libgweather-locations - en to it translation catalogue (613 entries)

note: TRANSLATORS: This is the designation for the last (most west) timezone on Earth https://en.wikipedia.org/wiki/Anywhere_on_Earth
en: Anywhere on Earth (AoE)
it: Ovunque sulla Terra (AoE)

en: Coordinated Universal Time (UTC)
it: Tempo coordinato universale (UTC)

[ctx: Region]
en: Antarctica
it: Antartide

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
it: Atlantico

en: Australasia and Oceania
it: Australasia e Oceania

en: Central and South America
it: America centrale e meridionale

en: Europe
it: Europa

en: Middle East
it: Medio oriente

en: North America
it: America settentrionale

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
it: Samoa Americane

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
it: Antartide

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

note: BY - Belarus
en: Belarus
it: Bielorussia

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
it: Belgio

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia ed Erzegovina

note: BR - Brazil
en: Brazil
it: Brasile

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio Britannico dell'Oceano Indiano

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
it: Isole Vergini Britanniche

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
it: Cambogia

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
it: Camerun

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
it: Capo Verde

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

note: TD - Chad
en: Chad
it: Ciad

note: CL - Chile
en: Chile
it: Cile

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
it: Cina

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
it: Isola di Natale

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos (Keeling)

note: KM - Comoros
en: Comoros
it: Comore

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
it: Congo, Repubblica Democratica del

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
it: Congo, Repubblica del

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
it: Isole Cook

note: HR - Croatia
en: Croatia
it: Croazia

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
it: Cipro

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
it: Danimarca

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
it: Gibuti

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

note: EG - Egypt
en: Egypt
it: Egitto

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
it: Etiopia

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvine)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
it: Isole Faroe

note: FJ - Fiji
en: Fiji
it: Figi

note: FI - Finland
en: Finland
it: Finlandia

note: FR - France
en: France
it: Francia

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
it: Guiana Francese

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
it: Polinesia Francese

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
it: Territori Australi Francesi

note: DE - Germany
en: Germany
it: Germania

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
it: Gibilterra

note: GR - Greece
en: Greece
it: Grecia

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
it: Groenlandia

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
it: Guadalupa

note: GY - Guyana
en: Guyana
it: Guiana

note: HU - Hungary
en: Hungary
it: Ungheria

note: IS - Iceland
en: Iceland
it: Islanda

note: IE - Ireland
en: Ireland
it: Irlanda

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
it: Isola di Man

note: IL - Israel
en: Israel
it: Israele

note: IT - Italy
en: Italy
it: Italia

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
it: Giamaica

note: JP - Japan
en: Japan
it: Giappone

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
it: Giordania

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
it: Kazakistan

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

note: LV - Latvia
en: Latvia
it: Lettonia

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
it: Libano

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
it: Libia

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
it: Lituania

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
it: Lussemburgo

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
it: Macao

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
it: Malesia

note: MV - Maldives
en: Maldives
it: Maldive

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
it: Martinica

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
it: Maiotta

note: MX - Mexico
en: Mexico
it: Messico

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
it: Micronesia, Stati Federati di

note: MD - Moldova
en: Moldova
it: Moldavia

note: MA - Morocco
en: Morocco
it: Marocco

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
it: Mozambico

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
it: Birmania

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
it: Paesi Bassi

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
it: Antille Olandesi

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
it: Corea del Nord

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

note: NO - Norway
en: Norway
it: Norvegia

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
it: Territori palestinesi

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
it: Perù

note: PH - Philippines
en: Philippines
it: Filippine

note: PL - Poland
en: Poland
it: Polonia

note: PT - Portugal
en: Portugal
it: Portogallo

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean.
en: Puerto Rico
it: Porto Rico

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
it: Ruanda

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
it: La Riunione

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
it: Sant'Elena

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
it: Saint-Martin

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint-Pierre e Miquelon

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint-Vincent e Grenadine

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
it: São Tomé e Príncipe

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
it: Slovacchia

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

note: ZA - South Africa
en: South Africa
it: Sudafrica

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e le Isole Sandwich Australi

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
it: Corea del Sud

note: ES - Spain
en: Spain
it: Spagna

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

note: SE - Sweden
en: Sweden
it: Svezia

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
it: Svizzera

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
it: Siria

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
it: Tagikistan

note: TH - Thailand
en: Thailand
it: Thailandia

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
it: Timor Leste

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

note: TR - Turkey
en: Turkey
it: Turchia

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
it: Isole Turks e Caicos

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
it: Ucraina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
it: Regno Unito

