バッテリー容量

en: power OK
ja: 電源 ○

en: power bad
ja: 電源 ×

en: not available: %s
ja: 使用不可: %s

en: %s (host time %s%i seconds)
ja: %s (host 時間 %s%i 秒)

en: 
    Camera identification:
      Model: %s
      Owner: %s
    
    Power status: %s
    
    Flash disk information:
    %s
    
    Time: %s
ja: 
    カメラの情報:
      型式: %s
      所有者: %s
    
    電源: %s
    
    フラッシュディスク情報:
    %s
    
    時刻: %s

en: Error deleting file
ja: ファイルの削除中にエラー

en: Error deleting associated thumbnail file
ja: 共有サムネイルの削除中にエラー

en: Speeds greater than 57600 are not supported for uploading to this camera
ja: このカメラにスピード 57600 以上でアップロードすることはできません

en: Could not get flash drive letter
ja: フラッシュドライブを取得できませんでした

en: Could not upload, no free folder name available!
    999CANON folder name exists and has an AUT_9999.JPG picture in it.
ja: アップロードできませんでした。使われていないフォルダ名がありません！
    フォルダ 999CANON は既に存在しており、画像 AUT_9999.JPG がその中にあります。

en: Could not create \DCIM directory.
ja: \DCIM ディレクトリを作成できませんでした

en: Could not create destination directory.
ja: 対象となるディレクトリを作成できませんでした

en: Camera and Driver Configuration
ja: カメラとドライバの設定

en: Camera Settings
ja: カメラの設定

en: Owner Name
ja: 所有者の名前

en: ISO Speed
ja: ISO スピード

en: Unknown
ja: 不明

en: Shutter Speed
ja: シャッター速度

en: Zoom
ja: ズーム

en: Aperture
ja: 絞り

en: Exposure Compensation
ja: 露出度

en: Image Format
ja: 画像形式

en: Focus Mode
ja: フォーカス・モード

en: Flash Mode
ja: フラッシュ モード

en: Beep
ja: ビープ音

en: Camera Actions
ja: カメラの操作

en: Synchronize camera date and time with PC
ja: カメラの日時と PC を同期する

en: Camera Status Information
ja: カメラの状態についての情報

en: Camera Model
ja: カメラの型式

en: Date and Time
ja: 日付と時間

en: Error
ja: エラー

en: Firmware Version
ja: ファームウェアのバージョン

en: Power
ja: 電源

en: Driver
ja: ドライバ

en: List all files
ja: 全ファイルの一覧

en: Keep filename on upload
ja: アップロード時にファイル名を保持する

en: Camera unavailable
ja: カメラが無効です

en: Owner name changed
ja: 所有者が変更されました

en: could not change owner name
ja: 所有者の名前を変更できませんでした

en: Invalid ISO speed setting
ja: ISO 速度設定が正しくありません

en: ISO speed changed
ja: ISO 速度を変更しました

en: Could not change ISO speed
ja: ISO 速度を変更できませんでした

en: Invalid shutter speed setting
ja: シャッター速度設定が正しくありません

en: Shutter speed changed
ja: シャッター速度を変更しました

en: Could not change shutter speed
ja: シャッター速度を変更できませんでした

en: Invalid aperture setting
ja: 開口設定が正しくありません

en: Aperture changed
ja: 開口を変更しました

en: Could not change aperture
ja: 開口を変更できませんでした

en: Invalid image format setting
ja: 画像形式の設定が正しくありません

en: Image format changed
ja: 画像形式の変更

en: Invalid focus mode setting
ja: フォーカスモードの設定が正しくありません

en: Focus mode changed
ja: フォーカスモードを変更しました

en: Could not change focus mode
ja: フォーカスモードを変更できませんでした

en: Invalid beep mode setting
ja: ビープモードの設定が正しくありません

en: Beep mode changed
ja: ビープモードを変更しました

en: Could not change beep mode
ja: ビープモードを変更できませんでした

en: Zoom level changed
ja: ズームレベルを変更しました

en: Could not change zoom level
ja: ズームレベルを変更できませんでした

en: Invalid flash mode setting
ja: フラッシュ モードの設定が正しくありません

en: Flash mode changed
ja: フラッシュ モードを変更しました

en: Could not change flash mode
ja: フラッシュ モードの変更ができませんでした

en: time set
ja: 時刻のセット

en: could not set time
ja: 時刻をセットできませんでした

en: Unsupported port type %i = 0x%x given. Initialization impossible.
ja: 未サポートのポートの種類 %i = 0x%x が指定されました。初期化できません。

en: Battery exhausted, camera off.
ja: バッテリーが消耗しました。カメラを OFF にします。

en: ERROR: unexpected message
ja: エラー: 予期しないメッセージ

en: ERROR: message overrun
ja: エラー: メッセージのオーバーラン

en: ERROR: out of sequence.
ja: エラー: シーケンスを越えました。

en: ERROR: unexpected packet type.
ja: エラー: 予期しないパケットの種類です。

en: ERROR: message format error.
ja: エラー: メッセージ書式のエラーです。

en: ERROR: unexpected message2.
ja: エラー: 予期しないメッセージ 2 です。

en: Uploading file...
ja: ファイルのアップロード中...

en: Getting file...
ja: ファイルの取得中...

en: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue failed to fetch directory entries
ja: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue でディレクトリを取得できませんでした

en: canon_serial_get_dirents: Initial dirent packet too short (only %i bytes)
ja: canon_serial_get_dirents: dirent の初期パケットが短すぎます (%i バイトだけ)

en: canon_serial_get_dirents: Could not allocate %i bytes of memory
ja: canon_serial_get_dirents: %i バイトのメモリーを確保できませんでした

en: canon_serial_get_dirents: Failed to read another directory entry
ja: canon_serial_get_dirents: 別のディレクトリを読み込めませんでした

en: canon_serial_get_dirents: Truncated directory entry received
ja: canon_serial_get_dirents: 切りつめられたディレクトリを受け取りました

en: canon_serial_get_dirents: Too many dirents, we must be looping.
ja: canon_serial_get_dirents: dirent が多すぎます (ループせざるを得ないです)

en: canon_serial_get_dirents: Could not resize dirent buffer to %i bytes
ja: canon_serial_get_dirents: dirent のバッファ・サイズを %i バイトに変更できませんでした

en: Error changing speed.
ja: スピード変更でエラーが発生しました。

en: Resetting protocol...
ja: プロトコルの再設定...

en: Camera OK.
ja: カメラは OK です。

en: Looking for camera ...
ja: カメラの検出中...

en: Trying to contact camera...
ja: カメラと通信中...

en: Communication error 1
ja: 通信エラー 1

en: No response from camera
ja: カメラから反応がありません

en: Unrecognized response
ja: 認識できない反応です

en: Detected a "%s" aka "%s"
ja: "%s" ("%s") を検出しました。

en: Unknown model "%s"
ja: 不明な型式 "%s"

en: Bad EOT
ja: おかしな EOT

en: Communication error 2
ja: 通信エラー 2

en: Communication error 3
ja: 通信エラー 3

en: Changing speed... wait...
ja: スピードの変更中... 少々お待ち下さい...

en: Error changing speed
ja: スピード変更でエラー

en: Error waiting ACK during initialization
ja: 初期化中の ACK 待ちでエラー

en: Connected to camera
ja: カメラに接続済み

en: ERROR: a fatal error condition was detected, can't continue
ja: エラー: 致命的なエラーを検出しました。続行できません。

en: ERROR: %d is too big
ja: エラー: %d は大きすぎます

en: Getting thumbnail...
ja: サムネイルの取得中...

en: NOT RECOGNIZED
ja: 認識されていません

en: Could not establish initial contact with camera
ja: カメラと初期接続を確立できませんでした

en: Camera was already active
ja: カメラは既にアクティブです

en: Camera was woken up
ja: カメラが起動されました

en: Camera not ready, multiple 'Identify camera' requests failed: %s
ja: カメラの準備ができていません。複数回 "カメラ情報" 要求が失敗しました: %s

en: Camera not ready, get_battery failed: %s
ja: カメラの準備ができていません (get_battery に失敗): %s

en: Receiving data...
ja: データの受信中...

en: Out of memory: %d bytes needed.
ja: メモリーが足りません: %d バイト必要です。

en: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue failed
ja: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue に失敗しました

en: Couldn't read from file "%s"
ja: ファイル "%s" を読み込めませんでした

en: Out of memory: %ld bytes needed.
ja: メモリーが足りません: %ld バイト必要です

en: File upload failed.
ja: ファイルのアップロードに失敗しました

en: File was too big. You may have to turn your camera off and back on before uploading more files.
ja: ファイルが大きすぎます。お使いのカメラの電源を OFF にして、ファイルをアップロードする前に戻して下さい。

en: canon_usb_get_dirents: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
ja: canon_usb_get_dirents: バッファに読み込めません。切りつめたサイズ '%.96s' が大きすぎます。

en: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
ja: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue でディレクトリの取得に失敗しました (返り値 %i)

en: canon_usb_list_all_dirs: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
ja: canon_usb_list_all_dirs: バッファに読み込めません。切りつめたサイズ '%.96s' が大きすぎます。

en: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
ja: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue でディレクトリの取得に失敗しました (返り値 %i)

en: Detected a '%s'.
ja: '%s' を検出しました。

en: Name "%s" from camera does not match any known camera
ja: カメラの名前 "%s" が既存のカメラ名に一致しません

en: Image type %d not supported
ja: 画像の種類 %d はサポートされていません

en: Image %s is delete protected.
ja: 画像 %s はプロテクトされており削除できません。

en: Battery level: %.1f Volts. Revision: %08x.
ja: バッテリーレベル: %.1f ボルト リビジョン: %08x

en: Camera Configuration
ja: カメラの設定

en: Battery
ja: バッテリー

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Too bright
ja: 明るすぎます

en: Too dark
ja: 暗すぎます

en: Logitech Clicksmart 310 driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ja: Logitech Clicksmart 310 ドライバ
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: sq905C generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ja: sq905C 向け汎用ドライバ。
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Image type is not supported
ja: 画像の種類がサポートされていません

en: Number of pictures: %d
ja: 写真の数: %d

en: Digita
    Johannes Erdfelt <johannes@erdfelt.com>
ja: Digita gPhoto ライブラリ
    Johannes Erdfelt <johannes@erdfelt.com>

en: Only root folder is supported - you requested a file listing for folder '%s'.
ja: ルートのフォルダのみサポートしています - フォルダ '%s' のファイル一覧を要求しました。

