libgweather master - en to kk translation catalogue (2189 entries)

note: TRANSLATORS: This is the designation for the last (most west) timezone on Earth https://en.wikipedia.org/wiki/Anywhere_on_Earth
en: Anywhere on Earth (AoE)
kk: Жердің кез келген жерінде (AoE)

en: Coordinated Universal Time (UTC)
kk: Үйлестірілген әмбебап уақыт (UTC)

en: Africa
kk: Африка

[ctx: Region]
en: Antarctica
kk: Антарктида

en: Asia
kk: Азия

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
kk: Атлант мұхиты

en: Australasia and Oceania
kk: Австралия және Океания

en: Central and South America
kk: Орталық және Оңтүстік Америка

en: Europe
kk: Еуропа

en: Middle East
kk: Таяу Шығыс

en: North America
kk: Солтүстік Америка

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
kk: Ауғанстан

note: AL - Albania
en: Albania
kk: Албания

note: DZ - Algeria
en: Algeria
kk: Алжир

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
kk: Шығыс Самоа (АҚШ)

note: AD - Andorra
en: Andorra
kk: Андорра

note: AO - Angola
en: Angola
kk: Ангола

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
kk: Ангилья

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
kk: Антарктида

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
kk: Антигуа және Барбуда

note: AR - Argentina
en: Argentina
kk: Аргентина

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
kk: Армения

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
kk: Аруба аралдары

note: AU - Australia
en: Australia
kk: Австралия

note: AT - Austria
en: Austria
kk: Австрия

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
kk: Әзірбайжан

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
kk: Багам аралдары

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
kk: Бахрейн

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
kk: Бангладеш

note: BB - Barbados
en: Barbados
kk: Барбадос

note: BY - Belarus
en: Belarus
kk: Беларусь

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
kk: Бельгия

note: BZ - Belize
en: Belize
kk: Белиз

note: BJ - Benin
en: Benin
kk: Бенин

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
kk: Бермуд аралдары

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
kk: Бутан

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
kk: Боливия

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
kk: Босния және Герцеговина

note: BW - Botswana
en: Botswana
kk: Ботсвана

note: BR - Brazil
en: Brazil
kk: Бразилия

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
kk: Үнді Мұхитындағы Ұлыбритания Аймағы

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
kk: Виргин аралдары, Ұлыбритания

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
kk: Бруней

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
kk: Болгария

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
kk: Буркина-Фасо

note: BI - Burundi
en: Burundi
kk: Бурунди

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
kk: Камбоджа

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
kk: Камерун

note: CA - Canada
en: Canada
kk: Канада

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
kk: Кабо-Верде

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
kk: Кайман аралдары

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
kk: Орталық Африка Республикасы

note: TD - Chad
en: Chad
kk: Чад

note: CL - Chile
en: Chile
kk: Чили

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
kk: Қытай

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
kk: Рождество аралы

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
kk: Кокос аралдары

note: CO - Colombia
en: Colombia
kk: Колумбия

note: KM - Comoros
en: Comoros
kk: Комор аралдары

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
kk: Конго Демократиялық Республикасы

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
kk: Конго Республикасы

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
kk: Кук аралдары

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
kk: Коста-Рика

note: HR - Croatia
en: Croatia
kk: Хорватия

note: CU - Cuba
en: Cuba
kk: Куба

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
kk: Кипр

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
kk: Чехия

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
kk: Кот д'Ивуар

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
kk: Дания

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
kk: Джибути

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
kk: Доминика

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
kk: Доминикан Республикасы

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
kk: Эквадор

note: EG - Egypt
en: Egypt
kk: Мысыр

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
kk: Сальвадор

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
kk: Экваториалдық Гвинея

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
kk: Эритрея

note: EE - Estonia
en: Estonia
kk: Эстония

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
kk: Эфиопия

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
kk: Фолкленд (Мальвин) аралдары

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
kk: Фарер аралдары

note: FJ - Fiji
en: Fiji
kk: Фиджи

note: FI - Finland
en: Finland
kk: Финляндия

note: FR - France
en: France
kk: Франция

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
kk: Француз Гвианасы

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
kk: Францияның Полинезиясы

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
kk: Францияның Солтүстік Аймақтары

note: GA - Gabon
en: Gabon
kk: Габон

note: GM - Gambia
en: Gambia
kk: Гамбия

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
kk: Грузия

note: DE - Germany
en: Germany
kk: Германия

note: GH - Ghana
en: Ghana
kk: Гана

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
kk: Гибралтар

note: GR - Greece
en: Greece
kk: Грекия

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
kk: Гренландия

note: GD - Grenada
en: Grenada
kk: Гренада

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
kk: Гваделупа

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
kk: Гуам

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
kk: Гватемала

note: GG - The Bailiwick of Guernsey, a British Crown dependency
en: Guernsey
kk: Гернси

note: GN - Guinea
en: Guinea
kk: Гвинея

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
kk: Гвинея-Бисау

note: GY - Guyana
en: Guyana
kk: Гайана

note: HT - Haiti
en: Haiti
kk: Гаити

note: HN - Honduras
en: Honduras
kk: Гондурас

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
kk: Сянган (Гонконг)

note: HU - Hungary
en: Hungary
kk: Венгрия

note: IS - Iceland
en: Iceland
kk: Исландия

note: IN - India
en: India
kk: Үндістан

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
kk: Индонезия

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
kk: Иран

note: IQ - Iraq
en: Iraq
kk: Ирак

note: IE - Ireland
en: Ireland
kk: Ирландия

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
kk: Мэн аралы

note: IL - Israel
en: Israel
kk: Израиль

note: IT - Italy
en: Italy
kk: Италия

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
kk: Ямайка

note: JP - Japan
en: Japan
kk: Жапония

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
kk: Джерси

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
kk: Иордания

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
kk: Қазақстан

note: KE - Kenya
en: Kenya
kk: Кения

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
kk: Кирибати

note: XK, Kosovo
en: Kosovo
kk: Косово

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
kk: Кувейт

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
kk: Қырғызстан

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
kk: Лаос

note: LV - Latvia
en: Latvia
kk: Латвия

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
kk: Ливан

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
kk: Лесото

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
kk: Либерия

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
kk: Ливия

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
kk: Лихтенштейн

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
kk: Литва

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
kk: Люксембург

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
kk: Макао

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
kk: Македония

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
kk: Мадагаскар

note: MW - Malawi
en: Malawi
kk: Малави

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
kk: Малайзия

note: MV - Maldives
en: Maldives
kk: Мальдив аралдары

note: ML - Mali
en: Mali
kk: Мали

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
kk: Мальта

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
kk: Маршалл аралдары

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
kk: Мартиника

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
kk: Мавритания

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
kk: Маврикий

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
kk: Мариотт

note: MX - Mexico
en: Mexico
kk: Мексика

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
kk: Микронезия

note: MD - Moldova
en: Moldova
kk: Молдова

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
kk: Монако

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
kk: Монғолия

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
kk: Черногория

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
kk: Монсеррат

note: MA - Morocco
en: Morocco
kk: Марокко

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
kk: Мозамбик

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
kk: Мьянма

note: NA - Namibia
en: Namibia
kk: Намибия

note: NR - Nauru
en: Nauru
kk: Науру

note: NP - Nepal
en: Nepal
kk: Непал

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
kk: Нидерланды

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
kk: Нидерландияның Антиль аралдары

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
kk: Жаңа Каледония

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
kk: Жаңа Зеландия

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
kk: Никарагуа

note: NE - Niger
en: Niger
kk: Нигер

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
kk: Нигерия

note: NU - Niue
en: Niue
kk: Ниуэ

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
kk: Норфолк аралы

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
kk: Солтүстік Корея

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
kk: Солтүстік Марианна Аралдары

note: NO - Norway
en: Norway
kk: Норвегия

note: OM - Oman
en: Oman
kk: Оман

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
kk: Пәкістан

note: PW - Palau
en: Palau
kk: Палау

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
kk: Палестина аумағы

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
kk: Панама

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
kk: Папуа - Жаңа Гвинея

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
kk: Парагвай

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
kk: Перу

note: PH - Philippines
en: Philippines
kk: Филиппин

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
kk: Питкэрн аралдары

note: PL - Poland
en: Poland
kk: Польша

note: PT - Portugal
en: Portugal
kk: Португалия

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean.
en: Puerto Rico
kk: Пуэрто-Рико

note: QA - Qatar
en: Qatar
kk: Катар

note: RO - Romania
en: Romania
kk: Румыния

note: RU - Russian Federation
en: Russia
kk: Ресей

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
kk: Руанда

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
kk: Реюньон

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
kk: Сен-Бартельми

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
kk: Әулие Елена

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
kk: Сент-Китс және Невис

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
kk: Сент-Люсия

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
kk: Сен-Мартен

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
kk: Сен-Пьер және Микелон

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
kk: Сент-Винсент және Гренадинар

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
kk: Самоа

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
kk: Сан-Марино

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
kk: Сан-Томе және Принсипи

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
kk: Сауд Арабиясы

note: SN - Senegal
en: Senegal
kk: Сенегал

note: RS - Serbia
en: Serbia
kk: Сербия

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
kk: Сейшел аралдары

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
kk: Сьерра-Леоне

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
kk: Сингапур

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
kk: Словакия

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
kk: Словения

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
kk: Соломон аралдары

note: SO - Somalia
en: Somalia
kk: Сомали

note: ZA - South Africa
en: South Africa
kk: Оңтүстік Африка

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
kk: Оңтүстік Джорджия мен Оңтүстік Сендвия аралдары

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
kk: Корей Республикасы

note: ES - Spain
en: Spain
kk: Испания

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
kk: Шри-Ланка

note: SD - Sudan
en: Sudan
kk: Судан

note: SR - Suriname
en: Suriname
kk: Суринам

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
kk: Шпицберген мен Ян Майен

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
kk: Свазиленд

note: SE - Sweden
en: Sweden
kk: Швеция

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
kk: Швейцария

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
kk: Сирия

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
kk: Тайвань аралы

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
kk: Тәжікстан

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
kk: Танзания

note: TH - Thailand
en: Thailand
kk: Тайланд

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
kk: Тимор-Лесте

note: TG - Togo
en: Togo
kk: Того

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
kk: Токелау

note: TO - Tonga
en: Tonga
kk: Тонга

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
kk: Тринидад және Тобаго

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
kk: Тунис

note: TR - Turkey
en: Turkey
kk: Түркия

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
kk: Түрікменстан

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
kk: Теркс және Кайкос аралдары

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
kk: Тувалу

note: UG - Uganda
en: Uganda
kk: Уганда

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
kk: Украина

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
kk: Біріккен Араб Әмірліктері

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
kk: Ұлыбритания

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
kk: АҚШ

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
kk: АҚШ-ң Сыртқы Кішкене аралдары

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
kk: Виргин аралдары, АҚШ

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
kk: Уругвай

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
kk: Өзбекстан

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
kk: Вануату

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
kk: Ватикан қаласы

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
kk: Венесуэла

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
kk: Вьетнам

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
kk: Уоллис және Футуна

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
kk: Батыс Сахара

note: YE - Yemen
en: Yemen
kk: Йемен

note: ZM - Zambia
en: Zambia
kk: Замбия

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
kk: Зимбабве

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
kk: Аланд аралдары

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
kk: Батыс Конго

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
kk: Шығыс Конго

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
kk: Палмер станциясы (Чили уақыты)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
kk: Ротера ғылыми-зерттеу станциясы

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
kk: Шоуа станциясы

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
kk: Маусон станциясы

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
kk: Восток станциясы

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
kk: Дэвис станциясы

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
kk: Кейси станциясы (Батыс Австралия уақыты)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
kk: Думонт-д'Урвиль станциясы

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
kk: Мак-Мурдо станциясы (Жаңа Зеландия уақыты)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
kk: Амундсен-Скотт оңтүстік полюс станциясы (Жаңа Зеландия уақыты)

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
kk: Шығыс Қазақстан

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
kk: Бастыс Қазақстан

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
kk: Шығыс Моңғолия

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
kk: Батыс Моңғолия

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
kk: Орталық Моңғолия

note: The timezone around Danmarkshavn station in Greenland. The string is only used in places where "Greenland" is already clear from context.
en: Danmarkshavn
kk: Данмарксхавн

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
kk: Батыс Гренландия

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
kk: Шығыс Гренландия

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
kk: Атлант мұхиты уақыты

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
kk: Батыс уақыты

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
kk: Орталық Батыс уақыты

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
kk: Орталық уақыт (Оңтүстік Австралия)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
kk: Орталық уақыт (Янковинна, НСВ)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
kk: Орталық уақыт (Солтүстік аумақ)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
kk: Шығыс уақыты (Тасмания)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
kk: Шығыс уақыты (Виктория)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
kk: Шығыс уақыты (Жаңа Оңтүстік Уэльс)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
kk: Шығыс уақыты (Квинсленд)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
kk: Лорд-Хау

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
kk: Таити аралдары

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
kk: Маркиз аралдары

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
kk: Гамбье аралдары

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
kk: Батыс Индонезия уақыты

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
kk: Орталық Индонезия уақыты

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
kk: Шығыс Индонезия уақыты

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
kk: Гилберт аралдары

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
kk: Феникс аралдары

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
kk: Лайн аралдары

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
kk: Чатем

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
kk: Уэйк Атоллы

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Tocantins. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Tocantins
kk: Токантинс

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Bahia. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Bahia
kk: Баия

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Roraima. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Roraima
kk: Рорайма

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso do Sul. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso do Sul
kk: Мату-Гросу-ду-Сул

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso
kk: Мату-Гросу

note: This represents the time zone on the Brazilian island of Fernando de Noronha. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Fernando de Noronha
kk: Фернанду-ди-Норонья

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Pernambuco. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Pernambuco
kk: Пернамбуку

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Acre. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Acre
kk: Акри

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
kk: Бразилиа уақыты

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
kk: Пасха аралдары

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
kk: Азор а-ры

note: This refers to the time zone for the Portuguese island of Madeira. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Madeira
kk: Мадейра

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
kk: Калининград уақыты

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
kk: Мәскеу уақыты

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
kk: Самара уақыты

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
kk: Екатеринбург уақыты

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
kk: Омбы уақыты

note: A Russian time zone, used in the Novosibirsk oblast. The Russian name is "Новосибирское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Novosibirsk Time
kk: Новосибирск уақыты

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
kk: Красноярск уақыты

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
kk: Иркутск уақыты

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
kk: Якутск уақыты

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
kk: Владивосток уақыты

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
kk: Магадан уақыты

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
kk: Камчатка уақыты

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
kk: Канары а-ры

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
kk: Орталық уақыт

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
kk: Шығыс уақыты

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
kk: Ньюфаундленд уақыты

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
kk: Аляска уақыты

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
kk: Австралиялық астаналық территориясы

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
kk: Жаңа Оңтүстік Уэльс

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
kk: Солтүстік аумағы

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
kk: Куинсленд

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
kk: Оңтүстік Аустралия

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
kk: Тасмания

[ctx: State in Australia]
note: A state/province/territory in Australia
en: Victoria
kk: Виктория

