libguestfs 1.43.2 - en to fi translation catalogue (90 entries)

en: could not find key to open LUKS encrypted %s.
    
    Try using --key on the command line.
    
    Original error: %s (%d)
fi: ei löytynyt avainta salatun LUKS %s avaamiseen.
    
    Yritä käyttää '--key' komentorivillä.
    
    Alkuperäinen virhe: %s (%d)

en: %s: no operating system was found on this disk
    
    If using guestfish ‘-i’ option, remove this option and instead
    use the commands ‘run’ followed by ‘list-filesystems’.
    You can then mount filesystems you want by hand using the
    ‘mount’ or ‘mount-ro’ command.
    
    If using guestmount ‘-i’, remove this option and choose the
    filesystem(s) you want to see by manually adding ‘-m’ option(s).
    Use ‘virt-filesystems’ to see what filesystems are available.
    
    If using other virt tools, this disk image won’t work
    with these tools.  Use the guestfish equivalent commands
    (see the virt tool manual page).
fi: %s: tältä levyltä ei löytynyt käyttöjärjestelmää
    
    Jos käytät guestfish ‘-i’ -vaihtoehtoa, poista tämä vaihtoehto ja
    sen sijaan käytä komentoja 'run' ja sitten 'list-filesystems'.
    Tämän jälkeen voit liittää haluamasi tiedostojärjestelmät käsin
    'Mount' tai 'mount-ro' -komento.
    
    Jos käytät guestmount ‘-i’, poista tämä vaihtoehto ja valitse
    tiedostojärjestelmät, jotka haluat nähdä lisäämällä manuaalisesti
    '-m' -vaihtoehdot. Käytä virt-filesystems-sovellusta nähdäksesi
    käytettävissä olevat tiedostojärjestelmät.
    
    Jos käytät muita virt-työkaluja, tämä levykuva ei toimi näiden
    työkalujen avulla. Käytä guestfish-vastaavia komentoja
    (katso virt-työkalun käyttöoppaan sivu).

en: %s: multi-boot operating systems are not supported
    
    If using guestfish ‘-i’ option, remove this option and instead
    use the commands ‘run’ followed by ‘list-filesystems’.
    You can then mount filesystems you want by hand using the
    ‘mount’ or ‘mount-ro’ command.
    
    If using guestmount ‘-i’, remove this option and choose the
    filesystem(s) you want to see by manually adding ‘-m’ option(s).
    Use ‘virt-filesystems’ to see what filesystems are available.
    
    If using other virt tools, multi-boot operating systems won’t work
    with these tools.  Use the guestfish equivalent commands
    (see the virt tool manual page).
fi: %s: monikäynnistyskäyttöjärjestelmiä ei tueta
    
    Jos käytät guestfish ‘-i’ -vaihtoehtoa, poista tämä vaihtoehto ja
    sen sijaan käytä komentoja 'run' ja sitten 'list-filesystems'.
    Tämän jälkeen voit liittää haluamasi tiedostojärjestelmät käsin
    'Mount' tai 'mount-ro' -komento.
    
    Jos käytät guestmount ‘-i’, poista tämä vaihtoehto ja valitse
    tiedostojärjestelmät, jotka haluat nähdä lisäämällä manuaalisesti
    '-m' -vaihtoehdot. Käytä virt-filesystems-sovellusta nähdäksesi
    käytettävissä olevat tiedostojärjestelmät.
    
    Jos käytät muita virt-työkaluja, monikäynnistyskäyttöjärjestelmät
    eivät toimi näiden työkalujen avulla. Käytä guestfish-vastaavia komentoja
    (katso virt-työkalun käyttöoppaan sivu).

