libguestfs 1.43.1 - en to fi translation catalogue (206 entries)

note: type: =head1
en: NAME
fi: NIMI

note: type: textblock
en: virt-alignment-scan - Check alignment of virtual machine partitions
fi: virt-alignment-scan - Tarkista virtuaalikoneen osioiden kohdistus

note: type: =head1
en: DESCRIPTION
fi: KUVAUS

note: type: textblock
en: When older operating systems install themselves, the partitioning tools place partitions at a sector misaligned with the underlying storage (commonly the first partition starts on sector C<63>).  Misaligned partitions can result in an operating system issuing more I/O than should be necessary.
fi: Kun vanhemmat käyttöjärjestelmät asentavat itsensä, osiointityökalut sijoittavat osiot sektorille, joka on kohdistettu väärin taustalla olevan tallennustilan kanssa (yleensä ensimmäinen osio alkaa sektorista C <63>). Väärin kohdistetut osiot voivat johtaa siihen, että käyttöjärjestelmä antaa enemmän I/O: ta kuin olisi tarpeen.

note: type: textblock
en: The virt-alignment-scan tool checks the alignment of partitions in virtual machines and disk images and warns you if there are alignment problems.
fi: Työkalu virt-alignment-scan tarkistaa virtuaalikoneiden ja levykuvien osioiden kohdistuksen ja varoittaa, jos kohdistusongelmia on.

note: type: textblock
en: Currently there is no virt tool for fixing alignment problems.  You can only reinstall the guest operating system.  The following NetApp document summarises the problem and possible solutions: L<http://media.netapp.com/documents/tr-3747.pdf>
fi: Tällä hetkellä ei ole virt-työkalua kohdistusongelmien korjaamiseen. Voit asentaa vain vieras-käyttöjärjestelmän. Seuraava NetApp-asiakirja sisältää yhteenvedon ongelmasta ja mahdollisista ratkaisuista: L<http://media.netapp.com/documents/tr-3747.pdf>

note: type: =head1
en: OUTPUT
fi: ULOSTULO

note: type: textblock
en: To run this tool on a disk image directly, use the I<-a> option:
fi: Suorita tämä työkalu suoraan levykuvassa käyttämällä' I<-a>':

note: type: verbatim
en:  $ virt-alignment-scan -a winxp.img
     /dev/sda1        32256          512    bad (alignment < 4K)
fi:  $ virt-alignment-scan -a winxp.img
     /dev/sda1        32256          512    huono (kohdistus < 4 K)

note: type: verbatim
en:  $ virt-alignment-scan -a fedora16.img
     /dev/sda1      1048576         1024K   ok
     /dev/sda2      2097152         2048K   ok
     /dev/sda3    526385152         2048K   ok
fi:  $ virt-alignment-scan -a fedora16.img
     /dev/sda1      1048576         1024K   kunnossa
     /dev/sda2      2097152         2048K   kunnossa
     /dev/sda3    526385152         2048K   kunnossa

note: type: textblock
en: To run the tool on a guest known to libvirt, use the I<-d> option and possibly the I<-c> option:
fi: Suorita työkalu vieraalla, jonka libvirt tietää, käyttämällä 'I <-d>'-vaihtoehtoa ja mahdollisesti 'I <-c>'-vaihtoehtoa:

note: type: verbatim
en:  # virt-alignment-scan -d RHEL5
     /dev/sda1        32256          512    bad (alignment < 4K)
     /dev/sda2    106928640          512    bad (alignment < 4K)
fi:  # virt-alignment-scan -d RHEL5
     /dev/sda1        32256          512    huono (kohdistus < 4K)
     /dev/sda2    106928640          512    huono (kohdistus < 4K)

note: type: verbatim
en:  $ virt-alignment-scan -c qemu:///system -d Win7TwoDisks
     /dev/sda1      1048576         1024K   ok
     /dev/sda2    105906176         1024K   ok
     /dev/sdb1        65536           64K   ok
fi:  $ virt-alignment-scan -c qemu:///system -d Win7TwoDisks
     /dev/sda1      1048576         1024K   kunnossa
     /dev/sda2    105906176         1024K   kunnossa
     /dev/sdb1        65536           64K   kunnossa

note: type: textblock
en: Run virt-alignment-scan without any I<-a> or I<-d> options to scan all libvirt domains.
fi: Suorita virt-alignment-scan ilman mitään 'I <-a>' tai 'I <-d>'-vaihtoehtoja kaikkien libvirt-toimialueiden skannaamiseksi.

