libgweather-locations - en to cs translation catalogue (655 entries)

note: TRANSLATORS: This is the designation for the last (most west) timezone on Earth https://en.wikipedia.org/wiki/Anywhere_on_Earth
en: Anywhere on Earth (AoE)
cs: Kdekoliv na Zemi (AoE)

en: Coordinated Universal Time (UTC)
cs: Koordinovaný světový čas (UTC)

en: Africa
cs: Afrika

[ctx: Region]
en: Antarctica
cs: Antarktida

en: Asia
cs: Asie

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
cs: Atlantický oceán

en: Australasia and Oceania
cs: Austrálie a Oceánie

en: Central and South America
cs: Střední a Jižní Amerika

en: Europe
cs: Evropa

en: Middle East
cs: Střední východ

en: North America
cs: Severní Amerika

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
cs: Afghánistán

note: AL - Albania
en: Albania
cs: Albánie

note: DZ - Algeria
en: Algeria
cs: Alžírsko

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
cs: Americká Samoa

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
cs: Antarktida

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
cs: Arménie

note: AU - Australia
en: Australia
cs: Austrálie

note: AT - Austria
en: Austria
cs: Rakousko

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
cs: Bahamy

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
cs: Bahrajn

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
cs: Bangladéš

note: BY - Belarus
en: Belarus
cs: Bělorusko

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
cs: Belgie

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
cs: Bermudy

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
cs: Bhútán

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
cs: Bolívie

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Hercegovina

note: BR - Brazil
en: Brazil
cs: Brazílie

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
cs: Britské indickooceánské území

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
cs: Britské Panenské ostrovy

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
cs: Brunej

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
cs: Bulharsko

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
cs: Kambodža

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
cs: Kamerun

note: CA - Canada
en: Canada
cs: Kanada

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
cs: Kapverdy

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
cs: Kajmanské ostrovy

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

note: TD - Chad
en: Chad
cs: Čad

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
cs: Čína

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
cs: Vánoční ostrov

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
cs: Kokosové (Keelingovy) ostrovy

note: CO - Colombia
en: Colombia
cs: Kolumbie

note: KM - Comoros
en: Comoros
cs: Komory

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
cs: Kongo, demokratická republika

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
cs: Kongo, republika

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
cs: Cookovy ostrovy

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
cs: Kostarika

note: HR - Croatia
en: Croatia
cs: Chorvatsko

note: CU - Cuba
en: Cuba
cs: Kuba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
cs: Kypr

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
cs: Česká republika

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
cs: Pobřeží slonoviny

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
cs: Dánsko

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
cs: Džibutsko

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
cs: Dominika

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
cs: Ekvádor

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
cs: Salvador

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
cs: Rovníková Guinea

note: EE - Estonia
en: Estonia
cs: Estonsko

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
cs: Etiopie

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
cs: Falklandské ostrovy (Malvíny)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
cs: Faerské ostrovy

note: FJ - Fiji
en: Fiji
cs: Fidži

note: FI - Finland
en: Finland
cs: Finsko

note: FR - France
en: France
cs: Francie

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
cs: Francouzská Guyana

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
cs: Francouzská Polynésie

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
cs: Francouzská jižní území

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
cs: Gruzie

note: DE - Germany
en: Germany
cs: Německo

note: GR - Greece
en: Greece
cs: Řecko

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
cs: Grónsko

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
cs: Hongkong

note: HU - Hungary
en: Hungary
cs: Maďarsko

note: IS - Iceland
en: Iceland
cs: Island

note: IN - India
en: India
cs: Indie

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
cs: Indonésie

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
cs: Írán

note: IQ - Iraq
en: Iraq
cs: Irák

note: IE - Ireland
en: Ireland
cs: Irsko

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
cs: Ostrov Man

note: IL - Israel
en: Israel
cs: Izrael

note: IT - Italy
en: Italy
cs: Itálie

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
cs: Jamajka

note: JP - Japan
en: Japan
cs: Japonsko

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
cs: Jordánsko

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

note: KE - Kenya
en: Kenya
cs: Keňa

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
cs: Kuvajt

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
cs: Kyrgyzstán

note: LV - Latvia
en: Latvia
cs: Lotyšsko

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
cs: Libanon

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
cs: Libérie

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
cs: Libye

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
cs: Litva

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
cs: Lucembursko

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
cs: Macao

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
cs: Makedonie

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
cs: Madagaskar

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
cs: Malajsie

note: MV - Maldives
en: Maldives
cs: Maledivy

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
cs: Marshallovy ostrovy

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
cs: Martinik

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
cs: Mauritánie

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
cs: Mauricius

note: MX - Mexico
en: Mexico
cs: Mexiko

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
cs: Mikronésie, federativní státy

