libgsf - en to bs translation catalogue (145 entries)

en: Not enough memory to copy %s bytes of data
bs: Nema dovoljno memorije za kopiranje %s bajta podataka

en: The clip_data is in %s, but it is smaller than at least %s bytes
bs: Clip_data je u %s, ali je manja od najmanje %s bajtova

en: The clip_data is in Windows clipboard format, but it is smaller than the required 4 bytes.
bs: Clip_data je u Windows clipboard formatu, ali je manja od potrebnih 4 bajta.

note: CF_BITMAP
en: Windows DIB or BITMAP format
bs: Windows DIB ili Bitmap format

en: Windows Enhanced Metafile format
bs: Poboljšani Windows Metafile format

en: Failed to duplicate input stream
bs: Nisam uspio da udvostručim ulazni tok

en: No OLE2 signature
bs: Nema OLE2 potpisa

en: Unreasonable block sizes
bs: Besmislena veličina blokova

en: Insufficient memory
bs: Nedovoljno memorije

en: Inconsistent block allocation table
bs: Nedosljedna tabela dodjele blokova

en: Problems making block allocation table
bs: Problemi prilikom stvaranja tabele dodjele blokova

en: Problems reading directory
bs: Problemi prilikom čitanja direktorijuma

en: Failed to access child
bs: Nisam uspeo da pristupim dijete procesu

en: failure reading block
bs: greška prilikom čitanja bloka

en: Can't find the VBA directory stream
bs: Ne mogu da pronađem tok VBA direktorijuma

en: vba project header problem
bs: problem sa zaglavljem vba projekta

en: No VBA signature
bs: Nema VBA potpisa

en: Unknown VBA version signature 0x%x%x%x%x
bs: Nepoznat potpis VBA izdanja 0x%x%x%x%x

en: Unable to parse VBA header
bs: Ne mogu da obradim VBA zaglavlje

en: Invalid tar header
bs: Neispravno tar zaglavlje

en: Invalid longname header
bs: Neispravno zaglavlje dugog naziva

en: Failed to read longname
bs: Nisam uspio da pročitam dugi naziv

en: Seek failed
bs: Neuspjelo traženje

en: Truncated archive
bs: Skraćena arhiva

en: Source
bs: Izvor

en: The archive being interpreted
bs: Arhiva se analizira

en: Error reading zip dirent
bs: Greška čitanja unosa direktorijuma zip-a

en: Broken zip file structure
bs: Oštećena struktura datoteke zip-a

en: Error seeking to zip header
bs: Greška traženja zaglavlja zip-a

en: Error reading zip header
bs: Greška čitanja zaglavlja zip-a

en: Error incorrect zip header
bs: Greška neispravnog zip zaglavlja

en: problem uncompressing stream
bs: greška raspakivanja toka

en: Compression Level
bs: Nivo sažimanja

en: The level of compression used, zero meaning none
bs: Nivo korišćenog sažimanja, nula znači ništa

en: BZ2 support not enabled
bs: Podrška za BZ2 nije uključena

en: BZ2 decompress init failed
bs: Pokretanje raspakivanja BZ2 nije uspjelo

en: BZ2 decompress failed
bs: Raspakivanje BZ2 nije uspjelo

en: BZ2 decompress end failed
bs: Kraj raspakivanja BZ2 nije uspio

en: Name
bs: Naziv

en: The input's name
bs: Naziv ulaza

en: Size
bs: Veličina

en: The input's size
bs: Veličina ulaza

en: End of file
bs: Kraj datoteke

en: Remaining
bs: Preostalo

en: Amount of data remaining
bs: Količina preostalih podataka

en: Position
bs: Pozicija

en: The input's current position
bs: Tekući položaj ulaza

en: Modification time
bs: Vrijeme izmjene

en: An optional GDateTime representing the time the input was last changed
bs: Izborno GDateTime koje predstavlja vrijeme kada je posljednji put izmijenjen ulaz