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
kk: Батыс Аустралия

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
kk: Антверпен

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
kk: Люксембург

note: A state/province/territory in Belgium
en: Namur
kk: Намур

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Acre
kk: Акри

note: A state/province/territory in Brazil
en: Alagoas
kk: Алагоас

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
kk: Амапа

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amazonas
kk: Амазонас

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Bahia
kk: Баия

note: A state/province/territory in Brazil
en: Ceará
kk: Сеара

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Distrito Federal
kk: Федералды аймақ

note: A state/province/territory in Brazil
en: Espírito Santo
kk: Эспириту-Санту

note: A state/province/territory in Brazil
en: Goiás
kk: Гояс

note: A state/province/territory in Brazil
en: Maranhão
kk: Мараньян

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso
kk: Мату-Гросу

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso do Sul
kk: Мату-Гросу-ду-Сул

note: A state/province/territory in Brazil
en: Minas Gerais
kk: Минас-Жерайс

note: A state/province/territory in Brazil A city in Argentina
en: Paraná
kk: Парана

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraíba
kk: Параиба

note: A state/province/territory in Brazil
en: Pará
kk: Пара

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Pernambuco
kk: Пернамбуку

note: A state/province/territory in Brazil
en: Piauí
kk: Пиауи

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Norte
kk: Риу-Гранди-ду-Норти

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
kk: Риу-Гранди-ду-Сул

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio de Janeiro
kk: Рио-де-Жанейро

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rondônia
kk: Рондония

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Roraima
kk: Рорайма

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
kk: Санта-Катарина

note: A state/province/territory in Brazil
en: Sergipe
kk: Сержипи

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: São Paulo
kk: Сан-Пауло

note: A state/province/territory in Brazil
en: Tocantis
kk: Токантис

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
kk: Альберта

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
kk: Британдық Колумбия

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
kk: Манитоба

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
kk: Нью-Брансуик

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
kk: Ньюфаундленд және Лабрадор

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
kk: Солтүстік-батыс аумақтары

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
kk: Жаңа Шотландия

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
kk: Нунавут

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Ontario
kk: Онтарио

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
kk: Принс-Эдуард ар-ы

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
kk: Квебек

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
kk: Саскачеван

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
kk: Юкон аумағы

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
kk: Анхуэй

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
kk: Бейжің

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Chongqing
kk: Чунцин

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
kk: Фуцзянь

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
kk: Ганьсу

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
kk: Гуандонг

note: A state/province/territory in China
en: Guangxi
kk: Гуанси

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
kk: Гюйчжоу

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
kk: Хайнань

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
kk: Хайлонгцзян

note: A state/province/territory in China
en: Henan
kk: Хенан

note: A state/province/territory in China
en: Hubei
kk: Хубей

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
kk: Хунан

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
kk: Ішкі Моңғолия

note: A state/province/territory in China
en: Jiangsu
kk: Цзянсу

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
kk: Ляонин

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
kk: Шэньси

note: A state/province/territory in China
en: Shandong
kk: Шандун

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
kk: Шанхай

note: A state/province/territory in China
en: Shanxi
kk: Шаньси

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
kk: Сычуань

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Tianjin
kk: Тяньцзинь

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
kk: Шыңжаң

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
kk: Юньнань

note: A state/province/territory in China
en: Zhejiang
kk: Чжэцзян

en: Tbilisi
kk: Тбилиси

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
kk: Баден-Вюртемберг

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
kk: Бавария

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
kk: Берлин

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
kk: Бранденбург

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
kk: Бремен

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
kk: Гамбург

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
kk: Хессе

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
kk: Төменгі Саксония

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
kk: Мекленбург-Батыс Померания

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
kk: Солтүстік Рейн-Вестфалия

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
kk: Рейнланд-Пфальц

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
kk: Саар

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
kk: Саксония

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
kk: Саксония-Анхальт

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
kk: Шлезвиг-Гольштайн

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
kk: Тюрингия

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Goa
kk: Гоа

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Gujarat
kk: Гуджарат

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Haryana
kk: Харьяна

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Jharkhand
kk: Жарханд

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Maharashtra
kk: Махараштра

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Manipur
kk: Манипур

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Meghalaya
kk: Мегалайя

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Nagaland
kk: Нагаланд

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Uttarakhand
kk: Уттараханд

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: West Bengal
kk: Батыс Бенгал

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Aguascalientes
kk: Агуаскалиентес

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Campeche
kk: Кампеш

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Chihuahua
kk: Чихуахуа

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Colima
kk: Колима

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Distrito Federal
kk: Федералды аймақ

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Durango
kk: Дуранго

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
kk: Мехико

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Oaxaca
kk: Оксака

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Puebla
kk: Пуэбла

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Querétaro
kk: Керетаро

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: San Luis Potosí
kk: Сан-Луис-Потоси

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Sonora
kk: Сонора

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Veracruz
kk: Веракрус

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
kk: Юкатан

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Zacatecas
kk: Закатекас

note: Ukraine Dnipropetrovsk Oblast (region/province)
en: Dnipropetrovsk Oblast
kk: Днепропетровск облысы

note: Ukraine Donets'k Oblast (region/province)
en: Donets'k Oblast
kk: Донецк облысы

note: Ukraine Ivano-Frankivs'k Oblast (region/province)
en: Ivano-Frankivsk Oblast
kk: Ивано-Франковск облысы

note: Kyiv City
en: Kyiv City
kk: Киев

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
kk: Шығыс және Оңтүстік Шығыс Англия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Midlands
kk: Мидлендс

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
kk: Солтүстік Шығыс Англия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
kk: Солтүстік Батыс Англия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
kk: Солтүстік Ирландия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
kk: Шотландия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
kk: Оңтүстік және Оңтүстік Батыс Англия

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
kk: Уэльс

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
kk: Алабама

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
kk: Аляска

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
kk: Аризона

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
kk: Арканзас

note: A state/province/territory in United States
en: California
kk: Калифорния

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
kk: Колорадо

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
kk: Коннектикут

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
kk: Делавар

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
kk: Колумбия округі

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
kk: Флорида

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
kk: Грузия

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
kk: Гавайи

note: A state/province/territory in United States
en: Idaho
kk: Айдахо

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
kk: Иллинойс

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Indiana
kk: Индиана

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
kk: Айова

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
kk: Канзас

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
kk: Кентукки

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
kk: Луизиана

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
kk: Мэн

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
kk: Мэриленд

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
kk: Массачусетс

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
kk: Мичиган

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
kk: Миннесота

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
kk: Миссисипи

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
kk: Миссури

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
kk: Монтана

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
kk: Небраска

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
kk: Невада

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
kk: Нью-Гэмпшир

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
kk: Нью-Джерси

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
kk: Нью-Мексико

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
kk: Нью-Йорк

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
kk: Солтүстік Каролина

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
kk: Солтүстік Дакота

note: A state/province/territory in United States
en: Ohio
kk: Огайо

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
kk: Оклахома

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
kk: Орегон

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
kk: Пенсильвания

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
kk: Род-Айленд

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
kk: Оңтүстік Каролина

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
kk: Оңтүстік Дакота

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
kk: Теннесси

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
kk: Техас

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
kk: Юта

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
kk: Вермонт

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
kk: Вирджиния

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
kk: Вашингтон

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
kk: Батыс Вирджиния

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
kk: Висконсин

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Wyoming
kk: Вайоминг

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
kk: Кабул

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
kk: Тирана

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
kk: Алжир

note: A city in Algeria
en: Annaba
kk: Аннаба

note: A city in Algeria
en: Hassi Messaoud
kk: Хасси-Мессауд

note: A city in Algeria
en: Mascara
kk: Маскара

note: A city in Algeria
en: Oran
kk: Оран

note: A city in Algeria
en: Tamanrasset
kk: Таманрассет

note: A city in Algeria
en: Tindouf
kk: Тиндуф

note: A city in Algeria
en: Tlemcen
kk: Тлемцен

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
kk: Паго-Паго

en: Amundsen-Scott South Pole Station
kk: Амундсен-Скотт оңтүстік полюс станциясы

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
note: The capital of Antigua and Barbuda
en: Saint John's
kk: Сент-Джон

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
kk: Буенос-Айрес

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: Córdoba
kk: Кордоба

note: A city in Argentina
en: San Carlos de Bariloche
kk: Сан-Карлос-де-Барилоче

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: San Fernando
kk: Сан-Фернандо

note: A city in Argentina
en: San Salvador de Jujuy
kk: Сан-Сальвадор-де-Жужуй

note: A city in Argentina A city in New Mexico in the United States
en: Santa Fe
kk: Санта-Фе

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
kk: Ереван

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
kk: Аделаида

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Alice Springs
kk: Элис-Спрингс

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
kk: Брисбен

note: The capital of Australia
en: Canberra
kk: Канберра

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
kk: Дарвин

[ctx: City in Tasmania, Australia]
note: A city in Tasmania in Australia
en: Hobart
kk: Гобарт

note: A city in Western Australia in Australia
en: Learmonth
kk: Лермонт

[ctx: City in Victoria, Australia]
note: A city in Victoria in Australia
en: Melbourne
kk: Мельбурн

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
kk: Перт

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Richmond
kk: Ричмонд

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
kk: Сидней

note: A city in Queensland in Australia
en: Townsville
kk: Таунсвилл

note: A city in Austria
en: Innsbruck
kk: Инсбрук

note: A city in Austria
en: Linz
kk: Линц

note: A city in Austria
en: Salzburg
kk: Зальцбург

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
kk: Вена

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
kk: Баку

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Freeport
kk: Фрипорт

[ctx: City in Bahamas]
note: A city in the Bahamas
en: Georgetown
kk: Джорджтаун

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
kk: Нассау

note: A city in Bangladesh. The local name in Bengali is "চট্টগ্রাম".
en: Chittagong
kk: Читтагонг

note: The capital of Barbados
en: Bridgetown
kk: Бриджтаун

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
kk: Брест

note: The capital of Belarus
en: Minsk
kk: Минск

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
kk: Антверпен

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
kk: Брюссель

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Oostende
kk: Остенде

note: A city in Belize
en: Belize City
kk: Белиз Сити

note: A city in Benin
en: Cotonou
kk: Котону

note: The capital of Benin
en: Porto-Novo
kk: Порто-Ново

[ctx: City in Bermuda]
note: The capital of Bermuda
en: Hamilton
kk: Гамильтон

[ctx: City in Bermuda]
note: A city in Bermuda
en: Saint George
kk: Сен-Джордж

en: Jakar
kk: Джакар

en: Mongar
kk: Монгар

[ctx: City in Bolivia]
note: The capital of Bolivia
en: La Paz
kk: Ла-Паз

note: A city in Bolivia
en: Magdalena
kk: Магдалена

note: A city in Bolivia
en: Santa Cruz
kk: Санта-Круз

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Trinidad
kk: Тринидад

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
kk: Сараево

note: A city in Botswana
en: Francistown
kk: Франсистаун

note: The capital of Botswana
en: Gaborone
kk: Габорорне

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
kk: Манаус

[ctx: City in Rio Grande do Norte, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Natal
kk: Натал

note: A city in Pernambuco in Brazil
en: Recife
kk: Ресифи

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
kk: Рио-де-Жанейро

[ctx: City in Rio Grande do Sul, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Santa Maria
kk: Санта-Мария

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
kk: Сан-Пауло

note: The capital of Brunei
en: Bandar Seri Begawan
kk: Бандар-Сери-Бегаван

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
kk: София

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
kk: Уагадугу

note: A city in Cameroon
en: Douala
kk: Дуала

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
kk: Яунде

note: A city in British Columbia in Canada
en: Abbotsford
kk: Абботсфорд

note: A city in Quebec in Canada
en: Amqui
kk: Амкуи

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Argentia
kk: Аржентия

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Assiniboia
kk: Ассинибойя

note: A city in Quebec in Canada
en: Baie-Comeau
kk: Бе-Комо

note: A city in Ontario in Canada
en: Bancroft
kk: Банкрофт

note: A city in Alberta in Canada
en: Banff
kk: Банф

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Bathurst
kk: Батурст

note: A city in Ontario in Canada
en: Beardmore
kk: Беардмор

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada
en: Bedford
kk: Бедфорд

note: A city in Alberta in Canada A city in Norway
en: Bergen
kk: Берген

note: A city in British Columbia in Canada
en: Blue River
kk: Блу-Ривер

note: A city in Manitoba in Canada
en: Brandon
kk: Брендон

note: A city in Alberta in Canada
en: Brooks
kk: Брукс

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Buffalo Narrows
kk: Буффало-Нарроус

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Burlington
kk: Берлингтон

note: A city in British Columbia in Canada
en: Burns Lake
kk: Бурнс-Лейк

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caledonia
kk: Каледония

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
kk: Калгари

note: A city in British Columbia in Canada
en: Campbell River
kk: Кампбелл-Ривер

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Canso
kk: Кансо

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-Chat
kk: Кап-Чат

note: A city in Quebec in Canada
en: Cap-aux-Meules
kk: Кап-о-Мюле

note: A city in Manitoba in Canada
en: Carman
kk: Карман

note: A city in British Columbia in Canada
en: Castlegar
kk: Каслгар

note: A city in Ontario in Canada
en: Chapleau
kk: Шапло

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
kk: Шарлоттаун

note: A city in Quebec in Canada
en: Chibougamau
kk: Шибугамо

note: A city in Manitoba in Canada
en: Churchill
kk: Черчилл

note: A city in Alberta in Canada
en: Claresholm
kk: Кларесголм

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Clinton
kk: Клинтон

note: A city in Alberta in Canada
en: Cold Lake
kk: Колд-Лейк

note: A city in British Columbia in Canada
en: Comox
kk: Комокс

note: A city in Alberta in Canada
en: Coronation
kk: Коронейшін

note: A city in British Columbia in Canada
en: Cranbrook
kk: Кранбрук

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Creston
kk: Крестон

note: A city in Manitoba in Canada
en: Dauphin
kk: Дофин

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Deer Lake
kk: Дир-Лейк

note: A city in Ontario in Canada
en: Delhi
kk: Дели

note: A city in Alberta in Canada
en: Drumheller
kk: Драмхеллер

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Dryden
kk: Драйден

note: A city in Ontario in Canada
en: Earlton
kk: Эрлтон

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
kk: Эдмонтон

note: A city in Alberta in Canada
en: Edson
kk: Эдсон

note: A city in Ontario in Canada
en: Elliot Lake
kk: Эллиот-Лейк

[ctx: City in Prince Edward Island, Canada]
note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Elmira
kk: Элмайра

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Englee
kk: Энгли

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Estevan
kk: Эстеван

[ctx: City in Nunavut, Canada]
note: A city in Nunavut in Canada
en: Eureka
kk: Юрика

note: A city in Alberta in Canada
en: Fort McMurray
kk: Форт-МакМюррей

note: A city in British Columbia in Canada
en: Fort Nelson
kk: Форт-Нельсон

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Simpson
kk: Форт-Симпсон

[ctx: City in Northwest Territories, Canada]
note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Fort Smith
kk: Форт-Смит

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
kk: Фредериктон

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Gander
kk: Гандер

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
kk: Гатино

note: A city in Ontario in Canada
en: Geraldton
kk: Гералдтон

note: A city in Manitoba in Canada
en: Gimli
kk: Гимли

note: A city in Ontario in Canada
en: Goderich
kk: Годерих

note: A city in British Columbia in Canada
en: Golden
kk: Голден

note: A city in Ontario in Canada
en: Gore Bay
kk: Гор-Бей

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Grand Rapids
kk: Гранд-Рапидс

note: A city in Alberta in Canada
en: Grande Prairie
kk: Гранд-Прери

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Greenwood
kk: Гринвуд

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
kk: Галифакс

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
kk: Гамильтон

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Harbour Breton
kk: Бретон айлағы