note: MD - Moldova
en: Moldova
cs: Moldavsko

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
cs: Monako

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
cs: Mongolsko

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
cs: Černá Hora

note: MA - Morocco
en: Morocco
cs: Maroko

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
cs: Mosambik

note: NA - Namibia
en: Namibia
cs: Namibie

note: NP - Nepal
en: Nepal
cs: Nepál

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
cs: Nizozemsko

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
cs: Nizozemské Antily

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
cs: Nová Kaledonie

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
cs: Nový Zéland

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
cs: Nikaragua

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
cs: Nigérie

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
cs: Norfolské ostrovy

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
cs: Severní Korea

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
cs: Severní Mariany

note: NO - Norway
en: Norway
cs: Norsko

note: OM - Oman
en: Oman
cs: Omán

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
cs: Pákistán

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
cs: Palestické teritorium

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
cs: Papua-Nová Guinea

note: PH - Philippines
en: Philippines
cs: Filipíny

note: PL - Poland
en: Poland
cs: Polsko

note: PT - Portugal
en: Portugal
cs: Portugalsko

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean.
en: Puerto Rico
cs: Portoriko

note: QA - Qatar
en: Qatar
cs: Katar

note: RO - Romania
en: Romania
cs: Rumunsko

note: RU - Russian Federation
en: Russia
cs: Rusko

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
cs: Svatý Bartoloměj

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
cs: Svatá Helena

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
cs: Svatý Kryštof a Nevis

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
cs: Svatá Lucie

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
cs: Svatý Martin

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
cs: Saint Pierre a Miquelon

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
cs: Svatý Vincenc a Grenadiny

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
cs: Svatý Tomáš a Princův ostrov

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
cs: Saúdská Arábie

note: RS - Serbia
en: Serbia
cs: Srbsko

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
cs: Seychely

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
cs: Singapur

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
cs: Slovensko

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
cs: Slovinsko

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
cs: Šalamounovy ostrovy

note: SO - Somalia
en: Somalia
cs: Somálsko

note: ZA - South Africa
en: South Africa
cs: Jihoafrická republika

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cs: Jižní Georgia a Jižní Sandwichovy ostrovy

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
cs: Jižní Korea

note: ES - Spain
en: Spain
cs: Španělsko

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
cs: Srí Lanka

note: SD - Sudan
en: Sudan
cs: Súdán

note: SR - Suriname
en: Suriname
cs: Surinam

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
cs: Špicberky a Jan Mayen

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
cs: Svazijsko

note: SE - Sweden
en: Sweden
cs: Švédsko

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
cs: Švýcarsko

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
cs: Sýrie

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
cs: Tchaj-wan

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
cs: Tádžikistán

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
cs: Tanzánie

note: TH - Thailand
en: Thailand
cs: Thajsko

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
cs: Východní Timor

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
cs: Tunisko

note: TR - Turkey
en: Turkey
cs: Turecko

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
cs: Turks a Caicos

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
cs: Ukrajina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
cs: Spojené království

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
cs: Spojené státy americké

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
cs: Menší odlehlé ostrovy USA

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
cs: Americké Panenské ostrovy

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
cs: Vatikán

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
cs: Vietnam

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
cs: Wallis a Futuna

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

note: YE - Yemen
en: Yemen
cs: Jemen

note: ZM - Zambia
en: Zambia
cs: Zambie

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
cs: Ålandy

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
cs: Západní Kongo

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
cs: Východní Kongo

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
cs: Stanice Palmer (čilský čas)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
cs: Výzkumná stanice Rothera

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
cs: Stanice Showa

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
cs: Stanice Mawson

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
cs: Stanice Vostok

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
cs: Stanice Davis

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
cs: Stanice Casey (Západoaustralský čas)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
cs: Stanice Dumont d'Urville

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
cs: Stanice McMurdo (novozélandský čas)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
cs: Amundsen-Scottova stanice na jižním pólu (novozélandský čas)