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
it: Stati Uniti d'America

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole Minori Esterne degli Stati Uniti d'America

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
it: Isole Vergini degli Stati Uniti

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
it: Città del Vaticano

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
it: Vietnam

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
it: Isole Åland

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
it: Congo occidentale

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
it: Congo orientale

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
it: Stazione Palmer (ora del Cile)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
it: Stazione di ricerca Rothera

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
it: Stazione Showa

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
it: Stazione Mawson

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
it: Stazione Vostok

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
it: Stazione Davis

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
it: Stazione Casey (ora dell'Australia occidentale)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
it: Stazione Dumont d'Urville

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
it: Stazione McMurdo (ora della Nuova Zelanda)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
it: Stazione del Polo Sud Amundsen-Scott (ora della Nuova Zelanda)

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
it: Kazakistan orientale

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
it: Kazakistan occidentale

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
it: Mongolia orientale

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
it: Mongolia occidentale

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
it: Mongolia centrale

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
it: Groenlandia occidentale

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
it: Groenlandia orientale

note: The timezone at the Thule US Air Force Base on the west coast of Greenland.
en: Thule AFB
it: Base aerea Thule

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
it: Ora dell'Atlantico

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
it: Fuso orario occidentale

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
it: Fuso orario centro-occidentale

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
it: Fuso orario centrale (Australia meridionale)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
it: Fuso orario centrale (Yancowinna, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
it: Fuso orario centrale (Territorio del Nord)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
it: Fuso orario orientale (Tasmania)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
it: Fuso orario orientale (Victoria)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
it: Fuso orario orientale (Nuovo Galles del Sud)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
it: Fuso orario orientale (Queensland)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
it: Isola di Lord Howe

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
it: Tahiti / Isole della Società

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
it: Isole Marchesi

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
it: Isole Gambier

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
it: Ora dell'Indonesia occidentale

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
it: Ora dell'Indonesia centrale

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
it: Ora dell'Indonesia orientale

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
it: Isole Gilbert

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
it: Isole della Fenice

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
it: Isole della Linea

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
it: Nuova Zelanda continentale

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
it: Isole Chatham

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
it: Atollo Johnston (ora delle Hawaii)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
it: Atollo di Midway (ora delle Samoa)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
it: Isola di Wake

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
it: Amapá / Pará orientale

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso do Sul. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso do Sul
it: Mato Grosso del Sud

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
it: Amazonas occidentale

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, and Rio Grande do Norte. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande do Norte
it: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande del Nord

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
it: Amazonas orientale

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
it: Pará occidentale, Rondônia

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
it: Ora di Brasilia

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
it: Cile continentale

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
it: Isola di Pasqua

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
it: Ecuador continentale

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
it: Isole Galapagos

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
it: Azzorre

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
it: Portogallo continentale

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
it: Ora di Kaliningrad

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
it: Ora di Mosca

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
it: Ora di Samara

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
it: Ora di Ekaterinburg

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
it: Ora di Omsk

note: A Russian time zone, used in the Novosibirsk oblast. The Russian name is "Новосибирское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Novosibirsk Time
it: Ora di Novosibirsk

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
it: Ora di Krasnojarsk

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
it: Ora di Irkutsk

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
it: Ora di Yakutsk

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
it: Ora di Vladivostok

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
it: Ora di Magadan

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
it: Ora della Kamčatka

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
it: Isole Canarie

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
it: Spagna continentale

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
it: Ceuta e Melilla

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
it: Ora del Pacifico

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
it: Ora delle Montagne

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
it: Ora delle Montagne, senza ora legale (BC nord-orientale)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
it: Ora centrale

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
it: Ora centrale, senza ora legale (Saskatchewan)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
it: Ora orientale

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
it: Ora orientale, senza ora legale (Southampton Island, ecc)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
it: Ora dell'Atlantico, senza ora legale (Quebec orientale)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
it: Ora di Newfoundland

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
it: Ora delle Hawaii-Aleutine (Isole Aleutine)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
it: Ora delle Hawaii-Aleutine, senza ora legale (Hawaii)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
it: Ora dell'Alaska

