gnome-applets 0 - en to hr translation catalogue (212 entries)

en: Loading…
hr: Učitavanje…

en: Greenwich Mean Time
hr: Greenwich srednje vrijeme

[ctx: timezone]
en: Unknown
hr: Nepoznato

en: variable
hr: varijabla

en: north
hr: sjeverni

en: north — northeast
hr: sjeverni — sjeveroistočni

en: northeast
hr: sjeveroistočni

en: east — northeast
hr: istočni — sjeveroistočni

en: east
hr: istočni

en: east — southeast
hr: istočni — jugoistočni

en: southeast
hr: jugoistočni

en: south — southeast
hr: južni — jugoistočni

en: south
hr: južni

en: south — southwest
hr: južni — jugozapadni

en: southwest
hr: jugozapadni

en: west — southwest
hr: zapadni — jugozapadni

en: west
hr: zapadni

en: west — northwest
hr: zapadni — sjeverozapadni

en: northwest
hr: sjeverozapadni

en: north — northwest
hr: sjeverni — sjeverozapadni

en: Variable
hr: Varijabla

en: North
hr: Sjeverni

en: North — Northeast
hr: Sjeverni — Sjeveroistočni

en: Northeast
hr: Sjeveroistočni

en: East — Northeast
hr: Istočni  — Sjeveroistočni

en: East
hr: Istočni

en: East — Southeast
hr: Istočni — Jugoistočni

en: Southeast
hr: Jugoistočni

en: South — Southeast
hr: Južni — Jugoistočni

en: South
hr: Južni

en: South — Southwest
hr: Južni — Jugozapadni

en: Southwest
hr: Jugozapadni

en: West — Southwest
hr: Zapadni — Jugozapadni

en: West
hr: Zapadni

en: West — Northwest
hr: Zapadni — Sjeverozapadni

en: Northwest
hr: Sjeverozapadni

en: North — Northwest
hr: Sjeverni — Sjeverozapadni

[ctx: wind direction]
en: Invalid
hr: Neispravan

[ctx: wind direction]
en: invalid
hr: neispravan

en: clear sky
hr: vedro

en: broken clouds
hr: razbijeni oblaci

en: scattered clouds
hr: raspršeni oblaci

en: few clouds
hr: mjestimično oblačno

en: overcast
hr: oblačno

en: Clear sky
hr: Vedro

en: Broken clouds
hr: Razbijeni oblaci

en: Scattered clouds
hr: Raspršeni oblaci

en: Few clouds
hr: Mjestimično oblačno

en: Overcast
hr: Oblačno

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
hr: Neispravan

[ctx: sky conditions]
en: invalid
hr: neispravan

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
hr: pljusak sa grmljavinom

note: DRIZZLE
en: drizzle
hr: rominjanje

en: light drizzle
hr: slabo rominjanje

en: moderate drizzle
hr: umjereno rominjanje

en: heavy drizzle
hr: jače rominjanje

en: freezing drizzle
hr: ledeno rominjanje

note: RAIN
en: rain
hr: kiša

en: light rain
hr: slaba kiša

en: moderate rain
hr: umjerena kiša

en: heavy rain
hr: jaka kiša

en: rain showers
hr: pljuskovi

en: freezing rain
hr: ledena kiša

note: SNOW
en: snow
hr: snijeg

en: light snow
hr: slab snijeg

en: moderate snow
hr: umjereni snijeg

en: heavy snow
hr: jak snijeg

en: snowstorm
hr: snježna oluja

en: blowing snowfall
hr: snijeg praćen vjetrom

en: snow showers
hr: sniježni pljusak

en: drifting snow
hr: prolazni snijeg

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
hr: susnježica

en: light snow grains
hr: slaba susnježica

en: moderate snow grains
hr: umjerena susnježica

en: heavy snow grains
hr: jaka susnježica

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
hr: ledenice

note: ICE_PELLETS
en: sleet
hr: susnježica

en: little sleet
hr: mala susnježica

en: moderate sleet
hr: umjerena susnježica

en: heavy sleet
hr: jaka susnježica

en: sleet storm
hr: snježna oluja

en: showers of sleet
hr: susnježica ili pljuskovi

note: HAIL
en: hail
hr: tuča

en: hailstorm
hr: olujno s tučom

en: hail showers
hr: pljusak s tučom

note: SMALL_HAIL
en: small hail
hr: slaba tuča

en: small hailstorm
hr: slaba olujna tuča

en: showers of small hail
hr: pljusak praćen slabom tučom

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
hr: nepoznate oborine

note: MIST
en: mist
hr: izmaglica

note: FOG