note: type: verbatim
en:  # virt-alignment-scan
     F16x64:/dev/sda1      1048576         1024K   ok
     F16x64:/dev/sda2      2097152         2048K   ok
     F16x64:/dev/sda3    526385152         2048K   ok
fi:  # virt-alignment-scan
     F16x64:/dev/sda1      1048576         1024K   kunnossa
     F16x64:/dev/sda2      2097152         2048K   kunnossa
     F16x64:/dev/sda3    526385152         2048K   kunnossa

note: type: textblock
en: The output consists of 4 or more whitespace-separated columns.  Only the first 4 columns are significant if you want to parse this from a program.  The columns are:
fi: Tulos koostuu neljästä tai useammasta välilyönnillä erotetusta sarakkeesta. Vain neljä ensimmäistä saraketta ovat merkittäviä, jos haluat jäsentää tämän ohjelmasta. Sarakkeet ovat:

note: type: =item
en: col 1
fi: sar 1

note: type: textblock
en: The device and partition name (eg. F</dev/sda1> meaning the first partition on the first block device).
fi: Laitteen ja osion nimi (esim. F</dev/sda1> tarkoittaa ensimmäisen lohkolaitteen ensimmäistä osiota).

note: type: =item
en: col 2
fi: sar 2

note: type: textblock
en: the start of the partition in bytes
fi: osion alku tavuina

note: type: =item
en: col 3
fi: sar 3

note: type: textblock
en: the alignment in bytes or Kbytes (eg. C<512> or C<4K>)
fi: kohdistus tavuina tai kilotavuina (esim. C<512> tai C<4K>)

note: type: =item
en: col 4
fi: sar 4

note: type: =head1
en: OPTIONS
fi: VALINNAT

note: type: textblock
en: For example:
fi: Esimerkiksi:

note: type: textblock
en: Operating systems older than Windows 2008 and Linux before ca.2010 place the first sector of the first partition at sector 63, with a 512 byte sector size.  This happens because of a historical accident.  Drives have to report a cylinder / head / sector (CHS) geometry to the BIOS.  The geometry is completely meaningless on modern drives, but it happens that the geometry reported always has 63 sectors per track.  The operating system therefore places the first partition at the start of the second "track", at sector 63.
fi: Käyttöjärjestelmät, jotka ovat vanhemmat kuin Windows 2008 ja Linux ennen noin 2010, sijoittavat ensimmäisen osion ensimmäisen sektorin sektoriin 63, sektorin koolla 512 tavua. Tämä tapahtuu historiallisen onnettomuuden vuoksi. Asemien on raportoitava sylinterin/pään/sektorin (CHS) geometria BIOSiin. Geometria on täysin merkityksetön nykyaikaisissa käytöissä, mutta tapahtuu niin, että raportoitavassa geometriassa on aina 63 sektoria raitaa kohden. Siksi käyttöjärjestelmä sijoittaa ensimmäisen osion toisen "raidan" alkuun sektoriin 63.

note: type: =item
en: * 512 bytes
fi: * 512 tavua

note: type: textblock
en: if the host OS uses local storage directly on hard drive partitions, and the hard drive has 512 byte physical sectors.
fi: jos isäntäkäyttöjärjestelmä käyttää paikallista tallennustilaa suoraan kiintolevyosioille ja kiintolevyllä on 512 tavun fyysiset sektorit.

note: type: =item
en: * 4 Kbytes
fi: * 4 kilotavua

note: type: textblock
en: for local storage on new hard drives with 4Kbyte physical sectors; for file-backed storage on filesystems with 4Kbyte block size; or for some types of network-attached storage.
fi: paikallista tallennusta varten uusille kiintolevyille, joissa on 4 kt:n fyysiset sektorit; tiedostojen tuettu tallennus tiedostojärjestelmissä, joiden lohkokoko on 4 kilotavua; tai joillekin verkkoon liitetyille tallennustyypeille.

note: type: =item
en: * 64 Kbytes
fi: * 64 kilotavua

note: type: =item
en: * 1 Mbyte
fi: * 1 megatavu

note: type: textblock
en: For a typical consumer hard drive with 512 byte sectors:
fi: Tyypilliselle kuluttajakiintolevylle, jossa on 512 tavun sektoreita:

note: type: textblock
en: For a new consumer hard drive with 4Kbyte sectors:
fi: Uudelle kuluttajakiintolevylle, jossa on 4 kilotavun sektorit:

note: type: textblock
en: The NetApp allows 512 byte accesses (but they will be very inefficient), prefers a minimum 4K I/O size, but the optimal I/O size is 64K.
fi: NetApp sallii 512 tavun pääsyt (mutta ne ovat erittäin tehottomia), suosii vähintään 4 k I/O-kokoa, mutta optimaalinen I/O-koko on 64 k.

note: type: textblock
en: Assuming 512 byte sectors in the guest, you will now see the first partition starting at sector 2048, and subsequent partitions (if any)  will start at a multiple of 2048 sectors.
fi: Olettaen 512 tavun sektorit vieraassa, näet nyt ensimmäisen osion alkaen sektorista 2048 ja myöhemmät osiot (jos sellaisia on) alkavat 2048 sektorin kerrannaiselta.

