libgweather - en to gd translation catalogue (516 entries)

en: Africa
gd: Afraga

[ctx: Region]
en: Antarctica
gd: An Antartaig

en: Asia
gd: Àisia

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
gd: Cuan Siar

en: Australasia and Oceania
gd: Astralàisia agus Roinn a’ Chuain Sèimh

en: Central and South America
gd: Meadhan agus Aimeireaga a Deas

en: Europe
gd: An Roinn-Eòrpa

en: Middle East
gd: An Ear Mheadhanach

en: North America
gd: Aimeireaga a Tuath

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
gd: Afghanastàn

note: AL - Albania
en: Albania
gd: Albàinia

note: DZ - Algeria
en: Algeria
gd: Aildiria

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
gd: Samotha na h-Aimeireaga

note: AO - Angola
en: Angola
gd: Angòla

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
gd: Anguillia

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
gd: An Antartaig

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
gd: Aintìoga is Barbuda

note: AR - Argentina
en: Argentina
gd: An Argantain

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
gd: Arùba

note: AU - Australia
en: Australia
gd: Astràilia

note: AT - Austria
en: Austria
gd: An Ostair

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
gd: Asarbaideàn

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
gd: Na h-Eileanan Bhathama

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
gd: Bachrain

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
gd: Bangladais

note: BY - Belarus
en: Belarus
gd: A’ Bhealaruis

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
gd: A’ Bheilg

note: BZ - Belize
en: Belize
gd: A’ Bheilìs

note: BJ - Benin
en: Benin
gd: Beinin

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
gd: Bearmùda

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
gd: Butàn

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
gd: Boilibhia

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
gd: Bosna is Hearsagobhana

note: BW - Botswana
en: Botswana
gd: Botsuana

note: BR - Brazil
en: Brazil
gd: Braisil

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
gd: Ranntair Breatannach Cuan nan Innseachan

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
gd: Eileanan Breatannach na Maighdinn

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
gd: Brùnaigh

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
gd: A’ Bhulgair

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
gd: Buirciona Faso

note: BI - Burundi
en: Burundi
gd: Burundaidh

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
gd: Cambuidea

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
gd: Camarun

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
gd: An Ceap Uaine

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
gd: Na h-Eileanan Caimean

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
gd: Poblachd Meadhan Afraga

note: TD - Chad
en: Chad
gd: An t-Seàd

note: CL - Chile
en: Chile
gd: An t-Sile

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
gd: An t-Sìn

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
gd: Eilean na Nollaig

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
gd: Ranntair nan Eilean Chocos (Keeling)

note: CO - Colombia
en: Colombia
gd: Coloimbia

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
gd: Poblachd Dheamocratach na Congo

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
gd: Poblachd na Congo

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
gd: Eileanan Cook

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
gd: Costa Rìcea

note: HR - Croatia
en: Croatia
gd: A’ Chròthais

note: CU - Cuba
en: Cuba
gd: Cùba

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
gd: Cìopras

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
gd: Poblachd na Seice

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
gd: An Costa Ìbhri

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
gd: An Danmhairg

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
gd: Diobùtaidh

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
gd: Doiminicea

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
gd: A’ Phoblachd Dhoiminiceach

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
gd: Eacuador

note: EG - Egypt
en: Egypt
gd: An Èipheit

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
gd: An Salbhador

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
gd: Gini Mheadhan-Chriosach

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
gd: Eartra

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
gd: An Itiop

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
gd: Na h-Eileanan Fàclannach