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
it: Ora delle montagne, senza ora legale (Arizona)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
it: Territorio della Capitale Australiana

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
it: Nuovo Galles del Sud

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
it: Territorio del Nord

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
it: Australia Meridionale

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
it: Australia Occidentale

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
it: Anversa

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
it: Bruxelles, Brabante Fiammingo e Vallone

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
it: Fiandre Orientali

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
it: Annonia

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
it: Limburgo

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
it: Liegi

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
it: Lussemburgo

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
it: Fiandre Occidentali

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso do Sul
it: Mato Grosso del Sud

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Norte
it: Rio Grande del Nord

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
it: Rio Grande del Sud

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: São Paulo
it: San Paolo

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
it: Columbia Britannica

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
it: Nuovo Brunswick

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
it: Terranova e Labrador

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
it: Territori del Nord-Ovest

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
it: Nuova Scozia

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
it: Isola del Principe Edoardo

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
it: Québec

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
it: Yukon

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
it: Pechino

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
it: Mongolia Interna

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
it: Baviera

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
it: Berlino

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
it: Brandeburgo

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
it: Brema

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
it: Amburgo

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
it: Assia

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
it: Bassa Sassonia

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
it: Meclemburgo-Pomerania Anteriore

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
it: Renania Settentrionale-Vestfalia

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
it: Renania-Palatinato

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
it: Sassonia

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
it: Sassonia-Anhalt

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
it: Turingia

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Andaman and Nicobar Islands
it: Andamane e Nicobare

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Dadra and Nagar Haveli and Daman and Diu
it: Dadra e Nagar Haveli e Daman e Diu

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Jammu and Kashmir
it: Jammu e Kashmir

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: West Bengal
it: Bengala Occidentale

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California
it: Bassa California

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California Sur
it: Bassa California del Sud

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Distrito Federal
it: Distretto Federale

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
it: Messico

note: Ukraine Autonomous Republic of Crimea
en: Autonomous Republic of Crimea
it: Repubblica autonoma di Crimea

note: Ukraine Cherkasy Oblast (region/province)
en: Cherkasy Oblast
it: Oblast' di Čerkasy

note: Ukraine Chernihiv Oblast (region/province)
en: Chernihiv Oblast
it: Oblast' di Černihiv

note: Ukraine Chernivtsi Oblast (region/province)
en: Chernivtsi Oblast
it: Oblast' di Černivci

note: Ukraine Dnipropetrovsk Oblast (region/province)
en: Dnipropetrovsk Oblast
it: Oblast' di Dnipropetrovs'k

note: Ukraine Donets'k Oblast (region/province)
en: Donets'k Oblast
it: Oblast' di Donec'k

note: Ukraine Ivano-Frankivs'k Oblast (region/province)
en: Ivano-Frankivsk Oblast
it: Oblast' di Ivano-Frankivs'k

note: Ukraine Kharkiv Oblast (region/province)
en: Kharkiv Oblast
it: Oblast' di Charkiv

note: Ukraine Kherson Oblast (region/province)
en: Kherson Oblast
it: Oblast' di Cherson

note: Ukraine Khmelnytskyi Oblast (region/province)
en: Khmelnytskyi Oblast
it: Oblast' di Chmel'nyc'kyj

note: Ukraine Kirovohrad Oblast (region/province)
en: Kirovohrad Oblast
it: Oblast' di Kirovohrad

note: Kyiv City
en: Kyiv City
it: Città di Kiev

note: Ukraine Kyiv Oblast (region/province)
en: Kyiv Oblast
it: Oblast' di Kiev

note: Ukraine Luhans'k Oblast (region/province)
en: Luhansk Oblast
it: Oblast' di Luhans'k

note: Ukraine L'viv Oblast (region/province)
en: Lviv Oblast
it: Oblast' di Leopoli

note: Ukraine Mykolaiv Oblast (region/province)
en: Mykolaiv Oblast
it: Oblast' di Mykolaïv

note: Ukraine Odesa Oblast (region/province)
en: Odesa Oblast
it: Oblast' di Odessa

note: Ukraine Poltava Oblast (region/province)
en: Poltava Oblast
it: Oblast' di Poltava

note: Ukraine Rivne Oblast (region/province)
en: Rivne Oblast
it: Oblast' di Rivne

