libgweather-locations - en to pl translation catalogue (687 entries)

note: TRANSLATORS: This is the designation for the last (most west) timezone on Earth https://en.wikipedia.org/wiki/Anywhere_on_Earth
en: Anywhere on Earth (AoE)
pl: Wszędzie na Ziemi (AoE)

en: Coordinated Universal Time (UTC)
pl: Uniwersalny czas koordynowany (UTC)

en: Africa
pl: Afryka

[ctx: Region]
en: Antarctica
pl: Antarktyda

en: Asia
pl: Azja

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
pl: Ocean Atlantycki

en: Australasia and Oceania
pl: Australazja i Oceania

en: Central and South America
pl: Ameryka Środkowa i Południowa

en: Europe
pl: Europa

en: Middle East
pl: Środkowy Wschód

en: North America
pl: Ameryka Północna

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
pl: Afganistan

note: DZ - Algeria
en: Algeria
pl: Algieria

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
pl: Samoa Amerykańskie

note: AD - Andorra
en: Andorra
pl: Andora

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
pl: Antarktyda

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
pl: Antigua i Barbuda

note: AR - Argentina
en: Argentina
pl: Argentyna

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
pl: Azerbejdżan

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
pl: Bahamy

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
pl: Bahrajn

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
pl: Bangladesz

note: BY - Belarus
en: Belarus
pl: Białoruś

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
pl: Belgia

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
pl: Bermudy

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
pl: Boliwia

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
pl: Bośnia i Hercegowina

note: BR - Brazil
en: Brazil
pl: Brazylia

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
pl: Brytyjski obszar Oceanu Indyjskiego

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
pl: Brytyjskie Wyspy Dziewicze

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
pl: Bułgaria

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
pl: Kambodża

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
pl: Kamerun

note: CA - Canada
en: Canada
pl: Kanada

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
pl: Republika Zielonego Przylądka

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
pl: Wyspy Kajmany

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
pl: Republika Afryki Środkowej

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
pl: Chiny

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
pl: Wyspa Bożego Narodzenia

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
pl: Wyspy Kokosowe

note: CO - Colombia
en: Colombia
pl: Kolumbia

note: KM - Comoros
en: Comoros
pl: Komory

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
pl: Kongo, Demokratyczna Republika

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
pl: Kongo, Republika

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
pl: Wyspy Cooka

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
pl: Kostaryka

note: HR - Croatia
en: Croatia
pl: Chorwacja

note: CU - Cuba
en: Cuba
pl: Kuba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
pl: Cypr

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
pl: Republika Czeska

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
pl: Dania

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
pl: Dżibuti

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
pl: Dominika

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
pl: Republika Dominikańska

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
pl: Ekwador

note: EG - Egypt
en: Egypt
pl: Egipt

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
pl: Salwador

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
pl: Gwinea Równikowa

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
pl: Erytrea

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
pl: Etiopia

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
pl: Falklandy (Malwiny)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
pl: Wyspy Owcze

note: FJ - Fiji
en: Fiji
pl: Fidżi

note: FI - Finland
en: Finland
pl: Finlandia

note: FR - France
en: France
pl: Francja

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
pl: Gujana Francuska

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
pl: Polinezja Francuska

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
pl: Francuskie Terytoria Zachodnie

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
pl: Gruzja

note: DE - Germany
en: Germany
pl: Niemcy

note: GR - Greece
en: Greece
pl: Grecja

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
pl: Grenlandia

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
pl: Gwadelupa

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
pl: Gwatemala

note: GN - Guinea
en: Guinea
pl: Gwinea

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
pl: Gwinea-Bissau

note: GY - Guyana
en: Guyana
pl: Gujana

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
pl: Hongkong

note: HU - Hungary
en: Hungary
pl: Węgry

note: IS - Iceland
en: Iceland
pl: Islandia

note: IN - India
en: India
pl: Indie

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
pl: Indonezja

note: IQ - Iraq
en: Iraq
pl: Irak

note: IE - Ireland
en: Ireland
pl: Irlandia

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
pl: Wyspa Man

note: IL - Israel
en: Israel
pl: Izrael

note: IT - Italy
en: Italy
pl: Włochy

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
pl: Jamajka

note: JP - Japan
en: Japan
pl: Japonia

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
pl: Jordania

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
pl: Kazachstan

note: KE - Kenya
en: Kenya
pl: Kenia

note: XK, Kosovo
en: Kosovo
pl: Kosowo

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
pl: Kuwejt

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
pl: Kirgistan

note: LV - Latvia
en: Latvia
pl: Łotwa

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
pl: Liban

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
pl: Libia

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
pl: Litwa

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
pl: Luksemburg

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
pl: Makau

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
pl: Madagaskar

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
pl: Malezja

note: MV - Maldives
en: Maldives
pl: Malediwy

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
pl: Wyspy Marshalla

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
pl: Martynika

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
pl: Mauretania

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
pl: Majotta

note: MX - Mexico
en: Mexico
pl: Meksyk

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
pl: Mikronezji, Sfederowane Stany