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
gd: Na h-Eileanan Fàro

note: FJ - Fiji
en: Fiji
gd: Fidi

note: FI - Finland
en: Finland
gd: An Fhionnlann

note: FR - France
en: France
gd: An Fhraing

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
gd: Guidheàna na Frainge

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
gd: Poilinèis na Frainge

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
gd: Ranntairean a Deas na Frainge

note: GM - Gambia
en: Gambia
gd: A’ Ghaimbia

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
gd: A’ Chairtbheil

note: DE - Germany
en: Germany
gd: A’ Ghearmailt

note: GH - Ghana
en: Ghana
gd: Gàna

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
gd: Diobraltar

note: GR - Greece
en: Greece
gd: A’ Ghreug

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
gd: A’ Ghraonlann

note: GD - Grenada
en: Grenada
gd: Greanàda

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
gd: Guadalup

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
gd: Guatamala

note: GN - Guinea
en: Guinea
gd: Gini

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
gd: Gini-Bioso

note: GY - Guyana
en: Guyana
gd: Guidheàna

note: HT - Haiti
en: Haiti
gd: Haidhti

note: HN - Honduras
en: Honduras
gd: Hondùras

note: HU - Hungary
en: Hungary
gd: An Ungair

note: IS - Iceland
en: Iceland
gd: Innis Tìle

note: IN - India
en: India
gd: Na h-Innseachan

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
gd: Na h-Innd-Innse

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
gd: Ioràn

note: IQ - Iraq
en: Iraq
gd: Ioràc

note: IE - Ireland
en: Ireland
gd: Èirinn

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
gd: Eilean Mhanainn

note: IL - Israel
en: Israel
gd: Iosrael

note: IT - Italy
en: Italy
gd: An Eadailt

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
gd: Diameuga

note: JP - Japan
en: Japan
gd: An t-Seapan

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
gd: Iòrdan

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
gd: Casachstàn

note: KE - Kenya
en: Kenya
gd: Ceinia

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
gd: Ciribeas

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
gd: Cuibhéit

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
gd: Cìorgastan

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
gd: Làthos

note: LV - Latvia
en: Latvia
gd: An Laitbhe

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
gd: Leabanon

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
gd: Leasoto

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
gd: Libèir

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
gd: Libia

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
gd: Lichtenstein

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
gd: An Liotuain

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
gd: Lugsamburg

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
gd: Sgìre Rianachd Shònraichte Macàthu

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
gd: A’ Mhasadon

note: MW - Malawi
en: Malawi
gd: Malabhaidh

note: MV - Maldives
en: Maldives
gd: Na h-Eileanan Mhaladaibh

note: ML - Mali
en: Mali
gd: Màili

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
gd: Na h-Eileanan Mharshall

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
gd: Mairtinic

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
gd: Moratàinea

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
gd: Na h-Eileanan Mhoiriseas

note: MX - Mexico
en: Mexico
gd: Meagsago

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
gd: Stàitean Feadarail nam Meanbh Eileanan

note: MD - Moldova
en: Moldova
gd: A’ Mholdobha

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
gd: Dùthaich nam Mongol

note: ME - Montenegro
en: Montenegro
gd: Am Monadh Neagrach

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
gd: Montsarat

note: MA - Morocco
en: Morocco
gd: Moroco

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
gd: Mòsaimbic

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
gd: Miànmar

note: NA - Namibia
en: Namibia
gd: An Namaib

note: NR - Nauru
en: Nauru
gd: Nabhru

note: NP - Nepal
en: Nepal
gd: Neapàl

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
gd: Na Tìrean Ìsle

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
gd: Eileanan Aintilia nan Tìrean Ìsle

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
gd: Cailleann Nuadh

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
gd: Sealainn Nuadh

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
gd: Niocaragua

note: NE - Niger
en: Niger
gd: Nìgeir

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
gd: Nigèiria

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
gd: Eilean Norfolk

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
gd: Coirèa a Tuath

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
gd: Na h-Eilean Mairianach a Tuath

note: NO - Norway
en: Norway
gd: Nirribhidh

note: OM - Oman
en: Oman
gd: Omàn

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
gd: Pagastàn

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
gd: Ranntair Palastaineach

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
gd: Gini Nuadh Phaputhach

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
gd: Paraguaidh

note: PH - Philippines
en: Philippines
gd: Na h-Eileanan Filipineach

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
gd: Peit a’ Chàirn

note: PL - Poland
en: Poland
gd: A’ Phòlainn

note: PT - Portugal
en: Portugal
gd: A’ Phortagail

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean.
en: Puerto Rico
gd: Porto Rìceo

note: QA - Qatar
en: Qatar
gd: Catar

note: RO - Romania
en: Romania
gd: Romàinia

note: RU - Russian Federation
en: Russia
gd: An na Ruise

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
gd: Rubhanda

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
gd: Reunion

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
gd: Eilean Naomh Eilidh

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
gd: Co-nasgadh Naomh Chrìstein agus Nibheis