en: Container
bs: Sadržalac

en: The parent GsfInfile
bs: Roditeljski GsfInfile

en: Duplicate size mismatch
bs: Udvostručena veličina ne odgovara

en: Unable to initialize zlib
bs: Ne mogu da pokrenem zlib

en: Failed to rewind source
bs: Nisam uspio da premotam izvor

en: Invalid gzip header
bs: Neispravno gzip zaglavlje

en: truncated source
bs: skraćeni izvor

en: Failed to read from source
bs: Nisam uspio da pročitam iz izvora

en: NULL source
bs: PRAZAN izvor

en: Uncompressed size not set
bs: Veličina neraspakovanog nije postavljena

en: Raw
bs: Sirovo

en: Whether to read compressed data with no header and no trailer
bs: Da li da čita kompresovane podatke bez zaglavlja i bez završetka

en: Where the compressed data comes from
bs: Odakle dolaze upakovani podaci

en: Size after decompression
bs: Veličina nakon raspakivanja

en: The source's uncompressed size
bs: Veličina neraspakovanog izvora

en: %s: Is not a regular file
bs: %s: Nije regularna datoteka

en: %s: File too large to be memory mapped
bs: %s: Datoteka je prevelika da bi bila memorijski mapirana

en: mmap not supported
bs: memorijsko mapiranje nije podržano

en: Pretty print
bs: Lijepo štampanje

en: Should the output auto-indent elements to make reading easier?
bs: Da li izlaz treba da uvlaći elemente kako bi čitanje bilo jednostavnije?

en: Sink
bs: Izlaz

en: The destination for writes
bs: Odredište za pisanja

en: Missing data when reading the %s property; got %s bytes, but %s bytes at least are needed.
bs: Nedostaju podaci prilikom citanja %s svojine; dobiveno je %s bajta, no %s bajta je najmanje potrebno.

en: Corrupt data in the VT_CF property; clipboard data length must be at least 4 bytes, but the data says it only has %s bytes available.
bs: Korumpirani podaci u VT_CF imovini; duljina podataka u meduspremniku mora biti najmanje 4 bajta, ali podaci kažu da ima samo %s bajtova na raspolaganju.

en: Unable to read MS property stream header
bs: Ne mogu da pročitam zaglavlje toka MS svojstva

en: Invalid MS property stream header
bs: Neispravno zaglavlje toka MS svojstva

en: Invalid MS property section
bs: Neispravan odjeljak MS svojstva

en: Invalid MS property stream header or file truncated
bs: Neispravno zaglavlje toka MS svojstva ili je datoteka skraćena

en: Property "%s" used for multiple types!
bs: Svojstvo "%s" korišteno za više tipova!

en: ODF version
bs: ODF verzija

en: The ODF version this object is targeting as an integer like 100
bs: ODF verzija objekta se ponaša kao cijeli broj, poput 100

en: Unable to find part id='%s' for '%s'
bs: Nije moguce pronaci dio id='%s' za '%s'

en: Unable to find part with type='%s' for '%s'
bs: Nije moguće pronaći dio sa type='%s' za '%s'

en: Missing id for part in '%s'
bs: Nedostaje id za dio u '%s'

en: Part '%s' in '%s' from '%s' is corrupt!
bs: Dio '%s' u '%s' iz '%s' je pokvaren!

en: The GsfOutput that stores the Open Package content
bs: Gsf izlaz koji skladišti sadržaj Otvorenog paketa

en: Content type
bs: Vrsta sadržaja

en: The content type stored in the root [Content_Types].xml file
bs: Vrsta sadržaja uskladištenog u korijenskoj datoteci „[Content_Types].xml“

en: Is Directory
bs: To je direktorijum

en: Can the outfile have children
bs: Može li izlazna datoteka da sadrži druge

en: Small block size
bs: Veličina malog bloka

en: The size of the OLE's small blocks
bs: Veličina malih blokova OLE-a

en: Big block size
bs: Veličina velikog bloka

en: The size of the OLE's big blocks
bs: Veličina velikih blokova OLE-a

en: Where the archive is written
bs: Gdje se zapisuje arhiva

en: Entry Name
bs: Naziv stavke

en: The filename of this member in the archive without path
bs: Naziv datoteke ovog člana u arhivi bez putanje