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2011 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2011 Red Hat Inc.

note: type: =head1
en: LICENSING
fi: LISENSOINTI

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2009-2020 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2009–2020 Red Hat Inc.

note: type: =head2
en: Installing software
fi: Asennetaan ohjelmistoja

note: type: textblock
en: Select the size of the output disk, where the size can be specified using common names such as C<32G> (32 gigabytes) etc.
fi: Valitse tulostuslevyn koko, jolle koko voidaan määrittää yleisillä nimillä, kuten C<32G> (32 gigatavua) jne.

note: type: textblock
en: To specify size in bytes, the number must be followed by the lowercase letter I<b>, eg: S<C<--size 10737418240b>>.
fi: Jos haluat määrittää koon tavuina, numeron perässä on oltava pieni kirjain I<b>, esim.: S<C<--size 10737418240b>>.

note: type: =head3
en: Creating user accounts
fi: Luodaan Käyttäjätilejä

note: type: =head2
en: KEYBOARD LAYOUT
fi: NÄPPÄIMISTÖASETTELU

note: type: =head2
en: INSTALLATION PROCESS
fi: ASENNUKSEN EDISTYMINEN

note: type: textblock
en: The virtual size of the image in bytes.  This is the size of the image when uncompressed.  If using a non-raw format such as qcow2 then it means the virtual disk size, not the size of the qcow2 file.
fi: Kuvan virtuaalinen koko tavuina. Tämä on kuvan koko pakkaamattomana. Jos käytät muuta kuin raakamuotoa, kuten qcow2, se tarkoittaa virtuaalilevyn kokoa, ei qcow2-tiedoston kokoa.

note: type: textblock
en: The actual size of the disk image in bytes, i.e. what was specified in I<file=..>.  This is just used for information (when using C<long>, and C<json> formats of I<--list>).
fi: Levykuvan todellinen koko tavuina, eli se, mikä määritettiin kohdassa I<tiedosto=..>. Tätä käytetään vain tiedoksi (käytettäessä I<--list>:n C<long>- ja C<json>-muotoja).

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2013 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2013 Red Hat Inc.

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2010-2012 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2010–2012 Red Hat Inc.

note: type: textblock
en: Use I<-h> if you want sizes to be displayed in human-readable format.  The default is to show raw numbers of I<bytes>.
fi: Käytä I<-h>-näppäintä, jos haluat koot näkyvän ihmisen luettavassa muodossa. Oletusarvo on näyttää I<tavua> käsittelemättömät numerot.

note: type: textblock
en: The partition type byte, displayed as a two digit hexadecimal number.  A comprehensive list of partition types can be found here: L<http://www.win.tue.nl/~aeb/partitions/partition_types-1.html>
fi: Osion tyypin tavu, joka näytetään kaksinumeroisena heksadesimaalilukuna. Kattava luettelo osiotyypeistä löytyy täältä: L<http://www.win.tue.nl/~aeb/partitions/partition_types-1.html>

note: type: textblock
en: The size of the object in bytes.  If the I<--human> option is used then the size is displayed in a human-readable form.
fi: Objektin koko tavuina. Jos I<--human> -vaihtoehtoa käytetään, koko näytetään ihmisen luettavassa muodossa.

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2010-2020 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2010–2020 Red Hat Inc.

note: type: =item
en: type
fi: tyyppi

note: type: =item
en: permissions
fi: käyttöoikeudet

note: type: textblock
en: The size of the file.  This is shown in bytes unless I<-h> or I<--human-readable> option is given, in which case this is shown as a human-readable number.
fi: Tiedoston koko. Tämä näytetään tavuina, ellei I<-h> tai I<--human-readable> -vaihtoehtoa ole annettu, jolloin tämä näytetään ihmisen luettavissa olevana numerona.

note: type: =head2
en: path
fi: polku

note: type: =item
en: link
fi: linkki

note: type: =item
en: device
fi: laite

note: type: =item
en: blocks
fi: lohkot

note: type: textblock
en: The number of 512 byte blocks allocated to the file.
fi: Tiedostolle varattujen 512 tavun lohkojen määrä.

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2016 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2016 Red Hat Inc.

note: type: =end
en: comment
fi: kommentti

note: type: verbatim
en:  Copyright (C) 2009-2020 Red Hat Inc.
fi:  Tekijänoikeus (C) 2009–2020 Red Hat Inc.

note: type: textblock
en: This parameter sets the sector size of the disk image.  It affects all explicitly added subsequent disks after this parameter.  Using I<--blocksize> with no argument switches the disk sector size to the default value which is usually 512 bytes.  See also L<guestfs(3)/guestfs_add_drive_opts>.
fi: Tämä parametri määrittää levyvedoksen sektorikoon. Se vaikuttaa kaikkiin tämän parametrin jälkeen erikseen lisättyihin levyihin. Kun I<--blocksize>-arvoa ei käytetä, levysektorin koko vaihdetaan oletusarvoon, joka on yleensä 512 tavua. Katso myös L<guestfs(3)/guestfs_add_drive_opts>.