note: MD - Moldova
en: Moldova
pl: Mołdowa

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
pl: Monako

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
pl: Czarnogóra

note: MA - Morocco
en: Morocco
pl: Maroko

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
pl: Mozambik

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
pl: Holandia

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
pl: Antyle Holenderskie

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
pl: Nowa Kaledonia

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
pl: Nowa Zelandia

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
pl: Nikaragua

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
pl: Wyspa Norfolk

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
pl: Korea Północna

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
pl: Północne wyspy Mariana

note: NO - Norway
en: Norway
pl: Norwegia

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
pl: Terytorium Palestyny

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
pl: Papua-Nowa Gwinea

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
pl: Paragwaj

note: PH - Philippines
en: Philippines
pl: Filipiny

note: PL - Poland
en: Poland
pl: Polska

note: PT - Portugal
en: Portugal
pl: Portugalia

note: QA - Qatar
en: Qatar
pl: Katar

note: RO - Romania
en: Romania
pl: Rumunia

note: RU - Russian Federation
en: Russia
pl: Rosja

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
pl: Ruanda

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
pl: Saint Kitts i Nevis

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
pl: Saint Pierre i Miquelon

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
pl: Saint Vincent i Grenadyny

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
pl: Sao Tome i Principe

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
pl: Arabia Saudyjska

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
pl: Seszele

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
pl: Singapur

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
pl: Słowacja

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
pl: Słowenia

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
pl: Wyspy Salomona

note: ZA - South Africa
en: South Africa
pl: Republika Południowej Afryki

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pl: South Georgia i Wyspy South Sandwich

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
pl: Korea Południowa

note: ES - Spain
en: Spain
pl: Hiszpania

note: SR - Suriname
en: Suriname
pl: Surinam

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
pl: Svalbard i Jan Mayen

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
pl: Suazi

note: SE - Sweden
en: Sweden
pl: Szwecja

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
pl: Szwajcaria

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
pl: Tajwan

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
pl: Tadżykistan

note: TH - Thailand
en: Thailand
pl: Tajlandia

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
pl: Trynidad i Tobago

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
pl: Tunezja

note: TR - Turkey
en: Turkey
pl: Turcja

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
pl: Wyspy Turks i Caicos

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
pl: Ukraina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
pl: Zjednoczone Emiraty Arabskie

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
pl: Wielka Brytania

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
pl: Stany Zjednoczone

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
pl: Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
pl: Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
pl: Urugwaj

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
pl: Watykan

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
pl: Wenezuela

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
pl: Wietnam

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
pl: Wallis i Futuna

note: YE - Yemen
en: Yemen
pl: Jemen

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
pl: Wyspy Alandzkie

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
pl: Zachodnie Kongo

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
pl: Wschodnie Kongo

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
pl: Stacja badawcza Palmer (czas Chile)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
pl: Stacja badawcza Rothera

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
pl: Stacja badawcza Showa

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
pl: Stacja badawcza Mawson

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
pl: Stacja badawcza Wostok

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
pl: Stacja badawcza Davis

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
pl: Stacja badawcza Casey (czas wschodniej Australii)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
pl: Stacja badawcza Dumont d'Urville

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
pl: Stacja badawcza McMurdo (czas Nowej Zelandii)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
pl: Stacja badawcza Amundsen-Scott (czas Nowej Zelandii)

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
pl: Wschodni Kazachstan

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
pl: Zachodni Kazachstan

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
pl: Wschodnia Mongolia

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
pl: Zachodnia Mongolia

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
pl: Środkowa Mongolia

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
pl: Zachodnia Grenlandia

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
pl: Wschodnia Grenlandia

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
pl: Czas Atlantycki

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
pl: Czas Zachodni

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
pl: Czas Środkowy Zachodni

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
pl: Czas Środkowy (Południowa Australia)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
pl: Czas Środkowy (Yancowinna, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
pl: Czas Środkowy (Terytorium Północne)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
pl: Czas Wschodni (Tasmania)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
pl: Czas Wschodni (Victoria)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
pl: Czas Wschodni (Nowa Południowa Walia)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
pl: Czas Wschodni (Queensland)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
pl: Lord Howe

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
pl: Tahiti/Wyspy Towarzystwa

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
pl: Markizy

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
pl: Wyspy Gambiera

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
pl: Czas Indonezji Zachodniej

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
pl: Czas Indonezji Środkowej

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
pl: Czas Indonezji Wschodniej