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Hebron
kk: Геброн

note: A city in British Columbia in Canada
en: Hope
kk: Хоуп

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Inuvik
kk: Инувик

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
kk: Икалуит

[ctx: City in Alberta, Canada]
note: A city in Alberta in Canada
en: Jasper
kk: Джаспер

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kamloops
kk: Камлупс

note: A city in Ontario in Canada
en: Kapuskasing
kk: Капускасинг

note: A city in British Columbia in Canada
en: Kelowna
kk: Келоуна

note: A city in Ontario in Canada
en: Kenora
kk: Кенора

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Kentville
kk: Кентвилл

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Kindersley
kk: Киндерсли

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Kingston
kk: Кингстон

note: A city in Quebec in Canada
en: La Tuque
kk: Ла-Тюк

note: A city in Alberta in Canada
en: Lac La Biche
kk: Лак-Ла-Бише

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Leader
kk: Лидер

note: A city in Alberta in Canada
en: Lethbridge
kk: Летбридж

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Liverpool
kk: Ливерпуль

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
kk: Лондон

note: A city in British Columbia in Canada
en: Lytton
kk: Литтон

note: A city in Quebec in Canada
en: Maniwaki
kk: Маниваки

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Maple Creek
kk: Мейпл-Крик

note: A city in Quebec in Canada
en: Matagami
kk: Матагами

note: A city in British Columbia in Canada
en: McLeod Lake
kk: МакЛауд-Лейк

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
kk: Мидоу-Лейк

note: A city in Alberta in Canada
en: Medicine Hat
kk: Медисин-Хат

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Melfort
kk: Мелфорт

[ctx: City in Manitoba, Canada]
note: A city in Manitoba in Canada
en: Miami
kk: Майами

note: A city in Alberta in Canada
en: Milk River
kk: Милк-Ривер

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
kk: Монктон

note: A city in Quebec in Canada
en: Mont-Joli
kk: Мон-Жоли

note: A city in Quebec in Canada
en: Montmagny
kk: Монтмани

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
kk: Монреаль

note: A city in Ontario in Canada
en: Moosonee
kk: Мусоне

note: A city in Manitoba in Canada
en: Morden
kk: Морден

note: A city in Ontario in Canada
en: Mount Forest
kk: Маунт-Форест

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nakusp
kk: Накусп

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nanaimo
kk: Нанаймо

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Natal
kk: Натал

note: A city in British Columbia in Canada
en: Nelson
kk: Нелсон

note: A city in Quebec in Canada
en: New Carlisle
kk: Нью-Карлизл

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Nipawin
kk: Нипавин

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: North Battleford
kk: Норт-Баттлфорд

note: A city in Ontario in Canada
en: North Bay
kk: Норт-Бей

note: A city in British Columbia in Canada
en: Osoyoos
kk: Осойос

note: The capital of Canada
en: Ottawa
kk: Оттава

note: A city in Quebec in Canada
en: Parent
kk: Парент

note: A city in Alberta in Canada
en: Peace River
kk: Пис-Ривер

note: A city in British Columbia in Canada
en: Penticton
kk: Пентиктон

note: A city in Ontario in Canada
en: Peterborough
kk: Питерборо

note: A city in Quebec in Canada
en: Portneuf
kk: Портнеф

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
kk: Пауелл-Ривер

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Prince Albert
kk: Принс-Альберт

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince George
kk: Принс-Джордж

note: A city in British Columbia in Canada
en: Prince Rupert
kk: Принс-Руперт

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Princeton
kk: Принстон

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
kk: Квебек

note: A city in British Columbia in Canada
en: Quesnel
kk: Кенел

note: A city in Quebec in Canada
en: Radisson
kk: Медисон

note: A city in Alberta in Canada
en: Red Deer
kk: Ред-Дир

note: A city in Ontario in Canada
en: Red Lake
kk: Ред-Лейк

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
kk: Регина

note: A city in British Columbia in Canada
en: Revelstoke
kk: Ревестоук

note: A city in Quebec in Canada
en: Roberval
kk: Робервал

note: A city in Alberta in Canada
en: Rocky Mountain House
kk: Роки-Маунтин-Хауз

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Rosetown
kk: Роузтаун

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Saint John
kk: Сент-Джон

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
kk: Сент-Джон

note: A city in British Columbia in Canada
en: Salmon Arm
kk: Сэлмон-Арм

note: A city in Ontario in Canada
en: Sarnia
kk: Сармия

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
kk: Саскатун

note: A city in Quebec in Canada
en: Shawinigan
kk: Шавиниган

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sheet Harbour
kk: Шит-Харбор

note: A city in Quebec in Canada
en: Sherbrooke
kk: Шербрук

note: A city in Ontario in Canada
en: Sioux Lookout
kk: Сиу-Лукаут

note: A city in Alberta in Canada
en: Slave Lake
kk: Слейв-Лейк

note: A city in Alberta in Canada
en: Spirit River
kk: Спирит-Ривер

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Spiritwood
kk: Спиритвуд

note: A city in British Columbia in Canada
en: Squamish
kk: Сквомиш

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Stephenville
kk: Стефенвилл

note: A city in Ontario in Canada
en: Sudbury
kk: Садбери

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Summerside
kk: Саммерсайд

note: A city in Manitoba in Canada
en: Swan River
kk: Сван-Ривер

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Swift Current
kk: Свифт-Каррент

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sydney
kk: Сидней

note: A city in Manitoba in Canada
en: The Pas
kk: Те-Пас

note: A city in Ontario in Canada
en: Thunder Bay
kk: Тандер-Бей

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Tignish
kk: Тигниш

note: A city in Ontario in Canada
en: Timmins
kk: Тимминс

note: A city in Ontario in Canada
en: Tobermory
kk: Тоберрмори

note: A city in British Columbia in Canada
en: Tofino
kk: Тофино

note: A city in Ontario in Canada
en: Toronto
kk: Торонто

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Trenton
kk: Трентон

note: A city in Ontario in Canada
en: Upsala
kk: Упсала

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Val Marie
kk: Вал-Мари

note: A city in Quebec in Canada
en: Val-d'Or
kk: Вал-д'Ор

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vancouver
kk: Ванкувер

note: A city in Alberta in Canada
en: Vegreville
kk: Вегревилл

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vernon
kk: Вернон

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Victoria
kk: Виктория

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Waterloo
kk: Ватерлоо

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Watrous
kk: Ватроус

note: A city in Ontario in Canada
en: Wawa
kk: Вава

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Westport
kk: Уестпорт

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Weyburn
kk: Уейбурн

note: A city in Alberta in Canada
en: Whitecourt
kk: Уайткорт

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Whitehorse
kk: Уайтхорс

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
kk: Уиллямс-Лейк

note: A city in Ontario in Canada
en: Windsor
kk: Виндзор

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
kk: Виннипег

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Wynyard
kk: Винярд

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Yarmouth
kk: Ярмут

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
kk: Йеллоунайф

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Yorkton
kk: Йорктон

note: A city in the Central African Republic
en: Bangassou
kk: Бангасу

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
kk: Бангуи

note: A city in Chile
en: Antofagasta
kk: Антофагаста

note: A city in Chile
en: Arica
kk: Арика

note: A city in Chile
en: Puerto Montt
kk: Пуэрто-Монт

[ctx: City in Chile]
note: The capital of Chile
en: Santiago
kk: Сантьяго

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
kk: Бейжің

note: A city in Hunan in China. The name is also written "长沙".
en: Changsha
kk: Чанша

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
kk: Чэнду

[ctx: City in Chongqing, China]
note: A city in Chongqing in China. The name is also written "重庆".
en: Chongqing
kk: Чунцин

note: A city in Liaoning in China
en: Dalian
kk: Далянь

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
kk: Фучжоу

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
kk: Гуанчжоу

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
kk: Ханчжоу

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
kk: Харбин

note: A city in Anhui in China. The name is also written "合肥".
en: Hefei
kk: Хефей

note: A city in Inner Mongolia in China. The name is also written "呼和浩特".
en: Hohhot
kk: Хохот

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
kk: Ланчжоу

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
kk: Нанкин

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
kk: Циндао

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
kk: Шанхай

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
kk: Шэньчжэнь

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
kk: Тайюань

[ctx: City in Tianjin, China]
note: A city in Tianjin in China. The name is also written "天津".
en: Tianjin
kk: Тяньцзинь

note: A city in Xinjiang in China. The name is also written "乌鲁木齐".
en: Urumqi
kk: Үрімжі

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
kk: Ухан

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
kk: Сиань

note: A city in Fujian in China. The name is also written "厦门".
en: Xiamen
kk: Сямен

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
kk: Чжэнчжоу

note: A city in Colombia
en: Barranquilla
kk: Барранкилья

note: The capital of Colombia
en: Bogotá
kk: Богота

note: A city in Colombia
en: Cartagena
kk: Картахена

note: The capital of the Democratic Republic of the Congo
en: Kinshasa
kk: Киншаса

note: The capital of the Republic of the Congo
en: Brazzaville
kk: Браззавиль

note: A city in the Republic of the Congo
en: Pointe-Noire
kk: Пуэнт-Нуар

[ctx: City in Costa Rica]
note: A city in Costa Rica
en: Liberia
kk: Либерия

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
kk: Дубровник

note: A city in Croatia
en: Osijek
kk: Осиек

note: A city in Croatia
en: Split
kk: Сплит

note: A city in Croatia
en: Zadar
kk: Задар

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
kk: Гавана

note: The capital of Cyprus
en: Nicosia
kk: Никосия

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
kk: Прага

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
kk: Абиджан

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
kk: Копенгаген

note: A city in Denmark
en: Esbjerg
kk: Эсбьерг

note: A city in Denmark
en: Odense
kk: Оденсе

note: A city in Denmark
en: Roskilde
kk: Роскилде

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
kk: Джибути

[ctx: City in Dominican Republic]
note: A city in the Dominican Republic
en: Santiago
kk: Сантьяго

note: The capital of the Dominican Republic
en: Santo Domingo
kk: Санто-Доминго

note: A city in Ecuador
en: Guayaquil
kk: Гуаякил

note: The capital of Ecuador
en: Quito
kk: Кито

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
kk: Александрия

note: A city in Egypt
en: Aswan
kk: Асуан

note: A city in Egypt
en: Asyut
kk: Асьют

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
kk: Қаир

note: The capital of El Salvador
en: San Salvador
kk: Сан-Сальвадор

note: The capital of Equatorial Guinea
en: Malabo
kk: Малабо

note: A city in Estonia
en: Kuressaare
kk: Куресааре

note: A city in Estonia
en: Kärdla
kk: Кардла

note: A city in Estonia
en: Pärnu
kk: Пярну

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
kk: Таллинн

note: A city in Estonia
en: Tartu
kk: Тарту

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
note: The capital of the Falkland Islands (Malvinas)
en: Stanley
kk: Стенли

note: The capital of the Faroe Islands
en: Tórshavn
kk: Торсгавн

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
kk: Хельсинки

note: A city in Finland
en: Kuopio
kk: Куопио

note: A city in Finland
en: Oulu
kk: Оулу

note: A city in Finland
en: Pori
kk: Пори

note: A city in Finland
en: Rovaniemi
kk: Роанок

note: A city in Finland
en: Tampere
kk: Тампере

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Åbo".
en: Turku
kk: Турку

note: A city in Finland. The local name in Swedish is "Vanda".
en: Vantaa
kk: Вантаа

note: A city in France
en: Ajaccio
kk: Аяччо

note: A city in France
en: Bastia
kk: Бастия

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
kk: Бордо

note: A city in France
en: Bourges
kk: Бурж

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Brest
kk: Брест

note: A city in France
en: Caen
kk: Кан

note: A city in France
en: Cannes
kk: Канн

note: A city in France
en: Cherbourg
kk: Шербург

note: A city in France
en: Clermont-Ferrand
kk: Клермон-Ферран

note: A city in France
en: Dijon
kk: Дижон

note: A city in France
en: Grenoble
kk: Гренобль

note: A city in France
en: La Rochelle
kk: Ла-Рошель

note: A city in France
en: Lille
kk: Лилль

note: A city in France
en: Limoges
kk: Лимож

note: A city in France
en: Lyon
kk: Лион

note: A city in France
en: Marseille
kk: Марсель

note: A city in France
en: Metz
kk: Мец

note: A city in France
en: Montpellier
kk: Монпелье

note: A city in France
en: Nantes
kk: Нант

note: A city in France
en: Nice
kk: Ницца

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Orange
kk: Орандж

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
kk: Париж

note: A city in France
en: Pau
kk: По

note: A city in France
en: Perpignan
kk: Перпинян

note: A city in France
en: Reims
kk: Реймс

note: A city in France
en: Rennes
kk: Рен

note: A city in France
en: Rouen
kk: Руан

note: A city in France
en: Saint-Quentin
kk: Сент-Куентин

note: A city in France
en: Strasbourg
kk: Страсбург

note: A city in France
en: Toulouse
kk: Тулуза

note: A city in France
en: Tours
kk: Тур

note: A city in France
en: Troyes
kk: Труа

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Vichy
kk: Виши

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
kk: Кайенна

note: The capital of French Polynesia
en: Papeete
kk: Папеэте

note: A city in Gabon
en: Franceville
kk: Франсвилл

note: The capital of Gabon
en: Libreville
kk: Либревиль

note: A city in Gabon
en: Port-Gentil
kk: Порт-Гентил

note: The capital of Gambia
en: Banjul
kk: Банджул

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
kk: Аугсбург

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
kk: Берлин

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bonn
kk: Бонн

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
kk: Брауншвейг

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
kk: Бремен

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Dortmund
kk: Дортмунд

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
kk: Дрезден

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
kk: Франкфурт

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Geilenkirchen
kk: Гайленкирхен

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
kk: Гамбург

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
kk: Ганновер

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Karlsruhe
kk: Карлсруэ

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
kk: Кассел

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
kk: Кил

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Lahr
kk: Лар

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
kk: Лейпциг

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
kk: Мюнхен

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Mönchengladbach
kk: Мёнхенгладбах

