libgweather master - en to ast translation catalogue (592 entries)

en: Africa
ast: África

[ctx: Region]
en: Antarctica
ast: Antártida

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
ast: Océanu Atlánticu

en: Australasia &amp; Oceania
ast: Australasia y Oceanía

en: Central and South America
ast: América central y sur

en: Europe
ast: Europa

en: Middle East
ast: Oriente Mediu

en: North America
ast: América del norte

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
ast: Afghanistán

note: DZ - Algeria
en: Algeria
ast: Arxelia

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
ast: Samoa Americana

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
ast: Anguila

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
ast: Antártida

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
ast: Antigua y Barbuda

note: AR - Argentina
en: Argentina
ast: Arxentina

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
ast: Azerbaiyán

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
ast: Bahames

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
ast: Bahréin

note: BY - Belarus
en: Belarus
ast: Bielorrusia

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
ast: Bélxica

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
ast: Bután

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
ast: Bosnia y Herzegovina

note: BR - Brazil
en: Brazil
ast: Brasil

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
ast: Islles Vírxenes Britániques

note: CA - Canada
en: Canada
ast: Canadá

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
ast: Cabo Verde

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
ast: Islles Caimán

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
ast: República Centroafricana

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
ast: Islla Christmas

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
ast: Islles Cocos (Keeling)

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
ast: Congo, República Democrática del

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
ast: Congo, República del

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
ast: Islles Cook

note: HR - Croatia
en: Croatia
ast: Croacia

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
ast: Chipre

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
ast: República Checa

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
ast: Costa de Marfil

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
ast: Dinamarca

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
ast: Yibuti

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
ast: República Dominicana

note: EG - Egypt
en: Egypt
ast: Exiptu

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
ast: Guinea Ecuatorial

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
ast: Etiopía

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islles Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
ast: Islles Malvines

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
ast: Islles Faroe

note: FI - Finland
en: Finland
ast: Finlandia

note: FR - France
en: France
ast: Francia

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
ast: Guyana Francesa

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
ast: Polinesia Francesa

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
ast: Territorios franceses del sur

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
ast: Xorxa

note: DE - Germany
en: Germany
ast: Alemaña

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
ast: Xibraltar

note: GR - Greece
en: Greece
ast: Grecia

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
ast: Groenlandia

note: GD - Grenada
en: Grenada
ast: Granada

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
ast: Guadalupe

note: HT - Haiti
en: Haiti
ast: Haití

note: HN - Honduras
en: Honduras
ast: Hondures

note: HU - Hungary
en: Hungary
ast: Hungría

note: IS - Iceland
en: Iceland
ast: Islandia

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
ast: Irán

note: IE - Ireland
en: Ireland
ast: Irlanda

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
ast: Islla de Man

note: IT - Italy
en: Italy
ast: Italia

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
ast: Xamaica

note: JP - Japan
en: Japan
ast: Xapón

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
ast: Xordania

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
ast: Kazakhstán

note: LV - Latvia
en: Latvia
ast: Letonia

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
ast: Líbano

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
ast: Lesoto

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
ast: Libia

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
ast: Lituania

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
ast: Luxemburgo

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
ast: Macao

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
ast: Malasia

note: MX - Mexico
en: Mexico
ast: México

note: MD - Moldova
en: Moldova
ast: Moldavia

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
ast: Mónaco

note: MA - Morocco
en: Morocco
ast: Marruecos

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
ast: Holanda

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
ast: Antilles holandeses

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
ast: Nueva Caledonia

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
ast: Nueva Zelanda

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
ast: Nixeria

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
ast: Corea del Norte

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
ast: Islles Marianes del Norte

note: NO - Norway
en: Norway
ast: Noruega

note: OM - Oman
en: Oman
ast: Omán

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
ast: Paquistán

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
ast: Territoriu palestín

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
ast: Panamá

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
ast: Papúa Nueva Guinea

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
ast: Perú

note: PH - Philippines
en: Philippines
ast: Filipines

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
ast: Islles Pitcairn

note: PL - Poland
en: Poland
ast: Polonia

note: QA - Qatar
en: Qatar
ast: Quatar

note: RO - Romania
en: Romania
ast: Rumanía

note: RU - Russian Federation
en: Russia
ast: Rusia

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
ast: Reunión

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
ast: San Bartolomé

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
ast: Santa Helena

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
ast: San Kitts y Nevis

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
ast: Santa Llucía

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
ast: San Martín

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
ast: Saint Pierre et Miquelon