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
pl: Wyspy Gilberta

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
pl: Feniks (wyspy)

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Pohnpei and Kosrae. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Pohnpei / Kosrae
pl: Pohnpei/Kosrae

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Yap and Chuuk. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Yap / Chuuk
pl: Yap/Chuuk

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
pl: Lądowa Nowa Zelandia

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
pl: Wyspy Chatham

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
pl: Atol Johnston (czas hawajski)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
pl: Atol Midway (czas samoański)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
pl: Wyspa Wake

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
pl: Amapá/Wschodnie Pará

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
pl: Zachodnie Amazonas

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
pl: Wschodnie Amazonas

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
pl: Zachodnie Pará, Rondônia

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
pl: Czas Brasília

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
pl: Lądowe Chile

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
pl: Wyspa Wielkanocna

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
pl: Lądowy Ekwador

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
pl: Wyspy Galapagos

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
pl: Azory

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
pl: Lądowa Portugalia

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
pl: Czas Kaliningradzki

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
pl: Czas Moskwy

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
pl: Czas Samary

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
pl: Czas Jekaterynburga

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
pl: Czas Omska

note: A Russian time zone, used in the Novosibirsk oblast. The Russian name is "Новосибирское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Novosibirsk Time
pl: Czas Nowosybirska

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
pl: Czas Krasnojarska

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
pl: Czas Irkucka

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
pl: Czas Jakucka

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
pl: Czas Władywostoku

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
pl: Czas Magadanu

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
pl: Czas Kamczatki

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
pl: Wyspy Kanaryjskie

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
pl: Lądowa Hiszpania

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
pl: Ceuta i Melilla

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
pl: Czas Pacyficzny

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
pl: Czas Górski

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
pl: Czas Górski, bez DST (północnozachodnie BC)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
pl: Czas Środkowy

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
pl: Czas Środkowy, bez DST (Saskatchewan)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
pl: Czas Wschodni

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
pl: Czas Wschodni, bez DST (Wyspa Southampton itp.)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
pl: Czas Atlantycki, bez DST (Quebec Wschodni)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
pl: Czas nowofundlandzki

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
pl: Czas Hawajski-Aleucki (Wyspy Aleuckie)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
pl: Czas Hawajski-Aleucki, bez DST (Hawaje)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
pl: Czas Alaski

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
pl: Czas Górski, bez DST (Arizona)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
pl: Australijskie Terytorium Stołeczne

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
pl: Nowa Południowa Walia

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
pl: Terytorium Północne

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
pl: Australia Południowa

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
pl: Australia Zachodnia

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
pl: Antwerpia

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
pl: Bruksela, Flamandia i Prowincja Brabancja Walońska

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
pl: Flandria Wschodnia

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
pl: Luksemburg

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
pl: Flandria Zachodnia

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
pl: Kolumbia Brytyjska

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
pl: Nowy Brunszwik

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
pl: Nowa Fundlandia i Labrador

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
pl: Terytoria Północnozachodnie

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
pl: Nowa Szkocja

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
pl: Wyspa Księcia Edwarda

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
pl: Jukon

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
pl: Pekin

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
pl: Mongolia Wewnętrzna

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
pl: Szanghaj

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
pl: Syczuan

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
pl: Badenia-Wirtembergia

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
pl: Bawaria

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
pl: Brandenburgia

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
pl: Brema

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
pl: Hesja

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
pl: Dolna Saksonia

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
pl: Meklemburgia-Pomorze Przednie

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
pl: Nadrenia Północna-Westfalia

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
pl: Nadrenia-Palatynat

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
pl: Saara

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
pl: Saksonia

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
pl: Saksonia-Anhalt

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
pl: Szlezwik-Holsztyn

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
pl: Turyngia

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Andaman and Nicobar Islands
pl: Andamany i Nikobary

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Assam
pl: Asam

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Chandigarh
pl: Czandigarh

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Dadra and Nagar Haveli and Daman and Diu
pl: Dadra i Nagarhaweli i Daman i Diu

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Gujarat
pl: Gudźarat

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Haryana
pl: Hariana

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Jammu and Kashmir
pl: Dżammu i Kaszmir

