libgphoto2 2.5.32 - en to ro translation catalogue (2852 entries)

en: Camera appears to not be using CompactFlash storage
    Unfortunately we do not support that at the moment :-(
ro: Se pare că această cameră nu utilizează memoria CompactFlash
    Din păcate, în acest moment nu oferim suport pentru această opțiune :-(

en: Camera has taken %d pictures, and is using CompactFlash storage.
ro: Camera a capturat %d imagini și utilizează memoria CompactFlash.

en: agfa_cl20
    The Agfa CL20 Linux Driver People!
         Email us at cl20@poeml.de    
     Visit us at http://cl20.poeml.de
ro: agfa_cl20
    Echipa controlorului Agfa CL20 pentru Linux!
         Scrieți-ne pe adresa cl20@poeml.de    
        Vizitați-ne la http://cl20.poeml.de

en: Your USB camera has an Aox chipset.
    Number of lo-res PICs = %i
    Number of hi-res PICs = %i
    Number of PICs = %i
ro: Camera dvs. USB are un chipset Aox.
    Numărul de imagini de joasă rezoluție  = %i
    Numărul de imagini de înaltă rezoluție = %i
    Numărul de imagini = %i

en: Aox generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ro: Controlor generic Aox
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Your USB picture frame has a AX203 chipset
ro: Rama dvs. de imagine USB are un chipset AX203

en: AX203 based picture frames come with a variety of resolutions.
    The gphoto driver for these devices allows you to download,
    upload and delete pictures from the picture frame.
ro: Ramele foto bazate pe AX203 au o varietate de rezoluții.
    Controlorul gphoto pentru aceste dispozitive vă permite să descărcați,
    să încărcați și să ștergeți imagini din rama foto.

en: AX203 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    This driver allows you to download, upload and delete pictures
    from the picture frame.
ro: Controlorul ramei de imagine USB AX203
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    Acest controlor vă permite să descărcați, să încărcați și să ștergeți
    imagini din rama foto.

en: Picture Frame Configuration
ro: Configurația ramei de imagine

en: Synchronize frame data and time with PC
ro: Sincronizează data și ora ramei foto cu PC-ul

en: Number of pictures: %i
    Firmware Version: %s
ro: Numărul de imagini: %i
    Versiunea firmware-ului: %s

en: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Reverse engineering of image data by:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implemented using documents found on
    the web. Permission given by Vision.
ro: Barbie/HotWheels/WWF
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Andreas Meyer <ahm@spies.com>
    Pete Zaitcev <zaitcev@metabyte.com>
    
    Ingineria inversă a datelor de imagine
    a fost realizată de:
    Jeff Laing <jeffl@SPATIALinfo.com>
    
    Implementată cu ajutorul documentelor
    găsite pe web. 
    Permisiune acordată de Vision.

en: Could not create directory %s.
ro: Nu s-a putut crea directorul „%s”.

en: Could not remove directory %s.
ro: Nu s-a putut elimina directorul „%s”.

en: lock keys failed.
ro: blocarea tastelor a eșuat.

en: *UNKNOWN*
ro: *NECUNOSCUT*

en: canon_int_capture_image: initial canon_usb_list_all_dirs() failed with status %li
ro: canon_int_capture_image: prima funcție canon_usb_list_all_dirs() a eșuat cu starea %li

en: canon_int_capture_image: final canon_usb_list_all_dirs() failed with status %i
ro: canon_int_capture_image: ultima funcție canon_usb_list_all_dirs() a eșuat cu starea %i

en: Name '%s' (%li characters) too long, maximum 30 characters are allowed.
ro: Numele „%s” (%li caractere) este prea lung, sunt permise maxim 30 de caractere.

en: Lower case letters in %s not allowed.
ro: Nu sunt permise litere mici în %s.

en: canon_int_list_directory: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
ro: canon_int_list_directory: EROARE: mesajul inițial este prea scurt (%i < minimum %i)

en: canon_int_list_directory: Reached end of packet while examining the first dirent
ro: canon_int_list_directory: S-a ajuns la sfârșitul pachetului în timp ce se examina prima intrare de director

en: canon_int_list_directory: truncated directory entry encountered
ro: canon_int_list_directory: s-a întâlnit o intrare trunchiată de director

en: File protected.
ro: Fișier protejat.

en: canon_int_get_info_func: ERROR: initial message too short (%i < minimum %i)
ro: canon_int_get_info_func: EROARE: mesajul inițial este prea scurt (%i < minimum %i)

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: No beginning/end
ro: Nu s-a putut extrage miniatura JPEG din date: Nu există început/fin

en: Could not extract JPEG thumbnail from data: Data is not JFIF
ro: Nu s-a putut extrage miniatura JPEG din date: Datele nu sunt JFIF

en: NULL parameter "%s" in %s line %i
ro: Parametru NULL „%s” în %s linia %i

en: Don't know how to handle camera->port->type value %i aka 0x%x in %s line %i.
ro: Nu se știe cum să se gestioneze valoarea camera->port->tip %i alias 0x%x în %s linia %i.

en: FATAL ERROR: initial CRC value for length %d unknown
ro: EROARE FATALĂ: valoarea inițială CRC pentru lungimea %d necunoscută

en: unable to guess initial CRC value
ro: nu se poate determina valoarea CRC inițială

en: warning: CRC not checked (add len %d, value 0x%04x) #########################
ro: avertizare: CRC nu a fost verificat (adaugă lungimea %d, valoarea 0x%04x) #########################

en: Compatibility Mode
ro: Modul de compatibilitate

en: Thumbnail
ro: Miniatură

en: Full Image
ro: Imagine completă

en: Bulb
ro: Lampă cu bec

en: Auto focus: one-shot
ro: Focalizare automată: o singură captură

en: Auto focus: AI servo
ro: Focalizare automată: servo IA

en: Auto focus: AI focus
ro: Focalizare automată: focus IA

en: Manual focus
ro: Focalizare manuală

en: Beep off
ro: Bip dezactivat

en: Beep on
ro: Bip activat

en: Flash off
ro: Bliț dezactivat

en: Flash on
ro: Bliț activat

en: Flash auto
ro: Bliț auto

en: Far scene
ro: Scenă îndepărtată

en: Fast shutter
ro: Obturator rapid

en: Slow shutter
ro: Obturator lent

en: Night scene
ro: Scenă nocturnă

en: Gray scale
ro: Scală de gri

en: Portrait
ro: Portret

en: BW
ro: N/A

en: PanFocus
ro: Focalizare panoramică

en: Vivid
ro: Vioi, animat, plin de viață

en: Neutral
ro: Neutru

en: Long shutter
ro: Timp lung de expunere

en: Foliage
ro: Frunziș

en: Indoor
ro: În interior

en: Fireworks
ro: Focuri de artificii

en: Beach
ro: Plajă

en: Underwater
ro: Subacvatic

en: Snow
ro: Zăpadă

en: Kids and pets
ro: Copii și animale de companie

en: Night snapshot
ro: Instantanee de noapte

en: Digital macro
ro: Macro digital

en: MyColors
ro: Culorile mele

en: Photo in movie
ro: Fotografie în film

en: RAW
ro: BRUT

en: RAW 2
ro: BRUT 2

en: Small Normal JPEG
ro: JPEG normal mic

en: Small Fine JPEG
ro: JPEG fin mic

en: Medium Normal JPEG
ro: JPEG normal mediu

en: Medium Fine JPEG
ro: JPEG fin mediu

en: Large Normal JPEG
ro: JPEG normal mare

en: Large Fine JPEG
ro: JPEG fin mare

en: RAW + Small Normal JPEG
ro: BRUT + JPEG normal mic

en: RAW + Small Fine JPEG
ro: BRUT + JPEG fin mic

en: RAW + Medium Normal JPEG
ro: BRUT + JPEG normal mediu

en: RAW + Medium Fine JPEG
ro: BRUT + JPEG fin mediu

en: RAW + Large Normal JPEG
ro: BRUT + JPEG normal mare

en: RAW + Large Fine JPEG
ro: BRUT + JPEG fin mare

en: This is the driver for Canon PowerShot, Digital IXUS, IXY Digital,
     and EOS Digital cameras in their native (sometimes called "normal")
     mode. It also supports a small number of Canon digital camcorders
     with still image capability.
    It includes code for communicating over a serial port or USB connection,
     but not (yet) over IEEE 1394 (Firewire).
    It is designed to work with over 70 models as old as the PowerShot A5
     and Pro70 of 1998 and as new as the PowerShot A510 and EOS 350D of
     2005.
    It has not been verified against the EOS 1D or EOS 1Ds.
    For the A50, using 115200 bps may effectively be slower than using 57600
    If you experience a lot of serial transmission errors, try to have your
     computer as idle as possible (i.e. no disk activity)
ro:   Acesta este controlorul pentru aparatele foto Canon PowerShot, Digital IXUS,
    IXY Digital și EOS Digital în modul lor nativ (uneori numit „normal”). De asemenea,
    este compatibil cu un număr mic de camere video digitale Canon cu capacitatea de
    înregistrare a imaginilor statice.
      Acesta include cod pentru comunicarea prin intermediul unui port serial sau al
    unei conexiuni USB, dar nu (încă) prin IEEE 1394 (Firewire).
      Este conceput pentru a funcționa cu peste 70 de modele, de la cele mai vechi,
    precum PowerShot A5 și Pro70 din 1998, până la cele mai noi, precum PowerShot A510
    și EOS 350D din 2005.
      Acesta nu a fost verificat pe modelul EOS 1D sau EOS 1Ds.
      Pentru A50, utilizarea a 115200 bps poate fi efectiv mai lentă decât utilizarea
    a 57600 bps.
      Dacă întâmpinați multe erori de transmisie serială, încercați să aveți calcula-
    torul cât mai inactiv posibil (adică fără activitate pe disc).

en: Camera unavailable: %s
ro: Cameră indisponibilă: %s

en: Switching Camera Off
ro: Se oprește camera

en: Error capturing image
ro: Eroare la capturarea imaginii

en: Could not get disk name: %s
ro: Nu s-a putut obține numele discului: %s

en: No reason available
ro: Nu există niciun motiv cunoscut

en: Could not get disk info: %s
ro: Nu s-au putut obține informații despre disc: %s

en: Internal error #1 in get_file_func() (%s line %i)
ro: Eroare internă nr.1, în funcția get_file_func() (%s linia %i)

en: No audio file could be found for %s
ro: Nu a putut fi găsit niciun fișier audio pentru %s

en:   Drive %s
      %11s bytes total
      %11s bytes available
ro:   Unitatea %s
      %11s octeți în total
      %11s octeți disponibili

en: AC adapter
ro: Adaptor CA/CC

en: on battery
ro: pe baterie

en: power OK
ro: alimentare OK

en: power bad
ro: alimentare deficitară

en: not available: %s
ro: nu este disponibil: %s

en: %s (host time %s%i seconds)
ro: %s (timpul pe calculator %s%i secunde)

en: 
    Camera identification:
      Model: %s
      Owner: %s
    
    Power status: %s
    
    Flash disk information:
    %s
    
    Time: %s
ro: 
    Identificarea camerei:
      Model: %s
      Proprietar: %s
    
    Starea de alimentare: %s
    
    Informații despre cardul de memorie:
    %s
    
    Timp: %s

en: Canon PowerShot series driver by
     Wolfgang G. Reissnegger,
     Werner Almesberger,
     Edouard Lafargue,
     Philippe Marzouk,
    A5 additions by Ole W. Saastad
    Additional enhancements by
     Holger Klemm
     Stephen H. Westin
ro: Controlor Canon PowerShot serii, creat de
     Wolfgang G. Reissnegger,
     Werner Almesberger,
     Edouard Lafargue,
     Philippe Marzouk,
    Completări la A5 de Ole W. Saastad
    Îmbunătățiri suplimentare aduse de
     Holger Klemm
     Stephen H. Westin

en: Error deleting file
ro: Eroare la ștergerea fișierului

en: Error deleting associated thumbnail file
ro: Eroare la ștergerea fișierului de miniatură asociat

en: Speeds greater than 57600 are not supported for uploading to this camera
ro: Vitezele mai mari de 57600 bps nu sunt acceptate pentru încărcarea pe această cameră.

en: Could not get flash drive letter
ro: Nu s-a putut obține litera unității cardului de memorie flash

en: Could not upload, no free folder name available!
    999CANON folder name exists and has an AUT_9999.JPG picture in it.
ro: Nu s-a putut încărca, nu există un nume de dosar liber disponibil!
    Numele de dosar 999CANON există, și are o imagine AUT_9999.JPG în el.

en: Could not create \DCIM directory.
ro: Nu s-a putut crea directorul \DCIM.

en: Could not create destination directory.
ro: Nu s-a putut crea directorul de destinație.

en: Camera and Driver Configuration
ro: Configurarea camerei și a controlorului

en: Camera Settings
ro: Parametrii camerei

en: Owner Name
ro: Numele proprietarului

en: Capture Size Class
ro: Clasa de mărime a capturii

en: ISO Speed
ro: Viteza ISO

en: Unknown
ro: Necunoscută

en: Shooting mode
ro: Modul de fotografiere

en: Shutter Speed
ro: Viteza obturatorului

en: Aperture
ro: Apertură

en: Exposure Compensation
ro: Compensarea expunerii

en: Image Format
ro: Format de imagine

en: Focus Mode
ro: Modul de focalizare

en: Flash Mode
ro: Modul bliț

en: Beep
ro: Bip

en: Camera Actions
ro: Acțiuni ale camerei

en: Synchronize camera date and time with PC
ro: Sincronizează data și ora camerei cu PC-ul

en: Camera Status Information
ro: Informații despre starea camerei

en: Camera Model
ro: Model de cameră

en: Date and Time
ro: Data și ora

en: Error
ro: Eroare

en: Firmware Version
ro: Versiunea Firmware

en: Power
ro: Alimentare

en: Driver
ro: Controlor

en: List all files
ro: Listează toate fișierele

en: Keep filename on upload
ro: Păstrează numele fișierului la încărcare

en: Camera unavailable
ro: Cameră indisponibilă

en: Owner name changed
ro: Numele proprietarului a fost schimbat

en: could not change owner name
ro: nu s-a putut schimba numele proprietarului

en: Capture size class changed
ro: Clasa de mărime a capturii s-a modificat

en: Invalid capture size class setting
ro: Configurare nevalidă a clasei de mărime a capturii

en: Invalid ISO speed setting
ro: Configurare nevalidă a vitezei ISO

en: ISO speed changed
ro: Viteza ISO a fost schimbată

en: Could not change ISO speed
ro: Nu s-a putut schimba viteza ISO

en: Invalid shooting mode setting
ro: Configurare nevalidă a modului de fotografiere

en: Shooting mode changed
ro: Modul de fotografiere a fost schimbat

en: Could not change shooting mode
ro: Nu s-a putut schimba modul de fotografiere

en: Invalid shutter speed setting
ro: Configurare nevalidă a vitezei obturatorului

en: Shutter speed changed
ro: Viteza obturatorului a fost modificată

en: Could not change shutter speed
ro: Nu s-a putut modifica viteza obturatorului

en: Invalid aperture setting
ro: Configurare nevalidă a diafragmei

en: Aperture changed
ro: Valoarea diafragmei a fost modificată

en: Could not change aperture
ro: Nu s-a putut modifica valoarea diafragmei

en: Invalid exposure compensation setting
ro: Configurare nevalidă a compensării expunerii

en: Exposure compensation changed
ro: Compensarea expunerii a fost modificată

en: Could not change exposure compensation
ro: Nu s-a putut modifica compensarea expunerii

en: Invalid image format setting
ro: Configurare nevalidă a formatului de imagine

en: Image format changed
ro: Formatul imaginii a fost schimbat

en: Could not change image format
ro: Nu s-a putut schimba formatul imaginii

en: Invalid focus mode setting
ro: Configurare nevalidă a modului de focalizare

en: Focus mode changed
ro: Modul de focalizare a fost schimbat

en: Could not change focus mode
ro: Nu s-a putut schimba modul de focalizare

en: Invalid beep mode setting
ro: Configurare nevalidă a modului de emitere a semnalului sonor (bip-ul)

en: Beep mode changed
ro: Modul de emitere a semnalului sonor a fost schimbat

en: Could not change beep mode
ro: Nu s-a putut schimba modul de emitere a semnalului sonor

en: Zoom level changed
ro: Nivelul de zoom a fost schimbat

en: Could not change zoom level
ro: Nu s-a putut schimba nivelul de zoom

en: Invalid flash mode setting
ro: Configurare nevalidă a modului de bliț

en: Flash mode changed
ro: Modul de bliț a fost schimbat

en: Could not change flash mode
ro: Nu s-a putut schimba modul de bliț

en: time set
ro: fixarea orei

en: could not set time
ro: nu s-a putut fixa ora

en: Unsupported port type %i = 0x%x given. Initialization impossible.
ro: Tipul de port %i = 0x%x dat, nu este acceptat. Inițializare imposibilă.

en: Battery exhausted, camera off.
ro: Baterie epuizată, camera este oprită.

en: ERROR: unexpected message
ro: EROARE: mesaj neașteptat

en: ERROR: message overrun
ro: EROARE: mesaj suprapus

en: ERROR: out of sequence.
ro: EROARE: în afara secvenței.

en: ERROR: unexpected packet type.
ro: EROARE: tip de pachet neașteptat.

en: ERROR: message format error.
ro: EROARE: eroare de format al mesajului.

en: ERROR: unexpected message2.
ro: EROARE: mesaj neașteptat2.

en: Uploading file...
ro: Se încarcă fișierul...

en: Getting file...
ro: Se obține fișierul...

en: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue failed to fetch directory entries
ro: canon_serial_get_dirents: canon_serial_dialogue nu a reușit să obțină intrările de director

en: canon_serial_get_dirents: Initial dirent packet too short (only %i bytes)
ro: canon_serial_get_dirents: Pachetul inițial de intrări de director este prea scurt (doar %i octeți)

en: canon_serial_get_dirents: Could not allocate %i bytes of memory
ro: canon_serial_get_dirents: Nu s-au putut aloca %i octeți de memorie

en: canon_serial_get_dirents: Failed to read another directory entry
ro: canon_serial_get_dirents: S-a eșuat citirea unei alte intrări în director

en: canon_serial_get_dirents: Truncated directory entry received
ro: canon_serial_get_dirents: Intrare trunchiată de director primită

en: canon_serial_get_dirents: Too many dirents, we must be looping.
ro: canon_serial_get_dirents: Prea multe intrări de director, trebuie să fie o buclă.

en: canon_serial_get_dirents: Could not resize dirent buffer to %i bytes
ro: canon_serial_get_dirents: Nu s-a putut redimensiona memoria tampon de intrări de director la %i octeți

en: Error changing speed.
ro: Eroare la schimbarea vitezei.

en: Resetting protocol...
ro: Se reinițiază protocolul...

en: Camera OK.
ro: Camera este OK.

en: Looking for camera ...
ro: Se caută o cameră ...

en: Trying to contact camera...
ro: Se încearcă contactarea camerei...

en: Communication error 1
ro: Eroare de comunicare 1

en: No response from camera
ro: Niciun răspuns de la cameră

en: Unrecognized response
ro: Răspuns nerecunoscut

en: Detected a "%s" aka "%s"
ro: A fost detectată o „%s” alias „%s”

en: Unknown model "%s"
ro: Model necunoscut „%s”

en: Bad EOT
ro: Final de transfer (EOT) incorect

en: Communication error 2
ro: Eroare de comunicare 2

en: Communication error 3
ro: Eroare de comunicare 3

en: Changing speed... wait...
ro: Se schimbă viteza... așteptați...

en: Error changing speed
ro: Eroare la schimbarea vitezei

en: Error waiting for ACK during initialization, retrying
ro: Eroare de așteptare a confirmării în timpul inițializării, se încearcă din nou

en: Error waiting ACK during initialization
ro: Eroare la așteptarea confirmării în timpul inițializării

en: Connected to camera
ro: Conectat la cameră

en: ERROR: a fatal error condition was detected, can't continue
ro: EROARE: a fost detectată o condiție de eroare fatală, nu se poate continua

en: ERROR: %d is too big
ro: EROARE: %d este prea mare

en: Getting thumbnail...
ro: Se obține miniatura...

en: NOT RECOGNIZED
ro: NU ESTE RECUNOSCUTĂ

en: Could not establish initial contact with camera
ro: Nu s-a putut stabili contactul inițial cu camera

en: Camera was already active
ro: Camera era deja activă

en: Camera was woken up
ro: Camera a fost activată

en: Initial camera response '%c' unrecognized
ro: Răspuns inițial al camerei „%c” nerecunoscut

en: Step #2 of initialization failed: ("%s" on read of %i). Camera not operational
ro: Pasul nr. 2 al inițializării a eșuat: („%s” la citirea lui %i). Camera nu este operațională

en: Step #2 of initialization failed! (returned %i bytes, expected %i). Camera not operational
ro: Pasul nr. 2 al inițializării a eșuat! (s-au returnat %i octeți, se așteptau %i). Camera nu este operațională

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
ro: Pasul nr. 3 al inițializării a eșuat: „%s” la citirea lui %i. Camera nu este operațională

en: Step #3 of initialization failed! (returned %i, expected %i). Camera not operational
ro: Pasul nr. 3 al inițializării a eșuat! (s-a returnat %i, se aștepta %i). Camera nu este operațională

en: Step #3 of initialization failed: "%s" on write of %i. Camera not operational
ro: Pasul nr. 3 al inițializării a eșuat: „%s” la scrierea lui %i. Camera nu este operațională

en: Step #4 failed: "%s" on read of %i. Camera not operational
ro: Pasul nr. 4 a eșuat: „%s” la citirea lui %i. Camera nu este operațională

en: Step #4 failed (returned %i, expected %i). Camera not operational
ro: Pasul nr. 4 a eșuat (s-a returnat %i, se aștepta %i). Camera nu este operațională

en: Camera not ready, multiple 'Identify camera' requests failed: %s
ro: Camera nu este pregătită, mai multe solicitări „Identify camera” au eșuat: %s

en: Camera not ready, get_battery failed: %s
ro: Camera nu este pregătită, get_battery a eșuat: %s

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned from "lock keys" function (%i bytes, expected %i)
ro: canon_usb_lock_keys: Lungime neașteptată returnată de la funcția „lock keys” (%i octeți, se așteptau %i)

en: canon_usb_lock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
ro: canon_usb_lock_keys: Lungime neașteptată returnată (%i octeți, se așteptau %i)

en: canon_usb_unlock_keys: Unexpected length returned (%i bytes, expected %i)
ro: canon_usb_unlock_keys: Lungime neașteptată returnată (%i octeți, se așteptau %i)

en: canon_usb_get_body_id: Unexpected data length returned (%i bytes, expected %i)
ro: canon_usb_get_body_id: Lungime neașteptată a datelor returnate (%i octeți, se așteptau %i)

en: Receiving data...
ro: Se primesc date...

en: Out of memory: %d bytes needed.
ro: Memorie insuficientă: %d octeți necesari.

en: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue failed
ro: canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue a eșuat

en: Warning in canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue returned error status 0x%08x from camera
ro: Avertizare din canon_usb_set_file_attributes: canon_usb_dialogue a returnat starea de eroare 0x%08x de la cameră

en: Couldn't read from file "%s"
ro: Nu s-a putut citi din fișierul „%s”

en: Out of memory: %ld bytes needed.
ro: Memorie insuficientă: %ld octeți necesari.

en: File upload failed.
ro: Încărcarea fișierului a eșuat.

en: File was too big. You may have to turn your camera off and back on before uploading more files.
ro: Fișierul era prea mare. Este posibil să trebuiască să opriți și să porniți din nou camera înainte de a încărca mai multe fișiere.

en: canon_usb_get_dirents: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
ro: canon_usb_get_dirents: Nu s-au putut introduce datele pentru încărcare în memoria tampon, „%.96s” (trunchiat) prea lung.

en: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
ro: canon_usb_get_dirents: canon_usb_long_dialogue a eșuat în a prelua intrări de director, a returnat %i

en: canon_usb_list_all_dirs: Couldn't fit payload into buffer, '%.96s' (truncated) too long.
ro: canon_usb_list_all_dirs: Nu s-au putut introduce datele pentru încărcare în memoria tampon, „%.96s” (trunchiat) prea lung.

en: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue failed to fetch direntries, returned %i
ro: canon_usb_list_all_dirs: canon_usb_long_dialogue a eșuat în a prelua intrări de director, a returnat %i

en: Detected a '%s'.
ro: S-a detectat o „%s”.

en: Name "%s" from camera does not match any known camera
ro: Numele de cameră „%s” nu se potrivește cu nicio cameră cunoscută

en: Image type %d not supported
ro: Tipul de imagine %d nu este acceptat

en: Image %s is delete protected.
ro: Imaginea %s este protejată contra ștergerii.

en: Driver framework written by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    This software has QVplay's source code, written by Ken-ichi HAYASHI <xg2k-hys@asahi-net.or.jp> and Jun-ichiro "itojun" Itoh <itojun@itojun.org>.
    Integration of QVplay by Michael Haardt <michael@moria.de>.
ro: Controlor scris de Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Acest software are codul sursă al QVplay, scris de Ken-ichi HAYASHI <xg2k-hys@asahi-net.or.jp> și Jun-ichiro "itojun" Itoh <itojun@itojun.org>.
    Integrarea cu QVplay a fost făcută de Michael Haardt <michael@moria.de>.

en: Battery level: %.1f Volts. Revision: %08x.
ro: Nivelul bateriei: %.1f Volți. Revizuire: %08x.

en: Camera Configuration
ro: Configurarea camerei

en: Battery
ro: Baterie

en: Brightness
ro: Luminozitate

en: Too bright
ro: Prea luminos

en: Too dark
ro: Prea întunecat

en: OK
ro: Ok

en: Your Logitech Clicksmart 310 has %i picture in it.
     | Your Logitech Clicksmart 310 has %i pictures in it.
ro[0]: Logitech Clicksmart 310 conține %i imagine.
ro[1]: Logitech Clicksmart 310 conține %i imagini.
ro[2]: Logitech Clicksmart 310 conține %i de imagini.

en: There are two resolution settings, 352x288 and 176x144. Photo data 
    is in JPEG format when downloaded and thus has no predetermined
    size. Therefore, the advertised maximum number of photos the
    camera can hold must be understood as an approximation.
    All gphoto2 options will work, except for the following which
    the hardware will not support:
    	Deletion of individual or selected photos (gphoto2 -d)
    	Capture (gphoto2 --capture or --capture-image)
    However, capture is possible using the webcam interface,
    supported by the spca50x kernel module.
    GUI access using gtkam has been tested, and works. However,
    the camera does not produce separate thumbnails. Since the images
    are in any event already small and of low resolution, the driver
    merely downloads the actual images to use as thumbnails.
    The camera can shoot in 'video clip' mode. The resulting frames
    are saved here as a succession of still photos. The user can 
    animate them using (for example) ImageMagick's 'animate' function.
    For more details on the camera's functions, please consult
    libgphoto2/camlibs/clicksmart310/README.clicksmart310.
ro: Există două setări de rezoluție, 352x288 și 176x144. Datele foto
    sunt în format JPEG atunci când sunt descărcate și, prin urmare,
    nu au o dimensiune prestabilită. De aceeA, numărul maxim anunțat
    de fotografii pe care îl poate conține aparatul foto trebuie
    înțeles ca o aproximare.
    Toate opțiunile gphoto2 vor funcționa, cu excepția următoarelor,
    pe care dispozitivul nu le va suporta:
    	Ștergerea fotografiilor individuale sau selectate în grupuri
    	(gphoto2 -d)
    	Capturarea (gphoto2 --capture sau --capture-image)
    Cu toate acestea, captura este posibilă folosind interfața camerei
    web, susținută de modulul de nucleu spca50x.
    Accesul la GUI folosind «gtkam» a fost testat și funcționează.
    Cu toate acestea, camera nu produce miniaturi separate. Deoarece
    imaginile sunt în orice caz deja mici și de rezoluție redusă,
    controlorul se limitează la a descărca imaginile reale pentru a
    le utiliza ca miniaturi.
    Camera poate filma în modul „clip video”. Cadrele rezultate sunt
    salvate aici ca o succesiune de fotografii. Utilizatorul le poate
    anima folosind (de exemplu) funcția „animate” din ImageMagick.
    Pentru mai multe detalii despre funcțiile camerei, consultați
    libgphoto2/camlibs/clicksmart310/README.clicksmart310.

en: Logitech Clicksmart 310 driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ro: Controlor Logitech Clicksmart 310
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: For cameras with insides from S&Q Technologies, which have the 
    USB Vendor ID 0x2770 and Product ID 0x905C, 0x9050, 0x9051,
    0x9052, or 0x913D.  Photos are saved in PPM format.
    
    Some of these cameras allow software deletion of all photos.
    Others do not. No supported camera can do capture-image. All
    can do capture-preview (image captured and sent to computer).
    If delete-all does work for your camera, then capture-preview will
    have the side-effect that it also deletes what is on the camera.
    
    File uploading is not supported for these cameras. Also, none of the
    supported cameras allow deletion of individual photos by use of a
    software command.
ro: Pentru camerele cu componente interne de la S&Q Technologies, care au
    ID-ul furnizorului USB 0x2770 și ID-ul produsului 0x905C, 0x9050,
    0x9051, 0x9052 sau 0x913D.  Fotografiile sunt salvate în format PPM.
    
    Unele dintre aceste camere permit ștergerea prin software a tuturor
    fotografiilor. Altele, nu. Nici o cameră compatibilă nu poate face
    captura de imagine. Toate pot face captura-previzualizare (imagine
    capturată și trimisă la computer).
    Dacă opțiunea „delete-all” (șterge-tot) funcționează pentru cameră,
    atunci „capture-preview” (captura-previzualizare) va avea ca efect
    secundar faptul că va șterge de asemenea ceea ce se află pe cameră.
    
    Încărcarea de fișiere nu este acceptată pentru aceste camere. De
    asemenea, niciuna dintre camerele acceptate nu permite ștergerea
    fotografiilor individuale prin intermediul unei comenzi software.

en: sq905C generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ro: Controlor generic sq905C
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Image type is not supported
ro: Tipul de imagine nu este acceptat

en: Number of pictures: %d
ro: Numărul de imagini: %d

en: Only root folder is supported - you requested a file listing for folder '%s'.
ro: Numai dosarul rădăcină este acceptat - ați solicitat o listă de fișiere pentru dosarul „%s”.

en: Problem getting number of images
ro: Problemă în obținerea numărului de imagini

en: Problem getting image information
ro: Problemă în obținerea informațiilor despre imagine

en: Capture type is not supported
ro: Tipul de captură nu este acceptat

en:  (battery is %d%% full)
ro:  (bateria este încărcată la %d%%)

en: Dimera 3500 ver. %s %d/%d %d:%d.
    %d pictures used of approximately %d (high res) or %d (low res).
    Camera features: %s, %s, %s, %s.
    Flash is %s, is %s and is %s.
    Resolution is set to %s.
    Camera is %s powered %s.
ro: Dimera 3500 ver. %s %d/%d %d:%d.
    %d imagini utilizate din aproximativ %d (de înaltă rezoluție) sau %d (de joasă rezoluție).
    Caracteristicile aparatului foto: %s, %s, %s, %s.
    Blițul este %s, %s și %s.
    Rezoluția este stabilită la %s.
    Camera este alimentată de la %s %s.

en: Flash
ro: Bliț

en: No Flash
ro: Fără bliț

en: No Dual Iris
ro: Fără Dual Iris

en: Resolution Switch
ro: Comutare de rezoluție

en: No Resolution Switch
ro: Fără comutare de rezoluție

en: No Power Light
ro: Fără indicator luminos de alimentare

en: ON
ro: PORNIT

en: OFF
ro: OPRIT

en: ready
ro: pregătită

en: Not ready
ro: Nu este pregătită

en: in fill mode
ro: în modul de încărcare

en: Not in fill mode
ro: Nu este în modul de încărcare

en: low (320x240)
ro: joasă (320x240)

en: high (640x480)
ro: înaltă (640x480)

en: externally
ro: extern

en: internally
ro: intern

en: * Image glitches or problems communicating are
      often caused by a low battery.
    * Images captured remotely on this camera are stored
      in temporary RAM and not in the flash memory card.
    * Exposure control when capturing images can be
      configured manually or set to automatic mode.
    * Image quality is currently lower than it could be.
ro: * Defecțiunile de imagine sau problemele de comunicare
      sunt adesea cauzate de o baterie descărcată.
    * Imaginile capturate de la distanță cu această cameră
      sunt stocate în memoria RAM temporară și nu pe cardul
      de memorie flash.
    * Controlul expunerii la capturarea imaginilor poate fi
      configurat manual sau poate fi stabilit în modul automat.
    * Calitatea imaginii este în prezent mai scăzută decât
      ar putea fi.

en: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    This software was created with the
    help of proprietary information belonging
    to StarDot Technologies.
    