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
gd: Naomh Lùisea

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
gd: Naomh Màrtainn

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
gd: Naomh Bhionsant agus Eileanan Greanadach

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
gd: Samotha

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
gd: São Tomé agus Principe

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
gd: Aràibia nan Sabhd

note: SN - Senegal
en: Senegal
gd: Seanagal

note: RS - Serbia
en: Serbia
gd: An t-Sèirb

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
gd: Na h-Eileanan Sheiseall

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
gd: Siarra Leòmhann

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
gd: Singeapòr

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
gd: Eileanan Sholaimh

note: SO - Somalia
en: Somalia
gd: Somàilia

note: ZA - South Africa
en: South Africa
gd: Afraga a Deas

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
gd: Seòirsea a Deas is na h-Eileanan Sandwich a Deas

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
gd: Coirèa a Deas

note: ES - Spain
en: Spain
gd: Spàin

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
gd: Sri Lanca

note: SD - Sudan
en: Sudan
gd: Sudàn

note: SR - Suriname
en: Suriname
gd: Suranam

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
gd: Svalbard ’s Jan Mayen

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
gd: Dùthaich nan Suasaidh

note: SE - Sweden
en: Sweden
gd: An t-Suain

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
gd: An Eilbheis

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
gd: Siridhea

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
gd: Taidh-Bhàn

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
gd: Taidigeastàn

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
gd: An Tansan

note: TH - Thailand
en: Thailand
gd: Dùthaich nan Tàidh

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
gd: Tìomor an Ear

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
gd: Trianaid agus Tobago

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
gd: Tuinisea

note: TR - Turkey
en: Turkey
gd: An Tuirc

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
gd: Turcmanastàn

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
gd: Na h-Eileanan Turcach is Caiceo

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
gd: Tubhalu

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
gd: An Ucràin

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
gd: Na h-Iomaratan Arabach Aonaichte

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
gd: An Rìoghachd Aonaichte

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
gd: Na Stàitean Aonaichte

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
gd: Meanbh-Eileanan Iomallach nan Stàitean Aonaichte

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
gd: Eileanan na Maighdinn aig na Stàitean Aonaichte

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
gd: Uruguaidh

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
gd: Usbagastàn

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
gd: Cathair na Bhatacain

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
gd: A’ Bheiniseala

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
gd: Bhiet-Nam

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
gd: Uallas agus Futuna

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
gd: Sathara an Iar

note: YE - Yemen
en: Yemen
gd: An Eaman

note: ZM - Zambia
en: Zambia
gd: Sàimbia

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
gd: An t-Sìombab

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
gd: Eileanan Åland

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
gd: Congo an Iar

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
gd: Congo an Ear

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
gd: Palmer Station (Àm na Sile)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
gd: Stèisean rannsachadh Rothera

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
gd: Stèisean Shōwa

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
gd: Stèisean Mawson

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
gd: Stèisean Vostok

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Davis Station
gd: Stèisean Davis

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
gd: Stèisean Casey (Àm Astràilia an Iar)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
gd: Stèisean Dumont d’Urville

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
gd: Stèisean MhicMhurchaidh (Àm Shealainn Nuadh)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
gd: Stèisean Pòla a Deas Amundsen-Scott (Àm Shealainn Nuadh)

