libgweather - en to fi translation catalogue (421 entries)

en: Coordinated Universal Time (UTC)
fi: Koordinoitu yleisaika (UTC)

en: Africa
fi: Afrikka

[ctx: Region]
en: Antarctica
fi: Antarktis

en: Asia
fi: Aasia

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
fi: Atlantti

en: Australasia and Oceania
fi: Australaasia ja Oseania

en: Central and South America
fi: Keski- ja Etelä-Amerikka

en: Europe
fi: Eurooppa

en: Middle East
fi: Lähi-Itä

en: North America
fi: Pohjois-Amerikka

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
fi: Afganistan

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
fi: Amerikkalainen Samoa

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
fi: Antarktis

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

note: AR - Argentina
en: Argentina
fi: Argentiina

note: AT - Austria
en: Austria
fi: Itävalta

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
fi: Azerbaidžan

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
fi: Bahamasaaret

note: BY - Belarus
en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
fi: Belgia

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

note: BR - Brazil
en: Brazil
fi: Brasilia

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
fi: Brittiläiset neitsytsaaret

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
fi: Kambodža

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
fi: Kamerun

note: CA - Canada
en: Canada
fi: Kanada

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
fi: Kap Verde

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikan tasavalta

note: TD - Chad
en: Chad
fi: Tšad

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
fi: Kiina

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
fi: Joulusaari

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
fi: Kookossaaret

note: KM - Comoros
en: Comoros
fi: Komorit

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
fi: Kongon tasavalta

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
fi: Kongon tasavalta

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
fi: Cookinsaaret

note: HR - Croatia
en: Croatia
fi: Kroatia

note: CU - Cuba
en: Cuba
fi: Kuuba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
fi: Kypros

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
fi: Tsekinmaa

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
fi: Norsunluurannikko

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
fi: Tanska

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

note: EG - Egypt
en: Egypt
fi: Egypti

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

note: EE - Estonia
en: Estonia
fi: Eesti

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
fi: Etiopia

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
fi: Falklandinsaaret (Malvinas)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
fi: Färsaaret

note: FJ - Fiji
en: Fiji
fi: Fidži

note: FI - Finland
en: Finland
fi: Suomi

note: FR - France
en: France
fi: Ranska

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
fi: Ranskan Guayana

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
fi: Ranskalan eteläiset territoriot

note: DE - Germany
en: Germany
fi: Saksa

note: GR - Greece
en: Greece
fi: Kreikka

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
fi: Grönlanti

note: HU - Hungary
en: Hungary
fi: Unkari

note: IS - Iceland
en: Iceland
fi: Islanti

note: IN - India
en: India
fi: Intia

note: IQ - Iraq
en: Iraq
fi: Irak

note: IE - Ireland
en: Ireland
fi: Irlanti

note: IT - Italy
en: Italy
fi: Italia

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
fi: Jamaika

note: JP - Japan
en: Japan
fi: Japani

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
fi: Jordania

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

note: KE - Kenya
en: Kenya
fi: Kenia

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
fi: Kirgisia

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
fi: Libanon

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
fi: Liettua

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
fi: Luxemburg

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
fi: Macao

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
fi: Makedonia

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
fi: Madagaskar

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
fi: Malesia

note: MV - Maldives
en: Maldives
fi: Malediivit

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
fi: Marshallsaaret

note: MX - Mexico
en: Mexico
fi: Meksiko

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
fi: Mikronesia

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
fi: Mosambik

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
fi: Alankomaat

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaari

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
fi: Pohjois-Korea

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

note: NO - Norway
en: Norway
fi: Norja

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
fi: Palestiinalaisten alue

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
fi: Panamá

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
fi: Papua-Uusi-Guinea

note: PH - Philippines
en: Philippines
fi: Filippiinit

note: PL - Poland
en: Poland
fi: Puola

note: PT - Portugal
en: Portugal
fi: Portugali

note: RU - Russian Federation
en: Russia
fi: Venäjä

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
fi: Ruanda

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
fi: Saint Pierre ja Miquelon