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2011-2020 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2011–2020 Red Hat Inc.

note: type: =head1
en: FILES
fi: TIEDOSTOT

note: type: textblock
en: Select the size of the output disk, where the size can be specified using common names such as C<32G> (32 gigabytes) etc.  The default size is C<5G>.
fi: Valitse tulostelevyn koko, jolle koko voidaan määrittää käyttämällä yleisiä nimiä, kuten C<32G> (32 gigatavua) jne. Oletuskoko on C<5G>.

note: type: textblock
en: (none)
fi: (ei mitään)

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2015 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2015 Red Hat Inc.

note: type: textblock
en: Optional.
fi: Valinnainen.

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2012-2020 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2012–2020 Red Hat Inc.

note: type: textblock
en: Tests.
fi: Testejä.

note: type: textblock
en: Compiling for byte code or native code.
fi: Kääntäminen tavukoodia tai alkuperäistä koodia varten.

note: type: textblock
en: The daemon connects to this port (and hence to the library) and sends a four byte message C<GUESTFS_LAUNCH_FLAG>, which initiates the communication protocol (see below).
fi: Daemon muodostaa yhteyden tähän porttiin (ja siten kirjastoon) ja lähettää nelitavuisen viestin C<GUESTFS_LAUNCH_FLAG>, joka käynnistää viestintäprotokollan (katso alla).

note: type: textblock
en: The total length field allows the daemon to allocate a fixed size buffer into which it slurps the rest of the message.  As a result, the total length is limited to C<GUESTFS_MESSAGE_MAX> bytes (currently 4MB), which means the effective size of any request is limited to somewhere under this size.
fi: Kokonaispituuskenttä sallii demonin varata kiinteän kokoisen puskurin, johon se liittää loppuosan viestistä. Tämän seurauksena kokonaispituus on rajoitettu C<GUESTFS_MESSAGE_MAX> tavuun (tällä hetkellä 4 Mt), mikä tarkoittaa, että minkä tahansa pyynnön todellinen koko on rajoitettu johonkin tämän koon alapuolelle.

note: type: textblock
en: (C<0x200> = 512 bytes which is the size of traditional PC sectors)
fi: (C<0x200> = 512 tavua, joka on perinteisten PC:den sektoreiden koko)

note: type: =head2
en: Security
fi: Turvallisuus

note: type: verbatim
en:    - the MBR partition type byte is displayed in --long output.
fi:    - MBR-osion tyyppinen tavu näkyy -'-long' tulosteena.

note: type: =head3
en: examples
fi: esimerkit

note: type: =head3
en: ports
fi: portit

note: type: =head3
en: Tools
fi: Työkalut

note: type: =head3
en: Examples
fi: Esimerkit

note: type: =head3
en: Other
fi: Muu

note: type: =head3
en: Architectures
fi: Arkkitehtuurit

note: type: textblock
en: When generating random root passwords and random seeds, two bugs were fixed which are possibly security related.  Firstly we no longer read excessive bytes from F</dev/urandom> (most of which were just thrown away).  Secondly we changed the code to avoid modulo bias.  These issues were not thought to be exploitable.  (Both changes suggested by Edwin Török)
fi: Luotaessa satunnaisia pääsalasanoja ja satunnaisia siemeniä korjattiin kaksi virhettä, jotka mahdollisesti liittyvät tietoturvaan. Ensinnäkin emme enää lue ylimääräisiä tavuja F</dev/urandom>:sta (joista suurin osa vain heitettiin pois). Toiseksi muutimme koodia modulo biasin välttämiseksi. Näitä ongelmia ei pidetty hyödynnettävissä. (Molemmat muutokset ehdotti Edwin Török)

note: type: textblock
en: virt-v2v will fail when converting guests with initramfs-*kdump.img under /boot
fi: virt-v2v epäonnistuu muunnettaessa vieraita initramfs-*kdump.img:lla /boot:n alla

note: type: textblock
en: virt-v2v can now convert UEFI guests.
fi: virt-v2v voi nyt muuntaa UEFI-vieraat.

note: type: textblock
en: Add support for UEFI guests.
fi: Lisää tuki UEFI-vieraille.

note: type: textblock
en: For aarch64, we use AAVMF (an open source UEFI implementation based on OVMF) if available to run the appliance.
fi: Aarch64:ssä käytämme AAVMF:a (avoimen lähdekoodin UEFI-toteutus, joka perustuu OVMF:aan), jos se on käytettävissä laitteiston suorittamiseen.

note: type: =head2
en: Internationalization
fi: Kansainvälistäminen

note: type: =head3
en: Documentation
fi: Dokumentaatio

note: type: textblock
en: set-label can only set <=127 bytes for btrfs and <=126 bytes for ntfs filesystem which not meet the help message. Also for ntfs it should give a warning message when the length >128 bytes
fi: set-label voi asettaa vain <=127 tavua btrfs:lle ja <=126 tavua ntfs-tiedostojärjestelmälle, jotka eivät vastaa ohjeviestiä. Myös ntfs:lle sen pitäisi antaa varoitusviesti, kun pituus >128 tavua

note: type: textblock
en: virt-sparsify --in-place failed with UEFI system
fi: "virt-sparsify --in-place" epäonnistui UEFI-järjestelmässä

note: type: textblock
en: Update UEFI whitelist for official fedora packages
fi: Päivitä virallisten Fedora-pakettien UEFIn valkolista

note: type: textblock
en: Kraxel's old edk2 builds can no longer be used for UEFI support.  UEFI code is now fully free software, so use the versions bundled with your Linux distro instead.
fi: Kraxelin vanhoja edk2-koontiversioita ei voi enää käyttää UEFI-tukeen. UEFI-koodi on nyt täysin vapaa ohjelmisto, joten käytä sen sijaan Linux-jakeluusi mukana toimitettuja versioita.

