gnome-applets - en to ro translation catalogue (385 entries)

note: TRANSLATORS: This is the designation for the last (most west) timezone on Earth https://en.wikipedia.org/wiki/Anywhere_on_Earth
en: Anywhere on Earth (AoE)
ro: Oriunde pe Pământ (AoE)

en: Coordinated Universal Time (UTC)
ro: Ora universală coordonată (UTC)

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
ro: Oceanul Atlantic

en: Australasia and Oceania
ro: Australasia și Oceania

en: Central and South America
ro: America centrală și de sud

en: Europe
ro: Europa

en: Middle East
ro: Orientul mijlociu

en: North America
ro: America de nord

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
ro: Afganistan

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
ro: Samoa americană

note: AD - Andorra
en: Andorra
ro: Andora

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
ro: Antigua și Barbuda

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
ro: Bahrein

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
ro: Bangladeș

note: BY - Belarus
en: Belarus
ro: Bielorusia

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
ro: Belgia

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
ro: Bermude

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia și Herțegovina

note: BR - Brazil
en: Brazil
ro: Brazilia

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
ro: Teritoriul britanic din Oceanul Indian

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
ro: Insulele virgine britanice

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
ro: Cambogia

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
ro: Camerun

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
ro: Capul Verde

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
ro: Insulele Caiman

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
ro: Republica Central Africană

note: TD - Chad
en: Chad
ro: Ciad

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
ro: Insula Crăciunului

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

note: CO - Colombia
en: Colombia
ro: Columbia

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
ro: Republica democratică Congo

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
ro: Republica Congo

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

note: HR - Croatia
en: Croatia
ro: Croația

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
ro: Cipru

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
ro: Cehia

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
ro: Coasta de Fildeș

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
ro: Danemarca

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

note: EG - Egypt
en: Egypt
ro: Egipt

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
ro: Guinea Ecuatorială

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
ro: Eritreea

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
ro: Etiopia

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
ro: Insulele Falkland (Insulele Malvine)

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

note: FI - Finland
en: Finland
ro: Finlanda

note: FR - France
en: France
ro: Franța

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
ro: Guiana Franceză

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
ro: Teritoriile franceze de sud

note: DE - Germany
en: Germany
ro: Germania

note: GR - Greece
en: Greece
ro: Grecia

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
ro: Groenlanda

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
ro: Guadelupa

note: HU - Hungary
en: Hungary
ro: Ungaria

note: IS - Iceland
en: Iceland
ro: Islanda

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
ro: Indonezia

note: IQ - Iraq
en: Iraq
ro: Irak

note: IE - Ireland
en: Ireland
ro: Irlanda

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
ro: Insula Man

note: IT - Italy
en: Italy
ro: Italia

note: JP - Japan
en: Japan
ro: Japonia

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
ro: Iordania

note: KE - Kenya
en: Kenya
ro: Kenia

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
ro: Kuweit

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
ro: Kârgâzstan

note: LV - Latvia
en: Latvia
ro: Letonia

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
ro: Liban

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
ro: Libia

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
ro: Lituania

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
ro: Luxemburg

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
ro: Macao

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
ro: Malaezia

note: MV - Maldives
en: Maldives
ro: Maldive

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
ro: Martinica

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
ro: Maurițius

note: MX - Mexico
en: Mexico
ro: Mexic

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
ro: Statele federale ale Microneziei

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
ro: Muntenegru

note: MA - Morocco
en: Morocco
ro: Maroc

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
ro: Mozambic

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
ro: Olanda

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
ro: Antilele olandeze

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
ro: Insula Norfolk

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
ro: Coreea de Nord

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariane de nord

note: NO - Norway
en: Norway
ro: Norvegia

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
ro: Teritoriul palestinian

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

note: PH - Philippines
en: Philippines
ro: Filipine

note: PL - Poland
en: Poland
ro: Polonia

note: PT - Portugal
en: Portugal
ro: Portugalia

note: RO - Romania
en: Romania
ro: România

note: RU - Russian Federation
en: Russia
ro: Rusia

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
ro: Sfântul Bartolomeu

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
ro: Sfânta Elena

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
ro: Sfinții Kitts și Nevis

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
ro: Sfânta Lucia

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
ro: Sfântul Martin

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
ro: Sfinții Pierre și Miquelon

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
ro: Sfinții Vincent și Grenadines

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
ro: Sao Tome și Principe

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
ro: Slovacia

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

note: ZA - South Africa
en: South Africa
ro: Africa de sud

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ro: Georgia de sud și Insulele Sandwich de sud