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
gd: Casachstàn An Ear

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
gd: Casachstàn An Iar

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
gd: Mongòilia An Ear

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
gd: Mongòilia An Iar

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
gd: Mongòilia Meadhan

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
gd: A’ Ghraonlann An Iar

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
gd: A’ Ghraonlann An Ear

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
gd: Àm a’ Chuain Siar

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
gd: Àm an Iar

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
gd: Àm an Iar-mheadhain

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
gd: Àm Meadhanach (Astràilia a Deas)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
gd: Àm Meadhanach (Yancowinna, NSW)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
gd: Àm Meadhanach (Ranntair a Tuath)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
gd: Àm Meadhanach (Eilean Thasman)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
gd: Àm an Ear (Victoria)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
gd: Àm an Ear (New South Wales)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
gd: Àm an Ear (Queensland)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
gd: Eilean Lord Howe

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
gd: Tahiti

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
gd: Na h-Eileanan Marquesas

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
gd: Na h-Eileanan Gambier

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
gd: Àm na h-Innd-Innse an Iar

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
gd: Àm na h-Innd-Innse Mheadhanach

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
gd: Àm na h-Innd-Innse an Ear

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
gd: Eileanan Ghileabairt

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
gd: Eileanan na h-Ainneamhaige

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
gd: Eileanan Line

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
gd: Tìr-mòr Sealainn Nuaidh

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
gd: Eileanan Chatham

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
gd: Atal Johnston (Àm Hawai’i)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
gd: Atal Eileanan Midway (Àm Samotha)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
gd: Eilean Wake

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
gd: Amapá / Pará An Ear

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
gd: Amazonas An Iar

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
gd: Amazonas An Ear

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
gd: Pará An Iar, Rondônia

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
gd: Àm Brasília

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
gd: Tìr-mòr na Sile

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
gd: Eilean Easter

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
gd: Tìr-Mòr Eacuador

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
gd: Na h-Eileanan Ghalapagos

note: The time zone in the UK (GMT in the winter, and British Summer Time in the summer.)
en: GMT/BST
gd: GMT/BST (Tìde an t-samhraidh/a’ gheamhraidh)

note: The time zone in Ireland (GMT in the winter, and Irish Summer Time in the summer.)
en: GMT/IST
gd: GMT/IST (Tide a’ gheamhraidh/an t-samhraidh)

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
gd: Na h-Eileanan Asorach

note: This refers to the time zone for the Portuguese island of Madeira. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Madeira
gd: Na h-Eileanan Mhadeira

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
gd: Tìr-mòr na Portagail

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
gd: Àm Kaliningrad

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
gd: Àm Mosgo

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
gd: Àm Samara

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
gd: Àm Yekaterinburg

note: A Russian time zone, used in the Omsk and Novosibirsk oblasts and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
gd: Àm Omsk

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
gd: Àm Krasnoyarsk

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
gd: Àm Irkutsk

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
gd: Àm Yakutsk

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
gd: Àm Vladivostok

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
gd: Àm Magadan

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
gd: Àm Kamchatka

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
gd: Na Eileanan Canàrach

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
gd: Tìr-mòr na Spàinne

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
gd: Ceuta agus Melilla

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
gd: Àm a’ Chuain Sèimh

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
gd: Àm Eilean an Truisg

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
gd: Ranntair ceanna-bhaile Astràilia

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
gd: Ranntair a Tuath

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
gd: Astràilia a Deas

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
gd: Eilean Thasman

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
gd: Astràilia an Iar

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
gd: Brussels, Flemish agus Walloon Brabant

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
gd: Flannras an Ear

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
gd: Lugsamburg

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
gd: Flannras an Iar

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
gd: Coluimbia Bhreatannach

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
gd: Eilean an Truisg ’s  Labrador

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
gd: Ranntairean an Iar-thuath

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
gd: Alba Nuadh

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
gd: Ceibèic

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
gd: Ranntair a Tuath Yukon

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
gd: Dùthaich nam Mongol Sìneach

en: Tbilisi
gd: T’bilisi

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
gd: Ear is Ear-dheas Shasainn

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
gd: Ear-thuath Shasainn

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
gd: Iar-thuath Shasainn

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
gd: Èirinn a Tuath

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
gd: Alba

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
gd: Deas is Iar-dheas Shasainn

