libgweather - en to crh translation catalogue (130 entries)

en: Greenwich Mean Time
crh: Greenwich Ortalama Zamanı

[ctx: timezone]
en: Unknown
crh: Namalüm

en: Variable
crh: Deñişçen

en: North
crh: Şimal

en: North - NorthEast
crh: Kuzey - Kuzeydoğu

en: Northeast
crh: Kuzeydoğu

en: East - NorthEast
crh: Doğu - Kuzeydoğu

en: East
crh: Şarq

en: East - Southeast
crh: Doğu - Güneydoğu

en: Southeast
crh: Güneydoğu

en: South - Southeast
crh: Güney - Güneydoğu

en: South
crh: Cenüp

en: South - Southwest
crh: Güney - Güneybatı

en: Southwest
crh: Güneybatı

en: West - Southwest
crh: Batı - Güneybatı

en: West
crh: Ğarp

en: West - Northwest
crh: Batı - Kuzeybatı

en: Northwest
crh: Kuzeybatı

en: North - Northwest
crh: Kuzey - Kuzeybatı

[ctx: wind direction]
en: Invalid
crh: Keçersiz

en: Clear Sky
crh: Açıq Kökyüzü

en: Broken clouds
crh: Parçalı bulutlu

en: Scattered clouds
crh: Dağınık bulutlu

en: Few clouds
crh: Hafif bulutlı

en: Overcast
crh: Aşırı bulutlu

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
crh: Keçersiz

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
crh: Fırtına

note: DRIZZLE
en: Drizzle
crh: Çise

en: Light drizzle
crh: Hafif serpinti

en: Moderate drizzle
crh: Vasat çise

en: Heavy drizzle
crh: Ağır çise

en: Freezing drizzle
crh: Dondurucu çise

note: RAIN
en: Rain
crh: Yağmur

en: Light rain
crh: Hafif yağmur

en: Moderate rain
crh: Mutedil yağmur

en: Heavy rain
crh: Ağır yağmur

en: Rain showers
crh: Kısa yoğun yağmur

en: Freezing rain
crh: Dondurucu yağmur

note: SNOW
en: Snow
crh: Qar

en: Light snow
crh: Hafif qar

en: Moderate snow
crh: Mutedil qar

en: Heavy snow
crh: Ağır kar yağışı

en: Snowstorm
crh: Kar fırtınası

en: Blowing snowfall
crh: Rüzgarlı kar fırtınası

en: Snow showers
crh: Kısa yoğun kar

en: Drifting snow
crh: Kaygan kar

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
crh: Karla karışık yağmur

en: Light snow grains
crh: Hafif qar bürtükleri

en: Moderate snow grains
crh: Vasat kar taneleri var

en: Heavy snow grains
crh: Ağır kar taneleri var

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
crh: Buz kristalleri

note: ICE_PELLETS
en: Ice pellets
crh: Buz tanecikleri

en: Few ice pellets
crh: Az buz tanecikleri

en: Moderate ice pellets
crh: Vasat buz tanecikleri

en: Heavy ice pellets
crh: Ağır buz tanecikleri

en: Ice pellet storm
crh: Buz tanecikleri fırtınası

en: Showers of ice pellets
crh: Buz tanecikleri yağmuru

note: HAIL
en: Hail
crh: Dolu

en: Hailstorm
crh: Dolu fırtınası

en: Hail showers
crh: Dolu yağmuru

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
crh: Ufak dolu taneleri

en: Small hailstorm
crh: Ufak dolu taneleri fırtınası

en: Showers of small hail
crh: Ufak dolu taneleri yağmuru

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
crh: Bilinmeyen çökelme

note: MIST
en: Mist
crh: Sislik

note: FOG
en: Fog
crh: Sis

en: Fog in the vicinity
crh: Çevrede sis var

en: Shallow fog
crh: Alçak sis

en: Patches of fog
crh: Sis'in izleri var

en: Partial fog
crh: Yer yer sis var

en: Freezing fog
crh: Dondurucu sis

note: SMOKE
en: Smoke
crh: Duman

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
crh: Volkan külü

note: SAND
en: Sand
crh: Kum

en: Blowing sand
crh: Rüzgarlı kum

en: Drifting sand
crh: Kaygan kum

note: HAZE
en: Haze
crh: Pus

note: SPRAY
en: Blowing sprays
crh: Rüzgarlı püskürtmeli yağış

note: DUST
en: Dust
crh: Toz

en: Blowing dust
crh: Rüzgarlı toz

en: Drifting dust
crh: Kaygan toz

note: SQUALL
en: Squall
crh: Fırtına

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
crh: Kum fırtınası

en: Sandstorm in the vicinity
crh: Çevrede kum fırtınası var

en: Heavy sandstorm
crh: Ağır kum fırtınası

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
crh: Toz fırtınası

en: Duststorm in the vicinity
crh: Çevrede toz fırtınası var

en: Heavy duststorm
crh: Ağır toz fırtınası

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
crh: Döneç bulutu

note: TORNADO
en: Tornado
crh: Qasırğa

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
crh: Toz kasırgaları

en: Dust whirls in the vicinity
crh: Çevrede toz kasırgaları var

