libgtop - en to tr translation catalogue (40 entries)

en: read %d byte | read %d bytes
tr[0]: %d bayt okundu

en: read data size
tr: okunan veri miktarı

en: read %lu byte of data | read %lu bytes of data
tr[0]: %lu bayt okundu

en: wrote %d byte | wrote %d bytes
tr[0]: %d bayt yazıldı

en: Enable debugging
tr: Hata ayıklamayı etkinleştir

en: Enable verbose output
tr: Detaylı çıktıyı etkinleştir

en: Don’t fork into background
tr: Arka plana çatallama

en: Invoked from inetd
tr: Inetd’den çalıştırıldı

en: Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
tr: Kullanılabilir tüm komut satırı seçeneklerinin tam listesini görmek için “%s --help” çalıştırın.

en: Hangup
tr: Takılma

en: Interrupt
tr: Kesme

en: Quit
tr: Çıkış

en: Illegal instruction
tr: Tanımsız yönerge

en: Trace trap
tr: Takip hatası

en: Abort
tr: İptal

en: EMT error
tr: EMT hatası

en: Floating-point exception
tr: Kayar nokta (floating point) hatası

en: Kill
tr: Öldür

en: Bus error
tr: Veri yolu hatası

en: Segmentation violation
tr: Bölümleme ihlali

en: Bad argument to system call
tr: Sistem çağrısına hatalı argüman

en: Broken pipe
tr: Kırık boru

en: Alarm clock
tr: Alarm saati

en: Termination
tr: Sonlandırma

en: Urgent condition on socket
tr: Sokette acil durum

en: Stop
tr: Dur

en: Keyboard stop
tr: Klavyeden durdurma

en: Continue
tr: Devam

en: Child status has changed
tr: Alt sürecin durumu değişti

en: Background read from tty
tr: tty’dan arka planda okuma

en: Background write to tty
tr: tty’a arka planda yazma

en: I/O now possible
tr: G/Ç mümkün

en: CPU limit exceeded
tr: İşlemci sınırı aşıldı

en: File size limit exceeded
tr: Dosya sınırı aşıldı

en: Virtual alarm clock
tr: Sanal alarm saati

en: Profiling alarm clock
tr: Alarm saati

en: Window size change
tr: Pencere boyutu değişimi

en: Information request
tr: Bilgi isteği

en: User defined signal 1
tr: Kullanıcı tanımlı sinyal 1

en: User defined signal 2
tr: Kullanıcı tanımlı sinyal 2