note: Ukraine Sevastopol Municipality
en: Sevastopol Municipality
it: Città di Sebastopoli

note: Ukraine Sumy Oblast (region/province)
en: Sumy Oblast
it: Oblast' di Sumy

note: Ukraine Ternopil' Oblast (region/province)
en: Ternopil Oblast
it: Oblast' di Ternopil'

note: Ukraine Vinnytsia Oblast (region/province)
en: Vinnytsia Oblast
it: Oblast' di Vinnycja

note: Ukraine Volyn' Oblast (region/province)
en: Volyn Oblast
it: Oblast' di Volinia

note: Ukraine Zakarpattia Oblast (region/province)
en: Zakarpattia Oblast
it: Oblast' della Transcarpazia

note: Ukraine Zaporizhzhia Oblast (region/province)
en: Zaporizhzhia Oblast
it: Oblast' di Zaporižžja

note: Ukraine Zhytomyr Oblast (region/province)
en: Zhytomyr Oblast
it: Oblast' di Žytomyr

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
it: Est e Sud Est dell'Inghilterra

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
it: Nord Est dell'Inghilterra

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
it: Nord Ovest dell'Inghilterra

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
it: Irlanda del Nord

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
it: Scozia

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
it: Sud e Sud Ovest dell'Inghilterra

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
it: Galles

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
it: Distretto di Columbia

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
it: Nuovo Messico

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
it: Carolina del Nord

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
it: Dakota del Nord

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
it: Carolina del Sud

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
it: Dakota del Sud

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
it: Virginia Occidentale

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
it: Algeri

note: A city in Algeria
en: Bechar
it: Béchar

note: A city in Algeria
en: Bejaia
it: Béjaïa

note: A city in Algeria
en: Constantine
it: Costantina

note: A city in Algeria
en: Dar el Beida
it: Dar El Beïda

note: A city in Algeria
en: El Golea
it: Al-Mani'a

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
it: Ghardaïa

note: A city in Algeria
en: I-n-Amenas
it: In Aménas

note: A city in Algeria
en: I-n-Salah
it: In Salah

note: A city in Algeria
en: Oran
it: Orano

note: A city in Algeria
en: Setif
it: Sétif

en: Amundsen-Scott South Pole Station
it: Stazione del Polo Sud Amundsen-Scott

note: A city in Argentina
en: Río Gallegos
it: Rio Gallegos

note: A city in Argentina
en: Río Grande
it: Rio Grande

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
it: Erevan

note: A city in Austria
en: Salzburg
it: Salisburgo

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
it: Al Manamah

note: A city in Belarus
en: Mahilyow
it: Mahilëŭ

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
it: Anversa

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
it: Bruxelles

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Concepción
it: Concepcion

note: A city in Botswana
en: Selebi-Phikwe
it: Selebi Phikwe

note: The capital of Brazil
en: Brasília
it: Brasilia

note: A city in Goiás in Brazil
en: Goiânia
it: Goiania

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Guaratinguetá
it: Guaratingueta

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
it: San Paolo

note: A city in Bulgaria
en: Gorna Oryakhovitsa
it: Gorna Oryahovitza

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
it: Yaoundé

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Délįne
it: Déline

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Apica
it: Mont Apica

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
it: Montréal

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
it: Québec

note: A city in Alberta in Canada
en: Slave Lake
it: Lago Slave

note: A city in Chile
en: Valparaíso
it: Valparaiso

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
it: Pechino

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
it: Nanchino

note: The capital of Colombia
en: Bogotá
it: Bogotà

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
it: Ragusa (Dubrovnik)

note: A city in Croatia
en: Jelovice
it: Gelovizza

note: A city in Croatia
en: Rijeka
it: Fiume

note: A city in Croatia
en: Split
it: Spalato

note: A city in Croatia
en: Zadar
it: Zara

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
it: Zagabria

note: A city in Cuba
en: Camagüey
it: Camaguey

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
it: L'Avana

note: A city in Cuba
en: Santiago de Cuba
it: Santiago di Cuba

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
it: Praga

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
it: Gibuti

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
it: Al Arish

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
it: Alessandria

note: A city in Egypt
en: Aswan
it: Assuan

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
it: Il Cairo

note: A city in Egypt
en: Sharm ash Shaykh
it: Sharm el-Sheikh

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
it: Rovanieio

note: A city in France
en: Lille
it: Lilla

note: A city in France
en: Lyon
it: Lione

note: A city in France
en: Marseille
it: Marsiglia

note: A city in France
en: Nice
it: Nizza

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
it: Parigi

note: A city in France
en: Strasbourg
it: Strasburgo

note: A city in France
en: Toulouse
it: Tolosa

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
it: Caienna

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Aachen
it: Aquisgrana

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
it: Augusta

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
it: Berlino

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
it: Brema

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
it: Dresda

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
it: Francoforte

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Freiburg im Breisgau
it: Friburgo in Brisgovia