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
fi: São Tomé ja Príncipe

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
fi: Seychellit

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
fi: Solomonsaaret

note: ZA - South Africa
en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
fi: Etelä-Korea

note: ES - Spain
en: Spain
fi: Espanja

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
fi: Svalbard ja Jan Mayen

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
fi: Swazimaa

note: SE - Sweden
en: Sweden
fi: Ruotsi

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
fi: Sveitsi

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
fi: Syyria

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
fi: Tadžikistan

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
fi: Tansania

note: TH - Thailand
en: Thailand
fi: Thaimaa

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

note: TR - Turkey
en: Turkey
fi: Turkki

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Caicossaaret

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
fi: Ukraina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet Arabiemiraatit

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
fi: Iso-Britannia

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
fi: Yhdysvallat

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltain pienet erillissaaret

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
fi: Yhdysvaltain pienet erillissaaret

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
fi: Vatikaani

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
fi: Vietnam

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
fi: Wallis ja Futuna

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
fi: Länsi-Sahara

note: YE - Yemen
en: Yemen
fi: Jemen

note: ZM - Zambia
en: Zambia
fi: Sambia

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
fi: Ahvenanmaa

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
fi: Länsi-Kongo

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
fi: Itä-Kongo

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
fi: Palmer Station (Chilen aika)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
fi: Rotheran tutkimusasema

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
fi: Show Station

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
fi: Casey Station (Länsi-Australian aika)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
fi: Dumont d'Urvillen tutkimusasema

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
fi: McMurdon asema (Uuden Seelannin aika)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
fi: Amundsenin-Scottin etelänapa-asema (Uuden Seelannin aika)

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
fi: Itä-Kazakstan

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
fi: Länsi-Kazakstan

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
fi: Itä-Mongolia

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
fi: Länsi-Mongolia

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
fi: Keski-Mongolia

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
fi: Länsi-Grönlanti

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
fi: Itä-Grönlanti

note: The timezone at the Thule US Air Force Base on the west coast of Greenland.
en: Thule AFB
fi: Thulen lentotukikohta

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
fi: Atlantin aika

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
fi: Läntinen aika

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
fi: Keskilännen aika

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
fi: Central-aika (Etelä-Australia)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
fi: Central-aika (Yancowinna, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
fi: Central-aika (pohjois-territorio)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
fi: Itäinen aika (Tasmania)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
fi: Itäinen aika (Victoria)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
fi: Itäinen aika (New South Wales)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
fi: Itäinen aika (Queensland)

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
fi: Länsi-Indonesian aika

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
fi: Keski-Indonesian aika

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
fi: Itä-Indonesian aika

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
fi: Gilbertsaaret

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
fi: Uuden Seelannin aika

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
fi: Chatham-saaret

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
fi: Johnstonatolli (Havaijin aika)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
fi: Midway Atoll (Samoan aika)

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Alagoas and Sergipe. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Alagoas, Sergipe
fi: Alagoas ja Sergipe

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
fi: Fernando De Noranha

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
fi: Brasilian aika

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
fi: Chilen aika

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
fi: Pääsiäissaari

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
fi: Equadorin aika

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
fi: Galapagossaaret

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
fi: Azorit

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
fi: Portugalin aika

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
fi: Kaliningradin aika

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
fi: Moskovan aika

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
fi: Samaran aika

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
fi: Yekaterinburgin aika

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
fi: Omskin aika

note: A Russian time zone, used in the Novosibirsk oblast. The Russian name is "Новосибирское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Novosibirsk Time
fi: Novosibirskin aika

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
fi: Krasnoyarskin aika

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
fi: Irkutskin aika

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
fi: Yakutskin aika

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
fi: Vladivostokin aika

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
fi: Magadanin aika

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
fi: Kamchatkan aika

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
fi: Kanariansaaret

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
fi: Espanjan aika

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
fi: Ceuta ja Melilla

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
fi: Tyynen valtameren aika

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
fi: Vuoristoaika

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
fi: Vuoristoaika, ei kesäaikaa (kaakkois-BC)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
fi: Central-aika