en: Deflate Level
bs: Nivo deflate kompresije

en: The level of deflate compression used, zero meaning none and -1 meaning the zlib default
bs: Nivo deflate kompresije. nula znači ništa, a -1 je zlib podrazumijevano

en: Whether to use zip64 format, -1 meaning automatic
bs: Da li da koristi zapis zip64, -1 znači samostalno

en: Unable to initialize BZ2 library
bs: Ne mogu da pokrenem BZ2 biblioteku

en: The output's name
bs: Naziv izlaza

en: The output's size
bs: Veličina izlaza

en: Is Closed
bs: Je zatvoren

en: Whether the output is closed
bs: Da li je izlaz zatvoren

en: The output's current position
bs: Tekući položaj izlaza

en: An optional GDateTime representing the time the output was last changed
bs: Izborno GDateTime koje predstavlja vrijeme kada je posljednji put izmijenjen izlaz

en: The parent GsfOutfile
bs: Roditeljska datoteka Gsf izlaza

en: Where the formatted output is written
bs: Gdje je zapisan oblikovani izlaz

en: Quote
bs: Navodnik

en: The string used for quoting fields
bs: Nz  korišćen za citiranje polja

en: Quoting Mode
bs: Režim citiranja

en: When to quote fields
bs: Kada citirati polja

en: Quoting Triggers
bs: Okidači citiranja

en: Characters that cause field quoting
bs: Znaci koji prouzrokuju citiranje polja

en: Quoting On Whitespace
bs: Citiranje na prazninama

en: Does initial or terminal whitespace force quoting?
bs: Da li početna ili praznina terminala primoravaju citiranje?

en: The field separator
bs: Razdvajač polja

en: end-on-line
bs: kraj-reda

en: The end-of-line marker
bs: Označavač kraja-reda

en: Where the converted data is written
bs: Gdje se zapisuju pretvoreni podaci

en: Input Charset
bs: Skup znakova ulaza

en: The character set to convert from
bs: Skup znakova iz koga se pretvara

en: Output Charset
bs: Skup znakova izlaza

en: The character set to convert to
bs: Skup znakova u koji se pretvara

en: Fallback
bs: Spadanje

en: The string to use for invalid characters
bs: Niska koja se koristi za neispravne znake

en: Display program version
bs: Prikaz verzije programa

en: %s: Failed to open %s: %s
bs: %s: Neuspjesno otvaranje %s: %s

en: %s: Failed to recognize %s as an archive
bs: %s: Neuspjesno prepoznavanje %s kao arhive

en: Available subcommands are...
bs: Dostupne podkomande su...

en: * cat        output one or more files in archive
bs: * cat        izlaz jedne ili vise datoteka u arhivu

en: * dump       dump one or more files in archive as hex
bs: * dump       prebaci jednu ili vise datoteka u arhivu kao hex

en: * help       list subcommands
bs: * help       izlistaj podkomande

en: * list       list files in archive
bs: * list       izlistaj datoteke u arhivi

en: * listprops  list document properties in archive
bs: * listprops  izlistaj svojstva dokumenata u arhivi

en: * props      print specified document properties
bs: * props      ispis svojstava navedenih dokumenata

en: * createole  create OLE archive
bs: * createole  kreiraj OLE arhivu

en: * createzip  create ZIP archive
bs: * createzip  kreiraj ZIP arhivu

en: No property named %s
bs: Nema imovine nazvane %s

en: %s: Error processing file %s: %s
bs: %s: Greška u obradi datoteke %s: %s

en: SUBCOMMAND ARCHIVE...
bs: ARHIVA PODKOMANDI...

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
bs: %s
    Pokrenite '%s --help' da biste vidjeli potpuni popis dostupnih opcija komandne linije.

en: gsf version %d.%d.%d
bs: gsf verzija %d.%d.%d

en: Usage: %s %s
bs: Upotreba: %s %s

en: Run '%s help' to see a list of subcommands.
bs: Pokreni '%s help' za listu podkomandi.