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
it: Amburgo

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Koblenz
it: Coblenza

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
it: Lipsia

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Mainz
it: Magonza

note: A city in Hesse in Germany
en: Marburg
it: Marburgo

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
it: Monaco

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
it: Norimberga

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
it: Stoccarda

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
it: Gibilterra

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
it: Alessandropoli

note: A city in Greece
en: Andravída
it: Andravida

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
it: Atene

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
it: Chrysoupoli

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
it: Chio

note: A city in Greece
en: Elefsís
it: Eleusi

note: A city in Greece
en: Irákleion
it: Candia

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
it: Kalamata

note: A city in Greece
en: Karpásion
it: Karpasion

note: A city in Greece
en: Katomérion
it: Katomeri

note: A city in Greece
en: Kárpathos
it: Karpathos

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
it: Corfù

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
it: Kithira

note: A city in Greece
en: Lárisa
it: Larissa

note: A city in Greece
en: Monólithos
it: Monolithos

note: A city in Greece
en: Mytilíni
it: Mitilene

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
it: Mykonos

note: A city in Greece
en: Náxos
it: Naxos

note: A city in Greece
en: Skíathos
it: Sciato

note: A city in Greece
en: Soúda
it: Suda

note: A city in Greece
en: Sámos
it: Samo

note: A city in Greece
en: Tanágra
it: Tanagra

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
it: Tessalonica

note: A city in Greece
en: Zákynthos
it: Zacinto

note: A city in Greece
en: Áno Síros
it: Ano Siros

note: A city in Greece
en: Áraxos
it: Araxos

note: A city in Greece
en: Áyios Athanásios
it: Agios Athanasios

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
it: Nuuk

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Ilulissat".
en: Jakobshavn
it: Ilulissat

note: A city in India. "Calcutta" is the traditional English name. The local name in Bengali is "Kolkata /  কলকাতা".
en: Kolkata
it: Calcutta

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
it: Nuova Delhi

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
it: Giacarta

note: A city in Iran
en: Abadeh
it: Abadan

note: A city in Iran. The name is also written "اهواز".
en: Ahvaz
it: Ahwaz

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
it: Bandar-e 'Abbass

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
it: Teheran

en: Dublin
it: Dublino

note: A city in Israel
en: Jerusalem
it: Gerusalemme

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
it: Firenze

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
it: Genova

[ctx: Italian city of Livorno]
note: A city in Italy
en: Leghorn
it: Livorno

[ctx: Italian city of Mantova]
note: A city in Italy
en: Mantua
it: Mantova

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
it: Milano

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
it: Napoli

[ctx: Italian city of Padova]
note: A city in Italy
en: Padua
it: Padova

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
it: Roma

note: A city in Italy
en: San Stèfano
it: San Stefano

[ctx: Italian city of Siracusa]
note: A city in Italy
en: Syracuse
it: Siracusa

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
it: Torino

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
it: Venezia

note: A city in Italy
en: Àrbatax
it: Arbatax

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
it: Aqaba

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Karaganda".
en: Qaraghandy
it: Karaganda

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
it: Šymkent

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
it: Biškek

note: A city in Osh state, Kyrgyzstan
en: Osh
it: Oš

note: The capital of Latvia
en: Rīga
it: Riga

note: A city in Libya
en: Baninah
it: Benina

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
it: Lussemburgo

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
it: Macao

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
it: Malé

note: The capital of Malta
en: Valletta
it: La Valletta

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
it: Città del Messico

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
it: Ulan Bator

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
it: Tangeri

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
it: Yangon

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
it: Groninga

note: A city in the Netherlands. Official Dutch: 's-Gravenhage Colloquial Dutch: Den Haag
en: The Hague
it: L'Aia