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
fi: Central-aika, ei kesäaikaa (Saskatchewan)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
fi: Itäinen aika

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
fi: Itäinen aika ilman kesäaikaa (Southampton Island)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
fi: Atlantin aika, ei kesäaikaa (itä-Quebec)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
fi: Newfoundlandin aika

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
fi: Havaiji-Aleuttien aika (Aleuttien saaret)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
fi: Havaiji-Aleuttien aika, ei kesäaikaa (Havaiji)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
fi: Alaskan aika

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
fi: Vuoristoaika, ei kesäaikaa (Arizona)

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
fi: Pohjois-territorio

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
fi: Etelä-Australia

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
fi: Länsi-Australia

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
fi: Antwerpen

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
fi: Brüssel, Fleemiläinen ja Walloon Brabant

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
fi: Itä-Flanders

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
fi: Hennegau

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
fi: Luxemburg

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
fi: Río Grande do Sul

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
fi: Brittiläinen Kolumbia

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
fi: Newfoundland ja Labrador

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
fi: Luoteis-territoriot

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
fi: Prinssi Edwardin saari

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
fi: Yukonin territorio

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
fi: Peking

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
fi: Sisä-Mongolia

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
fi: Baijeri

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
fi: Berliini

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
fi: Hampuri

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
fi: Hessen

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
fi: Rheinland-Pfalz

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Andaman and Nicobar Islands
fi: Andamaanit ja Nikobaarit

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Jammu and Kashmir
fi: Jammu ja Kashmir

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: West Bengal
fi: Länsi-Bengali

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
fi: Jukutan

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
fi: Itäinen ja kaakkois-Englanti

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
fi: Koillis-Englanti

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
fi: Luoteis-Englanti

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
fi: Pohjois-Irlanti

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
fi: Skotlanti

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
fi: Etelä- ja lounais-Englanti

note: A state/province/territory in United States
en: California
fi: Kalifornia

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
fi: Illianois

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
fi: Pohjois-Carolina

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
fi: Pohjois-Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
fi: Etelä-Carolina

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
fi: Etelä-Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
fi: Länsi-Virginia

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
fi: Alger

note: A city in Algeria
en: Dar el Beida
fi: Dar El Beida

note: A city in New South Wales in Australia
en: Forest Hill
fi: Forest Sill

note: A city in Austria. One of several cities in Austria called "Aigen".
en: Aigen im Ennstal
fi: Aigen Im Ennstal

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
fi: Antwerpen

note: A city in Liège in Belgium
en: Bierset
fi: Bizerte

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
fi: Brussel

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
fi: Madgalena

note: The capital of Brazil
en: Brasília
fi: Brasilia

note: A city in Mato Grosso do Sul in Brazil
en: Campo Grande
fi: Campo GrandeCampo Grande

note: A city in Minas Gerais in Brazil
en: Montes Claros
fi: Montes Claro

note: A city in Nunavut in Canada
en: Baker Lake
fi: Baker-järvi

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Bay Saint Lawrence
fi: Bay St. Lawrence

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Beaver Harbour
fi: Beaver Harbor

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
fi: Burns-järvi

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caledonia
fi: Kaledonia

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
fi: Karibiansaaret

note: A city in Nunavut in Canada
en: Coral Harbour
fi: Coral Harbor

note: A city in British Columbia in Canada
en: Dease Lake
fi: Deasejärvi

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
fi: Deerjärvi

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
fi: Elliotjärvi

note: A city in Nunavut in Canada
en: Gjoa Haven
fi: Gjoan satama

note: A city in Nunavut in Canada
en: Hall Beach
fi: Harbor Beach

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Hay River
fi: Hayjoki

note: A city in Alberta in Canada
en: High Level
fi: High Leve

note: A city in Quebec in Canada
en: La Baie
fi: La Bai

note: A city in Quebec in Canada
en: Leaf River
fi: Leaft River

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
fi: Mary's Harbor

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
fi: Mount Fores

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
fi: Québec

note: A city in Manitoba in Canada
en: The Pas
fi: Pas

note: A city in Ontario in Canada
en: Upsala
fi: Uppsala

note: A city in Quebec in Canada
en: Valcartier Station
fi: Valcartierin sääasema