    Author:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Contributors:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Converting raw camera images to RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Information on protocol, raw image format,
         gphoto2 port
ro: gPhoto2 Mustek VDC-3500/Relisys Dimera 3500
    Acest software a fost creat cu ajutorul
    informațiilor proprietare aparținând
    StarDot Technologies.
    
    Autor:
      Brian Beattie  <URL:http://www.beattie-home.net>
    Contribuitori:
      Chuck Homic <chuck@vvisions.com>
         Conversia imaginilor brute ale camerei în RGB
      Dan Fandrich <dan@coneharvesters.com>
         Informații privind protocolul, formatul
         imaginii brute și adaptarea la gphoto2

en: Problem reading image from flash
ro: Problemă la citirea imaginii din memoria flash

en: Out of memory
ro: Memorie insuficientă

en: Downloading image...
ro: Se descarcă imaginea...

en: Problem downloading image
ro: Problemă la descărcarea imaginii

en: User canceled download
ro: Descărcare anulată de utilizator

en: Problem taking live image
ro: Problemă la preluarea imaginii în direct

en: Exposure
ro: Expunere

en: Automatic exposure adjustment on preview
ro: Reglarea automată a expunerii la previzualizare

en: Exposure level on preview
ro: Nivelul de expunere la previzualizare

en: Automatic flash on capture
ro: Bliț automat la capturare

en: Problem opening port
ro: Problemă la deschiderea portului

en: Problem resetting camera
ro: Problemă la reinițierea camerei

en: Problem setting camera communication speed
ro: Problemă la stabilirea vitezei de comunicare a camerei

en: Looks like a modem, not a camera
ro: Arată ca un modem, nu ca o cameră

en: Listing files in '%s'...
ro: Se afișează fișierele din dosarul „%s”...

en: Listing folders in '%s'...
ro: Se afișează dosarele din „%s”...

en: Could not get information about '%s' (%s).
ro: Nu s-au putut obține informații despre „%s” (%s).

en: Could not get information about '%s' in '%s' (%s).
ro: Nu s-au putut obține informații despre „%s” din „%s” (%s).

en: Could not change time of file '%s' in '%s' (%s).
ro: Nu s-a putut schimba ora fișierului „%s” din „%s” (%s).

en: Could not open '%s'.
ro: Nu s-a putut deschide „%s”.

en: The Directory Browse "camera" lets you index photos on your hard drive.
ro: Navigarea în directorul „camera” vă permite să indexați fotografiile de pe discul dur.

en: Directory Browse Mode - written by Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.
ro: Modul de navigare în directoare - scris de Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>.

en: Could not delete file '%s' in folder '%s' (error code %i: %s).
ro: Nu s-a putut șterge fișierul „%s” din dosarul „%s” (cod de eroare %i: %s).

en: Scanner Profile Configuration
ro: Configurarea profilului de scanare

en: Mono mode
ro: Modul mono

en: Depth
ro: Adâncime

en: Mono (b/w)
ro: Mono (alb/negru)

en: Grey (4bpp)
ro: Gri (4bpp)

en: Grey (8bpp)
ro: Gri (8bpp)

en: Lo Resolution
ro: Rezoluție joasă

en: Hi Resolution
ro: Rezoluție înaltă

en: Color Document mode
ro: Modul document color

en: NQ (12bpp)
ro: Calitate normală (12bpp)

en: Color Photo mode
ro: Modul foto color

en: HQ (24bpp)
ro: Calitate înaltă (24bpp)

en: Docupen scanner can't download/erase individual images, only everything
    at once. To work-around this, a cache file is created where a copy of the
    scanner's memory is stored. The cache fill is triggered by downloading any
    image - so downloading the first image will take long time if the cache is
    empty or not valid. The cache is invalidated automatically when the amount
    of used memory reported by the scanner does not match cache size.
    The cache file is located at ~/.cache/docupen-SERIAL_NO.bin
    
    The scanner has a very short auto-power-off timeout - only 8 seconds - and
    it's effective even when connected by USB. You need to turn it on before
    each gphoto2 operation. In some situations, you might need to prevent it
    from turning off by repeatedly pressing any of the buttons.
ro: Scanerul Docupen nu poate descărca/șterge imagini individuale, ci doar totul
    deodată. Pentru a evita acest lucru, este creat un fișier de prestocare în
    care este stocată o copie a memoriei scanerului. Umplerea fișierului de
    prestocare este declanșată de descărcarea oricărei imagini - astfel încât
    descărcarea primei imagini va dura mult timp dacă fișierul de prestocare este
    gol sau nu este valid. Fișierul de prestocare este invalidat automat atunci
    când cantitatea de memorie utilizată raportată de scaner nu corespunde
    dimensiunii fișierului de prestocare.
    Fișierul de prestocare este situat în ~/.cache/docupen-SERIAL_NO.bin
    
    Scanerul are un timp de oprire automată foarte scurt - doar 8 secunde - și
    este eficient chiar și atunci când este conectat prin USB. Trebuie să îl
    porniți înainte de fiecare operație gphoto2. În unele situații, ar putea fi
    necesar să-l împiedicați să se oprească prin apăsarea repetată a oricăruia
    dintre butoane.

en: DocuPen RC800 scanner library
    Copyright 2020 Ondrej Zary <ondrej@zary.sk>
    based on Docupen tools by Florian Heinz <fh@cronon-ag.de>
ro: Biblioteca de scanare DocuPen RC800
    Drepturi de autor 2020 Ondrej Zary <ondrej@zary.sk>
    bazată pe instrumentele Docupen de Florian Heinz <fh@cronon-ag.de>

en: Download program for Digital Dream Enigma 1.3. by <olivier@aixmarseille.com>, and adapted from spca50x driver. Thank you, spca50x team, it was easy to port your driver on this cam!
ro: Program de descărcare pentru Digital Dream Enigma 1.3. de <olivier@aixmarseille.com>, și adaptat de la controlorul spca50x. Mulțumesc, echipa spca50x, a fost ușor să port controlorul vostru pe această cameră!

en: The camera sent only %i byte(s), but we need at least %i.
ro: Camera a trimis doar %i de octeți, dar avem nevoie de cel puțin %i.

en: Could not contact camera.
ro: Nu s-a putut contacta camera.

en: Received unexpected data (0x%02x, 0x%02x).
ro: S-au primit date neașteptate (0x%02x, 0x%02x).

en: Wrong escape sequence: expected 0x%02x, got 0x%02x.
ro: Secvență de eludare greșită: se aștepta 0x%02x, s-a primit 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x.
ro: Date eronate - s-a primit 0x%02x, se aștepta 0x%02x.

en: Bad data - got 0x%02x, expected 0x%02x or 0x%02x.
ro: Date eronate - s-a primit 0x%02x, se aștepta 0x%02x sau 0x%02x.

en: Bad checksum - got 0x%02x, expected 0x%02x.
ro: Sumă de control eronată - s-a obținut 0x%02x, se aștepta 0x%02x.

en: Camera rejected the command.
ro: Camera a respins comanda.

en: Camera reset itself.
ro: Camera s-a reinițiat singură.

en: Camera sent unexpected byte 0x%02x.
ro: Camera a trimis un octet neașteptat 0x%02x.

en: Downloading...
ro: Se descarcă...

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the thumbnail.
ro: Nu s-au putut aloca %i octeți pentru descărcarea miniaturii.

en: Could not allocate %i byte(s) for downloading the picture.
ro: Nu s-au putut aloca %i octeți pentru descărcarea imaginii.

en: The camera does not accept '%s' as filename.
ro: Camera nu acceptă „%s” ca nume de fișier.

en: Could not initialize upload (camera responded with 0x%02x).
ro: Nu s-a putut inițializa încărcarea (camera a răspuns cu 0x%02x).

en: The camera does not support speed %i.
ro: Camera nu acceptă viteza %i.

en: Could not set speed to %i (camera responded with %i).
ro: Nu s-a putut fixa viteza la %i (camera a răspuns cu %i).

en: Matthew G. Martin
    Based on fujiplay by Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>
ro: Matei G. Martin
    Bazat pe fujiplay de Thierry Bousch <bousch@topo.math.u-psud.fr>

en: Bit rate %ld is not supported.
ro: Rata de biți %ld nu este acceptată.

en: Configuration for your FUJI camera
ro: Configurarea pentru camera dumneavoastră FUJI

en: Date & Time
ro: Data și ora

en: Version:
ro: Versiune:

en: Available memory:
ro: Memorie disponibilă:

en: gsmart300 library 
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Support for Mustek gSmart 300 digital cameras
    based on several other gphoto2 camlib modules and the specifications kindly provided by Mustek.
ro: Biblioteca gsmart300 
    Till Adam <till@adam-lilienthal.de>
    Jerome Lodewyck <jerome.lodewyck@ens.fr>
    Suport pentru camerele digitale Mustek gSmart 300
    bazat pe câteva alte module camlib gphoto2 și pe specificațiile oferite cu amabilitate de Mustek

en: Unsupported port type: %d. This driver only works with USB cameras.
ro: Tip de port neacceptat: %d. Acest controlor funcționează numai cu camere USB.

en: Could not reset camera.
ro: Nu s-a putut reinițializa camera.

en: Your camera only supports deleting the last file on the camera. In this case, this is file '%s'.
ro: Camera dvs. acceptă doar ștergerea ultimului fișier de pe cameră. În acest caz, acesta este fișierul „%s”.

en: Current camera time:  %04d-%02d-%02d  %02d:%02d
    Free card memory: %d
    Images on card: %d
    Free space (Images): %d
    Battery level: %d %%.
ro: Ora curentă a camerei:  %3$02d.%2$02d.%1$04d %4$02d:%5$02d
    Memorie liberă pe card: %6$d
    Imagini pe card: %7$d
    Spațiu liber (imagini): %8$d
    Nivelul bateriei: %9$d %%.

en: hp215
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver to access the HP Photosmart 215 camera.
    Merged from the standalone hp215 program.
    This driver allows download of images and previews, and deletion of images.
ro: hp215
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Controlor pentru accesarea camerei HP Photosmart 215.
    Compus pe baza programului independent hp215.
    Acest driver permite descărcarea imaginilor și a previzualizărilor, precum și ștergerea imaginilor.

en: Your USB camera is an iClick 5X.
    The total number of pictures taken is %i
ro: Camera dvs. USB este un iClick 5X.
    Numărul total de imagini realizate este de %i

en: Information regarding cameras with ID 0x2770:0x9153.
    
    We do not recommend the use of a GUI program to access
    this camera, unless you are just having fun or trying to
    see if you can blow a fuse.
    For production use, try
    gphoto2 -P
    from the command line.
    Note: it is not possible to download video clips.
ro: Informații despre camerele cu ID-ul 0x2770:0x9153.
    
    Nu recomandăm utilizarea unui program GUI pentru a accesa
    această cameră, cu excepția cazului în care vă distrați sau încercați să
    să vedeți dacă puteți arunca în aer o siguranță fuzibilă.
    Pentru utilizare în producție, încercați
    «gphoto2 -P»
    din linia de comandă.
    Notă: nu este posibil să descărcați clipuri video.

en: iClick 5X driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ro: Controlor iClick 5X
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Frames Taken     : %4d
ro: Cadre luate      : %4d

en: jamcam library v
ro: biblioteca jamcam v

en: Downloading data...
ro: Se descarcă datele...

en: Downloading thumbnail...
ro: Se descarcă miniatura...

en: The JD11 camera works rather well with this driver.
    An RS232 interface @ 115 kbit is required for image transfer.
    The driver allows you to get
    
       - thumbnails (64x48 PGM format)
       - full images (640x480 PPM format)
ro: Camera JD11 funcționează destul de bine cu acest controlor.
    Pentru transferul de imagini este necesară o interfață RS232 la 115 kbit.
    Controlorul vă permite să obțineți:
    
       - miniaturi (format 64x48 PGM)
       - imagini complete (format 640x480 PPM)

en: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for the Jenoptik JD11 camera.
    Protocol reverse engineered using WINE and IDA.
ro: JD11
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Controlor pentru camera Jenoptik JD11.
    Protocol de inginerie inversă folosind WINE și IDA.

en: JD11 Configuration
ro: Configurarea JD11

en: Other Settings
ro: Alte opțiuni

en: Bulb Exposure Time
ro: Timpul de expunere la lampă (expunere lungă)

en: Color Settings
ro: Reglaje de culoare

en: Red
ro: Roșu

en: Green
ro: Verde

en: Blue
ro: Albastru

en: This camera contains a Jeilin JL2005A chipset.
    The number of photos in it is %i.
ro: Această cameră conține un chipset Jeilin JL2005A.
    Numărul de fotografii din ea este de %i.

en: This driver supports cameras with Jeilin jl2005a chip 
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data. 
    Decoding of compressed photos may or may not work well
    and does not work equally well for all supported cameras.
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For further details please consult libgphoto2/camlibs/README.jl2005a
ro: Acest controlor este compatibil cu camerele cu cip Jeilin jl2005a 
    Aceste camere nu acceptă ștergerea fotografiilor și nici încărcarea
    de date. 
    Decodificarea fotografiilor comprimate poate funcționa, sau nu, bine
    și nu funcționează la fel de bine pentru toate camerele compatibile.
    Dacă sunt prezente pe cameră, cadrele clipurilor video sunt descărcate 
    ca fotografii consecutive.
    Pentru mai multe detalii, vă rugăm să consultați libgphoto2/camlibs/README.jl2005a

en: jl2005a camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ro: Biblioteca pentru camera jl2005a
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: This camera contains a Jeilin JL2005%c chipset.
    The number of photos in it is %i.
ro: Această cameră conține un chipset Jeilin JL2005%c.
    Numărul de fotografii din ea este de %i.

en: This driver supports cameras with Jeilin JL2005B or C or D  chip 
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data. 
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For more details please consult libgphoto2/camlibs/README.jl2005c
ro: Acest controlor este compatibil cu camerele cu cip Jeilin JL2005B, C sau D 
    Aceste camere nu acceptă ștergerea fotografiilor și nici încărcarea
    de date. 
    Dacă sunt prezente pe cameră, cadrele clipurilor video sunt descărcate 
    ca fotografii consecutive.
    Pentru mai multe detalii, vă rugăm să consultați libgphoto2/camlibs/README.jl2005c

en: jl2005bcd camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ro: Biblioteca pentru camerele jl2005bcd
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: CompactFlash Card
ro: Card CompactFlash

en: The Kodak DC120 camera uses the KDC file format for storing images. If you want to view the images you download from your camera, you will need to download the "kdc2tiff" program. It is available from http://kdc2tiff.sourceforge.net
ro: Aparatul foto Kodak DC120 utilizează formatul de fișier KDC pentru stocarea imaginilor. Dacă doriți să vizualizați imaginile pe care le descărcați de la aparatul foto, va trebui să descărcați programul «kdc2tiff». Acesta este disponibil la adresa http://kdc2tiff.sourceforge.net

en: Kodak DC120 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Camera Library for the Kodak DC120 camera.
    (by popular demand).
ro: Biblioteca camerei Kodak DC120
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net>
    Bibliotecă de camere pentru camera Kodak DC120.
    (la cererea publicului).

en: Getting data...
ro: Se obțin datele...

en: Waiting for completion...
ro: Se așteaptă finalizarea operației...

en: File
ro: Fișier

en: File type
ro: Tip de fișier

en: File resolution
ro: Rezoluția fișierului

en: File compression
ro: Comprimarea fișierului

en: Low (best quality)
ro: Scăzută (cea mai bună calitate)

en: Medium (better quality)
ro: Medie (calitate mai bună)

en: High (good quality)
ro: Ridicată (calitate bună)

en: Capture
ro: Captură

en: Exposure compensation
ro: Compensarea expunerii

en: Auto
ro: Automată

en: Force
ro: Mereu

en: None
ro: Niciuna

en: Red eye flash
ro: Bliț anti-ochi roșii

en: On
ro: Activat

en: Off
ro: Dezactivat

en: Other
ro: Altul

en: Set clock in camera
ro: Reglarea ceasului din cameră

en: Port speed
ro: Viteza portului

en: Album name
ro: Numele albumului

en: Name to set on card when formatting.
ro: Numele care trebuie plasat pe card la formatare.

en: Format compact flash
ro: Formatarea cardului CompactFlash

en: Format card and set album name.
ro: Formatarea cardului și stabilirea numelui albumului.

en: Debug
ro: Depanare

en: Execute predefined command
    with parameter values.
ro: Executarea unei comenzi predefinite
    cu valorile parametrilor.

en: Pictures in camera: %d
ro: Imagini în cameră: %d

en: There is space for another
       %d low compressed
       %d medium compressed or
       %d high compressed pictures
ro: Mai este loc pentru încă alte
       %d imagini cu comprimare redusă
       %d imagini cu comprimare medie sau
       %d imagini cu comprimare ridicată

en: Total pictures taken: %d
ro: Numărul total de fotografii efectuate: %d

en: Total flashes fired: %d
ro: Numărul total de fulgere de bliț declanșate: %d

en: Filetype: JPEG (
ro: Tip de fișier: JPEG (

en: Filetype: FlashPix (
ro: Tip de fișier: FlashPix (

en: low compression,
ro: comprimare redusă,

en: medium compression,
ro: comprimare medie,

en: high compression,
ro: comprimare ridicată,

en: unknown compression %d,
ro: comprimare necunoscută %d,

en: unknown resolution %d)
ro: rezoluție necunoscută %d)

en: AC adapter is connected.
ro: Adaptorul CA/CC este conectat.

en: AC adapter is not connected.
ro: Adaptorul CA/CC nu este conectat.

en: Time: %a, %d %b %Y %T
ro: Data și ora: %A %d %b %Y %T

en: Unknown zoom mode %d
ro: Mod de zoom necunoscut %d

en: Exposure compensation: %s
ro: Compensarea expunerii: %s

en: Exposure compensation: %d
ro: Compensarea expunerii: %d

en: Flash mode: auto,
ro: Mod bliț: automat,

en: Flash mode: force,
ro: Mod bliț: mereu,

en: Flash mode: off
ro: Mod flash: dezactivat

en: Unknown flash mode %d,
ro: Mod de bliț necunoscut %d,

en: red eye flash on.
ro: bliț anti-ochi roșii activat.

en: red eye flash off.
ro: bliț anti-ochi roșii dezactivat.

en: No card in camera.
ro: Nu există niciun card în cameră.

en: Card name: %s
    Free space on card: %d kB
ro: Numele cardului: %s
    Spațiu liber pe card: %d ko

en: This library has been tested with a Kodak DC 215 Zoom camera. It might work also with DC 200 and DC 210 cameras. If you happen to have such a camera, please send a message to koltan@gmx.de to let me know, if you have any troubles with this driver library or if everything is okay.
ro: Această bibliotecă a fost testată cu un aparat foto Kodak DC 215 Zoom. Este posibil să funcționeze și cu aparatele foto DC 200 și DC 210. Dacă se întâmplă să aveți un astfel de aparat foto, vă rog să trimiteți un mesaj la koltan@gmx.de pentru a mă anunța dacă aveți probleme cu această bibliotecă de controlor sau dacă totul este în regulă.

en: Camera Library for the Kodak DC215 Zoom camera.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>
ro: Bibliotecă de aparate foto pentru aparatul foto Kodak DC215 Zoom.
    Michael Koltan <koltan@gmx.de>

en: Waiting...
ro: Se așteaptă...

en: Parameter 1
ro: Parametrul 1

en: Parameter 2
ro: Parametrul 2

en: Parameter 3
ro: Parametrul 3

en: Firmware version: %d.%02d
ro: Versiunea firmware: %d.%02d

en: Battery status: %s, AC Adapter: %s
ro: Starea bateriei: %s, Adaptor CA/CC: %s

en: Number of pictures: %d
ro: Numărul de imagini: %d

en: Space remaining: High: %d, Medium: %d, Low: %d
ro: Spațiu rămas: Înaltă: %d, Medie: %d, Redusă: %d

en: Memory card status (%d): %s
ro: Starea cardului de memorie (%d): %s

en: Total pictures captured: %d, Flashes fired: %d
ro: Total imagini capturate: %d, Fulgere de bliț declanșate: %d

en: Kodak DC240 Camera Library
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> and Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Camera Library for the Kodak DC240, DC280, DC3400 and DC5000 cameras.
    Rewritten and updated for gPhoto2.
ro: Biblioteca pentru aparatul foto Kodak DC240
    Scott Fritzinger <scottf@gphoto.net> și Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr> și Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
    Bibliotecă de aparat foto pentru aparatele foto Kodak DC240, DC280, DC3400 și DC5000.
    Rescrisă și actualizată pentru gPhoto2.

en: Weak
ro: Slabă

en: Empty
ro: Goală

en: Invalid
ro: Nevalidă

en: Not used
ro: Neutilizată

en: In use
ro: În uz

en: Card is open
ro: Cardul este deschis

en: Card is not open
ro: Cardul nu este deschis

en: Card is not formatted
ro: Cardul nu este formatat

en: No card
ro: Fără card

en: There is currently an operation in progress. This camera only supports one operation at a time. Please wait until the current operation has finished.
ro: În prezent este în curs o operație. Acest aparat de fotografiat acceptă doar o singură operație la un moment dat. Vă rugăm să așteptați până când operația curentă se termină.

en: camera inactive for > 9 seconds, re-initing.
ro: aparat de fotografiat inactiv timp de > de 9 secunde, se reinițiază.

en: Known problems:
    
    1. If the Kodak DC3200 does not receive a command at least every 10 seconds, it will time out, and will have to be re-initialized. If you notice the camera does not respond, simply re-select the camera. This will cause it to reinitialize.
ro: Probleme cunoscute:
    
    1. Dacă aparatul foto Kodak DC3200 nu primește o comandă la cel puțin la fiecare 10 secunde, va ieși din timpul de funcționare și va trebui să fie reinițializat. Dacă observați că aparatul foto nu răspunde, pur și simplu selectați din nou aparatul foto. Acest lucru îl va determina să se reinițializeze.

en: Kodak DC3200 Driver
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Questions and comments appreciated.
ro: Controlor pentru Kodak DC3200
    Donn Morrison <dmorriso@gulf.uvic.ca>
    
    Întrebările și comentariile sunt apreciate.

en: Your USB camera is a Kodak EZ200.
    Number of PICs = %i
ro: Aparatul dvs. foto USB este un Kodak EZ200.
    Numărul de imagini = %i

en: Kodak EZ200 driver
    Bucas Jean-Francois <jfbucas@tuxfamily.org>
ro: Controlor pentru Kodak EZ200
    Bucas Jean-Francois <jfbucas@tuxfamily.org>

en: Focusing error.
ro: Eroare de focalizare.

en: Iris error.
ro: Eroare de iris (diafragmă).

en: Strobe error.
ro: Eroare de stroboscop (a blițului).

en: EEPROM checksum error.
ro: Eroare la verificarea sumei de control EEPROM.

en: Internal error (1).
ro: Eroare internă (1).

en: Internal error (2).
ro: Eroare internă (2).

en: No card present.
ro: Nu este prezent niciun card.

en: Card not supported.
ro: Cardul nu este compatibil.

en: Card removed during access.
ro: Cardul a fost scos în timpul accesului.

en: Image number not valid.
ro: Numărul imaginii nu este valid.

en: Card can not be written.
ro: Cardul nu poate fi scris.

en: Card is write protected.
ro: Cardul este protejat la scriere.

en: No space left on card.
ro: Nu a mai rămas spațiu pe card.

en: Image protected.
ro: Imagine protejată.

en: Light too dark.
ro: Lumină insuficientă.

en: Autofocus error.
ro: Eroare de autofocalizare.

en: System error.
ro: Eroare de sistem.

en: Illegal parameter.
ro: Parametru ilegal.

en: Command can not be cancelled.
ro: Comanda nu poate fi anulată.

en: Localization data too long.
ro: Date de localizare prea lungi.

en: Localization data corrupt.
ro: Date de localizare corupte.

en: Unsupported command.
ro: Comandă neacceptată.

en: Other command executing.
ro: Altă comandă se execută.

en: Command order error.
ro: Eroare de ordine a comenzilor.

en: Unknown error.
ro: Eroare necunoscută.

en: The camera has just sent an error that has not yet been discovered. Please report the following to %s with additional information how you got this error: (0x%x,0x%x). Thank you very much!
ro: Aparatul de fotografiat tocmai a trimis o eroare care nu a fost încă descoperită. Vă rugăm să raportați următoarele la %s cu informații suplimentare despre cum ați obținut această eroare: (0x%x,0x%x). Vă mulțumim anticipat!

en: Getting file list...
ro: Se obține lista de fișiere...

en: Testing different speeds...
ro: Se testează diferite viteze...

en: The camera could not be contacted. Please make sure it is connected to the computer and turned on.
ro: Camera nu a putut fi contactată. Asigurați-vă că este conectată la calculator și pornită.

en: %i pictures could not be deleted because they are protected
ro: %i imagini nu au putut fi șterse deoarece sunt protejate

en: Model: %s
    Serial Number: %s,
    Hardware Version: %i.%i
    Software Version: %i.%i
    Testing Software Version: %i.%i
    Name: %s,
    Manufacturer: %s
ro: Model: %s
    Numărul de serie: %s,
    Versiunea dispozitivului: %i.%i
    Versiunea software-ului: %i.%i
    Versiunea de testare a software-ului: %i.%i
    Nume: %s,
    Producător: %s

en: Konica library
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Support for all Konica and several HP cameras.
ro: Biblioteca Konica
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>
    Suport pentru toate aparatele foto Konica și câteva aparate HP.

en: Getting configuration...
ro: Se obține configurarea...

en: Konica Configuration
ro: Configurarea Konica

en: Persistent Settings
ro: Parametrii persistenți

en: Shall the camera beep when taking a picture?
ro: Aparatul foto trebuie să emită un semnal sonor atunci când face o fotografie?

en: Self Timer Time
ro: Ora auto-temporizatorului

en: Auto Off Time
ro: Ora de oprire automată

en: Slide Show Interval
ro: Intervalul de prezentare a diapozitivelor

en: Resolution
ro: Rezoluție

en: Low (576 x 436)
ro: Joasă (576 x 436)

en: Medium (1152 x 872)
ro: Medie (1152 x 872)

en: High (1152 x 872)
ro: Înaltă (1152 x 872)

en: Localization
ro: Localizarea

en: Language
ro: Limba

en: None selected
ro: Niciuna selectată

en: TV Output Format
ro: Formatul de ieșire TV

en: Do not display TV menu
ro: Nu se afișează meniul TV

en: Date Format
ro: Formatul de dată

en: Month/Day/Year
ro: Luna/Ziua/Anul

en: Day/Month/Year
ro: Ziua/Luna/Anul

en: Year/Month/Day
ro: Anul/Luna/Ziua

en: Session-persistent Settings
ro: Parametrii sesiunii persistente

en: On, red-eye reduction
ro: Activată, reducerea efectului de ochi roșii

en: Auto, red-eye reduction
ro: Automată, reducerea efectului de ochi roșii

en: Focus
ro: Focalizare

en: Fixed
ro: Fixat

en: Volatile Settings
ro: Parametrii temporari

en: Self Timer
ro: Temporizator automat

en: Self Timer (next picture only)
ro: Temporizator automat (doar următoarea imagine)

en: Could not find localization data at '%s'
ro: Nu s-au putut găsi datele de localizare la „%s”

en: Localization file too long!
ro: Fișierul de localizare este prea lung!

en: This preview doesn't exist.
ro: Această previzualizare nu există.

en: Data has been corrupted.
ro: Datele au fost corupte.

en: Compiled without EXIF support, no thumbnails available.
ro: Compilat fără suport EXIF, nu sunt disponibile miniaturi.

en: Image type %d is not supported by this camera !
ro: Tipul de imagine %d nu este acceptat de acest aparat foto!

en: Can't delete image %s.
ro: Nu se poate șterge imaginea %s.

en: Can't delete all images.
ro: Nu se pot șterge toate imaginile.

en: Uploading image...
ro: Se încarcă imaginea...

en: Can't upload this image to the camera. An error has occurred.
ro: Nu se poate încărca această imagine în aparat. A apărut o eroare.

en: You must be in record mode to capture images.
ro: Trebuie să vă aflați în modul de înregistrare pentru a capta imagini.

en: No space available to capture new images. You must delete some images.
ro: Nu există spațiu disponibil pentru a captura noi imagini. Trebuie să ștergeți unele imagini.

en: Can't capture new images. Unknown error
ro: Nu se pot captura imagini noi. Eroare necunoscută

en: No answer from the camera.
ro: Niciun răspuns de la cameră.

en: Low
ro: Joasă

en: Medium
ro: Medie

en: High
ro: Înaltă

en: Icons
ro: Pictograme

en: 2.0 m
ro: 2,0 m

en: 0.5 m
ro: 0,5 m

en: 0.1 m
ro: 0,1 m

en: White balance
ro: Balansul de alb

en: Office
ro: Birou

en: Daylight
ro: Lumina zilei

en: Sharpness
ro: Claritate

en: Sharp
ro: Acută

en: Soft
ro: Suavă

en: Color
ro: Culoare

en: Light
ro: Ușoară

en: Deep
ro: Profunzime

en: Black and White
ro: Alb și negru

en: Single
ro: Unică

en: Sequence 9
ro: Secvență de 9 imagini

en: Date display
ro: Afișare dată

en: Anywhere
ro: Oriunde

en: Play mode
ro: Modul de redare

en: Record mode
ro: Modul de înregistrare

en: Everywhere
ro: În orice loc

en: AC
ro: Rețea CA

en: Play
ro: Redare

en: Record
ro: Înregistrare

en: DD/MM/YYYY
ro: ZZ/LL/AAAA

en: YYYY/MM/DD
ro: AAAA/LL/ZZ

en: MM/DD/YYYY
ro: LL/ZZ/AAAA

en: Model: %s
    Capacity: %i Mb
    Power: %s
    Auto Off Time: %i min
    Mode: %s
    Images: %i/%i
    Date display: %s
    Date and Time: %s
ro: Model: %s
    Capacitate: %i Mo
    Alimentare: %s
    Durata de oprire automată: %i min
    Mod: %s
    Imagini: %i/%i
    Afișarea datei: %s
    Data și ora: %s

en: Konica Q-M150 Library
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Support for the french Konica Q-M150.
ro: Biblioteca Konica Q-M150
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Aurelien Croc (AP2C) <programming@ap2c.com>
    http://www.ap2c.com
    Suport pentru Konica Q-M150 în limba franceză.

en: About Konica Q-M150:
    This camera does not allow any changes
    from the outside. So in the configuration, you can
    only see what it is configured on the camera
    but you can not change anything.
    
