libgsf - en to sv translation catalogue (148 entries)

en: Not enough memory to copy %s bytes of data
sv: Det finns inte tillräckligt minne för att kopiera %s byte data

en: The clip_data is in %s, but it is smaller than at least %s bytes
sv: clip_data är i %s, men det är mindre än %s byte

en: The clip_data is in Windows clipboard format, but it is smaller than the required 4 bytes.
sv: clip_data är i Windows-urklippsformat, men det är mindre än kravet på 4 byte.

en: Windows Metafile format
sv: Windows Metafile-format

note: CF_BITMAP
en: Windows DIB or BITMAP format
sv: Windows DIB eller BITMAP-format

en: Windows Enhanced Metafile format
sv: Windows Enhanced Metafile-format

en: Failed to duplicate input stream
sv: Misslyckades med att duplicera indataström

en: No OLE2 signature
sv: Ingen OLE2-signatur

en: Unreasonable block sizes
sv: Orimliga blockstorlekar

en: Insufficient memory
sv: Otillräckligt minne

en: Inconsistent block allocation table
sv: Inkonsekvent blockallokeringstabell

en: Problems making block allocation table
sv: Misslyckades med att skapa blockallokeringstabell

en: Problems reading directory
sv: Misslyckades med att läsa katalog

en: Failed to access child
sv: Misslyckades med åtkomst av barn

en: failure reading block
sv: felaktig läsning av block

en: Can't find the VBA directory stream
sv: Kan inte hitta VBA-katalogström

en: vba project header problem
sv: problem med vba-projekthuvud

en: No VBA signature
sv: Ingen VBA-signatur

en: Unknown VBA version signature 0x%x%x%x%x
sv: Okänd VBA-versionssignatur 0x%x%x%x%x

en: Unable to parse VBA header
sv: Kunde inte tolka VBA-huvud

en: Invalid tar header
sv: Ogiltigt tar-huvud

en: Invalid longname header
sv: Ogiltigt huvud med långt namn

en: Failed to read longname
sv: Misslyckades med att läsa långt namn

en: Seek failed
sv: Sökning misslyckades

en: Truncated archive
sv: Trunkerat arkiv

en: Source
sv: Källa

en: The archive being interpreted
sv: Arkivet som tolkas

en: Error reading zip dirent
sv: Fel vid läsning av zip-katalogpost

en: Broken zip file structure
sv: Trasig struktur för zip-fil

en: Error seeking to zip header
sv: Fel vid sökning till zip-huvud

en: Error reading zip header
sv: Fel vid läsning av zip-huvud

en: Error incorrect zip header
sv: Felaktigt zip-huvud

en: problem uncompressing stream
sv: problem vid dekomprimering av ström

en: Compression Level
sv: Komprimeringsgrad

en: The level of compression used, zero meaning none
sv: Nivån av komprimering som använts, noll betyder ingen

en: Whether zip64 is being used
sv: Huruvida zip64 används

en: BZ2 support not enabled
sv: BZ2-stöd inte aktiverat

en: BZ2 decompress init failed
sv: Initiering av BZ2-dekomprimering misslyckades

en: BZ2 decompress failed
sv: BZ2-dekomprimering misslyckades

en: BZ2 decompress end failed
sv: Misslyckades med att slutföra BZ2-dekomprimering

en: Name
sv: Namn

en: The input's name
sv: Indatanamnet

en: Size
sv: Storlek

en: The input's size
sv: Indatastorleken

en: EOF
sv: Filslut

en: End of file
sv: Slut på filen

en: Remaining
sv: Återstår

en: Amount of data remaining
sv: Data som återstår

en: The input's current position
sv: Aktuell indataposition

en: Modification time
sv: Ändringstid

en: An optional GDateTime representing the time the input was last changed
sv: En valfri GDateTime som representerar tiden när indata senast ändrades

en: Container
sv: Behållare

en: The parent GsfInfile
sv: Överordnad GstInfile

en: Duplicate size mismatch
sv: Duplicerad storlek stämmer inte

en: Unable to initialize zlib
sv: Kunde inte initiera zlib

en: Failed to rewind source
sv: Misslyckades med att spola tillbaka källa

en: Invalid gzip header
sv: Ogiltigt gzip-huvud

en: truncated source
sv: trunkerad källa

en: Failed to read from source
sv: Misslyckades med att läsa från källa

en: NULL source
sv: NULL-källa

en: Uncompressed size not set
sv: Okomprimerad storlek inte inställd

en: Raw
sv: Rå

en: Whether to read compressed data with no header and no trailer
sv: Huruvida komprimerad data ska läsas utan huvud och svans

en: Where the compressed data comes from
sv: Var komprimerad data kommer ifrån

en: Size after decompression
sv: Storlek efter dekomprimering

en: The source's uncompressed size
sv: Källans okomprimerade storlek

en: %s: Is not a regular file
sv: %s: Är inte en vanlig fil

en: %s: File too large to be memory mapped
sv: %s: Filen är för stor för att minnesmappas

en: mmap not supported
sv: mmap stöds inte

en: Pretty print
sv: Snygg utskrift

en: Should the output auto-indent elements to make reading easier?
sv: Ska utdata autoindentera element för att göra det lättare att läsa?

en: Sink
sv: Utgång

en: The destination for writes
sv: Destinationen för skrivningar

en: Missing data when reading the %s property; got %s bytes, but %s bytes at least are needed.
sv: Data saknas vid läsning av egenskapen %s; fick %s byte men minst %s behövs.

en: Corrupt data in the VT_CF property; clipboard data length must be at least 4 bytes, but the data says it only has %s bytes available.
sv: Skadad data i egenskapen VT_CF; urklippets datalängd måste vara minst 4 byte, men data säger att det endast har %s byte.