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
ro: Corea de sud

note: ES - Spain
en: Spain
ro: Spania

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
ro: Svalbard și Jan Mayen

note: SE - Sweden
en: Sweden
ro: Suedia

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
ro: Elveția

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
ro: Siria

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
ro: Tadjikistan

note: TH - Thailand
en: Thailand
ro: Tailanda

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
ro: Timorul de Est

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad și Tobago

note: TR - Turkey
en: Turkey
ro: Turcia

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks și Caicos

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
ro: Ucraina

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
ro: Regatul unit al Marii Britanii

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
ro: Statele Unite

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
ro: Insulele de Coastă ale Statelor Unite

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
ro: Insulele virgine americane

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
ro: Statul Vatican

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
ro: Vietnam

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
ro: Wallis și Futuna

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
ro: Sahara de Vest

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
ro: Insulele Åland

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
ro: Congo de vest

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
ro: Congo de est

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
ro: Stația Palmer (fusul orar din Chile)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
ro: Stația de cercetare Rothera

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
ro: Stația Showa

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
ro: Stația Mawson

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
ro: Stația Vostok

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
ro: Stația Davis

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
ro: Stația Casey (fusul orar al Australiei de vest)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
ro: Stația Dumont d'Urville

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
ro: Stația McMurdo (fusul orar al Noii Zeelande)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
ro: Stația Amundsen-Scott Polul Sud (fusul orar al Noii Zeelande)

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
ro: Kazakhstanul de est

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
ro: Kazahstanul de vest

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
ro: Mongolia de est

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
ro: Mongolia de vest

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
ro: Mongolia centrală

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
ro: Groenlanda de vest

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
ro: Groenlanda de est

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
ro: Ora Atlanticului

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
ro: Ora vestică

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
ro: Ora central-vestică

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
ro: Ora centrală (Australia de sud)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
ro: Ora centrală (Yancowinna, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
ro: Ora centrală (teritoriile de nord)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
ro: Ora estică (Tasmania)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
ro: Ora estică (Victoria)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
ro: Ora estică  (Noul Wales de Sud)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
ro: Ora estică  (Queensland)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
ro: Insula Lord Howe

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
ro: Insulele Tahiti / Insulele Societății

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
ro: Insulele Marquesas

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
ro: Insulele Gambier

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
ro: Ora de vest indoneziană

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
ro: Ora central indoneziană

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
ro: Ora de est indoneziană

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
ro: Insulele Gilbert

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
ro: Insulele Phoenix

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
ro: Insulele Line

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
ro: Noua Zeelandă principală

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
ro: Insulele Chatham

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
ro: Atolul Johnston (Ora Hawaii)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
ro: Atolul Midway (Ora Samoa)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
ro: Insula Wake

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
ro: Amapá / Pará de est

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
ro: Amazonas de vest

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
ro: Amazonas de est

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
ro: Ora braziliană

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
ro: Chile principală

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
ro: Insula Paștelui

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
ro: Ecuador principală

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
ro: Insulele Galapagos

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
ro: Insulele Azore

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
ro: Portugalia principală

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
ro: Ora Kaliningrad

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
ro: Ora Moscovei

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
ro: Ora Samara

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
ro: Ora Yekaterinburg

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
ro: Ora Omsk

note: A Russian time zone, used in the Novosibirsk oblast. The Russian name is "Новосибирское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Novosibirsk Time
ro: Oră Novosibirsk

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
ro: Ora Krasnoyarsk

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
ro: Ora Irkutsk

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
ro: Ora Yakutsk

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
ro: Ora Vladivostok

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
ro: Ora Magadan

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
ro: Ora Kamchatka

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
ro: Insulele Canare

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
ro: Spania principală

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
ro: Ceuta și Melilla

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
ro: Ora Pacificului

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
ro: Ora Mountain

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
ro: Ora Mountain, fără oră de vară (BC de nord-est)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
ro: Ora centrală

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
ro: Ora centrală, fără oră de vară (Saskatchewan)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
ro: Ora estică

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
ro: Ora estică, fără oră de vară (Insulat Southampton, etc)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
ro: Ora Atlanticului, fără oră de vară (Quebec de est)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
ro: Ora Newfoundland

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
ro: Ora Hawaiian-Aleutian (Insulele Aleutian)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
ro: Ora Hawaiian-Aleutian, fără oră de vară (Hawaii)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
ro: Ora Alaska

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
ro: Ora Mountain, fără oră de vară (Arizona)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
ro: Teritoriul Australian Capital