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
ast: San Vicente y las Granadinas

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
ast: Santo Tomé y Príncipe

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
ast: Arabia Saudí

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
ast: Sierra Leona

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
ast: Singapur

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
ast: Eslovaquia

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
ast: Eslovenia

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
ast: Islles Salomón

note: ZA - South Africa
en: South Africa
ast: Sudáfrica

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ast: Islles Xorxa del Sur y Sandwich del sur

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
ast: Corea del Sur

note: ES - Spain
en: Spain
ast: España

note: SR - Suriname
en: Suriname
ast: Surinám

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
ast: Svalbard y Jan Mayen

note: SE - Sweden
en: Sweden
ast: Suecia

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
ast: Suiza

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
ast: Taiwán

note: TH - Thailand
en: Thailand
ast: Tailandia

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
ast: Timor Oriental

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
ast: Trinidá y Tobago

note: TR - Turkey
en: Turkey
ast: Turquía

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
ast: Ucrania

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
ast: Emiratos Árabes Xuníos

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
ast: Reinu Xuníu

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
ast: Estaos Xuníos

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
ast: Islles Vírxenes de los Estaos Xuníos

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
ast: Uzbekistán

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
ast: Ciudá del Vaticanu

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
ast: Vietnam

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
ast: Wallis y Futuna

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
ast: Sáhara Occidental

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
ast: Islles Åland

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
ast: Congo Occidental

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
ast: Congo Oriental

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
ast: Palmer, base (hora de Chile)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
ast: Rothera, base de investigación

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
ast: Showa, base

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
ast: Mawson, base

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
ast: Vostok, base

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
ast: Davis, base

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
ast: Casey, base (Hora de Australia Occidental)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
ast: Dumont d'Urville, base

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
ast: McMurdo, base (hora de Nueva Zelanda)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
ast: Amundsen-Scott, base en el polo sur (hora de Nueva Zelanda)

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
ast: Kazajistán Oriental

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
ast: Kazajistán Occidental

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
ast: Mongolia Oriental

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
ast: Mongolia Occidental

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
ast: Mongolia Central

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
ast: Groenlandia Occidental

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
ast: Groenlandia Oriental

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
ast: Hora Atlántica

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
ast: Hora Occidental

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
ast: Hora del Centru Oeste

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
ast: Hora Central (Australia Meridional)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
ast: Hora Central (Yancowinna, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
ast: Hora Central (Territorios del Norte)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
ast: Hora Oriental (Tasmania)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
ast: Hora Oriental (Victoria)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
ast: Hora Oriental (Nueva Gales del Sur)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
ast: Hora Oriental (Queensland)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
ast: Islla de Lord Howe

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
ast: Tahití / Islles de la Sociedá

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
ast: Islles Marqueses

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
ast: Islles Gambier

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
ast: Hora de Indonesia Occidental

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
ast: Hora de Indonesia Central

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
ast: Hora de Indonesia Oriental

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
ast: Islles Gilbert

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
ast: Islles Fénix

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
ast: Islles de la Llinia

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
ast: Continental

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
ast: Islles Chatham

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
ast: Johnston, atolón (hora de Hawaii)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
ast: Islles Midway (hora de Samoa)

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Bahia. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Bahia
ast: Bahía

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
ast: Amapá / Pará Oriental

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso do Sul. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso do Sul
ast: Mato Grosso del sur

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
ast: Amazonas Occidental

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, and Rio Grande do Norte. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande do Norte
ast: Ceará, Marañón, Paraíba, Piauí, Río Grande del Norte

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
ast: Amazonas Oriental

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
ast: Pará Occidental, Rondonia

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
ast: Brasília, hora de

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
ast: Continental

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
ast: Islla de Pascua

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
ast: Continental

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
ast: Islles Galápagos

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
ast: Continental

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
ast: Kaliningrado, hora de

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
ast: Moscú, hora de

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
ast: Samara, hora de

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
ast: Ekaterimburgo, hora de

note: A Russian time zone, used in the Omsk and Novosibirsk oblasts and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
ast: Omsk, hora de

