libgsf master - en to ja translation catalogue (148 entries)

en: Not enough memory to copy %s bytes of data
ja: データの %s バイトをコピーするためのメモリが足りません

en: The clip_data is in %s, but it is smaller than at least %s bytes
ja: clip_data は %s 形式ですが、データ長が不足しています (要 %s バイト以上)

en: The clip_data is in Windows clipboard format, but it is smaller than the required 4 bytes.
ja: clip_data は Windows のクリップボード形式ですがデータ長が不足しています (要 4 バイト以上)

en: Windows Metafile format
ja: Windows のメタファイル形式

note: CF_BITMAP
en: Windows DIB or BITMAP format
ja: Windows の DIB または BITMAP 形式

en: Windows Enhanced Metafile format
ja: Windows の拡張メタファイル形式

en: Failed to duplicate input stream
ja: 入力ストリームの複製に失敗しました

en: No OLE2 signature
ja: OLE2 署名がありません

en: Unreasonable block sizes
ja: 理屈に合わないブロックサイズ

en: Insufficient memory
ja: メモリ不足

en: Inconsistent block allocation table
ja: ブロック割り当てテーブルに不整合があります

en: Problems making block allocation table
ja: ブロック割り当てテーブルの作成に問題があります

en: Problems reading directory
ja: ディレクトリの読み取りに問題があります

en: Failed to access child
ja: 子へのアクセスに失敗しました

en: failure reading block
ja: ブロック読み取り失敗

en: Can't find the VBA directory stream
ja: VBA ディレクトリストリームを見つけられません

en: vba project header problem
ja: VBA プロジェクトのヘッダーに問題があります

en: No VBA signature
ja: VBA 署名がありません

en: Unknown VBA version signature 0x%x%x%x%x
ja: 不明な VBA バージョン署名 0x%x%x%x%x

en: Unable to parse VBA header
ja: VBA ヘッダーを解析できません

en: Invalid tar header
ja: 不正な tar ヘッダー

en: Invalid longname header
ja: 不正な longname ヘッダー

en: Failed to read longname
ja: longname の読み込みに失敗しました

en: Seek failed
ja: シークに失敗しました

en: Truncated archive
ja: 尻切れになっているアーカイブ

en: Source
ja: ソース

en: The archive being interpreted
ja: アーカイブを調べています

en: Error reading zip dirent
ja: ZIP の冒頭読み取りエラー

en: Broken zip file structure
ja: ZIP ファイル構造の破損

en: Error seeking to zip header
ja: ZIP ヘッダーシークエラー

en: Error reading zip header
ja: ZIP ヘッダーの読み取りエラー

en: Error incorrect zip header
ja: 誤った ZIP ヘッダーのエラー

en: problem uncompressing stream
ja: 非圧縮ストリームに問題があります

en: Compression Level
ja: 圧縮レベル

en: The level of compression used, zero meaning none
ja: 圧縮するレベル、0 にすると非圧縮

en: BZ2 support not enabled
ja: BZ2 サポートは有効になっていません

en: BZ2 decompress init failed
ja: BZ2 伸張の初期化に失敗しました

en: BZ2 decompress failed
ja: BZ2 の伸張に失敗しました

en: BZ2 decompress end failed
ja: BZ2 伸張の終了に失敗しました

en: Name
ja: 名前

en: The input's name
ja: 入力の名前

en: Size
ja: サイズ

en: The input's size
ja: 入力のサイズ

en: End of file
ja: ファイル終端

en: Remaining
ja: 残り

en: Amount of data remaining
ja: 残りのデータ量

en: Position
ja: 位置

en: The input's current position
ja: 入力の現在位置

en: Modification time
ja: 最終更新日時

en: An optional GDateTime representing the time the input was last changed
ja: 入力が最後に変更された時刻を示すオプションの GDateTime