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
cs: Východní Kazachstán

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
cs: Západní Kazachstán

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
cs: Východní Mongolsko

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
cs: Západní Mongolsko

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
cs: Centrální Mongolsko

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
cs: Západní Grónsko

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
cs: Východní Grónsko

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
cs: Atlantický čas

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
cs: Západní čas

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
cs: Centrální západní čas

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
cs: Centrální čas (Jižní Austrálie)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
cs: Centrální čas (Yancowinna, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
cs: Centrální čas (Severní teritorium)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
cs: Východní čas (Tasmánie)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
cs: Východní čas (Victoria)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
cs: Východní čas (Nový Jižní Wales)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
cs: Východní čas (Queensland)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
cs: Ostrov Lorda Howea

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
cs: Tahiti / Společenské ostrovy

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
cs: Souostroví Markézy

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
cs: Gambierské ostrovy

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
cs: Západoindonéský čas

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
cs: Centrální indonéský čas

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
cs: Východní indonéský čas

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
cs: Gilbertské ostrovy

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
cs: Ostrovy Phoenix

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
cs: Lineské ostrovy

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
cs: Pevninský Nový Zéland

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
cs: Ostrovy Chatham

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
cs: Johnstonův atol (havajský čas)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
cs: Atol Midway (samojský čas)

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
cs: Amapá / Východní Pará

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
cs: Západní Amazonas

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
cs: Východní Amazonas

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
cs: Čas Brasília

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
cs: Pevninské Chile

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
cs: Velikonoční ostrov

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
cs: Pevninský Ekvádor

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
cs: Galapážské ostrovy

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
cs: Azorské ostrovy

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
cs: Pevninské Portugalsko

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
cs: Kaliningradský čas

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
cs: Moskevský čas

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
cs: Samarský čas

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
cs: Jekatěrinburgský čas

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
cs: Omský čas

note: A Russian time zone, used in the Novosibirsk oblast. The Russian name is "Новосибирское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Novosibirsk Time
cs: Novosibirský čas

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
cs: Krasnojarský čas

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
cs: Irkutský čas

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
cs: Jakutský čas

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
cs: Vladivostocký čas

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
cs: Magadanský čas

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
cs: Kamčatský čas

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
cs: Kanárské ostrovy

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
cs: Pevninské Španělsko

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
cs: Ceuta a Melilla

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
cs: Tichomořský čas

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
cs: Horský čas

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
cs: Horský čas, bez letního času (severovýchodní BC)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
cs: Centrální čas

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
cs: Centrální čas, bez letního času (Saskatchewan)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
cs: Východní čas

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
cs: Východní čas, bez letního času (ostrov Southampton atd.)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
cs: Atlantický čas, bez letního času (východní Québec)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
cs: Newfoundlandský čas

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
cs: Havajsko-aleutský čas (Aleutské ostrovy)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
cs: Havajsko-aleutský čas, bez letního času (Havaj)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
cs: Aljašský čas

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
cs: Horský čas, bez letního času (Arizona)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
cs: Australské teritorium hlavního města

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
cs: Severní teritorium

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
cs: Jižní Austrálie

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
cs: Tasmánie

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
cs: Západní Austrálie

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
cs: Antverpy

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
cs: Brusel, vlámský a valonský Brabant

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
cs: Východní Flandry

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
cs: Hennegau

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
cs: Lüttich

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
cs: Lucembursko

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
cs: Západní Flandry

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
cs: Newfoundland a Labrador

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
cs: Severozápadní teritoria

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
cs: Ostrov prince Edwarda

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
cs: Québec

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
cs: Peking

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
cs: Vnitřní Mongolsko

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
cs: Šanghaj

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
cs: Bádensko-Württembersko

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
cs: Bavorsko

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
cs: Berlín

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
cs: Brémy

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
cs: Hamburk

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
cs: Hessensko

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
cs: Dolní Sasko

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
cs: Meklenbursko-Přední Pomořansko

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
cs: Severní Porýní-Vestfálsko

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
cs: Porýní-Falc

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
cs: Sársko

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
cs: Sasko

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
cs: Sasko-Anhaltsko

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
cs: Šlesvicko-Holštýnsko

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
cs: Durynsko

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Andaman and Nicobar Islands
cs: Andamany a Nikobary

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Andhra Pradesh
cs: Ándhrapradéš

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Arunachal Pradesh
cs: Arunáčalpradéš