note: type: textblock
en: UEFI paths are now stored in the generator (F<generator/uefi.ml>).
fi: UEFI-polut on nyt tallennettu generaattoriin (F<generator/uefi.ml>).

note: type: textblock
en: OVMF file which is built for rhel7.3 can't be used for virt-v2v uefi conversion
fi: OVMF-tiedostoa, joka on rakennettu rhel7.3:lle, ei voida käyttää virt-v2v uefi-muunnokseen

note: type: textblock
en: virt-v2v failed to convert RHEL 6.7 UEFI guest: no grub1/grub-legacy or grub2 configuration file was found
fi: virt-v2v epäonnistui RHEL 6.7 UEFI -vieraan muuntaminen: grub1/grub-legacy- tai grub2-määritystiedostoa ei löytynyt

note: type: textblock
en: Virt-v2v I<-o glance> now generates the right properties for UEFI guests (Pino Toscano).
fi: Virt-v2v I<-o glance> luo nyt oikeat ominaisuudet UEFI-vieraille (Pino Toscano).

note: type: textblock
en: Windows 8 UEFI from VMware to KVM fails to boot after conversion
fi: Windows 8 UEFI VMwaresta KVM:iin ei käynnisty muuntamisen jälkeen

note: type: verbatim
en:  - aug-clear - clear Augeas path
     - available-all-groups - return a list of all optional groups
     - base64-in - upload base64-encoded data to file
     - base64-out - download file and encode as base64
     - checksum-device - compute checksums on the contents of a device
     - checksums-out - compute checksums of multiple files in a directory
     - debug-upload - upload a file to the appliance
     - fallocate64 - preallocate a file in the guest filesystem
     - fill-pattern - fill a file with a repeating pattern of bytes
     - get-umask - get the current umask
     - lvresize-free - expand an LV to fill free space
     - ntfsresize - resize an NTFS filesystem
     - ntfsresize-size - resize an NTFS filesystem (with size)
     - part-del - delete a partition
     - part-get-bootable - get the bootable flag of a partition
     - part-get-mbr-id - get the MBR type byte of a partition
     - part-set-mbr-id - set the MBR type byte of a partition
     - pvresize-size - resize a physical volume (with size)
     - pwrite - write to part of a file
     - resize2fs-size - resize an ext2/3/4 filesystem (with size)
     - txz-in - unpack compressed tarball to directory (RHBZ#580556)
     - txz-out - pack directory into compressed tarball (RHBZ#580556)
     - vfs-label - get the filesystem label
     - vfs-uuid - get the filesystem UUID
     - vgscan - rescan for LVM physical volumes, volume groups and logical volumes
     - write - create a new file
     - zero-device - write zeroes to an entire device
fi:  - aug-clear - selkeä Augeas-polku
     - available-all-groups - palauttaa luettelon kaikista valinnaisista ryhmistä
     - base64-in - lataa base64-koodatut tiedot tiedostoon
     - base64-out - lataa tiedosto ja koodaa base64:ksi
     - checksum-device - laskee tarkistussummat laitteen sisällöstä
     - checksums-out - laskee useiden tiedostojen tarkistussummat hakemistossa
     - debug-upload - lataa (ulospäin) tiedosto laitteeseen
     - fallocate64 - varata tiedosto etukäteen vierastiedostojärjestelmässä
     - fill-pattern - täytä tiedosto toistuvalla tavukuviolla
     - get-umask - hanki nykyinen umask
     - lvresize-free - laajenna LV täyttääksesi vapaan tilan
     - ntfsresize - muuttaa NTFS-tiedostojärjestelmän kokoa
     - ntfsresize-size - muuta NTFS-tiedostojärjestelmän kokoa (koon kanssa)
     - part-del - osion poistaminen
     - part-get-bootable - hanki osion käynnistettävä lippu
     - part-get-mbr-id - hanki osion MBR-tyyppinen tavu
     - part-set-mbr-id - aseta osion MBR-tyyppinen tavu
     - pvresize-size - muuta fyysisen tilavuuden kokoa (koon kanssa)
     - pwrite - kirjoittaa tiedoston osaan
     - resize2fs-size - muuttaa ext2/3/4-tiedostojärjestelmän kokoa (koon kanssa)
     - txz-in - pura pakattu tarball hakemistoon (RHBZ#580556)
     - txz-out - pakkaa hakemisto pakattuun tarballiin (RHBZ#580556)
     - vfs-label - hanki tiedostojärjestelmän nimi
     - vfs-uuid - hanki tiedostojärjestelmän UUID
     - vgscan - etsi LVM:n fyysiset asemat, taltioryhmät ja loogiset taltiot uudelleen
     - write - luo uusi tiedosto
     - zero-device - kirjoittaa nollia koko laitteeseen

note: type: textblock
en: Virt-v2v can now support UEFI conversions to RHV (Tomáš Golembiovský).
fi: Virt-v2v voi nyt tukea UEFI-muunnoksia RHV:ksi (Tomáš Golembiovský).