en: Container
ja: コンテナー

en: The parent GsfInfile
ja: 親 GsfInfile

en: Duplicate size mismatch
ja: 複製のサイズが合いません

en: Unable to initialize zlib
ja: zlib を初期化できません

en: Failed to rewind source
ja: ソースの巻き戻しに失敗しました

en: Invalid gzip header
ja: 不正な gzip ヘッダー

en: truncated source
ja: 切り捨てられたソース

en: Failed to read from source
ja: ソースからの読み取りに失敗しました

en: NULL source
ja: NULL ソース

en: Uncompressed size not set
ja: 非圧縮サイズがセットされていません

en: Raw
ja: 生

en: Whether to read compressed data with no header and no trailer
ja: ヘッダーと終端のない圧縮データを読み込むかどうか

en: Where the compressed data comes from
ja: 圧縮データのあった場所

en: Size after decompression
ja: 伸張後サイズ

en: The source's uncompressed size
ja: ソースの非圧縮のサイズ

en: %s: Is not a regular file
ja: %s: 通常のファイルではありません

en: %s: File too large to be memory mapped
ja: %s: メモリに配置するにはファイルが大きすぎます

en: mmap not supported
ja: mmap はサポートしていません

en: Pretty print
ja: 分かりやすい表示にするかどうか

en: Should the output auto-indent elements to make reading easier?
ja: 出力結果の各要素を自動的にインデントして読みやすくするかどうかです

en: The destination for writes
ja: 書き込み先です

en: Missing data when reading the %s property; got %s bytes, but %s bytes at least are needed.
ja: %s のプロパティを参照する際に必要なデータが不足しています (%s バイト取得しましたが最低でも %s バイト必要です)

en: Corrupt data in the VT_CF property; clipboard data length must be at least 4 bytes, but the data says it only has %s bytes available.
ja: VT_CF のプロパティの中におかしなデータがあります (クリップボードで必要なデータ長は 4 バイト以上ですが、%s バイトだけ利用可能となっています)

en: Unable to read MS property stream header
ja: MS プロパティストリームヘッダーを読み取れません

en: Invalid MS property stream header
ja: 不正な MS プロパティストリームヘッダー

en: Invalid MS property section
ja: 不正な MS プロパティセクション

en: Invalid MS property stream header or file truncated
ja: MS プロパティストリームヘッダーが不正かファイルが尻切れになっています

en: Property "%s" used for multiple types!
ja: "%s" のプロパティが複数の型で利用されています

en: ODF version
ja: ODF のバージョン

en: The ODF version this object is targeting as an integer like 100
ja: ODF のバージョンを表す整数値 (例: 100) です

en: Unable to find part id='%s' for '%s'
ja: '%2$s' に対する id='%1$s' が見つかりません

en: Unable to find part with type='%s' for '%s'
ja: '%2$s' に対する type='%1$s' が見つかりません

en: Missing id for part in '%s'
ja: '%s' に id がありません

en: Part '%s' in '%s' from '%s' is corrupt!
ja: '%3$s' からの '%2$s' にある '%1$s' がおかしいです

en: The GsfOutput that stores the Open Package content
ja: Open Package の内容を保管する GsfOutput

en: Content type
ja: 内容の種類 (content type)

en: The content type stored in the root [Content_Types].xml file
ja: root [Content_Types].xml ファイルに保存される内容の種類

en: Is Directory
ja: ディレクトリ

en: Can the outfile have children
ja: 出力先に子を持たせることができます

en: Small block size
ja: 小さいブロックサイズ

en: The size of the OLE's small blocks
ja: OLE の小さいブロックのサイズ

en: Big block size
ja: 大きいブロックサイズ

en: The size of the OLE's big blocks
ja: OLE の大きいブロックのサイズ

en: Where the archive is written
ja: アーカイブを書き出す先

en: Entry Name
ja: 項目名

en: The filename of this member in the archive without path
ja: アーカイブ中でのこの項目のパスを抜いたファイル名