    If you have some issues with this driver, please e-mail its authors.
ro: Despre Konica Q-M150:
    Acest aparat foto nu permite nicio modificare
    din exterior. Deci, în configurație, puteți vedea
    doar ce este configurat pe cameră,
    dar nu puteți schimba nimic.
    
    Dacă aveți probleme cu acest controlor,
    vă rugăm să trimiteți un e-mail autorilor săi.

en: Largan driver
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>
ro: Controlor pentru Largan
    Hubert Figuiere <hfiguiere@teaser.fr>

en: Your USB camera seems to be a LG GSM.
    Firmware: %s
    Firmware Version: %s
ro: Camera dvs. USB pare a fi un LG GSM.
    Firmware: %s
    Versiunea firmware-ului: %s

en: LG GSM generic driver
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>
ro: Controlor generic pentru LG GSM
    Guillaume Bedot <littletux@zarb.org>

en: Lumix Configuration
ro: Configurația Lumix

en: Clock
ro: Ceas

en: Shutterspeed
ro: Viteza obturatorului

en: Quality
ro: Calitate

en: Video Quality
ro: Calitatea video

en: Movie
ro: Film

en: Autofocus Mode
ro: Modul de focalizare automată

en: Liveview Size
ro: Dimensiunea vizualizării interactive

en: Device Name
ro: Numele dispozitivului

en: MF Assist
ro: Asistent MF

en: MF Assist Mag
ro: Super-asistent MF

en: Lens
ro: Obiectiv

en: Capability
ro: Capacitate

en: All Menu
ro: Tot meniul

en: Cur Menu
ro: Meniul curent

en: Lumix WiFi Library
    Robert Hasson <robert_hasson@yahoo.com>
    Connects to Lumix Cameras over Wifi.
    using the http GET commands.
ro: Biblioteca Lumix WiFi
    Robert Hasson <robert_hasson@yahoo.com>
    Se conectează la camerele Lumix prin Wifi.
    folosind comenzile GET http.

en: Mars MR97310 camera.
    There is %i photo in it.
     | Mars MR97310 camera.
    There are %i photos in it.
ro[0]: Aparatul de fotografiat Mars MR97310.
    Există %i fotografie în el.
ro[1]: Aparatul de fotografiat Mars MR97310.
    Există %i fotografii în el.
ro[2]: Aparatul de fotografiat Mars MR97310.
    Există %i de fotografii în el.

en: This driver supports cameras with Mars MR97310 chip (and direct
    equivalents ??Pixart PACx07??).
    These cameras do not support deletion of photos, nor uploading
    of data.
    Decoding of compressed photos may or may not work well
    and does not work equally well for all supported cameras.
    Photo data processing for Argus QuickClix is NOT SUPPORTED.
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos.
    For further details please consult libgphoto2/camlibs/README.
ro: Acest controlor este compatibil cu camerele cu cipul Mars MR97310
    (și echivalentele directe ??Pixart PACx07??).
    Aceste camere nu acceptă ștergerea fotografiilor și nici încărcarea
    de date.
    Decodificarea fotografiilor comprimate poate să funcționeze sau nu
    și nu funcționează la fel de bine pentru toate camerele compatibile.
    Prelucrarea datelor foto pentru Argus QuickClix NU ESTE IMPLEMENTATĂ.
    Dacă sunt prezente pe cameră, cadrele clipurilor video sunt descărcate
    ca fotografii consecutive.
    Pentru mai multe detalii, consultați libgphoto2/camlibs/README.

en: Mars MR97310 camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ro: Biblioteca camerei Mars MR97310
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Model:			Minolta Dimage V (%s)
    Hardware Revision:	%s
    Firmware Revision:	%s
ro: Model:			Minolta Dimage V (%s)
    Revizuirea dispozitivului: %s
    Revizuirea firmware-ului: %s

en: Host Mode:		%s
    Exposure Correction:	%s
    Exposure Data:		%d
    Date Valid:		%s
    Date:			%d/%02d/%02d %02d:%02d:%02d
    Self Timer Set:		%s
    Quality Setting:	%s
    Play/Record Mode:	%s
    Card ID Valid:		%s
    Card ID:		%d
    Flash Mode:
ro: Modul de conexiune:		%1$s
    Corecția expunerii:	%2$s
    Date de expunere:		%3$d
    Data valabilă:		%4$s
    Data:				/%7$02d/%6$02d/%5$d %8$02d:%9$02d:%10$02d
    Temporizator automat:		%11$s
    Configurare calitate:		%12$s
    Mod de redare/înregistrare:		%13$s
    Card ID valid:		%14$s
    Card ID:			%15$d
    Modul bliț:

en: Remote
ro: La distanță

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Fine
ro: Fin

en: Automatic
ro: Automat

en: Force Flash
ro: Forțare bliț

en: Prohibit Flash
ro: Interzicere bliț

en: Invalid Value ( %d )
ro: Valoare nevalidă ( %d )

en: Battery Level:		%s
    Number of Images:	%d
    Minimum Capacity Left:	%d
    Busy:			%s
    Flash Charging:		%s
    Lens Status:
ro: Nivelul bateriei:         %s
    Număr de imagini:         %d
    Capacitate minimă rămasă: %d
    Ocupat:                   %s
    Încărcare bliț:           %s
    Stare obiectiv:

en: Not Full
ro: Nu este plină

en: Full
ro: Plină

en: Busy
ro: Ocupat

en: Idle
ro: Nu este ocupat

en: Charging
ro: Se încarcă

en: Ready
ro: Gata

en: Lens direction does not match flash light
ro: Direcția obiectivului nu se potrivește cu lumina blițului

en: Lens is not connected
ro: Obiectivul nu este conectat

en: Bad value for lens status %d
ro: Valoare incorectă pentru starea obiectivului %d

en: Card Status:
ro: Starea cardului:

en: Write-protected
ro: Protejat la scriere

en: Unsuitable card
ro: Card nepotrivit

en: Bad value for card status %d
ro: Valoare incorectă pentru starea cardului %d

en: Minolta Dimage V Camera Library
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Special thanks to Minolta for the spec.
ro: Biblioteca camerei Minolta Dimage V
    %s
    Gus Hartmann <gphoto@gus-the-cat.org>
    Mulțumiri speciale către Minolta pentru specificații.

en: FlashLight : Auto (RedEye Reduction)
ro: Bliț: automat (reducere ochi roșii)

en: FlashLight : Auto
ro: Bliț: automat

en: FlashLight : On (RedEye Reduction)
ro: Bliț: activat (reducere ochi roșii)

en: FlashLight : On
ro: Bliț: activat

en: FlashLight : Off
ro: Bliț: dezactivat

en: FlashLight : undefined
ro: Bliț: nedefinit

en: Summary for Mustek MDC800:
ro: Rezumat pentru Mustek MDC800:

en: no status reported.
ro: nu s-a raportat nicio stare.

en: Compact Flash Card detected
ro: S-a detectat un card CompactFlash

en: No Compact Flash Card detected
ro: Nu s-a detectat cardul CompactFlash

en: Current Mode: Camera Mode
ro: Modul curent: Mod cameră

en: Current Mode: Playback Mode
ro: Modul curent: Mod redare

en: Batteries are ok.
ro: Bateriile sunt în regulă.

en: Batteries are low.
ro: Bateriile sunt descărcate.

en: Mustek MDC-800 gPhoto2 Library
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Ported to gphoto2 by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Supports Serial and USB Protocols.
ro: Biblioteca gPhoto2 Mustek MDC-800
    Henning Zabel <henning@uni-paderborn.de>
    Adaptată la gphoto2 de Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Suportă protocoalele serial și USB.

en: coolshot library v
ro: biblioteca coolshot v

en: Disconnecting camera.
ro: Se deconectează camera.

en: Downloading image %s.
ro: Se descarcă imaginea %s.

en: Uploading image: %s.
ro: Se încarcă imaginea: %s.

en: File size is %ld bytes. The size of the largest file possible to upload is: %i bytes.
ro: Dimensiunea fișierului este de %ld octeți. Dimensiunea celui mai mare fișier care poate fi încărcat este: %i octeți.

en: Uploading...
ro: Se încarcă...

en: Deleting image %s.
ro: Se șterge imaginea %s.

en: Panasonic DC1000 gPhoto library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
ro: Biblioteca gPhoto Panasonic DC1000
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Bazată pe programul dc1000 scris de
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> și
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Downloading %s.
ro: Se descarcă %s.

en: Panasonic DC1580 gPhoto2 library
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Based on dc1000 program written by
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> and
    Galen Brooks <galen@nine.com>.
ro: Biblioteca gPhoto2 Panasonic DC1580
    Mariusz Zynel <mariusz@mizar.org>
    
    Bazată pe programul dc1000 scris de
    Fredrik Roubert <roubert@df.lth.se> și
    Galen Brooks <galen@nine.com>.

en: Downloading '%s'...
ro: Se descarcă „%s”...

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic introduced image capturing technology called PHOTOSHOT for the first time, in this series of Palmcorders.  Images are stored in JPEG format on an internal flashcard and can be transferred to a computer through the built-in serial port.  Images are saved in one of two resolutions; NORMAL is 320x240 and FINE is 640x480.  The CCD device which captures the images from the lens is only 300K and thus produces only low quality pictures.
ro: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    
    Panasonic a introdus pentru prima dată tehnologia de captare a imaginilor numită PHOTOSHOT, în această serie de camere Palmcorders.  Imaginile sunt stocate în format JPEG pe un card flash intern și pot fi transferate la un calculator prin intermediul portului serial încorporat.  Imaginile sunt salvate la una dintre cele două rezoluții: NORMALĂ - 320x240 și FINĂ - 640x480.  Dispozitivul CCD care captează imaginile de la obiectiv este de numai 300K și, prin urmare, produce numai imagini de calitate redusă.

en: Known problems:
    
    If communications problems occur, reset the camera and restart the application.  The driver is not robust enough yet to recover from these situations, especially if a problem occurs and the camera is not properly shutdown at speeds faster than 9600.
ro: Probleme cunoscute:
    
    Dacă apar probleme de comunicare, reinițiați camera și reporniți aplicația.  Controlorul nu este încă suficient de robust pentru a se recupera din aceste situații, mai ales dacă apare o problemă și camera nu este oprită corespunzător la viteze mai mari de 9600bps.

en: Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder Driver
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>
ro: Controlor pentru Panasonic PV-L859-K/PV-L779-K Palmcorder
    Andrew Selkirk <aselkirk@mailandnews.com>

en:  Total memory is %8d bytes.
     Free memory is  %8d bytes.
     Filecount: %d
ro:  Memoria totală este de %8d octeți.
     Memoria liberă este de %8d octeți.
     Numărul de fișiere: %d

en: Creative PC-CAM 300
     Authors: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    and: Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>
ro: Creative PC-CAM 300
     Autori: Till Adam
    <till@adam-lilienthal.de>
    și: Miah Gregory
     <mace@darksilence.net>

en: Downloading file...
ro: Se descarcă fișierul...

en: Creative PC-CAM600
    Author: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>
ro: Creative PC-CAM600
    Autor: Peter Kajberg <pbk@odense.kollegienet.dk>

en: pccam600_init: Expected > %d blocks got %d
ro: pccam600_init: Se așteptau > %d blocuri, s-au primit %d

en: pccam600_get_file:got index %d but expected index > %d
ro: pccam600_get_file: s-a obținut indicele %d, dar se aștepta ca indicele să fie > %d

en: pccam600_close: return value was %d instead of %d
ro: pccam600_close: valoarea de returnare a fost %d în loc de %d

en: pccam600_init: Expected %d blocks got %d
ro: pccam600_init: Se așteptau %d blocuri, s-au primit %d

en: pccam600 init: Unexpected error: gp_port_read returned %d instead of %d
ro: pccam600 init: Eroare neașteptată: gp_port_read a returnat %d în loc de %d

en: Pentax K DSLR capture driver.
    Using code from pktriggercord by Andras Salamon.
    Collected Status Information:
    %s
ro: Controlor de captare a imaginilor pentru Pentax K DSLR.
    Folosind codul din pktriggercord de Andras Salamon.
    Informații de stare colectate:
    %s

en: Unknown format %d
ro: Format necunoscut %d

en: Image Size
ro: Dimensiunea imaginii

en: Image Quality
ro: Calitatea imaginii

en: Aperture at Lens Minimum Focal Length
ro: Deschiderea la lungimea focală minimă a obiectivului

en: Aperture at Lens Maximum Focal Length
ro: Deschiderea la lungimea focală maximă a obiectivului

en: Shooting Mode
ro: Modul de fotografiere

en: GREEN
ro: VERDE

en: Unknown mode %d
ro: Mod necunoscut %d

en: You need to switch the shooting mode or the camera to 'B' for bulb exposure.
ro: Trebuie să comutați modul de fotografiere sau aparatul foto pe „B” pentru expunerea cu lampă.

en: Download program for several Polaroid cameras. Originally written by Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us>, and adapted for gphoto2 by Nathan Stenzel <nathanstenzel@users.sourceforge.net> and Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Polaroid 640SE testing was done by Michael Golden <naugrim@juno.com>.
ro: Program de descărcare pentru mai multe camere Polaroid. Scris inițial de Peter Desnoyers <pjd@fred.cambridge.ma.us>, și adaptat pentru gphoto2 de Nathan Stenzel <nathanstenzel@users.sourceforge.net> și Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
    Testarea pentru Polaroid 640SE a fost făcută de Michael Golden <naugrim@juno.com>.

en: Download program for GrandTek 98x based cameras. Originally written by Chris Byrne <adapt@ihug.co.nz>, and adapted for gphoto2 by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.Protocol enhancements and postprocessing for Jenoptik JD350e by Michael Trawny <trawny99@users.sourceforge.net>. Bugfixes by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
ro: Program de descărcare pentru camerele GrandTek 98x. Scris inițial de Chris Byrne <adapt@ihug.co.nz>, și adaptat pentru gphoto2 de Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>. Îmbunătățiri de protocol și postprocesare pentru Jenoptik JD350e de Michael Trawny <trawny99@users.sourceforge.net>. Corecții de erori aduse de Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.

en: Flash Setting
ro: Configurarea blițului

en: Auto Power Off (minutes)
ro: Oprire automată (minute)

en: Information
ro: Informaţii

en: normal
ro: normală

en: fine
ro: fină

en: superfine
ro: superfină

en: on
ro: activă

en: off
ro: inactivă

en: play
ro: redare

en: record
ro: înregistrare

en: menu
ro: meniu

en: battery
ro: baterie

en: a/c adaptor
ro: adaptor ca/cc

en: Received unexpected header (%i)
ro: S-a primit un antet neașteptat (%i)

en: Received unexpected response
ro: S-a primit un răspuns neașteptat

en: Checksum error
ro: Eroare la verificarea sumei de control

en: The camera did not accept the command.
ro: Camera nu a acceptat comanda.

en: The camera sent more bytes than expected (%i)
ro: Camera a trimis mai mulți octeți decât se aștepta (%i)

en: Requested information about picture %i (= 0x%x), but got information about picture %i back
ro: S-au cerut informații despre imaginea %i (= 0x%x), dar s-au primit înapoi informații despre imaginea %i

en: %i bytes of an unknown image format have been received. Please write to %s and ask for assistance.
ro: Au fost primiți %i octeți dintr-un format de imagine necunoscut. Vă rugăm să scrieți la %s și să solicitați asistență.

en: Download program for Polaroid DC700 camera. Originally written by Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> for gphoto-4.x. Adapted for gphoto2 by Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.
ro: Program de descărcare pentru aparatul foto Polaroid DC700. Scris inițial de Ryan Lantzer <rlantzer@umr.edu> pentru gphoto-4.x. Adaptat pentru gphoto2 de Lutz Mueller <lutz@users.sf.net>.

en: How long will it take until the camera powers off?
ro: Cât timp va trece până când camera se va opri?

en: Image
ro: Imagine

en: Date: %i/%02i/%02i %02i:%02i:%02i
    Pictures taken: %i
    Free pictures: %i
    Software version: %s
    Baudrate: %s
    Memory: %i megabytes
    Camera mode: %s
    Image quality: %s
    Flash setting: %s
    Information: %s
    Timer: %s
    LCD: %s
    Auto power off: %i minutes
    Power source: %s
ro: Data: %3$02i/%2$02i/%1$i %4$02i:%5$02i:%6$02i
    Imagini capturate: %7$i
    Imagini libere: %8$i
    Versiunea de software: %9$s
    Viteza de transmisie: %10$s bauds
    Memorie: %11$i megaocteți
    Modul camerei: %12$s
    Calitatea imaginii: %13$s
    Configurație bliț: %14$s
    Informații: %15$s
    Temporizator: %16$s
    LCD: %17$s
    Oprire automată: %18$i minute
    Sursa de alimentare: %19$s

en: The requested port type (%i) is not supported by this driver.
ro: Tipul de port solicitat (%i) nu este acceptat de acest controlor.

en: CHDK lua engine reports error: %s
ro: Motorul lua CHDK raportează eroarea: %s

en: PTP2 / CHDK driver
    (c) 2015-%d by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    This is a PTP subdriver that supports CHDK using Canon cameras.
    
    Enjoy!
ro: Controlor PTP2 / CHDK
    Drepturi de autor © 2015-%d de Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    Acesta este un sub-controlor PTP care suportă CHDK folosind camere Canon.
    
    Bucurați-vă de el!

en: CHDK %d.%d Status:
ro: CHDK %d.%d Stare:

en: Mode: %d
ro: Mod: %d

en: TV96: %d, Shutterspeed: %f
ro: TV96: %d, Viteza obturatorului: %f

en: AV96: %d, Aperture: %f
ro: AV96: %d, Diafragmă: %f

en: Focus: %d
ro: Focalizare: %d

en: ISO Mode: %d
ro: Modul ISO: %d

en: Optical Temperature: %d
ro: Temperatura optică: %d

en: CCD Temperature: %d
ro: Temperatura CCD: %d

en: Battery Temperature: %d
ro: Temperatura bateriei: %d

en: Flash Mode: %d
ro: Modul de bliț %d

en: Raw ISO
ro: ISO brut

en: Press
ro: Apăsare

en: Release
ro: Eliberare

en: Click
ro: Clic pe

en: Capture Mode
ro: Modul de captură

en: AE Lock
ro: Blocare AE

en: AF Lock
ro: Blocare AF

en: MF Lock
ro: Blocare MF

en: Orientation
ro: Orientare

en: Image Settings
ro: Parametrii de imagine

en: CHDK get live data failed
ro: CHDK a eșuat în obținerea datelor în direct

en: CHDK get live data failed: incomplete data (%d bytes) returned
ro: CHDK a eșuat în obținerea datelor în direct: date incomplete (%d octeți) returnate

en: CHDK did not leave recording mode.
ro: CHDK nu a ieșit din modul înregistrare.

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon capture
ro: Din păcate, camera dvs. Canon nu acceptă captura Canon

en: Unknown value %04x
ro: Valoare necunoscută %04x

en: unexpected datatype %i
ro: tip de date neașteptat %i

en: Target value is not in enumeration.
ro: Valoarea țintă nu se află în enumerare.

en: Sony was not able to set the new value, is it valid?
ro: Sony nu a reușit să stabilească noua valoare, este valabilă?

en: One-push Automatic
ro: Automat cu o singură atingere

en: Fluorescent
ro: Lumină artificială - lampă fluorescentă

en: Tungsten
ro: Lumină artificială - lampă cu incandescență

en: Cloudy
ro: Înnorat

en: Shade
ro: Umbră

en: Color Temperature
ro: Temperatura culorii

en: Preset
ro: Predefinit

en: Natural light auto
ro: Lumină naturală, automat

en: Fluorescent Lamp 1
ro: Lampă fluorescentă 1

en: Fluorescent Lamp 2
ro: Lampă fluorescentă 2

en: Fluorescent Lamp 3
ro: Lampă fluorescentă 3

en: Fluorescent Lamp 4
ro: Lampă fluorescentă 4

en: Fluorescent Lamp 5
ro: Lampă fluorescentă 5

en: Choose Color Temperature
ro: Alegerea temperaturii de culoare

en: Preset Custom 1
ro: Predefinire personalizată 1

en: Preset Custom 2
ro: Predefinire personalizată 2

en: Preset Custom 3
ro: Predefinire personalizată 3

en: Preset Custom 4
ro: Predefinire personalizată 4

en: Preset Custom 5
ro: Predefinire personalizată 5

en: Fluorescent: Warm White
ro: Fluorescent: alb cald

en: Fluorescent: Cold White
ro: Fluorescent: alb rece

en: Fluorescent: Day White
ro: Fluorescent: alb de zi

en: Fluorescent: Daylight
ro: Fluorescent: lumina zilei

en: Preset 1
ro: Predefinire 1

en: Preset 2
ro: Predefinire 2

en: Preset 3
ro: Predefinire 3

en: Underwater: Auto
ro: Subacvatic: automat

en: Tungsten 2
ro: Lumină artificială - lampă cu incandescență 2

en: Fluorescent: White
ro: Fluorescent: alb

en: Fluorescent: Tungsten
ro: Fluorescent - lampă cu incandescență

en: Preset 4
ro: Predefinire 4

en: Custom
ro: Personalizată

en: JPEG Fine
ro: JPEG fin

en: JPEG Normal
ro: JPEG normal

en: RAW + JPEG Fine
ro: BRUT + JPEG fin

en: RAW + JPEG Normal
ro: RAW + JPEG normal

en: Weak Small
ro: Slab mic

en: Strong Small
ro: Puternic mic

en: Weak Large
ro: Slab mare

en: Strong Large
ro: Puternic mare

en: Off Small
ro: Dezactivare mic

en: Off Large
ro: Dezactivare mare

en: Large Fine JPEG+RAW
ro: RAW + JPEG fin mare

en: Large Normal JPEG+RAW
ro: RAW + JPEG normal mare

en: Medium Normal JPEG+RAW
ro: RAW + JPEG normal mediu

en: Small Normal JPEG+RAW
ro: RAW + JPEG normal mic

en: Single frame
ro: Un singur cadru

en: Continuous low speed
ro: Continuu la viteză mică

en: Continuous high speed
ro: Continuu la viteză mare

en: Self-timer
ro: Autodeclanșator

en: Mup Mirror up
ro: Mup (oglindă sus)

en: Single Shot
ro: O singură captură

en: Continuous Shooting Hi
ro: Fotografiere continuă Hi

en: Continuous Shooting Hi+
ro: Fotografiere continuă Hi+

en: Continuous Shooting Hi-Live
ro: Fotografiere continuă Hi-Live

en: Continuous Shooting Lo
ro: Fotografiere continuă Lo

en: Continuous Shooting
ro: Fotografiere continuă

en: Continuous Shooting Speed Priority
ro: Prioritate viteză fotografiere continuă

en: Continuous Shooting Mid
ro: Fotografiere continuă Mid

en: Continuous Shooting Mid-Live
ro: Fotografiere continuă Mid-Live

en: Continuous Shooting Lo-Live
ro: Fotografiere continuă Lo-Live

en: Timelapse
ro: Cadență de timp

en: Self Timer 5 Sec.
ro: Temporizator automat 5 sec.

en: Self Timer 10 Sec.
ro: Temporizator automat 10 sec.

en: Self Timer 2 Sec.
ro: Temporizator automat 2 sec.

en: Continuous Bracket 0.3 EV 2 Img. +
ro: Încadrare continuă 0.3 EV 2 Img. +

en: Continuous Bracket 0.3 EV 2 Img. -
ro: Încadrare continuă 0.3 EV 2 Img. -

en: Continuous Bracket 0.3 EV 3 Img.
ro: Încadrare continuă 0.3 EV 3 Img.

en: Continuous Bracket 0.3 EV 5 Img.
ro: Încadrare continuă 0.3 EV 5 Img.

en: Continuous Bracket 0.3 EV 7 Img.
ro: Încadrare continuă 0.3 EV 7 Img.

en: Continuous Bracket 0.3 EV 9 Img.
ro: Încadrare continuă 0.3 EV 9 Img.

en: Continuous Bracket 0.5 EV 2 Img. +
ro: Încadrare continuă 0.5 EV 2 Img. +

en: Continuous Bracket 0.5 EV 2 Img. -
ro: Încadrare continuă 0.5 EV 2 Img. -

en: Continuous Bracket 0.5 EV 3 Img.
ro: Încadrare continuă 0.5 EV 3 Img.

en: Continuous Bracket 0.5 EV 5 Img.
ro: Încadrare continuă 0.5 EV 5 Img.

en: Continuous Bracket 0.5 EV 7 Img.
ro: Încadrare continuă 0.5 EV 7 Img.

en: Continuous Bracket 0.5 EV 9 Img.
ro: Încadrare continuă 0.5 EV 9 Img.

en: Continuous Bracket 0.7 EV 2 Img. +
ro: Încadrare continuă 0.7 EV 2 Img. +

en: Continuous Bracket 0.7 EV 2 Img. -
ro: Încadrare continuă 0.7 EV 2 Img. -

en: Continuous Bracket 0.7 EV 3 Img.
ro: Încadrare continuă 0.7 EV 3 Img.

en: Continuous Bracket 0.7 EV 5 Img.
ro: Încadrare continuă 0.7 EV 5 Img.

en: Continuous Bracket 0.7 EV 7 Img.
ro: Încadrare continuă 0.7 EV 7 Img.

en: Continuous Bracket 0.7 EV 9 Img.
ro: Încadrare continuă 0.7 EV 9 Img.

en: Continuous Bracket 1.0 EV 2 Img. +
ro: Încadrare continuă 1.0 EV 2 Img. +

en: Continuous Bracket 1.0 EV 2 Img. -
ro: Încadrare continuă 1.0 EV 2 Img. -

en: Continuous Bracket 1.0 EV 3 Img.
ro: Încadrare continuă 1.0 EV 3 Img.

en: Continuous Bracket 1.0 EV 5 Img.
ro: Încadrare continuă 1.0 EV 5 Img.

en: Continuous Bracket 1.0 EV 7 Img.
ro: Încadrare continuă 1.0 EV 7 Img.

en: Continuous Bracket 1.0 EV 9 Img.
ro: Încadrare continuă 1.0 EV 9 Img.

en: Continuous Bracket 1.3 EV 2 Img. +
ro: Încadrare continuă 1.3 EV 2 Img. +

en: Continuous Bracket 1.3 EV 2 Img. -
ro: Încadrare continuă 1.3 EV 2 Img. -

en: Continuous Bracket 1.3 EV 3 Img.
ro: Încadrare continuă 1.3 EV 3 Img.

en: Continuous Bracket 1.3 EV 5 Img.
ro: Încadrare continuă 1.3 EV 5 Img.

en: Continuous Bracket 1.3 EV 7 Img.
ro: Încadrare continuă 1.3 EV 7 Img.

en: Continuous Bracket 1.5 EV 2 Img. +
ro: Încadrare continuă 1.5 EV 2 Img. +

en: Continuous Bracket 1.5 EV 2 Img. -
ro: Încadrare continuă 1.5 EV 2 Img. -

en: Continuous Bracket 1.5 EV 3 Img.
ro: Încadrare continuă 1.5 EV 3 Img.

en: Continuous Bracket 1.5 EV 5 Img.
ro: Încadrare continuă 1.5 EV 5 Img.

en: Continuous Bracket 1.5 EV 7 Img.
ro: Încadrare continuă 1.5 EV 7 Img.

en: Continuous Bracket 1.7 EV 2 Img. +
ro: Încadrare continuă 1.7 EV 2 Img. +

en: Continuous Bracket 1.7 EV 2 Img. -
ro: Încadrare continuă 1.7 EV 2 Img. -

en: Continuous Bracket 1.7 EV 3 Img.
ro: Încadrare continuă 1.7 EV 3 Img.

en: Continuous Bracket 1.7 EV 5 Img.
ro: Încadrare continuă 1.7 EV 5 Img.

en: Continuous Bracket 1.7 EV 7 Img.
ro: Încadrare continuă 1.7 EV 7 Img.

en: Continuous Bracket 2.0 EV 2 Img. +
ro: Încadrare continuă 2.0 EV 2 Img. +

en: Continuous Bracket 2.0 EV 2 Img. -
ro: Încadrare continuă 2.0 EV 2 Img. -

en: Continuous Bracket 2.0 EV 3 Img.
ro: Încadrare continuă 2.0 EV 3 Img.

en: Continuous Bracket 2.0 EV 5 Img.
ro: Încadrare continuă 2.0 EV 5 Img.

en: Continuous Bracket 2.0 EV 7 Img.
ro: Încadrare continuă 2.0 EV 7 Img.

en: Continuous Bracket 2.3 EV 2 Img. +
ro: Încadrare continuă 2.3 EV 2 Img. +

en: Continuous Bracket 2.3 EV 2 Img. -
ro: Încadrare continuă 2.3 EV 2 Img. -

en: Continuous Bracket 2.3 EV 3 Img.
ro: Încadrare continuă 2.3 EV 3 Img.

en: Continuous Bracket 2.3 EV 5 Img.
ro: Încadrare continuă 2.3 EV 5 Img.

en: Continuous Bracket 2.5 EV 2 Img. +
ro: Încadrare continuă 2.5 EV 2 Img. +

en: Continuous Bracket 2.5 EV 2 Img. -
ro: Încadrare continuă 2.5 EV 2 Img. -

en: Continuous Bracket 2.5 EV 3 Img.
ro: Încadrare continuă 2.5 EV 3 Img.

en: Continuous Bracket 2.5 EV 5 Img.
ro: Încadrare continuă 2.5 EV 5 Img.

en: Continuous Bracket 2.7 EV 2 Img. +
ro: Încadrare continuă 2.7 EV 2 Img. +

en: Continuous Bracket 2.7 EV 2 Img. -
ro: Încadrare continuă 2.7 EV 2 Img. -

en: Continuous Bracket 2.7 EV 3 Img.
ro: Încadrare continuă 2.7 EV 3 Img.

en: Continuous Bracket 2.7 EV 5 Img.
ro: Încadrare continuă 2.7 EV 5 Img.

en: Continuous Bracket 3.0 EV 2 Img. +
ro: Încadrare continuă 3.0 EV 2 Img. +

en: Continuous Bracket 3.0 EV 2 Img. -
ro: Încadrare continuă 3.0 EV 2 Img. -

en: Continuous Bracket 3.0 EV 3 Img.
ro: Încadrare continuă 3.0 EV 3 Img.

en: Continuous Bracket 3.0 EV 5 Img.
ro: Încadrare continuă 3.0 EV 5 Img.

en: Single Bracket 0.3 EV 2 Img. +
ro: Încadrare simplă 0.3 EV 2 Img. +

en: Single Bracket 0.3 EV 2 Img. -
ro: Încadrare simplă 0.3 EV 2 Img. -

en: Single Bracket 0.3 EV 3 Img.
ro: Încadrare simplă 0.3 EV 3 Img.

en: Single Bracket 0.3 EV 5 Img.
ro: Încadrare simplă 0.3 EV 5 Img.

en: Single Bracket 0.3 EV 7 Img.
ro: Încadrare simplă 0.3 EV 7 Img.

en: Single Bracket 0.3 EV 9 Img.
ro: Încadrare simplă 0.3 EV 9 Img.

en: Single Bracket 0.5 EV 2 Img. +
ro: Încadrare simplă 0.5 EV 2 Img. +

en: Single Bracket 0.5 EV 2 Img. -
ro: Încadrare simplă 0.5 EV 2 Img. -

en: Single Bracket 0.5 EV 3 Img.
ro: Încadrare simplă 0.5 EV 3 Img.

en: Single Bracket 0.5 EV 5 Img.
ro: Încadrare simplă 0.5 EV 5 Img.

en: Single Bracket 0.5 EV 7 Img.
ro: Încadrare simplă 0.5 EV 7 Img.

en: Single Bracket 0.5 EV 9 Img.
ro: Încadrare simplă 0.5 EV 9 Img.