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Lakshadweep
pl: Lakszadiwy

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Maharashtra
pl: Maharasztra

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Odisha
pl: Orisa

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Punjab
pl: Pendżab

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Rajasthan
pl: Radżastan

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Tamil Nadu
pl: Tamilnadu

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: West Bengal
pl: Bengal Zachodni

note: Ukraine Autonomous Republic of Crimea
en: Autonomous Republic of Crimea
pl: Autonomiczna Republika Krymu

note: Ukraine Cherkasy Oblast (region/province)
en: Cherkasy Oblast
pl: Obwód czerkaski

note: Ukraine Chernihiv Oblast (region/province)
en: Chernihiv Oblast
pl: Obwód czernihowski

note: Ukraine Chernivtsi Oblast (region/province)
en: Chernivtsi Oblast
pl: Obwód czerniowiecki

note: Ukraine Dnipropetrovsk Oblast (region/province)
en: Dnipropetrovsk Oblast
pl: Obwód dniepropetrowski

note: Ukraine Donets'k Oblast (region/province)
en: Donets'k Oblast
pl: Obwód doniecki

note: Ukraine Ivano-Frankivs'k Oblast (region/province)
en: Ivano-Frankivsk Oblast
pl: Obwód iwanofrankiwski

note: Ukraine Kharkiv Oblast (region/province)
en: Kharkiv Oblast
pl: Obwód charkowski

note: Ukraine Kherson Oblast (region/province)
en: Kherson Oblast
pl: Obwód chersoński

note: Ukraine Khmelnytskyi Oblast (region/province)
en: Khmelnytskyi Oblast
pl: Obwód chmielnicki

note: Ukraine Kirovohrad Oblast (region/province)
en: Kirovohrad Oblast
pl: Obwód kirowohradzki

note: Kyiv City
en: Kyiv City
pl: Miasto Kijów

note: Ukraine Kyiv Oblast (region/province)
en: Kyiv Oblast
pl: Obwód kijowski

note: Ukraine Luhans'k Oblast (region/province)
en: Luhansk Oblast
pl: Obwód ługański

note: Ukraine L'viv Oblast (region/province)
en: Lviv Oblast
pl: Obwód lwowski

note: Ukraine Mykolaiv Oblast (region/province)
en: Mykolaiv Oblast
pl: Obwód mikołajowski

note: Ukraine Odesa Oblast (region/province)
en: Odesa Oblast
pl: Obwód odeski

note: Ukraine Poltava Oblast (region/province)
en: Poltava Oblast
pl: Obwód połtawski

note: Ukraine Rivne Oblast (region/province)
en: Rivne Oblast
pl: Obwód rówieński

note: Ukraine Sevastopol Municipality
en: Sevastopol Municipality
pl: Miasto Sewastopol

note: Ukraine Sumy Oblast (region/province)
en: Sumy Oblast
pl: Obwód sumski

note: Ukraine Ternopil' Oblast (region/province)
en: Ternopil Oblast
pl: Obwód tarnopolski

note: Ukraine Vinnytsia Oblast (region/province)
en: Vinnytsia Oblast
pl: Obwód winnicki

note: Ukraine Volyn' Oblast (region/province)
en: Volyn Oblast
pl: Obwód wołyński

note: Ukraine Zakarpattia Oblast (region/province)
en: Zakarpattia Oblast
pl: Obwód zakarpacki

note: Ukraine Zaporizhzhia Oblast (region/province)
en: Zaporizhzhia Oblast
pl: Obwód zaporoski

note: Ukraine Zhytomyr Oblast (region/province)
en: Zhytomyr Oblast
pl: Obwód żytomierski

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
pl: Wschodnia i południowo wschodnia Anglia

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
pl: Północno wschodnia Anglia

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
pl: Północno zachodnia Anglia

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
pl: Północna Irlandia

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
pl: Południowa i południowo wschodnia Anglia

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
pl: Walia

note: A state/province/territory in United States
en: California
pl: Kalifornia

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
pl: Dystrykt Columbia

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
pl: Floryda

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
pl: Hawaje

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
pl: Luizjana

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
pl: Missisipi

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
pl: Nowy Meksyk

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
pl: Nowy Jork

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
pl: Północna Karolina

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
pl: Północna Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
pl: Pensylwania