en: could not connect to libvirt (code %d, domain %d): %s
fi: ei voinut muodostaa yhteyttä libvirtiin (koodi %d, toimialue %d): %s

en: could not get number of running domains (code %d, domain %d): %s
fi: käynnissä olevien toimialueiden lukumäärää ei voitu saada (koodi %d, toimialue %d): %s

en: could not list running domains (code %d, domain %d): %s
fi: käynnissä olevien toimialueiden luetteloa ei voitu saada (koodi %d, toimialue %d): %s

en: could not get number of inactive domains (code %d, domain %d): %s
fi: ei käynnissä olevien toimialueiden lukumäärää ei voitu saada (koodi %d, toimialue %d): %s

en: could not list inactive domains (code %d, domain %d): %s
fi: ei käynnissä olevien toimialueiden luetteloa ei voitu saada (koodi %d, toimialue %d): %s

en: Command
fi: Komento

en: Description
fi: Kuvaus

en: add the disk(s) from a named libvirt domain
fi: lisää levyt nimellisestä libvirt-toimialueesta

en: add a drive in snapshot mode (read-only)
fi: lisää asema tilannevedostilassa (vain luku)

en: reread partition table
fi: lue uudelleen osiotaulukko

en: delete a btrfs subvolume or snapshot
fi: poista btrfs-alitaltio tai tilannevedos

en: get the default subvolume or snapshot of a filesystem
fi: hae tiedostojärjestelmän oletusalitaltio tai tilannevedos

en: list btrfs snapshots and subvolumes
fi: luettele btrfs-tilannevedokset ja alitaltiot

en: create a btrfs snapshot
fi: luo btrfs-tilannevedos

en: run a command from the guest filesystem
fi: Suorita komento vierastiedostojärjestelmästä

en: run a command, returning lines
fi: suorita komento, palautetaan rivit

en: copy local files or directories into an image
fi: kopioi paikalliset tiedostot tai hakemistot kuvaan

en: get command trace enabled flag
fi: hae komento 'trace':n käytössä :n lippu

en: expand wildcards in command
fi: laajenna jokerit komennossa

en: get the system build ID
fi: hae järjestelmän build ID

en: create a symbolic link
fi: luo symbolinen linkki

en: create a directory
fi: luo hakemisto

en: mount 9p filesystem
fi: liitä 9p-tiedostojärjestelmä

en: add options to kernel command line
fi: lisää vaihtoehtoja ytimen komentoriville

en: set filesystem label
fi: Aseta tiedostojärjestelmän nimiö

en: enable or disable command traces
fi: Ota komento 'traces' käyttöön tai poista se käytöstä

en: run a command via the shell
fi: suorita komento komentotulkin kautta

en: run a command via the shell returning lines
fi: suorita komento linjat palaavan komentotulkin kautta

en: list supported groups of commands
fi: luettele tuetut komentojen ryhmät

en: print elapsed time taken to run a command
fi: tulostaa komennon suorittamiseen kulunut aika

en: unmount a filesystem
fi: irrota tiedostojärjestelmä

en: unmount all filesystems
fi: irrota kaikki tiedostojärjestelmät

en: get the filesystem label
fi: hae tiedostojärjestelmän nimiö

en: create an LVM volume group
fi: luo LVM-taltioryhmä

en: remove an LVM volume group
fi: poista LVM-taltioryhmä

en: rename an LVM volume group
fi: nimeä uudelleen LVM-taltioryhmä

en: Use -h <cmd> / help <cmd> to show detailed help for a command.
fi: Käytä '-h <komento>' / 'help <komento>' näyttääksesi komennon yksityiskohtaisen ohjeen.

en: %s: guest filesystem shell
    %s lets you edit virtual machine filesystems
    Copyright (C) 2009-2023 Red Hat Inc.
    Usage:
      %s [--options] cmd [: cmd : cmd ...]
    Options:
      -h|--cmd-help        List available commands
      -h|--cmd-help cmd    Display detailed help on ‘cmd’
      -a|--add image       Add image
      --blocksize[=512|4096]
                           Set sector size of the disk for -a option
      -c|--connect uri     Specify libvirt URI for -d option
      --csh                Make --listen csh-compatible
      -d|--domain guest    Add disks from libvirt guest
      --echo-keys          Don’t turn off echo for passphrases
      -f|--file file       Read commands from file
      --format[=raw|..]    Force disk format for -a option
      --help               Display brief help
      -i|--inspector       Automatically mount filesystems
      --key selector       Specify a LUKS key
      --keys-from-stdin    Read passphrases from stdin
      --listen             Listen for remote commands
      -m|--mount dev[:mnt[:opts[:fstype]]]
                           Mount dev on mnt (if omitted, /)
      --network            Enable network
      -N|--new [filename=]type
                           Create prepared disk (test<N>.img or filename)
      -n|--no-sync         Don’t autosync
      --no-dest-paths      Don’t tab-complete paths from guest fs
      --pipe-error         Pipe commands can detect write errors
      --progress-bars      Enable progress bars even when not interactive
      --no-progress-bars   Disable progress bars
      --remote[=pid]       Send commands to remote %s
      -r|--ro              Mount read-only
      --selinux            For backwards compat only, does nothing
      -v|--verbose         Verbose messages
      -V|--version         Display version and exit
      -w|--rw              Mount read-write
      -x                   Echo each command before executing it
    