en: Single Bracket 0.7 EV 2 Img. +
ro: Încadrare simplă 0.7 EV 2 Img. +

en: Single Bracket 0.7 EV 2 Img. -
ro: Încadrare simplă 0.7 EV 2 Img. -

en: Single Bracket 0.7 EV 3 Img.
ro: Încadrare simplă 0.7 EV 3 Img.

en: Single Bracket 0.7 EV 5 Img.
ro: Încadrare simplă 0.7 EV 5 Img.

en: Single Bracket 0.7 EV 7 Img.
ro: Încadrare simplă 0.7 EV 7 Img.

en: Single Bracket 0.7 EV 9 Img.
ro: Încadrare simplă 0.7 EV 9 Img.

en: Single Bracket 1.0 EV 2 Img. +
ro: Încadrare simplă 1.0 EV 2 Img. +

en: Single Bracket 1.0 EV 2 Img. -
ro: Încadrare simplă 1.0 EV 2 Img. -

en: Single Bracket 1.0 EV 3 Img.
ro: Încadrare simplă 1.0 EV 3 Img.

en: Single Bracket 1.0 EV 5 Img.
ro: Încadrare simplă 1.0 EV 5 Img.

en: Single Bracket 1.0 EV 7 Img.
ro: Încadrare simplă 1.0 EV 7 Img.

en: Single Bracket 1.0 EV 9 Img.
ro: Încadrare simplă 1.0 EV 9 Img.

en: Single Bracket 1.3 EV 2 Img. +
ro: Încadrare simplă 1.3 EV 2 Img. +

en: Single Bracket 1.3 EV 2 Img. -
ro: Încadrare simplă 1.3 EV 2 Img. -

en: Single Bracket 1.3 EV 3 Img.
ro: Încadrare simplă 1.3 EV 3 Img.

en: Single Bracket 1.3 EV 5 Img.
ro: Încadrare simplă 1.3 EV 5 Img.

en: Single Bracket 1.3 EV 7 Img.
ro: Încadrare simplă 1.3 EV 7 Img.

en: Single Bracket 1.5 EV 2 Img. +
ro: Încadrare simplă 1.5 EV 2 Img. +

en: Single Bracket 1.5 EV 2 Img. -
ro: Încadrare simplă 1.5 EV 2 Img. -

en: Single Bracket 1.5 EV 3 Img.
ro: Încadrare simplă 1.5 EV 3 Img.

en: Single Bracket 1.5 EV 5 Img.
ro: Încadrare simplă 1.5 EV 5 Img.

en: Single Bracket 1.5 EV 7 Img.
ro: Încadrare simplă 1.5 EV 7 Img.

en: Single Bracket 1.7 EV 2 Img. +
ro: Încadrare simplă 1.7 EV 2 Img. +

en: Single Bracket 1.7 EV 2 Img. -
ro: Încadrare simplă 1.7 EV 2 Img. -

en: Single Bracket 1.7 EV 3 Img.
ro: Încadrare simplă 1.7 EV 3 Img.

en: Single Bracket 1.7 EV 5 Img.
ro: Încadrare simplă 1.7 EV 5 Img.

en: Single Bracket 1.7 EV 7 Img.
ro: Încadrare simplă 1.7 EV 7 Img.

en: Single Bracket 2.0 EV 2 Img. +
ro: Încadrare simplă 2.0 EV 2 Img. +

en: Single Bracket 2.0 EV 2 Img. -
ro: Încadrare simplă 2.0 EV 2 Img. -

en: Single Bracket 2.0 EV 3 Img.
ro: Încadrare simplă 2.0 EV 3 Img.

en: Single Bracket 2.0 EV 5 Img.
ro: Încadrare simplă 2.0 EV 5 Img.

en: Single Bracket 2.0 EV 7 Img.
ro: Încadrare simplă 2.0 EV 7 Img.

en: Single Bracket 2.3 EV 2 Img. +
ro: Încadrare simplă 2.3 EV 2 Img. +

en: Single Bracket 2.3 EV 2 Img. -
ro: Încadrare simplă 2.3 EV 2 Img. -

en: Single Bracket 2.3 EV 3 Img.
ro: Încadrare simplă 2.3 EV 3 Img.

en: Single Bracket 2.3 EV 5 Img.
ro: Încadrare simplă 2.3 EV 5 Img.

en: Single Bracket 2.5 EV 2 Img. +
ro: Încadrare simplă 2.5 EV 2 Img. +

en: Single Bracket 2.5 EV 2 Img. -
ro: Încadrare simplă 2.5 EV 2 Img. -

en: Single Bracket 2.5 EV 3 Img.
ro: Încadrare simplă 2.5 EV 3 Img.

en: Single Bracket 2.5 EV 5 Img.
ro: Încadrare simplă 2.5 EV 5 Img.

en: Single Bracket 2.7 EV 2 Img. +
ro: Încadrare simplă 2.7 EV 2 Img. +

en: Single Bracket 2.7 EV 2 Img. -
ro: Încadrare simplă 2.7 EV 2 Img. -

en: Single Bracket 2.7 EV 3 Img.
ro: Încadrare simplă 2.7 EV 3 Img.

en: Single Bracket 2.7 EV 5 Img.
ro: Încadrare simplă 2.7 EV 5 Img.

en: Single Bracket 3.0 EV 2 Img. +
ro: Încadrare simplă 3.0 EV 2 Img. +

en: Single Bracket 3.0 EV 2 Img. -
ro: Încadrare simplă 3.0 EV 2 Img. -

en: Single Bracket 3.0 EV 3 Img.
ro: Încadrare simplă 3.0 EV 3 Img.

en: Single Bracket 3.0 EV 5 Img.
ro: Încadrare simplă 3.0 EV 5 Img.

en: White Balance Bracket Lo
ro: Limita inferioară a intervalului de balans de alb

en: White Balance Bracket Hi
ro: Limita superioară a intervalului de balans de alb

en: DRO Bracket Lo
ro: Încadrare DRO Lo

en: DRO Bracket Hi
ro: Încadrare DRO Hi

en: LPF Bracket
ro: Încadrare LPF

en: Remote Commander
ro: Comandă de la distanță

en: Mirror Up
ro: Oglindă sus

en: Self Portrait 1 Person
ro: Autoportret 1 persoană

en: Self Portrait 2 People
ro: Autoportret 2 persoane

en: Continuous Self Timer 3 Img.
ro: Temporizator automat continuu 3 img.

en: Continuous Self Timer 5 Img.
ro: Temporizator automat continuu 5 img.

en: Continuous Self Timer 3 Img. 5 Sec.
ro: Temporizator automat continuu 3 img. 5 sec.

en: Continuous Self Timer 5 Img. 5 Sec.
ro: Temporizator automat continuu 5 img. 5 sec.

en: Continuous Self Timer 3 Img. 2 Sec.
ro: Temporizator automat continuu 3 img. 2 sec.

en: Continuous Self Timer 5 Img. 2 Sec.
ro: Temporizator automat continuu 5 img. 2 sec.

en: Spot Burst Shooting Lo
ro: Fotografiere în rafală Lo

en: Spot Burst Shooting Mid
ro: Fotografiere în rafală Mid

en: Spot Burst Shooting Hi
ro: Fotografiere în rafală Hi

en: Focus Bracket
ro: Încadrare focalizată

en: Black & White
ro: Alb și negru

en: Black & White+Ye Filter
ro: Alb și negru + Filtru galben

en: Black & White+R Filter
ro: Alb și negru + Filtru roșu

en: Black & White+G Filter
ro: Alb și negru + Filtru verde

en: Classic Chrome
ro: Cromatică clasică

en: ACROS+Ye Filter
ro: ACROS + Filtru galben

en: ACROS+R Filter,
ro: ACROS + Filtru roșu,

en: ACROS+G Filter
ro: ACROS + Filtru verde

en: Classic Neg
ro: Negativ clasic

en: undefined
ro: nedefinit

en: economy
ro: economic

en: lossless
ro: fără pierderi

en: Undefined
ro: Nedefinit

en: Lock
ro: Blocare

en: Night Portrait
ro: Portret de noapte

en: Sports
ro: Sport

en: Landscape
ro: Peisaj

en: Closeup
ro: Prim-plan (de aproape)

en: Flash Off
ro: Bliț oprit

en: Creative Auto
ro: Creativ automat

en: Handheld Night Scene
ro: Scenă nocturnă făcută manual

en: HDR Backlight Control
ro: HDR cu control al luminii de fundal

en: Food
ro: Mâncare

en: Grainy B/W
ro: Granulație Alb/Negru

en: Soft focus
ro: Focalizare prin software

en: Toy camera effect
ro: Efect de cameră de jucărie

en: Fish-eye effect
ro: Efect de ochi de pește

en: Water painting effect
ro: Efect de pictură în acuarelă

en: Miniature effect
ro: Efect de miniatură

en: HDR art standard
ro: HDR artistic standard

en: HDR art vivid
ro: Artă plină de viață HDR

en: HDR art bold
ro: Artă îndrăzneață HDR

en: HDR art embossed
ro: Artă în relief HDR

en: Panning
ro: Panoramare

en: Self Portrait
ro: Autoportret

en: Hybrid Auto
ro: Hibrid-automat

en: Smooth skin
ro: Piele netedă

en: Standard (disabled in manual exposure)
ro: Standard (dezactivată în expunerea manuală)

en: Low (disabled in manual exposure)
ro: Joasă (dezactivată în expunerea manuală)

en: Off (disabled in manual exposure)
ro: Oprită (dezactivată în expunerea manuală)

en: High (disabled in manual exposure)
ro: Ridicată (dezactivată în expunerea manuală)

en: red eye suppression
ro: eliminarea ochilor roșii

en: fill in
ro: echilibrare: bliț - lumina ambientală

en: auto + red eye suppression
ro: automat + eliminarea ochilor roșii

en: on + red eye suppression
ro: activat + eliminarea ochilor roșii

en: Commander
ro: Comandant

en: Repeating
ro: Repetare

en: Auto Aperture
ro: Deschiderea automată a diafragmei

en: Full Manual
ro: Complet manual

en: Application
ro: Aplicație

en: Large
ro: Groß

en: Small
ro: Mic

en: MF (fixed)
ro: MF (fix)

en: MF (selection)
ro: MF (selecție)

en: Center-weighted
ro: Pondere centrală

en: Average
ro: Mediu

en: Evaluative
ro: Evaluativ

en: Partial
ro: Parțial

en: Center-weighted average
ro: Media ponderată la centru

en: Spot metering interlocked with AF frame
ro: Punct de măsurare asociat cadrului de focalizare automată

en: Multi spot
ro: Multi punct

en: Faithful
ro: Fidel

en: Monochrome
ro: Monocromatic

en: Fine detail
ro: Detalii fine

en: User defined 1
ro: Definit de utilizator 1

en: User defined 2
ro: Definit de utilizator 2

en: User defined 3
ro: Definit de utilizator 3

en: Focusing Point on Center Only, Manual
ro: Punct de focalizare doar pe centru, manual

en: Focusing Point on Center Only, Auto
ro: Punct de focalizare doar pe centru, automat

en: Multiple Focusing Points (No Specification), Manual
ro: Puncte de focalizare multiple (fără specificații), manual

en: Multiple Focusing Points, Auto
ro: Puncte de focalizare multiple, automat

en: Multiple Focusing Points (Right)
ro: Puncte de focalizare multiple (dreapta)

en: Multiple Focusing Points (Center)
ro: Puncte de focalizare multiple (centru)

en: Multiple Focusing Points (Left)
ro: Puncte de focalizare multiple (stânga)

en: Medium 1
ro: Mediu 1

en: Medium 2
ro: Mediu 2

en: Medium 3
ro: Mediu 3

en: 10 seconds
ro: 10 secunde

en: 2 seconds
ro: 2 secunde

en: MOBILE
ro: TEL-MOBIL

en: TFT + MOBILE
ro: TFT + TEL-MOBIL

en: PC + MOBILE
ro: PC + TEL-MOBIL

en: TFT + PC + MOBILE
ro: TFT + PC + TEL-MOBIL

en: MOBILE2
ro: TEL-MOBIL2

en: TFT + MOBILE2
ro: TFT + TEL-MOBIL2

en: PC + MOBILE2
ro: PC + TEL-MOBIL2

en: TFT + PC + MOBILE2
ro: TFT + PC + TEL-MOBIL2

en: Quick
ro: Rapid

en: Live
ro: În direct(Live)

en: LiveFace
ro: În direct - cu detectarea feței

en: LiveMulti
ro: În direct - multi

en: LiveZone
ro: În direct - zonă

en: LiveSingleExpandCross
ro: În direct - o singură încrucișare extinsă

en: LiveSingleExpandSurround
ro: În direct - o singură încadrare extinsă

en: LiveZoneLargeH
ro: În direct - zonă largă oriz.

en: LiveZoneLargeV
ro: În direct - zonă largă vert.

en: LiveCatchAF
ro: Captură în direct cu focalizare automată

en: LiveSpotAF
ro: Focalizare automată punctuală în direct

en: WholeAreaAF
ro: Focalizare automată a întregii zone

en: Video OUT
ro: Ieșire video

en: Unknown %d
ro: Necunoscut %d

en: Factory Default
ro: Configurația din fabrică

en: Auto ISO
ro: ISO automată

en: Continuous
ro: Continuu

en: Single: Silent shooting
ro: Unică: Fotografiere silențioasă

en: Continuous timer
ro: Temporizator continuu

en: Timer 10 sec
ro: Temporizator 10 sec

en: Timer 2 sec
ro: Temporizator 2 sec

en: Super high speed continuous shooting
ro: Fotografiere continuă la viteză foarte mare

en: Single silent
ro: Una singură silențioasă

en: Continuous silent
ro: Continuu silențios

en: Silent HS continuous
ro: Fotografiere silențioasă de mare viteză continuă

en: Silent LS continuous
ro: Fotografiere silențioasă de mică viteză continuă

en: For bulb capture to work, make sure the mode dial is switched to 'M' and set 'shutterspeed' to 'bulb'.
ro: Pentru ca această captură cu lampă să funcționeze, asigurați-vă că selectorul de mod este comutat pe „M” și stabiliți „viteza obturatorului” la „lampă”.

en: Shoot
ro: Fotografiază

en: Bulb On
ro: Lampă cu bec activată

en: Bulb Off
ro: Lampă cu bec dezactivată

en: Cancel AF
ro: Anulare AF

en: Fuji Capture failed: Perhaps no auto-focus?
ro: Captura Fuji a eșuat: Poate că nu există focalizare automată?

en: 91 Points (7x13)
ro: 91 de puncte (7x13)

en: 325 Points (13x25)
ro: 325 de puncte (13x25)

en: 117 Points (9x13)
ro: 117 de puncte (9x13)

en: 425 Points (17x25)
ro: 425 de puncte (17x25)

en: Multi Frame Noise Reduction
ro: Reducerea zgomotului în mai multe cadre

en: Auto ISO Multi Frame Noise Reduction
ro: Reducerea zgomotului în mai multe cadre ISO automat

en: Time
ro: Timpul

en: Creative
ro: Creativ

en: Action
ro: Acțiune

en: Night Landscape
ro: Peisaj nocturn

en: Children
ro: Copii

en: Automatic (No Flash)
ro: Automat (fără bliț)

en: Intelligent Auto
ro: Automat inteligent

en: Superior Auto
ro: Automat superior

en: Movie (P)
ro: Film (P)

en: Movie (A)
ro: Film (A)

en: Movie (S)
ro: Film (S)

en: Movie (M)
ro: Film (M)

en: Movie (Scene)
ro: Film (Scenă)

en: Tele-zoom Cont. Priority AE
ro: Teleobiectiv continuu Prioritate AE

en: Tele-Zoom Cont. Priority AE 10
ro: Teleobiectiv continuu Prioritate AE 10

en: 3D Sweep Panorama Shooting
ro: Fotografiere panoramică cu baleiaj 3D

en: Sweep Panorama
ro: Baleiaj panoramă

en: Intelligent Auto Flash Off
ro: Oprire inteligentă automată a blițului

en: Sports Action
ro: Activitate sportivă

en: Sunset
ro: Apus de soare

en: Night Scene
ro: Scenă nocturnă

en: Hand-held Twilight
ro: Amurg capturat fără trepied

en: Anti Motion Blur
ro: Anti neclaritate la mișcare

en: Picture Effect
ro: Efect de pictură

en: High Frame Rate (P)
ro: Viteză mare a cadrelor (P)

en: High Frame Rate (A)
ro: Viteză mare a cadrelor (A)

en: High Frame Rate (S)
ro: Viteză mare a cadrelor (S)

en: High Frame Rate (M)
ro: Viteză mare a cadrelor (M)

en: S&Q Motion (P)
ro: Mișcare lentă și rapidă (P)

en: S&Q Motion (A)
ro: Mișcare lentă și rapidă (A)

en: S&Q Motion (S)
ro: Mișcare lentă și rapidă (S)

en: S&Q Motion (M)
ro: Mișcare lentă și rapidă (M)

en: Night landscape
ro: Peisaj nocturn

en: Party/Indoor
ro: Petrecere/În interior

en: Beach/Snow
ro: Plajă/Zăpadă

en: Dusk/Dawn
ro: Crepuscul/Auroră

en: Pet Portrait
ro: Portret animal de companie

en: Candlelight
ro: Candelabru/Lumina lumânărilor

en: Blossom
ro: Înflorire/Inflorescență

en: Autumn colors
ro: Culori de toamnă

en: Child
ro: Copii

en: Close up
ro: Aprop

en: Water
ro: Apă

en: Extra high
ro: Foarte înalt

en: 2 images (normal and under)
ro: 2 imagini (normală și mai mică)

en: 2 images (normal and over)
ro: 2 imagini (normală și mai mare)

en: 3 images (normal and 2 unders)
ro: 3 imagini (normală și 2 mai mici)

en: 3 images (normal and 2 overs)
ro: 3 imagini (normală și 2 mai mari)

en: 3 images (normal, under and over)
ro: 3 imagini (normală, mai mică și mai mare)

en: 5 images (normal, 2 unders and 2 overs)
ro: 5 imagini (normală, 2 mai mici și 2 mai mari)

en: 7 images (normal, 3 unders and 3 overs)
ro: 7 imagini (normală, 3 mai mici și 3 mai mari)

en: 9 images (normal, 4 unders and 4 overs)
ro: 9 imagini (normală, 4 mai mici și 4 mai mari)

en: 0 image
ro: 0 imagini

en: 2 shots (Off -> User setting)
ro: 2 fotografii (Dezactivat -> Configurație utilizator)

en: 3 shots (Off -> Low -> User setting)
ro: 3 fotografii (Dezactivat -> Joasă -> Configurație utilizator)

en: 4 shots (Off -> Low -> Normal -> High)
ro: 4 fotografii ( Dezactivat -> Joasă -> Normală -> Înaltă)

en: 5 shots (Off -> Low -> Normal -> High -> Extra High)
ro: 5 fotografii ( Dezactivat -> Joasă -> Normală -> Înaltă -> Foarte înaltă)

en: Scene
ro: Scenă

en: Effects
ro: Efecte

en: Back Light
ro: Lumină din spate

en: Panorama
ro: Panoramă

en: Smoothing
ro: Netezire

en: Tilt-Shift
ro: Înclinare-Deplasare

en: Select Color
ro: Selectare culoare

en: Burst
ro: Rafală

en: Continuous Low Speed
ro: Continuu la viteză mică

en: Timer
ro: Temporizator

en: Quick Response Remote
ro: Telecomandă cu răspuns rapid

en: Delayed Remote
ro: Telecomandă cu întârziere

en: Quiet Release
ro: Declanșare silențioasă

en: Continuous Quiet Release
ro: Declanșare silențioasă continuă

en: Selftimer 2s
ro: Temporizator 2s

en: Selftimer 5s
ro: Temporizator 5s

en: Selftimer 10s
ro: Temporizator 10s

en: Selftimer 10s 3 Pictures
ro: Temporizator 10s 3 Imagini

en: Selftimer 10s 5 Pictures
ro: Temporizator 10s 5 Imagini

en: Selftimer 5s 3 Pictures
ro: Temporizator 5s 3 Imagini

en: Selftimer 5s 5 Pictures
ro: Temporizator 5s 5 Imagini

en: Selftimer 2s 3 Pictures
ro: Temporizator 2s 3 Imagini

en: Selftimer 2s 5 Pictures
ro: Temporizator 2s 5 Imagini

en: Continuous Hi+ Speed
ro: Continuu la viteză Hi+

en: Continuous Lo Speed
ro: Continuu la viteză mică

en: Continuous Speed Priority
ro: Continuu - prioritate viteză

en: Continuous Med Speed
ro: Continuu la viteză medie

en: Bracketing C 0.3 Steps 3 Pictures
ro: Pași de încadrare C 0,3; 3 imagini

en: Bracketing C 0.3 Steps 5 Pictures
ro: Pași de încadrare C 0,3; 5 imagini

en: Bracketing C 0.3 Steps 9 Pictures
ro: Pași de încadrare C 0,3; 9 imagini

en: Bracketing C 0.5 Steps 3 Pictures
ro: Pași de încadrare C 0,5; 3 imagini

en: Bracketing C 0.5 Steps 5 Pictures
ro: Pași de încadrare C 0,5; 5 imagini

en: Bracketing C 0.5 Steps 9 Pictures
ro: Pași de încadrare C 0,5; 9 imagini

en: Bracketing C 0.7 Steps 3 Pictures
ro: Pași de încadrare C 0,7; 3 imagini

en: Bracketing C 0.7 Steps 5 Pictures
ro: Pași de încadrare C 0,7; 5 imagini

en: Bracketing C 0.7 Steps 9 Pictures
ro: Pași de încadrare C 0,7; 9 imagini

en: Bracketing C 1.0 Steps 3 Pictures
ro: Pași de încadrare C 1,0; 3 imagini

en: Bracketing C 1.0 Steps 5 Pictures
ro: Pași de încadrare C 1,0; 5 imagini

en: Bracketing C 1.0 Steps 9 Pictures
ro: Pași de încadrare C 1,0; 9 imagini

en: Bracketing C 2.0 Steps 3 Pictures
ro: Pași de încadrare C 2,0; 3 imagini

en: Bracketing C 2.0 Steps 5 Pictures
ro: Pași de încadrare C 2,0; 5 imagini

en: Bracketing C 3.0 Steps 3 Pictures
ro: Pași de încadrare C 3,0; 3 imagini

en: Bracketing C 3.0 Steps 5 Pictures
ro: Pași de încadrare C 3,0; 5 imagini

en: Bracketing S 0.3 Steps 3 Pictures
ro: Pași de încadrare S 0,3; 3 imagini

en: Bracketing S 0.3 Steps 5 Pictures
ro: Pași de încadrare S 0,3; 5 imagini

en: Bracketing S 0.3 Steps 9 Pictures
ro: Pași de încadrare S 0,3; 9 imagini

en: Bracketing S 0.5 Steps 3 Pictures
ro: Pași de încadrare S 0,5; 3 imagini

en: Bracketing S 0.5 Steps 5 Pictures
ro: Pași de încadrare S 0,5; 5 imagini

en: Bracketing S 0.5 Steps 9 Pictures
ro: Pași de încadrare S 0,5; 9 imagini

en: Bracketing S 0.7 Steps 3 Pictures
ro: Pași de încadrare S 0,7; 3 imagini

en: Bracketing S 0.7 Steps 5 Pictures
ro: Pași de încadrare S 0,7; 5 imagini

en: Bracketing S 0.7 Steps 9 Pictures
ro: Pași de încadrare S 0,7; 9 imagini

en: Bracketing S 1.0 Steps 3 Pictures
ro: Pași de încadrare S 1,0; 3 imagini

en: Bracketing S 1.0 Steps 5 Pictures
ro: Pași de încadrare S 1,0; 5 imagini

en: Bracketing S 1.0 Steps 9 Pictures
ro: Pași de încadrare S 1,0; 9 imagini

en: Bracketing S 2.0 Steps 3 Pictures
ro: Pași de încadrare S 2,0; 3 imagini

en: Bracketing S 2.0 Steps 5 Pictures
ro: Pași de încadrare S 2,0; 5 imagini

en: Bracketing S 3.0 Steps 3 Pictures
ro: Pași de încadrare S 3,0; 3 imagini

en: Bracketing S 3.0 Steps 5 Pictures
ro: Pași de încadrare S 3,0; 5 imagini

en: Bracketing WB Lo
ro: Încadrare balans de alb redus

en: Bracketing DRO Lo
ro: Încadrare cu variații mici în reglajul optimizatorului de interval dinamic

en: Bracketing WB Hi
ro: Încadrare balans de alb ridicat

en: Bracketing DRO Hi
ro: Încadrare cu variații mari în reglajul optimizatorului de interval dinamic

en: Centre-spot
ro: Punct central

en: Multi-spot
ro: Multi punct

en: Single Area
ro: O singură zonă

en: Closest Subject
ro: Subiectul cel mai apropiat

en: Group Dynamic
ro: Grup dinamic

en: Single-area AF
ro: Focalizare automată pe o singură zonă

en: Dynamic-area AF
ro: Focalizare automată pe o zonă dinamică

en: Group-dynamic AF
ro: Focalizare automată pe un grup dinamic

en: Dynamic-area AF with closest subject priority
ro: Focalizare automată pe zonă dinamică cu prioritate la cel mai apropiat subiect

en: Dynamic Area (9)
ro: Zonă dinamică (9)

en: Dynamic Area (21)
ro: Zonă dinamică (21)

en: Dynamic Area (51)
ro: Zonă dinamică (51)

en: 3D Tracking
ro: Urmărire în 3D

en: Dynamic-area AF (25 points)
ro: Focalizare automată pe o zonă dinamică (25 de puncte)

en: Single-point AF
ro: Focalizare automată pe un singur punct

en: Auto-area AF
ro: Focalizare automată pe o zonă automată

en: 3D-tracking
ro: urmărire-3D

en: Dynamic-area AF (72 points)
ro: Focalizare automată pe o zonă dinamică (72 de puncte)

en: Dynamic-area AF (153 points)
ro: Focalizare automată pe o zonă dinamică (153 de puncte)

en: Group-area AF
ro: Focalizare automată pe un grup de zone

en: Dynamic-area AF (9 points)
ro: Focalizare automată pe o zonă dinamică (9 puncte)

en: Pinpoint AF
ro: Focalizare automată pe un punct precis

en: Wide-area AF (S)
ro: Focalizare automată pe o zonă largă (S)

en: Wide-area AF (L)
ro: Focalizare automată pe o zonă largă (L)

en: Wide-area AF (C1)
ro: Focalizare automată pe o zonă largă (C1)

en: Wide-area AF (C2)
ro: Focalizare automată pe o zonă largă (C2)

en: sRGB (portrait)
ro: sRGB (portret)

en: sRGB (nature)
ro: sRGB (natură)

en: Unknown value 0x%04x
ro: Valoare necunoscută 0x%04x

en: Centre
ro: Centru

en: Top
ro: Sus

en: Bottom
ro: Jos

en: Left
ro: Stânga

en: Right
ro: Dreapta

en: Wide
ro: Lățime

en: Zone
ro: Zona

en: Center
ro: Centru

en: Flexible Spot: S
ro: Punct flexibil: S

en: Flexible Spot: M
ro: Punct flexibil: M

en: Flexible Spot: L
ro: Punct flexibil: L

en: Expand Flexible Spot
ro: Punct flexibil extins

en: Lock-on AF: Wide
ro: Focalizare automată cu blocare: Spațial

en: Lock-on AF: Zone
ro: Focalizare automată cu blocare: Zonă

en: Lock-on AF: Center
ro: Focalizare automată cu blocare: Centru

en: Lock-on AF: Flexible Spot: S
ro: Focalizare automată cu blocare: Punct flexibil: S

en: Lock-on AF: Flexible Spot: M
ro: Focalizare automată cu blocare: Punct flexibil: M

en: Lock-on AF: Flexible Spot: L
ro: Focalizare automată cu blocare: Punct flexibil: L

en: Lock-on AF: Expand Flexible Spot
ro: Focalizare automată cu blocare: Punct flexibil extins

en: Center Weighted
ro: Pondere centrală

en: Multi Spot
ro: Multi punct

en: Center Spot
ro: Punct central

en: Spot+Highlights
ro: Punct luminos + Lumini puternice

en: Spot+Shadows
ro: Punct luminos + Umbre

en: Entire Screen Avg.
ro: Media întregului ecran

en: Spot Standard
ro: Punct standard

en: Spot Large
ro: Punct mare

en: Highlight
ro: Evidențiere

en: Automatic Flash
ro: Bliț automat

en: Fill flash
ro: Bliț suplimentar

en: Red-eye automatic
ro: Reducere automată a efectului de ochi roșii

en: Red-eye fill
ro: Reducere suplimentară a efectului de ochi roșii

en: External sync
ro: Sincronizare externă

en: Auto Slow Sync
ro: Sincronizare lentă automată

en: Rear Curtain Sync + Slow Sync
ro: Sincronizare cortina din spate + Sincronizare lentă

en: Red-eye Reduction + Slow Sync
ro: Reducere a efectului de ochi roșii + Sincronizare lentă

en: Front-curtain sync
ro: Sincronizare cortină frontală

en: Red-eye reduction
ro: Reducerea efectului de ochi roșii

en: Red-eye reduction with slow sync
ro: Reducere a efectului de ochi roșii cu sincronizare lentă

en: Slow sync
ro: Sincronizare lentă

en: Rear-curtain with slow sync
ro: Sincronizare cortina din spate cu sincronizare lentă

en: Rear-curtain sync
ro: Sincronizare cortina din spate

en: Slow Sync
ro: Sincronizare lentă

en: Rear Curtain Sync
ro: Sincronizare cortina din spate

en: Wireless Sync
ro: Sincronizare fără fir

en: HSS auto
ro: HSS automat

en: HSS fill
ro: Umplere HSS

en: Slow Slow Sync Red Eye On
ro: Sincronizare lentă-lentă, reducerea efectului de ochi roșii activată

en: Slow Sync Red Eye Off
ro: Sincronizare lentă-lentă, reducerea efectului de ochi roșii dezactivată

en: Slow Sync Wireless
ro: Sincronizare lentă fără fir

en: Rear Sync Wireless
ro: Sincronizare în spate fără fir

en: Night Vision
ro: Viziune nocturnă

en: Color sketch
ro: Schiță colorată

en: Selective color
ro: Culoare selectivă

en: Silhouette
ro: Siluetă

en: High key
ro: Tasta +

en: Low key
ro: Tasta -

en: infinite
ro: infinit

en: Composite
ro: Compozit

en: bulb
ro: lampă cu bec

en: Sync
ro: Sincronizare

en: Face-priority AF
ro: Focalizare automată cu prioritate la față

en: Wide-area AF
ro: Focalizare automată pe o zonă întinsă

en: Normal-area AF
ro: Focalizare automată pe o zonă normală

en: Subject-tracking AF
ro: Focalizare automată cu urmărire a subiectului

en: Spot-area AF
ro: Focalizare automată a zonei punctuale

en: Entire Display
ro: Întregul ecran

en: Single-servo AF
ro: Focalizare automată cu un singur servo

en: Continuous-servo AF
ro: Focalizare automată cu servo continuu

en: Full-time-servo AF
ro: Focalizare automată cu servo în timp real

en: Manual Focus (fixed)
ro: Focalizare manuală (fixată)

en: Manual Focus (selection)
ro: Focalizare manuală (selectată)