note: A city in Palestine
en: Bethlehem
it: Betlemme

note: A city in Palestine
en: Gaza Strip
it: Striscia di Gaza

note: A city in Palestine
en: West Bank
it: Cisgiordania

note: The capital of Panama
en: Panamá
it: Panama

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
it: Asuncion

note: A city in Peru
en: Andahuaylas
it: Andahuayla

note: A city in Peru
en: Cusco
it: Cuzco

note: A city in Poland
en: Gdańsk
it: Danzica

note: A city in Poland
en: Kraków
it: Cracovia

note: A city in Poland
en: Lublin
it: Lublino

note: A city in Poland
en: Szczecin
it: Stettino

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
it: Varsavia

note: A city in Poland
en: Wrocław
it: Breslavia

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
it: Lisbona

note: A city in Portugal
en: Ovar
it: Ovda

note: A city in Portugal
en: Água de Pena
it: Agua de Pena

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "București".
en: Bucharest
it: Bucarest

note: A county capital in Romania
en: Constanța
it: Costanza

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
it: Arcangelo

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
it: Astrachan'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Благовещенск".
en: Blagoveschensk
it: Blagoveščensk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
it: Brjansk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чебоксары".
en: Cheboksary
it: Čeboksary

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
it: Čeljabinsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
it: Čita

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
it: Čul'man

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
it: Ėngel's

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
it: Chabarovsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
it: Chanty-Mansijsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
it: Krasnojarsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
it: Mineral'nye Vody

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
it: Mirnyj

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
it: Mosca

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
it: Nal'čik

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
it: Nižnevartovsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижний Новгород".
en: Nizhny Novgorod
it: Nižnij Novgorod

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
it: Novokuzneck

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm
it: Perm'

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Рязань".
en: Ryazan'
it: Rjazan'

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
it: San Pietroburgo

note: A city in Russia
en: Tyumen
it: Tijumen'

note: A city in Russia
en: Udachnyy
it: Udačnyj

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
it: Ul'janovsk

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
it: Ulan-Udė

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
it: Velikie Luki

note: A city in Russia
en: Voronezh
it: Voronež

note: A city in Russia
en: Yakutsk
it: Jakutsk

note: A city in Russia
en: Yaroslavl
it: Jaroslavl'

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
it: Ekaterinburg

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Йошкар-Ола".
en: Yoshkar-Ola
it: Jočkar-Ola

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
it: Yužno-Sachalinsk

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dalfa'ah
it: Al Dalfa'ah

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dammam
it: Al Dammam

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
it: Ta'if

note: A city in Saudi Arabia
en: Jiddah
it: Gedda

note: A city in Saudi Arabia
en: Jizan
it: Gizan

note: A city in Saudi Arabia
en: Khamis Mushayt
it: Khamis Mushait

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
it: Riyad

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
it: Belgrado

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
it: Lubiana

note: A city in South Africa
en: Cape Town
it: Città del Capo

note: The capital of South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "서울".
en: Seoul
it: Seul

note: A city in Spain
en: A Coruña
it: La Coruña

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
it: Barcellona

note: A city in Spain
en: Cádiz
it: Cadice

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Córdoba
it: Cordoba

note: A city in Spain
en: Fuenterrabía
it: Fuenterrabia

note: A city in Spain
en: Gerona
it: Girona

note: A city in Spain
en: Güime
it: Guime

note: A city in Spain
en: Málaga
it: Malaga

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Seville
it: Siviglia

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Zaragoza
it: Saragozza

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
it: Khartum

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
it: Stoccolma

note: A city in Switzerland
en: Basel
it: Basilea

note: The capital of Switzerland
en: Bern
it: Berna

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
it: Ginevra

note: A city in Switzerland
en: Lausanne
it: Losanna

note: A city in Switzerland
en: Sankt Gallen
it: San Gallo

note: A city in Switzerland
en: Zürich
it: Zurigo

note: A city in Syria
en: Al Qamishli
it: Qamishli

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
it: Damasco

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
it: Dar Es Salaam

note: A city in Tunisia
en: Bizerte
it: Biserta

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
it: Tunisi

note: A city in Turkey
en: Antakya
it: Antalya

note: A city in Turkey
en: Izmir
it: Smirne

note: A city in Ukraine: https://en.wikipedia.org/wiki/Berdiansk
en: Berdiansk
it: Berdjans'k

