libgweather - en to eo translation catalogue (1297 entries)

note: TRANSLATORS: This is the designation for the last (most west) timezone on Earth https://en.wikipedia.org/wiki/Anywhere_on_Earth
en: Anywhere on Earth (AoE)
eo: Ie sur Tero (AoE)

en: Coordinated Universal Time (UTC)
eo: Universala Tempo Kunordigita (UTC)

en: Africa
eo: Afriko

[ctx: Region]
en: Antarctica
eo: Antarkto

en: Asia
eo: Azio

[ctx: Region]
note: FIXME: rename this to Atlantic Ocean
en: Atlantic
eo: Atlantiko

en: Australasia and Oceania
eo: Aŭstralazio kaj Oceanio

en: Central and South America
eo: Centra kaj Suda Ameriko

en: Europe
eo: Eŭropo

en: Middle East
eo: Mezoriento

en: North America
eo: Nordameriko

note: AF - Afghanistan
en: Afghanistan
eo: Afganio

note: AL - Albania
en: Albania
eo: Albanio

note: DZ - Algeria
en: Algeria
eo: Alĝerio

note: AS - American Samoa, a territory of the United States in the South Pacific, not to be confused with the separate nation of "Samoa".
en: American Samoa
eo: Usona Samoo

note: AD - Andorra
en: Andorra
eo: Andoro

note: AO - Angola
en: Angola
eo: Angolo

note: AI - Anguilla, a British territory in the Caribbean
en: Anguilla
eo: Angvilo

[ctx: Country]
note: AQ - Antarctica
en: Antarctica
eo: Antarkto

note: AG - Antigua and Barbuda
en: Antigua and Barbuda
eo: Antigvo kaj Barbudo

note: AR - Argentina
en: Argentina
eo: Argentino

note: AM - Armenia A city in Colombia
en: Armenia
eo: Armenio

note: AW - Aruba, a Caribbean island that is one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Aruba
eo: Arubo

note: AU - Australia
en: Australia
eo: Aŭstralio

note: AT - Austria
en: Austria
eo: Aŭstrio

note: AZ - Azerbaijan
en: Azerbaijan
eo: Azerbajĝano

note: BS - Bahamas
en: Bahamas
eo: Bahamoj

note: BH - Bahrain
en: Bahrain
eo: Barejno

note: BD - Bangladesh
en: Bangladesh
eo: Bangladeŝo

note: BB - Barbados
en: Barbados
eo: Barbado

note: BY - Belarus
en: Belarus
eo: Belorusio

note: BE - Belgium. The local names for the country are "België" (Dutch), Belgique (French), and Belgien (German).
en: Belgium
eo: Belgio

note: BZ - Belize
en: Belize
eo: Belizo

note: BJ - Benin
en: Benin
eo: Benino

note: BM - Bermuda, a British territory off the coast of the United States
en: Bermuda
eo: Bermudo

note: BT - Bhutan
en: Bhutan
eo: Butano

note: BO - Bolivia
en: Bolivia
eo: Bolivio

note: BA - Bosnia and Herzegovina
en: Bosnia and Herzegovina
eo: Bosnio kaj Hercegovino

note: BW - Botswana
en: Botswana
eo: Bocvano

note: BR - Brazil
en: Brazil
eo: Brazilo

note: IO - British Indian Ocean Territory, which is exactly what it sounds like.
en: British Indian Ocean Territory
eo: Brita Hindoceana Teritorio

note: VG - British Virgin Islands, a British territory in the Caribbean
en: British Virgin Islands
eo: Britaj Virgulininsuloj

note: BN - Brunei Darussalam
en: Brunei
eo: Brunejo

note: BG - Bulgaria
en: Bulgaria
eo: Bulgario

note: BF - Burkina Faso
en: Burkina Faso
eo: Burkino

note: BI - Burundi
en: Burundi
eo: Burundio

note: KH - Cambodia
en: Cambodia
eo: Kamboĝo

note: CM - Cameroon
en: Cameroon
eo: Kamerunio

note: CA - Canada
en: Canada
eo: Kanado

note: CV - Cape Verde
en: Cape Verde
eo: Kabo-Verdo

note: KY - Cayman Islands, a British territory in the Caribbean
en: Cayman Islands
eo: Kajmana Insularo

note: CF - Central African Republic
en: Central African Republic
eo: Centr-Afrika Respubliko

note: TD - Chad
en: Chad
eo: Ĉado

note: CL - Chile
en: Chile
eo: Ĉilio

note: CN - China. (The official ISO 3166 short English name does not include "The People's Republic of".)
en: China
eo: Ĉinio

note: CX - Christmas Island, a territory of Australia in the Indian Ocean, not to be confused with various other islands of the same name.
en: Christmas Island
eo: Kristnaskinsulo

note: CC - Cocos (Keeling) Islands, a territory of Australia in the Indian Ocean. The "(Keeling)" is to distinguish them from other "Cocos Island"s, and is part of the official name.
en: Cocos (Keeling) Islands
eo: Kokosinsuloj

note: CO - Colombia
en: Colombia
eo: Kolombio

note: KM - Comoros
en: Comoros
eo: Komoroj

note: CD - Democratic Republic of the Congo
en: Congo, Democratic Republic of the
eo: Kongo, Demokratia Respubliko de

note: CG - Republic of the Congo. The official ISO 3166 short English name is simply "Congo"; we use the long name to better distinguish it from CD (The Democratic Republic of the Congo).
en: Congo, Republic of the
eo: Kongo, Respubliko de

note: CK - Cook Islands
en: Cook Islands
eo: Kukinsuloj

note: CR - Costa Rica
en: Costa Rica
eo: Kostariko

note: HR - Croatia
en: Croatia
eo: Kroatio

note: CU - Cuba
en: Cuba
eo: Kubo

note: CY - Cyprus
en: Cyprus
eo: Kipro

note: CZ - Czech Republic
en: Czech Republic
eo: Ĉeĥio

note: CI - Côte d'Ivoire
en: Côte d'Ivoire
eo: Ebur-Bordo

note: DK - Denmark. The Danish name is "Danmark"
en: Denmark
eo: Danujo

[ctx: Country]
note: DJ - Djibouti
en: Djibouti
eo: Ĝibutio

note: DM - Dominica, a Caribbean island nation, not to be confused with the Domincan Republic.
en: Dominica
eo: Dominiko