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
gd: A’ Chuimrigh

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
gd: Na h-Eileanan Hawai’i

note: A city in Algeria
en: Adrar
gd: Adrār

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
gd: Dzayer (Algiers)

note: A city in Algeria
en: Annaba
gd: ʿAnnāba

note: A city in Algeria
en: Batna
gd: Bātna

note: A city in Algeria
en: Bechar
gd: Baššār

note: A city in Algeria
en: Bejaia
gd: Bgayet (Bijāya)

note: A city in Algeria
en: Berriane
gd: Bergan (Berriane)

note: A city in Algeria
en: Biskra
gd: Biskira

note: A city in Algeria
en: Bou Saada
gd: Bu S’adah

note: A city in Algeria
en: Chlef
gd: Aš-Šalif

note: A city in Algeria
en: Constantine
gd: Qusantina

note: A city in Algeria
en: Djanet
gd: Ǧānat

note: A city in Algeria
en: El Golea
gd: Al-Menia’a

note: A city in Algeria
en: Ghardaia
gd: Ġardāya

note: A city in Algeria
en: I-n-Amenas
gd: ‘In ’Amanās

note: A city in Algeria
en: I-n-Salah
gd: ’Ayn Şalih

en: Amundsen-Scott South Pole Station
gd: Stèisean Pòla a Deas Amundsen-Scott

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
note: The capital of Antigua and Barbuda
en: Saint John's
gd: Saint John’s

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
gd: Peairt

note: A city in Belarus
en: Homyel'
gd: Homyel’

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
gd: A’ Bhruiseal

note: A city in Alberta in Canada
en: Bow Island
gd: Eilean Bow

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Anse-Saint-Jean
gd: L’Anse-Saint-Jean

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Ascension
gd: L’Ascension

note: A city in Quebec in Canada
en: L'Assomption
gd: L’Assomption

note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Mary's Harbour
gd: Mary’s Harbour

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
gd: Ceibèic

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
gd: Saint John’s

[ctx: City in Nova Scotia, Canada]
note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Sydney
gd: Sidni

note: A city in Quebec in Canada
en: Val-d'Or
gd: Val-d’Or

note: The capital of Chad
en: N'Djamena
gd: N’Djamena

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
gd: Xi’an

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
gd: Praha

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
gd: Beirbh

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
gd: Diobùtaidh

note: A city in Egypt
en: Al 'Arish
gd: Al ’Arish

note: A city in France
en: Biarritz
gd: Miarritze (Biarritz)

note: A city in France
en: Dinard
gd: Dinarzh (Dinard)

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
gd: Paras

note: A city in France
en: Perpignan
gd: Perpinya (Perpignan)

note: A city in France
en: Quimper
gd: Kemper (Quimper)

note: A city in France
en: Rennes
gd: Roazhon (Rennes)

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
gd: München

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
gd: Nürnberg

[ctx: City in Gibraltar]
note: The capital of Gibraltar
en: Gibraltar
gd: Diobraltar

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
gd: An Àithne

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Uummannaq".
en: Dundas
gd: Uummannaq

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
gd: Nuuk

note: A city in Greenland. The local name in Kalaallisut is "Ilulissat".
en: Jakobshavn
gd: Ilulissat

note: A city in Greenland
en: Søndre Strømfjord
gd: Kangerlussuaq

note: The capital of Grenada
en: Saint George's
gd: Saint George’s

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
gd: Guatamala

note: A city in Iran. The name is also written "بندر عباس".
en: Bandar 'Abbas
gd: Bandar ’Abbas