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Münster
kk: Мюнстер

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
kk: Нюрнберг

note: A city in Bavaria in Germany
en: Oberpfaffenhofen
kk: Оберфафенхофен

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Paderborn
kk: Падерборн

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Ramstein
kk: Рамштайн

note: A city in Saarland in Germany
en: Saarbrücken
kk: Саарбрюккен

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
kk: Штутгарт

note: A city in Hesse in Germany
en: Wiesbaden
kk: Висбаден

note: The capital of Ghana
en: Accra
kk: Аккра

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
kk: Гибралтар

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
kk: Афины

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
kk: Тессалоники

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
kk: Готхоб

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
kk: Гватемала

note: The capital of Guinea
en: Conakry
kk: Конакри

[ctx: City in Guyana]
note: The capital of Guyana
en: Georgetown
kk: Джорджтаун

note: Capital of Haiti
en: Port-au-Prince
kk: Порт-о-Пренс

note: A city in Honduras
en: La Mesa
kk: Ла-Меса

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
kk: Тегусигальпа

note: The capital of Hungary
en: Budapest
kk: Будапешт

note: A city in Hungary
en: Debrecen
kk: Дебрецен

note: A city in Hungary
en: Kecskemét
kk: Кешкемет

note: A city in Hungary
en: Pécs
kk: Пеш

note: A city in Hungary
en: Szeged
kk: Сегед

note: A city in Hungary
en: Szolnok
kk: Солнок

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
kk: Рейкьявик

note: A city in India the local name in Hindi is "आगरा"
en: Agra
kk: Агра

note: A city in India - local airport "Bengaluru" is the new name
en: Bangalore
kk: Бангалор

note: A city in India. "Madras" is the traditional English name. The local name in Tamil is "Chennai / சென்னை".
en: Chennai
kk: Ченнай

note: A city in India the local name in Telugu is "హైదరాబాద్" the local name in Urdu is "حیدرآباد"
en: Hyderabad
kk: Хайдарабад

note: A city in India. "Calcutta" is the traditional English name. The local name in Bengali is "Kolkata /  কলকাতা".
en: Kolkata
kk: Калькутта

note: A city in India. "Bombay" is the traditional English name. The local name in Marathi is "Mumbai /  मुंबई".
en: Mumbai
kk: Мумбай

note: A city in India
en: Nagpur
kk: Нагпур

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
kk: Нью-Дели

note: A city in India
en: Pune
kk: Пуна

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
kk: Джакарта

note: A city in Indonesia
en: Palembang
kk: Палембанг

note: A city in Iran. The name is also written "بندر لنگه".
en: Bandar-e Lengeh
kk: Бендер-Ленге

note: A city in Iran
en: Esfahan
kk: Исфахан

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
kk: Шираз

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
kk: Тебриз

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
kk: Теһран

en: Cork
kk: Корк

en: Dublin
kk: Дублин

[ctx: City in Isle of Man]
note: The capital of the Isle of Man
en: Douglas
kk: Дуглас

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
kk: Тель-Авив

note: A city in Italy
en: Ancona
kk: Анкона

note: A city in Italy
en: Aviano
kk: Авиано

note: A city in Italy
en: Bergamo
kk: Бергамо

note: A city in Italy
en: Bologna
kk: Болонья

note: A city in Italy
en: Bolzano
kk: Больцано

note: A city in Italy
en: Brescia
kk: Брешиа

note: A city in Italy
en: Brindisi
kk: Бриндизи

note: A city in Italy
en: Cagliari
kk: Кальяри

note: A city in Italy
en: Catania
kk: Катания

note: A city in Italy
en: Decimomannu
kk: Десимоманну

note: A city in Italy
en: Ferrara
kk: Феррара

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
kk: Флоренция

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
kk: Генуя

note: A city in Italy
en: Grosseto
kk: Гроссето

note: A city in Italy
en: Lampedusa
kk: Лампедуза

note: A city in Italy
en: Latina
kk: Латина

note: A city in Italy
en: Lecce
kk: Лечче

note: A city in Italy
en: Messina
kk: Мессина

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
kk: Милан

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
kk: Неаполь

note: A city in Italy
en: Olbia
kk: Олбия

note: A city in Italy
en: Palermo
kk: Палермо

note: A city in Italy
en: Pantelleria
kk: Пантеллерия

note: A city in Italy
en: Parma
kk: Парма

note: A city in Italy
en: Perugia
kk: Перуджа

note: A city in Italy
en: Pescara
kk: Пескара

note: A city in Italy
en: Piacenza
kk: Пияченца

note: A city in Italy
en: Pisa
kk: Пиза

note: A city in Italy
en: Reggio di Calabria
kk: Реджо-ди-Калабрия

note: A city in Italy
en: Rimini
kk: Римини

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
kk: Рим

note: A city in Italy
en: Trapani
kk: Трапани

note: A city in Italy
en: Treviso
kk: Тревизо

note: A city in Italy
en: Trieste
kk: Триест

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
kk: Турин

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
kk: Венеция

note: A city in Italy
en: Vicenza
kk: Висенза

[ctx: City in Jamaica]
note: The capital of Jamaica
en: Kingston
kk: Кингстон

note: A city in Jamaica
en: Montego Bay
kk: Монтего-Бей

note: A city in Japan, capital of Chiba Prefecture
en: Chiba
kk: Чиба

note: A city in Japan
en: Chitose
kk: Читозе

note: A city in Japan
en: Fukuoka
kk: Фукуока

note: A city in Japan, capital of Fukushima Prefecture
en: Fukushima
kk: Фукусима

note: A city in Japan
en: Nagasaki
kk: Нагасаки

note: A city in Japan
en: Nagoya
kk: Нагоя

note: A city in Japan
en: Okayama
kk: Окаяма

note: A city in Japan
en: Osaka
kk: Осака

note: The capital of Japan
en: Tokyo
kk: Токио

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
kk: Амман

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
kk: Алматы

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Aktau".
en: Aqtau
kk: Ақтау

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Aktobe".
en: Aqtöbe
kk: Ақтөбе

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
kk: Астана

note: A city in Kazakhstan
en: Atyrau
kk: Атырау

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
kk: Орал

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Karaganda".
en: Qaraghandy
kk: Қарағанды

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Kostanay".
en: Qostanay
kk: Қостанай

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Kyzylorda".
en: Qyzylorda
kk: Қызылорда

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
kk: Шымкент

note: A city in Kenya
en: Kisumu
kk: Кисуми

note: A city in Kenya
en: Mombasa
kk: Момбаса

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
kk: Найроби

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
kk: Лондон

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
kk: Кувейт

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
kk: Бішкек

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
kk: Бейрут

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
kk: Триполи

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
kk: Каунас

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
kk: Вильнюс

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
kk: Шауляй

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
kk: Люксембург

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
kk: Макао

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
kk: Скопье

note: The capital of Madagascar
en: Antananarivo
kk: Антананариву

note: A city in Madagascar
en: Toamasina
kk: Туамасина

note: A city in Malaysia
en: Kota Kinabalu
kk: Кота-Кинабалу

note: The capital of Malaysia
en: Kuala Lumpur
kk: Куала-Лумпур

note: A city in Malaysia
en: Kuching
kk: Кучинг

note: A city in Malaysia
en: Sibu
kk: Сибу

[ctx: City in Malaysia]
note: A city in Malaysia
en: Victoria
kk: Виктория

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
kk: Мали

note: The capital of Malta
en: Valletta
kk: Валлетта

note: The capital of the Marshall Islands
en: Majuro
kk: Маджуро

note: The capital of Martinique
en: Fort-de-France
kk: Форт-Франсез

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
kk: Нуакшот

note: A city in Mauritius
en: Plaisance
kk: Плезанс

note: The capital of Mayotte
en: Mamoudzou
kk: Мамудзу

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
kk: Акапулько

[ctx: City in Durango, Mexico]
note: A city in Durango in Mexico
en: Durango
kk: Дуранго

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
kk: Гвадалахара

[ctx: City in Baja California Sur, Mexico]
note: A city in Baja California Sur in Mexico
en: La Paz
kk: Ла-Паз

[ctx: City in Guanajuato, Mexico]
note: A city in Guanajuato in Mexico
en: León
kk: Леон

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
kk: Мехико-Сити

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
kk: Монако

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
kk: Улан-Батор

note: A city in Morocco
en: Agadir
kk: Агадир

note: A city in Morocco
en: Fes
kk: Фес

note: A city in Morocco
en: Marrakech
kk: Марракеш

note: The capital of Morocco
en: Rabat
kk: Рабат

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
kk: Танжер

note: A city in Mozambique
en: Beira
kk: Бейра

note: The capital of Mozambique
en: Maputo
kk: Мапуто

note: A city in Mozambique
en: Nampula
kk: Нампула

note: A city in Mozambique
en: Pemba
kk: Пемба

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
kk: Рангун

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
kk: Катманду

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
kk: Амстердам

note: A city in the Netherlands
en: Groningen
kk: Гронинген

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
kk: Леуварден

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
kk: Маастрихт

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
kk: Роттердам

note: A city in New Zealand
en: Auckland
kk: Окленд

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
kk: Крайстчёрч

note: A city in New Zealand
en: New Plymouth
kk: Жаңа Плимут

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
kk: Веллингтон

note: The capital of Nicaragua
en: Managua
kk: Манагуа

note: A city in Niger
en: Agadez
kk: Агадез

note: The capital of Niger
en: Niamey
kk: Ниамей

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
kk: Кадуна

note: A city in Nigeria
en: Kano
kk: Кано

note: A city in Nigeria
en: Port Harcourt
kk: Порт-Харкорт

[ctx: City in Norfolk Island]
note: A city in Norfolk Island
en: Kingston
kk: Кингстон

note: The capital of Norway
en: Oslo
kk: Осло

note: A city in Norway
en: Skagen
kk: Скаген

note: A city in Norway
en: Tromsø
kk: Тромсе

note: A city in Norway
en: Trondheim
kk: Тронхейм

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
kk: Исламабад

note: A city in Pakistan
en: Karachi
kk: Карачи

note: A city in Pakistan
en: Lahore
kk: Лахор

note: The capital of Papua New Guinea
en: Port Moresby
kk: Порт-Морсби

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
kk: Асунсьон

note: A city in Peru
en: Chiclayo
kk: Чиклайо

[ctx: City in Peru]
note: The capital of Peru
en: Lima
kk: Лима

note: A city in Peru
en: Talara
kk: Талара

note: The capital of the Philippines
en: Manila
kk: Манила

note: A city in Poland
en: Kraków
kk: Краков

note: A city in Poland
en: Poznań
kk: Познань

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
kk: Варшава

note: A city in Poland
en: Wrocław
kk: Вроцлав

note: A city in Poland
en: Łódź
kk: Лодзь

note: A city in Portugal
en: Beja
kk: Бежа

note: A city in Portugal
en: Lajes
kk: Лахес

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
kk: Лисбон

note: A city in Puerto Rico
en: Ponce
kk: Понс

note: A city in Puerto Rico
en: San Juan
kk: Сан-Жуан

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
kk: Доха

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "București".
en: Bucharest
kk: Бухарест

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Абакан".
en: Abakan
kk: Абакан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Адлер".
en: Adler
kk: Адлер

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
kk: Анадырь

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анапа".
en: Anapa
kk: Анапа

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
kk: Архангельск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
kk: Астрахань

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
kk: Барнаул

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Братск".
en: Bratsk
kk: Братск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
kk: Брянск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чебоксары".
en: Cheboksary
kk: Чебоксары

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
kk: Челябинск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
kk: Чита

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
kk: Чульман

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
kk: Энгельс

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркутск".
en: Irkutsk
kk: Иркутск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ижевск".
en: Izhevsk
kk: Ижевск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
kk: Калининград

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
kk: Қазан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
kk: Кемерово

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
kk: Хабаровск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
kk: Ханты-Мансийск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Краснодар".
en: Krasnodar
kk: Краснодар

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
kk: Красноярск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Магадан".
en: Magadan
kk: Магадан

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
kk: Минеральные Воды

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
kk: Мирный

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
kk: Мәскеу

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
kk: Мурманск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
kk: Нальчик

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
kk: Нижневартовск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
kk: Новокузнецк

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
kk: Новосибирск

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Омск".
en: Omsk
kk: Омбы

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Оренбург".
en: Orenburg
kk: Орынбор

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
kk: Пенза

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm
kk: Пермь

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
kk: Петропавловск-Камчатский

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ростов-на-Дону".
en: Rostov
kk: Росто-на-Дону

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Рязань".
en: Ryazan'
kk: Рязань

note: A city in Russia
en: Rybinsk
kk: Рыбинск

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
kk: Санкт-Петербург

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Самара".
en: Samara
kk: Самара

note: A city in Russia
en: Saratov
kk: Саратов

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
kk: Ставрополь

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Сургут".
en: Surgut
kk: Сургут

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
kk: Сыктывкар

note: A city in Russia
en: Tiksi
kk: Тикси

note: A city in Russia
en: Tomsk
kk: Томск

note: A city in Russia
en: Tyumen
kk: Төмен

note: A city in Russia
en: Udachnyy
kk: Удачный

note: A city in Russia
en: Ufa
kk: Уфа

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
kk: Ульяновск

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
kk: Улан-Удэ

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
kk: Великие Луки

note: A city in Russia
en: Vladivostok
kk: Владивосток

note: A city in Russia
en: Volgograd
kk: Волгоград

note: A city in Russia
en: Voronezh
kk: Воронеж

note: A city in Russia
en: Yakutsk
kk: Якутск

note: A city in Russia
en: Yaroslavl
kk: Ярославль

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
kk: Екатеринбург

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Йошкар-Ола".
en: Yoshkar-Ola
kk: Йошкар-Ола

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
kk: Южно-Сахалинск

[ctx: City in Saint Helena]
note: A city in Saint Helena
en: Georgetown
kk: Джорджтаун

[ctx: City in Saint Kitts and Nevis]
note: A city in Saint Kitts and Nevis
en: Newcastle
kk: Ньюкасл

note: The capital of Saint Lucia
en: Castries
kk: Кастри

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
kk: Сан-Марино

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
kk: Дахран

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
kk: Эр-Рияд

note: The capital of Senegal
en: Dakar
kk: Дакар

note: A city in Senegal
en: Ziguinchor
kk: Зигиншор

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
kk: Белград

[ctx: City in Seychelles]
note: The capital of the Seychelles
en: Victoria
kk: Виктория

note: The capital of Sierra Leone
en: Freetown
kk: Фритаун

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
kk: Сингапур

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
kk: Любляна

note: The capital of the Solomon Islands
en: Honiara
kk: Хониара

note: A city in South Africa
en: Cape Town
kk: Кейптаун

note: A city in South Africa
en: Durban
kk: Дурбан

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
kk: Йоханнесбург

note: A city in South Africa
en: Port Elizabeth
kk: Порт-Элизабет

note: A city in South Africa
en: Potchefstroom
kk: Почефструм

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
kk: Претория

note: The capital of South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "서울".
en: Seoul
kk: Сеул

note: A city in Spain
en: Alicante
kk: Аликанте

note: A city in Spain
en: Almería
kk: Алмерия

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
kk: Барселона

note: A city in Spain
en: Bilbao
kk: Билбао

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Córdoba
kk: Кордоба

note: A city in Spain
en: Gerona
kk: Жерона

note: A city in Spain
en: Granada
kk: Гранада

note: A city in Spain
en: Ibiza
kk: Ибица

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: León
kk: Леон

note: The capital of Spain
en: Madrid
kk: Мадрид

note: A city in Spain
en: Melilla
kk: Мелилла

note: A city in Spain
en: Morón
kk: Морон

note: A city in Spain
en: Málaga
kk: Малага

note: A city in Spain
en: Sabadell
kk: Сабадель

note: A city in Spain
en: Santander
kk: Сантандер

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Santiago
kk: Сантьяго

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
kk: Валенсия

note: A city in Spain
en: Vigo
kk: Виго

note: A city in Spain
en: Vitoria-Gasteiz
kk: Витория-Гастез

note: The capital of Sri Lanka
en: Colombo
kk: Коломбо

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
kk: Хартум

note: A city in Swaziland
en: Manzini
kk: Манзини

note: The capital of Swaziland
en: Mbabane
kk: Мбабане

note: A city in Sweden
en: Kiruna
kk: Кируна

note: A city in Sweden
en: Luleå
kk: Лулео

note: A city in Sweden
en: Malmö
kk: Мальмё

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
kk: Стокхольм

note: The capital of Switzerland
en: Bern
kk: Берн

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
kk: Женева

note: A city in Switzerland
en: Zürich
kk: Цюрих

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
kk: Дамаск

note: The capital of Taiwan. The name is also written "臺北".
en: Taipei
kk: Тайбей