en: AE/AF Lock
ro: Blocare expunere automată/focalizare automată

en: AE Lock only
ro: Blocare expunere automată doar

en: AF Lock Only
ro: Blocare focalizare automată doar

en: AF Lock Hold
ro: Blocare și menținere pentru focalizare automată

en: AF On
ro: Focalizare automată activată

en: Flash Level Lock
ro: Blocarea nivelului de bliț

en: 20 seconds
ro: 20 de secunde

en: 1 minute
ro: 1 minut

en: 5 minutes
ro: 5 minute

en: 10 minutes
ro: 10 minute

en: 5 seconds
ro: 5 secunde

en: 2.5s
ro: 2,5s

en: 1.6s
ro: 1,6s

en: 1.3s
ro: 1,3s

en: 1/1.3s
ro: 1/1,3s

en: 1/1.6s
ro: 1/1,6s

en: 1/2.5s
ro: 1/2,5s

en: 15 minutes
ro: 15 minute

en: Sharper
ro: Mai ascuțit

en: Softer
ro: Mai moale

en: Direct Print
ro: Imprimare directă

en: Medium Low
ro: Mediu scăzut

en: Medium high
ro: Mediu ridicat

en: Low contrast
ro: Contrast redus

en: Medium High
ro: Mediu ridicat

en: High control
ro: Control ridicat

en: Zone Focus (Close-up)
ro: Zona de focalizare (prim-plan)

en: Zone Focus (Very Close)
ro: Zona de focalizare (foarte aproape)

en: Zone Focus (Close)
ro: Zona de focalizare (aproape)

en: Zone Focus (Medium)
ro: Zona de focalizare (medie)

en: Zone Focus (Far)
ro: Zona de focalizare (departe)

en: Zone Focus (Reserved 1)
ro: Zona de focalizare (Rezervat 1)

en: Zone Focus (Reserved 2)
ro: Zona de focalizare (Rezervat 2)

en: Zone Focus (Reserved 3)
ro: Zona de focalizare (Rezervat 3)

en: Zone Focus (Reserved 4)
ro: Zona de focalizare (Rezervat 4)

en: Automatic Macro
ro: Macro automată

en: Single-Servo AF
ro: Focalizare automată cu un singur servo

en: Continuous-Servo AF
ro: Focalizare automată cu servo continuu

en: Preset MF
ro: Predefinire MF

en: C-AF
ro: AF-C

en: Manual Reverse
ro: Inversare manuală

en: Preset Focus
ro: Focalizare predefinită

en: One Shot
ro: O singură captură

en: AI Servo
ro: Servo de Intelig.Artificială

en: AI Focus
ro: Focalizare de Intelig.Artificială

en: 4 seconds
ro: 4 secunde

en: 8 seconds
ro: 8 secunde

en: Hold
ro: Menține

en: Custom Whitebalance PC-1
ro: Balans de alb personalizat PC-1

en: Custom Whitebalance PC-2
ro: Balans de alb personalizat PC-2

en: Custom Whitebalance PC-3
ro: Balans de alb personalizat PC-3

en: Missing Number
ro: Număr lipsă

en: Shadow
ro: Umbră

en: Custom Whitebalance: PC-1
ro: Balans de alb personalizat: PC-1

en: Custom Whitebalance: PC-2
ro: Balans de alb personalizat: PC-2

en: Custom Whitebalance: PC-3
ro: Balans de alb personalizat: PC-3

en: Custom Whitebalance: PC-4
ro: Balans de alb personalizat: PC-4

en: Custom Whitebalance: PC-5
ro: Balans de alb personalizat: PC-5

en: AWB White
ro: Balans de alb automat la alb

en: Low sharpening
ro: Claritate redusă

en: Black & white
ro: Alb și negru

en: AE bracket
ro: Încadrare cu expunere automată

en: ISO bracket
ro: Încadrare ISO

en: WB bracket
ro: Încadrare cu balans de alb

en: FE bracket
ro: Încadrare FE

en: Bracket off
ro: Încadrare dezactivată

en: implicit auto
ro: auto implicit

en: AE & Flash
ro: Expunere automată și bliț

en: AE only
ro: Expunere automată doar

en: Flash only
ro: Bliț doar

en: WB bracketing
ro: Încadrare cu balans de alb

en: ADL bracketing
ro: Încadrare ADL

en: Startup
ro: Pornire

en: Shutdown
ro: Oprire

en: Startup and Shutdown
ro: Pornire și oprire

en: Quick Response
ro: Răspuns rapid

en: Remote Mirror Up
ro: Oglindă ridicată cu telecomanda

en: Application Mode 0
ro: Mod de aplicare 0

en: Application Mode 1
ro: Mod de aplicare 1

en: Moderate
ro: Moderat

en: Enhanced
ro: Îmbunătățit

en: Auto sensitivity
ro: Sensibilitate automată

en: High sensitivity
ro: Sensibilitate ridicată

en: Medium sensitivity
ro: Sensibilitate medie

en: Low sensitivity
ro: Sensibilitate redusă

en: Microphone off
ro: Microfon dezactivat

en: Hi 1
ro: Ridicat 1

en: Hi 2
ro: Ridicat 2

en: Flash/speed
ro: Bliț/viteză

en: Flash/speed/aperture
ro: Bliț/viteză/apertură

en: Flash/aperture
ro: Bliț/apertură

en: JPEG Basic
ro: JPEG bazic

en: NEF+Fine
ro: NEF+Fin

en: NEF (Raw)
ro: NEF (Brut)

en: NEF+Basic
ro: NEF+Bazic

en: JPEG Basic*
ro: JPEG bazic*

en: JPEG Normal*
ro: JPEG normal*

en: JPEG Fine*
ro: JPEG fin*

en: NEF+Basic*
ro: NEF+Bazic*

en: NEF+Fine*
ro: NEF+Fin*

en: Extra Fine
ro: Extra fin

en: RAW+JPEG (Light)
ro: RAW+JPEG (luminos)

en: RAW+JPEG (Std)
ro: RAW+JPEG (standard)

en: RAW+JPEG (Fine)
ro: RAW+JPEG (fin)

en: RAW+JPEG (X.Fine)
ro: RAW+JPEG (extrafin)

en: HEIF (Light)
ro: HEIF (luminos)

en: HEIF (Std)
ro: HEIF (standard)

en: HEIF (Fine)
ro: HEIF (fin)

en: HEIF (X.Fine)
ro: HEIF (extrafin)

en: RAW+HEIF (Light)
ro: RAW+HEIF (luminos)

en: RAW+HEIF (Std)
ro: RAW + HEIF (standard)

en: RAW+HEIF (Fine)
ro: RAW + HEIF (fin)

en: RAW+HEIF (X.Fine)
ro: RAW + HEIF (extrafin)

en: RAW+JPEG
ro: RAW + JPEG

en: X.Fine
ro: Extrafin

en: Std
ro: Standard

en: Disabled
ro: Dezactivat

en: RAW & JPEG
ro: RAW și JPEG

en: JPEG Only
ro: doar JPEG

en: RAW Only
ro: doar RAW

en: RAW & HEIF
ro: RAW și HEIF

en: HEIF Only
ro: doar HEIF

en: Multi-Shot
ro: Multi-pulsare

en: 6 seconds
ro: 6 secunde

en: 16 seconds
ro: 16 secunde

en: 30 seconds
ro: 30 de secunde

en: 30 minutes
ro: 30 de minute

en: Lossless
ro: Fără pierderi

en: Lossy
ro: Cu pierderi

en: High Efficiency*
ro: Eficiență ridicată*

en: High Efficiency
ro: Eficiență ridicată

en: Uncompressed
ro: Necomprimat

en: Lossless compressed
ro: Comprimat fără pierderi

en: Compressed
ro: Comprimat

en: Size Priority
ro: Prioritate de dimensiune

en: Optimal quality
ro: Calitate optimă

en: Release + Focus
ro: Declanșare + Focalizare

en: 9 points
ro: 9 puncte

en: 21 points
ro: 21 de puncte

en: 51 points
ro: 51 de puncte

en: 51 points (3D)
ro: 51 de puncte (3D)

en: 5 (Long)
ro: 5 (lung)

en: 3 (Normal)
ro: 3 (normal)

en: 1 (Short)
ro: 1 (scurt)

en: Shutter/AF-ON
ro: Obturator/focalizare automată activată

en: AF-ON
ro: Focalizare automată activată

en: AE/AF lock
ro: Blocare expunere automată/focalizare automată

en: AE lock only
ro: Blocare expunere automată doar

en: AE lock (Reset on release)
ro: Blocare expunere automată (reinițiere la declanșare)

en: AE lock (Hold)
ro: Blocare expunere automată (menținere)

en: AF lock only
ro: Blocare focalizare automată doar

en: Unassigned
ro: Neatribuit

en: Preview
ro: Previzualizare

en: FV lock
ro: Blocarea modului de expunere cu prioritate flexibilă (FV)

en: AE lock (hold)
ro: Blocare expunere automată (menținere)

en: Bracketing burst
ro: Încadrare în rafală

en: Matrix metering
ro: Măsurare în matrice

en: Center-weighted metering
ro: Măsurare ponderată în centru

en: Spot metering
ro: Măsurare punctuală

en: Playback
ro: Redare

en: Access top item in MY MENU
ro: Accesează elementul principal din MENIUL MEU

en: +NEF (RAW)
ro: +NEF (BRUT)

en: Framing grid
ro: Grilă de încadrare

en: Active D-Lighting
ro: D-Lighting activ

en: 1 step spd/aperture
ro: 1 pas, senzor fotodiodă de siliciu/diafragmă

en: Choose non-CPU lens number
ro: Alegeți un număr de obiectiv fără procesor

en: Viewfinder virtual horizont
ro: Orizontul virtual al vizorului

en: Start movie recording
ro: Pornește înregistrarea filmului

en: On (image review excluded)
ro: Pornit (vizualizarea imaginii este dezactivată)

en: Face detection
ro: Detectare facială

en: Face and pupil detection
ro: Detectarea feței și a pupilei

en: Animal detection
ro: Detectarea animalelor

en: Unknown value
ro: Valoare necunoscută

en: Nikon changeafarea works only in LiveView mode.
ro: Modificarea zonei de focalizare automată Nikon funcționează numai în modul de vizualizare în direct.

en: Nikon autofocus drive did not focus.
ro: Unitatea de autofocalizare Nikon nu a focalizat.

en: Nikon manual focus works only in LiveView mode.
ro: Focalizarea manuală Nikon funcționează numai în modul de vizualizare în direct.

en: Nikon manual focus at limit.
ro: Focalizare manuală Nikon la limită.

en: Nikon manual focus stepping too small.
ro: Focalizare manuală Nikon cu pas prea mic.

en: Press Half
ro: Apăsat pe jumătate

en: Press Full
ro: Apăsat până la capăt

en: Release Half
ro: Eliberare pe jumătate

en: Release Full
ro: Eliberare completă

en: Immediate
ro: Imediat

en: Press 1
ro: Apăsați 1

en: Press 2
ro: Apăsați 2

en: Press 3
ro: Apăsați 3

en: Release 1
ro: Eliberați 1

en: Release 2
ro: Eliberați 2

en: Release 3
ro: Eliberați 3

en: Near 1
ro: Aproape 1

en: Near 2
ro: Aproape 2

en: Near 3
ro: Aproape 3

en: Far 1
ro: Departe 1

en: Far 2
ro: Departe 2

en: Far 3
ro: Departe 3

en: Near %d
ro: Aproape %d

en: Far %d
ro: Departe %d

en: Liveview cannot start: Battery exhausted
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: baterie descărcată

en: Liveview cannot start: Temperature too high
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: temperatura este prea ridicată

en: Liveview cannot start: TTL error
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: eroare TTL

en: Liveview cannot start: In Mirror-up operation
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: operația de ridicare a oglinzii, în curs

en: Liveview cannot start: Lens is retracting
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: obiectivul se retrage

en: Liveview cannot start: Minimum aperture warning
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: avertisment privind deschiderea minimă a diafragmei

en: Liveview cannot start: Processing of shooting operation
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: se procesează operația de fotografiere

en: Liveview cannot start: Sequence error
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: eroare de secvență

en: Liveview cannot start: Exposure Program Mode is not P/A/S/M
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: modul programat de expunere nu este P/A/S/M

en: Liveview cannot start: Bulb warning
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: avertisment privind lampa cu bec

en: Liveview cannot start: Card unformatted
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: card de memorie neformatat

en: Liveview cannot start: Card error
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: eroare a cardului de memorie

en: Liveview cannot start: Card protected
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: card de memorie protejat

en: Liveview cannot start: Recording destination card, but no card or card protected
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: se înregistrează pe cardul de destinație, dar cardul de memorie nu există sau cardul este protejat

en: Liveview cannot start: Pending unretrieved SDRAM image
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: imagine SDRAM nerecuperată în așteptare

en: Liveview cannot start: Fully pressed button
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: butonul a fost apăsat până la capăt

en: Liveview cannot start: code 0x%08x
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: cod 0x%08x

en: Nikon enable liveview failed
ro: Nikon a eșuat în a activa vizualizarea în direct

en: Movie prohibit conditions:
ro: Condițiile de interzicere a filmului:

en: Not in application mode
ro: Nu este în modul program

en: Set liveview selector is enabled
ro: Rularea selectorului de vizualizare în direct este activată

en: In enlarged liveview
ro: Într-o vizualizare în direct extinsă

en: Card protected
ro: Card de memorie protejat

en: Already in movie recording
ro: Înregistrare video deja în curs de efectuare

en: Images / movies not yet record in buffer
ro: Imaginile/filmele nu sunt încă înregistrate în memoria tampon

en: Card full
ro: Card de memorie plin

en: Card not formatted
ro: Cardul nu este formatat

en: Card error
ro: Eroare a cardului de memorie

en: No movie prohibit conditions
ro: Nu există condiții de interzicere a filmului

en: Live View prohibit conditions:
ro: Condițiile de interzicere a vizualizării în direct:

en: Sequence error
ro: Eroare de secvență

en: Fully pressed button
ro: Buton apăsat până la capăt

en: Minimum aperture warning
ro: Avertisment privind deschiderea minimă a diafragmei

en: Battery exhausted
ro: Baterie descărcată

en: TTL error
ro: Eroare TTL

en: Pending unretrieved SDRAM image
ro: Imagine SDRAM nerecuperată în așteptare

en: Recording destination card, but no card or card protected
ro: Se înregistrează pe cardul de destinație, dar cardul de memorie nu există sau cardul este protejat

en: Processing of shooting operation
ro: Se procesează operația de fotografiere

en: Temperature too high
ro: Temperatura este prea ridicată

en: Card unformatted
ro: Card de memorie neformatat

en: Bulb warning
ro: Avertisment privind lampa cu bec

en: In Mirror-up operation
ro: Operația de ridicare a oglinzii, în curs

en: Lens is retracting
ro: Obiectivul se retrage

en: Exposure Program Mode is not P/A/S/M
ro: Modul programat de expunere nu este P/A/S/M

en: Liveview should not be prohibited
ro: Vizualizarea în direct nu ar trebui să fie interzisă

en: Movie recording cannot start: %s.
ro: Înregistrarea filmului nu poate începe: %s.

en: Camera is not in application mode
ro: Camera nu este în modul aplicație

en: Movie recording cannot start: code 0x%08x.
ro: Înregistrarea filmului nu poate începe: cod 0x%08x.

en: failed to initiate opencapture
ro: inițierea capturii deschise a eșuat

en: Flourescent
ro: Lumină artificială - lampă fluorescentă

en: White set
ro: Set de alb

en: Black White
ro: Alb-negru

en: Temperature 1
ro: Temperatura 1

en: Temperature 2
ro: Temperatura 2

en: Temperature 3
ro: Temperatura 3

en: Temperature 4
ro: Temperatura 4

en: Automatic Cool
ro: Răcire automată

en: Automatic Warm
ro: Încălzire automată

en: Unknown 0x%04x
ro: Necunoscut 0x%04x

en: AF macro
ro: Macro focalizare automată

en: AF macro (D)
ro: Macro focalizare automată (D)

en: Far fast
ro: Departe rapid

en: Far slow
ro: Departe lent

en: Near slow
ro: Aproape lent

en: Near fast
ro: Aproape rapid

en: Standby
ro: În așteptare

en: Recording
ro: Înregistrare

en: Playing
ro: Redare

en: Other process.
ro: Alt proces.

en: Other playing
ro: Altă redare

en: Noise reduction
ro: Reducerea zgomotului

en: Displaying menu
ro: Afișează meniul

en: Streaming
ro: Transmisie în flux continuu

en: large
ro: mare

en: Unknown thumb size value '%s'.
ro: Valoare necunoscută a dimensiunii miniaturii „%s”.

en: Internal RAM
ro: Memorie RAM internă

en: Memory card
ro: Card de memorie

en: Display
ro: Afișare

en: Creation date: %s, Last usage date: %s
ro: Data creării: %s, Data ultimei utilizări: %s

en: Delete
ro: Ștergere

en: Managed
ro: Gestionat

en: Profile name
ro: Numele profilului

en: WIFI ESSID
ro: ESSID WIFI

en: IP address (empty for DHCP)
ro: Adresa IP (goală pentru DHCP)

en: Network mask
ro: Masca de rețea

en: Default gateway
ro: Poarta de acces (pasarela) implicită

en: Access mode
ro: Modul de acces

en: WIFI channel
ro: Canalul WIFI

en: Encryption
ro: Criptare

en: Encryption key (hex)
ro: Cheia de criptare (hexazecimal)

en: Write
ro: Scriere

en: List Wifi profiles
ro: Listează profilurile Wifi

en: Create Wifi profile
ro: Creează un profil Wifi

en: Synchronize camera date and time with PC (UTC)
ro: Sincronizează data și ora camerei cu PC-ul (UTC)

en: Auto-Focus
ro: Focalizare automată

en: Manual-Focus
ro: Focalizare manuală

en: Power Down
ro: Oprirea alimentării

en: Focus Lock
ro: Blocarea focalizării

en: Bulb Mode
ro: Modul lampă cu bec

en: UI Lock
ro: Blocarea interfeței cu utilizatorul

en: Popup Flash
ro: Bliț retractabil

en: Drive Nikon DSLR Autofocus
ro: Funcția de focalizare automată a aparatului foto digital SLR Nikon

en: Drive Canon DSLR Autofocus
ro: Funcția de focalizare automată a aparatului foto digital SLR Canon

en: Drive Fuji Autofocus
ro: Funcția de focalizare automată Fuji

en: Drive Fuji Autofocus in manual
ro: Funcția de focalizare automată Fuji pusă pe manual

en: Drive Nikon DSLR Manual focus
ro: Funcția de focalizare manuală a aparatului foto digital SLR Nikon

en: Set Nikon Autofocus area
ro: Stabilește zona de focalizare automată Nikon

en: Set Nikon Control Mode
ro: Stabilește modul de control Nikon

en: Drive Canon DSLR Manual focus
ro: Funcția de focalizare manuală a aparatului foto digital SLR Canon

en: Cancel Canon DSLR Autofocus
ro: Anulează funcția de focalizare automată a aparatului foto digital SLR Canon

en: Drive Olympus OMD Manual focus
ro: Funcția de focalizare manuală a aparatului foto digital OM-D Olympus

en: Drive Panasonic Manual focus
ro: Funcția de focalizare manuală a aparatului foto digital Panasonic

en: Drive Fuji Manual focus
ro: Funcția de focalizare manuală Fuji

en: Get Fuji focuspoint
ro: Obține punctul de focalizare Fuji

en: Fuji FocusPoint Grid dimensions
ro: Dimensiuni grilă punct de focalizare Fuji

en: Fuji Zoom Position
ro: Poziția de zoom a Fuji

en: Canon EOS Zoom
ro: Zoom de Canon EOS

en: Canon EOS Zoom Position
ro: Poziția de zoom a Canon EOS

en: Canon EOS Viewfinder
ro: Vizorul Canon EOS

en: Panasonic Viewfinder
ro: Vizorul Panasonic

en: Nikon Viewfinder
ro: Vizorul Nikon

en: Canon EOS Remote Release
ro: Declanșare a obturatorului Canon EOS de la distanță

en: CHDK Script
ro: Script CHDK

en: Movie Capture
ro: Captură video

en: Movie Mode
ro: Mod filmare

en: Focus Magnifier
ro: Lupă focalizare

en: Focus Magnifier Cancel
ro: Anulează lupa de focalizare

en: Remote Key Up
ro: Tasta în sus a telecomenzii

en: Remote Key Down
ro: Tasta în jos a telecomenzii

en: Remote Key Left
ro: Tasta la stânga a telecomenzii

en: Remote Key Right
ro: Tasta la dreapta a telecomenzii

en: Spot Focus Area
ro: Zona de focalizare punctiformtă

en: Canon Disable Mode Dial
ro: Dezactivează cadranul de selectare a modurilor al Canon

en: PTP Opcode
ro: Cod operațional PTP

en: Serial Number
ro: Număr de serie

en: Camera Manufacturer
ro: Fabricantul camerei foto

en: Device Version
ro: Versiunea dispozitivului

en: Vendor Extension
ro: Extensie furnizor

en: PTP Version
ro: Versiunea PTP

en: DPOF Version
ro: Versiunea DPOF

en: AC Power
ro: Alimentare rețea

en: External Flash
ro: Bliț extern

en: Battery Level
ro: Nivel baterie

en: Mirror Up Status
ro: Starea ridicării oglinzii

en: Mirror Lock
ro: Blocare oglindă

en: Mirror Lock Status
ro: Starea blocării oglinzii

en: Mirror Down Status
ro: Starea coborârii oglinzii

en: Mirror Up Shooting Count
ro: Contor de fotografiere cu oglindă ridicată

en: Continuous Shooting Count
ro: Numărul de fotografieri continue

en: Camera Orientation
ro: Orientarea camerei

en: Flash Open
ro: Bliț activat

en: Active Folder
ro: Dosar activ

en: Flash Charged
ro: Bliț încărcat

en: Lens Name
ro: Nume obiectiv (lentile)

en: Shutter Counter
ro: Contor obturator

en: Available Shots
ro: Capturi disponibile

en: Focal Length Minimum
ro: Distanța focală minimă

en: Focal Length Maximum
ro: Distanța focală maximă

en: Maximum Aperture at Focal Length Minimum
ro: Diafragma maximă la distanța focală minimă

en: Maximum Aperture at Focal Length Maximum
ro: Diafragma maximă la distanța focală maximă

en: Low Light
ro: Lumină slabă

en: Light Meter
ro: Măsurător de lumină

en: AF Locked
ro: Focalizare automată blocată

en: AE Locked
ro: Expunere automată blocată

en: FV Locked
ro: Expunere cu prioritate flexibilă (FV) blocată

en: Movie Switch
ro: Comutator video

en: Movie Prohibit Condition
ro: Condiție de interzicere a filmului

en: Liveview Prohibit Condition
ro: Condiția de interzicere a vizualizării în direct

en: Camera Date and Time
ro: Data și ora camerei

en: Beep Mode
ro: Modul de emitere a semnalului sonor

en: Image Comment
ro: Comentariu imagine

en: WLAN GUID
ro: GUID WLAN

en: Enable Image Comment
ro: Activează comentariile pentru imagini

en: LCD Off Time
ro: Timpul de oprire a ecranului LCD

en: Recording Media
ro: Suporturi de înregistrare

en: Quick Review Time
ro: Timpul de revizuire rapidă

en: CSM Menu
ro: Meniul CSM

en: Reverse Command Dial
ro: Inversează rotirea comenzilor

en: Camera Output
ro: Ieșirea camerei

en: Recording Destination
ro: Destinația înregistrării

en: EVF Mode
ro: Modul EVF

en: CCD Number
ro: Numărul CCD

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Nickname
ro: Pseudonimul

en: Clean Sensor
ro: Curăță senzorul

en: Flicker Reduction
ro: Reducerea pâlpâirii

en: Custom Functions Ex
ro: Funcții extra personalizate

en: Focus Info
ro: Informații de focalizare

en: Focus Area
ro: Zona de focalizare

en: Strobo Firing
ro: Declanșare bliț

en: Flash Charging State
ro: Starea de încărcare a blițului

en: One Shot Raw On
ro: O singură fotografiere brută, activată

en: Auto Power Off
ro: Oprire automată a alimentării

en: Depth of Field
ro: Adâncimea câmpului

en: Menus and Playback
ro: Meniuri și redare

en: External Recording Control
ro: Control extern al înregistrării

en: Camera Action
ro: Acțiune cu camera

en: Priority Mode
ro: Modul de prioritate

en: Thumb Size
ro: Dimensiunea miniaturii

en: Fast Filesystem
ro: Sistem de fișiere rapid

en: Capture Target
ro: Ținta de capturare

en: Autofocus
ro: Focalizare automată

en: Remote Mode
ro: Modul telecomandă

en: Event Mode
ro: Modul eveniment

en: Image Format SD
ro: Format de imagine SD

en: Image Format CF
ro: Format de imagine CF

en: Image Format Ext HD
ro: Format de imagine extins HD

en: Film Simulation
ro: Simulare de film

en: Raw Image Size
ro: Dimensiunea imaginii brute

en: Movie ISO Speed
ro: Viteza ISO a filmului

en: ISO Auto
ro: ISO automată

en: WhiteBalance
ro: Balans de alb

en: WhiteBalance Adjust A
ro: Balans de alb, ajustarea A

en: WhiteBalance Adjust B
ro: Balans de alb, ajustarea B

en: WhiteBalance X A
ro: Balans de alb X A

en: WhiteBalance X B
ro: Balans de alb X B

en: Photo Effect
ro: Efect fotografie

en: Color Model
ro: Model de culoare

en: Color Space
ro: Spațiul de culoare

en: Grain Effect
ro: Efect de granulație

en: Video Format
ro: Format video

en: Video Resolution
ro: Rezoluție video

en: Video Framerate
ro: Frecvența de cadre video

en: Video Contrast
ro: Contrast video

en: Video Brightness
ro: Luminozitate video

en: Audio Format
ro: Format audio

en: Audio Bitrate
ro: Rata de biți audio

en: Audio Sampling Rate
ro: Rata de eșantionare audio

en: Audio Bit per Sample
ro: Numărul de biți pe eșantion audio

en: Audio Volume
ro: Volum audio

en: Long Exp Noise Reduction
ro: Reducerea zgomotului pentru expunerea lungă

en: Auto Focus Mode 2
ro: Modul de focalizare automată 2

en: Zoom Speed
ro: Viteza de zoom

en: Assist Light
ro: Iluminare de asistență

en: Rotation Flag
ro: Indicator de rotație

en: Movie Exposure Compensation
ro: Compensarea expunerii filmului

en: White Balance
ro: Balansul de alb

en: Color temperature
ro: Temperatura culorii

en: Adjust A/B
ro: Ajustare A/B

en: Adjust G/M
ro: Ajustare G/M

en: AF Mode
ro: Modul de focalizare automată

en: MF Adjust
ro: Ajustare focalizare manuală

en: Exp mode
ro: Modul de expunere

en: Start/Stop recording
ro: Pornește/oprește înregistrarea

en: Flash Compensation
ro: Compensarea blițului

en: AEB Exposure Compensation
ro: Compensarea expunerii AEB

en: Nikon Flash Mode
ro: Modul de bliț Nikon

en: Flash Commander Mode
ro: Modul de control al blițului

en: Flash Commander Power
ro: Comanda de alimentare a blițului

en: Flash Command Channel
ro: Canalul de comandă al blițului

en: Flash Command Self Mode
ro: Modul automat de comandă al blițului

en: Flash Command Self Compensation
ro: Compensarea automată a comenzii blițului

en: Flash Command Self Value
ro: Valoarea automată a comenzii blițului

en: Flash Command A Mode
ro: Comandă pentru bliț - Modul A

en: Flash Command A Compensation
ro: Comandă pentru bliț - Compensare A

en: Flash Command A Value
ro: Comandă pentru bliț - Valoarea A

en: Flash Command B Mode
ro: Comandă pentru bliț - Modul B

en: Flash Command B Compensation
ro: Comandă pentru bliț - Compensare B

en: Flash Command B Value
ro: Comandă pentru bliț - Valoarea B

en: AF Area Illumination
ro: Iluminarea zonei de focalizare automată

en: AF Beep Mode
ro: Modul de semnal sonor pentru focalizarea automată

en: F-Number
ro: Valoarea de deschidere a diafragmei

en: Live View Size
ro: Dimensiunea vizualizării în direct

en: Movie F-Number
ro: Valoarea de deschidere a diafragmei pentru video

en: Flexible Program
ro: Program flexibil

en: JPEG Quality
ro: Calitate JPEG

en: PC Save Image Size
ro: Dimensiunea imaginii salvate în PC

en: RAW+J PC Save Image
ro: Salvare imagine RAW+J în PC

en: Focus Distance
ro: Distanța de focalizare

en: Focal Length
ro: Lungimea focală

en: Focal Position
ro: Poziția focală

en: Focus Mode 2
ro: Modul de focalizare 2

en: Continuous AF
ro: Focalizare automată continuă

en: Effect Mode
ro: Modul de efect

en: Exposure Program
ro: Program de expunere

en: User Mode
ro: Modul utilizator

en: Scene Mode
ro: Modul scenă

en: Aspect Ratio
ro: Raportul de aspect

en: AF Method
ro: Metoda de focalizare automată

en: Storage Device
ro: Dispozitivul de stocare

en: High ISO Noise Reduction
ro: Reducerea zgomotului pentru ISO de valoare ridicată

en: HDR Mode
ro: Modul de gamă dinamică înaltă (HDR)

en: HDR High Dynamic
ro: Dinamică înaltă HDR

en: HDR Smoothing
ro: Netezire HDR

en: Still Capture Mode
ro: Modul de captare a imaginilor

en: Canon Shooting Mode
ro: Modul de fotografiere Canon

en: Canon Auto Exposure Mode
ro: Modul de expunere automată Canon

en: Canon Auto Exposure Mode Dial
ro: Cadranul de selectare a modului de expunere automată Canon

en: Drive Mode
ro: Modul de comandă al obturatorului

en: Picture Style
ro: Stilul imaginii

en: Focus Metering Mode
ro: Modul de măsurare a focalizării

en: Exposure Metering Mode
ro: Modul de măsurare a expunerii

en: AV Open
ro: Prioritatea diafragmei activată

en: AV Max
ro: Prioritatea maximă a diafragmei

en: Aperture 2
ro: Apertură 2

en: Focusing Point
ro: Punctul de focalizare

en: Capture Delay
ro: Întârziere de capturare

en: Shutter Speed 2
ro: Viteza obturatorului 2

en: Movie Shutter Speed 2
ro: Viteza obturatorului 2 pentru video

en: Metering Mode
ro: Modul de măsurare

en: AF Distance
ro: Distanța de focalizare automată

en: Focus Area Wrap
ro: Colimator pentru zona de focalizare

en: Exposure Delay Mode
ro: Modul de întârziere a expunerii

en: Exposure Lock
ro: Blocarea expunerii

en: AE-L/AF-L Mode
ro: Modul AE-L/AF-L

en: Live View AF Mode
ro: Modul de focalizare automată a vizualizării în direct

en: Live View AF Focus
ro: Obiectivul de focalizare automată a vizualizării în direct

en: Live View Exposure Preview
ro: Previzualizarea expunerii a vizualizării în direct

en: Live View Image Zoom Ratio
ro: Raportul de zoom al imaginii din vizualizarea în direct

en: Live View White Balance
ro: Balans de alb pentru vizualizarea în direct

en: Live View Setting Effect
ro: Stabilirea efectului pentru vizualizarea în direct

en: File Number Sequencing
ro: Secvențierea numerelor de fișiere

en: Flash Sign
ro: Semnul blițului

en: Modelling Flash
ro: Modelarea blițului

en: Viewfinder Grid
ro: Grila vizorului

en: Image Review
ro: Revizuire imagine

en: Image Rotation Flag
ro: Indicatorul de rotație a imaginii

en: Release without CF card
ro: Declanșare a obturatorului fără card CompactFlash

en: Flash Mode Manual Power
ro: Energia modului de bliț manual

en: Auto Focus Area
ro: Zona de focalizare automată

en: Flash Exposure Compensation
ro: Compensarea expunerii cu bliț

en: Bracketing
ro: Încadrarea (bracketing)

en: Bracket Mode
ro: Modul de încadrare

en: EV Step
ro: Pasul valorii de expunere

en: Bracket Set
ro: Definirea încadrării

en: Bracket Order
ro: Ordinea de încadrare

en: AE Bracketing Step
ro: Pasul de încadrare al expunerii automate

en: WB Bracketing Step
ro: Pasul de încadrare al balansului de alb

en: AE Bracketing Pattern
ro: Șablon de încadrare al expunerii automate

en: WB Bracketing Pattern
ro: Șablon de încadrare al balansului de alb

en: AE Bracketing Count
ro: Contorizarea de încadrare a expunerii automate

en: ADL Bracketing Pattern
ro: Șablon de încadrare al D-Lighting activ (ADL)

en: ADL Bracketing Step
ro: Pasul de încadrare al D-Lighting activ (ADL)

en: WB Preset Comment 1
ro: Comentariu preconfigurare balans de alb 1

en: WB Preset Comment 2
ro: Comentariu preconfigurare balans de alb 2

en: WB Preset Comment 3
ro: Comentariu preconfigurare balans de alb 3

en: WB Preset Comment 4
ro: Comentariu preconfigurare balans de alb 4

en: WB Preset Comment 5
ro: Comentariu preconfigurare balans de alb 5

en: WB Preset Comment 6
ro: Comentariu preconfigurare balans de alb 6

en: Burst Number
ro: Numărul de capturi în rafală

en: Burst Interval
ro: Intervalul dintre capturi în rafală

en: Maximum Shots
ro: Numărul maxim de capturi

en: Auto White Balance Bias
ro: Corecție a balansului de alb automat

en: Tungsten White Balance Bias
ro: Corecție a balansului de alb al lămpilor cu incandescență

en: Fluorescent White Balance Bias
ro: Corecție a balansului de alb al lămpilor fluorescente

en: Daylight White Balance Bias
ro: Corecție a balansului de alb al luminii zilei

en: Flash White Balance Bias
ro: Corecție a balansului de alb al blițului

en: Cloudy White Balance Bias
ro: Corecție a balansului de alb pe timp înnorat

en: Shady White Balance Bias
ro: Corecție a balansului de alb al capturii cu umbre

en: Natural light auto White Balance Bias
ro: Corecție a balansului de alb automat cu lumină naturală

en: White Balance Bias Preset Nr
ro: Preconfigurarea corecției balansului de alb Nr.

