libgweather 2.25.5 - en to vi translation catalogue (129 entries)

en: Greenwich Mean Time
vi: Múi gi Greenwich

[ctx: timezone]
en: Unknown
vi: Không rõ

en: Variable
vi: Biến

en: North
vi: Bắc

en: North - NorthEast
vi: Bắc - Đông Bắc

en: Northeast
vi: Đông Bắc

en: East - NorthEast
vi: Đông - Bắc Đông

en: East
vi: Đông

en: East - Southeast
vi: Đông - Nam Đông

en: Southeast
vi: Nam Đông

en: South - Southeast
vi: Nam - Nam Đông

en: South
vi: Nam

en: South - Southwest
vi: Nam - Nam Tây

en: Southwest
vi: Nam Tây

en: West - Southwest
vi: Tây - Nam Tây

en: West
vi: Tây

en: West - Northwest
vi: Tây - Bắc Tây

en: Northwest
vi: Bắc Tây

en: North - Northwest
vi: Bắc - Bắc Tây

[ctx: wind direction]
en: Invalid
vi: Không hợp lệ

en: Clear Sky
vi: Trời trong

en: Broken clouds
vi: Mây thất thường

en: Scattered clouds
vi: Nhiều mây rải rác

en: Few clouds
vi: Ít mây

en: Overcast
vi: U ám

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
vi: Không hợp lệ

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
vi: Bão kèm sấm

note: DRIZZLE
en: Drizzle
vi: Mưa phùn

en: Light drizzle
vi: Mưa phùn nhẹ

en: Moderate drizzle
vi: Mưa phùn vừa

en: Heavy drizzle
vi: Mưa phùn nhiều

en: Freezing drizzle
vi: Mưa phùn kèm gió buốt

note: RAIN
en: Rain
vi: Mưa

en: Light rain
vi: Mưa nhẹ

en: Moderate rain
vi: Mưa vừa

en: Heavy rain
vi: Mưa to

en: Rain showers
vi: Mưa rào

en: Freezing rain
vi: Mưa kèm gió buốt

note: SNOW
en: Snow
vi: Tuyết

en: Light snow
vi: Tuyết nhẹ

en: Moderate snow
vi: Tuyết vừa

en: Heavy snow
vi: Tuyết nhiều

en: Snowstorm
vi: Bão tuyết

en: Blowing snowfall
vi: Bão tuyết kèm gió mạnh

en: Snow showers
vi: Mưa tuyết

en: Drifting snow
vi: Tuyết kèm gió xoáy

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
vi: Hoa tuyết

en: Light snow grains
vi: Hoa tuyết nhẹ

en: Moderate snow grains
vi: Hoa tuyết vừa

en: Heavy snow grains
vi: Hoa tuyết nhiều

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
vi: Hạt băng

note: ICE_PELLETS
en: Ice pellets
vi: Mảnh băng

en: Few ice pellets
vi: Ít mảnh băng

en: Moderate ice pellets
vi: Mảnh băng vừa

en: Heavy ice pellets
vi: Nhiều mảnh băng

en: Ice pellet storm
vi: Mảnh băng kèm giông

en: Showers of ice pellets
vi: Mảnh băng kèm mưa

note: HAIL
en: Hail
vi: Mưa đá

en: Hailstorm
vi: Mưa đá kèm giông

en: Hail showers
vi: Mưa đá thất thường

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
vi: Mưa đá-nh

en: Small hailstorm
vi: Mưa đá-nhỏ kèm giông

en: Showers of small hail
vi: Mưa đá-nhỏ thất thường

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
vi: Mưa rào không xác định

note: MIST
en: Mist
vi: Mù

note: FOG
en: Fog
vi: Sương mù

en: Fog in the vicinity
vi: Sương mù trong vùng phụ cận

en: Shallow fog
vi: Sương mù loáng thoáng

en: Patches of fog
vi: Sương mù trên vá víu

en: Partial fog
vi: Sương mù rải rác

en: Freezing fog
vi: Sương mù kèm gió buốt

note: SMOKE
en: Smoke
vi: Sương

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
vi: Tro núi lửa

note: SAND
en: Sand
vi: Cát bay

en: Blowing sand
vi: Cát bay kèm gió

en: Drifting sand
vi: Cát bay kèm gió xoáy

note: HAZE
en: Haze
vi: Khói mù

note: SPRAY
en: Blowing sprays
vi: Bụi nước kèm gió

note: DUST
en: Dust
vi: Bụi

en: Blowing dust
vi: Bụi kèm gió

en: Drifting dust
vi: Bụi kèm gió xoáy

note: SQUALL
en: Squall
vi: Cơn

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
vi: Bão cát

en: Sandstorm in the vicinity
vi: Bão cát trong vùng phụ cận

en: Heavy sandstorm
vi: Bão cát dữ dội

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
vi: Bão bụi

en: Duststorm in the vicinity
vi: Bão bụi trong vùng phụ cận

en: Heavy duststorm
vi: Bão bụi nặng

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
vi: Mây ống

note: TORNADO
en: Tornado
vi: Bão táp

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
vi: Làn bụi cuốn

en: Dust whirls in the vicinity