note: DO - Dominican Republic
en: Dominican Republic
eo: Domingo

note: EC - Ecuador
en: Ecuador
eo: Ekvadoro

note: EG - Egypt
en: Egypt
eo: Egiptujo

note: SV - El Salvador
en: El Salvador
eo: Salvadoro

note: GQ - Equatorial Guinea
en: Equatorial Guinea
eo: Ekvatora Gvineo

note: ER - Eritrea
en: Eritrea
eo: Eritreo

note: EE - Estonia
en: Estonia
eo: Estonio

note: ET - Ethiopia
en: Ethiopia
eo: Etiopujo

note: FK - Falkland Islands (Malvinas), a British territory in the South Atlantic also claimed by Argentina. (The British name is "Falkland Islands". The Argentine name is "Islas Malvinas". The parenthesized form is the compromise used by ISO and the UN.)
en: Falkland Islands (Malvinas)
eo: Insuloj Falklandoj-Malvinoj

note: FO - Faroe Islands, an autonomous province of Denmark in the north Atlantic.
en: Faroe Islands
eo: Ferooj

note: FJ - Fiji
en: Fiji
eo: Fiĝioj

note: FI - Finland
en: Finland
eo: Finnlando

note: FR - France
en: France
eo: Francujo

note: GF - French Guiana, an overseas department of France on the northern coast of South America.
en: French Guiana
eo: Franca Gviano

note: PF - French Polynesia, a French territory in the South Pacific
en: French Polynesia
eo: Franca Polinezujo

note: TF - French Southern Territories, a territory of France consisting of several mostly-uninhabited islands in the Indian Ocean. The French name is "Terres australes françaises".
en: French Southern Territories
eo: Francaj Sudaj Teritorioj

note: GA - Gabon
en: Gabon
eo: Gabono

note: GM - Gambia
en: Gambia
eo: Gambujo

[ctx: Country]
note: GE - Georgia (the country, not the US state)
en: Georgia
eo: Kartvelio

note: DE - Germany
en: Germany
eo: Germanujo

note: GH - Ghana
en: Ghana
eo: Ganao

[ctx: Country]
note: GI - Gibraltar, a British overseas territory on the southern tip of Spain.
en: Gibraltar
eo: Ĝibraltaro

note: GR - Greece
en: Greece
eo: Grekujo

note: GL - Greenland, an autonomous province of Denmark in the North Atlantic.
en: Greenland
eo: Gronlando

note: GD - Grenada
en: Grenada
eo: Grenado

note: GP - Guadeloupe, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Guadeloupe
eo: Gvadelupo

note: GU - Guam, a territory of the United States in the South Pacific.
en: Guam
eo: Gvamo

[ctx: Country]
note: GT - Guatemala
en: Guatemala
eo: Gvatemalo

note: GN - Guinea
en: Guinea
eo: Gvineo

note: GW - Guinea-Bissau
en: Guinea-Bissau
eo: Gvineo Bisaŭa

note: GY - Guyana
en: Guyana
eo: Gujano

note: HT - Haiti
en: Haiti
eo: Haitujo

note: HN - Honduras
en: Honduras
eo: Honduro

note: HK - Hong Kong, aka "Hong Kong Special Administrative Region of China"
en: Hong Kong
eo: Honkongo

note: HU - Hungary
en: Hungary
eo: Hungarujo

note: IS - Iceland
en: Iceland
eo: Islando

note: IN - India
en: India
eo: Barato

note: ID - Indonesia
en: Indonesia
eo: Indonezujo

note: IR - Islamic Republic of Iran
en: Iran
eo: Irano

note: IQ - Iraq
en: Iraq
eo: Irako

note: IM - Isle of Man, a British Crown dependency
en: Isle of Man
eo: Manksinsulo

note: IL - Israel
en: Israel
eo: Israelo

note: IT - Italy
en: Italy
eo: Italio

note: JM - Jamaica
en: Jamaica
eo: Jamajko

note: JP - Japan
en: Japan
eo: Japanio

note: JE - The Bailiwick of Jersey, a British Crown dependency
en: Jersey
eo: Ĵersejo

[ctx: Country]
note: JO - Jordan
en: Jordan
eo: Jordanio

note: KZ - Kazakhstan
en: Kazakhstan
eo: Kazaĥujo

note: KE - Kenya
en: Kenya
eo: Kenjo

note: KI - Kiribati
en: Kiribati
eo: Kiribato

[ctx: Country]
note: KW - Kuwait
en: Kuwait
eo: Kuvajto

note: KG - Kyrgyzstan
en: Kyrgyzstan
eo: Kirgizujo

note: LA - Lao People's Democratic Republic
en: Laos
eo: Laoso

note: LV - Latvia
en: Latvia
eo: Latvujo

[ctx: Country]
note: LB - Lebanon
en: Lebanon
eo: Libano

note: LS - Lesotho
en: Lesotho
eo: Lesoto

[ctx: Country]
note: LR - Liberia
en: Liberia
eo: Liberio

note: LY - Libyan Arab Jamahiriya
en: Libya
eo: Libio

note: LI - Liechtenstien
en: Liechtenstein
eo: Liĥtenŝtejno

note: LT - Lithuania
en: Lithuania
eo: Litovujo

[ctx: Country]
note: LU - Luxembourg
en: Luxembourg
eo: Luksemburgo

[ctx: Country]
note: MO - Macao, aka "Macao Special Administrative Region of China". (The spellings "Macao" and "Macau" are both widely used. The "u" spelling is currently slightly more popular in English.)
en: Macau
eo: Makao

note: MK - The Former Yugoslav Republic of Macedonia
en: Macedonia
eo: Makedonujo

note: MG - Madagascar
en: Madagascar
eo: Madagaskaro

note: MW - Malawi
en: Malawi
eo: Malavio

note: MY - Malaysia
en: Malaysia
eo: Malajzio

note: MV - Maldives
en: Maldives
eo: Maldivoj

note: ML - Mali
en: Mali
eo: Malio

[ctx: Country]
note: MT - Malta
en: Malta
eo: Malto

note: MH - Marshall Islands
en: Marshall Islands
eo: Marŝala Insularo

note: MQ - Martinique, an overseas department of France in the Caribbean.
en: Martinique
eo: Martiniko

note: MR - Mauritania
en: Mauritania
eo: Maŭritanio

note: MU - Mauritius
en: Mauritius
eo: Maŭricio

note: YT - Mayotte
en: Mayotte
eo: Majoto

note: MX - Mexico
en: Mexico
eo: Meksiko

note: FM - Federated States of Micronesia
en: Micronesia, Federated States of
eo: Mikronezio, Federaciaj Ŝtatoj de

note: MD - Moldova
en: Moldova
eo: Moldavujo

[ctx: Country]
note: MC - Monaco
en: Monaco
eo: Monako

note: MN - Mongolia
en: Mongolia
eo: Mongolujo

note: MS - Montserrat, a British territory in the Caribbean.
en: Montserrat
eo: Moncerato