en: White Balance Bias Preset 0
ro: Preconfigurarea corecției balansului de alb 0

en: White Balance Bias Preset 1
ro: Preconfigurarea corecției balansului de alb 1

en: White Balance Bias Preset 2
ro: Preconfigurarea corecției balansului de alb 2

en: White Balance Bias Preset 3
ro: Preconfigurarea corecției balansului de alb 3

en: White Balance Bias Preset 4
ro: Preconfigurarea corecției balansului de alb 4

en: Selftimer Delay
ro: Întârziere autodeclanșator

en: Center Weight Area
ro: Zona centrului de greutate

en: Flash Shutter Speed
ro: Viteza de declanșare a blițului

en: Remote Timeout
ro: Temporizare telecomandată

en: Application Mode
ro: Modul de aplicare

en: Optimize Image
ro: Optimizarea imaginii

en: Sharpening
ro: Claritatea

en: Tone Compensation
ro: Compensarea tonurilor

en: Saturation
ro: Saturație

en: Hue Adjustment
ro: Ajustarea nuanței

en: Auto Exposure Bracketing
ro: Încadrarea expunerii automate

en: Auto Lighting Optimization
ro: Optimizarea automată a iluminării

en: Movie Sound
ro: Sunet de film

en: Manual Movie Setting
ro: Configurare manuală a filmării

en: Microphone
ro: Microfon

en: Reverse Indicators
ro: Indicatori inversați

en: Auto Distortion Control
ro: Control automat al distorsiunii

en: Vignette Correction
ro: Corecția vinietei

en: Video Mode
ro: Modul video

en: Sensor Crop
ro: Senzor decupare

en: HDMI Output Data Depth
ro: Adâncimea datelor de ieșire HDMI

en: Face Detection
ro: Detectare facială

en: Movie Servo AF
ro: Focalizare automată cu servo a filmului

en: Image Stabilization
ro: Stabilizarea imaginii

en: Meter Off Time
ro: Timpul de oprire al contorului/senzorului

en: Assign Func Button
ro: Alocarea butonului pentru o funcție

en: Assign Preview Button
ro: Alocarea butonului de previzualizare

en: Continuous Shooting Speed Slow
ro: Viteză de fotografiere continuă lentă

en: Movie Resolution
ro: Rezoluția filmului

en: Minimum Shutter Speed
ro: Viteza minimă a obturatorului

en: Movie Quality
ro: Calitatea filmului

en: ISO Auto Hi Limit
ro: Limita înaltă automată ISO

en: Flash Sync. Speed
ro: Viteza de sincronizare a blițului

en: Focus Metering
ro: Măsurarea focalizării

en: Continuous Shooting Speed High
ro: Viteză de fotografiere continuă rapidă

en: JPEG Compression Policy
ro: Politica de comprimare JPEG

en: AF-C Mode Priority
ro: Prioritatea modului AF-C

en: AF-S Mode Priority
ro: Prioritatea modului AF-S

en: AF Activation
ro: Activarea focalizării automate

en: Dynamic AF Area
ro: Zona de focalizare automată dinamică

en: AF Lock On
ro: Blocare focalizare automată activată

en: AF Area Point
ro: Zona punctuală a focalizării automate

en: AF On Button
ro: Butonul de activare a focalizării automate

en: Movie High ISO Noise Reduction
ro: Reducerea zgomotului pentru ISO de sensibilitate ridicată a filmului

en: Maximum continuous release
ro: Declanșarea continuă maximă a obturatorului

en: Movie Loop Length
ro: Lungimea buclei filmului

en: Raw Compression
ro: Comprimarea brută

en: Image Quality 2
ro: Calitatea imaginii 2

en: Live View Zoom Area
ro: Zona de zoom pentru vizualizarea în direct

en: Capture Settings
ro: Configurări de capturare

en: WIFI profiles
ro: Profiluri WIFI

en: Other PTP Device Properties
ro: Alte proprietăți ale dispozitivului PTP

en: PTP Property 0x%04x
ro: Proprietatea dispozitivului PTP 0x%04x

en: Sorry, the property '%s' / 0x%04x is currently read-only.
ro: Scuze, proprietatea „%s” / 0x%04x este în prezent numai-pentru-citire.

en: The property '%s' / 0x%04x was not set (0x%04x: %s)
ro: Proprietatea „%s” / 0x%04x nu a fost definită (0x%04x: %s)

en: The property '%s' / 0x%04x was not set (0x%04x: %s).
ro: Proprietatea „%s” / 0x%04x nu a fost definită (0x%04x: %s).

en: Parsing the value of widget '%s' / 0x%04x failed with %d.
ro: Analizarea valorii elementului „%s” / 0x%04x a eșuat cu %d.

en: Property '%s' not found.
ro: Proprietatea „%s” nu a fost găsită.

en: PTP2 driver
    (c) 2001-2005 by Mariusz Woloszyn <emsi@ipartners.pl>.
    (c) 2003-%d by Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    This driver supports cameras that support PTP or PictBridge(tm), and
    Media Players that support the Media Transfer Protocol (MTP).
    
    Enjoy!
ro: Controlor PTP2
    © 2001-2005 de Mariusz Woloszyn <emsi@ipartners.pl>.
    © 2003-%d de Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>.
    Acest controlor este compatibil cu camerele care acceptă PTP sau PictBridge(tm)
    și reproducătoarele media care acceptă Protocolul de transfer media (MTP).
    
    Bucurați-vă de el!

en: Sorry, your Nikon camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
ro: Scuze, se pare că aparatul dvs. foto Nikon nu pare să returneze o imagine JPEG în modul de vizualizare în direct

en: Canon enable viewfinder failed
ro: Activarea vizorului Canon a eșuat

en: Canon get viewfinder image failed
ro: Obținerea unei imagini din vizorul Canon a eșuat

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Viewfinder mode
ro: Scuze, aparatul dvs. foto Canon nu acceptă modul de vizor Canon

en: Sorry, your Nikon camera does not support LiveView mode
ro: Scuze, aparatul dvs. foto Nikon nu acceptă modul de vizualizare în direct (LiveView)

en: Liveview cannot start: %s
ro: Vizualizarea în direct nu poate porni: %s

en: Nikon disable liveview failed
ro: Dezactivarea funcției de vizualizare în direct de la Nikon a eșuat

en: Sorry, your Sony camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
ro: Scuze, se pare că aparatul dvs. foto Sony nu pare să returneze o imagine JPEG în modul de vizualizare în direct

en: Sorry, your Panasonic camera does not seem to return a JPEG image in LiveView mode
ro: Scuze, se pare că aparatul dvs. foto Panasonic nu pare să returneze o imagine JPEG în modul de vizualizare în direct

en: Sorry, your camera does not support Nikon capture
ro: Scuze, aparatul dvs. foto nu acceptă captura Nikon

en: Failed to enable liveview on a Nikon 1, but it is required for capture
ro: Nu s-a reușit să se activeze vizualizarea în direct pe un Nikon 1, dar este necesară pentru captură

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon EOS Capture
ro: Scuze, camera dvs. Canon nu acceptă funcția de captură EOS Canon

en: Canon EOS Get Changes failed
ro: Obținerea modificărilor din Canon EOS a eșuat

en: Sorry, your Canon camera does not support Canon Capture initiation
ro: Scuze, camera dvs. Canon nu acceptă inițierea de captură Canon

en: Canon disable viewfinder failed
ro: Dezactivarea vizorului Canon a eșuat

en: Canon Capture failed
ro: Captura Canon a eșuat

en: Capture failed: No focus.
ro: Capturarea a eșuat: Nu există focalizare.

en: Sorry, your camera does not support generic capture
ro: Scuze, aparatul dvs. foto nu acceptă captura generică

en: Camera memorycard ran full during capture.
ro: Cardul de memorie al camerei s-a umplut în timpul capturării.

en: Canon EOS Half-Press failed
ro: Apăsarea-demi de Canon EOS a eșuat

en: Canon EOS Auto-Focus failed, could not capture.
ro: Auto-focalizarea Canon EOS a eșuat, nu s-a putut fotografia.

en: Canon EOS Half-Release failed
ro: Declanșarea-demi de Canon EOS a eșuat

en: Canon EOS Full-Press failed
ro: Apăsarea-completă de Canon EOS a eșuat

en: Canon EOS Full-Release failed
ro: Declanșarea-completă de Canon EOS a eșuat

en: Canon EOS M Full-Press failed
ro: Apăsarea-completă de Canon EOS M a eșuat

en: Canon EOS M Capture failed: Perhaps no focus?
ro: Captura Canon EOS M a eșuat să se lanseze: poate că nu se focalizează?

en: Canon EOS M Full-Release failed
ro: Declanșarea-completă de Canon EOS M a eșuat

en: Canon EOS Capture failed
ro: Captura Canon EOS a eșuat

en: Canon EOS Capture failed: %x
ro: Captura Canon EOS a eșuat: %x

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps no focus?
ro: Captura Canon EOS a eșuat să se lanseze: poate că nu se focalizează?

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps mirror up?
ro: Captura Canon EOS a eșuat să se lanseze: poate că oglinda este ridicată?

en: Canon EOS Capture failed to release: Perhaps no more memory on card?
ro: Captura Canon EOS a eșuat să se lanseze: poate că nu mai există spațiu pe cardul de memorie?

en: Canon EOS Capture failed to release: Card read-only?
ro: Captura Canon EOS a eșuat să se lanseze: cardul de memorie este posibil să se afle în regimul numai-pentru-citire?

en: Canon EOS Capture failed to release: Unknown error %d, please report.
ro: Captura Canon EOS a eșuat să se lanseze. Eroare necunoscută %d, raportați acest incident.

en: Sorry, initializing your camera did not work. Please report this.
ro: Scuze, inițializarea camerei nu a funcționat. Raportați acest lucru.

en: Manufacturer: %s
ro: Producător: %s

en:   Version: %s
ro:   Versiunea: %s

en:   Serial Number: %s
ro:   Număr de serie: %s

en: Vendor Extension ID: 0x%x (%d.%d)
ro: ID-ul extensiei producătorului: 0x%x (%d.%d)

en: Vendor Extension Description: %s
ro: Descrierea extensiei producătorului: %s

en: PTP Standard Version: %d.%d
ro: Versiunea PTP Standard: %d.%d

en: Functional Mode: 0x%04x
ro: Mod de funcționare: 0x%04x

en: 
    Capture Formats:
ro: 
    Formate de captură:

en: Display Formats:
ro: Formate de afișare:

en: 
    Streams:
ro: 
    Fluxuri:

en: Supported MTP Object Properties:
ro: Proprietăți ale obiectelor MTP acceptate:

en:  PTP error %04x on query
ro:  Eroare PTP %04x la interogare

en: 
    Device Capabilities:
ro: 
    Capacitățile dispozitivului:

en: 	File Download,
ro: 	Descărcare fișier,

en: File Deletion,
ro: Ștergere fișier,

en: No File Deletion,
ro: Fără ștergere de fișier,

en: File Upload
ro: Încărcare fișier

en: No File Upload
ro: Fără încărcare de fișier

en: 	Generic Image Capture,
ro: 	Captură de imagine generică,

en: 	No Image Capture,
ro: 	Fără captură de imagine,

en: Open Capture,
ro: Captură deschisă,

en: No Open Capture,
ro: Fără captură deschisă,

en: Canon Capture,
ro: Captură Canon,

en: Canon EOS Capture,
ro: Captură Canon EOS,

en: Canon EOS Capture 2,
ro: Captură Canon EOS 2,

en: Nikon Capture 1,
ro: Captură Nikon 1,

en: Nikon Capture 2,
ro: Captură Nikon 2,

en: Nikon Capture 3,
ro: Captură Nikon 3,

en: Sony Capture,
ro: Captură Sony,

en: Olympus E XML Capture,
ro: Captură Olympus E XML,

en: No vendor specific capture
ro: Nicio captură specifică producătorului

en: 	Nikon Wifi support
ro: 	Suport Wifi Nikon

en: 	Canon Wifi support
ro: 	Suport Wifi Canon

en: 
    Storage Devices Summary:
ro: 
    Rezumat al dispozitivelor de stocare:

en: 	StorageDescription: %s
ro: 	Descriere stocare: %s

en: 	VolumeLabel: %s
ro: 	Eticheta volumului: %s

en: Builtin ROM
ro: Memorie ROM integrată

en: Removable ROM
ro: Memorie ROM detașabilă

en: Builtin RAM
ro: Memorie RAM integrată

en: Removable RAM (memory card)
ro: Memorie RAM detașabilă (card de memorie)

en: Unknown: 0x%04x
ro: Necunoscut 0x%04x

en: 	Storage Type: %s
ro: 	Tipul de stocare: %s

en: Generic Flat
ro: Uniform generic

en: Generic Hierarchical
ro: Ierarhic generic

en: Digital Camera Layout (DCIM)
ro: Eticheta (DCIM) pentru camera digitală

en: 	Filesystemtype: %s
ro: 	Tipul sistemului de fișiere: %s

en: Read-Write
ro: Citire-scriere

en: Read-Only
ro: Numai-citire

en: Read Only with Object deletion
ro: Numai-citire cu ștergerea obiectului

en: 	Access Capability: %s
ro: 	Capacitatea de acces: %s

en: 	Maximum Capability: %llu (%lu MB)
ro: 	Capacitatea maximă: %llu (%lu Mo)

en: 	Free Space (Bytes): %llu (%lu MB)
ro: 	Spațiu liber (octeți): %llu (%lu Mo)

en: 	Free Space (Images): %d
ro: 	Spațiu liber (imagini): %d

en: 
    Device Property Summary:
ro: 
    Rezumat al proprietăților dispozitivului:

en: [Unknown Property]
ro: [Proprietate necunoscută]

en: not read out
ro: nu sunt citite

en: PTP error %04x on query
ro: Eroare PTP %04x la interogare

en: You need to specify a folder starting with /store_xxxxxxxxx/
ro: Trebuie să specificați un dosar care să înceapă cu /store_xxxxxxxxx/

en: File '%s/%s' does not exist.
ro: Fișierul „%s/%s” nu există.

en: Metadata only supported for MTP devices.
ro: Metadatele sunt acceptate numai pentru dispozitivele MTP.

en: Device does not support setting object protection.
ro: Dispozitivul nu acceptă configurarea protecției obiectelor.

en: Device failed to set object protection to %d
ro: Dispozitivul nu a putut stabili protecția obiectului la %d

en: Currently, PTP is only implemented for USB and PTP/IP cameras currently, port type %x
ro: În prezent, PTP este implementat numai pentru camerele USB și PTP/IP, tipul de port %x

en: Olympus wrapped XML support is currently only available with libxml2 support built in.
ro: Suportul încapsulat XML pentru Olympus este în prezent disponibil numai cu suportul libxml2 încorporat.

en: PTP Undefined Error
ro: Eroare PTP nedefinită

en: PTP OK!
ro: PTP este Ok!

en: PTP General Error
ro: Eroare PTP generală

en: PTP Session Not Open
ro: Sesiunea PTP nu este deschisă

en: PTP Invalid Transaction ID
ro: Identificator de tranzacție PTP nevalid

en: PTP Operation Not Supported
ro: Operația PTP nu este acceptată

en: PTP Parameter Not Supported
ro: Parametru PTP neacceptat

en: PTP Incomplete Transfer
ro: Transfer PTP incomplet

en: PTP Invalid Storage ID
ro: Identificator de stocare PTP nevalid

en: PTP Invalid Object Handle
ro: Gestionar de obiect PTP nevalid

en: PTP Device Prop Not Supported
ro: Proprietatea dispozitivului PTP nu este acceptată

en: PTP Invalid Object Format Code
ro: Cod de format de obiect PTP nevalid

en: PTP Store Full
ro: Spațiul de stocare PTP este plin

en: PTP Object Write Protected
ro: Obiect PTP protejat la scriere

en: PTP Store Read Only
ro: Spațiul de stocare PTP este numai-pentru-citire

en: PTP Access Denied
ro: Acces PTP refuzat

en: PTP No Thumbnail Present
ro: Fără miniatură PTP prezentă

en: PTP Self Test Failed
ro: Autotestarea PTP a eșuat

en: PTP Partial Deletion
ro: Ștergere PTP parțială

en: PTP Store Not Available
ro: Spațiul de stocare PTP nu este disponibil

en: PTP Specification By Format Unsupported
ro: Specificație de format PTP neacceptată

en: PTP No Valid Object Info
ro: Informații despre obiectul PTP nevalide

en: PTP Invalid Code Format
ro: Format de cod PTP nevalid

en: PTP Unknown Vendor Code
ro: Cod de furnizor PTP necunoscut

en: PTP Capture Already Terminated
ro: Captură PTP deja terminată

en: PTP Device Busy
ro: Dispozitiv PTP ocupat

en: PTP Invalid Parent Object
ro: Obiect PTP părinte nevalid

en: PTP Invalid Device Prop Format
ro: Format de proprietate a dispozitivului PTP nevalid

en: PTP Invalid Device Prop Value
ro: Valoarea proprietății dispozitivului PTP nu este validă

en: PTP Invalid Parameter
ro: Parametru PTP nevalid

en: PTP Session Already Opened
ro: Sesiunea PTP este deja deschisă

en: PTP Transaction Canceled
ro: Tranzacție PTP anulată

en: PTP Specification Of Destination Unsupported
ro: Specificația PTP a destinației nu este acceptată

en: Invalid Enum Handle
ro: Gestionar de enumerare nevalid

en: No Stream Enabled
ro: Niciun flux activat

en: Invalid Data Set
ro: Set de date nevalid

en: Filename Required
ro: Nume de fișier necesar

en: Filename Conflicts
ro: Conflicte de nume de fișier

en: Filename Invalid
ro: Nume de fișier nevalid

en: Hardware Error
ro: Eroare a aparatului

en: Out of Focus
ro: Defocalizată

en: Change Camera Mode Failed
ro: Schimbarea modului camerei a eșuat

en: Invalid Status
ro: Stare nevalidă

en: Set Property Not Supported
ro: Definirea proprietății nu este acceptată

en: Whitebalance Reset Error
ro: Eroare de reinițializare a balansului de alb

en: Dust Reference Error
ro: Eroare de referință de praf

en: Shutter Speed Bulb
ro: Viteza obturatorului pentru lampă cu bec

en: Mirror Up Sequence
ro: Secvență de ridicare a oglinzii

en: Camera Mode Not Adjust FNumber
ro: Modul aparat foto nu ajustează numărul F (raportul focal)

en: Not in Liveview
ro: Nu în vizualizarea în direct

en: Mf Drive Step End
ro: Pasul final al unității de focalizare manuală

en: Mf Drive Step Insufficiency
ro: Pas insuficient al unității de focalizare manuală

en: Advanced Transfer Cancel
ro: Anulare de transfer avansat

en: No Full HD Present
ro: Fără mod Full HD

en: Store Error
ro: Eroare de stocare

en: Store Unformatted
ro: Cardul de stocare nu este formatat

en: Bulb Release Busy
ro: Declanșare în curs a obturatorului de expunere lungă (lampă cu bec)

en: Silent Release Busy
ro: Declanșare silențioasă a obturatorului în curs

en: MovieFrame Release Busy
ro: Declanșare în curs a înregistrării filmului

en: Shutter Speed Time
ro: Timpul de expunere specificat

en: Waiting for 2nd Release
ro: În așteptarea celei de-a doua declanșări

en: MirrorUpCapture Already Started
ro: Capturarea în oglindă a început deja

en: Invalid SBAttribute Value
ro: Valoare SBAttribute nevalidă

en: Unknown Command
ro: Comandă necunoscută

en: Operation Refused
ro: Operație refuzată

en: Lens Cover Present
ro: Capacul obiectivului este prezent

en: Battery Low
ro: Baterie descărcată

en: Camera Not Ready
ro: Camera nu este pregătită

en: Lens Cover Closed
ro: Capacul lentilelor este închis

en: Low Battery
ro: Baterie slabă

en: Object Not Ready
ro: Obiectul nu este pregătit

en: Cannot Make Object
ro: Nu se poate crea obiectul

en: Memory Status Not Ready
ro: Starea memoriei nu este gata

en: Invalid ObjectPropCode
ro: ObjectPropCode nevalid

en: Invalid ObjectProp Format
ro: Format ObjectProp nevalid

en: Invalid ObjectProp Value
ro: Valoare ObjectProp nevalidă

en: Invalid ObjectReference
ro: ObjectReference nevalid

en: Invalid Dataset
ro: Set de date nevalid

en: Specification By Group Unsupported
ro: Specificația în funcție de grup nu este acceptată

en: Specification By Depth Unsupported
ro: Specificația în funcție de adâncime nu este acceptată

en: Object Too Large
ro: Obiect prea mare

en: ObjectProp Not Supported
ro: ObjectProp nu este acceptat

en: Invalid Media Session ID
ro: Identificator de sesiune media nevalid

en: Media Session Limit Reached
ro: Limita sesiunii media a fost atinsă

en: No More Data
ro: Nu mai există alte date

en: Invalid WFC Syntax
ro: Sintaxă WFC nevalidă

en: WFC Version Not Supported
ro: Versiunea WFC nu este acceptată

en: PTP No Device
ro: Nu există niciun dispozitiv PTP

en: PTP Timeout
ro: Întârziere PTP

en: PTP Cancel Request
ro: Cerere de anulare PTP

en: PTP Response Expected
ro: Răspuns PTP așteptat

en: PTP Data Expected
ro: Date PTP așteptate

en: PTP I/O Error
ro: Eroare de intrare / ieșire PTP

en: Undefined PTP Property
ro: Proprietate PTP nedefinită

en: Functional Mode
ro: Mod de funcționare

en: Compression Setting
ro: Opțiuni de comprimare

en: RGB Gain
ro: Amplificare RGB

en: Exposure Time
ro: Timpul de expunere

en: Exposure Program Mode
ro: Modul programat de expunere

en: Exposure Index (film speed ISO)
ro: Indicele de expunere (viteza filmului ISO)

en: Exposure Bias Compensation
ro: Compensarea deviației de expunere

en: Pre-Capture Delay
ro: Întârziere de pre-captură

en: Digital Zoom
ro: Zoom digital

en: Timelapse Number
ro: Numărul de intervale de timp

en: Timelapse Interval
ro: Intervalul dintre intervale de timp

en: Upload URL
ro: Adresa URL de încărcare

en: Copyright Info
ro: Informații privind drepturile de autor

en: Supported Streams
ro: Fluxuri acceptate

en: Enabled Streams
ro: Fluxuri activate

en: Audio Samplingrate
ro: Rata de eșantionare audio

en: Audio Bits per sample
ro: Numărul de biți pe eșantion audio

en: Date Time Stamp Format
ro: Formatul de marcare a datei și orei

en: Video Out
ro: Ieșire video

en: Power Saving
ro: Economie de energie

en: UI Language
ro: Limba interfeței cu utilizatorul

en: Battery Type
ro: Tip de baterie

en: Battery Mode
ro: Mod baterie

en: UILockType
ro: Tip de blocare a interfeței  de utilizator

en: Camera Mode
ro: Mod cameră

en: Full View File Format
ro: Formatul fișierului de vizualizare completă

en: Self Time
ro: Temporizator automat

en: Image Mode
ro: Mod imagine

en: Slow Shutter Setting
ro: Opțiune de declanșare lentă a obturatorului

en: Color Gain
ro: Amplificare culoare

en: Sensitivity
ro: Sensibilitate

en: Parameter Set
ro: Set de parametri

en: Av Open
ro: Prioritatea diafragmei activată

en: Av Max
ro: Prioritatea maximă a diafragmei

en: Focal Length Tele
ro: Distanța focală a teleobiectivului

en: Focal Length Wide
ro: Lățimea distanței focale

en: Focal Length Denominator
ro: Denominatorul distanței focale

en: Capture Transfer Mode
ro: Modul de transfer al capturii

en: Name Prefix
ro: Prefixul numelui

en: Size Quality Mode
ro: Modul de calitate și dimensiune a imaginii

en: Supported Thumb Size
ro: Dimensiunea acceptată a miniaturii

en: Size of Output Data from Camera
ro: Dimensiunea datelor de ieșire de la cameră

en: Size of Input Data to Camera
ro: Dimensiunea datelor de intrare în cameră

en: Remote API Version
ro: Versiunea API a telecomenzii

en: Camera Owner
ro: Proprietarul camerei

en: UNIX Time
ro: Timpul UNIX

en: Camera Body ID
ro: Identificatorul corpului camerei

en: Disp Av
ro: Afișează valoarea diafragmei

en: Av Open Apex
ro: Deschiderea maximă a diafragmei

en: Digital Zoom Magnification
ro: Mărire cu zoom digital

en: Ml Spot Position
ro: Poziția punctului Ml

en: Disp Av Max
ro: Afișează valoarea maximă a diafragmei

en: Av Max Apex
ro: Prioritatea maximă de deschidere a diafragmei

en: EZoom Start Position
ro: Poziția inițială a EZoom

en: EZoom Size of Tele
ro: Dimensiunea teleobiectivului EZoom

en: Flash Quantity Count
ro: Numărul de fulgere eliberate de bliț

en: Rotation Angle
ro: Unghiul de rotație

en: Rotation Scene
ro: Scena de rotire

en: Event Emulate Mode
ro: Modul emulare eveniment

en: Type of Slideshow
ro: Tipul de prezentare de diapozitive

en: Average Filesizes
ro: Dimensiunea medie a fișierelor

en: Model ID
ro: Identificatorul modelului

en: Friendly Device Name
ro: Numele amical al dispozitivului

en: Session Initiator Info
ro: Informații despre inițiatorul sesiunii

en: Perceived Device Type
ro: Tipul de dispozitiv perceput

en: Shooting Bank
ro: Banc de fotografii

en: Shooting Bank Name A
ro: Numele bancului de fotografii A

en: Shooting Bank Name B
ro: Numele bancului de fotografii B

en: Shooting Bank Name C
ro: Numele bancului de fotografii C

en: Shooting Bank Name D
ro: Numele bancului de fotografii D

en: Reset Bank 0
ro: Reinițiere Banc 0

en: White Balance Colour Temperature
ro: Temperatura de culoare a balansului de alb

en: White Balance Preset Number
ro: Numărul preconfigurării balansului de alb

en: White Balance Preset Name 0
ro: Numele preconfigurării balansului de alb (0)

en: White Balance Preset Name 1
ro: Numele preconfigurării balansului de alb (1)

en: White Balance Preset Name 2
ro: Numele preconfigurării balansului de alb (2)

en: White Balance Preset Name 3
ro: Numele preconfigurării balansului de alb (3)

en: White Balance Preset Name 4
ro: Numele preconfigurării balansului de alb (4)

en: White Balance Preset Value 0
ro: Valoarea preconfigurării balansului de alb (0)

en: White Balance Preset Value 1
ro: Valoarea preconfigurării balansului de alb (1)

en: White Balance Preset Value 2
ro: Valoarea preconfigurării balansului de alb (2)

en: White Balance Preset Value 3
ro: Valoarea preconfigurării balansului de alb (3)

en: White Balance Preset Value 4
ro: Valoarea preconfigurării balansului de alb (4)

en: Lens Focal Length (Non CPU)
ro: Distanța focală a obiectivului (fără CPU)

en: Lens Maximum Aperture (Non CPU)
ro: Deschiderea maximă a diafragmei obiectivului (fără CPU)

en: Auto DX Crop
ro: Decupare DX automată

en: Menu Bank Name A
ro: Nume meniu banc A

en: Menu Bank Name B
ro: Nume meniu banc B

en: Menu Bank Name C
ro: Nume meniu banc C

en: Menu Bank Name D
ro: Nume meniu banc D

en: Reset Menu Bank
ro: Reinițiere meniu banc

en: Vertical AF On
ro: Focalizare automată verticală activată

en: Focus Area Zone
ro: Zona regiunii de focalizare

en: Enable Copyright
ro: Activare drepturi de autor

en: Exposure ISO Step
ro: Pasul de expunere ISO

en: Exposure Step
ro: Pasul de expunere

en: Exposure Compensation (EV)
ro: Compensare expunere (EV)

en: Centre Weight Area
ro: Zona centrului de greutate

en: Exposure Base Matrix
ro: Matricea de bază a expunerii

en: Exposure Base Center
ro: Centrul de bază al expunerii

en: Exposure Base Spot
ro: Punctul de bază al expunerii

en: Live View AF Area
ro: Zona de focalizare automată în modul de vizualizare în direct

en: Auto Meter Off Time
ro: Timpul de oprire automată a contorului/senzorului

en: Self Timer Delay
ro: Întârzierea temporizatorului automat

en: Img Conf Time
ro: Configurarea marcajului de timp al imaginii

en: Auto Off Timers
ro: Timpul pentru oprirea automată

en: Angle Level
ro: Înclinare

en: Shooting Speed
ro: Viteza de fotografiere

en: Exposure delay mode
ro: Modul de întârziere a expunerii

en: Long Exposure Noise Reduction
ro: Reducerea zgomotului pentru expunerea lungă

en: LCD Illumination
ro: Iluminare LCD

en: High ISO noise reduction
ro: Reducerea zgomotului pentru sensibilitate ISO ridicată