note: A city in British Columbia in Canada
en: Winter Harbour
fi: Winter Harbor

[ctx: City in Cayman Islands]
note: The capital of the Cayman Islands
en: George Town
fi: Georgetown

note: A city in Chile
en: Curico
fi: Curica

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
fi: Peking

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
fi: Karlovy Var

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
fi: Praha

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
fi: Köpenhamina

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
fi: Kairo

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
fi: Kuresaari

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
fi: Tallinna

note: A city in Estonia
en: Tartu
fi: Tartto

note: A city in France
en: Chambéry
fi: Chambery

note: A city in France
en: Le Puy
fi: Le Pu

note: A city in France
en: Nice
fi: Nizza

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
fi: Pariisi

note: A city in France
en: Strasbourg
fi: Strasburg

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
fi: Berliini

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
fi: Frankfort

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
fi: Hampuri

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
fi: München

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
fi: Nürnberg

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
fi: Ateena

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
fi: Chrysoupoli

note: A city in Greece
en: Irákleion
fi: Heraklion

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
fi: Tessalonika

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
fi: Reykjavik

note: A city in India. "Calcutta" is the traditional English name. The local name in Bengali is "Kolkata /  কলকাতা".
en: Kolkata
fi: Kalkutta

note: A city in Indonesia
en: Pematang Siantar
fi: Pematangsiantar

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
fi: Bandar Abbas

note: A city in Iran. The name is also written "فسا".
en: Fasa
fi: FAsa

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
fi: Teheran

note: A city in Italy
en: Bologna
fi: Bologne

note: A city in Italy
en: Capri
fi: Kapri

note: A city in Italy
en: Catania
fi: Catatia

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
fi: Firenze

note: A city in Italy
en: Lampedusa
fi: Lampudusa

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
fi: Milano

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
fi: Napoli

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
fi: Rooma

[ctx: Italian city of Siracusa]
note: A city in Italy
en: Syracuse
fi: Syrakusa

note: A city in Japan
en: Hakodate
fi: Hakadate

note: A city in Japan, capital of Hyogo Prefecture
en: Kobe
fi: Kōbe

note: A city in Japan, capital of Yamanashi Prefecture
en: Kofu
fi: Kōfu

note: A city in Japan, capital of Kyoto Prefecture
en: Kyoto
fi: Kioto

note: The capital of Japan
en: Tokyo
fi: Tokio

note: A city in Japan, capital of Kanagawa Prefecture
en: Yokohama
fi: Jokohama

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
fi: Al'Aqabah

note: The capital of Latvia
en: Rīga
fi: Riika

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
fi: Vilna

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
fi: Luxemburg

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
fi: Macao

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: George Town
fi: Georgetown

note: A city in Yucatán in Mexico
en: Chichén-Itzá
fi: Chichen-Itzá

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
fi: Ulan Bator

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
fi: Katmandu

note: A city in New Zealand
en: Auckland
fi: Aucland

note: A city in Norway
en: Kirkenes
fi: Kirkkoniemi

note: A city in Norway
en: Tromsø
fi: Tromssa

note: A city in Palestine
en: Bethlehem
fi: Betlehem

note: A city in Palestine
en: Gaza Strip
fi: Gazan kaista

note: A city in Palestine
en: West Bank
fi: Länsiranta

note: A city in the Philippines
en: Zamboanga City
fi: Zamboanga

note: A city in Poland
en: Gdańsk
fi: Gdansk

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
fi: Varsova

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
fi: Lissabon

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "București".
en: Bucharest
fi: Bukarest

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
fi: Anadyr

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
fi: Arkangeli

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ижевск".
en: Izhevsk
fi: Iževsk