en: Berdychiv
it: Berdyčiv

note: Cherkasy Oblast administrative center: https://en.wikipedia.org/wiki/Cherkasy
en: Cherkasy
it: Čerkasy

note: Chernihiv Oblast administrative center: https://en.wikipedia.org/wiki/Chernihiv
en: Chernihiv
it: Černihiv

note: Chernivtsi Oblast administrative center: https://en.wikipedia.org/wiki/Chernivtsi
en: Chernivtsi
it: Černivci

en: Chornomorsk
it: Čornomors'k

en: Chortkiv
it: Čortkiv

en: Chuhuiv
it: Čuhuïv

note: Donets'k Oblast administrative center
en: Donets'k
it: Donec'k

en: Izium
it: Izjum

en: Izmail
it: Ismail

en: Kalush
it: Kaluš

en: Kamianets-Podilskyi
it: Kam"janec'-Podil's'kyj

en: Kerch
it: Kerč'

note: Kharkiv Oblast administrative center
en: Kharkiv
it: Charkiv

note: Kherson Oblast administrative center
en: Kherson
it: Cherson

note: Khmelnytskyi Oblast administrative center
en: Khmel'nitskiy
it: Chmel'nyc'kyj

en: Kovel
it: Kovel'

en: Kremenchuk
it: Kremenčuk

note: Kirovohrad Oblast administrative center
en: Kropyvnytskyi
it: Kropyvnyc'kyj

en: Kryvyi Rih
it: Kryvyj Rih

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the old English name. The local name in Ukrainian is "Київ", which transliterates to "Kyiv".
en: Kyiv
it: Kiev

note: Lviv Oblast administrative center
en: L'viv
it: Leopoli

note: Volyn Oblast administrative center
en: Luts'k
it: Luc'k

en: Lysychansk
it: Lysyčans'k

en: Mariupol
it: Mariupol'

note: A city in Ukraine: https://en.wikipedia.org/wiki/Melitopol
en: Melitopol
it: Melitopol'

en: Mohyliv-Podilskyi
it: Mohyliv-Podil's'kyj

en: Mukachevo
it: Mukačevo

note: Mykolaiv Oblast administrative center
en: Mykolayiv
it: Mykolaïv

en: Nizhyn
it: Nižyn

en: Nova Kakhovka
it: Nova Kachovka

note: Odesa Oblast administrative center
en: Odesa
it: Odessa

en: Oleksandriia
it: Oleksandrija

en: Pervomaisk
it: Pervomajs'k

en: Sevastopol
it: Sebastopoli

en: Shostka
it: Šostka

en: Sievierodonetsk
it: Sjeverodonec'k

note: Capital of Autonomous Republic of Crimea
en: Simferopol'
it: Sinferopoli

en: Storozhynets
it: Storožynec'

en: Stryi
it: Stryj

note: Ternopil' Oblast administrative center
en: Ternopil
it: Ternopil'

note: Zakarpattia Oblast administrative center
en: Uzhhorod
it: Užhorod

note: Vinnytsia Oblast administrative center
en: Vinnytsya
it: Vinnycja

note: Zaporizhzhia Oblast administrative center
en: Zaporizhzhia
it: Zaporižžja

en: Zhmerynka
it: Žmerynka

note: Zhytomyr Oblast administrative center
en: Zhytomyr
it: Žytomyr

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
it: Al Ain

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
it: Edimburgo

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
it: Londra

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
it: Andalisia

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
it: Baltimora

note: A city in Illinois in the United States
en: DeKalb
it: De Kalb

note: A city in Louisiana in the United States
en: DeRidder
it: De Ridder

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
it: La Grange

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
it: Lago Charles

note: A city in Alaska in the United States
en: Lake Minchumina
it: Lago Minchumina

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
it: Mosca

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
it: Palestina

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
it: Rapida City

note: A city in Hawaii in the United States
en: Wahiawā
it: Wahiawa

note: A city in Hawaii in the United States
en: Waiki‘i
it: Waiki'i

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
it: Isola di Wake, base aerea militare dell'isola di Wake

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
it: Samarcanda

note: A city in Venezuela
en: El Vigía
it: El Vigia

note: A city in Venezuela
en: Güiria
it: Guiria

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
it: Ho Chi Minh

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
it: Ataq

note: A city in Yemen
en: Ma'rib
it: Marib

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
it: Sana'a