en: Deflate Level
ja: Deflate レベル

en: The level of deflate compression used, zero meaning none and -1 meaning the zlib default
ja: Deflate の圧縮レベル、0 にすると非圧縮で -1 にすると zlib のデフォルト

en: Zip64
ja: ZIP64

en: Whether to use zip64 format, -1 meaning automatic
ja: zip64 形式を使用するかどうか (-1 で自動適用)

en: Unable to initialize BZ2 library
ja: BZ2 ライブラリを初期化できません

en: The output's name
ja: 出力先の名前

en: The output's size
ja: 出力サイズ

en: Is Closed
ja: 閉じる

en: Whether the output is closed
ja: 出力を閉じるかどうか

en: The output's current position
ja: 出力の現在位置

en: An optional GDateTime representing the time the output was last changed
ja: 出力が最後に変更された時刻を示すオプションの GDateTime

en: The parent GsfOutfile
ja: 親の GsfOutfile

en: Where the formatted output is written
ja: 整形した出力の書き込み先

en: Quote
ja: 引用

en: The string used for quoting fields
ja: 項目を囲むのに使う文字列

en: Quoting Mode
ja: 引用モード

en: When to quote fields
ja: 項目を囲む条件

en: Quoting Triggers
ja: 項目を囲むきっかけ

en: Characters that cause field quoting
ja: 項目に入っていたらその項目を囲むきっかけとなる文字

en: Quoting On Whitespace
ja: 空白文字があったら項目を囲む

en: Does initial or terminal whitespace force quoting?
ja: 先頭や端末の空白文字があった場合にその項目を囲みますか?

en: Separator
ja: 区切り文字

en: The field separator
ja: 項目間の区切り文字

en: end-of-line
ja: 行末

en: The end-of-line marker
ja: 行末マーク

en: Where the converted data is written
ja: 変換後のデータの書き込み先

en: Input Charset
ja: 入力文字セット

en: The character set to convert from
ja: 変換元の文字セット

en: Output Charset
ja: 出力文字セット

en: The character set to convert to
ja: 変換先の文字セット

en: Fallback
ja: フォールバック文字列

en: The string to use for invalid characters
ja: 不正な文字に代えて使う文字列

en: Options
ja: オプション

en: Display program version
ja: プログラムのバージョンを表示する

en: %s: Failed to open %s: %s
ja: %s: %s のオープンに失敗しました: %s

en: %s: Failed to recognize %s as an archive
ja: %s: %s をアーカイブとして処理できませんでした

en: Available subcommands are...
ja: 利用可能なサブコマンドの一覧...

en: * cat        output one or more files in archive
ja: * cat        アーカイブに含まれるファイルを出力する

en: * dump       dump one or more files in archive as hex
ja: * dump       アーカイブに含まれるファイルを 16 進表記で出力する

en: * help       list subcommands
ja: * help       利用可能なサブコマンドの一覧を表示する

en: * list       list files in archive
ja: * list       アーカイブに含まれるファイルを一覧表示する

en: * listprops  list document properties in archive
ja: * listprops  アーカイブに含まれるドキュメントのプロパティを一覧表示する

en: * props      print specified document properties
ja: * props      指定したドキュメントのプロパティを出力する

en: * createole  create OLE archive
ja: * createole  OLE アーカイブを作成

en: * createzip  create ZIP archive
ja: * createzip  ZIP アーカイブを作成

en: No property named %s
ja: %s というプロパティはありません

en: %s: Error processing file %s: %s
ja: %s: ファイル %s の処理エラー : %s

en: SUBCOMMAND ARCHIVE...
ja: サブコマンド アーカイブ...

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: %s
    '%s --help' で利用可能なコマンドラインオプションの一覧を表示します

en: gsf version %d.%d.%d
ja: gsf バージョン %d.%d.%d

en: Usage: %s %s
ja: 用法: %s %s

en: Run '%s help' to see a list of subcommands.
ja: '%s help' でサブコマンドの一覧を表示します