note: type: textblock
en: A raw disk image is just the raw bytes, there is no header.  Other disk images like qcow2 contain a special header.  Qemu deals with this by looking for one of the known headers, and if none is found then assuming the disk image must be raw.
fi: Raaka levykuva on vain raakatavuja, otsikkoa ei ole. Muut levykuvat, kuten qcow2, sisältävät erityisen otsikon. Qemu käsittelee tämän etsimällä yhtä tunnetuista otsikoista, ja jos sellaista ei löydy, olettaen, että levykuvan on oltava raaka.

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2011-2012 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2011–2012 Red Hat Inc.

note: type: =head3
en: File F<lib/appliance-uefi.c>
fi: Tiedosto F<lib/appliance-uefi.c>

note: type: textblock
en: Find the UEFI firmware needed to boot the appliance.
fi: Etsi laitteen käynnistämiseen tarvittava UEFI-laiteohjelmisto.

note: type: textblock
en: See also F<lib/uefi.c> (autogenerated file) containing the firmware file locations.
fi: Katso myös F<lib/uefi.c> (automaattisesti luotu tiedosto), joka sisältää laiteohjelmistotiedostojen sijainnit.

note: type: =head4
en: Function C<lib/appliance-uefi.c:guestfs_int_get_uefi>
fi: Funktio C<lib/appliance-uefi.c:guestfs_int_get_uefi>

note: type: textblock
en: Return the location of firmware needed to boot the appliance.  This is aarch64 only currently, since that's the only architecture where UEFI is mandatory (and that only for RHEL).
fi: Palauta laitteen käynnistämiseen tarvittavan laiteohjelmiston sijainti. Tämä on tällä hetkellä vain aarch64, koska se on ainoa arkkitehtuuri, jossa UEFI on pakollinen (ja se vain RHEL:lle).

note: type: textblock
en: C<*code> is initialized with the path to the read-only UEFI code file.  C<*vars> is initialized with the path to a copy of the UEFI vars file (which is cleaned up automatically on exit).
fi: C<*code> alustetaan polulla vain luku -muotoiseen UEFI-kooditiedostoon. C<*vars> alustetaan polulla UEFI vars -tiedoston kopioon (joka puhdistetaan automaattisesti poistuttaessa).

note: type: textblock
en: If the function returns C<-1> then there was a real error which should cause appliance building to fail (no UEFI firmware is not an error).
fi: Jos funktio palauttaa C<-1>, tapahtui todellinen virhe, jonka pitäisi aiheuttaa laitteen kokoamisen epäonnistumisen (UEFI-laiteohjelmiston puuttuminen ei ole virhe).

note: type: textblock
en: See also F<virt-v2v.git/v2v/utils.ml>:find_uefi_firmware
fi: Katso myös F<virt-v2v.git/v2v/utils.ml>:find_uefi_firmware

note: type: =item
en: error
fi: virhe

note: type: textblock
en: Print a warning.
fi: Tulosta varoitus.

note: type: textblock
en: Print a trace message.
fi: Tulosta jäljitysviesti.

note: type: =head2
en: domain
fi: toimialue

note: type: =head2
en: available
fi: saatavilla olevat

note: type: textblock
en: This returns the size of the device in bytes.
fi: Tämä palauttaa laitteen koon tavuina.

note: type: textblock
en: This returns the size of the device in units of 512-byte sectors (even if the sectorsize isn't 512 bytes ... weird).
fi: Tämä palauttaa laitteen koon 512-tavuisten sektoreiden yksiköissä (vaikka sektorin koko ei olisi 512 tavua; outoa).

note: type: textblock
en: See also L</blockdev-getss> for the real sector size of the device, and L</blockdev-getsize64> for the more useful I<size in bytes>.
fi: Katso myös L</blockdev-getss> laitteen todellisesta sektorin koosta ja L</blockdev-getsize64> hyödyllisemmistä I<koko tavuina>.

note: type: textblock
en: The new size (in bytes) of the filesystem.  If omitted, the filesystem is resized to the maximum size.
fi: Tiedostojärjestelmän uusi koko (tavuina). Jos se jätetään pois, tiedostojärjestelmän koko muutetaan enimmäiskokoon.