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Assam
cs: Ásám

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Bihar
cs: Bihár

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Chandigarh
cs: Čandígarh

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Chhattisgarh
cs: Čhattísgarh

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Dadra and Nagar Haveli and Daman and Diu
cs: Dádra a Nagar Havélí a Daman a Díu

[ctx: Union Territory in India]
note: A  union territory in India
en: Delhi
cs: Dillí

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Gujarat
cs: Gudžarát

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Haryana
cs: Harijána

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Himachal Pradesh
cs: Himáčalpradéš

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Jammu and Kashmir
cs: Džammú a Kašmír

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Jharkhand
cs: Džhárkhand

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Karnataka
cs: Karnátaka

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Kerala
cs: Kérala

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Ladakh
cs: Ladak

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Lakshadweep
cs: Lakadivy

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Madhya Pradesh
cs: Madhjapradéš

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Maharashtra
cs: Maháráštra

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Manipur
cs: Manípur

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Meghalaya
cs: Méghálaj

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Mizoram
cs: Mizóram

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Nagaland
cs: Nágáland

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Odisha
cs: Urísa

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Puducherry
cs: Puduččéri

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Punjab
cs: Paňdžáb

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Rajasthan
cs: Rádžasthán

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Tamil Nadu
cs: Tamilnádu

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Telangana
cs: Telangána

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Uttar Pradesh
cs: Uttarpradéš

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Uttarakhand
cs: Uttarákhand

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: West Bengal
cs: Západní Bengálsko

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
cs: Mexiko

note: Ukraine Autonomous Republic of Crimea
en: Autonomous Republic of Crimea
cs: Autonomní republika Krym

note: Ukraine Cherkasy Oblast (region/province)
en: Cherkasy Oblast
cs: Čerkaská oblast

note: Ukraine Chernihiv Oblast (region/province)
en: Chernihiv Oblast
cs: Černihivská oblast

note: Ukraine Chernivtsi Oblast (region/province)
en: Chernivtsi Oblast
cs: Černovická oblast

note: Ukraine Dnipropetrovsk Oblast (region/province)
en: Dnipropetrovsk Oblast
cs: Dněpropetrovská oblast

note: Ukraine Donets'k Oblast (region/province)
en: Donets'k Oblast
cs: Doněcká oblast

note: Ukraine Ivano-Frankivs'k Oblast (region/province)
en: Ivano-Frankivsk Oblast
cs: Ivanofrankivská oblast

note: Ukraine Kharkiv Oblast (region/province)
en: Kharkiv Oblast
cs: Charkovská oblast

note: Ukraine Kherson Oblast (region/province)
en: Kherson Oblast
cs: Chersonská oblast

note: Ukraine Khmelnytskyi Oblast (region/province)
en: Khmelnytskyi Oblast
cs: Chmelnycká oblast

note: Ukraine Kirovohrad Oblast (region/province)
en: Kirovohrad Oblast
cs: Kirovohradská oblast

note: Kyiv City
en: Kyiv City
cs: Kyjev

note: Ukraine Kyiv Oblast (region/province)
en: Kyiv Oblast
cs: Kyjevská oblast

note: Ukraine Luhans'k Oblast (region/province)
en: Luhansk Oblast
cs: Luhanská oblast

note: Ukraine L'viv Oblast (region/province)
en: Lviv Oblast
cs: Lvovská oblast

note: Ukraine Mykolaiv Oblast (region/province)
en: Mykolaiv Oblast
cs: Mykolajivská oblast

note: Ukraine Odesa Oblast (region/province)
en: Odesa Oblast
cs: Oděská oblast

note: Ukraine Poltava Oblast (region/province)
en: Poltava Oblast
cs: Poltavská oblast

note: Ukraine Rivne Oblast (region/province)
en: Rivne Oblast
cs: Rovenská oblast

note: Ukraine Sevastopol Municipality
en: Sevastopol Municipality
cs: Sevastopolská obec

note: Ukraine Sumy Oblast (region/province)
en: Sumy Oblast
cs: Sumská oblast

note: Ukraine Ternopil' Oblast (region/province)
en: Ternopil Oblast
cs: Ternopilská oblast

note: Ukraine Vinnytsia Oblast (region/province)
en: Vinnytsia Oblast
cs: Vinnycká oblast

note: Ukraine Volyn' Oblast (region/province)
en: Volyn Oblast
cs: Volyňská oblast

note: Ukraine Zakarpattia Oblast (region/province)
en: Zakarpattia Oblast
cs: Zakarpatská oblast

note: Ukraine Zaporizhzhia Oblast (region/province)
en: Zaporizhzhia Oblast
cs: Záporožská oblast

note: Ukraine Zhytomyr Oblast (region/province)
en: Zhytomyr Oblast
cs: Žytomyrská oblast