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
pl: Południowa Karolina

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
pl: Południowa Dakota

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
pl: Teksas

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
pl: Waszyngton

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
pl: Zachodnia Wirginia

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
pl: Algier

note: A city in Algeria
en: Tebessa
pl: Tibissa

en: Amundsen-Scott South Pole Station
pl: Stacja badawcza Amundsen-Scott

note: A city in Argentina
en: Formosa
pl: Formoza

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
pl: Adelajda

note: A city in Austria
en: Innsbruck
pl: Insbruck

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
pl: Wiedeń

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
pl: Brześć

note: A city in Belarus
en: Homyel'
pl: Homel

note: A city in Belarus
en: Hrodna
pl: Grodno

note: A city in Belarus
en: Mahilyow
pl: Mohylew

note: The capital of Belarus
en: Minsk
pl: Mińsk

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
pl: Witebsk

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
pl: Antwerpia

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
pl: Bruksela

note: A city in Namur in Belgium
en: Florennes
pl: Floreny

en: Jakar
pl: Dzakar

en: Mongar
pl: Monggar-dzong

[ctx: City in Bolivia]
note: A city in Bolivia
en: Trinidad
pl: Trynidad

note: The capital of Bosnia and Herzegovina
en: Sarajevo
pl: Sarajewo

note: A city in Bulgaria
en: Gorna Oryakhovitsa
pl: Gorna Orjachowica

note: A city in Bulgaria
en: Plovdiv
pl: Płowdiw

note: A city in Bulgaria
en: Varna
pl: Warna

note: A city in Cambodia
en: Siem Reap
pl: Siĕm Réab

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
pl: Wyspa Bow

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caledonia
pl: Kaledonia

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cambridge Bay
pl: Zatoka Cambridge

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
pl: Wyspa Caribou

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Goose Bay
pl: Zatoka Gęsi

note: A city in Chile
en: Curico
pl: Curicó

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
pl: Pekin

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
pl: Szanghaj

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
pl: Tajjuan

note: The capital of the Democratic Republic of the Congo
en: Kinshasa
pl: Kinszasa

note: A city in Croatia
en: Dubrovnik
pl: Dubrownik

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
pl: Zagrzeb

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
pl: Hawana

note: A city in the Czech Republic
en: Jihlava
pl: Igława

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
pl: Karlowe Wary

note: A city in the Czech Republic
en: Olomouc
pl: Ołomuniec

note: A city in the Czech Republic
en: Ostrava
pl: Ostrawa

note: A city in the Czech Republic
en: Plzeň
pl: Pilzno

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
pl: Praga

note: A city in the Czech Republic
en: Zlín
pl: Zlin

note: A city in the Czech Republic
en: Ústí nad Labem
pl: Uście nad Łabą

note: A city in the Czech Republic
en: České Budějovice
pl: Czeskie Budziejowice

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
pl: Kopenhaga

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
pl: Aleksandria

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
pl: Kair

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
pl: Luksor

note: A city in Egypt
en: Sharm ash Shaykh
pl: Szarm el-Szejk

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
pl: Tallin

note: A city in France
en: Marseille
pl: Marsylia

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
pl: Paryż

note: A city in France
en: Strasbourg
pl: Strasburg

note: A city in France
en: Toulouse
pl: Tuluza

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Aachen
pl: Akwizgran

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
pl: Drezno

note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Freiburg im Breisgau
pl: Fryburg Bryzgowijski

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
pl: Hannower

note: A city in Bavaria in Germany
en: Kempten im Allgäu
pl: Kempten (Allgäu)

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Koblenz
pl: Koblencja

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
pl: Lipsk

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Mainz
pl: Moguncja

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
pl: Monachium

note: A city in Bavaria in Germany. One of several cities in Germany called "Neuburg".
en: Neuburg an der Donau
pl: Neuburg nad Dunajem

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
pl: Szlezwik

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
pl: Ateny

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
pl: Saloniki

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
pl: Gwatemala

note: The capital of Hungary
en: Budapest
pl: Budapeszt

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
pl: Rejkiawik

note: A city in the Indian union territory of Andaman and Nicobar Islands.
en: Car Nicobar
pl: Kar Nikobar

note: A city in India. "Calcutta" is the traditional English name. The local name in Bengali is "Kolkata /  কলকাতা".
en: Kolkata
pl: Kalkuta

note: A city in India. "Bombay" is the traditional English name. The local name in Marathi is "Mumbai /  मुंबई".
en: Mumbai
pl: Bombaj

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
pl: Nowe Delhi

note: A city in India. The local name in Telugu is "విజయవాడ".
en: Vijayawada
pl: Widźajawada

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
pl: Dżakarta

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
pl: Sziraz

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
pl: Tebriz

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
pl: Teheran

en: Carrick on Shannon
pl: Carrick-on-Shannon

note: A city in Israel
en: Eilat
pl: Ejlat

note: A city in Israel
en: Haifa
pl: Hajfa

note: A city in Israel
en: Jerusalem
pl: Jerozolima

note: A city in Italy
en: Bologna
pl: Bolonia

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
pl: Florencja

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
pl: Genua

[ctx: Italian city of Livorno]
note: A city in Italy
en: Leghorn
pl: Livorno

note: A city in Italy
en: Lucca
pl: Lukka

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
pl: Mediolan

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
pl: Neapol

[ctx: Italian city of Padova]
note: A city in Italy
en: Padua
pl: Padwa

note: A city in Italy
en: Pavia
pl: Pawia

note: A city in Italy
en: Pisa
pl: Piza

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy
en: Ravenna
pl: Rawenna

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
pl: Rzym

[ctx: Italian city of Siracusa]
note: A city in Italy
en: Syracuse
pl: Syrakuzy

note: A city in Italy
en: Trieste
pl: Triest

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
pl: Turyn

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
pl: Wenecja

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy
en: Verona
pl: Werona

note: A city in Japan
en: Hiroshima
pl: Hiroszima

note: A city in Japan, capital of Kyoto Prefecture
en: Kyoto
pl: Kioto

note: A city in Japan
en: Nagoya
pl: Nagoja

note: The capital of Japan
en: Tokyo
pl: Tokio

note: A city in Japan, capital of Kanagawa Prefecture
en: Yokohama
pl: Jokohama

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Ural'sk".
en: Oral
pl: Orał

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Karaganda".
en: Qaraghandy
pl: Karaganda