    To examine a disk image, ISO, hard disk, filesystem etc:
      %s [--ro|--rw] -i -a /path/to/disk.img
    or
      %s [--ro|--rw] -i -d name-of-libvirt-domain
    
    ‘--ro’ is recommended to avoid any writes to the disk image.
    
    If ‘-i’ option fails run again without ‘-i’ and use ‘run’ +
    ‘list-filesystems’ + ‘mount’ cmds.
    
    For more information, see the manpage %s(1).
fi: %s: vieras tiedostojärjestelmän komentotulkki
    %s antaa sinun muokata virtuaalikoneen tiedostojärjestelmiä
    Tekijänoikeus (C) 2009-2023 Red Hat Inc.
    
    Käyttö:
       %s [--options] cmd [: cmd: cmd ...]
    Vaihtoehdot:
      -h|--cmd-help        Luettele käytettävissä olevat komennot
      -h|--cmd-help cmd    Näytä yksityiskohtainen ohje ‘cmd’:lla
      -a|--add image       Lisää kuva
       '-a':ta varten
        --blocksize[=512|4096]   Aseta levyn sektorikoko
        --format[=raw|..]    Pakota levyn alustaminen
      -c|--connect uri     Määritä libvirt:n URI '-d':ta varten
      --csh                Tee '--listen' csh-yhteensopivaksi
      -d|--domain guest    Lisää levyt libvirt-vieraasta
      --echo-keys          Älä sammuta 'echo':ta salasanoista
      -f|--file file       Lue komennot tiedostosta
      --help               Näytä lyhyt ohje
      -i|--inspector       Liitä tiedostojärjestelmät automaattisesti
      --key selector       Määritä LUKS-avain
      --keys-from-stdin    Lue tunnuslauseet stdiniltä
      --listen             Kuuntele etäkomentoja
      -m|--mount dev[:mnt[:opts[:fstype]]]
                          Liitä dev mnt:lle (jos se jätetään pois, /)
      --network           Ota verkko käyttöön
      -N|--new [filename=]type
                           Luo valmis levy (test<N>.img tai filename)
      -n|--no-sync         Älä autosync
      --no-dest-paths      Don’t tab-complete paths from guest fs
      --pipe-error         Putkikomennot voivat havaita kirjoitusvirheet
      --progress-bars      Ota etenemispalkit käyttöön, vaikka ne eivät olisikaan vuorovaikutteisia
      --no-progress-bars   Poista etenemispalkit käytöstä
      --remote[=pid]       Lähetä komennot etätietokoneelle %s
      -r|--ro              Liitä luku-vain:na
      --selinux            Vain taaksepäin yhteensopivuutta varten, ei tee mitään
      -v|--verbose         Yksityiskohtaiset viestit
      -V|--version        Näytä versio ja poistu
      -w|--rw              Liitä luku-kirjoitus:na
      -x                   Toista 'echo':lla jokainen komento ennen sen suorittamista
    
    Levykuvan, ISO:n, kiintolevyn, tiedostojärjestelmän jne., tarkasteleminen:
      %s [--ro|--rw] -i -a /polku_levyyn.img
    tai
      %s [--ro|--rw] -i -d <libvirt:n_toimialueen_nimi>
    
    ‘--ro’ on suositeltavaa välttääkseen levykuvaan kirjoittamista.
    
    Jos '-i' -vaihtoehto epäonnistuu, suorita uudelleen ilman '-i' ja käytä 'run' +
    ’list-filesystems’ + ’mount’ -komennot.
    