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
ast: Krasnoyarsk, hora de

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
ast: Irkutsk, hora de

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
ast: Yakutsk, hora de

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
ast: Vladivostok, hora de

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
ast: Magadán, hora de

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
ast: Kamchatka, hora de

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
ast: Islles Canaries

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
ast: Península

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
ast: Ceuta y Melilla

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
ast: Pacíficu, hora de

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
ast: Montaña, hora de

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
ast: Montaña, hora de (Noroeste de CB, nun ye horariu de branu)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
ast: Hora Central

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
ast: Hora Central, (Saskatchewan, nun ye horariu de branu)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
ast: Hora Oriental

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
ast: Hora Oriental, (Islla de Southampton, etc, nun ye horariu de branu)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
ast: Hora Atlántica, (Quebec Oriental, nun ye horariu de branu)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
ast: Newfoundland, hora de

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
ast: Hawai-Aleutianes, hora de (Islles Aleutianes)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
ast: Hawai-Aleutianes, hora de (Hawai, nun ye horariu de branu)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
ast: Hora d'Alaska

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
ast: Montaña, horariu de (Arizona, nun ye horariu de branu)

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
ast: Territorios del Norte

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
ast: Australia del sur

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
ast: Bruselas, Flamenca y Balón

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
ast: Flandes del este

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
ast: Luxemburgo

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
ast: Flandes del oeste

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amazonas
ast: Amazones

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Bahia
ast: Bahía

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso do Sul
ast: Mato Grosso del sur

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Norte
ast: Rio Grande del norte

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
ast: Rio Grande del sur

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio de Janeiro
ast: Río de Janeiro

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rondônia
ast: Rondonia

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
ast: Columbia británica

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
ast: Newfoundland y Labrador

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
ast: Territorios del Noroeste

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
ast: Nueva Escocia

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
ast: Yukon, territoriu de

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
ast: Pekín

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
ast: Shanghái

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
ast: Berlín

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
ast: Brandenburgo

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
ast: Hamburgo

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
ast: Este y sureste de Inglaterra

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
ast: Noreste d'Inglaterra

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
ast: Noroeste d'Inglaterra

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
ast: Irlanda del Norte

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
ast: Escocia

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
ast: Sur y suroeste d'Inglaterra

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
ast: Gales

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
ast: Distrito de Columbia

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
ast: Hawai

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
ast: Luisiana

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
ast: Nueva Jersey

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
ast: Nuevo México

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
ast: Nueva York

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
ast: Carolina del Norte

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
ast: Dakota del norte

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
ast: Oregón

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
ast: Carolina del Sur

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
ast: Dakota del Sur

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
ast: Argel

note: A city in Algeria
en: Hassi Messaoud
ast: Hassi-Messaoud

note: A city in Algeria
en: I-n-Amenas
ast: In Aménas

note: A city in Algeria
en: I-n-Salah
ast: In Salah

note: A city in Algeria
en: Oran
ast: Orán

note: A city in Algeria
en: Tlemcen
ast: Tremecén

note: The capital of Anguilla
en: The Valley
ast: El Valle

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
ast: Ereván

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
ast: Adelaida

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
ast: Sídney

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
ast: Aigen Im Ennstal

note: A city in Austria
en: Salzburg
ast: Salzburgo

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
ast: Viena

note: A city in Azerbaijan
en: Ganca
ast: Ganja

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
ast: Dacca

note: A city in Belarus
en: Homyel'
ast: Gomel

note: A city in Belarus
en: Hrodna
ast: Goradnia

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
ast: Vitebsk

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
ast: Amberes

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
ast: Bruseles

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Oostende
ast: Ostende

note: A city in Belize
en: Belize City
ast: Ciudad de Belice

note: A city in Mato Grosso in Brazil
en: Barra do Garças
ast: Barra Do Garcas

note: A city in Pará in Brazil
en: Conceição do Araguaia
ast: Conceicao Do Araguaia

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Piraçununga
ast: Piracununga