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Kostanay".
en: Qostanay
pl: Kustanaj

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Kyzylorda".
en: Qyzylorda
pl: Kyzyłorda

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
pl: Szymkent

note: A city in Kosovo: https://en.wikipedia.org/wiki/Pristina
en: Pristina
pl: Prisztina

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
pl: Kuwejt

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
pl: Biszkek

note: A city in Osh state, Kyrgyzstan
en: Osh
pl: Osz

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
pl: Bejrut

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
pl: Trypolis

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
pl: Wilno

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
pl: Szawle

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
pl: Luksemburg

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
pl: Makau

note: A city in Macedonia
en: Ohrid
pl: Ochryda

note: A city in Malaysia
en: Kuching
pl: Kuczing

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
pl: Miasto Meksyk

note: The capital of Moldova
en: Chișinău
pl: Kiszyniów

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
pl: Ułan Bator

note: A city in Morocco
en: Marrakech
pl: Marrakesz

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
pl: Tanger

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
pl: Rangun

en: Windhoek
pl: Windhuk

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
pl: Katmandu

note: A city in the Netherlands
en: Leiden
pl: Lejda

note: A city in the Netherlands. Official Dutch: 's-Gravenhage Colloquial Dutch: Den Haag
en: The Hague
pl: Haga

en: Abuja
pl: Abudża

note: The capital of North Korea. The local name in Korean is "평양".
en: Pyongyang
pl: Pjongjang

note: A city in Norway
en: Narvik
pl: Narwik

note: A city in Norway
en: Rygge
pl: Ryga

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
pl: Maskat

note: A city in Pakistan
en: Karachi
pl: Karaczi

note: A city in Pakistan (KPK Capital)
en: Peshawar
pl: Peszawar

note: A city in Pakistan (Balochistan Capital)
en: Quetta
pl: Kweta

note: A city in Palestinian
en: Al Yāmūn
pl: Al-Jamun

note: A city in Palestine
en: Bethlehem
pl: Betlejem

note: A city in Palestine
en: Gaza Strip
pl: Strefa Gazy

note: A city in Palestine
en: Khan Yunis
pl: Chan Junus

note: A city in Palestine
en: West Bank
pl: Zachodni Brzeg

note: A city in Poland: https://en.wikipedia.org/wiki/Bielsko-Bia%C5%82a
en: Bielsko-Biala
pl: Bielsko-Biała

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
pl: Warszawa

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
pl: Lizbona

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
pl: Ad-Dauha

note: A county capital in Romania
en: Bistrița
pl: Bystrzyca

note: A county capital in Romania
en: Botoșani
pl: Botoszany

note: A county capital in Romania
en: Brașov
pl: Braszów

note: A county capital in Romania
en: Brăila
pl: Braiła

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "București".
en: Bucharest
pl: Bukareszt

note: A county capital in Romania
en: Constanța
pl: Konstanca

note: A county capital in Romania
en: Craiova
pl: Krajowa

note: A county capital in Romania
en: Focșani
pl: Fokszany

note: A county capital in Romania
en: Galați
pl: Gałacz

note: A county capital in Romania
en: Iași
pl: Jassy

note: A county capital in Romania
en: Miercurea Ciuc
pl: Miercurea-Ciuc

note: A county capital in Romania
en: Ploiești
pl: Ploeszti

note: A county capital in Romania
en: Sibiu
pl: Sybin

note: A county capital in Romania
en: Suceava
pl: Suczawa

note: A county capital in Romania
en: Tulcea
pl: Tulcza

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
pl: Anadyr

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
pl: Archangielsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
pl: Astrachań

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Барнаул".
en: Barnaul
pl: Barnauł

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Благовещенск".
en: Blagoveschensk
pl: Błagowieszczeńsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Братск".
en: Bratsk
pl: Brack

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Брянск".
en: Bryansk
pl: Briańsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чебоксары".
en: Cheboksary
pl: Czeboksary

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
pl: Czelabińsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
pl: Czyta

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
pl: Czulman

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
pl: Engels

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Иркутск".
en: Irkutsk
pl: Irkuck