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
kk: Дар-эс-Салам

note: A city in Tanzania
en: Dodoma
kk: Додома

note: A city in Tanzania
en: Mbeya
kk: Мбея

note: A city in Tanzania
en: Morogoro
kk: Морогоро

note: A city in Tanzania
en: Mwanza
kk: Мванза

note: A city in Tanzania
en: Zanzibar
kk: Занзибар

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
kk: Бангкок

note: A city in Thailand
en: Chiang Mai
kk: Чианг-Май

note: A city in Thailand
en: Hat Yai
kk: Хат-Йай

note: A city in Thailand
en: Phuket
kk: Пукет

note: A city in Thailand
en: Udon Thani
kk: Удон-Тани

note: The capital of Trinidad and Tobago
en: Port-of-Spain
kk: Порт-оф-Спейн

note: A city in Tunisia
en: Gabes
kk: Гейбс

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
kk: Кайруан

note: A city in Tunisia
en: Sfax
kk: Сфакс

note: A city in Tunisia
en: Tozeur
kk: Тозеур

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
kk: Тунис

note: A city in Turkey
en: Adana
kk: Адана

note: The capital of Turkey
en: Ankara
kk: Анкара

note: A city in Turkey
en: Antalya
kk: Анталия

note: A city in Turkey
en: Bandirma
kk: Бандирма

note: A city in Turkey
en: Bodrum
kk: Бодрум

note: A city in Turkey
en: Bursa
kk: Бурса

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
kk: Диярбакыр

note: A city in Turkey
en: Istanbul
kk: Ыстамбұл

note: A city in Turkey
en: Izmir
kk: Измир

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
kk: Ашхабад

note: A city in Uganda
en: Arua
kk: Аруа

note: A city in Uganda
en: Entebbe
kk: Энтеббе

note: The capital of Uganda
en: Kampala
kk: Кампала

note: A city in Ukraine: https://en.wikipedia.org/wiki/Berdiansk
en: Berdiansk
kk: Бердянск

en: Boryspil'
kk: Борисполь

note: Cherkasy Oblast administrative center: https://en.wikipedia.org/wiki/Cherkasy
en: Cherkasy
kk: Черкасы

note: Donets'k Oblast administrative center
en: Donets'k
kk: Донецк

note: Ivano-Frankivsk Oblast administrative center
en: Ivano-Frankivs'k
kk: Ивано-Франковск

note: Kharkiv Oblast administrative center
en: Kharkiv
kk: Харьков

note: Kherson Oblast administrative center
en: Kherson
kk: Херсон

en: Kremenchuk
kk: Кременчуг

note: Lviv Oblast administrative center
en: L'viv
kk: Львов

note: Luhans'k Oblast administrative center
en: Luhans'k
kk: Луганск

en: Mariupol
kk: Мариуполь

note: A city in Ukraine: https://en.wikipedia.org/wiki/Melitopol
en: Melitopol
kk: Мелитополь

en: Myrhorod
kk: Миргород

note: Odesa Oblast administrative center
en: Odesa
kk: Одесса

note: Rivne Oblast administrative center
en: Rivne
kk: Ровно

en: Sevastopol
kk: Севастополь

note: Capital of Autonomous Republic of Crimea
en: Simferopol'
kk: Симферополь

note: Zakarpattia Oblast administrative center
en: Uzhhorod
kk: Ужгород

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
kk: Абу-Даби

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
kk: Дубаи

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Aberdeen
kk: Абердин

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
kk: Белфаст

[ctx: City in Midlands, United Kingdom]
note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Birmingham
kk: Бирмингем

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Blackpool
kk: Блэкпул

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Bristol
kk: Бристоль

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Brize Norton
kk: Бриз-Нортон

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Cambridge
kk: Кембридж

[ctx: City in Wales, United Kingdom]
note: A city in Wales in the United Kingdom. The local name in Welsh is "Caerdydd".
en: Cardiff
kk: Кардифф

note: A city in Midlands in the United Kingdom
en: Coventry
kk: Ковентри

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
kk: Эдинбург

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Exeter
kk: Эксетер

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Farnborough
kk: Фарнборо

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
kk: Глазго

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Ipswich
kk: Ипсуич

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Leeds
kk: Лидс

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Liverpool
kk: Ливерпуль

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
kk: Лондон

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Manchester
kk: Манчестер

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Newcastle
kk: Ньюкасл

[ctx: City in the East Midlands, United Kingdom]
note: A city in the East Midlands in the United Kingdom
en: Nottingham
kk: Ноттингем

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
en: Oxford
kk: Оксфорд

[ctx: City in South and South West England, United Kingdom]
note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Plymouth
kk: Плимут

note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Southampton
kk: Саутгемптон

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Stockton
kk: Стоктон

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Aberdeen
kk: Абердин

note: A city in Texas in the United States
en: Abilene
kk: Абилин

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ada
kk: Ада

note: A city in Alaska in the United States
en: Adak
kk: Адак

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ainsworth
kk: Эйнсворт

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Akron
kk: Акрон

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Akron
kk: Акрон

note: A city in New Mexico in the United States
en: Alamogordo
kk: Аламогордо

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Albany
kk: Олбани

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Albany
kk: Олбани

note: A city in Nebraska in the United States
en: Albion
kk: Альбион

note: A city in New Mexico in the United States
en: Albuquerque
kk: Альбукерке

note: A city in Alabama in the United States
en: Alexander City
kk: Александер-Сити

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Alexandria
kk: Александрия

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Alexandria
kk: Александрия

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
kk: Александрия

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Allentown
kk: Аллентаун

note: A city in Nebraska in the United States
en: Alliance
kk: Аллианс

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Alma
kk: Алма

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Alma
kk: Алма

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Alpine
kk: Альпин

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Alpine
kk: Альпин

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Altoona
kk: Алтуна

note: A city in Texas in the United States
en: Amarillo
kk: Амарилло

note: A city in Alaska in the United States
en: Ambler
kk: Эмблер

note: A city in Iowa in the United States
en: Ames
kk: Амес

note: A city in California in the United States
en: Anaheim
kk: Анахайм

note: A city in Alaska in the United States
en: Anchorage
kk: Анкоридж

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Anderson
kk: Андерсон

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Anderson
kk: Андерсон

note: A city in Michigan in the United States
en: Ann Arbor
kk: Анн-Арбор

note: A city in Maryland in the United States
en: Annapolis
kk: Аннаполис

note: A city in Alabama in the United States
en: Anniston
kk: Аннистон

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Appleton
kk: Аплтон

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Appleton
kk: Аплтон

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ardmore
kk: Ардмор

note: A city in Arkansas in the United States
en: Arkadelphia
kk: Аркадельфия

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Arlington
kk: Арлингтон

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Arlington
kk: Арлингтон

note: A city in Colorado in the United States
en: Arvada
kk: Арвада

note: A city in North Carolina in the United States
en: Asheville
kk: Ашвилл

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Ashland
kk: Ашленд

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Ashland
kk: Ашленд

note: A city in Colorado in the United States
en: Aspen
kk: Аспен

note: A city in Oregon in the United States
en: Astoria
kk: Астория

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
kk: Афины

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
kk: Атланта

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Atlantic
kk: Атлант мұхиты

note: A city in New Jersey in the United States
en: Atlantic City
kk: Атлантик сити

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Auburn
kk: Оберн

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Auburn
kk: Оберн

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Auburn
kk: Оберн

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Augusta
kk: Огаста

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Augusta
kk: Огаста

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Aurora
kk: Орора

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Aurora
kk: Орора

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Aurora
kk: Орора

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Aurora
kk: Орора

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Austin
kk: Остин

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Austin
kk: Остин

note: A city in California in the United States
en: Avalon
kk: Авалон

note: A city in Montana in the United States
en: Baker
kk: Бейкер

note: A city in California in the United States
en: Bakersfield
kk: Бейкерсфилд

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
kk: Балтимор

note: A city in Maine in the United States
en: Bangor
kk: Бангор

note: A city in Maine in the United States
en: Bar Harbor
kk: Бар-Харбор

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Baraboo
kk: Барабу

note: A city in Vermont in the United States
en: Barre
kk: Барре

note: A city in Alaska in the United States
en: Barrow
kk: Барроу

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Bartlesville
kk: Бартлсвилл

note: A city in Louisiana in the United States
en: Baton Rouge
kk: Батон-Руж

note: A city in Michigan in the United States
en: Battle Creek
kk: Батл-Крик

note: A city in Texas in the United States
en: Bay City
kk: Бей-Сити

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Beaufort
kk: Бофорт

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Beaufort
kk: Бофорт

note: A city in Texas in the United States
en: Beaumont
kk: Бомонт

note: A city in West Virginia in the United States
en: Beckley
kk: Бекли

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Bedford
kk: Бедфорд

note: A city in Illinois in the United States
en: Belleville
kk: Белвилл

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
kk: Бельвю

note: A city in Washington in the United States
en: Bellingham
kk: Беллингем

note: A city in Vermont in the United States
en: Bennington
kk: Беннингтон

note: A city in California in the United States
en: Berkeley
kk: Беркли

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Berlin
kk: Берлин

note: A city in Alaska in the United States
en: Bethel
kk: Бетел

note: A city in Montana in the United States
en: Billings
kk: Биллингс

note: A city in Mississippi in the United States
en: Biloxi
kk: Билокси

note: A city in New York in the United States
en: Binghamton
kk: Бингемтон

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Birmingham
kk: Бирмингем

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bismarck
kk: Бисмарк

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Bloomington
kk: Блумингтон

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Bloomington
kk: Блумингтон

note: A city in West Virginia in the United States
en: Bluefield
kk: Блуфилд

note: A city in Florida in the United States
en: Boca Raton
kk: Бока-Ратон

note: A city in Idaho in the United States
en: Boise
kk: Бойсе

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Boone
kk: Бун

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Boone
kk: Бун

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Bordeaux
kk: Бордо

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Boscobel
kk: Боскобел

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
kk: Бостон

note: A city in Kentucky in the United States
en: Bowling Green
kk: Боулинг-Грин

note: A city in North Dakota in the United States
en: Bowman
kk: Боуман

note: A city in Montana in the United States
en: Bozeman
kk: Бозмен

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Bradford
kk: Брадфорд

note: A city in Washington in the United States
en: Bremerton
kk: Бремертон

note: A city in Connecticut in the United States
en: Bridgeport
kk: Бриджпорт

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Brookings
kk: Брукингс

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Brookings
kk: Брукингс

note: A city in Texas in the United States
en: Brownsville
kk: Браунсвилл

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Brunswick
kk: Брансвик

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Brunswick
kk: Брансвик

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Buffalo
kk: Буффало

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Buffalo
kk: Буффало

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Buffalo
kk: Буффало

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Buffalo
kk: Буффало

note: A city in California in the United States
en: Burbank
kk: Бурбанк

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Burlington
kk: Берлингтон

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Burlington
kk: Берлингтон

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Burlington
kk: Берлингтон

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Burlington
kk: Берлингтон

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Burlington
kk: Берлингтон

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Burlington
kk: Берлингтон

note: A city in Oregon in the United States
en: Burns
kk: Бернс

note: A city in Montana in the United States
en: Butte
kk: Бьютт

note: A city in Michigan in the United States
en: Cadillac
kk: Кадиллак

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Cairo
kk: Қаир

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Caldwell
kk: Колдуэлл

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Caldwell
kk: Колдуэлл

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Caldwell
kk: Колдуэлл

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Cambridge
kk: Кембридж

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Cambridge
kk: Кембридж

note: A city in Arkansas in the United States
en: Camden
kk: Камден

note: A city in Georgia in the United States
en: Canton
kk: Кантон

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
kk: Канаверал мүйісі

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
kk: Жирардо мүйісі

note: A city in Illinois in the United States
en: Carbondale
kk: Карбондейл

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Cardiff
kk: Кардифф

note: A city in Maine in the United States
en: Caribou
kk: КАРИБУ

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Carlsbad
kk: Карлсбад

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Carlsbad
kk: Карлсбад

note: A city in Texas in the United States
en: Carrollton
kk: Карролтон

note: A city in Georgia in the United States
en: Cartersville
kk: Картерсвилл

note: A city in Arizona in the United States
en: Casa Grande
kk: Каса Гранде

note: A city in Wyoming in the United States
en: Casper
kk: Каспер

note: A city in Utah in the United States
en: Cedar City
kk: Сидар-Сити

note: A city in Iowa in the United States
en: Cedar Rapids
kk: Сидар-Рапидс

note: A city in South Dakota in the United States
en: Chamberlain
kk: МЕҢГЕРУШІСІ

note: A city in Illinois in the United States
en: Champaign
kk: Шампань

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Chandler
kk: Чендлер

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Chandler
kk: Чендлер

note: A city in North Carolina in the United States
en: Chapel Hill
kk: Чепел Хил

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Charleston
kk: Чарлстон

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Charleston
kk: Чарлстон

note: A city in Michigan in the United States
en: Charlevoix
kk: Шарлевуа

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Charlotte
kk: Шарлотт

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Charlotte
kk: Шарлотт

note: A city in Virginia in the United States
en: Charlottesville
kk: Шарлотсвилл

note: A city in Tennessee in the United States
en: Chattanooga
kk: Чаттануга

note: A city in Iowa in the United States
en: Cherokee
kk: Чероки

note: A city in Virginia in the United States
en: Chesapeake
kk: Чесапик

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cheyenne
kk: Шайенн

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
kk: Чикаго

note: A city in Alaska in the United States
en: Chignik
kk: Чигник

note: A city in Missouri in the United States
en: Chillicothe
kk: Чилликоте

note: A city in California in the United States
en: Chino
kk: Чино

note: A city in California in the United States
en: Chula Vista
kk: Чула Виста

note: A city in Ohio in the United States
en: Cincinnati
kk: Цинциннати

note: A city in West Virginia in the United States
en: Clarksburg
kk: Кларксбург

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Clarksville
kk: Кларксвилл

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Clarksville
kk: Кларксвилл

note: A city in Florida in the United States
en: Clearwater
kk: Клеаруотер

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
kk: Кливленд

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Clinton
kk: Клинтон

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Clinton
kk: Клинтон

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Clinton
kk: Клинтон

note: A city in New Mexico in the United States
en: Clovis
kk: Кловис

note: A city in Wyoming in the United States
en: Cody
kk: Коди

note: A city in Alaska in the United States
en: Cold Bay
kk: Колд-Бей

note: A city in Colorado in the United States
en: Colorado Springs
kk: Колорадо-Спрингс