en: Problem getting number of images
ja: 画像の番号の取得中に問題が発生しました

en: Problem getting image information
ja: 画像情報の取得中に問題が発生しました

en: Capture type is not supported
ja: キャプチャの種類がサポートされていません

en:  (battery is %d%% full)
ja:  (バッテリー容量: 残り %d%%)

en: Flash
ja: フラッシュあり

en: No Flash
ja: フラッシュなし

en: Dual Iris
ja: デュアル Iris あり

en: No Dual Iris
ja: デュアル Iris なし

en: Resolution Switch
ja: 解像度切替えあり

en: No Resolution Switch
ja: 解像度切替えなし

en: No Power Light
ja: 電源ランプなし

en: ready
ja: 準備完了

en: Not ready
ja: 準備未完了

en: in fill mode
ja: Fill モードあり

en: Not in fill mode
ja: Fill モードなし

en: low (320x240)
ja: 低 (320 x 240)

en: high (640x480)
ja: 高 (640 x 480)

en: externally
ja: 外部

en: internally
ja: 内部

en: * Image glitches or problems communicating are
      often caused by a low battery.
    * Images captured remotely on this camera are stored
      in temporary RAM and not in the flash memory card.
    * Exposure control when capturing images can be
      configured manually or set to automatic mode.
    * Image quality is currently lower than it could be.
ja: * ほとんどの場合、画像の欠損や通信上の問題は
      バッテリー不足が原因です。
    * このカメラでリモート・キャプチャされた画像は
      フラッシュメモリー・カードではなく一時的に RAM 上に保存されています。
    * 全画像のキャプチャ中の露出の制御はキャプチャ・プレビュー機能によって
      自動的にセットされます。
    * 画像の品質は今のところ可能なレベルよりも低いものになっています。

en: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    This software was created with the
    help of proprietary information belonging
    to StarDot Technologies.
    
    Author:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Contributors:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Converting raw camera images to RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Information on protocol, raw image format,
         gphoto2 port
ja: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    このソフトウェアは StarDot Technologies 社が
    所有権をもつ情報から作成されました。
    
    作者:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    協力者:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com
         カメラの生画像を RGB に変換する処理担当
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         プロトコルの情報、生画像の形式、
         gPhoto2 への移植担当

en: Problem reading image from flash
ja: フラッシュカードから画像の読み込み中に問題が発生しました

en: Out of memory
ja: メモリーが足りません

en: Downloading image...
ja: 画像のダウンロード中...

en: Problem downloading image
ja: 画像のダウンロード中に問題が発生しました

en: User canceled download
ja: ユーザによってダウンロードが取り消されました

en: Problem taking live image
ja: リアルタイム画像の取得中に問題が発生しました

en: Exposure
ja: 露出

en: Automatic exposure adjustment on preview
ja: 自動露出調整のプレビュー

en: Exposure level on preview
ja: 露出レベルのプレビュー

en: Automatic flash on capture
ja: キャプチャ時の自動フラッシュ

en: Problem opening port
ja: ポートを開いている最中に問題が発生しました

en: Problem resetting camera
ja: カメラの再設定中に問題が発生しました

en: Problem setting camera communication speed
ja: カメラの通信速度の設定中に問題が発生しました

en: Looks like a modem, not a camera
ja: カメラではなく、モデムのようです

en: Listing files in '%s'...
ja: '%s' にあるファイル一覧を作成中...

en: Listing folders in '%s'...
ja: '%s' にあるフォルダ一覧の作成中...

en: Could not open '%s'.
ja: '%s' を開けませんでした。

en: The Directory Browse "camera" lets you index photos on your hard drive.
ja: ディレクトリ参照 "camera" はコンピュータ上の写真の目録を作成します。

en: Directory Browse Mode - written by Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.
ja: ディレクトリ参照モード - Scott Fritzinger <scottf@unr.edu> 氏の提供。

en: The camera sent only %i byte(s), but we need at least %i.
ja: カメラが %i バイトのみ送信しましたが、必要なバイト数は少なくとも %i です。

en: Could not contact camera.
ja: カメラに接続できませんでした。

en: Received unexpected data (0x%02x, 0x%02x).
ja: 予期しないデータを受け取りました (0x%02x, 0x%02x)。

en: Wrong escape sequence: expected 0x%02x, got 0x%02x.
ja: エスケープ・シーケンスが間違っています: 0x%02x なのに 0x%02x を受け取りました。

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x.
ja: データがおかしいです - 0x%02x を取得しました (期待値: 0x%02x)

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x or 0x%02x.
ja: データがおかしいです - 0x%02x を取得しました (期待値: 0x%02x または 0x%02x)

en: Bad checksum - got 0x%02x, expected 0x%02x.
ja: チェックサムがおかしいです - 0x%02x を取得しました (期待値: 0x%02x)

en: Camera rejected the command.
ja: カメラがコマンドを受け付けませんでした。

en: Camera reset itself.
ja: カメラがリセットしました。

en: Camera sent unexpected byte 0x%02x.
ja: カメラが予期しないバイト 0x%02x を送信してきました。

en: Downloading...
ja: ダウンロード中...

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the thumbnail.
ja: サムネイルをダウンロードするのに必要な %i バイトを確保できませんでした。

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the picture.
ja: 画像をダウンロードするのに必要な %i バイトを確保できませんでした。

en: The camera does not accept '%s' as filename.
ja: カメラはファイル名として '%s' を受け付けませんでした。

en: Could not initialize upload (camera responded with 0x%02x).
ja: アップロードを初期化できませんでした (カメラからの応答: 0x%02x)。

en: The camera does not support speed %i.
ja: カメラはスピード %i をサポートしていません。

en: Could not set speed to %i (camera responded with %i).
ja: スピードを %i にセットできませんでした (カメラからの応答: %i)。

en: Matthew G. Martin
    Based on fujiplay by Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>
ja: Matthew G. Martin 氏
    Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr> 作の fujiplay がベースです。

en: Bit rate %ld is not supported.
ja: ビットレート %ld はサポートされていません。

en: Configuration for your FUJI camera
ja: FUJI カメラの設定

en: Date & Time
ja: 日付と時間

en: Version:
ja: バージョン:

en: Model:
ja: 型式:

en: Available memory:
ja: 有効なメモリー:

en: gsmart300 library 
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Support for Mustek gSmart 300 digital cameras
    based on several other gphoto2 camlib modules and the specifications kindly provided by Mustek.
ja: gsmart300 向けのライブラリ。
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Mustek gSmart 300 デジタル・カメラ向けの
    gPhoto2 camlib モジュールと Mustek が提供してくれた仕様。

en: Unsupported port type: %d. This driver only works with USB cameras.
ja: サポートしていないポートの種類: %d 【このドライバは USB カメラでのみ動作します】

en: Could not reset camera.
ja: カメラをリセットできませんでした

en: iClick 5X driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ja: iClick 5X 向けドライバ
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Frames Taken     : %4d
ja: 撮影したフレーム数: %4d

en: jamcam library v
ja: jamcam ライブラリ Ver

en: Downloading data...
ja: データのダウンロード中...

en: Downloading thumbnail...
ja: サムネイルのダウンロード中...

en: The JD11 camera works rather well with this driver.
    An RS232 interface @ 115 kbit is required for image transfer.
    The driver allows you to get
    
       - thumbnails (64x48 PGM format)
       - full images (640x480 PPM format)
ja: このドライバの向上よりは JD11 カメラ関係の作業を担当。
    RS232 インタフェース @ 115 kbit は画像転送で必要です。
    このドライバの適用範囲:
    
       - サムネイル (64x48 PGM フォーマット)
       - 画像 (640x480 PPM フォーマット)

en: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for the Jenoptik JD11 camera.
    Protocol reverse engineered using WINE and IDA.
ja: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Jenoptik JD11 カメラ用のドライバ担当。
    WINE と IDA を使用してリバースエンジニアされたプロトコル。

en: JD11 Configuration
ja: JD11 設定

en: Other Settings
ja: その他の設定

en: Bulb Exposure Time
ja: バルブ露出時間

en: Color Settings
ja: 色の設定

en: Red
ja: 赤

en: Green
ja: 緑

en: Blue
ja: 青

en: jl2005a camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ja: jl2005a カメラ向けライブラリ
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: CompactFlash Card
ja: コンパクトフラッシュ・カード

en: The Kodak DC120 camera uses the KDC file format for storing images. If you want to view the images you download from your camera, you will need to download the "kdc2tiff" program. It is available from http://kdc2tiff.sourceforge.net
ja: Kodak DC120 カメラは画像を保存するのに KDC ファイル形式を使用します。カメラからダウンロードして画像を表示する場合は、"kdc2tiff" プログラムを http://kdc2tiff.sourceforge.net から入手する必要があります。

en: Kodak DC120 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Camera Library for the Kodak DC120 camera.
    (by popular demand).
ja: Kodak DC120 カメラ・ライブラリ
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Kodak DC120 カメラ用のライブラリ
    (やっと普及したので)

en: Getting data...
ja: データの取得中...

en: Waiting for completion...
ja: 完了するのを待っています...

