libgsf master - en to da translation catalogue (148 entries)

en: Not enough memory to copy %s bytes of data
da: Ikke nok hukommelse til at kopiere %s byte data

en: The clip_data is in %s, but it is smaller than at least %s bytes
da: Dataene fra udklipsholderen er i %s, men de er mindre end mindst %s byte

en: The clip_data is in Windows clipboard format, but it is smaller than the required 4 bytes.
da: Dataene fra udklipsholderen er i Windowsformat, men de er mindre end de krævede 4 byte.

en: Windows Metafile format
da: Windows metafilformat

note: CF_BITMAP
en: Windows DIB or BITMAP format
da: Windows DIB- eller BITMAP-format

en: Windows Enhanced Metafile format
da: Windows forbedrede metafilformat

en: Failed to duplicate input stream
da: Kunne ikke duplikere inputstrømmen

en: No OLE2 signature
da: Ingen OLE2-underskrift

en: Unreasonable block sizes
da: Urimelige blokstørrelser

en: Insufficient memory
da: Utilstrækkelig hukommelse

en: Inconsistent block allocation table
da: Inkonsistent blokallokeringstabel

en: Problems making block allocation table
da: Problemer ved oprettelse af blokallokeringstabel

en: Problems reading directory
da: Problemer ved læsning af katalog

en: Failed to access child
da: Kunne ikke tilgå underelement

en: failure reading block
da: kunne ikke læse blok

en: Can't find the VBA directory stream
da: Kan ikke finde VBA-katalogstrømmen

en: vba project header problem
da: Problem med vba-projekthoved

en: No VBA signature
da: Ingen VBA-underskrift

en: Unknown VBA version signature 0x%x%x%x%x
da: Ukendt VBA-versionsunderskrift 0x%x%x%x%x

en: Unable to parse VBA header
da: Kan ikke fortolke VBA-hoved

en: Invalid tar header
da: Ugyldigt tar-hoved

en: Invalid longname header
da: Ugyldigt longname-hoved

en: Failed to read longname
da: Kunne ikke læse longname

en: Seek failed
da: Søgning mislykkedes

en: Truncated archive
da: Arkiv afkortet

en: Source
da: Kilde

en: The archive being interpreted
da: Arkivet som fortolkes

en: Error reading zip dirent
da: Fejl ved læsning af zip-dirent

en: Broken zip file structure
da: Zip-filens struktur ødelagt

en: Error seeking to zip header
da: Fejl ved søgning til zip-hoved

en: Error reading zip header
da: Fejl ved læsning af zip-hoved

en: Error incorrect zip header
da: Fejl: forkert zip-hoved

en: problem uncompressing stream
da: problem med udpakning af strøm

en: Compression Level
da: Komprimeringsniveau

en: The level of compression used, zero meaning none
da: Komprimeringsniveauet der bruges, hvor nul betyder ingen

en: Whether zip64 is being used
da: Om zip64 bruges

en: BZ2 support not enabled
da: Understøttelse af BZ2 er ikke slået til

en: BZ2 decompress init failed
da: Klargøring af BZ2-udpakning mislykkedes

en: BZ2 decompress failed
da: BZ2-udpakning mislykkedes

en: BZ2 decompress end failed
da: Afslutning af BZ2-udpakning mislykkedes

en: Name
da: Navn

en: The input's name
da: Navn på input

en: Size
da: Størrelse

en: The input's size
da: Størrelse af input

en: EOF
da: Filslut

en: End of file
da: Filens slutpunkt

en: Remaining
da: Resterende

en: Amount of data remaining
da: Mængden af resterende data

en: The input's current position
da: Nuværende position i input

en: Modification time
da: Modifikationstid

en: An optional GDateTime representing the time the input was last changed
da: En valgfri GDateTime, som repræsenterer tidspunktet hvor input sidst blev ændret

en: Container
da: Beholder

en: The parent GsfInfile
da: Over-GsfInfile

en: Duplicate size mismatch
da: Uoverensstemmelse for størrelse ved duplikering

en: Unable to initialize zlib
da: Kan ikke klargøre zlib

en: Failed to rewind source
da: Kunne ikke gå tilbage i kilde

en: Invalid gzip header
da: Ugyldig gzip-hoved

en: truncated source
da: afkortet kilde

en: Failed to read from source
da: Kunne ikke læse fra kilde

en: NULL source
da: Kilde er NULL

en: Uncompressed size not set
da: Ukomprimeret størrelse ikke angivet

en: Raw
da: Rå

en: Whether to read compressed data with no header and no trailer
da: Om der skal læses komprimerede data uden hoved og uden hale

en: Where the compressed data comes from
da: Hvor de komprimerede data kommer fra

en: Size after decompression
da: Størrelse efter udpakning

en: The source's uncompressed size
da: Kildens udpakkede størrelse

en: %s: Is not a regular file
da: %s: Er ikke en regulær fil

en: %s: File too large to be memory mapped
da: %s: Filen er for stor til hukommelsestildeling

en: mmap not supported
da: mmap understøttes ikke

en: Pretty print
da: Pæn udskrift

en: Should the output auto-indent elements to make reading easier?
da: Skal elementerne indrykkes automatisk for at gøre læsningen nemmere?

en: Sink
da: Datamodtager

en: The destination for writes
da: Destinationen for skrivninger

en: Missing data when reading the %s property; got %s bytes, but %s bytes at least are needed.
da: Mangler data under læsning af egenskaben %s; fik %s byte, men mindst %s byte kræves.

en: Corrupt data in the VT_CF property; clipboard data length must be at least 4 bytes, but the data says it only has %s bytes available.
da: Beskadiget data i egenskaben VT_CF; længden på data fra udklipsholder skal mindst være på 4 byte, men dataene siger, at de kun har %s byte tilgængelige.