    Katso lisätietoja man-sivulta %s(1).

en: extra parameters on the command line with --listen flag
fi: ylimääräisiä parametreja komentorivillä '--listen':-lipulla

en: 
    Welcome to guestfish, the guest filesystem shell for
    editing virtual machine filesystems and disk images.
    
    Type: ‘help’ for help on commands
          ‘man’ to read the manual
          ‘quit’ to quit the shell
fi: 
    Tervetuloa guestfishiin, vieraan tiedostojärjestelmän komentotulkki
    virtuaalikoneen tiedostojärjestelmien ja levykuvien muokkaamiseen.
    
    Kirjoita: 'help', jos tarvitset apua komentoihin, 'man' käyttöoppaan lukemiseen
    ja 'quit' komentotulkin lopettamiseen.

en: %s: command arguments not separated by whitespace
fi: %s: komentoargumentit ei erotettu välilyönnillä

en: empty command on command line
fi: tyhjä komento komentorivillä

en: display a list of commands or help on a command
fi: näyttää luettelon komennoista tai apua komentoon

en: help - display a list of commands or help on a command
         help --list
         help cmd
         help
fi: help - näyttää luettelon komennoista tai apua komentoon
         help --list
         help cmd
         help

en: %s: command not known:
fi: %s: komentoa ei tunneta:

en: use 'help --list' to list all commands
fi: käytä 'help --list' luetteloidaksesi kaikki komennot

en: use -h to list all commands
fi: käytä '-h' luetteloidaksesi kaikki komennot

en: Did you mean to open a disk image?  guestfish -a disk.img
    For a list of commands:             guestfish -h
    For complete documentation:         man guestfish
fi: Tarkoititko avata levykuvan?  guestfish -a disk.img
    Luettelo komentoista:                guestfish -h
    Täydellinen dokumentaatio:   man guestfish

en: %s: to use Windows drive letters, you must inspect the guest ("-i" option or run "inspect-os" command)
fi: %s: Jos haluat käyttää Windows-aseman kirjaimia, sinun on tarkastettava vieras ("-i" -vaihtoehto tai suoritettava 'inspect-os'-komento)

en: use 'glob command [args...]'
fi: käytä 'glob command [args...]'

en: Add disk images to examine using the ‘-a’ or ‘-d’ options, or the ‘add’
    command.
    Or create a new disk image using ‘-N’, or the ‘alloc’ or ‘sparse’ commands.
    Once you have done this, use the ‘run’ command.
fi: Lisää tutkittavia levykuvia käyttämällä '-a' - tai '-d'-vaihtoehtoja tai 'add'-komentoa.
    Tai luo uusi levykuva komennoilla '-N' tai 'alloc' tai 'sparse'.
    Kun olet tehnyt tämän, käytä 'run'-komentoa.

en: For more information about a command, use ‘help cmd’.
    
    To read the manual, type ‘man’.
fi: Jos haluat lisätietoja komennosta, käytä ‘help <komento>’.
    
    Lue käyttöopas kirjoittamalla 'man'.

en: use 'help', 'help <cmd>' or 'help -l|--list' to list all commands
fi: käytä 'help', 'help <komento>' tai 'help -l | --list' kaikkien komentojen luetteloimiseksi

en: failed to partition disk: %s
fi: levyn osiointi epäonnistui: %s

en: failed to create PV: %s: %s
fi: PV:n luominen epäonnistui: %s: %s

en: failed to create VG: %s: %s
fi: VG:n luominen epäonnistui: %s: %s

en: ‘reopen’ command takes no parameters
fi: komento ‘reopen’ ei ota parametreja

en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

en: use 'time command [args...]'
fi: käytä 'time command [args...]'