en: fog
hr: magla

en: fog in the vicinity
hr: magla u blizini

en: shallow fog
hr: slabašna magla

en: patches of fog
hr: mjestimično maglovito

en: partial fog
hr: djelomičo maglovito

en: freezing fog
hr: ledena magla

note: SMOKE
en: smoke
hr: gim

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
hr: vulkanski pepeo

note: SAND
en: sand
hr: pijesak

en: blowing sand
hr: vjetar praćen pijeskom

en: drifting sand
hr: nanosi pijeska

note: HAZE
en: haze
hr: sumaglica

note: SPRAY
en: blowing sprays
hr: raspršivanje nošeno vjetrom

note: DUST
en: dust
hr: prašina

en: blowing dust
hr: prašina nošena vjetrom

en: drifting dust
hr: plutajuća prašina

note: SQUALL
en: squall
hr: udar vjetra

note: SANDSTORM
en: sandstorm
hr: pješčana oluja

en: sandstorm in the vicinity
hr: pješčana oluja u blizini

en: heavy sandstorm
hr: jaka pješčana oluja

note: DUSTSTORM
en: duststorm
hr: pješčana oluja

en: duststorm in the vicinity
hr: vrtlog od prašine u blizini

en: heavy duststorm
hr: snažna pješčana oluja

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
hr: dimni oblak

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
hr: vrtlozi prašine

en: dust whirls in the vicinity
hr: vrtlozi prašine u blizini

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
hr: Pljusak sa grmljavinom

note: DRIZZLE
en: Drizzle
hr: Rominjanje

en: Light drizzle
hr: Slabo rominjanje

en: Moderate drizzle
hr: Umjereno rominjanje

en: Heavy drizzle
hr: Jače rominjanje

en: Freezing drizzle
hr: Ledeno rominjanje

note: RAIN
en: Rain
hr: Kiša

en: Light rain
hr: Slaba kiša

en: Moderate rain
hr: Umjerena kiša

en: Heavy rain
hr: Jaka kiša

en: Rain showers
hr: Pljuskovi

en: Freezing rain
hr: Ledena kiša

note: SNOW
en: Snow
hr: Snijeg

en: Light snow
hr: Slab snijeg

en: Moderate snow
hr: Umjereni snijeg

en: Heavy snow
hr: Jak snijeg

en: Snowstorm
hr: Sniježna oluja

en: Blowing snowfall
hr: Snijeg praćen vjetrom

en: Snow showers
hr: Sniježni pljusak

en: Drifting snow
hr: Prolazni snijeg

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
hr: Susnježica

en: Light snow grains
hr: Slaba susnježica

en: Moderate snow grains
hr: Umjerena susnježica

en: Heavy snow grains
hr: Jaka susnježica

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
hr: Ledenice

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
hr: Susnježica

en: Little sleet
hr: Mala susnježica

en: Moderate sleet
hr: Umjerena susnježica

en: Heavy sleet
hr: Jaka susnježica

en: Sleet storm
hr: Snježna oluja

en: Showers of sleet
hr: Susnježica ili pljuskovi

note: HAIL
en: Hail
hr: Tuča

en: Hailstorm
hr: Olujno s tučom

en: Hail showers
hr: Pljusak s tučom

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
hr: Slaba tuča

en: Small hailstorm
hr: Slaba olujna tuča

en: Showers of small hail
hr: Pljusak praćen slabom tučom

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
hr: Nepoznate oborine

note: MIST
en: Mist
hr: Izmaglica

note: FOG
en: Fog
hr: Magla

en: Fog in the vicinity
hr: Magla u blizini

en: Shallow fog
hr: Slabašna magla

en: Patches of fog
hr: Mjestimično maglovito

en: Partial fog
hr: Djelomičo maglovito

en: Freezing fog
hr: Ledena magla

note: SMOKE
en: Smoke
hr: Dim

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
hr: Vulkanski pepeo

note: SAND
en: Sand
hr: Pijesak

en: Blowing sand
hr: Vjetar praćen pijeskom

en: Drifting sand
hr: Nanosi pijeska

note: HAZE
en: Haze
hr: Sumaglica

note: SPRAY
en: Blowing sprays
hr: Raspršivanje nošeno vjetrom

note: DUST
en: Dust
hr: Prašina

en: Blowing dust
hr: Prašina nošena vjetrom

en: Drifting dust
hr: Plutajuća prašina

note: SQUALL
en: Squall
hr: Udar vjetra

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
hr: Pješčana oluja