en: Unable to read MS property stream header
sv: Kunde inte läsa huvud för MS-egenskapsström

en: Invalid MS property stream header
sv: Ogiltigt huvud för MS-egenskapsström

en: Invalid MS property section
sv: Ogiltigt avsnitt för MS-egenskap

en: Invalid MS property stream header or file truncated
sv: Ogiltigt huvud för MS-egenskapsström eller så är filen trunkerad

en: Property "%s" used for multiple types!
sv: Egenskap ”%s” använd för flera typer!

en: ODF version
sv: ODF-version

en: The ODF version this object is targeting as an integer like 100
sv: ODF-versionen som är målet för detta objekt som ett heltal så som 100

en: Unable to find part id='%s' for '%s'
sv: Kunde inte hitta delen id="%s" för "%s"

en: Unable to find part with type='%s' for '%s'
sv: Kunde inte hitta delen med type="%s" för "%s"

en: Missing id for part in '%s'
sv: Saknar id för delen i "%s"

en: Part '%s' in '%s' from '%s' is corrupt!
sv: Delen "%s" i "%s" från "%s" är skadad!

en: The GsfOutput that stores the Open Package content
sv: GsfOutput som lagrar Open Package-innehållet

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: The content type stored in the root [Content_Types].xml file
sv: Innehållstypen lagrad i rotfilen [Content_Types].xml

en: Is Directory
sv: Är en katalog

en: Can the outfile have children
sv: Kan utdatafilen ha barn

en: Small block size
sv: Storlek för små block

en: The size of the OLE's small blocks
sv: Storleken för OLE:s små block

en: Big block size
sv: Storlek för stora block

en: The size of the OLE's big blocks
sv: Storleken för OLE:s stora block

en: Where the archive is written
sv: Var arkivet skrivs

en: Entry Name
sv: Postnamn

en: The filename of this member in the archive without path
sv: Filnamnet för denna medlem i tar-arkivet utan sökväg

en: Deflate Level
sv: Komprimeringsnivå

en: The level of deflate compression used, zero meaning none and -1 meaning the zlib default
sv: Nivån av komprimering som använts, noll betyder ingen och -1 innebär zlibs standardvärde

en: Whether to use zip64 format, -1 meaning automatic
sv: Huruvida zip64-formatet ska användas, -1 innebär automatiskt

en: Unable to initialize BZ2 library
sv: Kunde inte initiera BZ2-bibliotek

en: The output's name
sv: Utdatanamnet

en: The output's size
sv: Utdatastorleken

en: Is Closed
sv: Är stängd

en: Whether the output is closed
sv: Huruvida utdata är stängd

en: The output's current position
sv: Aktuell position för utdata

en: An optional GDateTime representing the time the output was last changed
sv: En valfri GDateTime som representerar tiden när utdata senast ändrats

en: The parent GsfOutfile
sv: Överordnad GsfOutfile

en: Where the formatted output is written
sv: Var formaterade utdata skrivs

en: Quote
sv: Citat

en: The string used for quoting fields
sv: Strängen som används för att citera fält

en: Quoting Mode
sv: Citeringsläge

en: When to quote fields
sv: När fält ska citeras

en: Quoting Triggers
sv: Citeringsutlösare

en: Characters that cause field quoting
sv: Tecken som orsakar fältcitering

en: Quoting On Whitespace
sv: Citering vid blanktecken

en: Does initial or terminal whitespace force quoting?
sv: Orsakar inledande eller avslutande blanktecken citering?

en: Separator
sv: Avgränsare

en: The field separator
sv: Fältavgränsare

en: end-of-line
sv: radslut

en: The end-of-line marker
sv: Radslutstecken

en: Where the converted data is written
sv: Var konverterad data skrivs

en: Input Charset
sv: Indatateckenkodning

en: The character set to convert from
sv: Teckenkodning att konvertera från

en: Output Charset
sv: Utdatateckenkodning

en: The character set to convert to
sv: Teckenkodning att konvertera till

en: Fallback
sv: Reserv

en: The string to use for invalid characters
sv: Strängen som används för ogiltiga tecken

en: Options
sv: Alternativ

en: Display program version
sv: Visa programversion

en: %s: Failed to open %s: %s
sv: %s: Misslyckades med att öppna %s: %s

en: %s: Failed to recognize %s as an archive
sv: %s: Misslyckades med att känna igen %s som ett arkiv

en: Available subcommands are...
sv: Tillgängliga underkommandon är...

en: * cat        output one or more files in archive
sv: * cat        skriv ut en eller flera filer i arkivet

en: * dump       dump one or more files in archive as hex
sv: * dump       dumpa en eller flera filer i arkivet som hex

en: * help       list subcommands
sv: * help       lista underkommandon

en: * list       list files in archive
sv: * list       lista filer i arkivet

en: * listprops  list document properties in archive
sv: * listprops  lista dokumentegenskaper i arkiv

en: * props      print specified document properties
sv: * props      skriv ut angivna dokumentegenskaper

en: * createole  create OLE archive
sv: * createole  skapa OLE-arkiv

en: * createzip  create ZIP archive
sv: * createzip  skapa ZIP-arkiv

en: No property named %s
sv: Ingen egenskap med namnet %s

en: %s: Error processing file %s: %s
sv: %s: Fel vid behandling av fil %s: %s

en: SUBCOMMAND ARCHIVE...
sv: UNDERKOMMANDO ARKIV...

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
sv: %s
    Kör "%s --help" för att se en fullständig lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Usage: %s %s
sv: Användning: %s %s

en: Run '%s help' to see a list of subcommands.
sv: Kör ”%s help” för att se en lista över underkommandon.