en: %s: FUSE module for libguestfs
    %s lets you mount a virtual machine filesystem
    Copyright (C) 2009-2023 Red Hat Inc.
    Usage:
      %s [--options] mountpoint
    Options:
      -a|--add image       Add image
      --blocksize[=512|4096]
                           Set sector size of the disk for -a option
      -c|--connect uri     Specify libvirt URI for -d option
      --dir-cache-timeout  Set readdir cache timeout (default 5 sec)
      -d|--domain guest    Add disks from libvirt guest
      --echo-keys          Don't turn off echo for passphrases
      --fd=FD              Write to pipe FD when mountpoint is ready
      --format[=raw|..]    Force disk format for -a option
      --fuse-help          Display extra FUSE options
      -i|--inspector       Automatically mount filesystems
      --help               Display help message and exit
      --key selector       Specify a LUKS key
      --keys-from-stdin    Read passphrases from stdin
      -m|--mount dev[:mnt[:opts[:fstype]] Mount dev on mnt (if omitted, /)
      --no-fork            Don't daemonize
      -n|--no-sync         Don't autosync
      -o|--option opt      Pass extra option to FUSE
      --pid-file filename  Write PID to filename
      -r|--ro              Mount read-only
      --selinux            For backwards compat only, does nothing
      -v|--verbose         Verbose messages
      -V|--version         Display version and exit
      -w|--rw              Mount read-write
      -x|--trace           Trace guestfs API calls
fi: %s: FUSE-moduuli libguestfs:lle
    %s antaa sinun liittää virtuaalikoneen tiedostojärjestelmän
    Tekijänoikeus (C) 2009-2023 Red Hat Inc.
    Käyttö:
      %s [--options] mountpoint
    Vaihtoehdot:
      -h|--cmd-help        Luettele käytettävissä olevat komennot
      -h|--cmd-help cmd    Näytä yksityiskohtainen ohje ‘cmd’:lla
      -a|--add image       Lisää kuva
        valitsimelle '-a'
        --blocksize[=512|4096]   Aseta levyn sektorikoko
        --format[=raw|..]    Pakota levyn alustaminen
      -d|--domain guest    Lisää levyt libvir-vieraasta
        valitsimelle '-d'
        -c|--connect uri        Määritä libvirt:n URI
      --dir-cache-timeout  Aseta readdir-välimuistin aikakatkaisu (oletus 5 s)
      --echo-keys          Älä sammuta 'echo':ta salasanoista
      --fd=FD              Kirjoita putkeen FD, kun liitoskohta on valmis
      --fuse-help          Näytä ylimääräiset FUSE-vaihtoehdot
      --help               Näytä lyhyt ohje
      -i|--inspector       Liitä tiedostojärjestelmät automaattisesti
      --key selector       Määritä LUKS-avain
      --keys-from-stdin    Lue tunnuslauseet stdiniltä
       -m|--mount dev[:mnt[:opts[:fstype]]]
                          Liitä dev mnt:lle (jos se jätetään pois, /)
      --no-fork            Älä daemonize
      -n|--no-sync         Älä autosync
      -o|--option opt      Siirrä ylimääräinen vaihtoehto FUSE:lle
      --pid-file filename  Kirjoita PID tiedostonimeen
      -r|--ro              Liitä luku-vain:na
      --selinux            Vain taaksepäin yhteensopivuutta varten, ei tee mitään
      -v|--verbose         Yksityiskohtaiset viestit
      -V|--version        Näytä versio ja poistu
      -w|--rw              Liitä luku-kirjoitus:na
      -x|--trace           Jäljitä libguestfs-sovellusliittymäkutsuja

en: %s: clean up a mounted filesystem
    Copyright (C) 2013 Red Hat Inc.
    Usage:
      %s [--fd=FD] mountpoint
    Options:
      --fd=FD              Pipe file descriptor to monitor
      --help               Display help message and exit
      -q|--quiet           Don't print fusermount errors
      --no-retry           Don't retry fusermount
      --retry=N            Retry fusermount N times (default: 5)
      -v|--verbose         Verbose messages
      -V|--version         Display version and exit
fi: %s: siivota liitetty tiedostojärjestelmä
    Tekijänoikeus (C) 2013 Red Hat Inc.
    