en: File
ja: ファイル

en: File type
ja: ファイルの種類

en: File resolution
ja: ファイルの解像度

en: File compression
ja: ファイル圧縮

en: Low (best quality)
ja: 低 (最高品質)

en: Medium (better quality)
ja: 中 (高品質)

en: High (good quality)
ja: 高 (普通の品質)

en: Capture
ja: キャプチャ

en: Exposure compensation
ja: 露出度

en: Auto
ja: 自動

en: Force
ja: 強制発光

en: None
ja: なし

en: Red eye flash
ja: 赤目軽減フラッシュ

en: On
ja: ON

en: Off
ja: OFF

en: Other
ja: その他

en: Set clock in camera
ja: カメラの内蔵時計のセット

en: Port speed
ja: ポートのスピード

en: Album name
ja: アルバム名

en: Name to set on card when formatting.
ja: 初期化時につけるカードの名前です。

en: Format compact flash
ja: コンパクト・フラッシュの初期化

en: Format card and set album name.
ja: カードを初期化してアルバム名を付与します。

en: Debug
ja: デバッグ

en: Execute predefined command
    with parameter values.
ja: 引数を付けて
    前に定義したコマンドを実行します。

en: Pictures in camera: %d
ja: カメラ内の写真数: %d

en: Total pictures taken: %d
ja: 取得した写真の合計数: %d

en: Total flashes fired: %d
ja: フラッシュを発光した合計数: %d

en: Firmware: %d.%d
ja: ファームウェア: %d.%d

en: Filetype: JPEG (
ja: ファイルの種類: JPEG (

en: Filetype: FlashPix (
ja: ファイルの種類: FlashPix (

en: low compression,
ja: 低圧縮、

en: medium compression,
ja: 通常圧縮、

en: high compression,
ja: 高圧縮、

en: unknown compression %d,
ja: 不明な圧縮 %d、

en: unknown resolution %d)
ja: 不明な解像度 %d)

en: AC adapter is connected.
ja: AC アダプターを接続しました。

en: AC adapter is not connected.
ja: AC アダプターが接続されていません。

en: Time: %a, %d %b %Y %T
ja: 時間: %Y 年 %-m 月 %-d 日 (%a) %T

en: Zoom: 58 mm
ja: ズーム: 58mm

en: Zoom: 51 mm
ja: ズーム: 51 mm

en: Zoom: 41 mm
ja: ズーム: 41 mm

en: Zoom: 34 mm
ja: ズーム: 34 mm

en: Zoom: 29 mm
ja: ズーム: 29 mm

en: Zoom: macro
ja: ズーム: マクロ

en: Unknown zoom mode %d
ja: 不明なズーム モード %d

en: Flash mode: auto,
ja: フラッシュ モード: 自動、

en: Flash mode: force,
ja: フラッシュ モード: 強制、

en: Flash mode: off
ja: フラッシュ モード: オフ

en: Unknown flash mode %d,
ja: 不明なフラッシュ モード %d、

en: red eye flash on.
ja: 赤目軽減フラッシュはオンです。

en: red eye flash off.
ja: 赤目軽減フラッシュはオフです。

en: No card in camera.
ja: カメラにカードがありません。

en: Card name: %s
    Free space on card: %d kB
ja: カード名: %s
    カードの空き容量: %d キロバイト

en: This library has been tested with a Kodak DC 215 Zoom camera. It might work also with DC 200 and DC 210 cameras. If you happen to have such a camera, please send a message to koltan@gmx.de to let me know, if you have any troubles with this driver library or if everything is okay.
ja: このライブラリは Kodak DC 215 ズーム・カメラを使ってテストされています。おそらく DC 200 と DC 210 カメラでも動作することでしょう。もしそのようなカメラをお持ちで、このドライバのライブラリを使って問題が発生したり、正しく動作したなどの状況を koltan@gmx.de までメールで知らせて下さい。

en: Camera Library for the Kodak DC215 Zoom camera.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>
ja: Kodak DC215 ズーム・カメラ用のライブラリです。
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>

en: Waiting...
ja: 待機中...

en: Parameter 1
ja: 引数 1

en: Parameter 2
ja: 引数 2

en: Parameter 3
ja: 引数 3

en: Model: Kodak %s
ja: 型式: Kodak %s

en: Firmware version: %d.%02d
ja: ファームウェアのリビジョン: %d.%02d

en: Battery status: %s, AC Adapter: %s
ja: 電源: %s  AC アダプタ: %s

en: Number of pictures: %d
ja: 写真の数: %d

en: Space remaining: High: %d, Medium: %d, Low: %d
ja: 残り空き容量: 高: %d 中: %d, 低: %d

en: Memory card status (%d): %s
ja: メモリー カードの状態 (%d): %s

en: Total pictures captured: %d, Flashes fired: %d
ja: キャプチャした写真の合計: %d フラッシュの発光数: %d

en: Kodak DC240 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> and Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Camera Library for the Kodak DC240, DC280, DC3400 and DC5000 cameras.
    Rewritten and updated for gPhoto2.
ja: Kodak DC240 カメラ・ライブラリ
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> と Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Kodak DC240, DC280, DC3400 and DC5000 カメラ用のライブラリ担当。
    gPhoto2 向けに書き直しと更新。

en: Weak
ja: 弱い

en: Empty
ja: 空

en: Invalid
ja: 不正

en: Not used
ja: 未使用

en: In use
ja: 使用中

en: Card is open
ja: カードが空いています

en: Card is not open
ja: カードが閉まっています

en: Card is not formatted
ja: カードがフォーマットされていません

en: No card
ja: カードがありません

en: There is currently an operation in progress. This camera only supports one operation at a time. Please wait until the current operation has finished.
ja: 現在操作が進行中です。このカメラのみ同時に一つの操作をサポートしています。現在の操作が終了するまでお待ち下さい。

en: camera inactive for > 9 seconds, re-initing.
ja: カメラが 9 秒以上動作していません。再初期化します。

en: Known problems:
    
    1. If the Kodak DC3200 does not receive a command at least every 10 seconds, it will time out, and will have to be re-initialized. If you notice the camera does not respond, simply re-select the camera. This will cause it to reinitialize.
ja: 既知の問題:
    
    1. Kodak DC3200 が最低 10 秒間隔でコマンドを受信しなかったら、タイムアウトしているので、再初期化する必要があります。カメラに反応がなかったら、カメラを再選択するだけでよいでが、この場合も再初期化して下さい。

en: Kodak DC3200 Driver
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Questions and comments appreciated.
ja: Kodak DC3200 ドライバ
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    質問やコメントは大歓迎です。

en: Your USB camera is a Kodak EZ200.
    Number of PICs = %i
ja: お使いの USB カメラは Kodak EZ200 です。
    写真の合計 = %i

en: Kodak EZ200 driver
    Bucas Jean-Francois <jfbucas@tuxfamily.org>
ja: Kodak EZ200 ドライバ
    Bucas Jean-Francois <jfbucas@tuxfamily.org>

en: Focusing error.
ja: フォーカスのエラーです。

en: Iris error.
ja: アイリスのエラーです。

en: Strobe error.
ja: ストローブのエラーです。

en: EEPROM checksum error.
ja: EEPROM チェックサム・エラーです。

en: Internal error (1).
ja: 内部エラー (1) です。

en: Internal error (2).
ja: 内部エラー (2) です。

en: No card present.
ja: カードがありません。

en: Card not supported.
ja: カードをサポートしていません。

en: Card removed during access.
ja: カードがアクセス中に抜き取られました。

en: Image number not valid.
ja: 画像の番号が正しくありません。

en: Card can not be written.
ja: カードに書き込めません。

en: Card is write protected.
ja: カードへの書き込み保護が有効です。

en: No space left on card.
ja: カードに残り容量がありません。

en: Image protected.
ja: 画像が保護されています。

en: Light too dark.
ja: フラッシュが暗すぎます。

en: Autofocus error.
ja: 自動フォーカスのエラーです。

en: System error.
ja: システムのエラーです。

en: Illegal parameter.
ja: 不正なパラメータです。

en: Command can not be cancelled.
ja: コマンドはキャンセルできません。

en: Localization data too long.
ja: 日本語データが長すぎます。

en: Localization data corrupt.
ja: 日本語データがおかしいです。

en: Unsupported command.
ja: サポートしていないコマンドです。

en: Other command executing.
ja: 他のコマンドの実行が中止されました。

en: Command order error.
ja: コマンドの実行順でエラーです。

en: Unknown error.
ja: エラーを特定できません。

en: The camera has just sent an error that has not yet been discovered. Please report the following to %s with additional information how you got this error: (0x%x,0x%x). Thank you very much!
ja: カメラが不明なエラーを返してきました。このエラーを再現する方法を追加したバグ・レポートを %s まで報告して下さい (0x%x,0x%x)。ご協力に感謝します！

en: Getting file list...
ja: ファイル一覧の取得中...

en: Testing different speeds...
ja: 異なるスピードでテスト中...

en: %i pictures could not be deleted because they are protected
ja: 書き込み保護がかかっている %i 個の写真を削除できませんでした

en: Model: %s
    Serial Number: %s,
    Hardware Version: %i.%i
    Software Version: %i.%i
    Testing Software Version: %i.%i
    Name: %s,
    Manufacturer: %s
ja: 型式: %s
    シリアル番号: %s
    ハードウェア・バージョン: %i.%i
    ソフトウェア・バージョン: %i.%i
    テスト用ソフトウェア・バージョン: %i.%i
    名称: %s
    製造元: %s

en: Konica library
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Support for all Konica and several HP cameras.
ja: Konica ライブラリ
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Konika 全機種と幾つかの HP カメラのサポート担当。

en: Getting configuration...
ja: 設定の取得中...

en: Konica Configuration
ja: Konica の設定

en: Persistent Settings
ja: 全機種に共通な設定

en: Shall the camera beep when taking a picture?
ja: 写真を撮る時にカメラのビープ音を鳴らしますか？

en: Self Timer Time
ja: セルフタイマーの時間

en: Auto Off Time
ja: 自動 OFF 時間

en: Slide Show Interval
ja: スライドショーの表示間隔

en: Resolution
ja: 解像度

en: Low (576 x 436)
ja: 低 (576 x 436)

en: Medium (1152 x 872)
ja: 中 (1152 x 872)

en: High (1152 x 872)
ja: 高 (1152 x 872)

en: Localization
ja: 日本語化

en: Language
ja: 言語

en: None selected
ja: 何も選択されていません

en: TV Output Format
ja: TV 出力の形式

en: Do not display TV menu
ja: TV メニューを表示しない

en: Date Format
ja: データ形式

en: Month/Day/Year
ja: 月/日/年

en: Day/Month/Year
ja: 日/月/年

en: Year/Month/Day
ja: 年/月/日

en: Session-persistent Settings
ja: 全機種に共通なセッションの設定

en: On, red-eye reduction
ja: ON, Red-Eye 減少

en: Auto, red-eye reduction
ja: 自動, Red-Eye 減少

en: Focus
ja: フォーカス

en: Fixed
ja: 固定

en: Volatile Settings
ja: Volatile の設定

en: Self Timer
ja: セルフタイマー

en: Self Timer (next picture only)
ja: セルフタイマー (次の写真のみ)

en: Normal
ja: 標準

en: Could not find localization data at '%s'
ja: '%s' に日本語データが見つかりませんでした

en: Localization file too long!
ja: ローカライズファイルが長すぎます！

en: This preview doesn't exist.
ja: このプレビューは存在しません。

en: Data has been corrupted.
ja: データが壊れています。

en: Image type %d is not supported by this camera !
ja: この画像の種類 %d はサポートされていません！

en: Can't delete image %s.
ja: 画像 %s を削除できません。

en: Can't delete all images.
ja: 全ての画像を削除できません。

en: Uploading image...
ja: 画像のアップロード中...