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Columbia
kk: Колумбия

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Columbia
kk: Колумбия

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Columbus
kk: Колумбус

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Columbus
kk: Колумбус

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Columbus
kk: Колумбус

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Columbus
kk: Колумбус

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Columbus
kk: Колумбус

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Concord
kk: Конкорд

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Concord
kk: Конкорд

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Concord
kk: Конкорд

note: A city in Alaska in the United States
en: Cordova
kk: Кордова

note: A city in Texas in the United States
en: Corpus Christi
kk: Корпус-Кристи

note: A city in Colorado in the United States
en: Cortez
kk: Кортез

note: A city in Oregon in the United States
en: Corvallis
kk: Корваллис

note: A city in California in the United States
en: Costa Mesa
kk: Коста Меса

note: A city in Iowa in the United States
en: Council Bluffs
kk: Каунсил-Блафс

note: A city in Maryland in the United States
en: Cumberland
kk: Камберленд

note: A city in Montana in the United States
en: Cut Bank
kk: Кат-Банк

note: A city in Texas in the United States
en: Dallas
kk: Даллас

note: A city in California in the United States
en: Daly City
kk: Дейли-Сити

note: A city in Connecticut in the United States
en: Danbury
kk: Данбери

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Danville
kk: Данвилл

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Danville
kk: Данвилл

note: A city in Iowa in the United States
en: Davenport
kk: Дэвенпорт

note: A city in Ohio in the United States
en: Dayton
kk: Дейтон

note: A city in Florida in the United States
en: Daytona Beach
kk: Дайтона Бич

note: A city in Illinois in the United States
en: DeKalb
kk: Декалб

note: A city in Alaska in the United States
en: Deadhorse
kk: Дэдхорс

note: A city in Texas in the United States
en: Del Rio
kk: Дел-Рио

note: A city in Utah in the United States
en: Delta
kk: Делта

note: A city in Alaska in the United States
en: Delta Junction
kk: Делта-Джанкшын

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
kk: Дентон

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
kk: Денвер

note: A city in Iowa in the United States
en: Des Moines
kk: Де-Мойн

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
kk: Детройт

note: A city in North Dakota in the United States
en: Devils Lake
kk: Девилс-Лейк

note: A city in North Dakota in the United States
en: Dickinson
kk: Дикинсон

note: A city in Alaska in the United States
en: Dillingham
kk: Диллингем

note: A city in Montana in the United States
en: Dillon
kk: Диллон

note: A city in Kansas in the United States
en: Dodge City
kk: Додж-Сити

note: A city in Alabama in the United States
en: Dothan
kk: Дотан

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Douglas
kk: Дуглас

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Douglas
kk: Дуглас

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Douglas
kk: Дуглас

note: A city in Delaware in the United States
en: Dover
kk: Дувр

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Dryden
kk: Драйден

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Dublin
kk: Дублин

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Dublin
kk: Дублин

note: A city in Iowa in the United States
en: Dubuque
kk: Дубьюк

note: A city in Minnesota in the United States
en: Duluth
kk: Дулут

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Duncan
kk: Дункан

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
kk: Дюнкерк

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Durango
kk: Дуранго

note: A city in North Carolina in the United States
en: Durham
kk: Дарем

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Eagle
kk: Игл

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Eagle
kk: Игл

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eagle River
kk: Игл-Ривер

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Eau Claire
kk: О-Клэр

note: A city in Illinois in the United States
en: Effingham
kk: Эффингем

note: A city in Arkansas in the United States
en: El Dorado
kk: Эл-Дорадо

note: A city in California in the United States
en: El Monte
kk: Эл-Монте

note: A city in Texas in the United States
en: El Paso
kk: Эл-Пасо

note: A city in New Jersey in the United States
en: Elizabeth
kk: Элизабет

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabeth City
kk: Элизабет-Сити

note: A city in North Carolina in the United States
en: Elizabethtown
kk: Элизабеттаун

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Elkhart
kk: Элкхарт

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Elkhart
kk: Элкхарт

note: A city in West Virginia in the United States
en: Elkins
kk: Элкинс

note: A city in Nevada in the United States
en: Elko
kk: Элко

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Elmira
kk: Элмайра

note: A city in Ohio in the United States
en: Elyria
kk: Элирия

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Enid
kk: Энид

note: A city in Washington in the United States
en: Ephrata
kk: Эфрата

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Erie
kk: Эри

note: A city in California in the United States
en: Escondido
kk: Ескондидо

note: A city in Oregon in the United States
en: Eugene
kk: Юджин

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Eureka
kk: Юрика

note: A city in Wyoming in the United States
en: Evanston
kk: Эванстон

note: A city in Indiana in the United States
en: Evansville
kk: Эвансвилл

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
kk: Эверетт

note: A city in Alabama in the United States
en: Evergreen
kk: Эвергрин

note: A city in Alaska in the United States
en: Fairbanks
kk: Фэрбенкс

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fairfield
kk: Фэрфилд

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Fairfield
kk: Фэрфилд

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Fairfield
kk: Фэрфилд

note: A city in Minnesota in the United States
en: Fairmont
kk: Фермонт

note: A city in South Dakota in the United States
en: Faith
kk: Фейт

note: A city in Nevada in the United States
en: Fallon
kk: Фаллон

note: A city in North Dakota in the United States
en: Fargo
kk: Фарго

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Farmington
kk: Фармингтон

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Farmington
kk: Фармингтон

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fayetteville
kk: Фейетвилл

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Fayetteville
kk: Фейетвилл

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Fitchburg
kk: Фитчберг

note: A city in Arizona in the United States
en: Flagstaff
kk: Флагстафф

note: A city in Michigan in the United States
en: Flint
kk: Флинт

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Florence
kk: Флоренция

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Fond du Lac
kk: Фон-ду-Лак

note: A city in Colorado in the United States
en: Fort Collins
kk: Форт-Коллинз

note: A city in Iowa in the United States
en: Fort Dodge
kk: Форт-Додж

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Lauderdale
kk: Форт-Лодердейл

note: A city in Florida in the United States
en: Fort Myers
kk: Форт-Майерс

note: A city in Alabama in the United States
en: Fort Payne
kk: Форт-Пейн

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Fort Smith
kk: Форт-Смит

note: A city in Indiana in the United States
en: Fort Wayne
kk: Форт-Уэйн

note: A city in Texas in the United States
en: Fort Worth
kk: Форт-Уорт

note: A city in Alaska in the United States
en: Fort Yukon
kk: Форт-Юкон

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Frankfort
kk: Франкфорт

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Frankfort
kk: Франкфорт

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Franklin
kk: Франклин

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Franklin
kk: Франклин

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Franklin
kk: Франклин

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Frederick
kk: Фредерик

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Frederick
kk: Фредерик

note: A city in Texas in the United States
en: Fredericksburg
kk: Фредериксбург

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Freeport
kk: Фрипорт

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Fremont
kk: Фремонт

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Fremont
kk: Фремонт

note: A city in California in the United States
en: Fresno
kk: Фресно

note: A city in California in the United States
en: Fullerton
kk: Фуллертон

note: A city in Alabama in the United States
en: Gadsden
kk: Гадсден

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Gainesville
kk: Гейнсвилл

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Gainesville
kk: Гейнсвилл

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Gainesville
kk: Гейнсвилл

note: A city in Alaska in the United States
en: Galena
kk: Галена

note: A city in New Mexico in the United States
en: Gallup
kk: Гэллап

note: A city in Texas in the United States
en: Galveston
kk: Галвестон

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Garden City
kk: Гарден-Сити

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Garden City
kk: Гарден-Сити

note: A city in California in the United States
en: Garden Grove
kk: Гарден-Гров

note: A city in Texas in the United States
en: Garland
kk: Гарленд

note: A city in North Dakota in the United States
en: Garrison
kk: Гаррисон

note: A city in Indiana in the United States
en: Gary
kk: Гэри

note: A city in North Carolina in the United States
en: Gastonia
kk: Гастония

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Georgetown
kk: Джорджтаун

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Georgetown
kk: Джорджтаун

note: A city in Wyoming in the United States
en: Gillette
kk: Жиллетт

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Glasgow
kk: Глазго

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Glasgow
kk: Глазго

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Glendale
kk: Глендейл

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Glendale
kk: Глендейл

note: A city in New York in the United States
en: Glens Falls
kk: Гленс-Фоллз

note: A city in Minnesota in the United States
en: Glenwood
kk: Гленвуд

note: A city in North Carolina in the United States
en: Goldsboro
kk: Голдсборо

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Gorham
kk: Горхэм

note: A city in North Dakota in the United States
en: Grand Forks
kk: Гранд-Форкс

note: A city in Nebraska in the United States
en: Grand Island
kk: Гранд-Айленд

note: A city in Colorado in the United States
en: Grand Junction
kk: Гранд-Джанкшын

note: A city in Texas in the United States
en: Grand Prairie
kk: Гранд-Прейри

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Grand Rapids
kk: Гранд-Рапидс

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Grand Rapids
kk: Гранд-Рапидс

note: A city in Minnesota in the United States
en: Granite Falls
kk: Гранит-Фолс

note: A city in Montana in the United States
en: Great Falls
kk: Грейт-Фолс

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Green Bay
kk: Грин-Бей

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Greensboro
kk: Гринсборо

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Greensboro
kk: Гринсборо

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Greenville
kk: Гринвилл

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenville
kk: Гринвилл

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenville
kk: Гринвилл

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Greenville
kk: Гринвилл

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Greenwood
kk: Гринвуд

[ctx: City in South Carolina, United States]
note: A city in South Carolina in the United States
en: Greenwood
kk: Гринвуд

note: A city in Connecticut in the United States
en: Groton
kk: Гротон

note: A city in Mississippi in the United States
en: Gulfport
kk: Галфпорт

note: A city in Alaska in the United States
en: Gulkana
kk: Гулкана

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Guthrie
kk: Гутри

note: A city in Maryland in the United States
en: Hagerstown
kk: Хагерстаун

note: A city in Idaho in the United States
en: Hailey
kk: Хейли

note: A city in Alaska in the United States
en: Haines
kk: Хейнс

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Hamilton
kk: Гамильтон

note: A city in Louisiana in the United States
en: Hammond
kk: Хаммонд

note: A city in Virginia in the United States
en: Hampton
kk: Хэмптон

note: A city in Michigan in the United States
en: Hancock
kk: Хенкок

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Harrisburg
kk: Гаррисберг

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Harrisburg
kk: Гаррисберг

note: A city in Arkansas in the United States
en: Harrison
kk: Гаррисон

note: A city in Connecticut in the United States
en: Hartford
kk: Хартфорд

note: A city in Nebraska in the United States
en: Hastings
kk: Гастингс

note: A city in Mississippi in the United States
en: Hattiesburg
kk: Хаттисберг

note: A city in Montana in the United States
en: Havre
kk: Гавр

note: A city in California in the United States
en: Hawthorne
kk: Хауторн

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Hayward
kk: Хейвард

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Hayward
kk: Хейвард

note: A city in Montana in the United States
en: Helena
kk: Хелена

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Henderson
kk: Хендерсон

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Henderson
kk: Хендерсон

note: A city in Florida in the United States
en: Hialeah
kk: Хайалиа

note: A city in North Carolina in the United States
en: Hickory
kk: Хикори

note: A city in Kansas in the United States
en: Hill City
kk: Хилл-Сити

note: A city in Texas in the United States
en: Hillsboro
kk: Хиллсборо

note: A city in Hawaii in the United States
en: Hilo
kk: Хило

[ctx: City in Oklahoma, United States]
note: A city in Oklahoma in the United States
en: Hobart
kk: Гобарт

note: A city in New Mexico in the United States
en: Hobbs
kk: Хоббс

note: A city in Florida in the United States
en: Hollywood
kk: Голливуд

note: A city in Alaska in the United States
en: Homer
kk: Хомер

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
kk: Гонолулу

note: A city in Alaska in the United States
en: Hooper Bay
kk: Хупер-Бей

note: A city in Louisiana in the United States
en: Houma
kk: Хоума

note: A city in Texas in the United States
en: Houston
kk: Хьюстон

note: A city in West Virginia in the United States
en: Huntington
kk: Хантингтон

note: A city in California in the United States
en: Huntington Beach
kk: Хантингтон-Бич

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Huntsville
kk: Хантсвилл

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Huntsville
kk: Хантсвилл

note: A city in South Dakota in the United States
en: Huron
kk: Гурон

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Hutchinson
kk: Хатчинсон

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Hutchinson
kk: Хатчинсон

note: A city in Idaho in the United States
en: Idaho Falls
kk: Айдахо-Фолс

note: A city in Missouri in the United States
en: Independence
kk: Индепенденс

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Indiana
kk: Индиана

note: A city in Indiana in the United States
en: Indianapolis
kk: Индианаполис

note: A city in California in the United States
en: Inglewood
kk: Инглвуд

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
kk: Айова-Сити

note: A city in California in the United States
en: Irvine
kk: Ирвайн

note: A city in Texas in the United States
en: Irving
kk: Ирвинг

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
kk: Итака

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Jackson
kk: Джексон

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Jackson
kk: Джексон

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Jackson
kk: Джексон

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Jackson
kk: Джексон

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Jackson
kk: Джексон

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Jackson
kk: Джексон

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Jacksonville
kk: Джексонвилл

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Jacksonville
kk: Джексонвилл

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Jacksonville
kk: Джексонвилл

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jacksonville
kk: Джексонвилл

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Jamestown
kk: Джеймстаун

[ctx: City in North Dakota, United States]
note: A city in North Dakota in the United States
en: Jamestown
kk: Джеймстаун

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Janesville
kk: Джейнсвилл

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Jasper
kk: Джаспер

note: A city in Missouri in the United States
en: Jefferson City
kk: Джефферсон-Сити

note: A city in New Jersey in the United States
en: Jersey City
kk: Джерси-Сити

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Johnstown
kk: Джонстаун

note: A city in Illinois in the United States
en: Joliet
kk: Джолиет

note: A city in Arkansas in the United States
en: Jonesboro
kk: Джонсборо

note: A city in Missouri in the United States
en: Joplin
kk: Джоплин

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
kk: Иордания

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Juneau
kk: Джуно

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Juneau
kk: Джуно

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kahului
kk: Кахулуи

note: A city in Michigan in the United States
en: Kalamazoo
kk: Каламазу

note: A city in Montana in the United States
en: Kalispell
kk: Калиспелл

note: A city in Illinois in the United States
en: Kankakee
kk: Канкаки

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
kk: Канзас-Сити

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
kk: Канзас-Сити

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kaunakakai
kk: Каунакакаи

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kearney
kk: Керни

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Keene
kk: Кин

note: A city in Hawaii in the United States
en: Kekaha
kk: Кекаха

note: A city in Washington in the United States
en: Kelso
kk: Келсо

note: A city in Alaska in the United States
en: Kenai
kk: Кенай

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Kenosha
kk: Кеноша

note: A city in Alaska in the United States
en: Ketchikan
kk: Кетчикан

note: A city in Nebraska in the United States
en: Kimball
kk: Кимбол

note: A city in Alaska in the United States
en: King Salmon
kk: Кинг-Салмон

note: A city in Arizona in the United States
en: Kingman
kk: Кингмен

note: A city in Tennessee in the United States
en: Kingsport
kk: Кингспорт

note: A city in Oregon in the United States
en: Klamath Falls
kk: Кламат-Фолс

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Knoxville
kk: Ноксвилл

[ctx: City in Tennessee, United States]
note: A city in Tennessee in the United States
en: Knoxville
kk: Ноксвилл

note: A city in Alaska in the United States
en: Kodiak
kk: Кодиак

note: A city in Indiana in the United States
en: Kokomo
kk: Кокомо

note: A city in Alaska in the United States
en: Kotzebue
kk: Коцебу

note: A city in Wisconsin in the United States
en: La Crosse
kk: Ла-Кросс

note: A city in Oregon in the United States
en: La Grande
kk: Ла-Гранд

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: La Grange
kk: Ла-Гранж

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: La Grange
kk: Ла-Гранж

note: A city in California in the United States
en: La Verne
kk: Ла-Верн

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Laconia
kk: Лакония

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Lafayette
kk: Лафейетт

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Lafayette
kk: Лафейетт

note: A city in Louisiana in the United States
en: Lake Charles
kk: Лейк-Чарльз

note: A city in Florida in the United States
en: Lakeland
kk: Лейкленд

note: A city in Colorado in the United States
en: Lakewood
kk: Лейквуд

note: A city in Colorado in the United States
en: Lamar
kk: Ламар

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Lancaster
kk: Ланкастер

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lancaster
kk: Ланкастер

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Lancaster
kk: Ланкастер

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Lancaster
kk: Ланкастер

note: A city in Wyoming in the United States
en: Lander
kk: Ландер

note: A city in Michigan in the United States
en: Lansing
kk: Лансинг

note: A city in Wyoming in the United States
en: Laramie
kk: Ларами

note: A city in Texas in the United States
en: Laredo
kk: Ларедо

note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Cruces
kk: Лас-Крусес

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Las Vegas
kk: Лас-Вегас

[ctx: City in New Mexico, United States]
note: A city in New Mexico in the United States
en: Las Vegas
kk: Лас-Вегас