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
cs: Východ a jihovýchod Anglie

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
cs: Severových Anglie

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
cs: Severozápad Anglie

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
cs: Severní Irsko

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
cs: Skotsko

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
cs: Jih a jihozápad Anglie

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
cs: Aljaška

note: A state/province/territory in United States
en: California
cs: Kalifornie

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
cs: Georgie

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
cs: Havaj

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
cs: Severní Karolína

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
cs: Severní Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
cs: Rhodos

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
cs: Jižní Karolína

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
cs: Jižní Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
cs: Virginie

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
cs: Západní Virginie

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
cs: Kábul

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
cs: Alžír

en: Amundsen-Scott South Pole Station
cs: Amundsen-Scottova stanice na jižním pólu

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
cs: Jerevan

note: A city in Austria
en: Graz
cs: Štýrský Hradec

note: A city in Austria
en: Linz
cs: Linec

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
cs: Vídeň

note: A city in Austria
en: Wiener Neustadt
cs: Vídeňské Nové Město

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
cs: Dháka

note: A city in Belarus
en: Mahilyow
cs: Mogilev

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
cs: Antverpy

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
cs: Brusel

note: The capital of Bhutan
en: Thimphu
cs: Thimbú

note: A city in Bahia in Brazil
en: Salvador
cs: Salvádor

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
cs: Sofie

note: The capital of Cambodia. "Phnom Penh" is the traditional English name. The local name in Khmer is "Phnum Penh".
en: Phnom Penh
cs: Phnompenh

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Bay Saint Lawrence
cs: Záliv svatého Vavřince

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
cs: Ostrov Caribou

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
cs: Québec

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
cs: St. John's

note: A city in Chile
en: Curico
cs: Curicó

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
cs: Peking

note: A city in Shandong in China. The name is also written "济南"
en: Jinan
cs: Ťi-nan

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
cs: Šanghaj

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
cs: Dubrovník

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
cs: Záhřeb

note: A city in Cyprus
en: Larnaca
cs: Larnaka

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
cs: Praha

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
cs: Kodaň

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
cs: Džíbútí

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
cs: Káhira

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
cs: Talin

note: A city in France
en: Mulhouse
cs: Mylhúzy

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
cs: Paříž

note: A city in France
en: Strasbourg
cs: Štrasburg

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Aachen
cs: Cáchy

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
cs: Berlín

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
cs: Brémy

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
cs: Drážďany

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
cs: Hamburk

note: A city in Bavaria in Germany
en: Kempten im Allgäu
cs: Kempten

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
cs: Lipsko

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Mainz
cs: Mohuč

note: A city in Saxony-Anhalt in Germany
en: Merseburg
cs: Merseburk

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
cs: Mnichov

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
cs: Norimberk

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
cs: Athény

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
cs: Chrysoupoli

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
cs: Korfu

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
cs: Soluň

note: The capital of Hungary
en: Budapest
cs: Budapešť

note: A city in Hungary
en: Debrecen
cs: Debrecín

note: A city in India - local airport "Bengaluru" is the new name
en: Bangalore
cs: Bengalúru

note: A city in India. "Madras" is the traditional English name. The local name in Tamil is "Chennai / சென்னை".
en: Chennai
cs: Čennaj

note: A city in India. The local name in Dogri is "जम्मू"
en: Jammu
cs: Džammú

note: A city in India. "Calcutta" is the traditional English name. The local name in Bengali is "Kolkata /  কলকাতা".
en: Kolkata
cs: Kalkata

note: A city in India. "Bombay" is the traditional English name. The local name in Marathi is "Mumbai /  मुंबई".
en: Mumbai
cs: Mumbaí