en: No answer from the camera.
ja: カメラから応答がありません

en: Low
ja: 低

en: Medium
ja: 中

en: High
ja: 高い

en: LCD
ja: 液晶モニタ

en: Icons
ja: アイコン

en: White balance
ja: ホワイトバランス

en: Office
ja: オフィス

en: Daylight
ja: 晴天

en: Sharpness
ja: 鮮明度

en: Sharp
ja: シャープ

en: Soft
ja: ソフト

en: Color
ja: 色彩

en: Light
ja: 光源

en: Deep
ja: 深さ

en: Black and White
ja: モノクロ

en: Single
ja: シングル

en: Sequence 9
ja: シーケンス 9

en: Date display
ja: 日付の表示

en: Anywhere
ja: どこでも

en: Play mode
ja: 再生モード

en: Record mode
ja: 記録モード

en: Everywhere
ja: 場所を問わず

en: AC
ja: 電源

en: Play
ja: 再生

en: Record
ja: 記録

en: Model: %s
    Capacity: %i Mb
    Power: %s
    Auto Off Time: %i min
    Mode: %s
    Images: %i/%i
    Date display: %s
    Date and Time: %s
ja: 型式: %s
    容量: %i メガバイト
    電源: %s
    自動 OFF の時間: %i 分
    モード: %s
    画像の数: %i/%i
    日付の表示: %s
    日付と時刻: %s

en: Konica Q-M150 Library
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Support for the french Konica Q-M150.
ja: Konica Q-M150 ライブラリ
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    フランス製 Konica Q-M150 のサポート。

en: LG GSM generic driver
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>
ja: LG GSM 汎用ドライバ
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>

en: Autofocus Mode
ja: 自動フォーカスモード

en: Mars MR97310 camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ja: Mars MR97310 カメラのライブラリ。
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Model:			Minolta Dimage V (%s)
    Hardware Revision:	%s
    Firmware Revision:	%s
ja: 型式:			Minolta Dimage V (%s)
    ハードウェア・リビジョン:	%s
    ファームウェア・リビジョン:	%s

en: Host Mode:		%s
    Exposure Correction:	%s
    Exposure Data:		%d
    Date Valid:		%s
    Date:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Self Timer Set:		%s
    Quality Setting:	%s
    Play/Record Mode:	%s
    Card ID Valid:		%s
    Card ID:		%d
    Flash Mode:
ja: ホストモード:	%s
    露出の取得:		%s
    露出データ:		%d
    データ整合:		%s
    日付:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    セルフタイマー:	%s
    解像度の設定:	%s
    再生/記録モード:%s
    カードID整合:	%s
    カードID:		%d
    フラッシュ モード:

en: Remote
ja: リモート

en: Local
ja: ローカル

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Fine
ja: ファイン

en: Standard
ja: 標準

en: Automatic
ja: 自動

en: Force Flash
ja: 強制発光

en: Prohibit Flash
ja: 発光禁止

en: Invalid Value ( %d )
ja: おかしな値 ( %d)

en: Battery Level:		%s
    Number of Images:	%d
    Minimum Capacity Left:	%d
    Busy:			%s
    Flash Charging:		%s
    Lens Status:
ja: バッテリーレベル:	%s
    画像の番号:		%d
    残り容量:		%d
    動作モード:		%s
    フラッシュ充電:	%s
    レンズの状態:

en: Not Full
ja: 使用中

en: Full
ja: フル充電

en: Busy
ja: 動作中

en: Idle
ja: アイドル中

en: Charging
ja: 充電中

en: Ready
ja: 準備 OK

en: Normal
ja: 標準

en: Lens direction does not match flash light
ja: レンズの向きがフラッシュの方向と同じではありません

en: Lens is not connected
ja: レンズがついていません

en: Bad value for lens status %d
ja: レンズの状態がおかしいです %d

en: Card Status:
ja: カードの状態:

en: Write-protected
ja: 書き込み保護つき

en: Unsuitable card
ja: サポートしないカード

en: Minolta Dimage V Camera Library
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Special thanks to Minolta for the spec.
ja: Minolta Dimage V gPhoto ライブラリ
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    ミノルタ(株) からの仕様提供に感謝します。

en: FlashLight : Auto (RedEye Reduction)
ja: フラッシュライト : 自動 (赤目軽減発光)

en: FlashLight : Auto
ja: フラッシュライト : 自動

en: FlashLight : On (RedEye Reduction)
ja: フラッシュライト : ON (赤目軽減発光)

en: FlashLight : On
ja: フラッシュライト : ON

en: FlashLight : Off
ja: フラッシュライト : OFF

en: FlashLight : undefined
ja: フラッシュライト : なし

en: Summary for Mustek MDC800:
ja: Mustek MDC800 の概要:

en: no status reported.
ja: ステータスが報告されていません。

en: Compact Flash Card detected
ja: コンパクトフラッシュ・カードを検出しました

en: No Compact Flash Card detected
ja: コンパクトフラッシュ・カードがありませんでした

en: Current Mode: Camera Mode
ja: 現在のモード: カメラ・モード

en: Current Mode: Playback Mode
ja: 現在のモード: 再生モード

en: Batteries are ok.
ja: バッテリーは充分です。

en: Batteries are low.
ja: バッテリーが少ないです。

en: coolshot library v
ja: coolshot ライブラリ Ver

en: Disconnecting camera.
ja: カメラとの接続が切れています。

en: Downloading image %s.
ja: 画像 %s のダウンロード中です。

en: Uploading image: %s.
ja: 画像 %s のアップロード中です。

en: File size is %ld bytes. The size of the largest file possible to upload is: %i bytes.
ja: ファイルサイズは %ld バイトです。アップロード可能なサイズは %i バイトです。

en: Uploading...
ja: アップロード中...

en: Deleting image %s.
ja: 画像 %s を削除します。

en: Panasonic DC1000 gPhoto library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
ja: Panasonic DC1000 gPhoto ライブラリ
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Fredrik Roubert 氏 <roubert@df.lth.se> と
    Galen Brooks 氏 <galen@nine.com> が
    作成した dc1000 プログラムがベースです。

en: Downloading %s.
ja: %s のダウンロード中です。

en: Panasonic DC1580 gPhoto2 library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
ja: Panasonic DC1580 gPhoto2 ライブラリ
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    dc1000 プログラムを基にして
    Fredrik Roubert 氏 <roubert@df.lth.se> と
    Galen Brooks 氏 <galen@nine.com> が作成しました。

en: Downloading '%s'...
ja: '%s' のダウンロード中...

en: Known problems:
    
    If communications problems occur, reset the camera and restart the application.  The driver is not robust enough yet to recover from these situations, especially if a problem occurs and the camera is not properly shutdown at speeds faster than 9600.
ja: 既知の問題:
    
    通信エラーが発生した場合、カメラの電源をリセットしてアプリケーションを再起動して下さい。ドライバはこのような状態から復活できるほどしっかりした作りになっていません。特に問題が発生した場合はカメラは通信速度 9600 よりも高い状態で強制終了することはありません。

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder Driver
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>
ja: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder ドライバ
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>

en:  Total memory is %8d bytes.
     Free memory is  %8d bytes.
     Filecount: %d
ja:  メモリーの合計 = %8d バイト
     空きメモリー = %8d バイト
     ファイル数: %d

en: Creative PC-CAM 300
     Authors: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    and: Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>
ja: Creative PC-CAM 300
     作者: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    と Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>

en: Downloading file...
ja: ファイルのダウンロード中...

en: Creative PC-CAM600
    Author: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>
ja: Creative PC-CAM600
    作者: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>

en: pccam600_get_file:got index %d but expected index > %d
ja: pccam600_get_file: インデックス %d 個、期待値 > %d

en: Image Size
ja: 画像サイズ

en: Image Quality
ja: 画像の品質

en: Download program for several Polaroid cameras. Originally written by Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us>, and adapted for gphoto2 by Nathan Stenzel <nathanstenzel@users.sourceforge.net> and Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Polaroid 640SE testing was done by Michael Golden <naugrim@juno.com>.
ja: Plolaroid カメラのダウンロード・プログラムです。オリジナルの作者は Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us>、gPhoto2 へのポーティング担当は Nathan Stenzel <nathanstenzel@users.sourceforge.net> と  Lutz Mueller <lutz@users.sf.net> です。
    Polaroid 640SE を使ったテストは Michael Golden <naugrim@juno.com> が担当しました。

en: Model: %x, %x, %x, %x
ja: 型式: %x, %x, %x, %x

en: Flash Setting
ja: フラッシュの設定

en: Auto Power Off (minutes)
ja: 自動パワーオフ (分後)

en: Information
ja: 情報

en: normal
ja: 標準

en: fine
ja: ファイン

en: superfine
ja: スーパーファイン

en: auto
ja: 自動

en: on
ja: ON

en: off
ja: OFF

en: play
ja: 再生

en: record
ja: 記録

en: menu
ja: メニュー

en: battery
ja: バッテリー

en: a/c adaptor
ja: 電源アダプタ

en: Received unexpected header (%i)
ja: 不明なヘッダを受け取りました (%i)

en: Received unexpected response
ja: 予期しない反応を受け取りました

en: Checksum error
ja: チェックサム・エラー

en: The camera did not accept the command.
ja: カメラはコマンドを受け付けませんでした。

en: The camera sent more bytes than expected (%i)
ja: カメラが予期しないサイズ以上を送信しました (%i)

en: Requested information about picture %i (= 0x%x), but got information about picture %i back
ja: 写真 %i についての情報 (= 0x%x) を要求しましたが、写真 %i の情報を取得しました

en: %i bytes of an unknown image format have been received. Please write to %s and ask for assistance.
ja: %i バイトの不明な画像形式を受け取りました。%s まで連絡して下さい。

en: Download program for Polaroid DC700 camera. Originally written by Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> for gphoto-4.x. Adapted for gphoto2 by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
ja: Polaroid DC700 カメラのダウンロード・プログラムです。gPhoto-4.x 向けのオリジナルの作者は Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> です。gPhoto2 へのポーティングは Lutz Mueller <lutz@users.sf.net> が担当しました。

en: Camera
ja: カメラ

en: How long will it take until the camera powers off?
ja: カメラをパワーオフするまでの時間を指定して下さい。

en: Image
ja: 画像

en: Date: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    Pictures taken: %i
    Free pictures: %i
    Software version: %s
    Baudrate: %s
    Memory: %i megabytes
    Camera mode: %s
    Image quality: %s
    Flash setting: %s
    Information: %s
    Timer: %s
    LCD: %s
    Auto power off: %i minutes
    Power source: %s
ja: 日付: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    記録した写真数: %i
    残りの記録可能数: %i
    ソフトウェア・バージョン: %s
    Baudrate: %s
    残りメモリー: %i Mバイト
    カメラ・モード: %s
    画像の品質: %s
    フラッシュの設定: %s
    情報: %s
    タイマー: %s
    液晶モニタ: %s
    自動パワーオフ: %i 分後
    電源元: %s

en: The requested port type (%i) is not supported by this driver.
ja: このドライバでは要求したポート型式 (%i) をサポートしていません。