note: MA - Morocco
en: Morocco
eo: Maroko

note: MZ - Mozambique
en: Mozambique
eo: Mozambiko

note: MM - Myanmar (also known as Burma, but "Myanmar" is currently the official ISO 3166 short English name, and gets more Google hits in English)
en: Myanmar
eo: Birmo

note: NA - Namibia
en: Namibia
eo: Namibio

note: NR - Nauru
en: Nauru
eo: Nauro

note: NP - Nepal
en: Nepal
eo: Nepalo

note: NL - Netherlands
en: Netherlands
eo: Nederlando

note: AN - Netherlands Antilles, a group of Caribbean islands; one of the three constituent countries of the Kingdom of the Netherlands.
en: Netherlands Antilles
eo: Nederlandaj Antiloj

note: NC - New Caledonia, a French territory in the South Pacific. The French name is "Nouvelle-Calédonie".
en: New Caledonia
eo: Nov-Kaledonio

note: NZ - New Zealand
en: New Zealand
eo: Nov-Zelando

note: NI - Nicaragua
en: Nicaragua
eo: Nikaragvo

note: NE - Niger
en: Niger
eo: Niĝero

note: NG - Nigeria
en: Nigeria
eo: Nigerio

note: NU - Niue
en: Niue
eo: Niuo

note: NF - Norfolk Island, a territory of Australia
en: Norfolk Island
eo: Norfolkinsulo

note: KP - The Democratic People's Republic of Korea, aka North Korea
en: North Korea
eo: Nord-Koreujo

note: MP - Northern Mariana Islands, a semi-independent territory of the United States in the western Pacific Ocean.
en: Northern Mariana Islands
eo: Nord-Marianoj

note: NO - Norway
en: Norway
eo: Norvegio

note: OM - Oman
en: Oman
eo: Omano

note: PK - Pakistan
en: Pakistan
eo: Pakistano

note: PW - Palau
en: Palau
eo: Palaŭo

note: PS - Occupied Palestinian Territory
en: Palestinian Territory
eo: Palestina teritorio

note: PA - Panama. The local (Spanish) name is "Panamá". In common English usage (and in ISO 3166) it does not have the accent.
en: Panama
eo: Panamo

note: PG - Papua New Guinea
en: Papua New Guinea
eo: Papuo-Nov-Gvineo

note: PY - Paraguay
en: Paraguay
eo: Paragvajo

[ctx: Country]
note: PE - Peru
en: Peru
eo: Peruo

note: PH - Philippines
en: Philippines
eo: Filipinoj

note: PN - Pitcairn, a British territory in the South Pacific
en: Pitcairn
eo: Pitkarna Insularo

note: PL - Poland
en: Poland
eo: Polujo

note: PT - Portugal
en: Portugal
eo: Portugalujo

note: PR - Puerto Rico, a territory of the United States in the Caribbean.
en: Puerto Rico
eo: Porto-Riko

note: QA - Qatar
en: Qatar
eo: Kataro

note: RO - Romania
en: Romania
eo: Rumanujo

note: RU - Russian Federation
en: Russia
eo: Rusujo

note: RW - Rwanda
en: Rwanda
eo: Ruando

note: RE - Réunion, an overseas department of France in the Indian Ocean.
en: Réunion
eo: Reunio

note: BL - Saint Barthélemy, an overseas territory of France in the Caribbean, formerly part of Guadeloupe.
en: Saint Barthélemy
eo: Sankta Bartolomeo

note: SH - Saint Helena, a British territory in the South Atlantic
en: Saint Helena
eo: Sankta Heleno

note: KN - Saint Kitts and Nevis
en: Saint Kitts and Nevis
eo: Sankta Kristoforo kaj Neviso

note: LC - Saint Lucia
en: Saint Lucia
eo: Sankta Lucio

note: MF - Saint Martin, the French half of the island of Saint Martin / Sint Maarten. (The Dutch half is considered part of the Netherlands Antilles.)
en: Saint Martin
eo: Sankta Marteno

note: PM - Saint Pierre and Miquelon, a French territory in North America (off the coast of Newfoundland). The French name is "Saint-Pierre-et-Miquelon".
en: Saint Pierre and Miquelon
eo: Sankta-Piero kaj Mikelono

note: VC - Saint Vincent and the Grenadines
en: Saint Vincent and the Grenadines
eo: Sankta Vincento kaj la Grenadinoj

note: WS - Samoa, an independent nation not to be confused with "American Samoa"
en: Samoa
eo: Samoo

[ctx: Country]
note: SM - San Marino
en: San Marino
eo: San-Marino

note: ST - Sao Tome and Principe. The local (Portuguese) name is "São Tomé and Príncipe". The official ISO 3166 short English name does not have the accents.
en: Sao Tome and Principe
eo: Sao-Tomeo kaj Principeo

note: SA - Saudi Arabia
en: Saudi Arabia
eo: Sauda Arabujo

note: SN - Senegal
en: Senegal
eo: Senegalujo

note: RS - Serbia
en: Serbia
eo: Serbujo

note: SC - Seychelles
en: Seychelles
eo: Sejŝeloj

note: SL - Sierra Leone
en: Sierra Leone
eo: Siera-Leono

[ctx: Country]
note: SG - Singapore
en: Singapore
eo: Singapuro

note: SK - Slovakia
en: Slovakia
eo: Slovakujo

note: SI - Slovenia
en: Slovenia
eo: Slovenujo

note: SB - Solomon Islands
en: Solomon Islands
eo: Salomonoj

note: SO - Somalia
en: Somalia
eo: Somalujo

note: ZA - South Africa
en: South Africa
eo: Sud-Afriko

note: GS - South Georgia and the South Sandwich Islands, a British territory in the South Atlantic.
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
eo: Sud-Georgio kaj Sud-Sandviĉinsuloj

note: KR - The Republic of Korea, aka South Korea
en: South Korea
eo: Sud-Koreujo

note: ES - Spain
en: Spain
eo: Hispanujo

note: LK - Sri Lanka
en: Sri Lanka
eo: Sri-Lanko

note: SD - Sudan
en: Sudan
eo: Sudano

note: SR - Suriname
en: Suriname
eo: Surinamo

note: SJ - Svalbard and Jan Mayen. Svalbard is an island in the Arctic Ocean which is a part of Norway with unusual status internationally.
en: Svalbard and Jan Mayen
eo: Svalbardo kaj Jan-Majen-insulo

note: SZ - Swaziland
en: Swaziland
eo: Svazilando

note: SE - Sweden
en: Sweden
eo: Svedujo

note: CH - Switzerland
en: Switzerland
eo: Svisujo

note: SY - Syrian Arab Republic
en: Syria
eo: Sirio

note: TW - Taiwan, Province of China. (That's the official ISO 3166 short English name.)
en: Taiwan
eo: Tajvano