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ижевск".
en: Izhevsk
pl: Iżewsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
pl: Kazań

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Кемерово".
en: Kemerovo
pl: Kemerowo

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
pl: Chabarowsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
pl: Chanty-Mansyjsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Красноярск".
en: Krasnoyarsk
pl: Krasnojarsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
pl: Mineralne Wody

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
pl: Mirny

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
pl: Moskwa

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мурманск".
en: Murmansk
pl: Murmańsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
pl: Nalczyk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
pl: Niżniewartowsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижний Новгород".
en: Nizhny Novgorod
pl: Niżny Nowogród

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новокузнецк".
en: Novokuznetsk
pl: Nowokuźnieck

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Новосибирск".
en: Novosibirsk
pl: Nowosybirsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
pl: Pietropawłowsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ростов-на-Дону".
en: Rostov
pl: Rostów

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Рязань".
en: Ryazan'
pl: Riazań

note: A city in Russia
en: Rybinsk
pl: Rybińsk

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
pl: Petersburg

note: A city in Russia
en: Saratov
pl: Saratów

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
pl: Stawropol

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
pl: Syktywkar

note: A city in Russia
en: Tyumen
pl: Tiumeń

note: A city in Russia
en: Udachnyy
pl: Udacznyj

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
pl: Uljanowsk

note: A city in Russia
en: Ulan-Ude
pl: Ułan Ude

note: A city in Russia
en: Velikiye Luki
pl: Wielkie Łuki

note: A city in Russia
en: Vladivostok
pl: Władywostok

note: A city in Russia
en: Volgograd
pl: Wołgograd

note: A city in Russia
en: Voronezh
pl: Woroneż

note: A city in Russia
en: Yakutsk
pl: Jakuck

note: A city in Russia
en: Yaroslavl
pl: Jarosław

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
pl: Jekaterynburg

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Йошкар-Ола".
en: Yoshkar-Ola
pl: Joszkar-Oła

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
pl: Jużnosachalińsk

note: A city in Saudi Arabia. "Dhahran" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Az Zahran".
en: Dhahran
pl: Az-Zahran

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
pl: Mekka

note: A city in Saudi Arabia. "Medina" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Madinah al Munawwarah".
en: Medina
pl: Medyna

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
pl: Rijad

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
pl: Belgrad

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
pl: Singapur

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
pl: Bratysława

note: A city in Slovakia
en: Košice
pl: Koszyce

note: A city in Slovakia
en: Lučenec
pl: Łuczeniec

note: A city in Slovakia
en: Piešťany
pl: Pieszczany

note: A city in Slovakia
en: Prešov
pl: Preszów

note: A city in Slovakia
en: Žilina
pl: Żylina

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
pl: Lublana

note: A city in South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "부산".
en: Busan
pl: Pusan

note: A city in South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "인천".
en: Incheon
pl: Inczon

note: A city in South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "제주".
en: Jeju
pl: Czedżu

note: The capital of South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "서울".
en: Seoul
pl: Seul

note: The capital of Spain
en: Madrid
pl: Madryt

note: A city in Spain
en: Murcia
pl: Murcja

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Salamanca
pl: Salamanka

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Seville
pl: Sewilla

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
pl: Walencja

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Zaragoza
pl: Saragossa

note: The capital of Sri Lanka
en: Colombo
pl: Kolombo

note: A city in Sri Lanka
en: Katunayaka
pl: Katunayake

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
pl: Chartum

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
pl: Sztokholm

note: The capital of Switzerland
en: Bern
pl: Berno

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
pl: Genewa

note: A city in Switzerland
en: Lausanne
pl: Lozanna

note: A city in Switzerland
en: Zürich
pl: Zurych

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
pl: Damaszek

note: The capital of Taiwan. The name is also written "臺北".
en: Taipei
pl: Tajpej

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
pl: Duszanbe

note: A city in Tunisia
en: Monastir
pl: Monastyr

note: A city in Turkey
en: Antakya
pl: Antiochia

note: A city in Turkey
en: Istanbul
pl: Istambuł

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
pl: Aszchabad

note: A city in Ukraine: https://en.wikipedia.org/wiki/Berdiansk
en: Berdiansk
pl: Berdiańsk

en: Berdychiv
pl: Berdyczów

en: Boryspil'
pl: Boryspol

note: Cherkasy Oblast administrative center: https://en.wikipedia.org/wiki/Cherkasy
en: Cherkasy
pl: Czerkasy

note: Chernihiv Oblast administrative center: https://en.wikipedia.org/wiki/Chernihiv
en: Chernihiv
pl: Czernihów

note: Chernivtsi Oblast administrative center: https://en.wikipedia.org/wiki/Chernivtsi
en: Chernivtsi
pl: Czerniowce