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
ast: Puerto Alegre

note: A city in Bahia in Brazil
en: Pôrto Seguro
ast: Porto Seguro

note: A city in Rondônia in Brazil
en: Pôrto Velho
ast: Porto Velho

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
ast: Río de Janeiro

[ctx: City in Rio Grande do Sul, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Santa Maria
ast: Santa María

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
ast: Sofía

note: A city in Cambodia
en: Siemreab
ast: Siem Riep

note: A city in Quebec in Canada
en: Cape Cove
ast: Cabo Cove

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
ast: Cabo Dorset

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
ast: Cabo Dyer

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Cape Parry
ast: Cabo Parry

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cape Race
ast: Cabo Race

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
ast: Islla Caribou

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hebron
ast: Hebrón

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint Anthony
ast: San Antonio

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
ast: San Juan

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Terra Nova
ast: Terranova

note: A city in Quebec in Canada
en: Valcartier Station
ast: Valcartier, base

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Wha Ti
ast: Whati

note: A city in Cape Verde
en: Preguiça
ast: Preguica

note: The capital of Chad
en: N'Djamena
ast: Yamena

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
ast: Pekín

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
ast: Shanghái

note: A city in Colombia
en: Monteria
ast: Montería

note: A city in Croatia
en: Liška
ast: Liska

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
ast: Brnö

note: A city in the Czech Republic
en: Holešov
ast: Holesov

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
ast: Praga

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
ast: Copenhage

note: A city in Denmark
en: Rønne
ast: Ronne

note: A city in Denmark
en: Ålborg
ast: Aalborg

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
ast: Yibuti

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
ast: El Arish

note: A city in Egypt
en: Al Ghardaqah
ast: Hurgada

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
ast: Alexandría

note: A city in Egypt
en: Aswan
ast: Asuán

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
ast: El Cairo

note: A city in Egypt
en: Marsa Matruh
ast: Marsá Matrú

note: A city in Egypt
en: Sharm ash Shaykh
ast: Sharm el-Sheij

note: A city in the Faroe Islands
en: Sørvágur
ast: Sorvagur

note: A city in Finland
en: Seinäjoki
ast: Seinajoki

note: A city in France
en: Alençon
ast: Alencon

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
ast: Burdeos

note: A city in France
en: Brive
ast: Brive-la-Gaillarde

note: A city in France
en: Hoëricourt
ast: Hoericourt

note: A city in France
en: Marseille
ast: Marsella

note: A city in France
en: Mâcon
ast: Macon

note: A city in France
en: Nice
ast: Niza

note: A city in France
en: Orléans
ast: Orleans

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
ast: París

note: A city in France
en: Perpignan
ast: Perpiñán

note: A city in France
en: Saint-Quentin
ast: San Quintín

note: A city in France
en: Toulouse
ast: Tolosa

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
ast: Cayena

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
ast: Augsburgo

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
ast: Berlín

note: A city in Bavaria in Germany
en: Dorfgmünd
ast: Dorfgmund

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
ast: Fráncfort

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
ast: Hamburgo

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
ast: Múnich

note: A city in Bavaria in Germany
en: Würzburg
ast: Wuzburgo

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
ast: Xibraltar

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
ast: Alexandrópolis

note: A city in Greece
en: Andravída
ast: Andravida

note: A city in Greece
en: Argostólion
ast: Argostoli

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
ast: Atenes

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
ast: Chrysoupolis

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
ast: Quíos

note: A city in Greece
en: Irákleion
ast: Heraclión

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
ast: Kalamata

note: A city in Greece
en: Kozáni
ast: Kozani

note: A city in Greece
en: Kárpathos
ast: Karpathos

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
ast: Kerkyra

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
ast: Kythira

note: A city in Greece
en: Lárisa
ast: Larisa

note: A city in Greece
en: Mytilíni
ast: Mytilini

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
ast: Miconos

note: A city in Greece
en: Náxos
ast: Naxos

note: A city in Greece
en: Páros
ast: Paros

note: A city in Greece
en: Soúda
ast: Souda

note: A city in Greece
en: Sámos
ast: Samos

note: A city in Greece
en: Tanágra
ast: Tanagra

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
ast: Salónica

note: A city in Greece
en: Zákynthos
ast: Zaynthos

note: A city in Greece
en: Áno Síros
ast: Ano Siros

note: A city in Greece
en: Áraxos
ast: Araxos

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
ast: Nuuk

note: A city in Greenland
en: Søndre Strømfjord
ast: Kangerlussuaq

note: A city in Hungary
en: Pápa
ast: Papa

note: A city in India. "Benares" is the traditional English name. The local name is "Varanasi". The local name in Hindi is "वाराणसी".
en: Benares
ast: Benarés