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon capture
ja: すみません、お使いのカメラはキヤノンキャプチャ機能をサポートしておりません。

en: Unknown value %04x
ja: 不明な値 %04x です

en: unexpected datatype %i
ja: 予期しないデータ種 %i

en: Manual
ja: 取り扱い説明書

en: Automatic
ja: 自動

en: One-push Automatic
ja: ワンプッシュ自動

en: Fluorescent
ja: 蛍光灯

en: Tungsten
ja: 電球

en: Cloudy
ja: 曇天

en: Shade
ja: シェード

en: Color Temperature
ja: 色温度

en: Preset
ja: プリセット

en: Custom
ja: カスタム

en: JPEG Fine
ja: JPEG ファイン

en: JPEG Normal
ja: JPEG 標準

en: Single Shot
ja: 単一ショット

en: Black & White
ja: モノクロ

en: undefined
ja: 未定義

en: economy
ja: エコノミー

en: lossless
ja: 劣化なし

en: Undefined
ja: 未定義

en: Night Portrait
ja: 夜間ポートレート

en: Sports
ja: スポーツ

en: Landscape
ja: 横向き

en: red eye suppression
ja: 赤目軽減

en: fill in
ja: フィルイン

en: auto + red eye suppression
ja: 自動、赤目軽減

en: on + red eye suppression
ja: ON、赤目軽減

en: Repeating
ja: 繰り返し

en: Auto Aperture
ja: 自動開口

en: Full Manual
ja: 完全手動

en: MF (fixed)
ja: MF (固定)

en: MF (selection)
ja: MF (選択)

en: Average
ja: 平均

en: Monochrome
ja: モノクロ

en: User defined 1
ja: ユーザー定義 1

en: User defined 2
ja: ユーザー定義 2

en: User defined 3
ja: ユーザー定義 3

en: 10 seconds
ja: 10 秒

en: 2 seconds
ja: 2 秒

en: Card
ja: カード

en: Video OUT
ja: ビデオ出力

en: Unknown %d
ja: 不明な %d

en: Factory Default
ja: 工場出荷時の値

en: Auto ISO
ja: 自動 ISO

en: Timer 10 sec
ja: 10 秒のタイマー

en: Timer 2 sec
ja: 2 秒のタイマー

en: %0.4fs
ja: %0.4f 秒

en: Action
ja: 操作

en: Night Landscape
ja: 夜風景

en: Automatic (No Flash)
ja: 自動 (フラッシュなし)

en: Burst
ja: バースト

en: Timer
ja: タイマー

en: Centre-spot
ja: 中央焦点

en: Multi-spot
ja: 複数焦点

en: Single Area
ja: シングルエリア

en: Unknown value 0x%04x
ja: 不明な値 0x%04x です

en: Centre
ja: 中央

en: Top
ja: 上

en: Bottom
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Wide
ja: ワイド

en: Center
ja: 中央

en: Multi Spot
ja: 複数焦点

en: Center Spot
ja: 中央焦点

en: Automatic Flash
ja: 自動フラッシュ

en: Red-eye automatic
ja: 自動赤目軽減

en: External sync
ja: 外部同期

en: Slow Sync
ja: スローシンクロ

en: infinite
ja: ∞

en: AE/AF Lock
ja: AE/AF ロック

en: AE Lock only
ja: AE ロックのみ

en: AF Lock Only
ja: AF ロックのみ

en: AF Lock Hold
ja: AF ロック維持

en: AF On
ja: AF オン

en: Flash Level Lock
ja: フラッシュレベルのロック

en: 20 seconds
ja: 20 秒

en: 1 minute
ja: 1 分

en: 5 minutes
ja: 5 分

en: 10 minutes
ja: 10 分

en: 5 seconds
ja: 5 秒

en: 15 minutes
ja: 15 分

en: Sharper
ja: シャープに

en: Softer
ja: ソフトに

en: Direct Print
ja: ダイレクト印刷

en: Low contrast
ja: 低コントラスト

en: 4 seconds
ja: 4 秒

en: 8 seconds
ja: 8 秒

en: Black & white
ja: モノクロ

en: AE & Flash
ja: AE とフラッシュ

en: AE only
ja: AE のみ

en: Flash only
ja: フラッシュのみ

en: JPEG Basic
ja: JPEG 基本

en: NEF+Fine
ja: NEF + ファイン

en: NEF+Basic
ja: NEF + 基本

en: NEF+Normal
ja: NEF + 標準

en: 6 seconds
ja: 6 秒

en: 16 seconds
ja: 16 秒

en: 30 seconds
ja: 30 秒

en: 30 minutes
ja: 30 分

en: Unknown value
ja: 不明な値です

en: large
ja: 大きい

en: Internal RAM
ja: 内部 RAM

en: Memory card
ja: メモリー カード

en: Delete
ja: 削除

en: WEP 64-bit
ja: WEP 64 ビット

en: WEP 128-bit
ja: WEP 128 ビット

en: Ad-hoc
ja: アドホック

en: Profile name
ja: プロファイル名

en: IP address (empty for DHCP)
ja: IP アドレス (DHCP の場合は空)

en: Network mask
ja: ネットワーク マスク

en: Default gateway
ja: デフォルト ゲートウェイ

en: Access mode
ja: アクセスモード

en: WIFI channel
ja: WIFI チャンネル

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Encryption key (hex)
ja: 暗号鍵 (16 進数)

en: Write
ja: 書き込み

en: List Wifi profiles
ja: WIFI プロファイルの一覧

en: Create Wifi profile
ja: WIFI プロファイルの作成

en: Focus Lock
ja: フォーカス ロック

en: Serial Number
ja: シリアル番号

en: DPOF Version
ja: DPOF のバージョン

en: AC Power
ja: AC 電源

en: External Flash
ja: 外部フラッシュ

en: Battery Level
ja: バッテリーのレベル

en: Lens Name
ja: レンズの名前

en: Shutter Counter
ja: シャッター回数

en: Beep Mode
ja: ビープモード

en: Image Comment
ja: 画像のコメント

en: LCD Off Time
ja: LCD OFF 時間

en: CSM Menu
ja: CSM メニュー

en: Artist
ja: 作者

en: Copyright
ja: コピーライト

en: Menus and Playback
ja: メニューと再生

en: Capture Target
ja: 取り込み対象

en: WhiteBalance
ja: ホワイトバランス

en: Photo Effect
ja: 写真の効果

en: Color Model
ja: カラー形式

en: Color Space
ja: 色空間

en: Auto Focus Mode 2
ja: 自動フォーカスモード 2

en: Assist Light
ja: 補助光

en: White Balance
ja: ホワイトバランス

en: AF Mode
ja: AF モード

en: AF Beep Mode
ja: AF ビープモード

en: F-Number
ja: F-番号

en: Focus Distance
ja: フォーカスの距離

en: Focal Length
ja: フォーカスの長さ

en: Effect Mode
ja: 効果モード

en: Still Capture Mode
ja: キャプチャ・モード

en: Focus Metering Mode
ja: フォーカス測光モード

en: Exposure Metering Mode
ja: 露出補正モード

en: Focusing Point
ja: フォーカスの焦点

en: Metering Mode
ja: 測光モード

en: Burst Number
ja: バースト数

en: Burst Interval
ja: バーストの間隔

en: Flash Sync. Speed
ja: フラッシュ同期速度

en: JPEG Compression Policy
ja: JPEG 圧縮のポリシー

en: Raw Compression
ja: RAW 圧縮

en: Capture Settings
ja: 取り込みの設定

en: WIFI profiles
ja: WIFI プロファイル

en: PTP Property 0x%04x
ja: PTP プロパティ 0x%04x

en: Sorry, your camera does not support generic capture
ja: すみません、お使いのカメラは汎用キャプチャ機能をサポートしておりません。

en: Vendor Extension Description: %s
ja: ベンダー拡張の詳細: %s

en: 
    Device Capabilities:
ja: 
    デバイスの能力:

en: 	File Download,
ja: 	ファイルのダウンロード、

en: File Deletion,
ja: ファイルの削除、

en: No File Deletion,
ja: ファイルの削除なし、

en: File Upload
ja: ファイルのアップロード

en: No File Upload
ja: ファイルのアップロードなし

en: 	Nikon Wifi support
ja: 	Nikon Wifi サポート

en: 	Canon Wifi support
ja: 	Canon Wifi サポート

en: 
    Storage Devices Summary:
ja: 
    ストレージ デバイスの要約:

en: 	StorageDescription: %s
ja: 	ストレージの説明: %s

en: 	VolumeLabel: %s
ja: 	ボリューム ラベル: %s

en: Builtin ROM
ja: 組み込み ROM

en: Removable ROM
ja: リムーバブル ROM

en: Builtin RAM
ja: 組み込み RAM

en: Removable RAM (memory card)
ja: リムーバブル RAM (メモリー カード)

en: Unknown: 0x%04x
ja: 不明 (%04x)

en: 	Storage Type: %s
ja: 	ストレージの種類: %s

en: 	Access Capability: %s
ja: 	アクセス能力: %s

en: 	Maximum Capability: %llu (%lu MB)
ja: 	最大能力: %llu (%lu MB)

en: 	Free Space (Bytes): %llu (%lu MB)
ja: 	空き容量 (バイト): %llu (%lu MB)

en: 	Free Space (Images): %d
ja: 	空き容量 (画像数): %d

en: 
    Device Property Summary:
ja: 
    デバイスプロパティの要約:

en: File '%s/%s' does not exist.
ja: ファイル '%s/%s' は存在しません。

en: PTP Undefined Error
ja: PTP の不明なエラー

en: PTP General Error
ja: PTP の一般的なエラー

en: PTP Session Not Open
ja: PTP のセッションが開かれていません

en: PTP Invalid Transaction ID
ja: PTP の不正なトランザクション ID

en: PTP Operation Not Supported
ja: サポートされていない PTP 操作

en: PTP Parameter Not Supported
ja: サポートされていない PTP パラメータ

en: PTP Incomplete Transfer
ja: PTP の転送が完了していません

en: PTP Invalid Storage ID
ja: PTP の不正なストレージ ID

en: PTP Invalid Object Handle
ja: PTP 不正なオブジェクト操作

en: PTP Device Prop Not Supported
ja: サポートされていない PTP デバイス Prop

en: PTP Invalid Object Format Code
ja: PTP の不正なオブジェクト書式コード

en: PTP Store Full
ja: PTP の空き容量がありません

en: PTP Object Write Protected
ja: PTP オブジェクトへの書き込み保護が有効です

en: PTP Store Read Only
ja: PTP は読み込み専用です

en: PTP Access Denied
ja: PTP へのアクセスが拒否されました

en: PTP No Thumbnail Present
ja: PTP にはサムネイルがありません

en: PTP Self Test Failed
ja: PTP の自己診断に失敗しました

en: PTP Partial Deletion
ja: PTP の部分的な削除

en: PTP Store Not Available
ja: PTP に格納できません

en: PTP Specification By Format Unsupported
ja: サポートしていない PTP 書式の指定

en: PTP No Valid Object Info
ja: PTP の不正なオブジェクト情報

en: PTP Invalid Code Format
ja: PTP の不正なコード書式

en: PTP Unknown Vendor Code
ja: PTP の不明なベンダーコードです

en: PTP Capture Already Terminated
ja: PTP のキャプチャは中断しました

en: PTP Device Busy
ja: PTP のデバイス ビジー

en: PTP Invalid Parent Object
ja: PTP 不正なオブジェクト

en: PTP Invalid Device Prop Format
ja: PTP の不正なデバイス Prop 書式

en: PTP Invalid Device Prop Value
ja: PTP の不正なデバイス Prop 値

en: PTP Invalid Parameter
ja: PTP の不正なパラメータ

en: PTP Session Already Opened
ja: PTP のセッションはオープンしています

en: PTP Transaction Canceled
ja: PTP トランザクションがキャンセルされました

en: PTP Specification Of Destination Unsupported
ja: サポートしていない PTP 転送先の指定

en: PTP Timeout
ja: PTP タイムアウト

en: Undefined PTP Property
ja: 未定義の PTP プロパティ

en: Functional Mode
ja: 操作モード

en: Compression Setting
ja: 圧縮の設定

en: RGB Gain
ja: RGB ゲイン

en: Exposure Time
ja: 露出時間

en: Exposure Program Mode
ja: 露出プログラム・モード

en: Exposure Index (film speed ISO)
ja: 露出のインデックス (フィルム速度 ISO)

en: Exposure Bias Compensation
ja: 露出バイアスの代償

en: Pre-Capture Delay
ja: キャプチャの遅れ

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Digital Zoom
ja: デジタル・ズーム

en: Timelapse Number
ja: 低速度撮影数

en: Timelapse Interval
ja: 低速度撮影の間隔

en: Upload URL
ja: アップロードする URL

en: Copyright Info
ja: コピーライト

en: Date Time Stamp Format
ja: 日時の書式

en: Video Out
ja: ビデオ出力

en: Power Saving
ja: パワー・セーブ

en: UI Language
ja: 使用する言語

en: Battery Type
ja: バッテリーの種類

en: Battery Mode
ja: バッテリーモード

en: Camera Mode
ja: カメラモード

en: Self Time
ja: セルフタイマー

en: Image Mode
ja: 画像モード

en: Color Gain
ja: 色ゲイン

en: Sensitivity
ja: 感度

en: Focal Length Tele
ja: テレのフォーカス長

en: Focal Length Wide
ja: ワイドのフォーカス長

en: Name Prefix
ja: 名前の接頭辞

en: Size Quality Mode
ja: サイズと品質モード

en: Supported Thumb Size
ja: サポートしているサムネイルの大きさ

en: Remote API Version
ja: リモート API バージョン

en: Camera Owner
ja: カメラの所有者

en: UNIX Time
ja: UNIX 時刻

en: Camera Body ID
ja: カメラ本体の ID

en: Event Emulate Mode
ja: イベントのエミュレート モード

en: Model ID
ja: 型式 ID

en: Reset Bank 0
ja: バンク 0 のリセット

en: Focus Area Zone
ja: フォーカス エリアのゾーン

en: Enable Copyright
ja: コピーライトの有効

en: Shooting Speed
ja: シャッター速度

en: Photo Info. Playback
ja: 再生フォト情報

en: Assign Func. Button
ja: ボタンの機能割り当て

en: Customise Command Dials
ja: コマンドダイアルのカスタマイズ

en: Buttons and Dials
ja: ボタンとダイアル

en: Lens ID
ja: レンズ ID

en: Lens Sort
ja: レンズの並び替え

en: Lens Type
ja: レンズの種類

en: Volume Level
ja: ボリュームレベル

en: Device Icon
ja: デバイスアイコン

en: Playback Position
ja: 再生位置

en: Date Time
ja: 日付と時間

en: Incandescent
ja: 白熱灯

en: Manual Focus
ja: マニュアルフォーカス

en: Timer + Remote
ja: タイマーとリモート

en: AF Lock only
ja: AF ロックのみ

en: Flash Lock
ja: フラッシュロック

en: 1 min
ja: 1 分

en: 5 mins
ja: 5 分

en: 10 mins
ja: 10 分

en: 15 mins
ja: 15 分

en: Warning Level 1
ja: 警告レベル 1

en: Warning Level 0
ja: 警告レベル 0

en: Economy
ja: エコノミー

en: SuperFine
ja: スーパーファイン

en: Media Card
ja: メディアカード

en: Media Card Group
ja: メディアカードグループ

en: Firmware
ja: ファームウェア

en: Windows Image Format
ja: Windows 画像形式

en: Undefined Document
ja: 不明な書類

en: XMLDocument
ja: XML 書類

en: Microsoft Word Document
ja: Microsoft Word 書類

en: Unknown(%04x)
ja: 不明 (%04x)

en: Open session
ja: セッションを開く

en: Close session
ja: セッションを閉じる

en: Get storage IDs
ja: ストレージ ID の取得

en: Get storage info
ja: ストレージ情報の取得

en: Get number of objects
ja: オブジェクト番号の取得

en: Get object info
ja: オブジェクト情報の取得

en: Get object
ja: オブジェクトの取得

en: Get thumbnail
ja: サムネイルの取得

en: Delete object
ja: オブジェクトの削除

en: Format storage
ja: ストレージの初期化

en: Reset device
ja: デバイスのリセット

en: Downloading movie...
ja: 動画のダウンロード中...

en: Downloading audio...
ja: 音声のダウンロード中...

en: Downloading EXIF data...
ja: EXIF データのダウンロード中...

en: No EXIF data available for %s.
ja: %s で利用可能な EXIF データではありません。

en: Could not delete file.
ja: ファイルを削除できませんでした。

en: Could not remove directory.
ja: フォルダを削除できませんでした。

en: Could not create directory.
ja: フォルダを生成できませんでした。

en: Version: %s
ja: バージョン: %s

en: RTC Status: %d
ja: RTC の状態: %d

en: Camera time: %s %s
ja: カメラの時刻: %s %s

en: Camera ID: %s
ja: カメラの ID: %s

en: No SD Card inserted.
ja: SD カードが装着されていません。

en: SD Card ID: %s
ja: SD カードの ID: %s

en: Photos on camera: %d
ja: 写真の合計: %d

en: SD memory: %d MB total, %d MB free.
ja: SD メモリー: 合計 %d MB, 空き %d MB

en: Internal memory: %d MB total, %d MB free.
ja: 内部メモリー: 合計 %d MB, 空き %d MB

en: Ricoh Caplio G3.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Reverse engineered using USB Snoopy, looking
    at the firmware update image and wild guessing.
ja: Ricoh Caplio G3 ドライバ。
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    USB スヌープを利用したリバース・エンジニアリング、
    ファイヤーワイヤーの画像更新と見当違いの憶測。

en: Ricoh / Philips driver by
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    based on Bob Paauwe's driver
ja: Bob Paauwe 氏のドライバがベースの
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de> 作の
    Ricoh / Philips ドライバ

en: unknown (0x%02x)
ja: 不明 (0x%02x)

en: Model: %s
    Memory: %d byte(s) of %d available
ja: 型式: %s
    メモリー: %d/%d バイト有効

en: Outdoor
ja: 屋外

en: Maximal
ja: 最大

en: Minimal
ja: 最小

en: Character
ja: 文字

en: Sound
ja: サウンド

en: Image & Sound
ja: 画像とサウンド

en: Character & Sound
ja: 文字とサウンド

en: Configuration
ja: 設定

en: General
ja: 全般

en: Copyright (max. 20 characters)
ja: コピーライト (最大 20文字)

en: Pictures
ja: 写真

en: White level
ja: ホワイトバランス

en: Record Mode
ja: 記録モード

en: Compression
ja: 圧縮

en: Speed %i is not supported!
ja: シャッター速度 %i はサポートされていません！

en: Expected %i, got %i. Please report this error to %s.
ja: %i バイトを期待しましたが、%i バイトを受け取りました。%s に連絡して下さい。

en: Expected %i bytes, got %i. Please report this error to %s.
ja: %i バイトを期待しましたが、%i バイトを受け取りました。%s に連絡して下さい。

en: We expected 0x%x but received 0x%x. Please contact %s.
ja: 0x%x を期待しましたが、0x%x を受け取りました。%s に連絡して下さい。

en: Bad characters (0x%x, 0x%x). Please contact %s.
ja: おかしな文字 (0x%x, 0x%x) です。%s に連絡して下さい。

en: Camera busy. If the problem persists, please contact %s.
ja: カメラがビジーです。この状態が長く続いた場合は %s に連絡して下さい。

en: Timeout even after 2 retries. Please contact %s.
ja: 二回リトライしましたがタイムアウトです。%s に連絡して下さい。

en: Communication error even after 2 retries. Please contact %s.
ja: 二回トライしましたが通信エラーです。%s に連絡して下さい。

en: Camera is in wrong mode. Please contact %s.
ja: カメラが間違ったモードにあります。%s に連絡して下さい。

en: Camera did not accept the parameters. Please contact %s.
ja: カメラが引数を受け取りません。%s に連絡して下さい。

en: An unknown error occurred. Please contact %s.
ja: 不明なエラーが発生しました。%s に連絡して下さい。

en: The filename's length must not exceed 12 characters ('%s' has %i characters).
ja: ファイル名は 12文字以内にして下さい ('%s' は %i 文字あります)。