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
cs: Nové Dillí

note: A city in India the local name in Gujrati is "સુરત" the local name in Hindi is "सूरत"
en: Surat
cs: Súrat

note: A city in India. The local name in Telugu is "విజయవాడ".
en: Vijayawada
cs: Vidžajavada

note: A city in India. "Vizag" is other traditional name The local name in Telugu is "విశాఖపట్నం".
en: Visakhapatnam
cs: Višákhapatnam

note: A city in Indonesia
en: Surabaya
cs: Surabaja

note: A city in Indonesia
en: Tasikmalaya
cs: Tasikmalaja

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
cs: Teherán

en: Carrick on Shannon
cs: Carrick u Shannonu

note: A city in Israel
en: Eilat
cs: Ejlat

note: A city in Israel
en: Jerusalem
cs: Jeruzalém

note: A city in Israel
en: Rosh Pina
cs: Roš Pina

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
cs: Florencie

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
cs: Janov

[ctx: Italian city of Livorno]
note: A city in Italy
en: Leghorn
cs: Livorno

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
cs: Neapol

[ctx: Italian city of Padova]
note: A city in Italy
en: Padua
cs: Padova

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
cs: Řím

[ctx: Italian city of Siracusa]
note: A city in Italy
en: Syracuse
cs: Syrakusy

note: A city in Italy
en: Trieste
cs: Terst

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
cs: Turín

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
cs: Benátky

note: A city in Japan, capital of Chiba Prefecture
en: Chiba
cs: Čiba

note: A city in Japan, capital of Fukushima Prefecture
en: Fukushima
cs: Fukušima

note: A city in Japan
en: Hiroshima
cs: Hirošima

note: A city in Japan, capital of Hyogo Prefecture
en: Kobe
cs: Kóbe

note: A city in Japan, capital of Yamanashi Prefecture
en: Kofu
cs: Kófu

note: A city in Japan, capital of Kyoto Prefecture
en: Kyoto
cs: Kjóto

note: A city in Japan, capital of Gunma Prefecture
en: Maebashi
cs: Maebaši

note: A city in Japan, capital of Shimane Prefecture
en: Matsue
cs: Macue

note: A city in Japan, capital of Shiga Prefecture
en: Otsu
cs: Ócu

note: A city in Japan, capital of Shizuoka Prefecture
en: Shizuoka
cs: Šizuoka

note: A city in Japan, capital of Tokushima Prefecture
en: Tokushima
cs: Tokušima

note: The capital of Japan
en: Tokyo
cs: Tokio

note: A city in Japan, capital of Mie Prefecture
en: Tsu
cs: Cu

note: A city in Japan, capital of Tochigi Prefecture
en: Utsunomiya
cs: Ucunomija

note: A city in Japan, capital of Wakayama Prefecture
en: Wakayama
cs: Wakajama

note: A city in Japan, capital of Kanagawa Prefecture
en: Yokohama
cs: Jokohama

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Aktobe".
en: Aqtöbe
cs: Aktobe

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
cs: Uralsk

note: A city in Kosovo: https://en.wikipedia.org/wiki/Pristina
en: Pristina
cs: Priština

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
cs: Kuvajt

note: A city in Osh state, Kyrgyzstan
en: Osh
cs: Oš

note: The capital of Latvia
en: Rīga
cs: Riga

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
cs: Bejrút

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
cs: Vilnijus

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
cs: Lucemburk

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
cs: Macao

note: The capital of Moldova
en: Chișinău
cs: Kišiněv

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
cs: Ulánbátar

note: The capital of North Korea. The local name in Korean is "평양".
en: Pyongyang
cs: Pchjongjang

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
cs: Islamabád

note: A city in Pakistan
en: Karachi
cs: Karáčí

note: A city in Pakistan
en: Multan
cs: Multán

note: A city in Pakistan (KPK Capital)
en: Peshawar
cs: Péšávar

note: A city in Pakistan (Balochistan Capital)
en: Quetta
cs: Kvéta

note: A city in Palestine
en: Bethlehem
cs: Betlém

note: A city in Palestine
en: Gaza Strip
cs: Pásmo Gazy

note: A city in Palestine
en: Khan Yunis
cs: Chán Júnis

note: A city in Palestine
en: Nablus
cs: Náblus

note: A city in Palestine
en: Ramallah
cs: Rámaláh

note: A city in Palestine
en: West Bank
cs: Západní břeh Jordánu

note: The capital of Panama
en: Panamá
cs: Panama

note: A city in Poland: https://en.wikipedia.org/wiki/Bielsko-Bia%C5%82a
en: Bielsko-Biala
cs: Bílsko-Bělá