    Käyttö:
      %s [--fd=FD] mountpoint
    Vaihtoehdot:
      --fd=FD              Kirjoita putkeen FD, kun liitoskohta on valmis
      --help               Näytä lyhyt ohje
      -q|--quiet          Älä tulosta kiinnitysyksikön fusermount :n virheitä
      --no-retry          Älä yritä uudelleen fusermount:ta
      --retry=N            Yritä fusermount:ta uudelleen N kertaa (oletus: 5)
      -v|--verbose         Yksityiskohtaiset viestit
      -V|--version        Näytä versio ja poistu

en: open: %s
fi: avaa: %s

en: missing Unix domain socket path
fi: puuttuu Unix-toimialueen pistoke

en: invalid port number ‘%s’
fi: virheellinen portin numero: %s

en: %s: device not found
fi: %s: laitetta ei löydy

en: qemu-img info command produced no output, but didn't return an error status code
fi: komento 'qemu-img info' tuotti tyhjän ulostulon, mutta ei palauttanut virhetilakoodia

en: could not get libvirt capabilities
fi: ei voinut saada libvirt-toimialueen kykyjä

en: could not get libvirt domain capabilities
fi: ei voinut saada libvirt-toimialueen kykyjä

en: unable to parse capabilities XML returned by libvirt
fi: libvirtin palauttamien XML-kykyjen jäsentäminen ei onnistu

en: unable to parse domain capabilities XML returned by libvirt
fi: libvirtin palauttama toimialueen kykyjen XML jäsentäminen ei onnistu

en: could not destroy libvirt domain
fi: ei voinut tuhota libvirt-toimialuetta

en: libvirt authentication APIs not available since this version of libguestfs was compiled without libvirt
fi: libvirt-todennuksen sovellusliittymät eivät ole käytettävissä, koska tämä libguestfs-versio on käännetty ilman libvirtia

en: no libvirt domain called ‘%s’: %s
fi: ei libvirt-toimialuetta nimeltä ‘%s’: %s

en: error getting domain info: %s
fi: virhe toimialueen tietojen saamisessa: %s

en: error: domain is a live virtual machine.
    Writing to the disks of a running virtual machine can cause disk corruption.
    Use read-only access.  In most libguestfs tools use --ro.
fi: virhe: toimialue onelävä virtuaalikone.
    Kirjoittaminen käynnissä olevan virtuaalikoneen levyille voi aiheuttaa levyn vioittumista.
    Käytä vain luku -oikeutta. Useimmissa libguestfs-työkaluissa tämä vaihtoehto on
    --ro.

en: libvirt domain has no disks
fi: libvirt-toimialueessa ei ole levyjä

en: no libvirt pool called ‘%s’: %s
fi: ei libvirt-varantoa nimeltä ‘%s’: %s

en: add-domain API not available since this version of libguestfs was compiled without libvirt
fi: sovellusliittymä add-domainI ei ole käytettävissä, koska tämä libguestfs-versio on käännetty ilman libvirtia

en: %s: Run a rescue shell on a virtual machine
    Copyright (C) 2009-2023 Red Hat Inc.
    Usage:
      %s [--options] -d domname
      %s [--options] -a disk.img [-a disk.img ...]
    Options:
      -a|--add image       Add image
      --append kernelopts  Append kernel options
      --blocksize[=512|4096]
                           Set sector size of the disk for -a option
      -c|--connect uri     Specify libvirt URI for -d option
      -d|--domain guest    Add disks from libvirt guest
      -e ^x|none           Set or disable escape key (default ^])
      --format[=raw|..]    Force disk format for -a option
      --help               Display brief help
      -i|--inspector       Automatically mount filesystems
      -m|--mount dev[:mnt[:opts[:fstype]] Mount dev on mnt (if omitted, /)
      --memsize MB         Set memory size in megabytes
      --network            Enable network
      -r|--ro              Access read-only
      --scratch[=N]        Add scratch disk(s)
      --selinux            For backwards compat only, does nothing
      --smp N              Enable SMP with N >= 2 virtual CPUs
      -v|--verbose         Verbose messages
      -V|--version         Display version and exit
      -w|--rw              Mount read-write
      -x                   Trace libguestfs API calls
    For more information, see the manpage %s(1).
fi: %s: Suorita pelastuskuori virtuaalikoneella
    Tekijänoikeus (C) 2009-2023 Red Hat Inc.
    