note: TJ - Tajikistan
en: Tajikistan
eo: Taĝikujo

note: TZ - United Republic of Tanzania
en: Tanzania
eo: Tanzanujo

note: TH - Thailand
en: Thailand
eo: Tajujo

note: TL - Timor-Leste (formerly known as "East Timor")
en: Timor-Leste
eo: Orienta Timoro

note: TK - Tokelau, a territory of New Zealand
en: Tokelau
eo: Tokelao

note: TO - Tonga
en: Tonga
eo: Tongo

note: TT - Trinidad and Tobago
en: Trinidad and Tobago
eo: Trinidado kaj Tobago

note: TN - Tunisia
en: Tunisia
eo: Tunizio

note: TR - Turkey
en: Turkey
eo: Turkujo

note: TM - Turkmenistan
en: Turkmenistan
eo: Turkmenujo

note: TC - Turks and Caicos Islands, a British territory in the Caribbean
en: Turks and Caicos Islands
eo: Turkoj kaj Kajkoj

note: TV - Tuvalu
en: Tuvalu
eo: Tuvalo

note: UG - Uganda
en: Uganda
eo: Ugando

note: UA - Ukraine
en: Ukraine
eo: Ukrainujo

note: AE - United Arab Emirates
en: United Arab Emirates
eo: Unuiĝintaj Arabaj Emirlandoj

note: GB - United Kingdom
en: United Kingdom
eo: Unuiĝinta Reĝlando

note: US - United States, aka United States of America
en: United States
eo: Usono

note: UM - United States Minor Outlying Islands, a group of mostly-uninhabited United States territories in the South Pacific.
en: United States Minor Outlying Islands
eo: Usonaj Malgrandaj Insuloj

note: VI - United States Virgin Islands, a territory of the United States in the Caribbean
en: United States Virgin Islands
eo: Usonaj Virgulininsuloj

note: UY - Uruguay
en: Uruguay
eo: Urugvajo

note: UZ - Uzbekistan
en: Uzbekistan
eo: Uzbekujo

note: VU - Vanuatu
en: Vanuatu
eo: Vanuatuo

note: VA - Holy See (Vatican City State)
en: Vatican City
eo: Vatikanurbo

note: VE - Venezuela
en: Venezuela
eo: Venezuelo

note: VN - Viet Nam (The official ISO 3166 short English name includes a space, though it is also frequently written without one.)
en: Viet Nam
eo: Vjetnamujo

note: WF - Wallis and Futuna, a French territory in the South Pacific
en: Wallis and Futuna
eo: Valiso kaj Futuno

note: EH - Western Sahara, a disputed territory in western Africa
en: Western Sahara
eo: Okcidenta Saharo

note: YE - Yemen
en: Yemen
eo: Jemeno

note: ZM - Zambia
en: Zambia
eo: Zambio

note: ZW - Zimbabwe
en: Zimbabwe
eo: Zimbabvo

note: AX - Åland Islands, an autonomous province of Finland
en: Åland Islands
eo: Alando

note: The time zone used in the western half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Congo
eo: Okcidenta Kongo

note: The time zone used in the eastern half of the Democratic Republic of the Congo. The string is only used in places where "Democratic Republic of the Congo" is already clear from context. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Congo
eo: Orienta Kongo

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as mainland Chile. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Palmer Station (Chile Time)
eo: Palmer-stacio (Ĉilia horzono)

note: A British research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Rothera Research Station
eo: Rothera-esplorado-stacio

note: A Japanese research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Showa Station
eo: Showa-stacio

note: An Australian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Mawson Station
eo: Mawson-stacio

note: A Russian research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Vostok Station
eo: Vostok-stacio

note: An Australian research station in Antarctica, which keeps the same time as Western Australia. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Casey Station (Western Australia Time)
eo: Casey Station (okcident-aŭstralia horzono)

note: A French research station in Antarctica. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Dumont d'Urville Station
eo: Dumont-d’Urville-stacio

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: McMurdo Station (New Zealand Time)
eo: McMurdo-Stacio (Nov-Zelanda horzono)

note: An American research station in Antarctica, which keeps the same time as New Zealand. The string is only used in places where "Antarctica" is already clear from context.
en: Amundsen-Scott South Pole Station (New Zealand Time)
eo: Amundsen-Scott-Suda-Poluso-Stacio (Nov-Zelanda horzono)

note: The time zone used in the eastern half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Eastern Kazakhstan
eo: Orienta Kazaĥujo

note: The time zone used in the western half of Kazakhstan. FIXME: is there an official name for this zone?
en: Western Kazakhstan
eo: Okcidenta Kazaĥujo

note: The time zone used in the eastern part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Eastern Mongolia
eo: Orienta Mongolujo

note: The time zone used in the western part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Western Mongolia
eo: Okcidenta Mongolujo

note: The time zone used in the central part of Mongolia. FIXME: Is there an official name for this zone?
en: Central Mongolia
eo: Centra Mongolujo

note: The primary timezone for Greenland, although sources seem to point towards calling the area "Western Greenland" rathern than just "Greenland".
en: Western Greenland
eo: Okcidenta Gronlando

note: The timezone around Scoresbysund / Ittoqqortoormiit on the east coast of Greenland.
en: Eastern Greenland
eo: Orienta Gronlando

note: The timezone at the Thule US Air Force Base on the west coast of Greenland.
en: Thule AFB
eo: Aerbazo Thule

note: The time zone used on the east coast of Canada, in Bermuda, and on many Caribbean islands. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Atlantique". The string is only used in places where a country is already clear from the context.
en: Atlantic Time
eo: Atlantika horzono

note: The time zone used in Western Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Western Time
eo: Okcidenta horzono

note: The commonly-used name for an unofficial time zone used in part of southwestern Australia. The string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Western Time
eo: Centro-okcidenta horzono