en: Sandstorm in the vicinity
hr: Pješčana oluja u blizini

en: Heavy sandstorm
hr: Jaka pješčana oluja

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
hr: Pješčana oluja

en: Duststorm in the vicinity
hr: Vrtlog od prašine u blizini

en: Heavy duststorm
hr: Snažna pješčana oluja

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
hr: Dimni oblak

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
hr: Vrtlozi prašine

en: Dust whirls in the vicinity
hr: Vrtlozi prašine u blizini

en: %a, %b %d / %H∶%M
hr: %a, %d %b / %H∶%M

en: Unknown observation time
hr: Nepoznato vrijeme promatranja

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
hr: Nepoznato

[ctx: temperature]
en: Unknown
hr: Nepoznata

[ctx: dew]
en: Unknown
hr: Nepoznata

[ctx: humidity]
en: Unknown
hr: Nepoznata

note: TRANSLATOR: This is the humidity in percent
en: %.f%%
hr: %f.%%

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
hr: %0.1f čvorova

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
hr: %.1f bofora

[ctx: wind speed]
en: Unknown
hr: Nepoznata

en: Calm
hr: Mirno

[ctx: pressure]
en: Unknown
hr: Nepoznat

[ctx: visibility]
en: Unknown
hr: Nepoznata

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
hr: %.1f milja

en: Retrieval failed
hr: Neuspješno primanje podataka

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
hr: Neuspješno primanje METAR podataka: %d%s

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
hr: Vremenski podaci sa <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map projekta</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
hr: Vremenski podaci s <a href="https://www.met.no/">Norveškog meteorološkog instituta</a>.

en: URL for the radar map
hr: URL za radarsku mapu

en: The custom URL from where to retrieve a radar map, or empty for disabling radar maps.
hr: Prilagođeni URL s kojega želite primati radarsku mapu, ili ostavite prazno za onemogućavanje radarske mape.

en: Temperature unit
hr: Jedinica temperature

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
hr: Jedinica temperature koja se koristi za prikaz vremena “kelvin”, “celzijus” i “farenhajt”.

en: Distance unit
hr: Jedinica udaljenosti

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
hr: Jedinica udaljenosti koja se koristi za prikaz vjetra (na primjer: za prikaz vidljivosti ili udaljenosti pojava). Valjane vrijednosti su “metri”, “km” i “milje”.

en: Speed unit
hr: Jedinica brzine

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
hr: Jedinica brzine koja se koristi za prikaz vremena (na primjer: brzina vjetra). Valjane vrijednosti su “ms” (metra u sekundi), “kph” (kilometra na satu), “mph” (miles na sat), “čvorovi” i “bft” (Boforova ljestvica).

en: Pressure unit
hr: Jedinica tlaka

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
hr: Jedinica tlaka koja se koristi za prikaz vremena . Valjane vrijednosti su “kpa” (kilopaskal), “hpa” (hektopaskal), “mb” (millibar, matematički ekvivalent 1 hPa ali prikazan drugačije), “mm-hg” (millimiteara žive), “inch-hg” (inča žive), “atm” (atmosfera).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
hr: ('', 'LDZA', nothing)

en: Default location
hr: Zadana lokacija

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
hr: Zadana lokacija za aplet vremena. Prvo polje je naziv koji će biti prikazan. Ako je prazno, biti će određeno iz baze podataka lokacije. Drugo polje je METAR kôd za zadanu vremensku stanicu. Ne smije biti prazno i mora se podudarati s oznakom <code> u Locations.xml datoteci. Treće polje je popis (zemljopisna širina i dužina), za zaobilaženje vrijednosti preuzete iz baze podataka. To se jedino koristi za proračun izlazka sunca i mjesečevih mijena, ne za vremensku prognozu.