    Käyttö:
      %s [--options] -d domname
      %s [--options] -a disk.img [-a disk.img ...]
    Vaihtoehdot:
      -a|--add image       Lisää kuva
        valitsimelle '-a'
        --blocksize[=512|4096]   Aseta levyn sektorikoko
        --format[=raw|..]    Pakota levyn alustaminen
      --append kernelopts   Liitä ytimen asetukset
      -d|--domain guest    Lisää levyt libvirt-vieraasta
        valitsimelle '-d'
        -c|--connect uri     Määritä libvirt:n URI
      -e ^x|none           Aseta tai poista poistumisnäppäin (oletus ^])
      --help               Näytä lyhyt ohje
      -i|--inspector       Liitä tiedostojärjestelmät automaattisesti
      -m|--mount dev[:mnt[:opts[:fstype]]]
                          Liitä dev mnt:lle (jos se jätetään pois, /)
      --memsize MB         Aseta muistikoko megatavuina
      --network           Ota verkko käyttöön
      -r|--ro              Liitä luku-vain:na
      --scratch[=N]        Lisää raaputuslevy(t)
      --selinux            Vain taaksepäin yhteensopivuutta varten, ei tee mitään
      --smp N              Ota SMP käyttöön N> = 2 virtuaalisella suorittimella
      -v|--verbose         Yksityiskohtaiset viestit
      -V|--version        Näytä versio ja poistu
      -w|--rw              Liitä luku-kirjoitus:na
      -x                   Jäljitä libguestfs-sovellusliittymäkutsuja
    
    Katso lisätietoja man-sivulta %s(1).

en: %s: error: extra argument ‘%s’ on command line.
    Make sure to specify the argument for --format or --scratch like '--format=%s'.
fi: %s: virhe: ylimääräinen argumentti '%s' komentorivillä.
    Muista määrittää argumentti näille '--format' tai '--scratch' kuten '--format=%s'.

en: This disk contains one or more operating systems.  You can use these mount
    commands in virt-rescue (at the ><rescue> prompt) to mount the filesystems.
fi: Tämä levy sisältää yhden tai useamman käyttöjärjestelmän. Voit käyttää näitä komentoja
    'mount' virt-rescue:ssa (> <rescue> -kehotteessa) tiedostojärjestelmien liittämiseksi.

en: This disk contains one or more filesystems, but we don’t recognize any
    operating system.  You can use these mount commands in virt-rescue (at the
    ><rescue> prompt) to mount these filesystems.
fi: Tämä levy sisältää vähintään yhden tiedostojärjestelmän, mutta emme tunnista
    yhtään käyttöjärjestelmä. Voit käyttää näitä komentoja 'mount' virt-rescue:ssa
    (> <rescue> -kehotteessa) tiedostojärjestelmien liittämiseksi.

en: libguestfs-test-tool: interactive test tool
    Copyright (C) 2009-2023 Red Hat Inc.
    Usage:
      libguestfs-test-tool [--options]
    Options:
      --help         Display usage
      --qemudir dir  Specify QEMU source directory
      --qemu qemu    Specify QEMU binary
      --timeout n
      -t n           Set launch timeout (default: %d seconds)
      --version
      -V             Display libguestfs version and exit
fi: libguestfs-test-tool: vuorovaikutteinen testityökalu
    Tekijänoikeus (C) 2009-2023 Red Hat Inc.
    Käyttö:
       libguestfs-test-tool [--options]
    Vaihtoehdot:
      --help               Näytä ohje
      --qemudir  Määritä QEMU-lähdehakemisto
      --qemu       Määritä QEMU-binaari
      -t|--timeout        Aseta käynnistymisen aikakatkaisu (oletus: %d sekuntia)
      -V|--version        Näytä versio ja poistu

en: unexpected command line option %d
fi: odottamaton komentorivivaihtoehto %d

en: extra arguments on the command line
fi: ylimääräisiä argumentteja komentorivillä

en: failed parsing environment variables.
    Check earlier messages, and the output of the ‘printenv’ command.
fi: ympäristömuuttujien jäsentäminen epäonnistui.
    Tarkista aikaisemmat viestit ja 'printenv'-komennon ulostulo.