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Lawrence
kk: Лоренс

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lawrence
kk: Лоренс

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Lawton
kk: Лотон

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Lebanon
kk: Ливан

note: A city in West Virginia in the United States
en: Lewisburg
kk: Левисбург

note: A city in Idaho in the United States
en: Lewiston
kk: Левистон

note: A city in Montana in the United States
en: Lewistown
kk: Левистаун

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Lexington
kk: Лексингтон

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lexington
kk: Лексингтон

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Lexington
kk: Лексингтон

note: A city in Hawaii in the United States
en: Lihue
kk: Лихуэ

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Lima
kk: Лима

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Lincoln
kk: Линкольн

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Lincoln
kk: Линкольн

note: A city in Arkansas in the United States
en: Little Rock
kk: Литл-Рок

note: A city in Montana in the United States
en: Livingston
kk: Ливингстон

note: A city in Michigan in the United States
en: Livonia
kk: Ливония

note: A city in Utah in the United States
en: Logan
kk: Логан

note: A city in California in the United States
en: Lompoc
kk: Ломпок

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: London
kk: Лондон

note: A city in California in the United States
en: Long Beach
kk: Лонг-Бич

note: A city in Texas in the United States
en: Longview
kk: Лонгвью

note: A city in New Mexico in the United States
en: Los Alamos
kk: Лос-Аламос

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
kk: Лос-Анджелес

note: A city in Kentucky in the United States
en: Louisville
kk: Луисвилл

note: A city in Nevada in the United States
en: Lovelock
kk: Лавлок

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Lowell
kk: Лоуэлл

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Lowell
kk: Лоуэлл

note: A city in Texas in the United States
en: Lubbock
kk: Лаббок

note: A city in Virginia in the United States
en: Lynchburg
kk: Линчбург

note: A city in Georgia in the United States
en: Macon
kk: Мейкон

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Madison
kk: Медисон

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Madison
kk: Медисон

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Malta
kk: Мальта

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Manchester
kk: Манчестер

note: A city in Kansas in the United States
en: Manhattan
kk: Манхеттен

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Manitowoc
kk: Манитовок

note: A city in Ohio in the United States
en: Mansfield
kk: Менсфилд

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
kk: Марафон

note: A city in Georgia in the United States
en: Marietta
kk: Мариетта

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Marion
kk: Марион

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Marion
kk: Марион

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Marion
kk: Марион

note: A city in Michigan in the United States
en: Marquette
kk: Маркетт

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Marshall
kk: Маршалл

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Marshall
kk: Маршалл

note: A city in West Virginia in the United States
en: Martinsburg
kk: Мартинсбург

note: A city in Virginia in the United States
en: Martinsville
kk: Мартинсвилл

note: A city in Iowa in the United States
en: Mason City
kk: Мейсон-Сити

note: A city in Oklahoma in the United States
en: McAlester
kk: Мак-Алестер

note: A city in Texas in the United States
en: McAllen
kk: Мак-Аллен

note: A city in Nebraska in the United States
en: McCook
kk: Мак-Кук

note: A city in Alaska in the United States
en: McGrath
kk: Мак-Грат

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Medford
kk: Медфорд

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Medford
kk: Медфорд

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Melbourne
kk: Мельбурн

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
kk: Мемфис

note: A city in Arkansas in the United States
en: Mena
kk: Мена

note: A city in Nevada in the United States
en: Mercury
kk: Меркурий

note: A city in Connecticut in the United States
en: Meriden
kk: Мериден

note: A city in Mississippi in the United States
en: Meridian
kk: Меридиан

note: A city in Arizona in the United States
en: Mesa
kk: Меса

note: A city in Texas in the United States
en: Mesquite
kk: Мескит

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Miami
kk: Майами

note: A city in Texas in the United States
en: Midland
kk: Мидленд

note: A city in Utah in the United States
en: Milford
kk: Милфорд

note: A city in Georgia in the United States
en: Milledgeville
kk: Милледжвилл

note: A city in Maine in the United States
en: Millinocket
kk: Миллинокет

note: A city in New Jersey in the United States
en: Millville
kk: Миллвилл

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
kk: Милуоки

note: A city in Minnesota in the United States
en: Minneapolis
kk: Миннеаполис

note: A city in North Dakota in the United States
en: Minot
kk: Минот

note: A city in Montana in the United States
en: Missoula
kk: Миссула

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mitchell
kk: Митчелл

note: A city in Alabama in the United States
en: Mobile
kk: Мобил

note: A city in South Dakota in the United States
en: Mobridge
kk: Мобридж

note: A city in California in the United States
en: Modesto
kk: Модесто

note: A city in Illinois in the United States
en: Moline
kk: Молайн

[ctx: City in Louisiana, United States]
note: A city in Louisiana in the United States
en: Monroe
kk: Монро

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Monroe
kk: Монро

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Monroe
kk: Монро

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Monroe
kk: Монро

note: A city in California in the United States
en: Montague
kk: Монтаг

note: A city in California in the United States
en: Monterey
kk: Монтерей

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Montevideo
kk: Монтевидео

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Montgomery
kk: Монтгомери

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Montgomery
kk: Монтгомери

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Monticello
kk: Монтичелло

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Monticello
kk: Монтичелло

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Monticello
kk: Монтичелло

note: A city in West Virginia in the United States
en: Morgantown
kk: Моргантаун

note: A city in New Jersey in the United States
en: Morristown
kk: Морристаун

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Moscow
kk: Мәскеу

note: A city in Washington in the United States
en: Moses Lake
kk: Мозес-Лейк

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Mount Pleasant
kk: Маунт-Плезант

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Mount Pleasant
kk: Маунт-Плезант

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Mount Pleasant
kk: Маунт-Плезант

note: A city in Illinois in the United States
en: Mount Vernon
kk: Маунт-Вернон

note: A city in California in the United States
en: Mountain View
kk: Маунтин-Вью

note: A city in Indiana in the United States
en: Muncie
kk: Манси

note: A city in Michigan in the United States
en: Muskegon
kk: Маскегон

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Muskogee
kk: Маскоги

note: A city in South Carolina in the United States
en: Myrtle Beach
kk: Миртл-Бич

note: A city in California in the United States
en: Napa
kk: Напа

note: A city in Illinois in the United States
en: Naperville
kk: Нейпервилл

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Naples
kk: Неаполь

note: A city in New Hampshire in the United States
en: Nashua
kk: Нашуа

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
kk: Нешвилл

note: A city in Mississippi in the United States
en: Natchez
kk: Натчез

note: A city in California in the United States
en: Needles
kk: Нидлз

note: A city in Alaska in the United States
en: Nenana
kk: Ненана

note: A city in Massachusetts in the United States
en: New Bedford
kk: Нью-Бедфорд

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: New Castle
kk: Нью-Касл

note: A city in Connecticut in the United States
en: New Haven
kk: Нью-Хейвен

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
kk: Нью-Иберия

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
kk: Жаңа Орлеан

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: New York
kk: Нью-Йорк

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Newark
kk: Ньюарк

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Newark
kk: Ньюарк

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Newport
kk: Ньюпорт

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Newport
kk: Ньюпорт

[ctx: City in Rhode Island, United States]
note: A city in Rhode Island in the United States
en: Newport
kk: Ньюпорт

note: A city in Virginia in the United States
en: Newport News
kk: Ньюпорт-Ньюс

note: A city in Kansas in the United States
en: Newton
kk: Ньютон

note: A city in New York in the United States
en: Niagara Falls
kk: Ниагара сарқырамасы

note: A city in Arizona in the United States
en: Nogales
kk: Ногалес

note: A city in Alaska in the United States
en: Nome
kk: Ном

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Norfolk
kk: Норфолк

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Norfolk
kk: Норфолк

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Norman
kk: Норман

note: A city in Nevada in the United States
en: North Las Vegas
kk: Норт-Лас-Вегас

note: A city in Nebraska in the United States
en: North Platte
kk: Норт-Платт

note: A city in Alaska in the United States
en: Northway
kk: Нортвей

note: A city in California in the United States
en: Norwalk
kk: Норуолк

note: A city in Tennessee in the United States
en: Oak Ridge
kk: Оак-Ридж

note: A city in California in the United States
en: Oakland
kk: Окленд

note: A city in Florida in the United States
en: Ocala
kk: Окала

note: A city in Maryland in the United States
en: Ocean City
kk: Оушен-Сити

note: A city in California in the United States
en: Oceanside
kk: Оушенсайд

note: A city in Texas in the United States
en: Odessa
kk: Одесса

note: A city in Nebraska in the United States
en: Ogallala
kk: Огаллала

note: A city in Utah in the United States
en: Ogden
kk: Огден

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
kk: Оклахома-Сити

note: A city in Kansas in the United States
en: Olathe
kk: Олате

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
kk: Олимпия

note: A city in Nebraska in the United States
en: Omaha
kk: Омаха

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Ontario
kk: Онтарио

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Ontario
kk: Онтарио

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Orange
kk: Орандж

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Orange
kk: Орандж

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Orange
kk: Орандж

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Orange
kk: Орандж

note: A city in South Carolina in the United States
en: Orangeburg
kk: Оранжбург

note: A city in Florida in the United States
en: Orlando
kk: Орландо

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Oshkosh
kk: Ошкош

note: A city in Iowa in the United States
en: Ottumwa
kk: Оттамуа

note: A city in Kansas in the United States
en: Overland Park
kk: Оверленд-Парк

note: A city in Kentucky in the United States
en: Owensboro
kk: Оуэнсборо

[ctx: City in Connecticut, United States]
note: A city in Connecticut in the United States
en: Oxford
kk: Оксфорд

[ctx: City in Mississippi, United States]
note: A city in Mississippi in the United States
en: Oxford
kk: Оксфорд

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Oxford
kk: Оксфорд

note: A city in California in the United States
en: Oxnard
kk: Окснард

note: A city in Alabama in the United States
en: Ozark
kk: Озарк

note: A city in Kentucky in the United States
en: Paducah
kk: Падюка

note: A city in California in the United States
en: Palmdale
kk: Палмдейл

note: A city in Alaska in the United States
en: Palmer
kk: Палмер

note: A city in California in the United States
en: Palo Alto
kk: Пало-Альто

note: A city in Florida in the United States
en: Panama City
kk: Панама-Сити

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Paris
kk: Париж

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Paris
kk: Париж

note: A city in Minnesota in the United States
en: Park Rapids
kk: Парк-Рапидс

note: A city in West Virginia in the United States
en: Parkersburg
kk: Паркерсберг

note: A city in Kansas in the United States
en: Parsons
kk: Парсонс

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Pasadena
kk: Пасадена

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Pasadena
kk: Пасадена

note: A city in Mississippi in the United States
en: Pascagoula
kk: Паскагула

note: A city in New Jersey in the United States
en: Paterson
kk: Патерсон

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Pawtucket
kk: Потакет

note: A city in Oregon in the United States
en: Pendleton
kk: Пендлтон

note: A city in Florida in the United States
en: Pensacola
kk: Пенсакола

[ctx: City in Arizona, United States]
note: A city in Arizona in the United States
en: Peoria
kk: Пеория

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peoria
kk: Пеория

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Peru
kk: Перу

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Peru
kk: Перу

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Petersburg
kk: Петербург

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Petersburg
kk: Петербург

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Petersburg
kk: Петербург

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
kk: Филадельфия

note: A city in South Dakota in the United States
en: Philip
kk: Филип

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
kk: Феникс

note: A city in South Dakota in the United States
en: Pierre
kk: Пирр

note: A city in Arkansas in the United States
en: Pine Bluff
kk: Пайн-Блаф

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
kk: Питсбург

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pittsfield
kk: Питсфилд

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Pittsfield
kk: Питсфилд

note: A city in Texas in the United States
en: Plano
kk: Плано

note: A city in New York in the United States
en: Plattsburgh
kk: Платтсбург

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Plymouth
kk: Плимут

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Plymouth
kk: Плимут

note: A city in Idaho in the United States
en: Pocatello
kk: Покателло

note: A city in Alaska in the United States
en: Point Hope
kk: Пойнт-Хоуп

note: A city in California in the United States
en: Pomona
kk: Помона

note: A city in Florida in the United States
en: Pompano Beach
kk: Помпано-Бич

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
kk: Понка-Сити

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Pontiac
kk: Понтиак

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Pontiac
kk: Понтиак

note: A city in Missouri in the United States
en: Poplar Bluff
kk: Поплар-Блаф

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Portland
kk: Портленд

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Portland
kk: Портленд

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Portsmouth
kk: Портсмут

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Portsmouth
kk: Портсмут

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pottstown
kk: Поттстаун

note: A city in New York in the United States
en: Poughkeepsie
kk: Покипси

note: A city in Kansas in the United States
en: Pratt
kk: Пратт

note: A city in Arizona in the United States
en: Prescott
kk: Прескотт

note: A city in Minnesota in the United States
en: Preston
kk: Престон

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Princeton
kk: Принстон

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
kk: Провиденс

note: A city in Utah in the United States
en: Provo
kk: Прово

note: A city in Colorado in the United States
en: Pueblo
kk: Пуэбло

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Quakertown
kk: Квакертаун

note: A city in Illinois in the United States
en: Quincy
kk: Куинси

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Racine
kk: Расин

note: A city in North Carolina in the United States
en: Raleigh
kk: Роли

note: A city in South Dakota in the United States
en: Rapid City
kk: Рапид-Сити

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rawlins
kk: Роулинс

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Reading
kk: Ридинг

note: A city in California in the United States
en: Redding
kk: Реддинг

note: A city in Oregon in the United States
en: Redmond
kk: Редмонд

note: A city in Nevada in the United States
en: Reno
kk: Рино

note: A city in Idaho in the United States
en: Rexburg
kk: Рексбург

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Rhinelander
kk: Райнлендер

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Richmond
kk: Ричмонд

note: A city in Colorado in the United States
en: Rifle
kk: Райфл

note: A city in California in the United States
en: Riverside
kk: Риверсайд

note: A city in Wyoming in the United States
en: Riverton
kk: Ривертон

note: A city in Virginia in the United States
en: Roanoke
kk: Роанок

note: A city in Illinois in the United States
en: Robinson
kk: Робинсон

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Rochester
kk: Рочестер

[ctx: City in New Hampshire, United States]
note: A city in New Hampshire in the United States
en: Rochester
kk: Рочестер