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of South Australia, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (South Australia)
eo: Centra horzono (suda Aŭstralio)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in Yancowinna county in the state of New South Wales (NSW), which uses Central Time even though the rest of the state uses Eastern Time. This string is only used in places where "Australia" is alrea
en: Central Time (Yancowinna, NSW)
eo: Centra horzono (Yancowinna, NSK)

note: The time zone used in Central Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the Northern Territory, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Central Time (Northern Territory)
eo: Centra horzono (norda teritorio)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Tasmania, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Tasmania)
eo: Orienta horzono (Tasmanio)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Victoria, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Victoria)
eo: Orienta horzono (Viktorio)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of New South Wales, and is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (New South Wales)
eo: Orienta horzono (Novsudkimrio)

note: The time zone used in Eastern Australia. This string is specifically for the time zone as implemented in the state of Queensland, which does not use Summer Time. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Eastern Time (Queensland)
eo: Orienta horzono (Kvinslando)

note: The time zone used on Lord Howe Island, off the east coast of Australia. This string is only used in places where "Australia" is already clear from context.
en: Lord Howe Island
eo: 'Lord Howe'-insulo

note: This refers to the time zone in the Society Islands of French Polynesia (including in particular the island of Tahiti). This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Tahiti / Society Islands
eo: Tahitujo / Societa insularo

note: This refers to the time zone in the Marquesas Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Marquesas Islands
eo: Markizinsuloj

note: This refers to the time zone in the Gambier Islands of French Polynesia. This string is only used in places where "French Polynesia" is already clear from context.
en: Gambier Islands
eo: Insuloj de Gambier

note: The timezone on the western islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Barat".
en: Western Indonesia Time
eo: Okcident-indonezia horzono

note: The timezone on the central islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Tengah".
en: Central Indonesia Time
eo: Centro-indonezia horzono

note: The timezone on the eastern islands of Indonesia. The name in Indonesian is "Waktu Indonesia Bagian Timur".
en: Eastern Indonesia Time
eo: Orient-indonezia horzono

note: The time zone in the Gilbert Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Gilbert Islands
eo: Gilbert-insuloj

note: The time zone in the Phoenix Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Phoenix Islands
eo: Phoenix-insuloj

note: The time zone in the Line Islands, one of the three main island groups of Kiribati. This string is only used in places where "Kiribati" is already clear from context.
en: Line Islands
eo: Line-insuloj

note: One of two time zones in the Federated States of Micronesia, including the islands of Pohnpei and Kosrae. The string is only used in places where "Micronesia" is already clear from context.
en: Pohnpei / Kosrae
eo: Ponape / Kosrae

note: This refers to the "mainland" of New Zealand (ie, North Island and South Island), to distinguish it from the Chatham Islands. The string is only used in places where "New Zealand" is already clear from context. FIXME: is there a better name for this? "Mainland" seems odd in reference to an island na
en: Mainland New Zealand
eo: Ĉefparto de Nov-Zelando

note: This refers to the time zone in the Chatham Islands of New Zealand.
en: Chatham Islands
eo: Chatham-insularo

note: The time zone for the Johnston Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which keeps the same time as the US state of Hawaii. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Johnston Atoll (Hawaii Time)
eo: Jonstonatolo (Havaja horzono)

note: The time zone for the Midway Atoll in the United States Minor Outlying Islands, which uses the same time as American Samoa (which is in fact also the same time zone as (non-American) Samoa). The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Midway Atoll (Samoa Time)
eo: Midvejinsuloj (Samoa horzono)

note: The time zone for Wake Island in the United States Minor Outlying Islands. The string is only used in places where "US Minor Outlying Islands" is already clear from context.
en: Wake Island
eo: Vejkinsulo

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Tocantins. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Tocantins
eo: Tokantinso

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Bahia. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Bahia
eo: Bahio

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Amapá and the eastern part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Amapá / East Pará
eo: Amapao / Orienta Parao

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Roraima. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Roraima
eo: Rorajmo

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso do Sul. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso do Sul
eo: Suda Mato-Groso

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Mato Grosso. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Mato Grosso
eo: Mato-Groso

note: This represents the time zone in the western part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Amazonas
eo: Okcidenta Amazonio

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, and Rio Grande do Norte. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Ceará, Maranhão, Paraíba, Piauí, Rio Grande do Norte
eo: Cearao, Maranjo, Paraibo, Piaŭio, Norda Rio-Grando

note: This represents the time zone in the Brazilian states of Alagoas and Sergipe. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Alagoas, Sergipe
eo: Alagoaso, Serĝipo

note: This represents the time zone in the eastern part of the Brazilian state of Amazonas. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: East Amazonas
eo: Orienta Amazonio

note: This represents the time zone in the Brazilian state of Rondônia and the western part of Pará. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: West Pará, Rondônia
eo: Okcidenta Parao, Rondonio

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Pernambuco. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Pernambuco
eo: Pernambuko

[ctx: Timezone]
note: This represents the time zone in the Brazilian state of Acre. See the comment on "Brasília Time" for more details. This string is only used in places where "Brazil" is already clear from context.
en: Acre
eo: Akro

note: This represents the official "base" time zone in Brazil, covering the capital city of Brasília, and those states that choose to follow it. Each Brazilian state decides on its own each year whether or not to observe Daylight Saving Time. The tzdata database breaks the states up into groups of states 
en: Brasília Time
eo: Brazilja horzono

note: This refers to the time zone for mainland Chile (as opposed to the time zone for Easter Island).
en: Mainland Chile
eo: Ĉefparto de Ĉilio

note: This refers to the time zone for Easter Island. The string is only used in places where "Chile" is already understood from context.
en: Easter Island
eo: Paskinsulo

note: This refers to the time zone for mainland Ecuador (as opposed to the time zone for the Galapagos Islands).
en: Mainland Ecuador
eo: Ĉefparto de Ekvadoro

note: The time zone for the Galapagos Islands.
en: Galapagos Islands
eo: Galapagoj

note: This refers to the time zone for the Azores. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Azores
eo: Acoroj

note: This refers to the time zone for the Portuguese island of Madeira. The string is only used in places where "Portugal" is already understood from context.
en: Madeira
eo: Madejro

note: This refers to the time zone for mainland Portugal (as opposed to the time zone for the Azores).
en: Mainland Portugal
eo: Ĉefparto de Portugalujo

note: A Russian time zone, used in the city and oblast of Kaliningrad on the Baltic sea. The Russian name is "Калининградское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kaliningrad Time
eo: Kaliningrada horzono

note: A Russian time zone, used in most of the European part of Russia, including Moscow. The Russian name is "Московское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Moscow Time
eo: Moskva horzono

note: A Russian time zone, used in the Samara oblast and Udmurtia, on the eastern edge of European Russia. The Russian name is "Самарское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Samara Time
eo: Samara horzono

note: A Russian time zone, used along the Ural mountains, including the city of Yekaterinburg. The Russian name is "Екатеринбургское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yekaterinburg Time
eo: Jekaterinburga horzono

note: A Russian time zone, used in the Omsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Омское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Omsk Time
eo: Omska horzono

note: A Russian time zone, used in the Novosibirsk oblast. The Russian name is "Новосибирское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Novosibirsk Time
eo: Novosibirska horzono