note: A city in India. "Calcutta" is the traditional English name. The local name in Bengali is "Kolkata /  কলকাতা".
en: Kolkata
ast: KoartacCalcuta

note: A city in India. "Bombay" is the traditional English name. The local name in Marathi is "Mumbai /  मुंबई".
en: Mumbai
ast: Bombay

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی‎". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
ast: Nueva Delhi

note: A city in India. The local name in Tamil is "திருச்சிராப்பள்ளி".
en: Tiruchchirappalli
ast: Tiruchirappalli

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
ast: Yakarta

note: A city in Iran
en: Abū Mūsā
ast: Abu Musa

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
ast: Bandar Abbas

note: A city in Iran. The name is also written "چاه بهار".
en: Chah Bahar
ast: Chabahar

note: A city in Iran. The name is also written "نو شهر".
en: Now Shahr
ast: Noshahr

note: A city in Iran. The name is also written "ارومیه".
en: Orumiyeh
ast: Urmía

note: A city in Iran. The name is also written "سمنان".
en: Semnan
ast: Semnán

note: A city in Iran. The name is also written "شهر كرد".
en: Shahr-e Kord
ast: Shahre Kord

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
ast: Teherán

note: A city in Iran. The name is also written "زاهدان (کي)".
en: Zahedan-e (Yek)
ast: Zahedan-e

[ctx: City in Ireland]
note: The capital of Ireland. The local name in Irish is "Baile Átha Cliath".
en: Dublin
ast: Dublín

note: A city in Italy
en: Bergamo
ast: Bérgamo

note: A city in Italy
en: Bologna
ast: Bolonia

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
ast: Florencia

note: A city in Italy
en: Forlì
ast: Forli

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
ast: Génova

note: A city in Italy
en: Ginosa Marina
ast: Marina di Ginosa

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
ast: Milán

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
ast: Nápoles

note: A city in Italy
en: Reggio di Calabria
ast: Regio de Calabria

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
ast: Roma

note: A city in Italy
en: San Stèfano
ast: San Stefano

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
ast: Turín

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
ast: Venecia

note: A city in Italy
en: Àrbatax
ast: Arbatax

note: A city in Japan
en: Naka-shibetsu
ast: Nakashibetsu

note: A city in Japan
en: Sanrizuka
ast: Narita

note: The capital of Japan
en: Tokyo
ast: Tokio

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
ast: Aqaba

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Aktau".
en: Aqtau
ast: Aktau

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Aktobe".
en: Aqtöbe
ast: Aktobe

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Karaganda".
en: Qaraghandy
ast: Karaganda

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Kostanay".
en: Qostanay
ast: Kostanay

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Kyzylorda".
en: Qyzylorda
ast: Kyzylorda