en: Athlone
gd: Baile Átha Luain

en: Bray
gd: Bré

en: Carlow
gd: Ceatharlach

en: Carrick on Shannon
gd: Cora Droma Rúisc

en: Castlebar
gd: Caisleán an Bharraigh

en: Cavan
gd: An Cabhán

en: Clonmel
gd: Cluain Meala

en: Cork
gd: Corcaigh

en: Dublin
gd: Baile Átha Cliath

en: Dundalk
gd: Dún Dealgan

en: Ennis
gd: Inis

en: Galway
gd: Gaillimh

en: Kilkenny
gd: Cill Chainnigh

en: Lifford
gd: Leifear

en: Limerick
gd: Luimneach

en: Longford
gd: An Longfort

en: Monaghan
gd: Muineachán

en: Mullingar
gd: An Muileann gCearr

en: Naas
gd: An Nás

en: Navan
gd: Baile na hUaimhe

en: Nenagh
gd: Baile an Aonaigh

en: Newbridge
gd: Droichead Nua

en: Portlaoise
gd: Port Laoise

en: Roscommon
gd: Ros Comáin

en: Sligo
gd: Sligeach

en: Swords
gd: Sord

en: Tallaght
gd: Tamhlacht

en: Tralee
gd: Trá Lí

en: Trim
gd: Baile Átha Troim

en: Tullamore
gd: Tulach Mhór

en: Waterford
gd: Port Láirge

en: Wexford
gd: Loch Garman

en: Wicklow
gd: Cill Mhantáin

[ctx: City in Isle of Man]
note: The capital of the Isle of Man
en: Douglas
gd: Doolish

note: A city in the Isle of Man
en: Ronaldsway
gd: Roonysvie

note: A city in Israel
en: Mahane Yisra'el
gd: Mahane Yisra’el

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
gd: Firenze

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
gd: Genova

note: A city in Italy
en: L'Aquila
gd: L’Aquila

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
gd: Milano

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
gd: Napoli

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
gd: Roma

note: A city in Italy
en: Sant'Eufemia Lamezia
gd: Sant’Eufemia Lamezia

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
gd: Venezia

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
gd: Al ’Aqabah

[ctx: City in Kiribati]
note: A city in Kiribati
en: London
gd: Lunnainn

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
gd: Cuibhéit

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
gd: Macàthu

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
gd: Cathair Mheagsago

note: The capital of the Netherlands. "The Hague" is the traditional English name. The local name in Dutch is "'s-Gravenhage".
en: The Hague
gd: A’ Hague

note: The capital of North Korea. The local name in Korean is "평양".
en: Pyongyang
gd: Pyeongyang

note: A city in Oman
en: Mu'askar al Murtafi'ah
gd: Mu’askar al Murtafi’ah

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
gd: Warszawa

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
gd: Lisboa

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "Bucureşti".
en: Bucharest
gd: Bucureşti

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Анадырь".
en: Anadyr'
gd: Anadyr’

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
gd: Arkhangel’sk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
gd: Astrakhan’

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чульман".
en: Chul'man
gd: Chul’man

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Энгельс".
en: Engel's
gd: Engel’s

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
gd: Kazan’

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Минеральные Воды".
en: Mineral'nyye Vody
gd: Mineral’nyye Vody

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
gd: Mosgo

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
gd: Nal’chik

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm'
gd: Perm’

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
gd: Naomh Peadarborgh

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ставрополь".
en: Stavropol'
gd: Stavropol’

note: A city in Russia
en: Ul'yanovsk
gd: Ul’yanovsk

note: A city in Saudi Arabia
en: 'Ar'ar
gd: ’Ar’ar

note: A city in Saudi Arabia
en: Ad Dalfa'ah
gd: Ad Dalfa’ah

note: A city in Saudi Arabia
en: Al 'Aqiq
gd: Al ’Aqiq

note: A city in Saudi Arabia
en: Al Wuday'ah
gd: Al Wuday’ah

note: A city in Saudi Arabia
en: At Ta'if
gd: At Ta’if

note: A city in Saudi Arabia
en: Ha'il
gd: Ha’il

note: A city in Saudi Arabia
en: Qal'at Bishah
gd: Qal’at Bishah

note: A city in Saudi Arabia
en: Yanbu' al Bahr
gd: Yanbu’ al Bahr

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
gd: Beograd

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
gd: Singeapòr

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
gd: Hannsaborgh

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
gd: Tshwane

note: A city in South Korea
en: Ch'ongju
gd: Ch’ongju

note: A city in South Korea
en: Inch'on
gd: Inch’on

note: A city in South Korea
en: P'yongt'aek
gd: P’yongt’aek

note: A city in Spain
en: Bilbao
gd: Bilbo (Bilbao)

note: A city in Spain
en: Fuenterrabía
gd: Hondarribia

note: A city in Spain
en: Gerona
gd: Girona

note: A city in Spain
en: Ibiza
gd: Eivissa (Ibiza)