note: A city in Poland
en: Bydgoszcz
cs: Bydhošť

note: A city in Poland
en: Chorzów
cs: Chořov

note: A city in Poland
en: Katowice
cs: Katovice

note: A city in Poland
en: Kraków
cs: Krakov

note: A city in Poland
en: Olsztyn
cs: Olštýn

note: A city in Poland
en: Poznań
cs: Poznaň

note: A city in Poland
en: Szczecin
cs: Štětín

note: A city in Poland
en: Tarnowskie Góry
cs: Tarnovské Hory

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
cs: Varšava

note: A city in Poland
en: Wrocław
cs: Vratislav

note: A city in Poland
en: Zielona Góra
cs: Zelená Hora

note: A city in Poland
en: Łódź
cs: Lodž

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
cs: Lisabon

note: A county capital in Romania
en: Alba Iulia
cs: Karlovský Bělehrad

note: A county capital in Romania
en: Bistrița
cs: Bystrica

note: A county capital in Romania
en: Botoșani
cs: Botušany

note: A county capital in Romania
en: Brașov
cs: Brašov

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "București".
en: Bucharest
cs: Bukurešť

note: A county capital in Romania
en: Constanța
cs: Konstanca

note: A county capital in Romania
en: Iași
cs: Jasy

note: A county capital in Romania
en: Pitești
cs: Pitešť

note: A county capital in Romania
en: Ploiești
cs: Ploješť

note: A county capital in Romania
en: Reșița
cs: Rešice

note: A county capital in Romania
en: Suceava
cs: Sučava

note: A county capital in Romania
en: Timișoara
cs: Temešvár

note: A county capital in Romania
en: Tulcea
cs: Tulča

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
cs: Archangelsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
cs: Astrachaň

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Благовещенск".
en: Blagoveschensk
cs: Blagověščensk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чебоксары".
en: Cheboksary
cs: Čeboksary

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
cs: Čeljabinsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
cs: Čita

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
cs: Čulman

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
cs: Engels

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ижевск".
en: Izhevsk
cs: Iževsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
cs: Chabarovsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
cs: Chanty-Mansijsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
cs: Krasnojarsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
cs: Miněralnyje Vody

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
cs: Mirny

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
cs: Moskva

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
cs: Nalčik

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
cs: Nižnevartovsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижний Новгород".
en: Nizhny Novgorod
cs: Nižnij Novgorod

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
cs: Novokuznětsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Рязань".
en: Ryazan'
cs: Rjazaň

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
cs: Petrohrad

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
cs: Stavropol

note: A city in Russia
en: Tyumen
cs: Ťumeň

note: A city in Russia
en: Udachnyy
cs: Udačnyj

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
cs: Uljanovsk

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
cs: Velikije Luki

note: A city in Russia
en: Voronezh
cs: Voroněž

note: A city in Russia
en: Yakutsk
cs: Jakutsk

note: A city in Russia
en: Yaroslavl
cs: Jaroslavl

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
cs: Jekatěrinburg

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Йошкар-Ола".
en: Yoshkar-Ola
cs: Joškar-Ola

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
cs: Južno-Sachalinsk

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
cs: Mekka

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
cs: Rijád

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
cs: Bělehrad

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
cs: Singapur

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
cs: Lublaň

note: A city in South Africa
en: Cape Town
cs: Kapské Město

note: A city in South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "부산".
en: Busan
cs: Pusan

note: A city in South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "청주".
en: Cheongju
cs: Čchongdžu

note: A city in South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "대구".
en: Daegu
cs: Tegu

note: A city in South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "군산".
en: Gunsan
cs: Kunsan

note: A city in South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "인천".
en: Incheon
cs: Inčchon

note: A city in South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "제주".
en: Jeju
cs: Čedžu

note: The capital of South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "서울".
en: Seoul
cs: Soul

note: A city in Spain
en: Palencia
cs: Palencie

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Seville
cs: Sevilla

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
cs: Valencie

note: A city in Switzerland
en: Basel
cs: Basilej

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
cs: Ženeva

note: A city in Switzerland
en: St. Moritz
cs: Sv. Mořic

note: A city in Switzerland
en: Zürich
cs: Curych

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
cs: Damašek

note: A city in Taiwan. The name is also written "高雄".
en: Kaohsiung
cs: Kao-siung