note: The capital of Latvia
en: Rīga
ast: Riga

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
ast: Trípoli

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
ast: Luxemburgo

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
ast: Macao

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
ast: Skopie

note: A city in Malaysia
en: Melaka
ast: Melaca

note: The capital of Malta
en: Valletta
ast: La Valeta

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
ast: Guadalaxara

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
ast: Ciudad de México

note: A city in Tamaulipas in Mexico
en: Reynosa
ast: Reinosa

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
ast: Ulán Bator

note: A city in Morocco
en: Fes
ast: Fez

note: A city in Morocco
en: Ouarzazat
ast: Uarzazate

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
ast: Tánger

note: A city in Morocco
en: Tetouan
ast: Tetuán

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
ast: Rangún

note: A city in the Netherlands
en: Gilze
ast: Gilze Rijen

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
ast: La Haya

note: A city in New Caledonia
en: Karenga
ast: Kakamega

note: The capital of New Caledonia
en: Nouméa
ast: Numea

note: A city in the Northern Mariana Islands
en: Chalan Kanoa
ast: Saipán

note: A city in Norway
en: Berlevåg
ast: Berlevag

note: A city in Norway
en: Førde
ast: Forde

note: A city in Norway
en: Honningsvåg
ast: Honningsvag

note: A city in Norway
en: Rørvik
ast: Rorvik

note: A city in Norway
en: Røssvoll
ast: Rossvoll

note: A city in Norway
en: Svolvær
ast: Svolvaer

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
ast: Mascate

note: A city in Peru
en: Cusco
ast: Cuzco

note: A city in the Philippines
en: Subic
ast: Súbic

note: A city in the Philippines
en: Zamboanga City
ast: Zamboanga

note: A city in Poland
en: Gdańsk
ast: Gdansk

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
ast: Varsovia

note: A city in Portugal
en: Porto
ast: Oporto

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
ast: Puerto Santo

note: A city in Puerto Rico
en: Rafael Hernandez
ast: Rafael Hernández

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
ast: Bucarest

note: A city in Romania
en: Mihail Kogălniceanu
ast: Mihail Kogalniceanu

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
ast: Anádyr

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
ast: Arjángelsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
ast: Astracán

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
ast: Briánsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
ast: Cheliábinsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
ast: Engels

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
ast: Kaliningrado

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
ast: Khanti-Mansisk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
ast: Magadán

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
ast: Mirny

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
ast: Moscú

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
ast: Nalchik

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
ast: Orenburgo

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
ast: San Petersburgo

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
ast: Stávropol

note: A city in Russia
en: Tyumen
ast: Tiumén

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
ast: Uliánovsk

note: A city in Russia
en: Volgograd
ast: Volgogrado

note: A city in Russia
en: Voronezh
ast: Vorónezh

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
ast: Ekaterimburgo

[ctx: City in Saint Pierre and Miquelon]
note: The capital of Saint Pierre and Miquelon
en: Saint-Pierre
ast: San Pedro

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
ast: Dammam

note: A city in Saudi Arabia
en: Al 'Aqiq
ast: Aquiq

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
ast: Taif

note: A city in Saudi Arabia
en: Jiddah
ast: Yida

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
ast: La Meca

note: A city in Saudi Arabia
en: Qal'at Bishah
ast: Bisha

note: A city in Saudi Arabia
en: Yanbu' al Bahr
ast: Yanbu

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
ast: Belgrado

note: A city in Serbia
en: Vršac
ast: Vrsac

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
ast: Singapur

note: A city in South Africa
en: Cape Town
ast: Ciudá del Cabu

note: A city in South Korea
en: Ch'ongju
ast: Cheongju

note: A city in South Korea
en: Inch'on
ast: Inchon

note: A city in South Korea
en: Kunsan
ast: Gunsan

note: A city in South Korea
en: Pusan
ast: Busán

note: The capital of South Korea. "Seoul" is the traditional English name. The local name in Korean is "Soul".
en: Seoul
ast: Seúl

note: A city in South Korea
en: Taegu
ast: Daegu

note: A city in Spain
en: Barajas
ast: Baraxes

note: A city in Spain
en: Getafe
ast: Xetafe

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: León
ast: Lleón

note: A city in Spain
en: San Javier
ast: San Xavier

note: A city in Spain
en: Torrejón del Rey
ast: Torrexón del Rei

note: The capital of Sri Lanka
en: Sri Jayewardenepura Kotte
ast: Sri Jayawardenepura Kotte

note: A city in Sweden
en: Göteborg
ast: Goteborg

note: A city in Sweden
en: Malmö
ast: Malmo

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
ast: Estocolmo

note: The capital of Switzerland
en: Bern
ast: Berna

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
ast: Xinebra

note: A city in Switzerland
en: Sankt Gallen
ast: San Galo

note: A city in Switzerland
en: Sion
ast: Sión

note: A city in Switzerland
en: Zürich
ast: Zúrich

note: A city in Syria
en: Al Qamishli
ast: Kamishli

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
ast: Damasco

note: A city in Taiwan. The name is also written "高雄巿".
en: Kao-hsiung-shih
ast: Kao Hsiung Shih

note: A city in Taiwan. The name is also written "埔頂".
en: Pu-ting
ast: Puting

note: The capital of Taiwan. The name is also written "臺北市".
en: T'ai-pei Shih
ast: Taipéi