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
gd: Genève

note: The capital of Togo
en: Lome
gd: Lomé

note: A city in Tonga
en: Fua'amotu
gd: Fua’amotu

note: The capital of Tonga
en: Nuku'alofa
gd: Nuku’alofa

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
gd: Amed (Diyarbakir)

note: A city in Turkey
en: Van
gd: Wan (Van)

note: A city in Ukraine
en: Boryspil'
gd: Boryspil’

note: A city in Ukraine
en: Dnipropetrovs'k
gd: Dnipropetrovs’k

note: A city in Ukraine
en: Donets'k
gd: Donets’k

note: A city in Ukraine
en: Hostomel'
gd: Hostomel’

note: A city in Ukraine
en: Ivano-Frankivs'k
gd: Ivano-Frankivs’k

note: A city in Ukraine
en: L'viv
gd: L’viv

note: A city in Ukraine
en: Simferopol'
gd: Simferopol’

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al 'Ayn
gd: Al ’Ayn

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
gd: Ra’s al Khaymah

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Aberdeen
gd: Obar Dheathain

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
gd: Béal Feirste

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Campbeltown
gd: Ceann Loch Chille Chiarain

[ctx: City in Wales, United Kingdom]
note: A city in Wales in the United Kingdom. The local name in Welsh is "Caerdydd".
en: Cardiff
gd: Caerdydd (Cardiff)

note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Carlisle
gd: Cathair Luthail

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Dundee
gd: Dùn Dè

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
gd: Dùn Èideann

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Eglinton
gd: An Mhagh

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
gd: Glaschu

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Gramisdale
gd: Gramastail

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Hawarden
gd: Penarlâg (Hawarden)

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Helston
gd: Hellys (Helston)

note: A city in South and South West England in the United Kingdom
en: Hugh Town
gd: Tre Huw (Hugh Town)

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Inverness
gd: Inbhir Nis

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kilmoluag
gd: Cill MoLuag

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kinloss
gd: Cinn Lois

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kintra
gd: Ceann Tràgha

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Kirkwall
gd: Kirkjuvagr

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Leuchars
gd: An Luachair

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
gd: Lunnainn

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Lossiemouth
gd: Inbhir Lòsaidh

[ctx: City in North East England, United Kingdom]
note: A city in North East England in the United Kingdom
en: Newcastle
gd: An Caisteal Nuadh

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Pembrey
gd: Pen-bre (Pembrey)

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Prestwick
gd: Preastabhaig

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Saint Athan
gd: Sain Tathan (Saint Athan)

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Stornoway
gd: Steòrnabhagh

note: A city in Wales in the United Kingdom
en: Valley
gd: Y Dyffryn (Valley)

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Wick
gd: Inbhir Ùige

note: A city in Idaho in the United States
en: Coeur d'Alene
gd: Coeur d’Alene

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Land O' Lakes
gd: Land O’ Lakes

note: A city in Nebraska in the United States
en: O'Neill
gd: O’Neill

note: A city in the United States Minor Outlying Islands
en: Wake Island, Wake Island Army Airfield Airport
gd: Eilean Wake, Port-adhair An t-Arm Eilean Wake

note: A city in Wallis and Futuna
en: Mata'utu
gd: Mata’utu

note: A city in Yemen
en: 'Adan
gd: ’Adan

note: A city in Yemen
en: 'Ataq
gd: ’Ataq

note: A city in Yemen
en: Ma'rib
gd: Ma’rib

note: A city in Yemen
en: Sa'dah
gd: Sa’dah

note: A city in Yemen
en: Say'un
gd: Say’un

note: A city in Yemen
en: Ta'izz
gd: Ta’izz