note: type: =head2
en: command
fi: komento

note: type: =head2
en: command-lines
fi: komentorivit

note: type: =head2
en: download
fi: lataa

note: type: textblock
en: The result is the estimated size in I<kilobytes> (ie. units of 1024 bytes).
fi: Tuloksena on arvioitu koko I<kilotavuina> (eli 1024 tavun yksiköinä).

note: type: =head2
en: file
fi: tiedosto

note: type: textblock
en: Directory
fi: Hakemisto

note: type: textblock
en: Symbolic link
fi: Symbolinen linkki

note: type: textblock
en: Regular file
fi: Tavallinen tiedosto

note: type: textblock
en: Socket
fi: Pistoke

note: type: textblock
en: Unknown file type
fi: Tuntematon tiedostotyyppi

note: type: textblock
en: This gets the memory size in megabytes allocated to the hypervisor.
fi: Tämä saa hypervisorille varatun muistin koon megatavuina.

note: type: textblock
en: This returns true iff the file exists and the file is empty or it contains all zero bytes.
fi: Tämä palauttaa arvon true, jos tiedosto on olemassa ja tiedosto on tyhjä tai se sisältää kaikki nolla tavua.

note: type: textblock
en: This returns true iff the device exists and contains all zero bytes.
fi: Tämä palauttaa arvon true, jos laite on olemassa ja sisältää kaikki nolla tavua.

note: type: =head2
en: launch
fi: käynnistä

note: type: textblock
en: write-mostly
fi: Kirjoitus-enimmäkseen

note: type: =head2
en: mount
fi: liitos

note: type: =head2
en: mount-options
fi: liitosvalinnat

note: type: =head2
en: mountpoints
fi: liitoskohdat

note: type: =head2
en: mounts
fi: liitokset

note: type: =head2
en: parse-environment
fi: jäsennys-ympäristö

note: type: textblock
en: End of the partition in bytes.
fi: Osion loppu tavuina.

note: type: textblock
en: Size of the partition in bytes.
fi: Osion koko tavuina.

note: type: =head2
en: rename
fi: nimeä uudelleen

note: type: textblock
en: This command is the same as L</resize2fs> except that it allows you to specify the new size (in bytes) explicitly.
fi: Tämä komento on sama kuin L</resize2fs>, paitsi että sen avulla voit määrittää uuden koon (tavuina) yksiselitteisesti.

note: type: =head2
en: append
fi: lisää

note: type: =head2
en: direct
fi: suora

note: type: =head2
en: identifier
fi: tunniste

note: type: textblock
en: Labels are limited to 16 bytes.
fi: Nimiöt on rajoitettu 16 tavuun.

note: type: textblock
en: The label is limited to 12 bytes.  The filesystem must not be mounted when trying to set the label.
fi: Nimiö on rajoitettu 12 tavuun. Tiedostojärjestelmää ei saa liittää, kun yritetään asettaa nimiö.

note: type: textblock
en: The label is limited to 255 bytes and some characters are not allowed.  Setting the label on a btrfs subvolume will set the label on its parent filesystem.  The filesystem must not be mounted when trying to set the label.
fi: Nimiö on rajoitettu 255 tavuun, ja jotkin merkit eivät ole sallittuja. Nimiön asettaminen btrfs-alitaltiolle asettaa tunnisteen sen päätiedostojärjestelmään. Tiedostojärjestelmää ei saa liittää, kun yritetään asettaa nimiö.

note: type: textblock
en: The label is limited to 11 bytes.
fi: Nimiö on rajoitettu 11 tavuun.

note: type: textblock
en: The label is limited to 16 bytes.
fi: Nimiö on rajoitettu 16 tavuun.

note: type: =item
en: C<realm>
fi: C<alue>

note: type: =head2
en: network
fi: verkko

note: type: =head2
en: shutdown
fi: sammuta

note: type: =head2
en: strings
fi: merkkijonot

note: type: textblock
en: Single 8-bit-byte characters.
fi: Yksittäiset 8-bittiset tavumerkit.

note: type: =head2
en: umount
fi: irrota liitos

note: type: =head2
en: unmount
fi: irrota liitos

note: type: =head2
en: version
fi: versio

note: type: textblock
en: Get the minimum size of filesystem in bytes.  This is the minimum possible size for filesystem shrinking.
fi: Hae tiedostojärjestelmän vähimmäiskoko tavuina. Tämä on pienin mahdollinen koko tiedostojärjestelmän kutistamiseksi.

note: type: =head2
en: write
fi: kirjoita

note: type: =head2
en: edit
fi: muokkaa

note: type: =head2
en: emacs
fi: Emacs

note: type: =head2
en: event
fi: tapahtuma

note: type: textblock
en: which would allow you to edit anywhere within the first megabyte of the disk.
fi: jonka avulla voit muokata missä tahansa levyn ensimmäisen megatavun sisällä.