vi: Làn bụi cuốn trong vùng phụ cận

en: %a, %b %d / %H∶%M
vi: %a, %H∶%M %d %b

en: Unknown observation time
vi: Thời điểm quan sát không xác định

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
vi: Không biết

[ctx: temperature unit]
en: Unknown
vi: Không biết

[ctx: temperature]
en: Unknown
vi: Không biết

[ctx: dew]
en: Unknown
vi: Không biết

[ctx: humidity]
en: Unknown
vi: Không biết

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
vi: %0.1f hải lý

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
vi: %.1f dặm/giờ

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
vi: %.1f km/giờ

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
vi: %.1f mét/giây

[ctx: speed unit]
en: Unknown
vi: Không biết

[ctx: wind speed]
en: Unknown
vi: Không biết

en: Calm
vi: Ôn hòa

[ctx: pressure]
en: Unknown
vi: Không biết

[ctx: pressure unit]
en: Unknown
vi: Không biết

[ctx: visibility]
en: Unknown
vi: Không biết

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
vi: %.1f lý

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
vi: %.0f mét

[ctx: visibility unit]
en: Unknown
vi: Không biết

en: Retrieval failed
vi: Không gọi được

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
vi: Lỗi lấy dữ liệu METAR: %d %s.

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>
vi: Dữ liệu thời tiết từ <a href="https://www.met.no/">Viện Thời tiết Na Uy</a>

en: URL for the radar map
vi: URL cho bản đồ ra đa

en: The custom URL from where to retrieve a radar map, or empty for disabling radar maps.
vi: URL tự chọn nơi gọi bản đồ ra đa, hoặc rỗng để tắt bản đồ rada.

en: Temperature unit
vi: Đơn vị nhiệt độ

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are 'kelvin', 'centigrade' and 'fahrenheit'.
vi: Đơn vị nhiệt độ thời tiết. Giá trị hợp lệ là 'kelvin', 'centigrade' và 'fahrenheit'.

note: TRANSLATORS: pick a default distance unit for your locale, see key description for valid values
en: 'miles'
vi: 'dặm'

en: Distance unit
vi: Đơn vị khoảng cách

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are 'meters', 'km' and 'miles'.
vi: Đơn vị khoảng cách cho thời tiết (ví dụ tầm nhìn hoặc khoảng cách các sự kiện quan trọng). Giá trị hợp lệ là 'meters' (mét), 'km' và 'miles' (dặm)

note: TRANSLATORS: pick a default speed unit for your locale, see key description for valid values
en: 'knots'
vi: 'hải lý'

en: Speed unit
vi: Đơn vị tốc độ

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are 'ms' (meters per second), 'kph' (kilometers per hour), 'mph' (miles per hour), 'knots' and 'bft' (Beaufort scale).
vi: Đơn vị tốc độ cho thời tiết (ví dụ tốc độ gió). Giá trị hợp lệ là 'ms' (số mét một giờ), 'kph' (số kilômét một giờ), 'mph' (số dặm một giờ), 'knots' (hải lý) và 'bft' (thước đo Beaufort).

en: Pressure unit
vi: Đơn vị áp suất

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are 'kpa' (kilopascal), 'hpa' (hectopascal), 'mb' (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), 'mm-hg' (millimeters of mercury), 'inch-hg' (inches of mercury), 'atm' (atmospheres).
vi: Đơn vị áp suất cho thời tiết. Giá trị hợp lệ là 'kpa' (kilô-pascal), 'hpa' (hécto-pascal), 'mb' (milibar, về mặt toán học tương đương 1 hPa nhưng hiện khác), 'mm-hg' (milimét thuỷ ngân), 'inch-hg' (inch thuỷ ngân), 'atm' (atmosphere).

en: Default location
vi: Vị trí mặc định

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a &lt;code&gt; tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
vi: Vị trí mặc định cho tiểu dụng thời tiết. Trường đầu tiên là tên sẽ hiện. Nếu rỗng, lấy từ cơ sở dữ liệu cục bộ. Trường thứ hai là mã METAR cho trạm thời tiết mặc định, không được phép rỗng và phải tương ứng với thẻ &lt;code&gt; trong tập tin Locations.xml. Trường thứ ba là toạ độ (kinh độ, vĩ độ) để ghi đè giá trị từ cơ sở dữ liệu, chỉ dùng cho tính toán mặt trời mọc và các chu kỳ mặt trăng, không dùng để dự báo thời tiết.