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
fi: Moskova

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
fi: Pietari

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
fi: Stavropol

note: A city in Russia
en: Yaroslavl
fi: Jaroslavl

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Йошкар-Ола".
en: Yoshkar-Ola
fi: Joškar-Ola

note: A city in Saudi Arabia
en: 'Ar'ar
fi: Ar'ar

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dalfa'ah
fi: Dalfa'ah

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
fi: Dammam

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
fi: Taif

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
fi: Mekka

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
fi: Belgrad

note: A city in South Africa
en: Cape Town
fi: Kapkaupunki

note: The capital of South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "서울".
en: Seoul
fi: Soul

note: A city in Spain
en: Los Baldíos
fi: Los Labdíos

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Seville
fi: Sevilla

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
fi: Khartum

note: A city in Sweden
en: Kiruna
fi: Kiiruna

note: A city in Sweden
en: Luleå
fi: Luulaja

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
fi: Tukholma

note: A city in Sweden
en: Umeå
fi: Uumaja

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
fi: Geneve

note: A city in Switzerland
en: St. Moritz
fi: Sankt Moritz

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
fi: Damaskos

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
fi: Dar Es Salaam

note: A city in Tanzania
en: Zanzibar
fi: Sansibar

note: A city in Thailand
en: Mae Hong Son
fi: Mae Hong So

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
fi: Tunisia

note: A city in Turkey
en: Eskisehir
fi: Eshisehir

en: Boryspil'
fi: Boryspil

note: Cherkasy Oblast administrative center: https://en.wikipedia.org/wiki/Cherkasy
en: Cherkasy
fi: Chrekasy

en: Chortkiv
fi: Tšortkiv

en: Chuhuiv
fi: Tšuhujiv

en: Kalush
fi: Kaluš

en: Kerch
fi: Kertš

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the old English name. The local name in Ukrainian is "Київ", which transliterates to "Kyiv".
en: Kyiv
fi: Kiova

en: Lysychansk
fi: Lysytšansk

en: Mukachevo
fi: Mukatševo

en: Nizhyn
fi: Nižyn

note: Poltava Oblast administrative center
en: Poltava
fi: Pultava

en: Shostka
fi: Šostka

note: Zaporizhzhia Oblast administrative center
en: Zaporizhzhia
fi: Zaporižžja

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
fi: Al Fuhayrah

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
fi: Farborough

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
fi: Lontoo

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
fi: Arktinen kylä

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
fi: Bellavue

note: A city in Alaska in the United States
en: Bettles
fi: Bettlesw

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
fi: Bismark

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
fi: Karibia

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
fi: Cedar Rabids

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
fi: Chanherlain

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
fi: Chesepeake

note: A city in Minnesota in the United States
en: Crane Lake
fi: Cranejärvi

note: A city in New York in the United States
en: Dansville
fi: Dasnville

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
fi: Eaglejoki

note: A city in Utah in the United States
en: Hanksville
fi: Hanskville

note: A city in South Carolina in the United States
en: Hilton Head Island
fi: Hiltonin pääsaari

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
fi: Hollanti

note: A city in Michigan in the United States
en: Mackinac Island
fi: Mackinacsaari

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
fi: Martinsvill

note: A city in North Carolina in the United States
en: Mount Airy
fi: Mount Air

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
fi: Niagaran putoukset

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
fi: Pohjois-Platte

note: A city in Florida in the United States
en: Ormond Beach
fi: Ormondin Beach

note: A city in Kansas in the United States
en: Overland Park
fi: Overlandin Park

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
fi: Palestiina

note: A city in California in the United States
en: South Lake Tahoe
fi: Eteläinen Lake Tahoe

note: A city in Oregon in the United States
en: The Dalles
fi: Dalles

note: A city in Florida in the United States
en: The Villages
fi: Villages

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
fi: Wake Islandin armeijan lentokenttä

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
fi: Samarkand

note: A city in Venezuela
en: Guanare
fi: Guanere

note: A city in Yemen
en: 'Adan
fi: Adan

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
fi: Ataq

note: A city in the Åland Islands. The local name in Finnish is "Maarianhamina".
en: Mariehamn
fi: Maarianhamina