en: The Samsung digimax 800k driver has been written by James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org> for gphoto. Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> ported it to gphoto2. Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de> fixed and enhanced the port.
ja: サムソン digimax 800k 向けの gPhoto2 用ドライバは James Mckenzie 氏 <james@fishsoup.dhs.org> が開発を担当しました。Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> 氏はそれを gphoto2 向けに実装し直しました。Marcus Meissner 氏 <marcus@jet.franken.de> 氏はバグフィックスと拡張機能を担当しました。

en: Resolution plus Size
ja: 解像度の増分値

en: Date and time (GMT)
ja: 日付と時間 (GMT)

en: Color Mode
ja: カラーモード

en: Red-eye Reduction
ja: 赤目軽減発光

en: Flash Settings
ja: フラッシュの設定

en: Host power save (seconds)
ja: ホストのパワーセーブ (秒)

en: Camera power save (seconds)
ja: カメラのパワーセーブ (秒)

en: Lens Mode
ja: レンズモード

en: Korean
ja: 韓国語

en: English
ja: 英語

en: French
ja: フランス語

en: German
ja: ドイツ語

en: Italian
ja: イタリア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Spanish
ja: スペイン語

en: Picture Settings
ja: 写真の設定

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to the gphoto developer mailing list (in English)
ja: Epson 製 カメラについて:
    - 次のパラメータはリモートで制御できません:
      * ズーム
      * フォーカス
      * ホワイト・バランスのカスタム設定
    - 設定は PhotoPC 3000z でリバースエンジニアされました。
      お使いのカメラがおかしな動きをした場合は
      メーリング・リストまで (英語で) 連絡して下さい。

en: No memory card present
ja: メモリー・カードがありません

en: Cannot retrieve the battery capacity
ja: バッテリー容量を取得することができません

en: The battery level of the camera is too low (%d%%). The operation is aborted.
ja: カメラのバッテリー残量が低すぎます (%d%%)。操作を中止します。

en: Cannot retrieve the available memory left
ja: 有効なメモリー残量を取得できません。

en: Camera refused 3 times to keep a connection open.
ja: 接続を保持するのに３回失敗しました。

en: The first byte received (0x%x) is not valid.
ja: 最初に受け取ったデータ (0x%x) は無効です。

en: Transmission of packet timed out even after %i retries. Please contact %s.
ja: パケットを %i 回送信しましたが、タイムアウトしました。%s に連絡して下さい。

en: Could not transmit packet even after several retries.
ja: リトライ後もパケット送信できませんでした。

en: Could not transmit packet (error code %i). Please contact %s.
ja: パケットを送信できませんでした (エラーコード %i)。%s に連絡して下さい。

en: Transmission timed out even after 2 retries. Giving up...
ja: 二回再送しましたがタイムアウトしました。終了します...

en: Got unexpected result 0x%x. Please contact %s.
ja: 予期しない結果 0x%x を受け取りました。%s に連絡して下さい。

en: Received unexpected answer (%i). Please contact %s.
ja: 予期しない結果 (%i) を受け取りました。%s に連絡して下さい。

en: Could not get register %i. Please contact %s.
ja: レジスタ %i を取得できません。%s に連絡して下さい。

en: Too many retries failed.
ja: リトライに失敗しました。

en: Sending data...
ja: データの送信中...

en: recursive calls are not supported by the sierra driver! Please contact %s.
ja: Sierra ドライバでは再帰呼び出しはサポートしていません！ %s に連絡して下さい。

en: Could not get string register %i. Please contact %s.
ja: string 型レジスタ %i を取得できませんでした。%s に連絡して下さい。

en: Expected 32 bytes, got %i. Please contact %s.
ja: 32 バイトを期待しましたが、%i バイトを受け取りました。%s に連絡して下さい。

en: Shutter Speed microseconds (0 auto)
ja: シャッター速度 (マイクロ秒, 0:自動)

en: Shutter Speed (in seconds)
ja: シャッター速度 (秒, 0:自動)

en: Anti-redeye
ja: 赤目対策

en: Slow-sync
ja: スローシンクロ

en: Contrast+
ja: コントラスト(+)

en: Contrast-
ja: コントラスト(-)

en: Brightness+
ja: 明るさ(+)

en: Brightness-
ja: 明るさ(-)

en: Image Adjustment
ja: 画像の調整

en: Blink
ja: 点滅

en: LED Mode
ja: 液晶モード

en: Infinity
ja: ∞

en: Preview Thumbnail
ja: サムネイルのプレビュー

en: Next
ja: 進む

en: Previous
ja: 戻る

en: Operation Mode
ja: 操作モード

en: LCD Brightness
ja: 液晶モニタの明るさ

en: LCD Auto Shut Off (seconds)
ja: 液晶モニタの自動オフ (秒)

en: Center-Weighted
ja: 中央部重点

en: Matrix
ja: マトリックス

en: Spot-AF
ja: 焦点 AF

en: Exposure Metering
ja: 露出補正

en: Zoom (in millimeters)
ja: ズーム (ミリ単位)

en: none
ja: なし

en: AE-lock
ja: AE-ロック

en: Fisheye
ja: 魚眼

en: Auto exposure lock
ja: 自動露出ロック

en: Nikon Coolpix 880:
        Camera configuration (or preferences):
    
            The optical zoom does not properly
            function.
    
            Not all configuration settings
            can be properly read or written, for
            example, the fine tuned setting of
            white balance, and the language settings.
    
            Put the camera in 'M' mode in order to
            to set the shutter speed.
ja: Nikon Coolpix 880:
        カメラの設定:
    
            光学ズームは
            おそらく機能しません。
    
            全ての設定はおそらく
            読み込み/書き込みできません。
            例えば、ホワイト・バランスのファイン・チューン設定や
            言語設定です。
    
            シャッター・スピードをセットする場合は
            'M' モードにして下さい。

en: Nikon Coolpix 995:
        Camera configuration (preferences) for this
        camera are incomplete, contact the gphoto
        developer mailing list
        if you would like to contribute to this
        driver.
    
        The download should function correctly.
ja: Nikon Coolpix 995:
        このカメラの設定は不完全です。
        このドライバに対して協力したいと
        お思いならメーリング・リストの開発者に
        連絡して下さい。
    
        ダウンロードは正しく機能する必要があります。

en: White board
ja: 白板

en: Black board
ja: 黒板

en: Monitor
ja: モニタ

en: LCD Mode
ja: 液晶モード

en: Digital zoom
ja: デジタル・ズーム

en: Focus position
ja: フォーカス位置

en: Time format
ja: 時刻の形式

en: Default sierra driver:
    
        This is the default sierra driver, it
        should be capable of supporting the download
        and browsing of pictures on your camera.
    
        Camera configuration (or preferences)
        settings are based on the Olympus 3040,
        and are likely incomplete. If you verify
        that the configuration settings are
        complete for your camera, or can contribute
        code to support complete configuration,
        please contact the developer mailing list.
ja: デフォルト Sierra ドライバ:
    
        これはデフォルトの Sierra ドライバで、
        お使いのカメラから写真をダウンロードして
        参照する機能を提供しています。
    
        カメラの設定は Olympus 3040 をベースにしていますが、
        おそらく不完全です。
        お使いのカメラ設定をテストしたり、
        設定機能を完全にするために開発に協力してくれるのならば
        開発者のメーリング・リストまで連絡して下さい。

en: %lld (unknown)
ja: %lld (不明)

en: The file to be uploaded has a null length
ja: アップロードしたファイルのサイズが NULL です

en: Not enough memory available on the memory card
ja: メモリー カードに空き容量がありません

en: Cannot retrieve the name of the folder containing the pictures
ja: 写真を格納するフォルダ名が取得できません

en: Upload is supported into the '%s' folder only
ja: フォルダ '%s' へのアップロードのみサポートしています

en: Best
ja: ベスト

en: %i (unknown)
ja: %i (不明)

en: Shutter Speed (microseconds, 0 auto)
ja: シャッター速度 (マイクロ秒, 0:自動)

en: Black/White
ja: モノクロ

en: White Board
ja: 白板

en: Black Board
ja: 黒板

en: Brightness/Contrast
ja: 明るさ/コントラスト

en: Bright+
ja: 明るさ(+)

en: Bright-
ja: 明るさ(-)

en: Skylight
ja: 晴天

en: Infinity/Fish-eye
ja: ∞/フラッシュアイ

en: Spot Metering Mode
ja: 焦点測光モード

en: 1x
ja: x1

en: 1.6x
ja: x1.6

en: 2.5x
ja: x2.5

en: Auto Off (host) (in seconds)
ja: 自動パワーオフ (host) (秒後)

en: How long will it take until the camera powers off when connected to the computer?
ja: コンピュータに接続した時に自動的にパワーオフするまでの時間です

en: Auto Off (field) (in seconds)
ja: 自動パワーオフ (屋外) (秒後)

en: How long will it take until the camera powers off when not connected to the computer?
ja: 屋外で自動的にパワーオフするまでの時間です

en: LCD Auto Off (in seconds)
ja: 液晶モニタの自動オフ (秒後)

en: Shot Settings
ja: ショットの設定

en: standard
ja: 標準

en: HyPict
ja: 高解像度

en: color
ja: 色彩

en: black & white
ja: モノクロ

en: Note: no memory card present, some values may be invalid
ja: 注意: メモリー・カードがありません。いくつかの値が不正になるかもしれません。

en: Camera Model: %s
ja: カメラの型式: %s

en: Serial Number: %s
ja: シリアル番号: %s

en: Software Rev.: %s
ja: ソフトウェアのリビジョン: %s

en: Frames Taken: %i
ja: フレーム数: %i

en: Frames Left: %i
ja: 残りフレーム数: %i

en: Battery Life: %i
ja: バッテリーの寿命: %i

en: Memory Left: %i bytes
ja: メモリーの空き容量: %i バイト

en: Date: %s
ja: 日付: %s

en: No camera manual available.
ja: 取り扱い説明書は利用できません。

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to %s (in English)
ja: Epson 製 カメラについて:
    - 以下のパラメータはリモートで制御できません:
      * ズーム
      * フォーカス
      * ホワイト・バランスのカスタム設定
    - 設定は PhotoPC 3000z でリバースエンジニアされました。
      お使いのカメラがおかしな動きをした場合は
      %s まで (英語で) 連絡して下さい。

en: Sipix StyleCam Blink Driver
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
ja: Sipix StyleCam Blink ドライバ
    Vincent Sanders 氏 <vince@kyllikki.org>
    Marcus Meissner 氏 <marcus@jet.franken.de>

en: Could not apply USB settings
ja: USB 設定を適用できませんでした

en: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for accessing the SiPix Web2 camera.
ja: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    SiPix Web2 カメラへアクセスするドライバです。

