libgtop - en to cy translation catalogue (43 entries)

en: read %d byte | read %d bytes
cy[0]: darllen %d beit
cy[1]: darllen %d feit

en: read data size
cy: darllen maint data

en: read %lu byte of data | read %lu bytes of data
cy[0]: darllennwyd %lu beit
cy[1]: darllennwyd %lu feit

en: wrote %d byte | wrote %d bytes
cy[0]: ysgrifennwyd %d beit
cy[1]: ysgrifennwyd %d feit

en: Enable debugging
cy: Galluogi datnamu

en: DEBUG
cy: DATNAMU

en: Enable verbose output
cy: Galluogi allbwn amleiriog

en: VERBOSE
cy: AMLEIRIOG

en: Don't fork into background
cy: Peidio fforcio i'r cefndir

en: NO-DAEMON
cy: DIM-ELLYLL

en: Invoked from inetd
cy: Cychwynwyd o inetd

en: Error on option %s: %s.
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
cy: Gwall efo'r opsiwn %s: %s.
    Rhedwch '%s --help' er mwyn gweld rhestr cyflawn o'r opsinnau llinell gorchymyn sydd ar gael.

en: Hangup
cy: Hongian i fyny

en: Interrupt
cy: Ymyrryd

en: Quit
cy: Gadael

en: Illegal instruction
cy: Cyfarwyddiad anghyfriethlon

en: Trace trap
cy: Trap trywyddu

en: Abort
cy: Terfynu

en: EMT error
cy: Gwall EMT

en: Floating-point exception
cy: Eithriad pwynt symudol

en: Kill
cy: Lladd

en: Bus error
cy: Gwall bws

en: Segmentation violation
cy: Trosedd segmentu

en: Bad argument to system call
cy: Ymresymiad gwael i alwad system

en: Broken pipe
cy: Piben torredig

en: Alarm clock
cy: Cloc larwm

en: Termination
cy: Terfynnu

en: Urgent condition on socket
cy: Amod pwysig ar soced

en: Stop
cy: Atal

en: Keyboard stop
cy: Ataliad bysellfwrdd

en: Continue
cy: Parhau

en: Child status has changed
cy: Statws plentyn wedi newid

en: Background read from tty
cy: Darllen cefndir o TTY

en: Background write to tty
cy: Ysgrifennu cefndir at TTY

en: I/O now possible
cy: I/O nawr yn bosib

en: CPU limit exceeded
cy: Y tu hwnt i'r cyfwng CPU

en: File size limit exceeded
cy: Y tu hwnt i'r cyfwng maint ffeil

en: Virtual alarm clock
cy: Cloc larwm rhithwir

en: Profiling alarm clock
cy: Cloc larm proffeilio

en: Window size change
cy: Newid maint ffenest

en: Information request
cy: Cais gwybodaeth

en: User defined signal 1
cy: Arwydd diffiniwyd gan y defnyddiwr 1

en: User defined signal 2
cy: Arwydd diffiniwyd gan y defnyddiwr 2