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
ro: Noul Wales de Sud

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
ro: Teritoriile de nord

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
ro: Australia de sud

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
ro: Australia de Vest

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
ro: Bruxelles, Flemish și Walloon Brabant

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
ro: Flandra de est

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
ro: Luxemburg

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
ro: Flandra de vest

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Distrito Federal
ro: Districtul federal Brazilian

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
ro: Columbia Britanică

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
ro: Newfoundland și Labrador

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
ro: Teritoriile de Nordvest

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
ro: Nova Scoția

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
ro: Insula Prințului Edward

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
ro: Teritoriul Yukon

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
ro: Mongolia interioară

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
ro: Saxonia inferioară

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
ro: Mecklenburg-Pomerania vestică

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
ro: Rin-Westfalia de nord

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
ro: Renania-Palatinat

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
ro: Saxonia

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
ro: Saxonia-Anhalt

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Andaman and Nicobar Islands
ro: Insulele Andaman și Nicobar

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Dadra and Nagar Haveli and Daman and Diu
ro: Dadra și Nagar Haveli și Daman și Diu

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Jammu and Kashmir
ro: Jammu și Kashmir

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Telangana
ro: Tanga

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Distrito Federal
ro: Districtul federal mexican

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
ro: Mexico

note: Ukraine Autonomous Republic of Crimea
en: Autonomous Republic of Crimea
ro: Republica autonomă Crimeea

note: Kyiv City
en: Kyiv City
ro: Orașul Kyiv

note: Ukraine Sevastopol Municipality
en: Sevastopol Municipality
ro: Municipalitatea Sevastopol

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
ro: Anglia de est și sud-est

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
ro: Anglia de nord-est

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
ro: Anglia de nord-vest

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
ro: Irlanda de nord

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
ro: Scoția

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
ro: Anglia de sud și sud-vest

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
ro: Țara Galilor

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
ro: Districtul Columbiei

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
ro: Carolina de nord

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
ro: Dakota de Nord

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
ro: Carolina de sud

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
ro: Dakota de sud

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
ro: Virginia de vest

en: Amundsen-Scott South Pole Station
ro: Stația Amundsen-Scott Polul Sud

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
ro: Viena

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
ro: Anvers

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
ro: Bruxelles

note: A city in Limburg in Belgium
en: Kleine-Brogel
ro: Kleine Brogel

note: The capital of Brazil
en: Brasília
ro: Brazilia

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dorset
ro: Capul Dorset

note: A city in Nunavut in Canada
en: Cape Dyer
ro: Capul Dyer

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Cape Parry
ro: Capul Parry

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Cape Race
ro: Capul Race

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Caribou Island
ro: Insula Caribou

note: A city in Ontario in Canada
en: Central Patricia
ro: Patricia centrală

note: A city in Nunavut in Canada
en: Clyde River
ro: Râul Hayes

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Dipper Harbour
ro: Portul Dipper

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
ro: Londra

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Meadow Lake
ro: Lacul Meadow

note: A city in British Columbia in Canada
en: Powell River
ro: Râul Powell

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
ro: Québec

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Sachs Harbour
ro: Portul Sachs

note: A city in Yukon Territory in Canada
en: Watson Lake
ro: Lacul Watson

note: A city in British Columbia in Canada
en: Williams Lake
ro: Lacul Williams

note: A city in the Czech Republic
en: Olomouc
ro: Jihlava

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
ro: Praga

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
ro: Copenhaga

note: A city in France
en: Marseille
ro: Marsilia

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Aachen
ro: Isachsen

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
ro: München

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
ro: Nürnberg

note: A city in Greece
en: Alexandroúpolis
ro: Alexandroupolis

note: A city in Greece
en: Andravída
ro: Andravida

note: A city in Greece
en: Argostólion
ro: Argostolion

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
ro: Atena

note: A city in Greece
en: Chrysoúpolis
ro: Chrysoupolis

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
ro: Chios

note: A city in Greece
en: Elefsís
ro: Elefsis

note: A city in Greece
en: Irákleion
ro: Heraklion

note: A city in Greece. The name is also written "Καλαμάτα".
en: Kalamáta
ro: Kalamata

note: A city in Greece
en: Karpásion
ro: Karpasion

note: A city in Greece
en: Katomérion
ro: Katomerion

note: A city in Greece
en: Kozáni
ro: Kozani

note: A city in Greece
en: Kárpathos
ro: Karpathos

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
ro: Corfu

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
ro: Kythira

note: A city in Greece
en: Lárisa
ro: Larisa

note: A city in Greece
en: Monólithos
ro: Monolithos

note: A city in Greece
en: Mytilíni
ro: Mytilene

note: A city in Greece. The name is also written "Μύκονος".
en: Mýkonos
ro: Mykonos