en: Smal Ultrapocket
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Driver for accessing the Smal Ultrapocket camera, and OEM versions (slimshot)
ja: Smal Ultrapocket ドライバ。
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Smal Ultrapocket カメラ向のドライバで、OEM 版です (slimshot)。

en: Sonix camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ja: Sonix カメラのライブラリ。
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Sony DSC-F1 Digital Camera Support
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Based on the chotplay CLI interface from
    Ken-ichi Hayashi
    Gphoto2 port by Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>
ja: SONY DSC-F1 デジタルカメラのサポート担当
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Kenichi Hayashi 氏から chotplay CLI 
    インタフェース部を提供して貰いました
    Gphoto2 実装の担当は Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>

en: Sony DSC-F55/505 gPhoto library
    Supports Sony MSAC-SR1 and Memory Stick used by DCR-PC100
    Originally written by Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    gPhoto2 port by Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>
ja: Sony DSC-F55/505 gPhoto ライブラリ
    Sony MSAC-SR1 と DCR-PC100 が使用するメモリー・ステックのサポート
    Mark Davies 氏 <mdavies@dial.pipex.com> が作成したものがベースです。
    gPhoto2 へのポーティングは Raymond Penners 氏 <raymond@dotsphinx.com> が担当しました。

en: Firmware Revision: %8s
    Pictures:     %i
    Memory Total: %ikB
    Memory Free:  %ikB
ja: ファイヤーワイヤーのリビジョン: %8s
    写真の合計:     %i
    メモリーの合計: %i Kバイト
    空きメモリーの合計:  %i Kバイト

en: Firmware Revision: %8s
ja: ファームウェアのリビジョン: %8s

en: Soundvision Driver
    Vince Weaver <vince@deater.net>
ja: Soundvision ドライバ
    Vince Weaver <vince@deater.net>

en: FLASH:
     Files: %d
ja: フラッシュ・メモリー:
     ファイル数: %d

en: SDRAM:
     Files: %d
      Images: %4d
      Movies: %4d
    Space used: %8d
    Space free: %8d
ja: SDRAM:
     ファイル数: %d
     写真の数: %4d
     動画の数: %4d
    使用済みの容量: %8d
    空き容量: %8d

en: spca50x library v
ja: spca50x ライブラリ Ver

en: Your USB camera has a S&Q chipset.
    The total number of pictures taken is %i
    Some of these could be clips containing
    several frames
ja: お使いの USB カメラには S&Q チップセットが搭載されています。
    撮影した写真の合計 = %i
    これらの写真は複数のフレームを格納したクリップに
    することが可能です。

en: For cameras with S&Q Technologies chip.
    Should work with gtkam. Photos will be saved in PPM format.
    
    All known S&Q cameras have two resolution settings. What
    those are, will depend on your particular camera.
    A few of these cameras allow deletion of all photos. Most do not.
    Uploading of data to the camera is not supported.
    The photo compression mode found on many of the S&Q
    cameras is supported, to some extent.
    If present on the camera, video clips are seen as subfolders.
    Gtkam will download these separately. When clips are present
    on the camera, there is a little triangle before the name of
    the camera. If no folders are listed, click on the little 
    triangle to make them appear. Click on a folder to enter it
    and see the frames in it, or to download them. The frames will
    be downloaded as separate photos, with special names which
    specify from which clip they came. Thus, you may freely 
    choose to save clip frames in separate directories. or not.
ja: S&Q テクノロジーのチップを搭載したカメラのドライバ。
    gtkam で動作します。写真は PPM フォーマットで保存されます。
    
    S&Q と知られる全てのカメラには解像度の設定が二つあります。
    この設定はお使いのカメラに依存します。
    このカメラのいくつかの種類では全ての写真を削除する機能も提供しています。
    カメラへ画像データをアップロードする機能は提供されていません。
    多くの S&Q カメラでは写真の画像圧縮をサポートしています。
    お使いのカメラが動画のキャプチャ機能を提供している場合、
    ビデオ・クリップはサブフォルダに格納されます。
    Gtkam を使えば、それぞれ個別にダウンロードできます。
    ビデオ・クリップが存在している場合は、
    カメラの名前の直前に小さな▲マークが表示されます。
    フォルダが表示されない場合は、この▲マークをクリックしてみて下さい。
    フォルダをクリックすると、クリップが表示されるのでダウンロードできます。
    ビデオ・クリップは写真を分解したフレームとしてダウンロードします。
    ダウンロードしたフレームにはクリップ名から生成した特別な名前が付与されます。
    そのためクリップを選択して、それぞれ別のフォルダに保存できます。

en: sq905 generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ja: sq905 向け汎用ドライバ。
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Driver for cameras using the STV0674 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using SnoopyPro
ja: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    STV0674 プロセッサの ASIC 回路を搭載したカメラのドライバです。
    SnoopyPro を使ってプロトコルをリバースエンジニアしました。

en: Bad exposure (not enough light probably)
ja: 露出がおかしいです (おそらくフラッシュが十分ではありません)

en: Information on STV0680-based camera:
ja: STV0680 ベースのカメラ情報:

en: Firmware Revision: %d.%d
ja: ファームウェア・リビジョン: %d.%d

en: ASIC Revision: %d.%d
ja: ASIC リビジョン: %d.%d

en: Sensor ID: %d.%d
ja: センサ ID: %d.%d

en: Memory in camera: %d Mbit.
ja: カメラ内蔵メモリー: %d Mビット

en: Camera supports Thumbnails.
ja: サムネイル形式をサポートしています。

en: Camera supports Video.
ja: ビデオ形式をサポートしています。

en: Camera pictures are monochrome.
ja: 白黒です。

en: Camera has memory.
ja: メモリーを内蔵しています。

en: Camera supports videoformats:
ja: サポート済みのビデオ形式:

en: Vendor ID: %02x%02x
ja: ベンダー ID: %02x%02x

en: Product ID: %02x%02x
ja: 製品 ID: %02x%02x

en: Number of Images: %d
ja: 写真の数: %d

en: Maximum number of Images: %d
ja: 画像の最大数: %d

en: Image width: %d
ja: 画像の幅: %d

en: Image height: %d
ja: 画像の高さ: %d

en: Image size: %d
ja: 画像サイズ: %d

en: Thumbnail width: %d
ja: サムネイルの幅: %d

en: Thumbnail height: %d
ja: サムネイルの高さ: %d

en: Thumbnail size: %d
ja: サムネイルのサイズ: %d

en: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Driver for cameras using the STV0680 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Extended for Aiptek PenCam and other STM USB Dual-mode cameras.
ja: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    STV0680 (プロセッサ ASIC 搭載) を使用するカメラのドライバ担当。
    CommLite Beta 5 の Protocol Reverse Engineered は
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de> 氏が担当。
    Aiptek PenCam の拡張とその他の STM USB Dual-mode カメラを担当。

en: Getting information on %i files...
ja: %i 個のファイルの情報を取得中...

en: (Traveler) SX330z Library (And other Aldi-cams).
    Even other Vendors like Jenoptik, Skanhex, Maginon should work.
    Please send bugreports and comments.
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>
ja: (Traveler) SX330z ライブラリ (含む、その他の Aldi-cams)。
    Jenoptik、Skanhex、Maginon のような他の製品でも動作します。
    バグ報告とコメントは次にへメールして下さい:
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>

en: sx330z is USB only
ja: sx330z は USB にのみ対応しています

en: Driver Settings
ja: ドライバーの設定

en: Turbo mode
ja: ターボ モード

en: Downloading %s...
ja: 「%s」をダウンロードしています...

en: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Toshiba pdr-m11 driver.
ja: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Toshiba pdr-m11 向けのドライバ。

en: Loading camera drivers from '%s'...
ja: '%s' からカメラのドライバを読み込み中...

en: An error occurred in the io-library ('%s'): %s
ja: I/O ライブラリ ('%s') でエラーが発生しました: %s

en: Could not detect any camera
ja: カメラを検出できませんでした

en: Could not load required camera driver '%s' (%s).
ja: 必要なカメラのドライバ '%s' (%s) が読み込めませんでした。

en: Camera driver '%s' is missing the 'camera_init' function.
ja: カメラのドライバ '%s' には 'camera_init' 関数がありません。

en: This camera does not support setting configuration options.
ja: このカメラでは設定したいくつかのオプションをサポートしていません。

en: This camera does not support summaries.
ja: このカメラはサマリをサポートしていません。

en: This camera does not provide information about the driver.
ja: このカメラはドライバ情報を提供していません。

en: This camera can not capture.
ja: このカメラではキャプチャできません。

en: This camera can not capture previews.
ja: このカメラはキャプチャのプレビューができません。

en: The path '%s' is not absolute.
ja: パス名 '%s' が無効です。

en: You have been trying to delete '%s' from folder '%s', but the filesystem does not support deletion of files.
ja: '%s' をフォルダ '%s' から削除しようとしましたが、ファイルシステムはファイルの削除をサポートしていません。

en: The filesystem does not support upload of files.
ja: ファイルシステムではファイルのアップロードをサポートしていません。

en: File '%s' could not be found in folder '%s'.
ja: ファイル '%s' がフォルダ '%s' の中にありません。

en: Could not find file '%s'.
ja: ファイル '%s' が見つかりませんでした。

en: The filesystem doesn't support getting files
ja: ファイルシステムはこの形式のファイル取得をサポートしていません。

en: Unknown file type %i.
ja: 不明なファイル形式 %i です。

en: The filesystem doesn't support getting file information
ja: ファイルシステムはこの形式のファイル情報取得をサポートしていません

en: The filesystem doesn't support setting file information
ja: ファイルシステムはこの形式のファイル情報の設定をサポートしていません

en: Read-only file attributes like width and height can not be changed.
ja: ファイルの幅と高さなどの読み込み専用属性を変更することはできません。

en: Corrupted data
ja: おかしなデータ

en: File exists
ja: ファイルが存在します

en: Unknown model
ja: 不明な型式

en: Directory not found
ja: ディレクトリがみつかりません

en: File not found
ja: ファイルがみつかりません

en: Directory exists
ja: ディレクトリが存在します

en: I/O in progress
ja: 進行中の I/O

en: Path not absolute
ja: パス名が無効です

en: Operation cancelled
ja: 操作を取り消しました

en: Camera could not complete operation
ja: 操作を完了できませんでした

en: OS error in camera communication
ja: カメラとの通信中に OS のエラーが発生しました

en: Unknown camera library error
ja: カメラ ライブラリの不明なエラー

en: Unknown error
ja: 不明なエラー