en: On screen tips
ro: Sfaturi pe ecran

en: Artist Name
ro: Numele artistului

en: Copyright Information
ro: Informații privind drepturile de autor

en: Modeling Flash
ro: Modelare bliț

en: Manual Mode Bracketing
ro: Modul de încadrare manual

en: Auto Bracket Selection
ro: Selectarea automată a încadrării

en: NIKON Auto Bracketing Set
ro: Setul de încadrare automată NIKON

en: Center Button Shooting Mode
ro: Modul de fotografiere cu butonul central

en: Center Button Playback Mode
ro: Modul de reproducere cu butonul central

en: Photo Info. Playback
ro: Redarea informațiilor despre fotografie

en: Assign Func. Button
ro: Alocarea butonului pentru o funcție

en: Customise Command Dials
ro: Personalizarea cadranelor de comandă (comenzile giratorii)

en: Aperture Setting
ro: Configurarea diafragmei

en: Buttons and Dials
ro: Butoane și cadrane giratorii

en: No CF Card Release
ro: Declanșare a obturatorului fără card CompactFlash

en: Center Button Zoom Ratio
ro: Raportul de zoom al butonului central

en: Function Button 2
ro: Butonul de funcție 2

en: Normal AF On
ro: Focalizarea automată normală activată

en: Clean Image Sensor
ro: Curățarea senzorului de imagine

en: Image Comment String
ro: Șir comentariu imagine

en: Image Comment Enable
ro: Activare comentariu imagine

en: Image Rotation
ro: Rotirea imaginii

en: Manual Set Lens Number
ro: Definire manuală a numărului de obiective (lentile)

en: Movie Screen Size
ro: Dimensiunea ecranului de film

en: Movie Voice
ro: Vocea filmului

en: Movie Microphone
ro: Microfon de film

en: Movie Card Slot
ro: Slotul pentru cardul de film

en: Monitor Off Delay
ro: Întârzierea de oprire a monitorului

en: Bracketing Enable
ro: Activare încadrare

en: Exposure Bracketing Step
ro: Pasul de încadrare a expunerii

en: Exposure Bracketing Program
ro: Programul de încadrare al expunerii

en: Auto Exposure Bracket Count
ro: Numărul de poziții de expunere automată al încadrării

en: White Balance Bracket Step
ro: Pasul de încadrare a balansului de alb

en: White Balance Bracket Program
ro: Programul de încadrare a balansului de alb

en: Lens ID
ro: Identificatorul obiectivului

en: Lens Sort
ro: Gen obiectiv

en: Lens Type
ro: Tipul de obiectiv

en: Min. Focal Length
ro: Distanța focală minimă

en: Max. Focal Length
ro: Distanța focală maximă

en: Max. Aperture at Min. Focal Length
ro: Deschiderea maximă a diafragmei la distanța focală minimă

en: Max. Aperture at Max. Focal Length
ro: Deschiderea maximă a diafragmei la distanța focală maximă

en: Finder ISO Display
ro: Afișajul vizorului ISO

en: Auto Off Photo
ro: Oprirea automată a afișării fotografiilor

en: Auto Off Menu
ro: Oprirea automată a afișării meniului

en: Auto Off Info
ro: Oprirea automată a afișării informațiilor

en: Self Timer Shot Number
ro: Numărul de fotografii cu temporizator automat

en: Vignette Control
ro: Controlul vinietei

en: Nikon Exposure Time
ro: Timpul de expunere Nikon

en: Warning Status
ro: Starea de avertizare

en: AF LCD Top Mode 2
ro: Modul 2 de focalizare automată LCD de sus

en: Active AF Sensor
ro: Activare senzor de focalizare automată

en: Exposure Meter
ro: Măsurător de expunere

en: USB Speed
ro: Viteza USB

en: CCD Serial Number
ro: Numărul de serie CCD

en: Group PTN Type
ro: Tip PTN de grup

en: FNumber Lock
ro: Blocarea numărului F (raportul focal)

en: Exposure Aperture Lock
ro: Blocarea diafragmei de expunere

en: TV Lock Setting
ro: Configurarea de blocare a televizorului

en: AV Lock Setting
ro: Configurarea de blocare a priorității diafragmei

en: Illum Setting
ro: Reglarea iluminării

en: Focus Point Bright
ro: Luminozitatea punctului de focalizare

en: External Flash Attached
ro: Bliț extern conectat

en: External Flash Status
ro: Starea blițului extern

en: External Flash Sort
ro: Clasificarea blițului extern

en: External Flash Mode
ro: Mod bliț extern

en: External Flash Compensation
ro: Compensarea blițului extern

en: BW Filler Effect
ro: Efect de umplere alb-negru

en: BW Sharpness
ro: Claritate alb-negru

en: BW Contrast
ro: Contrast alb-negru

en: BW Setting Type
ro: Tip de ajustare alb-negru

en: Slot 2 Save Mode
ro: Slot pentru modul de salvare

en: Raw Bit Mode
ro: Modul de biți brut

en: Fluorescent Type
ro: Tipul de iluminat fluorescent

en: Tune Colour Temperature
ro: Reglarea temperaturii culorii

en: Tune Preset 0
ro: Ajustare preconfigurare 0

en: Tune Preset 1
ro: Ajustare preconfigurare 1

en: Tune Preset 2
ro: Ajustare preconfigurare 2

en: Tune Preset 3
ro: Ajustare preconfigurare 3

en: Tune Preset 4
ro: Ajustare preconfigurare 4

en: AF Assist Lamp
ro: Iluminare de asistență pentru focalizarea automată

en: Auto ISO P/A/DVP Setting
ro: Reglare automată ISO P/A/DVP

en: Viewfinder Grid Display
ro: Afișare grilă vizor

en: Flash Mode Commander Power
ro: Energia modului de comandă a blițului

en: Auto FP
ro: Sincronizare ultrarapidă automată a străfulgerărilor blițului (Auto FP)

en: Warning Display
ro: Afișare de avertizare

en: Battery Cell Kind
ro: Tipul de celulă de baterie

en: ISO Auto High Limit
ro: Limita înaltă automată ISO

en: Continuous Speed High
ro: Continuu la viteză mare

en: Info Disp Setting
ro: Configurarea afișării informațiilor

en: Preview Button
ro: Buton de previzualizare

en: Preview Button 2
ro: Buton de previzualizare 2

en: AEAF Lock Button 2
ro: Buton de blocare a expunerii sau a focalizării automate

en: Indicator Display
ro: Afișaj indicator

en: Cell Kind Priority
ro: Prioritate pentru starea bateriei

en: Bracketing Frames and Steps
ro: Cadre și pași de încadrare

en: Live View Mode
ro: Modul de vizualizare în direct

en: Live View Drive Mode
ro: Modul de declanșare a vizualizării în direct

en: Live View Status
ro: Starea vizualizării în direct

en: Live View Prohibit Condition
ro: Condiție de interzicere a vizualizării în direct

en: Exposure Display Status
ro: Starea afișării expunerii

en: Exposure Indicate Status
ro: Starea indicatorului de expunere

en: Info Display Error Status
ro: Starea de eroare a afișajului de informații

en: Exposure Indicate Lightup
ro: Se aprinde indicatorul de expunere

en: Flash MRepeat Value
ro: Valoarea de repetare manuală a blițului

en: Flash MRepeat Count
ro: Numărul de repetări manuale ale blițului

en: Flash MRepeat Interval
ro: Intervalul de repetări manuale ale blițului

en: Active Pic Ctrl Item
ro: Element de control al imaginii active

en: Change Pic Ctrl Item
ro: Schimbă elementul de control al imaginii

en: Camera Language
ro: Limba interfeței aparatului foto

en: Release without SD card
ro: Declanșare a obturatorului fără card SecureDigital

en: Image Compression
ro: Comprimare imagine

en: Secure Time
ro: Timp securizat

en: Device Certificate
ro: Certificatul dispozitivului

en: Revocation Info
ro: Informații privind revocarea

en: Synchronization Partner
ro: Partener de sincronizare

en: Volume Level
ro: Nivelul volumului

en: Device Icon
ro: Pictograma dispozitivului

en: Playback Rate
ro: Rata de redare

en: Playback Object
ro: Obiect de redare

en: Playback Container Index
ro: Indexul containerului de redare

en: Playback Position
ro: Poziția de redare

en: PlaysForSure ID
ro: Identificator PlaysForSure

en: Release Mode
ro: Modul de capturare

en: Focus Areas
ro: Zone de focalizare

en: Focus Point
ro: Punctul de focalizare

en: DOC Compensation
ro: Compensarea DOC

en: Image size
ro: Dimensiunea imaginii

en: Shutter speed
ro: Viteza obturatorului

en: Focus Indication
ro: Indicația de focalizare

en: Objects in memory
ro: Obiecte în memorie

en: Expose Index
ro: Indicele de expunere

en: AELock Indication
ro: Indicația AELock

en: AB Filter
ro: Filtru AB

en: Battery Level Indicator
ro: Indicator nivel baterie

en: Movie Recording State
ro: Starea înregistrării video

en: FELock Indication
ro: Indicație FELock

en: Date/Time Set
ro: Reglare dată/oră

en: Format Media Status
ro: Starea formatării suportului media

en: Focus Magnifier Position
ro: Poziția lupei de focalizare

en: Focus Magnifier Status
ro: Stare lupă de focalizare

en: Current Focus Magnifier Ratio
ro: Raportul actual al măririi focalizării

en: Manual Focus Adjust Enabled
ro: Ajustarea manuală a focalizării este activată

en: Pixel Shift Shooting Mode
ro: Modul de fotografiere cu deplasare a pixelilor

en: Pixel Shift Shooting Number
ro: Numărul de fotografii cu deplasare a pixelilor

en: Pixel Shift Shooting Interval
ro: Intervalul de fotografiere cu deplasare a pixelilor

en: Pixel Shift Shooting Status
ro: Starea fotografierii cu deplasare a pixelilor

en: Pixel Shift Shooting Progress
ro: Progresul fotografierii cu deplasare a pixelilor

en: Picture Profile
ro: Profilul imaginii

en: Creative Style
ro: Stil creativ

en: File Format Movie
ro: Format fișier video

en: Recording Setting Movie
ro: Opțiune de înregistrare video

en: Media SLOT1 Status
ro: Starea suportului media în slotul 1

en: Media SLOT1 Remaining Shots
ro: Fotografii rămase pe suportul media din slotul 1

en: Media SLOT1 Shooting Time
ro: Timp de înregistrare pe suportul media din slotul 1

en: AWB Lock Indication
ro: Indicație de blocare a balansului de alb automat

en: Interval REC Model
ro: Modelul intervalului REC

en: Interval REC Status
ro: Starea intervalului REC

en: Device Overheat Status
ro: Starea supraîncălzirii dispozitivului

en: Jpeg Quality
ro: Calitate JPEG

en: File Format Still
ro: Formatul fișierului de imagine

en: Focus Magnifier Setting
ro: Opțiune de mărire a focalizării

en: AF Tracking Sens. Still
ro: Sensibilitate de urmărire AF cadru

en: Media SLOT2 Status
ro: Starea suportului media în slotul 2

en: Media SLOT2 Remaining Shots
ro: Fotografii rămase pe suportul media din slotul 2

en: Media SLOT2 Shooting Time
ro: Timp de înregistrare pe suportul media din slotul 2

en: Zoom Enable Status
ro: Starea activării funcției de zoom

en: Zoom Scale
ro: Scala de zoom

en: Zoom Bar Info
ro: Info bară zoom

en: Zoom Speed Range
ro: Intervalul vitezei de zoom

en: Zoom Setting
ro: Reglare zoom

en: Zoom Type Status
ro: Starea tipului de zoom

en: Wireless Flash
ro: Bliț fără fir

en: Red Eye Reduction
ro: Reducerea efectului de ochi roșii

en: Remote Control Restrict
ro: Limitări ale telecomenzii

en: Live View Area
ro: Zona de vizualizare în direct

en: PC Save Image Format
ro: Formatul imaginii salvate în PC

en: Live View Image Quality
ro: Calitatea imaginii din vizualizarea în direct

en: CustomWB Capture Area
ro: Zona de captură cu balans de alb personalizat

en: CustomWB Capture Frame Size
ro: Dimensiunea cadrului de captură cu balans de alb personalizat

en: CustomWB Capture Standby Enable
ro: Activare a modului în așteptare pentru captura cu balans de alb personalizat

en: CustomWB Capture Standby Cancel Enable
ro: Anulare a modului în așteptare pentru captura cu balans de alb personalizat

en: CustomWB Capture Enable
ro: Activare captură cu balans de alb personalizat

en: CustomWB Execution State
ro: Starea de execuție a balansului de alb personalizat

en: Settings Save Enable
ro: Activare salvare configurări

en: Settings Read Enable
ro: Activare citire configurări

en: Settings Save/Read State
ro: Starea salvării/citirii configurărilor

en: FTP Setting Save Enable
ro: Activare salvare configurare FTP

en: FTP Setting Read Enable
ro: Activare citire configurare FTP

en: FTP Setting Save Read State
ro: Opțiune de salvare a stării de citire FTP

en: Manual Focus Adjust
ro: Ajustare manuală a focalizării

en: AF/MF Hold
ro: Menținere focalizare automată/manuală

en: AF Area Position
ro: Poziția zonei de focalizare automată

en: Zoom Operation
ro: Acțiune zoom

en: CustomWB Capture Standby
ro: Modul în așteptare pentru captura cu balans de alb personalizat

en: CustomWB Capture Standby Cancel
ro: Anulare a modului în așteptare pentru captura cu balans de alb personalizat

en: CustomWB Capture
ro: Captură cu balans de alb personalizat

en: Format Media Card
ro: Formatare card multimedia

en: Remote Touch
ro: Telecomandă tactilă

en: Remote Touch Cancel
ro: Anulare telecomandă tactilă

en: Save Zoom and Focus Position
ro: Salvare poziție zoom și focalizare

en: Load Zoom and Focus Position
ro: Încărcare poziție zoom și focalizare

en: Date Time
ro: Data și ora

en: %.1f stops
ro: %.1f opriri

en: JPEG Norm
ro: JPEG normal

en: RAW + JPEG Basic
ro: BRUT + JPEG normal

en: Incandescent
ro: Lampă cu incandescență

en: Manual Focus
ro: Focalizare manuală

en: Automatic Macro (close-up)
ro: Modul macro automat (în apropiere)

en: Center Weighted Average
ro: Media ponderată la centru

en: Center-spot
ro: Punct central

en: Automatic flash
ro: Bliț automat

en: Automatic Red-eye Reduction
ro: Reducere automată a efectului de ochi roșii

en: Red-eye fill flash
ro: Bliț cu reducere suplimentară a efectului de ochi roșii

en: Power Wind
ro: Puterea vântului

en: Timer + Remote
ro: Temporizator + telecomandă

en: AF Lock only
ro: Blocare focalizare automată doar

en: Flash Lock
ro: Blocarea blițului

en: Reset focus point to center
ro: Repoziționarea punctului de focalizare în centru

en: Highlight active focus point
ro: Evidențierea punctului de focalizare activ

en: Unused
ro: Nefolosit

en: LCD Backlight
ro: Iluminare de fundal LCD

en: LCD Backlight and Info Display
ro: Iluminare de fundal LCD și afișare informații

en: 1 min
ro: 1 minut

en: 5 mins
ro: 5 minute

en: 10 mins
ro: 10 minute

en: 15 mins
ro: 15 minute

en: Dark on light
ro: Întuneric pe lumină

en: Light on dark
ro: Lumină pe întuneric

en: Lithium Ion
ro: Litiu-Ion

en: Nickel hydride
ro: Hidrură de nichel

en: Nickel cadmium
ro: Nichel-cadmiu

en: Alkalium manganese
ro: Alkalin-mangan

en: Warning Level 1
ro: Nivelul de avertizare 1

en: Emergency
ro: Urgență

en: Warning Level 0
ro: Nivelul de avertizare 0

en: Economy
ro: Economic

en: SuperFine
ro: Superfin

en: Red Eye Suppression
ro: Suprimarea efectului de ochi roșii

en: Low Speed Synchronization
ro: Sincronizare la viteză redusă

en: Auto + Red Eye Suppression
ro: Automat + Suprimarea efectului de ochi roșii

en: On + Red Eye Suppression
ro: Activat + Suprimarea efectului de ochi roșii

en: Distant View
ro: Vedere la distanță

en: High-Speed Shutter
ro: Obturator de mare viteză

en: Low-Speed Shutter
ro: Obturator de mică viteză

en: Night View
ro: Vedere nocturnă

en: Grayscale
ro: Scară de gri

en: Pan Focus
ro: Focalizare panoramică

en: Single-Frame Shooting
ro: Fotografiere cu un singur cadru

en: Timer (Single) Shooting
ro: Fotografiere (unică) cu temporizator

en: Continuous Low-speed Shooting
ro: Fotografiere continuă cu viteză redusă

en: Continuous High-speed Shooting
ro: Fotografiere continuă cu viteză mare

en: Smooth
ro: Netedă

en: Center-weighted Metering
ro: Măsurare ponderată în centru

en: Spot Metering
ro: Măsurare punctuală

en: Average Metering
ro: Media de măsurare

en: Evaluative Metering
ro: Măsurare evaluativă

en: Partial Metering
ro: Măsurare parțială

en: Center-weighted Average Metering
ro: Măsurare medie ponderată la centru

en: Spot Metering Interlocked with AF Frame
ro: Punct de măsurare asociat cadrului de focalizare automată

en: Multi-Spot Metering
ro: Măsurare în mai multe puncte

en: Low-speed shutter function not available
ro: Funcția de obturare cu viteză redusă nu este disponibilă

en: Low 2
ro: Redusă 2

en: High 2
ro: Ridicată 2

en: Upper 1
ro: Superioară 1

en: Upper 2
ro: Superioară 2

en: Standard Development Parameters
ro: Parametrii de dezvoltare standard

en: Development Parameters 1
ro: Parametrii de dezvoltare 1

en: Development Parameters 2
ro: Parametrii de dezvoltare 2

en: Development Parameters 3
ro: Parametrii de dezvoltare 3

en: MlSpotPosCenter
ro: Centrul poziției punctului MI

en: MlSpotPosAfLink
ro: Cuplaj de focalizare automată în poziţia punctului MI

en: Media Card
ro: Card media

en: Media Card Group
ro: Grup de carduri media

en: Windows Image Format
ro: Format de imagine Windows

en: Undefined Audio
ro: Audio nedefinit

en: Audible.com Codec
ro: Codec Audible.com

en: Samsung Playlist
ro: Lista de redare Samsung

en: Undefined Video
ro: Video nedefinit

en: Undefined Collection
ro: Colecție nedefinită

en: Abstract Multimedia Album
ro: Album multimedia abstract

en: Abstract Image Album
ro: Album de imagini abstract

en: Abstract Audio Album
ro: Album audio abstract

en: Abstract Video Album
ro: Album video abstract

en: Abstract Audio Video Playlist
ro: Listă de redare audio-video abstractă

en: Abstract Contact Group
ro: Grup de contact (adrese) abstract

en: Abstract Message Folder
ro: Dosar de mesaje abstracte

en: Abstract Chaptered Production
ro: Produs abstract cu capitole

en: Abstract Audio Playlist
ro: Listă de redare audio abstractă

en: Abstract Video Playlist
ro: Listă de redare video abstractă

en: Abstract Mediacast
ro: Difuzare media abstractă

en: WPL Playlist
ro: Listă de redare WPL

en: M3U Playlist
ro: Listă de redare M3U

en: MPL Playlist
ro: Listă de redare MPL

en: ASX Playlist
ro: Listă de redare ASX

en: PLS Playlist
ro: Listă de redare PLS

en: Undefined Document
ro: Document nedefinit

en: Abstract Document
ro: Document abstract

en: XMLDocument
ro: Document XML

en: Microsoft Word Document
ro: Document Microsoft Word

en: MHT Compiled HTML Document
ro: Document HTML compilat MHT

en: Microsoft Excel Spreadsheet (.xls)
ro: Foaie de calcul Microsoft Excel (.xls)

en: Undefined Message
ro: Mesaj nedefinit

en: Abstract Message
ro: Mesaj abstract

en: Undefined Contact
ro: Contact nedefinit

en: Abstract Contact
ro: Contact Abstract

en: Undefined Calendar Item
ro: Element de calendar nedefinit

en: Abstract Calendar Item
ro: Element de calendar abstract

en: Undefined Windows Executable
ro: Executabil Windows nedefinit

en: Media Cast
ro: Difuzare media

en: Section
ro: Secțiune

en: Unknown(%04x)
ro: Necunoscut(%04x)

en: Get device info
ro: Obținere informații despre dispozitiv

en: Open session
ro: Deschide sesiunea

en: Close session
ro: Închide sesiunea

en: Get storage IDs
ro: Obține identificatorii de stocare

en: Get storage info
ro: Obține informații despre depozitare

en: Get number of objects
ro: Obține numărul de obiecte

en: Get object handles
ro: Obține gestionarii obiectelor

en: Get object info
ro: Obține informații despre obiect

en: Get object
ro: Obține obiectul

en: Get thumbnail
ro: Obține miniatura

en: Delete object
ro: Șterge obiectul

en: Send object info
ro: Trimite informații despre obiect

en: Send object
ro: Trimite obiectul

en: Initiate capture
ro: Inițiază capturarea

en: Format storage
ro: Formatul de stocare

en: Reset device
ro: Reinițiază dispozitivul

en: Self test device
ro: Autotestare a dispozitivului

en: Set object protection
ro: Stabilește protecția obiectului

en: Power down device
ro: Deconectarea alimentării dispozitivului

en: Get device property description
ro: Obține descrierea proprietății dispozitivului

en: Get device property value
ro: Obține valoarea proprietății dispozitivului

en: Set device property value
ro: Stabilește valoarea proprietății dispozitivului

en: Reset device property value
ro: Restabilește valoarea proprietății dispozitivului

en: Terminate open capture
ro: Termină captura deschisă

en: Move object
ro: Mută obiectu

en: Copy object
ro: Copiază obiectul

en: Get partial object
ro: Obține obiectul parțial

en: Initiate open capture
ro: Inițiază captura deschisă

en: Start Enumerate Handles
ro: Inițiază enumerarea gestionarilor

en: Enumerate Handles
ro: Enumeră gestionarii

en: Stop Enumerate Handles
ro: Oprește enumerarea gestionarilor

en: Get Vendor Extension Maps
ro: Obține carduri de extindere ale producătorului

en: Get Vendor Device Info
ro: Obține informații despre producătorul dispozitivului

en: Get Resized Image Object
ro: Obține obiectul imagine redimensionată

en: Get Filesystem Manifest
ro: Obține manifestul sistemului de fișiere

en: Get Stream Info
ro: Obține informații despre flux

en: Get Stream
ro: Obține fluxul

en: Get object properties supported
ro: Obține proprietățile obiectului acceptate

en: Get object property description
ro: Obține descrierea proprietății obiectului

en: Get object property value
ro: Obține valoarea proprietății obiectului

en: Set object property value
ro: Stabilește valoarea proprietății obiectului

en: Get object property list
ro: Obține lista proprietăților obiectului

en: Set object property list
ro: Stabilește lista proprietăților obiectului

en: Get interdependent property description
ro: Obține descrierile proprietăților interdependente

en: Send object property list
ro: Trimite lista proprietăților obiectului

en: Get object references
ro: Obține referințele obiectului

en: Set object references
ro: Stabilește referințele obiectului

en: Update device firmware
ro: Actualizare firmware dispozitiv

en: Skip to next position in playlist
ro: Trece la următoarea poziție din lista de redare

en: Get secure time challenge
ro: Obține provocarea de timp sigur

en: Get secure time response
ro: Obține răspunsul de timp sigur

en: Set license response
ro: Stabilește răspunsul pentru licență

en: Get sync list
ro: Obține lista de sincronizare

en: Send meter challenge query
ro: Trimite o interogare de provocare a măsurării

en: Get meter challenge
ro: Obține provocarea de măsurare

en: Get meter response
ro: Obțineți răspunsul de măsurare

en: Clean data store
ro: Curăță datele stocate

en: Get license state
ro: Obține starea licenței

en: Send WMDRM-PD Command
ro: Trimite comanda WMDRM-PD

en: Send WMDRM-PD Request
ro: Trimite cererea WMDRM-PD

en: Report Added/Deleted Items
ro: Raportează elementele adăugate/eliminate

en: Report Acquired Items
ro: Raportează elementele achiziționate

en: Get transferable playlist types
ro: Obține tipurile de liste de redare transferabile

en: Send WMDRM-PD Application Request
ro: Trimiteți cererea de aplicație WMDRM-PD

en: Get WMDRM-PD Application Response
ro: Obține răspunsul aplicației WMDRM-PD

en: Enable trusted file operations
ro: Activează operațiile cu fișiere de încredere

en: Disable trusted file operations
ro: Dezactivează operațiile cu fișiere de încredere

en: End trusted application session
ro: Încheie sesiunea aplicației de încredere

en: Open Media Session
ro: Deschide sesiunea media

en: Close Media Session
ro: Închide sesiunea media

en: Get Next Data Block
ro: Obține blocul de date următor

en: Set Current Time Position
ro: Stabilește poziția orei curente

en: Send Registration Request
ro: Trimite cererea de înregistrare

en: Get Registration Response
ro: Obține răspunsul de înregistrare

en: Get Proximity Challenge
ro: Obține provocarea de proximitate

en: Send Proximity Response
ro: Trimite răspunsul de proximitate

en: Send WMDRM-ND License Request
ro: Trimite cererea de licență WMDRM-ND

en: Get WMDRM-ND License Response
ro: Obține răspunsul pentru licența WMDRM-ND

en: Process WFC Object
ro: Procesează obiectul WFC

en: Get Partial Object (64bit Offset)
ro: Obține un obiect parțial (offset de 64 de biți)

en: Send Partial Object
ro: Trimite un obiect parțial

en: Truncate Object
ro: Trunchiază obiectul

en: Begin Edit Object
ro: Începe editarea obiectului

en: End Edit Object
ro: Termină editarea obiectului

en: Unknown PTP_OC
ro: PTP_OC necunoscut

en: Unknown VendorExtensionID
ro: Identificator necunoscut de extensie a furnizorului

en: The Apple QuickTake 1x0 driver has been written by Colin Leroy-Mira <colin@colino.net>.
    It handles the QuickTake 100, 100 plus and 150 models.
    
    It can fetch information, thumbnails, raw and ppm data, and command the camera to take pictures.
ro: Controlorul Apple QuickTake 1x0 a fost scris de Colin Leroy-Mira <colin@colino.net>.
    Acesta gestionează modelele QuickTake 100, 100 plus și 150.
    
    Acesta poate prelua informații, miniaturi, date brute și ppm și poate comanda camerei să facă fotografii.

en: Forced
ro: Forţat

en: Camera name
ro: Numele camerei

en: Image quality
ro: Calitatea imaginii

en: Camera date
ro: Data de la cameră

en: Downloading movie...
ro: Se descarcă filmul...

en: Downloading audio...
ro: Se descarcă sunetul...

en: Downloading EXIF data...
ro: Se descarcă datele EXIF...

en: No EXIF data available for %s.
ro: Nu există date EXIF disponibile pentru %s.

en: Could not delete file.
ro: Nu s-a putut șterge fișierul.

en: Could not remove directory.
ro: Nu s-a putut elimina directorul.

en: Could not create directory.
ro: Nu s-a putut crea directorul.

en: Version: %s
ro: Versiunea: %s

en: RTC Status: %d
ro: Starea RTC: %d

en: Camera time: %s %s
ro: Data și ora camerei: %s %s

en: Camera ID: %s
ro: Identificatorul camerei: %s

en: No SD Card inserted.
ro: Nu a fost introdus niciun card SD.

en: SD Card ID: %s
ro: Identificatorul cardului SD: %s

en: Photos on camera: %d
ro: Fotografii pe cameră: %d

en: SD memory: %d MB total, %d MB free.
ro: Memorie SD: %d Mo total, %d Mo liberi.

en: Internal memory: %d MB total, %d MB free.
ro: Memorie internă: %d Mo total, %d Mo liberi.

en: Ricoh Caplio G3.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Reverse engineered using USB Snoopy, looking
    at the firmware update image and wild guessing.
ro: Ricoh Caplio G3.
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Inginerie inversă utilizând USB Snoopy, urmărind imaginea
    de actualizare a firmware-ului și experimentând aleatoriu.

en: Ricoh / Philips driver by
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    based on Bob Paauwe's driver
ro: Controlor Ricoh / Philips de
    Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net>,
    Martin Fischer <martin.fischer@inka.de>,
    bazat pe controlorul lui Bob Paauwe.

en: unknown (0x%02x)
ro: necunoscut (0x%02x)

en: Model: %s
    Memory: %d byte(s) of %d available
ro: Model: %s
    Memorie: %d octeți din %d disponibili

en: -2.0
ro: -2,0

en: -1.5
ro: -1,5

en: -1.0
ro: -1,0

en: -0.5
ro: -0,5

en: 0.0
ro: 0,0

en: 0.5
ro: 0,5

en: 1.0
ro: 1,0

en: 1.5
ro: 1,5

en: 2.0
ro: 2,0

en: Outdoor
ro: În aer liber

en: Character
ro: Caracter

en: Sound
ro: Sunet

en: Image & Sound
ro: Imagine și sunet

en: Character & Sound
ro: Caracter și sunet

en: Configuration
ro: Configurare

en: Copyright (max. 20 characters)
ro: Drepturi de autor (maxim 20 de caractere)

en: Pictures
ro: Imagini

en: White level
ro: Nivel de alb

en: Record Mode
ro: Modul de înregistrare

en: Compression
ro: Comprimare

en: Speed %i is not supported!
ro: Viteza %i nu este acceptată!

en: Expected %i, got %i. Please report this error to %s.
ro: Se aștepta %i, s-a primit %i. Raportați această eroare la %s.

en: Expected %i bytes, got %i. Please report this error to %s.
ro: Se așteptau %i octeți, s-au primit %i. Raportați această eroare la %s.

en: We expected 0x%x but received 0x%x. Please contact %s.
ro: Se aștepta 0x%x, dar s-a primit 0x%x. Contactați %s.

en: Bad characters (0x%x, 0x%x). Please contact %s.
ro: Caractere incorecte (0x%x, 0x%x). Contactați %s.

en: Camera busy. If the problem persists, please contact %s.
ro: Camera este ocupată. Dacă problema persistă, vă rugăm să contactați %s.

en: Timeout even after 2 retries. Please contact %s.
ro: Timpul de așteptare a fost depășit chiar și după două încercări. Vă rugăm să contactați %s.

en: Communication error even after 2 retries. Please contact %s.
ro: Eroare de comunicare chiar și după două încercări. Vă rugăm să contactați %s.

en: Camera is in wrong mode. Please contact %s.
ro: Aparatul foto este în modul greșit. Vă rugăm să contactați %s.

en: Camera did not accept the parameters. Please contact %s.
ro: Camera nu a acceptat parametrii. Vă rugăm să contactați %s.

en: An unknown error occurred. Please contact %s.
ro: A apărut o eroare necunoscută. Vă rugăm să contactați %s.

en: The filename's length must not exceed 12 characters ('%s' has %i characters).
ro: Lungimea numelui fișierului nu trebuie să depășească 12 caractere („%s” are %i caractere).

en: The Samsung digimax 800k driver has been written by James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org> for gphoto. Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> ported it to gphoto2. Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de> fixed and enhanced the port.
ro: Controlorul digimax 800k Samsung a fost scris de James McKenzie <james@fishsoup.dhs.org> pentru gphoto. Lutz Mueller <lutz@users.sourceforge.net> l-a adaptat pentru gphoto2. Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de> a corectat și îmbunătățit adaptarea.