en: %a, %b %d / %H∶%M
crh: %a, %b %d / %H:%M

en: Unknown observation time
crh: Bilinmeyen gözetleme zamanı

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
crh: Namalüm

[ctx: temperature unit]
en: Unknown
crh: Namalüm

[ctx: temperature]
en: Unknown
crh: Namalüm

[ctx: dew]
en: Unknown
crh: Namalüm

[ctx: humidity]
en: Unknown
crh: Namalüm

note: TRANSLATOR: This is the humidity in percent
en: %.f%%
crh: %%%.f

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
crh: %0.1f knot

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
crh: %.1f km/st

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
crh: %.1f Beaufort gücü

[ctx: speed unit]
en: Unknown
crh: Namalüm

[ctx: wind speed]
en: Unknown
crh: Namalüm

en: Calm
crh: Sakin

[ctx: pressure]
en: Unknown
crh: Namalüm

[ctx: pressure unit]
en: Unknown
crh: Namalüm

[ctx: visibility]
en: Unknown
crh: Namalüm

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
crh: %.1f mil

[ctx: visibility unit]
en: Unknown
crh: Namalüm

en: Retrieval failed
crh: Tapıp ketirim muvafaqiyetsiz

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
crh: METAR verileri alınamadı: %d %s.

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>
crh: <a href="https://www.met.no/">Norveç Meteorologik İnstitut</a>'tan hava verileri

en: URL for the radar map
crh: Radar haritası içün URL

en: The custom URL from where to retrieve a radar map, or empty for disabling radar maps.
crh: Bir radar haritasınıñ alınacağı özel adres yaki radar haritalarını ğayrıqabilleştirmek içün boş.

note: TRANSLATORS: pick a temperature unit that should be used by default in your locale; values must be quoted
en: 'fahrenheit'
crh: 'centigrade'

en: Temperature unit
crh: Sıcaqlıq birlemi

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are 'kelvin', 'centigrade' and 'fahrenheit'.
crh: Havanı köstermek içün qullanılğan sıcaqlıq birlemi. Keçerli qıymetler: 'kelvin', 'centigrade' ve 'fahrenheit'.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values
en: 'miles'
crh: 'km'

en: Distance unit
crh: Uzaklık birimi

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are 'meters', 'km' and 'miles'.
crh: Havanı kösterüv içün qullanılğan mesafe birlemi (meselâ, körünirlik yaki mühim vaqialarnıñ mesafesi içün). Keçerli qıymetler: 'meters', 'km' ve 'miles'.

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values
en: 'knots'
crh: 'kph'

en: Speed unit
crh: Sur'at birlemi

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are 'ms' (meters per second), 'kph' (kilometers per hour), 'mph' (miles per hour), 'knots' and 'bft' (Beaufort scale).
crh: avanı kösterüv içün qullanılğan sür'at birlemi (meselâ, yel sür'atı içün). Keçerli qıymetler: 'ms' (saniye başına metre), 'kph' (saat başına çaqırım), 'mph' (saat başına mil), 'knots' ve 'bft' (Bofort miqyası).

note: TRANSLATORS: pick a default pressure unit for your locale, see key description for valid values
en: 'inch-hg'
crh: mm-hg

en: Pressure unit
crh: Basım birlemi

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are 'kpa' (kilopascal), 'hpa' (hectopascal), 'mb' (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), 'mm-hg' (millimeters of mercury), 'inch-hg' (inches of mercury), 'atm' (atmospheres).
crh: avanı kösterüv içün qullanılğan basım birlemi. Keçerli qıymetler: 'kpa' (kilopaskal), 'hpa' (hektopaskal), 'mb' (millibar, 1 hPa'nıñ riyaziy teñi amma farqlı kösterile), 'mm-hg' (merkür millimetresi), 'inch-hg' (merkür inçi), 'atm' (atmosferler).

en: Default location
crh: Ögbelgilengen mevqi

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a &lt;code&gt; tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
crh: Hava durumu uyğulamaçığı içün ögbelgilengen qonum. İlk alan kösterilecek isimdir. Boş ise, qonum veritabanından alınacaqtır. Ekinci alan ise ögbelgilengen hava durumı istasionı içün METAR kodudır. Boş olmamalı ve Locations.xml dosyesinde bir &lt;code&gt; nişanına mütenazır olmalı. Üçünci alan ise veritabanından alınğan degerniñ üstünden aydamaq içün bir çoqazalıdır (enlik, boyluq). Bu sadece küneş doğma ve ay safhaları hesaplamalarında qullanılır; hava durumı tahmini içün qullanılmaz.