note: A city in Tonga
en: Fua'amotu
ast: Fua amotu

note: The capital of Trinidad and Tobago
en: Port-of-Spain
ast: Puertu España

note: A city in Tunisia
en: Qulaybiyah
ast: Kélibia

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
ast: Túnez

note: A city in Turkey
en: Dalaman
ast: Dalamán

note: A city in Turkey
en: Istanbul
ast: Estambul

note: A city in Ukraine
en: Boryspil'
ast: Borispol

note: A city in Ukraine
en: Hostomel'
ast: Hostomel

note: A city in Ukraine
en: Kryvyy Rih
ast: Krivói Rog

note: A city in Ukraine
en: L'viv
ast: Lviv

note: A city in Ukraine
en: Mykolayiv
ast: Mykolaiv

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
ast: Al Ain

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
ast: Fujaira

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
ast: Ras el Jaima

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
ast: Edimburgo

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
ast: Londres

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
ast: Boca Ratón

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Buffalo
ast: Búfalo

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Buffalo
ast: Búfalo

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Buffalo
ast: Búfalo

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Buffalo
ast: Búfalo

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
ast: Cabo Cañaberal

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Coral
ast: Cabo Coral

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
ast: Cabo Girardeau

note: A city in California in the United States
en: China Lake
ast: Lago China

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
ast: Córdova

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
ast: Daiton

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
ast: Del Río

note: A city in Texas in the United States
en: Edinburg
ast: Edimburgo

note: A city in Georgia in the United States
en: Fort Benning
ast: Fuerte Benning

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Carson
ast: Fuerte Carson

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
ast: Fuerte Dodge

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
ast: Fuerte Lauderdale

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Madison
ast: Fuerte Madison

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Stockton
ast: Fuerte Stockton

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
ast: Fuerte Wayne

note: A city in Arizona in the United States
en: Grand Canyon
ast: Gran Cañón

note: A city in Louisiana in the United States
en: Grand Isle
ast: Islla Grand

note: A city in South Carolina in the United States
en: Hilton Head Island
ast: Islla de Hilton Head

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
ast: Honolulú

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
ast: Indianápolis

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
ast: Lithue

note: A city in Colorado in the United States
en: Limon
ast: Limón

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
ast: Los Álamos

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
ast: Los Ángeles

note: A city in Michigan in the United States
en: Mackinac Island
ast: Islla de Mackinac

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
ast: Mineápolis

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
ast: Nueva Iberia

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
ast: Nueva Orleans

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: New York
ast: Nueva York

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
ast: Catarates del Niágara

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
ast: Página

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
ast: Palestina

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
ast: Ciudad de Panamá

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
ast: Filadelfia

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
ast: Ciudad de Ponca

note: A city in New Mexico in the United States
en: Raton
ast: Ratón

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
ast: Santa Bárbara

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Maria
ast: Santa María

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
ast: Santa Mónica

note: A city in Missouri in the United States
en: St. Louis
ast: San Luis

note: A city in Iowa in the United States
en: Storm Lake
ast: Lago Storm

note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
ast: Syracusa

note: A city in New Mexico in the United States
en: Torreon
ast: Torreón

note: A city in New Mexico in the United States
en: Truth or Consequences
ast: Verdad o Consecuencias

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Valparaiso
ast: Valparaíso

note: A city in Hawaii in the United States
en: Wahiawā
ast: Wahiawa

note: A city in Hawaii in the United States
en: Waiki‘i
ast: Waikiki

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wisconsin Rapids
ast: Rápidos de Wisconsin

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
ast: Islla Wake, aeródromu de la Islla de Wake

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
ast: Samarcanda

note: A city in Uzbekistan
en: Termiz
ast: Termez

note: A city in Uzbekistan
en: Urganch
ast: Urgench

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
ast: Hanói

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
ast: Ciudad Ho Chi Minh

note: A city in Wallis and Futuna
en: Mata'utu
ast: Mata-utu

note: A city in Yemen
en: Al Hudaydah
ast: Al Hudayda

note: A city in Yemen
en: Ma'rib
ast: Marib

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
ast: Saná

note: A city in Yemen
en: Say'un
ast: Seiyun