en: Unable to read MS property stream header
da: Kan ikke læse MS-egenskabsstrømhoved

en: Invalid MS property stream header
da: Ugyldigt MS-egenskabsstrømhoved

en: Invalid MS property section
da: Ugyldigt MS-egenskabsafsnit

en: Invalid MS property stream header or file truncated
da: Ugyldigt MS-egenskabsstrømhoved eller fil afkortet

en: Property "%s" used for multiple types!
da: Egenskaben “%s” som bruges for flere typer!

en: ODF version
da: ODF-version

en: The ODF version this object is targeting as an integer like 100
da: ODF-versionen som dette objekt opfatter som et heltal som f.eks. 100

en: Unable to find part id='%s' for '%s'
da: Kunne ikke finde del id=“%s” for “%s”

en: Unable to find part with type='%s' for '%s'
da: Kunne ikke finde del med type=“%s” for “%s”

en: Missing id for part in '%s'
da: Mangler id for del i “%s”

en: Part '%s' in '%s' from '%s' is corrupt!
da: Del “%s” i “%s” fra “%s” er beskadiget!

en: The GsfOutput that stores the Open Package content
da: GsfOutput som lagrer den åbne pakkes (Open Package) indhold

en: Content type
da: Indholdstype

en: The content type stored in the root [Content_Types].xml file
da: Indholdstypen som lagres i rodfilen [Content_Types].xml

en: Is Directory
da: Er et katalog

en: Can the outfile have children
da: Kan udfilen have underelementer?

en: Small block size
da: Lille blokstørrelse

en: The size of the OLE's small blocks
da: Størrelsen af OLE'ens små blokke

en: Big block size
da: Stor blokstørrelse

en: The size of the OLE's big blocks
da: Størrelsen af OLE'ens store blokke

en: Where the archive is written
da: Hvortil arkivet skrives

en: Entry Name
da: Elementnavn

en: The filename of this member in the archive without path
da: Filnavnet for dette arkivelement uden sti

en: Deflate Level
da: Deflate-niveau

en: The level of deflate compression used, zero meaning none and -1 meaning the zlib default
da: Deflate-komprimeringsniveauet der bruges, hvor nul betyder ingen, og -1 betyder standarden for zlib

en: Whether to use zip64 format, -1 meaning automatic
da: Om zip64-formatet skal bruges; -1 betyder automatisk

en: Unable to initialize BZ2 library
da: Kan ikke klargøre BZ2-biblioteket

en: The output's name
da: Navn på output

en: The output's size
da: Størrelse af output

en: Is Closed
da: Er lukket

en: Whether the output is closed
da: Om output er lukket

en: The output's current position
da: Nuværende position i output

en: An optional GDateTime representing the time the output was last changed
da: En valgfri GDateTime, der repræsenterer tidspunktet hvorpå output sidst blev ændret

en: The parent GsfOutfile
da: Over-GsfOutfile

en: Where the formatted output is written
da: Hvor det formaterede output skal skrives

en: Quote
da: Citationstegn

en: The string used for quoting fields
da: Strengen, der bruges til citering af felter

en: Quoting Mode
da: Citationstilstand

en: When to quote fields
da: Hvornår felter skal citeres

en: Quoting Triggers
da: Citationsudløsere

en: Characters that cause field quoting
da: Tegn som udløser citering af felter

en: Quoting On Whitespace
da: Citering ved blanke tegn

en: Does initial or terminal whitespace force quoting?
da: Gennemtvinger blanke start- eller sluttegn citation?

en: Separator
da: Skilletegn

en: The field separator
da: Feltskilletegnet

en: end-of-line
da: linjeafslutning

en: The end-of-line marker
da: Linjeafslutningstegnet

en: Where the converted data is written
da: Hvortil de konverterede data skrives

en: Input Charset
da: Inputtegnsæt

en: The character set to convert from
da: Tegnsættet hvorfra der skal konverteres

en: Output Charset
da: Outputtegnsæt

en: The character set to convert to
da: Tegnsættet hvortil der skal konverteres

en: Fallback
da: Alternativ

en: The string to use for invalid characters
da: Strengen der skal bruges i tilfælde af ugyldige tegn

en: Options
da: Indstillinger

en: Display program version
da: Vis programversion

en: %s: Failed to open %s: %s
da: %s: Kunne ikke åbne %s: %s

en: %s: Failed to recognize %s as an archive
da: %s: Kunne ikke genkende %s som et arkiv

en: Available subcommands are...
da: Tilgængelige underkommandoer er …

en: * cat        output one or more files in archive
da: * cat        udskriv en eller flere filer i arkivet

en: * dump       dump one or more files in archive as hex
da: * dump       skriv en eller flere filer i arkivet i heksformat

en: * help       list subcommands
da: * help       vis underkommandoer

en: * list       list files in archive
da: * list       vis filer i arkivet

en: * listprops  list document properties in archive
da: * listprops  vis dokumentegenskaber i arkivet

en: * props      print specified document properties
da: * props      udskriv angivet dokumentegenskaber

en: * createole  create OLE archive
da: * createole  opret OLE-arkiv

en: * createzip  create ZIP archive
da: * createzip  opret ZIP-arkiv

en: No property named %s
da: Ingen egenskab navngivet %s

en: %s: Error processing file %s: %s
da: %s: Fejl ved behandling af filen %s: %s

en: SUBCOMMAND ARCHIVE...
da: UNDERKOMMANDO ARKIV …

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: %s
    Kør “%s --help” for at se en fuldstændig liste over kommandolinjetilvalg.

en: Usage: %s %s
da: Brug: %s %s

en: Run '%s help' to see a list of subcommands.
da: Kør “%s help” for at se en liste over underkommandoer.