note: The capital of Taiwan. The name is also written "臺北".
en: Taipei
cs: Tchaj-pej

note: A city in Taiwan. The name is also written "埔頂".
en: Taoyuan
cs: Tchao-jüan

note: A city in Ukraine: https://en.wikipedia.org/wiki/Berdiansk
en: Berdiansk
cs: Berďansk

en: Berdychiv
cs: Berdyčiv

note: Cherkasy Oblast administrative center: https://en.wikipedia.org/wiki/Cherkasy
en: Cherkasy
cs: Čerkasy

note: Chernihiv Oblast administrative center: https://en.wikipedia.org/wiki/Chernihiv
en: Chernihiv
cs: Černihiv

note: Chernivtsi Oblast administrative center: https://en.wikipedia.org/wiki/Chernivtsi
en: Chernivtsi
cs: Černovice

en: Chornomorsk
cs: Čornomorsk

en: Chortkiv
cs: Čortkiv

en: Chuhuiv
cs: Čuhujiv

note: Donets'k Oblast administrative center
en: Donets'k
cs: Doněck

en: Izium
cs: Izjum

en: Izmail
cs: Izmajil

en: Kalush
cs: Kaluš

en: Kamianets-Podilskyi
cs: Kamenec Podolský

en: Kerch
cs: Kerč

note: Kharkiv Oblast administrative center
en: Kharkiv
cs: Charkov

note: Kherson Oblast administrative center
en: Kherson
cs: Cherson

note: Khmelnytskyi Oblast administrative center
en: Khmel'nitskiy
cs: Chmelnyckyj

en: Kremenchuk
cs: Kremenčuk

note: Kirovohrad Oblast administrative center
en: Kropyvnytskyi
cs: Kropyvnyckyj

en: Kryvyi Rih
cs: Kryvyj Rih

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the old English name. The local name in Ukrainian is "Київ", which transliterates to "Kyiv".
en: Kyiv
cs: Kyjev

note: Lviv Oblast administrative center
en: L'viv
cs: Lvov

note: Luhans'k Oblast administrative center
en: Luhans'k
cs: Luhansk

note: Volyn Oblast administrative center
en: Luts'k
cs: Luck

en: Lysychansk
cs: Lysyčansk

en: Mohyliv-Podilskyi
cs: Mohyliv-Podilskyj

en: Mukachevo
cs: Mukačevo

en: Nizhyn
cs: Nižyn

en: Nova Kakhovka
cs: Nova Kachovka

note: Odesa Oblast administrative center
en: Odesa
cs: Oděsa

en: Oleksandriia
cs: Oleksandrija

en: Pervomaisk
cs: Pervomajsk

en: Shostka
cs: Šostka

en: Sievierodonetsk
cs: Severodoněck

en: Storozhynets
cs: Storožynec

en: Uman'
cs: Umaň

note: Zakarpattia Oblast administrative center
en: Uzhhorod
cs: Užgorod

note: Vinnytsia Oblast administrative center
en: Vinnytsya
cs: Vinnycja

note: Zaporizhzhia Oblast administrative center
en: Zaporizhzhia
cs: Záporoží

en: Zhmerynka
cs: Žmerynka

note: Zhytomyr Oblast administrative center
en: Zhytomyr
cs: Žytomyr

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Castle Donington
cs: Castle Donnington

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
cs: Londýn

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Middle Wallop
cs: Střední Wallop

note: A city in Virginia in the United States
en: Abingdon
cs: Abindgdon

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
cs: Andalúsie

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
cs: Arktická vesnice

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
cs: Mys Canaveral

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
cs: El Dořado

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
cs: Nizozemsko

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
cs: McCoek

note: A city in Alaska in the United States
en: Mekoryuk
cs: Mekorjuk

note: A city in Texas in the United States
en: New Braunfels
cs: New Branfels

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
cs: Niagarské vodopády

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
cs: Sever Las Vegas

note: A city in Arizona in the United States
en: Page
cs: Stránka

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
cs: Palestina

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rome
cs: Řím

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Rome
cs: Řím

note: A city in Oregon in the United States
en: The Dalles
cs: Dalles

note: A city in Illinois in the United States
en: West Chicago
cs: Západní Chicago

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
cs: Whete Plains

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
cs: Ostrov Wake, vojenské letiště Wake Island

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
cs: Taškent

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
cs: Hanoj

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
cs: Ho Či Minovo město