note: A Russian time zone, used in the Krasnoyarsk krai and surrounding areas of central Russia. The Russian name is "Красноярское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Krasnoyarsk Time
eo: Krasnojarska horzono

note: A Russian time zone, used in the Irkutsk oblast and surrounding areas of south-central Russia. The Russian name is "Иркутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Irkutsk Time
eo: Irkutska horzono

note: A Russian time zone, used in the city of Yakutsk and surrounding areas of east-central Russia. The Russian name is "Якутское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Yakutsk Time
eo: Jakutska horzono

note: A Russian time zone, used in the city of Vladivostok and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Владивостокское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Vladivostok Time
eo: Vladivostoka horzono

note: A Russian time zone, used in the Magadan oblast and surrounding areas of eastern Russia. The Russian name is "Магаданское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Magadan Time
eo: Magadana horzono

note: A Russian time zone, used in the Kamchatka krai and Chukotka okrug of far-eastern Russia. The Russian name is "Камчатское время". This string is only used in places where "Russia" is already clear from context.
en: Kamchatka Time
eo: Kamĉatka horzono

note: This refers to the time zone for the Canary Islands. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Canary Islands
eo: Kanarioj

note: This refers to the time zone for mainland Spain (as opposed to the time zone for the Canary Islands).
en: Mainland Spain
eo: Ĉefparto de Hispanujo

note: The time zone for the Spanish cities of Ceuta and Melilla, on the coast of Africa. The string is only used in places where "Spain" is already clear from context.
en: Ceuta and Melilla
eo: Ceŭto kaj Melilo

note: The time zone used on most of the west coast of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Pacífico" and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Pacifique". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Pacific Time
eo: Pacifika horzono

note: The time zone used in the central-west part of North America (ie, the Rocky Mountains). In Mexico it is called "Tiempo de la Montaña", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure des Rocheuses". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from t
en: Mountain Time
eo: Montara horzono

note: This represents the time zone in the northeastern part of the Canadian province of British Columbia (BC), which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Mountain Time, no DST (Northeast BC)
eo: Montara horzono, sen somera tempo (nordorienta Brita Kolumbio)

note: The time zone used in the central-east part of North America. In Mexico it is called "Tiempo del Centro", and in French-speaking parts of Canada it is called "Heure du Centre". The string is only used in places where "US", "Canada" or "Mexico" is already clear from the context.
en: Central Time
eo: Centra horzono

note: This represents the time zone in the Canadian province of Saskatchewan, which is part of the "Central Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Central Time, no DST (Saskatchewan)
eo: Centra horzono, sen somera tempo (Saskaĉevano)

note: The time zone used on the east coast of the United States, and the corresponding (non-coastal) part of Canada. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de l'Est". The string is only used in places where "US" or "Canada" is already clear from the context.
en: Eastern Time
eo: Orienta horzono

note: This represents the time zone in certain parts of Canada (such as Southampton Island, Nunavut, and Atikokan, Ontario) which are part of the "Eastern Time" zone, but which do not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Eastern Time, no DST (Southampton Island, etc)
eo: Orienta horzono, sen somera tempo (Southampton Island, ktp.)

note: This represents the time zone in the far eastern portion of the Canadian province of Quebec, which is part of the "Atlantic Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone.
en: Atlantic Time, no DST (Eastern Quebec)
eo: Atlantika horzono, sen somera tempo (orienta Kebekio)

note: The time zone used in the Canadian province of Newfoundland. In French-speaking parts of Canada it is called "Heure de Terre-Neuve".
en: Newfoundland Time
eo: Novlanda horzono

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in the Aleutian Islands (with Daylight Saving Time). It is only used in places where "United States" is already cl
en: Hawaiian-Aleutian Time (Aleutian Islands)
eo: Havaj-Aleuta horzono (Aleutaj insuloj)

note: "Hawaiian-Aleutian Time" is the official name of the time zone used in Hawaii and the Aleutian Islands of Alaska in the United States. This string is for the time zone as it is observed in Hawaii, where they do not use Daylight Saving Time. It is only used in places where "United States" is already 
en: Hawaiian-Aleutian Time, no DST (Hawaii)
eo: Havaj-Aleuta horzono, sen somera tempo (Havajo)

note: The time zone used in the majority of Alaska in the United States. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Alaska Time
eo: Alaska horzono

note: This represents the time zone in the US state of Arizona, which is part of the "Mountain Time" zone, but does not observe Daylight Saving Time with the rest of the zone. The string is only used in places where "United States" is already clear from context.
en: Mountain Time, no DST (Arizona)
eo: Montara horzono, sen somera tempo (Arizono)

note: A state/province/territory in Australia
en: Australian Capital Territory
eo: Aŭstralia ĉefurba teritorio

note: A state/province/territory in Australia
en: New South Wales
eo: Novsudkimrio

note: A state/province/territory in Australia
en: Northern Territory
eo: Norda Teritorio

note: A state/province/territory in Australia
en: Queensland
eo: Kvinslando

note: A state/province/territory in Australia
en: South Australia
eo: Suda Aŭstralio

note: A state/province/territory in Australia
en: Tasmania
eo: Tasmanio

[ctx: State in Australia]
note: A state/province/territory in Australia
en: Victoria
eo: Viktorio

note: A state/province/territory in Australia
en: Western Australia
eo: Okcidenta Aŭstralio

[ctx: State in Belgium]
note: A state in Belgium. local name (nl): Antwerpen. local name (fr): Anvers. local name (de): Antwerpen.
en: Antwerp
eo: Antverpeno

note: A state in Belgium. local name (nl): Brussel, Vlaams- en Waals-Brabant. local name (fr): Bruxelles, Brabant flamand et wallon. local name (de): Brüssel, Flämish- und Wallonisch-Brabant.
en: Brussels, Flemish and Walloon Brabant
eo: Bruselo, Flandrio kaj Valona Brabanto

note: A state/province/territory in Belgium
en: East-Flanders
eo: Orienta Flandrio

note: A state in Belgium. local name (fr): Hainaut. local name (fr_BE): Hinnot. local name (nl): Henegouwen. local name (de): Hennegau.
en: Hainaut
eo: Henegovio

note: A state in Belgium. local name (nl): Limburg. local name (fr): Limbourg. local name (de): Limburg.
en: Limburg
eo: Limburgo

note: A state in Belgium. local name (fr): Liège. local name (fr_BE): Lîdje. local name (nl): Luik. local name (de): Lüttich.
en: Liège
eo: Lieĝo

[ctx: State in Belgium]
note: A state/province/territory in Belgium
en: Luxembourg
eo: Luksemburgo

note: A state/province/territory in Belgium
en: Namur
eo: Namuro

note: A state in Belgium. local name (nl): West-Vlaanderen. local name (fr): Flandre occidentale. local name (de): Westflandern.
en: West-Flanders
eo: Okcidenta Flandrio