en: Chornomorsk
pl: Czarnomorsk

en: Chortkiv
pl: Czortków

en: Chuhuiv
pl: Czuhujew

note: Dnipropetrovsk Oblast administrative center
en: Dnipro
pl: Dniepr

note: Donets'k Oblast administrative center
en: Donets'k
pl: Donieck

en: Hostomel'
pl: Hostomel

note: Ivano-Frankivsk Oblast administrative center
en: Ivano-Frankivs'k
pl: Iwano-Frankiwsk

en: Izmail
pl: Izmaił

en: Kalush
pl: Kałusz

en: Kamianets-Podilskyi
pl: Kamieniec Podolski

en: Kerch
pl: Kercz

note: Kharkiv Oblast administrative center
en: Kharkiv
pl: Charków

note: Kherson Oblast administrative center
en: Kherson
pl: Chersoń

note: Khmelnytskyi Oblast administrative center
en: Khmel'nitskiy
pl: Chmielnicki

en: Kovel
pl: Kowel

en: Kremenchuk
pl: Krzemieńczuk

note: Kirovohrad Oblast administrative center
en: Kropyvnytskyi
pl: Kropywnycki

en: Kryvyi Rih
pl: Krzywy Róg

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the old English name. The local name in Ukrainian is "Київ", which transliterates to "Kyiv".
en: Kyiv
pl: Kijów

note: A city in Ukraine: https://en.wikipedia.org/wiki/Kyrylivka
en: Kyrylivka
pl: Kyryliwka

note: Lviv Oblast administrative center
en: L'viv
pl: Lwów

note: Luhans'k Oblast administrative center
en: Luhans'k
pl: Ługańsk

note: Volyn Oblast administrative center
en: Luts'k
pl: Łuck

en: Lysychansk
pl: Lisiczańsk

en: Mohyliv-Podilskyi
pl: Mohylów Podolski

en: Mukachevo
pl: Mukaczewo

note: Mykolaiv Oblast administrative center
en: Mykolayiv
pl: Mikołajów

en: Myrhorod
pl: Mirhorod

en: Nizhyn
pl: Niżyn

en: Nova Kakhovka
pl: Nowa Kachowka

note: Odesa Oblast administrative center
en: Odesa
pl: Odessa

en: Oleksandriia
pl: Aleksandria

en: Pervomaisk
pl: Perwomajsk

note: Poltava Oblast administrative center
en: Poltava
pl: Połtawa

en: Pryluky
pl: Pryłuki

note: Rivne Oblast administrative center
en: Rivne
pl: Równe

en: Sevastopol
pl: Sewastopol

en: Shostka
pl: Szostka

en: Sievierodonetsk
pl: Siewierodonieck

note: Capital of Autonomous Republic of Crimea
en: Simferopol'
pl: Symferopol

en: Storozhynets
pl: Storożyniec

en: Stryi
pl: Stryj

note: Ternopil' Oblast administrative center
en: Ternopil
pl: Tarnopol

en: Uman'
pl: Humań

note: Zakarpattia Oblast administrative center
en: Uzhhorod
pl: Użhorod

note: Vinnytsia Oblast administrative center
en: Vinnytsya
pl: Winnica

en: Volodymyr
pl: Włodzimierz

note: Zaporizhzhia Oblast administrative center
en: Zaporizhzhia
pl: Zaporoże

en: Zhmerynka
pl: Żmerynka

note: Zhytomyr Oblast administrative center
en: Zhytomyr
pl: Żytomierz

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
pl: Abu Zabi

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
pl: Dubaj

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
pl: Szardża

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
pl: Edynburg

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
pl: Londyn

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
pl: Andaluzja

note: A city in Alaska in the United States
en: Arctic Village
pl: Arctic Vilage

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
pl: Przylądek Canaveral

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Frankfort
pl: Franfort

[ctx: City in Michigan, United States]
note: A city in Michigan in the United States
en: Frankfort
pl: Franfort

note: A city in Michigan in the United States
en: Iron Mountain
pl: Góry Iron

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
pl: Itaka

[ctx: City in Montana, United States]
note: A city in Montana in the United States
en: Jordan
pl: Jordania

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Land O' Lakes
pl: Land O' Jeziora

note: A city in Florida in the United States
en: Marathon
pl: Maraton

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Iberia
pl: new Iberia

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
pl: Nowy Orlean

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: New York
pl: Nowy Jork

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
pl: Filadelfia

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Ponca City
pl: Miasto Ponca

[ctx: City in District of Columbia, United States]
note: The capital of the United States
en: Washington
pl: Waszyngton

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
pl: Wake Island, lotnisko Wake Island Army Airfield

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
pl: Sana