note: type: =head2
en: manual
fi: käsikirja

note: type: =head2
en: supported
fi: tuettu

note: type: =head2
en: time
fi: aika

note: type: textblock
en: When the command takes a parameter measured in bytes, you can use one of the following suffixes to specify kilobytes, megabytes and larger sizes:
fi: Kun komento ottaa tavuina mitatun parametrin, voit määrittää kilotavuja, megatavuja ja suurempia kokoja jollakin seuraavista jälkiliitteistä:

note: type: textblock
en: The size in kilobytes (multiplied by 1024).
fi: Koko kilotavuina (kerrottu 1024:llä).

note: type: textblock
en: The size in SI 1000 byte units.
fi: Koko SI:n 1000 tavuyksikköinä.

note: type: textblock
en: The size in megabytes (multiplied by 1048576).
fi: Koko megatavuina (kerrottu 1048576:lla).

note: type: textblock
en: The size in SI 1000000 byte units.
fi: Koko SI:n 1000000 tavuyksikköinä.

note: type: textblock
en: The size in gigabytes (multiplied by 2**30).
fi: Koko gigatavuina (kerrottu 2**30:lla).

note: type: textblock
en: The size in SI 10**9 byte units.
fi: Koko SI:n 10**9 tavuyksikköinä.

note: type: textblock
en: The size in terabytes (multiplied by 2**40).
fi: Koko teratavuina (kerrottu 2**40:llä).

note: type: textblock
en: The size in SI 10**12 byte units.
fi: Koko SI:n 10**12 tavuyksikköinä.

note: type: textblock
en: The size in petabytes (multiplied by 2**50).
fi: Koko petatavuina (kerrottu 2**50:llä).

note: type: textblock
en: The size in SI 10**15 byte units.
fi: Koko SI:n 10**15 tavuyksikköinä.

note: type: textblock
en: The size in exabytes (multiplied by 2**60).
fi: Koko eksatavuina (kerrottu 2**60:lla).

note: type: textblock
en: The size in SI 10**18 byte units.
fi: Koko SI:n 10**18 tavuyksikköinä.

note: type: textblock
en: The size in zettabytes (multiplied by 2**70).
fi: Koko zettatavuina (kerrottu 2**70:llä).

note: type: textblock
en: The size in SI 10**21 byte units.
fi: Koko SI:n 10**22 tavuyksikköinä.

note: type: textblock
en: The size in yottabytes (multiplied by 2**80).
fi: Koko yottatavuina (kerrottu 2**80:lla).

note: type: textblock
en: The size in SI 10**24 byte units.
fi: Koko SI:n 10**24 tavuyksikköinä.

note: type: textblock
en: would truncate the file to 1 gigabyte.
fi: katkaisisi tiedoston 1 gigatavuun.

note: type: textblock
en: Be careful because a few commands take sizes in kilobytes or megabytes (eg. the parameter to L</memsize> is specified in megabytes already).  Adding a suffix will probably not do what you expect.
fi: Ole varovainen, sillä muutaman komennon koko on kilotavuina tai megatavuina (esim. parametri L</memsize> on jo määritetty megatavuina). Loppuliitteen lisääminen ei todennäköisesti tuota sitä, mitä odotat.

note: type: =head1
en: COMMANDS
fi: KOMENNOT

note: type: textblock
en: Set the memory allocated to the qemu process, in megabytes.  For example:
fi: Aseta qemu-prosessille varattu muisti megatavuina. Esimerkiksi:

note: type: textblock
en: Set the filesystem label.
fi: Aseta tiedostojärjestelmän nimiö.

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2012 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2012 Red Hat Inc.

note: type: textblock
en: Specify a pipe or eventfd file descriptor.  When the mountpoint is ready to be used, guestmount writes a single byte to this file descriptor.  This can be used in conjunction with I<--no-fork> in order to run guestmount captive under another process.
fi: Määritä putki- tai eventfd-tiedoston kuvaaja. Kun liitoskohta on valmis käytettäväksi, guestmount kirjoittaa yhden tavun tähän tiedostokuvaajaan. Tätä voidaan käyttää yhdessä I<--no-fork>:n kanssa guestmountin kaappauksen suorittamiseen toisen prosessin alaisena.

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2013-2020 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2013–2020 Red Hat Inc.

note: type: textblock
en: Using:
fi: Käyttäminen:

note: type: textblock
en: Type:
fi: Tyyppi:

note: type: =head1
en: NETWORK
fi: VERKKO

note: type: =item
en: 1. Shut down the virtual machine
fi: 1. Sammuta virtuaalikone

note: type: textblock
en: Remove the automatically generated kdump kernel crash data.
fi: Poista automaattisesti luodut kdump-ytimen kaatumistiedot.

note: type: textblock
en: Change filesystem UUIDs.
fi: Vaihda tiedostojärjestelmän UUID:t.

note: type: textblock
en: Change LVM2 PV and VG UUIDs.
fi: Vaihda LVM2 PV ja VG UUID:t.

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2009 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2009 Red Hat Inc.

note: type: =head1
en: WARNING
fi: VAROITUS

note: type: textblock
en: Copyright (C) 2010 Red Hat Inc.
fi: Tekijänoikeus (C) 2010 Red Hat Inc.