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Acre
eo: Akro

note: A state/province/territory in Brazil
en: Alagoas
eo: Alagoaso

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amapá
eo: Amapao

note: A state/province/territory in Brazil
en: Amazonas
eo: Amazonio

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Bahia
eo: Bahio

note: A state/province/territory in Brazil
en: Ceará
eo: Cearao

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Distrito Federal
eo: Federacia Distrikto

note: A state/province/territory in Brazil
en: Espírito Santo
eo: Espirito-Santo

note: A state/province/territory in Brazil
en: Goiás
eo: Gojaso

note: A state/province/territory in Brazil
en: Maranhão
eo: Maranjo

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso
eo: Mato-Groso

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Mato Grosso do Sul
eo: Suda Mato-Groso

note: A state/province/territory in Brazil
en: Minas Gerais
eo: Minas-Ĝerajso

note: A state/province/territory in Brazil A city in Argentina
en: Paraná
eo: Paranao

note: A state/province/territory in Brazil
en: Paraíba
eo: Paraibo

note: A state/province/territory in Brazil
en: Pará
eo: Parao

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Pernambuco
eo: Pernambuko

note: A state/province/territory in Brazil
en: Piauí
eo: Piaŭio

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Norte
eo: Norda Rio-Grando

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio Grande do Sul
eo: Suda Rio-Grando

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Rio de Janeiro
eo: Rio-de-Ĵanejrio

note: A state/province/territory in Brazil
en: Rondônia
eo: Rondonio

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: Roraima
eo: Rorajmo

note: A state/province/territory in Brazil
en: Santa Catarina
eo: Sankta Katarino

note: A state/province/territory in Brazil
en: Sergipe
eo: Serĝipo

[ctx: State in Brazil]
note: A state/province/territory in Brazil
en: São Paulo
eo: San-Paŭlo

note: A state/province/territory in Brazil
en: Tocantis
eo: Tokantinso

note: A state/province/territory in Canada
en: Alberta
eo: Alberto

note: A state/province/territory in Canada
en: British Columbia
eo: Brita Kolumbio

note: A state/province/territory in Canada
en: Manitoba
eo: Manitobo

note: A state/province/territory in Canada
en: New Brunswick
eo: Nov-Brunsviko

note: A state/province/territory in Canada
en: Newfoundland and Labrador
eo: Novlando kaj Labradoro

note: A state/province/territory in Canada
en: Northwest Territories
eo: Nordokcidentaj Teritorioj

note: A state/province/territory in Canada
en: Nova Scotia
eo: Nov-Skotio

note: A state/province/territory in Canada
en: Nunavut
eo: Nunavuto

note: A state/province/territory in Canada
en: Prince Edward Island
eo: Insulo de Princo Eduardo

[ctx: State in Canada]
note: A state/province/territory in Canada
en: Quebec
eo: Kebekio

note: A state/province/territory in Canada
en: Saskatchewan
eo: Saskaĉevano

note: FIXME: rename this to Yukon
en: Yukon Territory
eo: Jukonio

note: A state/province/territory in China
en: Anhui
eo: Anhujo

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Beijing
eo: Pekino

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Chongqing
eo: Ĉongĉingo

note: A state/province/territory in China
en: Fujian
eo: Fuĝjano

note: A state/province/territory in China
en: Gansu
eo: Gansuo

note: A state/province/territory in China
en: Guangdong
eo: Gŭangdongo

note: A state/province/territory in China
en: Guizhou
eo: Gujĝoŭo

note: A state/province/territory in China
en: Hainan
eo: Hajnano

note: A state/province/territory in China
en: Heilongjiang
eo: Hejlongĝjango

note: A state/province/territory in China
en: Henan
eo: Henano

note: A state/province/territory in China
en: Hubei
eo: Hubejo

note: A state/province/territory in China
en: Hunan
eo: Hunano

note: A state/province/territory in China
en: Inner Mongolia
eo: Interna Mongolujo

note: A state/province/territory in China
en: Jiangsu
eo: Ĝjangsuo

note: A state/province/territory in China
en: Jilin
eo: Ĝjilino

note: A state/province/territory in China
en: Liaoning
eo: Ljaŭningo

note: A state/province/territory in China
en: Shaanxi
eo: Ŝenŝjio

note: A state/province/territory in China
en: Shandong
eo: Ŝandongo

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Shanghai
eo: Ŝanhajo

note: A state/province/territory in China
en: Shanxi
eo: Ŝanŝjio

note: A state/province/territory in China
en: Sichuan
eo: Siĉuano

[ctx: State in China]
note: A state/province/territory in China
en: Tianjin
eo: Tjanĝino

note: A state/province/territory in China
en: Xinjiang
eo: Ŝinĝjango

note: A state/province/territory in China
en: Yunnan
eo: Junano

note: A state/province/territory in China
en: Zhejiang
eo: Ĝeĝjango

en: Tbilisi
eo: Tbiliso

note: A state/province/territory in Germany
en: Baden-Württemberg
eo: Baden-Virtembergo

note: A state in Germany.  The local name is "Bayern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Bavaria
eo: Bavario

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Berlin
eo: Berlino

note: A state/province/territory in Germany
en: Brandenburg
eo: Brandenburgio

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Bremen
eo: Bremeno

[ctx: State in Germany]
note: A state/province/territory in Germany
en: Hamburg
eo: Hamburgo

note: A state in Germany.  The local name is "Hessen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Hesse
eo: Hesujo

note: A state in Germany.  The local name is "Niedersachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Lower Saxony
eo: Malsupra Saksujo

note: A state in Germany.  The local name is "Mecklenburg-Vorpommern". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Mecklenburg-Western Pomerania
eo: Meklenburgo-Antaŭpomerujo

note: A state in Germany.  The local name is "Nordrhein-Westfalen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: North Rhine-Westphalia
eo: Nordrejn-Vestfalujo

note: A state in Germany.  The local name is "Rheinland-Pfalz". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Rhineland-Palatinate
eo: Rejnlando-Palatinato

note: A state/province/territory in Germany
en: Saarland
eo: Sarlando

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony
eo: Saksujo

note: A state in Germany.  The local name is "Sachsen-Anhalt". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Saxony-Anhalt
eo: Saksio-Anhalto

note: A state in Germany. The Danish name is "Slesvig-Holsten".
en: Schleswig-Holstein
eo: Ŝlesvigo-Holstinujo

note: A state in Germany.  The local name is "Thüringen". Please use that unless you know that it has a different name in your language.
en: Thuringia
eo: Turingujo