note: A city in Greece
en: Náxos
ro: Naxos

note: A city in Greece
en: Paradeísion
ro: Paradeision

note: A city in Greece
en: Páros
ro: Paros

note: A city in Greece
en: Skíathos
ro: Skiathos

note: A city in Greece
en: Soúda
ro: Souda

note: A city in Greece
en: Sámos
ro: Samos

note: A city in Greece
en: Tanágra
ro: Tanagra

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
ro: Salonic

note: A city in Greece
en: Zákynthos
ro: Zakynthos

note: A city in Greece
en: Áno Síros
ro: Ano Siros

note: A city in Greece
en: Áraxos
ro: Araxos

note: A city in Greece
en: Áyios Athanásios
ro: Ayios Athanasios

note: The capital of Hungary
en: Budapest
ro: Budapesta

note: A city in Hungary
en: Debrecen
ro: Debrețin

note: A city in Hungary
en: Pécs
ro: Beci

note: A city in Hungary
en: Szeged
ro: Seghedin

note: A city in Hungary
en: Szolnok
ro: Solnoca

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
ro: Teheran

en: Carrick on Shannon
ro: Carrick-on-Shannon

en: Portlaoise
ro: Port Laoise

note: A city in Israel
en: Jerusalem
ro: Ierusalim

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
ro: Florența

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
ro: Genova

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
ro: Milano

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
ro: Napoli

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
ro: Roma

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
ro: Torino

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
ro: Veneția

note: A city in Japan
en: Hiroshima
ro: Hiroșima

note: The capital of Japan
en: Tokyo
ro: Tokio

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
ro: Kuweit

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
ro: Luxemburg

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
ro: Macao

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
ro: Mexico

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
ro: Podgorița

note: A city in the Netherlands. Official Dutch: 's-Gravenhage Colloquial Dutch: Den Haag
en: The Hague
ro: Haga

note: A city in Palestine
en: Gaza Strip
ro: Fâșia Gaza

note: The capital of Panama
en: Panamá
ro: Panama

note: A city in Poland
en: Kraków
ro: Cracovia

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
ro: Varșovia

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
ro: Lisabona

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "București".
en: Bucharest
ro: București

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ижевск".
en: Izhevsk
ro: Ijevsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
ro: Mineralnîe Vodî

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
ro: Moscova

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
ro: Nalchik

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
ro: Sankt Petersburg

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
ro: Ulianovsk

note: A city in Russia
en: Voronezh
ro: Voronej

note: A city in Russia
en: Yakutsk
ro: Iakutsk

note: A city in Russia
en: Yaroslavl
ro: Iaroslavl

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
ro: Ekaterinburg

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Йошкар-Ола".
en: Yoshkar-Ola
ro: Ioșkar-Ola

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
ro: Iujno-Sahalinsk

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
ro: Riad

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
ro: Belgrad

note: A city in Serbia
en: Niš
ro: Niș

note: A city in Serbia
en: Vršac
ro: Vârșeț

note: A city in Slovakia
en: Košice
ro: Cașovia

note: The capital of South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "서울".
en: Seoul
ro: Seul

note: The capital of Switzerland
en: Bern
ro: Berna

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
ro: Damasc

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
ro: Diyarbakır

note: A city in Turkey
en: Izmir
ro: İzmir

note: Ivano-Frankivsk Oblast administrative center
en: Ivano-Frankivs'k
ro: Ivano-Frankivsk

note: Mykolaiv Oblast administrative center
en: Mykolayiv
ro: Mîkolaiv

note: Zakarpattia Oblast administrative center
en: Uzhhorod
ro: Ujgorod

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
ro: Edinburg

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
ro: Londra

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
ro: Atena

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Camp Douglas
ro: Douglas

note: A city in Florida in the United States
en: Cape Canaveral
ro: Capul Canaveral

note: A city in Missouri in the United States
en: Cape Girardeau
ro: Capul Girardeau

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Cushing
ro: Kuching

note: A city in Michigan in the United States
en: Holland
ro: Olanda

note: A city in Minnesota in the United States
en: New Ulm
ro: Neu Ulm

note: A city in North Carolina in the United States
en: Oak Island
ro: Insula Oak

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
ro: Palestina