en: Resolution plus Size
ro: Rezoluție și dimensiune

en: Date and time (GMT)
ro: Data și ora (GMT)

en: Aperture Settings
ro: Parametrii diafragmei

en: Color Mode
ro: Modul de culoare

en: Red-eye Reduction
ro: Reducerea efectului de ochi roșii

en: Flash Settings
ro: Parametrii blițului

en: Host power save (seconds)
ro: Economisire energie gazdă (secunde)

en: Camera power save (seconds)
ro: Economisire energie cameră (secunde)

en: Lens Mode
ro: Modul obiectivului

en: Korean
ro: Coreeană

en: English
ro: Engleză

en: French
ro: Franceză

en: German
ro: Germană

en: Italian
ro: Italiană

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Spanish
ro: Spaniolă

en: Portuguese
ro: Portugheză

en: Picture Settings
ro: Configurări imagine

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to the gphoto developer mailing list (in English)
ro: Câteva note despre camerele Epson:
    - Unii parametri nu pot fi controlați de la distanță:
      * zoom
      * focalizare
      * reglarea personalizată a balansului de alb
    - Configurația a fost realizată prin inginerie inversă cu
      o cameră PhotoPC 3000z, dacă camera dvs. acționează diferit,
      vă rugăm să trimiteți un e-mail la lista de discuții
      a dezvoltatorilor gphoto (în limba engleză).

en: No memory card present
ro: Nu este prezent niciun card de memorie

en: Cannot retrieve the battery capacity
ro: Nu se poate verifica capacitatea bateriei

en: The battery level of the camera is too low (%d%%). The operation is aborted.
ro: Nivelul bateriei camerei este prea scăzut (%d%%). Operația este suspendată.

en: Cannot retrieve the available memory left
ro: Nu se pot obține informații despre memoria rămasă disponibilă

en: Camera refused 3 times to keep a connection open.
ro: Camera a refuzat de trei ori să mențină o conexiune deschisă.

en: The first byte received (0x%x) is not valid.
ro: Primul octet primit (0x%x) nu este valid.

en: Transmission of packet timed out even after %i retries. Please contact %s.
ro: Transmiterea pachetului a expirat chiar și după %i încercări. Vă rugăm să contactați %s.

en: Could not transmit packet even after several retries.
ro: Nu s-a putut transmite pachetul nici după mai multe încercări.

en: Packet was rejected by camera. Please contact %s.
ro: Pachetul a fost respins de cameră. Vă rugăm să contactați %s.

en: Could not transmit packet (error code %i). Please contact %s.
ro: Nu s-a putut transmite pachetul (cod de eroare %i). Vă rugăm să contactați %s.

en: Transmission timed out even after 2 retries. Giving up...
ro: Transmisia a expirat chiar și după două încercări. Se renunță...

en: Got unexpected result 0x%x. Please contact %s.
ro: S-a primit rezultatul neașteptat 0x%x. Vă rugăm să contactați %s.

en: Received unexpected answer (%i). Please contact %s.
ro: S-a primit un răspuns neașteptat (%i). Vă rugăm să contactați %s.

en: Could not get register %i. Please contact %s.
ro: Nu s-a putut obține registrul %i. Vă rugăm să contactați %s.

en: Too many retries failed.
ro: Prea multe încercări eșuate.

en: Sending data...
ro: Se trimit datele...

en: recursive calls are not supported by the sierra driver! Please contact %s.
ro: apelurile recursive nu sunt acceptate de controlorul „sierra”! Vă rugăm să contactați %s.

en: Could not get string register %i. Please contact %s.
ro: Nu s-a putut obține șirul registrului %i. Vă rugăm să contactați %s.

en: Expected 32 bytes, got %i. Please contact %s.
ro: Se așteptau 32 de octeți, s-au primit %i. Vă rugăm să contactați %s.

en: Shutter Speed microseconds (0 auto)
ro: Viteza obturatorului în microsecunde (0 automat)

en: Shutter Speed (in seconds)
ro: Viteza obturatorului (în secunde)

en: B/W
ro: Alb/Negru

en: Anti-redeye
ro: Anti ochi roșii

en: Slow-sync
ro: Sincronizare lentă

en: Brightness+
ro: Luminozitate+

en: Brightness-
ro: Luminozitate-

en: Image Adjustment
ro: Ajustarea imaginii

en: Blink
ro: Clipire

en: LED Mode
ro: Modul LED

en: Infinity
ro: Infinit

en: Preview Thumbnail
ro: Previzualizare miniatură

en: Next
ro: Înainte

en: Previous
ro: Înapoi

en: Operation Mode
ro: Mod de operare

en: LCD Brightness
ro: Luminozitatea ecranului LCD

en: LCD Auto Shut Off (seconds)
ro: Oprire automată a ecranului LCD (secunde)

en: Center-Weighted
ro: Pondere centrală

en: Matrix
ro: Matrice

en: Spot-AF
ro: Focalizare automată punctuală

en: Exposure Metering
ro: Măsurarea expunerii

en: Zoom (in millimeters)
ro: Zoom (în milimetri)

en: none
ro: nimic

en: AE-lock
ro: Blocare expunere automată

en: Fisheye
ro: Ochi de pește

en: Misc exposure/lens settings
ro: Diverse ajustări ale expunerii/obiectivului

en: Auto exposure lock
ro: Blocare expunere automată

en: Nikon Coolpix 880:
        Camera configuration (or preferences):
    
            The optical zoom does not properly
            function.
    
            Not all configuration settings
            can be properly read or written, for
            example, the fine tuned setting of
            white balance, and the language settings.
    
            Put the camera in 'M' mode in order to
            to set the shutter speed.
ro: Nikon Coolpix 880:
        Configurația camerei (sau preferințele):
    
            * Zoom-ul optic nu funcționează corect.
    
            * Nu toate opțiunile de configurare pot
            fi citite sau scrise în mod corespunzător,
            de exemplu, reglarea fină a balansului de alb
            și parametrii de limbă.
    
            * Treceți camera în modul "M" pentru a regla
            viteza obturatorului.

en: Nikon Coolpix 995:
        Camera configuration (preferences) for this
        camera are incomplete, contact the gphoto
        developer mailing list
        if you would like to contribute to this
        driver.
    
        The download should function correctly.
ro: Nikon Coolpix 995:
        Configurația camerei (preferințele) pentru această
        cameră sunt incomplete, contactați lista de discuții
        a dezvoltatorilor gphoto dacă doriți să contribuiți
        la acest controlor.
    
        Descărcarea ar trebui să funcționeze corect.

en: White board
ro: Tabla albă

en: Black board
ro: Tabla neagră

en: Color or Function Mode
ro: Modul culoare sau funcție

en: Slow
ro: Lent

en: Anti-redeye Fill
ro: Anti-ochi roșii suplimentar

en: Fluorescent-1-home-6700K
ro: Fluorescent 1 (acasă, 6700K)

en: Fluorescent-2-desk-5000K
ro: Fluorescent 2 (birou, 5000K)

en: Fluorescent-3-office-4200K
ro: Fluorescent 3 (hală de producție, 4200K)

en: Dusk
ro: Crepuscul/Auroră

en: LCD Mode
ro: Modul LCD

en: Digital zoom
ro: Zoom digital

en: Focus position
ro: Poziția de focalizare

en: Time format
ro: Formatul de timp

en: Some notes about Olympus cameras:
    (1) Camera Configuration:
        A zero value will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. To switch
        into 'USB PC control mode', turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you can't use
        the camera buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC, then switch LCD to 'Off'.
ro: Câteva note despre aparatele foto Olympus:
    (1) Configurația aparatului foto:
        O valoare zero o va lua pe cea implicită (automat).
    (2) Olympus C-3040Z (și posibil și C-2040Z și altele)
        au un mod USB PC Control. Pentru a trece în „Modul
        de control PC USB”, porniți aparatul foto, deschideți
        ușa de acces la cardul de memorie și apoi apăsați și
        mențineți apăsate ambele butoane de meniu și LCD până
        când apare meniul de control al aparatului foto.
        Puneți-l pe «ON».
    (3) Dacă comutați „Modul LCD” la „Monitor” sau „Normal”,
        nu uitați să-l comutați înapoi la «Off» înainte de
        deconectare. În caz contrar, nu veți putea utiliza
        butoanele camerei. Dacă ajungeți în această stare,
        ar trebui să reconectați camera la PC, și apoi să
        comutați ecranul LCD la «Off».

en: Olympus 750 Ultra Zoom:
    (1) Olympus 750UZ has a USB PC Control mode. To switch
        into 'USB PC control mode', turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both the 'OK' and 'quickview' buttons until the
        camera control menu appears. Set it to control mode.
    (2) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you can't use
        the camera buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC, then switch LCD to 'Off'.
ro: Olympus 750 Ultra Zoom:
    (1) Olympus 750UZ are un mod de control PC USB. Pentru a
        trece în „Modul de control PC USB”, porniți aparatul
        foto, deschideți ușa de acces la cardul de memorie și
        apoi apăsați și mențineți apăsate ambele butoane «OK»
        și «quickview> până când apare meniul de control al
        aparatului foto. Puneți-l în modul de control.
    (2) Dacă comutați „Modul LCD” la „Monitor” sau „Normal”,
        nu uitați să-l comutați înapoi la «Off» înainte de
        deconectare. În caz contrar, nu veți putea utiliza
        butoanele camerei. Dacă ajungeți în această stare,
        ar trebui să reconectați camera la PC, apoi să
        comutați ecranul LCD la «Off».

en: Default sierra driver:
    
        This is the default sierra driver, it
        should be capable of supporting the download
        and browsing of pictures on your camera.
    
        Camera configuration (or preferences)
        settings are based on the Olympus 3040,
        and are likely incomplete. If you verify
        that the configuration settings are
        complete for your camera, or can contribute
        code to support complete configuration,
        please contact the developer mailing list.
ro: Controlor sierra implicit:
    
        Acesta este controlorul sierra implicit, care ar
        trebui să fie capabil să suporte descărcarea și
        răsfoirea imaginilor de pe aparatul dvs. foto.
    
        Parametrii de configurare ai camerei (sau preferințele)
        se bazează pe Olympus 3040 și sunt probabil incomplete.
        Dacă verificați că parametrii de configurare sunt
        compleți pentru aparatul dvs. foto sau dacă puteți
        contribui cu cod pentru a asigura o configurare completă,
        vă rugăm să contactați lista de discuții a dezvoltatorilor.

en: %lld (unknown)
ro: %lld (necunoscut)

en: The file to be uploaded has a null length
ro: Fișierul care urmează să fie încărcat are o lungime nulă

en: Not enough memory available on the memory card
ro: Nu este disponibilă suficientă memorie pe cardul de memorie

en: Cannot retrieve the name of the folder containing the pictures
ro: Nu se poate obține numele dosarului care conține imaginile

en: Upload is supported into the '%s' folder only
ro: Încărcarea este acceptată numai în dosarul „%s”

en: Best
ro: Optimă

en: %i (unknown)
ro: %i (necunoscut)

en: Shutter Speed (microseconds, 0 auto)
ro: Viteza obturatorului (în microsecunde, 0 automat)

en: Black/White
ro: Alb/Negru

en: White Board
ro: Tabla albă

en: Black Board
ro: Tabla neagră

en: Brightness/Contrast
ro: Luminozitate/Contrast

en: Bright+
ro: Luminozitate+

en: Bright-
ro: Luminozitate-

en: Skylight
ro: Lumina zilei

en: Infinity/Fish-eye
ro: Infinit/Ochi de pește

en: Spot Metering Mode
ro: Modul de măsurare a punctului

en: Auto Off (host) (in seconds)
ro: Oprire automată (calculator) (în secunde)

en: How long will it take until the camera powers off when connected to the computer?
ro: Cât timp va dura până când camera se va opri atunci când este conectată la calculator?

en: Auto Off (field) (in seconds)
ro: Oprire automată (autonomă) (în secunde)

en: How long will it take until the camera powers off when not connected to the computer?
ro: Cât timp va dura până când camera se va opri atunci când nu este conectată la calculator?

en: LCD Auto Off (in seconds)
ro: Oprire automată a ecranului LCD (în secunde)

en: Shot Settings
ro: Configurări de fotografiere

en: F2.3
ro: F2,3

en: F2.8
ro: F2,8

en: F5.6
ro: F5,6

en: black & white
ro: alb și negru

en: Note: no memory card present, some values may be invalid
ro: Notă: în lipsa unui card de memorie, unele valori pot fi nevalide

en: Camera Model: %s
ro: Modelul camerei: %s

en: Serial Number: %s
ro: Număr de serie: %s

en: Software Rev.: %s
ro: Rev. software: %s

en: Frames Taken: %i
ro: Cadre luate: %i

en: Frames Left: %i
ro: Cadre rămase: %i

en: Battery Life: %i
ro: Durata de viață a bateriei: %i

en: Memory Left: %i bytes
ro: Memorie rămasă: %i octeți

en: Date: %s
ro: Data: %s

en: No camera manual available.
ro: Nu este disponibil niciun manual al aparatului foto.

en: Some notes about Epson cameras:
    - Some parameters are not controllable remotely:
      * zoom
      * focus
      * custom white balance setup
    - Configuration has been reverse-engineered with
      a PhotoPC 3000z, if your camera acts differently
      please send a mail to %s (in English)
ro: Câteva note despre aparatele foto Epson:
    - Unii parametri nu pot fi controlați de la distanță:
      * zoom
      * focalizare
      * reglarea personalizată a balansului de alb
    - Configurația a fost realizată prin inginerie inversă
      cu un aparat PhotoPC 3000z, dacă aparatul dvs. foto se
      comportă diferit, vă rugăm să trimiteți un e-mail la
      %s (în limba engleză)

en: Some notes about Olympus cameras (and others?):
    (1) Camera Configuration:
        A value of 0 will take the default one (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (and possibly also the C-2040Z
        and others) have a USB PC Control mode. To switch
        to this mode, turn on the camera, open
        the memory card access door and then press and
        hold both of the menu and LCD buttons until the
        camera control menu appears. Set it to ON.
    (3) If you switch the 'LCD mode' to 'Monitor' or
        'Normal', don't forget to switch it back to 'Off'
        before disconnecting. Otherwise you cannot use
        the camera's buttons. If you end up in this
        state, you should reconnect the camera to the
        PC and switch LCD to 'Off'.
ro: Câteva note despre aparatele foto Olympus (și altele?):
    (1) Configurația camerei:
        O valoare de 0 o va lua pe cea implicită (auto).
    (2) Olympus C-3040Z (și, posibil, și C-2040Z și altele)
        au un mod de control PC USB. Pentru a trece la acest
        mod, porniți camera, deschideți ușa de acces la cardul
        de memorie și apoi apăsați și mențineți apăsate ambele
        butoane de meniu și LCD până când apare meniul de control
        al camerei. Puneți-l pe «ON».
    (3) Dacă comutați „Modul LCD” la „Monitor” sau „Normal”,
        nu uitați să-l comutați înapoi la «Off» înainte de
        deconectare. În caz contrar, nu puteți utiliza butoanele
        camerei. Dacă ajungeți în această stare, trebuie să
        reconectați camera la PC și să comutați LCD-ul la «Off».

en: sierra SPARClite library
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Support for sierra-based digital cameras
    including Olympus, Nikon, Epson, and Pentax.
    
    Thanks to Data Engines (www.dataengines.com)
    for the use of their Olympus C-3030Z for USB
    support implementation.
ro: Biblioteca sierra SPARClite
    Scott Fritzinger <scottf@unr.edu>
    Suport pentru aparatele foto digitale bazate pe sierra,
    inclusiv Olympus, Nikon, Epson și Pentax.
    
    Mulțumim Data Engines (www.dataengines.com) pentru utilizarea
    implementării USB pentru Olympus C-3030Z a lor, pentru a crea
    suportul pentru USB.

en: Could not apply USB settings
ro: Nu s-au putut aplica parametrii USB

en: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Driver for accessing the SiPix Web2 camera.
ro: SiPix Web2
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Controlor pentru accesarea camerei SiPix Web2.

en: Smal Ultrapocket
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Driver for accessing the Smal Ultrapocket camera, and OEM versions (slimshot)
ro: Smal Ultrapocket
    Lee Benfield <lee@benf.org>
    Controlor pentru accesarea camerei Smal Ultrapocket, și versiuni OEM (slimshot)

en: Sonix camera.
    There is %i photo in it.
     | Sonix camera.
    There are %i photos in it.
ro[0]: Aparatul de fotografiat Sonix.
    Există %i fotografie în el.
ro[1]: Aparatul de fotografiat Sonix.
    Există %i fotografii în el.
ro[2]: Aparatul de fotografiat Sonix.
    Există %i de fotografii în el.

en: This driver supports some cameras that use the Sonix sn9c2028 chip.
    The following operations are supported:
       - thumbnails for a GUI frontend
       - full images in PPM format
       - delete all images
       - delete last image (not all of the Sonix cameras can do this)
       - image capture to camera (		ditto		)
    If present on the camera, video clip frames are downloaded 
    as consecutive still photos or as AVI files, depending on the model.
    Thumbnails for AVIs are still photos made from the first frame.
    A single image cannot be deleted unless it is the last one.
ro: Acest controlor este compatibil cu unele camere care utilizează
    cipul Sonix sn9c2028.
    Sunt acceptate următoarele operații:
       - miniaturi pentru o interfață GUI
       - imagini complete în format PPM
       - ștergerea tuturor imaginilor
       - ștergerea ultimei imagini (nu toate camerele Sonix pot face acest lucru)
       - capturarea imaginii în cameră ( idem )
    Dacă sunt prezente în cameră, cadrele clipurilor video sunt descărcate ca
    fotografii consecutive sau ca fișiere AVI, în funcție de model.
    Imaginile miniaturale pentru fișierele AVI sunt fotografii statice realizate
    de la primul cadru.
    O singură imagine nu poate fi ștearsă decât dacă este ultima.

en: Sonix camera library
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ro: Biblioteca de camere Sonix
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Sony DSC-F1 Digital Camera Support
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Based on the chotplay CLI interface from
    Ken-ichi Hayashi
    Gphoto2 port by Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>
ro: Suport pentru camera digitală Sony DSC-F1
    M. Adam Kendall <joker@penguinpub.com>
    Bazat pe interfața CLI chotplay de la
    Ken-ichi Hayashi
    Adaptare pentru Gphoto2 de Bart van Leeuwen <bart@netage.nl>

en: Sony DSC-F55/505 gPhoto library
    Supports Sony MSAC-SR1 and Memory Stick used by DCR-PC100
    Originally written by Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    gPhoto2 port by Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>
ro: Biblioteca gPhoto pentru Sony DSC-F55/505
    Compatibilă cu Sony MSAC-SR1 și Memory Stick utilizat de DCR-PC100
    Scrisă inițial de Mark Davies <mdavies@dial.pipex.com>
    Adaptare la gPhoto2 de Raymond Penners <raymond@dotsphinx.com>

en: Firmware Revision: %8s
    Pictures:     %i
    Memory Total: %ikB
    Memory Free:  %ikB
ro: Revizuire firmware: %8s
    Imagini:        %i
    Memorie totală: %iko
    Memorie liberă: %iko

en: Firmware Revision: %8s
ro: Revizuire firmware: %8s

en: Soundvision Driver
    Vince Weaver <vince@deater.net>
ro: Controlor Soundvision
    Vince Weaver <vince@deater.net>

en: FLASH:
     Files: %d
ro: Memorie flash:
      Fișiere: %d

en: SDRAM:
     Files: %d
      Images: %4d
      Movies: %4d
    Space used: %8d
    Space free: %8d
ro: Memorie SDRAM:
     Fișiere: %d
      Imagini: %4d
      Filme: %4d
    Spațiu utilizat: %8d
    Spațiu liber   : %8d

en: spca50x library v
ro: biblioteca spca50x v

en: Your USB camera has a S&Q chipset.
    The total number of pictures taken is %i
    Some of these could be clips containing
    several frames
ro: Camera dvs. USB are un chipset S&Q.
    Numărul total de imagini realizate este %i
    Unele dintre acestea ar putea fi clipuri
    care conțin mai multe cadre.

en: For cameras with S&Q Technologies chip.
    Should work with gtkam. Photos will be saved in PPM format.
    
    All known S&Q cameras have two resolution settings. What
    those are, will depend on your particular camera.
    A few of these cameras allow deletion of all photos. Most do not.
    Uploading of data to the camera is not supported.
    The photo compression mode found on many of the S&Q
    cameras is supported, to some extent.
    If present on the camera, video clips are seen as subfolders.
    Gtkam will download these separately. When clips are present
    on the camera, there is a little triangle before the name of
    the camera. If no folders are listed, click on the little 
    triangle to make them appear. Click on a folder to enter it
    and see the frames in it, or to download them. The frames will
    be downloaded as separate photos, with special names which
    specify from which clip they came. Thus, you may freely 
    choose to save clip frames in separate directories. or not.
ro: Pentru camerele cu cip S&Q Technologies.
    Ar trebui să funcționeze cu gtkam. Fotografiile vor fi salvate în format PPM.
    
    Toate camerele S&Q cunoscute au două opțiuni de rezoluție. Care sunt acestea,
    va depinde în mod particular de camera dumneavoastră.
    Câteva dintre aceste camere permit ștergerea tuturor fotografiilor. Majoritatea
    nu permit acest lucru.
    Nu se acceptă încărcarea de date în cameră.
    Modul de comprimare a fotografiilor, care se găsește pe multe dintre camerele
    S&Q, este acceptat, într-o anumită măsură.
    Dacă sunt prezente pe cameră, clipurile video sunt văzute ca sub-dosare.
    Gtkam le va descărca separat. Atunci când clipurile sunt prezente pe cameră,
    există un mic triunghi înaintea numelui camerei. Dacă nu sunt listate dosare,
    faceți clic pe triunghiul mic pentru a le face să apară. Faceți clic pe un
    dosar pentru a intra în el și a vedea cadrele din el sau pentru a le descărca.
    Cadrele vor fi descărcate ca fotografii separate, cu nume speciale care
    specifică din ce clip au provenit. Astfel, puteți alege în mod liber să salvați
    cadrele clipurilor în directoare separate. sau nu.

en: sq905 generic driver
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>
ro: Controlor generic sq905
    Theodore Kilgore <kilgota@auburn.edu>

en: Your USB picture frame has a ST2205 chipset
ro: Rama dvs. foto USB are un chipset ST2205

en: ST2205 based picture frames come with a variety of resolutions.
    The gphoto driver for these devices allows you to download,
    upload and delete pictures from the picture frame.
ro: Ramele foto bazate pe ST2205 au o varietate de rezoluții.
    Controlorul gphoto pentru aceste dispozitive vă permite să descărcați,
    să încărcați și să ștergeți imagini de pe rama foto.

en: ST2205 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    This driver allows you to download, upload and delete pictures
    from the picture frame.
ro: Controlor pentru rama foto USB ST2205
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    Acest controlor vă permite să descărcați, să încărcați și să
    ștergeți imagini de pe rama foto.

en: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Driver for cameras using the STV0674 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using SnoopyPro
ro: STV0674
    Vincent Sanders <vince@kyllikki.org>
    Controlor pentru camerele care folosesc procesorul ASIC STV0674.
    Protocol realizat prin inginerie inversă folosind SnoopyPro

en: Bad exposure (not enough light probably)
ro: Expunere incorectă (probabil că nu este suficientă lumină)

en: Information on STV0680-based camera:
ro: Informații despre camera bazată pe STV0680:

en: Firmware Revision: %d.%d
ro: Revizuire firmware: %d.%d

en: ASIC Revision: %d.%d
ro: Revizuire ASIC: %d.%d

en: Sensor ID: %d.%d
ro: ID senzor: %d.%d

en: Camera is configured for lights flickering by %dHz.
ro: Camera este configurată pentru ca lumina să pâlpâie cu %dHz.

en: Memory in camera: %d Mbit.
ro: Memorie în cameră: %d Mbit.

en: Camera supports Thumbnails.
ro: Camera este compatibilă cu imaginile în miniatură.

en: Camera supports Video.
ro: Camera acceptă video.

en: Camera pictures are monochrome.
ro: Imaginile camerei sunt monocrome.

en: Camera has memory.
ro: Camera are memorie.

en: Camera supports videoformats:
ro: Camera este compatibilă cu formatele video:

en: Vendor ID: %02x%02x
ro: ID producător: %02x%02x

en: Product ID: %02x%02x
ro: ID produs: %02x%02x

en: Number of Images: %d
ro: Număr de imagini: %d

en: Maximum number of Images: %d
ro: Numărul maxim de imagini: %d

en: Image width: %d
ro: Lățimea imaginii: %d

en: Image height: %d
ro: Înălțimea imaginii: %d

en: Image size: %d
ro: Dimensiunea imaginii: %d

en: Thumbnail width: %d
ro: Lățimea miniaturii: %d

en: Thumbnail height: %d
ro: Înălțimea miniaturii: %d

en: Thumbnail size: %d
ro: Dimensiunea miniaturii: %d

en: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Driver for cameras using the STV0680 processor ASIC.
    Protocol reverse engineered using CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Extended for Aiptek PenCam and other STM USB Dual-mode cameras.
ro: STV0680
    Adam Harrison <adam@antispin.org>
    Controlor pentru camerele care folosesc procesorul ASIC STV0680.
    Protocol realizat prin inginerie inversă folosind CommLite Beta 5
    Carsten Weinholz <c.weinholz@netcologne.de>
    Extins pentru Aiptek PenCam și alte camere STM USB Dual-mode.

en: Getting information on %i files...
ro: Se obțin informațiile despre %i fișiere...

en: (Traveler) SX330z Library (And other Aldi-cams).
    Even other Vendors like Jenoptik, Skanhex, Maginon should work.
    Please send bugreports and comments.
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>
ro: Biblioteca SX330z (Traveler) (și alte camere Aldi).
    Chiar și camere de la alți producători, cum ar fi Jenoptik, Skanhex, Maginon, ar trebui să funcționeze.
    Vă rugăm să trimiteți rapoarte de erori și comentarii.
    Dominik Kuhlen <kinimod@users.sourceforge.net>

en: sx330z is USB only
ro: sx330z este doar USB

en: Driver Settings
ro: Configurări controlor

en: Turbo mode
ro: Modul Turbo

en: Topfield TF5000PVR
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Library to download / upload files from a Topfield PVR.
    Ported from puppy (c) Peter Urbanec <toppy at urbanec.net>
ro: Topfield TF5000PVR
    Marcus Meissner <marcus@jet.franken.de>
    Bibliotecă pentru a descărca / încărca fișiere de la un Topfield PVR.
    Adaptat de la puppy (c) Peter Urbanec <toppy at urbanec.net>.

en: Downloading %s...
ro: Se descarcă %s...

en: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Toshiba pdr-m11 driver.
ro: Toshiba
    David Hogue <david@jawa.gotdns.org>
    Controlor Toshiba pdr-m11.

en: Your USB picture frame has a TP6801 chipset
ro: Rama dvs. foto USB are un chipset TP6801

en: TP6801 based picture frames come with a variety of resolutions.
    The gphoto driver for these devices allows you to download,
    upload and delete pictures from the picture frame.
ro: Ramele foto bazate pe TP6801 sunt disponibile cu o varietate de rezoluții.
    Controlorul gphoto pentru aceste dispozitive vă permite să descărcați,
    să încărcați și să ștergeți imagini de pe rama foto.

en: TP6801 USB picture frame driver
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    This driver allows you to download, upload and delete pictures
    from the picture frame.
ro: Controlor ramă foto USB TP6801
    Hans de Goede <hdegoede@redhat.com>
    Acest controlor vă permite să descărcați, să încărcați și
    să ștergeți imagini de pe rama foto.

en: Internal error looking for camlibs. (path names too long?)
ro: Eroare internă în căutarea de biblioteci pentru camere; nume de rute prea lungi?

en: Loading camera drivers from '%s'...
ro: Se încarcă controlorii de cameră din „%s”...

en: An error occurred in the io-library ('%s'): %s
ro: A apărut o eroare în biblioteca de intrare-ieșire („%s”): %s

en: Could not detect any camera
ro: Nu s-a putut detecta nicio cameră

en: Could not detect any camera at port %s
ro: Nu s-a putut detecta nicio cameră în portul %s

en: You have to set the port prior to initialization of the camera.
ro: Trebuie să definiți portul înainte de inițializarea camerei.

en: Could not load required camera driver '%s' (%s).
ro: Nu s-a putut încărca contolorul de cameră necesar „%s” (%s).

en: Camera driver '%s' is missing the 'camera_init' function.
ro: Controlorului camerei „%s” îi lipsește funcția camera_init().

en: This camera does not provide any configuration options.
ro: Această cameră nu oferă nicio opțiune de configurare.

en: This camera does not support setting configuration options.
ro: Această cameră nu permite ajustarea opțiunilor de configurare.

en: This camera does not support summaries.
ro: Această cameră nu permite utilizarea de rezumate.

en: This camera does not provide a manual.
ro: Această cameră nu furnizează un manual.

en: This camera does not provide information about the driver.
ro: Această cameră nu furnizează informații despre controlor.

en: This camera can not capture.
ro: Această cameră nu poate captura.

en: This camera can not trigger capture.
ro: Această cameră nu poate declanșa captura.

en: This camera can not capture previews.
ro: Această cameră nu poate crea miniaturi pentru previzualizare.

en: The path '%s' is not absolute.
ro: Ruta „%s” nu este absolută.

en: You have been trying to delete '%s' from folder '%s', but the filesystem does not support deletion of files.
ro: Ați încercat să ștergeți „%s” din dosarul „%s”, dar sistemul de fișiere nu permite ștergerea fișierelor.

en: There are still subfolders in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
ro: Există încă sub-dosare în dosarul „%s/%s” pe care încercați să-l eliminați.

en: There are still files in folder '%s/%s' that you are trying to remove.
ro: Există încă fișiere în dosarul „%s/%s” pe care încercați să-l eliminați.

en: The filesystem does not support upload of files.
ro: Sistemul de fișiere nu acceptă încărcarea de fișiere.

en: Folder '%s' only contains %i files, but you requested a file with number %i.
ro: Dosarul „%s” conține doar %i fișiere, dar ați solicitat un fișier cu numărul %i.

en: File '%s' could not be found in folder '%s'.
ro: Fișierul „%s” nu a putut fi găsit în dosarul „%s”.

en: Could not find file '%s'.
ro: Nu s-a putut găsi fișierul „%s”.

en: The filesystem doesn't support getting files
ro: Sistemul de fișiere nu acceptă obținerea de fișiere

en: Unknown file type %i.
ro: Tip de fișier necunoscut %i.

en: The filesystem doesn't support getting file information
ro: Sistemul de fișiere nu acceptă obținerea de informații despre fișier

en: The filesystem doesn't support setting file information
ro: Sistemul de fișiere nu acceptă definirea informațiilor despre fișier

en: Read-only file attributes like width and height can not be changed.
ro: Atributele fișierului numai-pentru-citire, cum ar fi lățimea și înălțimea, nu pot fi modificate.

en: The filesystem doesn't support getting storage information
ro: Sistemul de fișiere nu acceptă obținerea de informații de stocare

en: Corrupted data
ro: Date corupte

en: File exists
ro: Fișierul există

en: Unknown model
ro: Model necunoscut

en: Directory not found
ro: Directorul nu a fost găsit

en: File not found
ro: Fișierul nu a fost găsit

en: Directory exists
ro: Directorul există

en: I/O in progress
ro: In/Ieș în curs de desfășurare

en: Path not absolute
ro: Ruta nu este absolută

en: Operation cancelled
ro: Operație anulată

en: Camera could not complete operation
ro: Camera nu a putut finaliza operația

en: OS error in camera communication
ro: Eroare a SO în comunicarea cu camera

en: Not enough free space
ro: Nu există suficient spațiu liber

en: Unknown camera library error
ro: Eroare de bibliotecă de cameră, necunoscută

en: Unknown error
ro: Eroare necunoscută