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rochester
kk: Рочестер

note: A city in South Carolina in the United States
en: Rock Hill
kk: Рок-Хилл

note: A city in Wyoming in the United States
en: Rock Springs
kk: Рок-Спрингс

note: A city in Illinois in the United States
en: Rockford
kk: Рокфорд

note: A city in Maine in the United States
en: Rockland
kk: Рокленд

note: A city in Texas in the United States
en: Rockport
kk: Рокпорт

note: A city in North Carolina in the United States
en: Rocky Mount
kk: Роки-Маунт

note: A city in Arkansas in the United States
en: Rogers
kk: Роджерс

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Rome
kk: Рим

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rome
kk: Рим

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Rome
kk: Рим

note: A city in New Mexico in the United States
en: Roswell
kk: Росвелл

note: A city in Kansas in the United States
en: Russell
kk: Расселл

note: A city in Louisiana in the United States
en: Ruston
kk: Растон

note: A city in Vermont in the United States
en: Rutland
kk: Ратленд

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
kk: Сакраменто

note: A city in Michigan in the United States
en: Saginaw
kk: Сагино

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Saint George
kk: Сен-Джордж

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Saint James
kk: Сент-Джеймс

[ctx: City in Minnesota, United States]
note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint James
kk: Сент-Джеймс

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Salem
kk: Салем

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Salem
kk: Салем

note: A city in Kansas in the United States
en: Salina
kk: Салина

note: A city in California in the United States
en: Salinas
kk: Салинас

[ctx: City in Maryland, United States]
note: A city in Maryland in the United States
en: Salisbury
kk: Салисбери

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Salisbury
kk: Салисбери

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Sallisaw
kk: Саллисо

note: A city in Idaho in the United States
en: Salmon
kk: Сэлмон

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
kk: Солт-Лейк-Сити

note: A city in Texas in the United States
en: San Angelo
kk: Сан-Анджело

note: A city in Texas in the United States
en: San Antonio
kk: Сан-Антонио

note: A city in California in the United States
en: San Bernardino
kk: Сан-Бернардино

note: A city in California in the United States
en: San Diego
kk: Сан-Диего

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
kk: Сан-Франциско

note: A city in California in the United States
en: San Jose
kk: Сан-Хосе

note: A city in Idaho in the United States
en: Sandpoint
kk: Сендпойнт

[ctx: City in Maine, United States]
note: A city in Maine in the United States
en: Sanford
kk: Сенфорд

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Sanford
kk: Сенфорд

note: A city in California in the United States
en: Santa Ana
kk: Санта-Ана

note: A city in California in the United States
en: Santa Barbara
kk: Санта-Барбара

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Clara
kk: Санта-Клара

[ctx: City in Utah, United States]
note: A city in Utah in the United States
en: Santa Clara
kk: Санта-Клара

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Santa Maria
kk: Санта-Мария

note: A city in California in the United States
en: Santa Monica
kk: Санта-Моника

note: A city in California in the United States
en: Santa Rosa
kk: Санта-Роза

note: A city in Florida in the United States
en: Sarasota
kk: Сарасота

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
kk: Со-Сен-Мари

note: A city in Georgia in the United States
en: Savannah
kk: Саванна

note: A city in Arizona in the United States
en: Scottsdale
kk: Скоттсдейл

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
kk: Сиэттл

note: A city in Alaska in the United States
en: Seward
kk: Сьюард

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Shawnee
kk: Шони

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sheboygan
kk: Шебойган

note: A city in North Carolina in the United States
en: Shelby
kk: Шелби

note: A city in Indiana in the United States
en: Shelbyville
kk: Шелбивилл

note: A city in Iowa in the United States
en: Sheldon
kk: Шелдон

note: A city in Wyoming in the United States
en: Sheridan
kk: Шеридан

note: A city in Louisiana in the United States
en: Shreveport
kk: Шривпорт

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Sidney
kk: Сидней

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: Sidney
kk: Сидней

note: A city in California in the United States
en: Simi Valley
kk: Сими-Валли

note: A city in Iowa in the United States
en: Sioux City
kk: Сиу-Сити

note: A city in South Dakota in the United States
en: Sioux Falls
kk: Су-Фолс

note: A city in Alaska in the United States
en: Sitka
kk: Ситка

note: A city in Louisiana in the United States
en: Slidell
kk: Слайделл

note: A city in Tennessee in the United States
en: Smyrna
kk: Смирна

note: A city in Idaho in the United States
en: Soda Springs
kk: Сода-Спрингс

note: A city in Kentucky in the United States
en: Somerset
kk: Сомерсет

note: A city in New Jersey in the United States
en: Somerville
kk: Сомервилл

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Sonora
kk: Сонора

note: A city in Indiana in the United States
en: South Bend
kk: Саут-Бенд

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Sparta
kk: Спарта

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Sparta
kk: Спарта

note: A city in Iowa in the United States
en: Spencer
kk: Спенсер

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
kk: Спокан

note: A city in Arkansas in the United States
en: Springdale
kk: Спрингдейл

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Springfield
kk: Спрингфилд

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Springfield
kk: Спрингфилд

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Springfield
kk: Спрингфилд

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Springfield
kk: Спрингфилд

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Springfield
kk: Спрингфилд

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Springfield
kk: Спрингфилд

[ctx: City in Vermont, United States]
note: A city in Vermont in the United States
en: Springfield
kk: Спрингфилд

note: A city in Missouri in the United States
en: St. Louis
kk: Сент-Луис

note: A city in Connecticut in the United States
en: Stamford
kk: Стэмфорд

[ctx: City in Idaho, United States]
note: A city in Idaho in the United States
en: Stanley
kk: Стенли

note: A city in North Carolina in the United States
en: Statesville
kk: Стейтсвилл

note: A city in Colorado in the United States
en: Steamboat Springs
kk: Стимбот-Спрингс

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Stephenville
kk: Стефенвилл

note: A city in Illinois in the United States
en: Sterling
kk: Стерлинг

note: A city in Michigan in the United States
en: Sterling Heights
kk: Стерлинг-Хайтс

[ctx: City in California, United States]
note: A city in California in the United States
en: Stockton
kk: Стоктон

[ctx: City in Arkansas, United States]
note: A city in Arkansas in the United States
en: Stuttgart
kk: Штутгарт

note: A city in Virginia in the United States
en: Suffolk
kk: Суффолк

note: A city in California in the United States
en: Sunnyvale
kk: Саннивейл

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Superior
kk: Супериор

note: A city in New Jersey in the United States
en: Sussex
kk: Сассек

[ctx: City in Alaska, United States]
note: A city in Alaska in the United States
en: Sutton
kk: Суттон

[ctx: City in West Virginia, United States]
note: A city in West Virginia in the United States
en: Sutton
kk: Суттон

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
kk: Такома

note: A city in Florida in the United States
en: Tallahassee
kk: Таллахасси

note: A city in Florida in the United States
en: Tampa
kk: Тампа

note: A city in New Mexico in the United States
en: Taos
kk: Таос

note: A city in Arizona in the United States
en: Tempe
kk: Темпе

note: A city in Indiana in the United States
en: Terre Haute
kk: Тер-От

note: A city in Arkansas in the United States
en: Texarkana
kk: Тексаркана

note: A city in California in the United States
en: Thousand Oaks
kk: Таузенд-Окс

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Toledo
kk: Толедо

note: A city in Kansas in the United States
en: Topeka
kk: Топека

note: A city in California in the United States
en: Torrance
kk: Торранс

note: A city in Wyoming in the United States
en: Torrington
kk: Торрингтон

note: A city in Michigan in the United States
en: Traverse City
kk: Траверс-Сити

[ctx: City in New Jersey, United States]
note: A city in New Jersey in the United States
en: Trenton
kk: Трентон

[ctx: City in Colorado, United States]
note: A city in Colorado in the United States
en: Trinidad
kk: Тринидад

[ctx: City in Alabama, United States]
note: A city in Alabama in the United States
en: Troy
kk: Трой

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Troy
kk: Трой

note: A city in New Mexico in the United States
en: Truth or Consequences
kk: Трут-ор-Консиквенсес

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
kk: Туксон

note: A city in New Mexico in the United States
en: Tucumcari
kk: Тукумкари

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Tulsa
kk: Тулса

note: A city in Mississippi in the United States
en: Tupelo
kk: Тупело

note: A city in Alabama in the United States
en: Tuscaloosa
kk: Тускалуза

note: A city in Idaho in the United States
en: Twin Falls
kk: Твин-Фолс

note: A city in Texas in the United States
en: Tyler
kk: Тайлер

note: A city in Alaska in the United States
en: Unalaska
kk: Уналашка

note: A city in California in the United States
en: Vacaville
kk: Вакавилл

note: A city in Alaska in the United States
en: Valdez
kk: Вальдес

note: A city in Georgia in the United States
en: Valdosta
kk: Валдоста

note: A city in Nebraska in the United States
en: Valentine
kk: Валентайн

note: A city in California in the United States
en: Vallejo
kk: Валледжо

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Valparaiso
kk: Вальпараисо

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Valparaiso
kk: Вальпараисо

note: A city in California in the United States
en: Van Nuys
kk: Ван-Найс

[ctx: City in Washington, United States]
note: A city in Washington in the United States
en: Vancouver
kk: Ванкувер

note: A city in California in the United States
en: Ventura
kk: Вентура

note: A city in Utah in the United States
en: Vernal
kk: Вернал

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Vernon
kk: Вернон

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Vichy
kk: Виши

note: A city in Mississippi in the United States
en: Vicksburg
kk: Виксбург

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Victoria
kk: Виктория

note: A city in Virginia in the United States
en: Virginia Beach
kk: Вирджиния-Бич

note: A city in California in the United States
en: Visalia
kk: Висалия

note: A city in Texas in the United States
en: Waco
kk: Вако

note: A city in Alaska in the United States
en: Wainwright
kk: Уейнрайт

note: A city in Virginia in the United States
en: Wakefield
kk: Уэйкфилд

note: A city in Washington in the United States
en: Walla Walla
kk: Валла-Валла

note: A city in Georgia in the United States
en: Warner Robins
kk: Уорнер-Робинс

note: A city in Michigan in the United States
en: Warren
kk: Уоррен

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Warsaw
kk: Варшава

note: A city in Minnesota in the United States
en: Waseca
kk: Васека

[ctx: City in District of Columbia, United States]
note: The capital of the United States
en: Washington
kk: Вашингтон

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Washington
kk: Вашингтон

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Washington
kk: Вашингтон

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Washington
kk: Вашингтон

note: A city in Connecticut in the United States
en: Waterbury
kk: Уотербери

[ctx: City in Iowa, United States]
note: A city in Iowa in the United States
en: Waterloo
kk: Ватерлоо

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Watertown
kk: Вотертаун

[ctx: City in South Dakota, United States]
note: A city in South Dakota in the United States
en: Watertown
kk: Вотертаун

[ctx: City in Wisconsin, United States]
note: A city in Wisconsin in the United States
en: Watertown
kk: Вотертаун

note: A city in Maine in the United States
en: Waterville
kk: Вотервилль

note: A city in Illinois in the United States
en: Waukegan
kk: Ваукеган

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Waukesha
kk: Ваукеша

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Wausau
kk: Ваусау

note: A city in Georgia in the United States
en: Waycross
kk: Вейкросс

note: A city in Nebraska in the United States
en: Wayne
kk: Вейн

note: A city in Utah in the United States
en: Wendover
kk: Вендовер

note: A city in California in the United States
en: West Covina
kk: Вест-Ковина

note: A city in Arkansas in the United States
en: West Memphis
kk: Вест-Мемфис

note: A city in Florida in the United States
en: West Palm Beach
kk: Вест-Палм-Бич

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Westerly
kk: Вестерли

note: A city in Colorado in the United States
en: Westminster
kk: Вестминстер

note: A city in Minnesota in the United States
en: Wheaton
kk: Уитон

note: A city in West Virginia in the United States
en: Wheeling
kk: Вилинг

note: A city in New York in the United States
en: White Plains
kk: Уайт-Плейнс

note: A city in Alaska in the United States
en: Whittier
kk: Виттиер

note: A city in Kansas in the United States
en: Wichita
kk: Вичита

note: A city in Texas in the United States
en: Wichita Falls
kk: Вичита-Фолс

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Wilkes-Barre
kk: Уилкс-Бар

note: A city in North Dakota in the United States
en: Williston
kk: Уиллистон

note: A city in Alaska in the United States
en: Willow
kk: ТАЛ

[ctx: City in Delaware, United States]
note: A city in Delaware in the United States
en: Wilmington
kk: Уилмингтон

[ctx: City in North Carolina, United States]
note: A city in North Carolina in the United States
en: Wilmington
kk: Уилмингтон

[ctx: City in Ohio, United States]
note: A city in Ohio in the United States
en: Wilmington
kk: Уилмингтон

note: A city in Virginia in the United States
en: Winchester
kk: Уинчестер

note: A city in Nevada in the United States
en: Winnemucca
kk: Виннемукка

note: A city in Minnesota in the United States
en: Winona
kk: Винона

note: A city in North Carolina in the United States
en: Winston-Salem
kk: Уинстон-Салем

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Worcester
kk: Уорчестер

[ctx: City in Wyoming, United States]
note: A city in Wyoming in the United States
en: Wyoming
kk: Вайоминг

note: A city in Washington in the United States
en: Yakima
kk: Якима

note: A city in Alaska in the United States
en: Yakutat
kk: Якутат

note: A city in South Dakota in the United States
en: Yankton
kk: Янктон

note: A city in New York in the United States
en: Yonkers
kk: Йонкерс

[ctx: City in Nebraska, United States]
note: A city in Nebraska in the United States
en: York
kk: Йорк

[ctx: City in Pennsylvania, United States]
note: A city in Pennsylvania in the United States
en: York
kk: Йорк

note: A city in Ohio in the United States
en: Youngstown
kk: Янгстаун

note: A city in Arizona in the United States
en: Yuma
kk: Юма

note: A city in Ohio in the United States
en: Zanesville
kk: Зейнсвилл

[ctx: City in Uruguay]
note: The capital of Uruguay
en: Montevideo
kk: Монтевидео

note: A city in Uzbekistan
en: Nukus
kk: Нукус

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
kk: Самарқан

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
kk: Ташкент

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Barcelona
kk: Барселона

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
kk: Каракас

note: A city in Venezuela
en: Maracaibo
kk: Маракайбо

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: San Fernando
kk: Сан-Фернандо

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
kk: Валенсия

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
kk: Ханой

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
kk: Хошимин

note: A city in Zambia
en: Livingstone
kk: Ливингстон

note: The capital of Zambia
en: Lusaka
kk: Лусака

note: A city in Zambia
en: Ndola
kk: Ндола