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Andhra Pradesh
eo: Andra-Pradeŝo

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Arunachal Pradesh
eo: Arunaĉal-Pradeŝo

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Assam
eo: Asamo

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Bihar
eo: Biharo

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Chandigarh
eo: Ĉandigaro

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Dadra and Nagar Haveli and Daman and Diu
eo: Dadra kaj Nagar Haveli kaj Daman kaj Diu

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Goa
eo: Goao

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Gujarat
eo: Guĝarato

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Himachal Pradesh
eo: Himaĉal-Pradeŝo

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Jammu and Kashmir
eo: Ĝamuo kaj Kaŝmiro

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Karnataka
eo: Karnatako

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Kerala
eo: Keralo

[ctx: Union Territory in India]
note: A union territory in India
en: Ladakh
eo: Ladako

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Madhya Pradesh
eo: Madhja-Pradeŝo

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Manipur
eo: Manipuro

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Nagaland
eo: Nagalando

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Punjab
eo: Panĝabo

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Rajasthan
eo: Raĝasthano

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Sikkim
eo: Sikimo

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Tamil Nadu
eo: Tamilnado

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Telangana
eo: Telangano

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Tripura
eo: Tripuro

[ctx: State in India]
note: A state in India
en: Uttar Pradesh
eo: Utar-Pradeŝo

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Aguascalientes
eo: Agvaskaljento

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California
eo: Malsupra Kalifornio

note: A state/province/territory in Mexico
en: Baja California Sur
eo: Suda Malsupra Kalifornio

note: A state/province/territory in Mexico
en: Chiapas
eo: Ĉiapaso

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Chihuahua
eo: Ĉiuaŭo

note: A state/province/territory in Mexico
en: Coahuila
eo: Koaŭilo

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Distrito Federal
eo: Federacia Distrikto

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guanajuato
eo: Gvanaĥŭato

note: A state/province/territory in Mexico
en: Guerrero
eo: Gerero

note: A state/province/territory in Mexico
en: Jalisco
eo: Ĥalisko

note: A state/province/territory in Mexico
en: Michoacán
eo: Miĉoakano

note: A state/province/territory in Mexico
en: México
eo: Meksiko

note: A state/province/territory in Mexico
en: Nayarit
eo: Najarito

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Oaxaca
eo: Oaĥako

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Puebla
eo: Pŭeblo

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Querétaro
eo: Keretaro

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: San Luis Potosí
eo: Sanktluis-Potosio

note: A state/province/territory in Mexico
en: Sinaloa
eo: Sinaloo

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Sonora
eo: Sonoro

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tabasco
eo: Tabasko

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tamaulipas
eo: Tamaŭlipaso

note: A state/province/territory in Mexico
en: Tlaxcala
eo: Tlakskalo

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Veracruz
eo: Verakruco

note: A state/province/territory in Mexico
en: Yucatán
eo: Jukatanio

[ctx: State in Mexico]
note: A state/province/territory in Mexico
en: Zacatecas
eo: Zakateko

note: Ukraine Cherkasy Oblast (region/province)
en: Cherkasy Oblast
eo: Ĉerkasia provinco

note: Ukraine Ivano-Frankivs'k Oblast (region/province)
en: Ivano-Frankivsk Oblast
eo: Ivano-Frankivska provinco

note: Ukraine Kherson Oblast (region/province)
en: Kherson Oblast
eo: Ĥersona provinco

note: Ukraine Kirovohrad Oblast (region/province)
en: Kirovohrad Oblast
eo: Kirovohrad provinco

note: Ukraine Kyiv Oblast (region/province)
en: Kyiv Oblast
eo: Kieva provinco

note: Ukraine Luhans'k Oblast (region/province)
en: Luhansk Oblast
eo: Luhanska provinco

note: Ukraine L'viv Oblast (region/province)
en: Lviv Oblast
eo: Lviva provinco

note: Ukraine Mykolaiv Oblast (region/province)
en: Mykolaiv Oblast
eo: Mikolajva provinco

note: Ukraine Odesa Oblast (region/province)
en: Odesa Oblast
eo: Odesa provinco

note: Ukraine Poltava Oblast (region/province)
en: Poltava Oblast
eo: Poltava provinco

note: Ukraine Rivne Oblast (region/province)
en: Rivne Oblast
eo: Rivna provinco

note: Ukraine Sevastopol Municipality
en: Sevastopol Municipality
eo: Sebastopola Municipo

note: Ukraine Sumy Oblast (region/province)
en: Sumy Oblast
eo: Sumy provinco

note: Ukraine Ternopil' Oblast (region/province)
en: Ternopil Oblast
eo: Ternopila provinco

note: Ukraine Vinnytsia Oblast (region/province)
en: Vinnytsia Oblast
eo: Vinicia provinco

note: Ukraine Volyn' Oblast (region/province)
en: Volyn Oblast
eo: Volina provinco

note: Ukraine Zakarpattia Oblast (region/province)
en: Zakarpattia Oblast
eo: Zakarpattia provinco

note: Ukraine Zaporizhzhia Oblast (region/province)
en: Zaporizhzhia Oblast
eo: Zaporiĵja provinco

note: Ukraine Zhytomyr Oblast (region/province)
en: Zhytomyr Oblast
eo: Ĵitomir provinco

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: East and South East England
eo: Orienta kaj Sudorienta Anglujo

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North East England
eo: Nordorienta Anglujo

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: North West England
eo: Nordokcidenta Anglujo

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Northern Ireland
eo: Nord-Irlando

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Scotland
eo: Skotujo

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: South and South West England
eo: Suda kaj Sudokcidenta Anglujo

note: A state/province/territory in United Kingdom
en: Wales
eo: Kimrio

note: A state/province/territory in United States
en: Alabama
eo: Alabamo

note: A state/province/territory in United States
en: Alaska
eo: Alasko

note: A state/province/territory in United States
en: Arizona
eo: Arizono

note: A state/province/territory in United States
en: Arkansas
eo: Arkansaso

note: A state/province/territory in United States
en: California
eo: Kalifornio

note: A state/province/territory in United States
en: Colorado
eo: Koloradio

note: A state/province/territory in United States
en: Connecticut
eo: Konektikuto

note: A state/province/territory in United States
en: Delaware
eo: Delavaro

note: A state/province/territory in United States
en: District of Columbia
eo: Distrikto Kolumbio

note: A state/province/territory in United States
en: Florida
eo: Florido

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Georgia
eo: Georgio

note: A state/province/territory in United States
en: Hawaii
eo: Havajo

note: A state/province/territory in United States
en: Illinois
eo: Ilinojso

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Indiana
eo: Indianao

note: A state/province/territory in United States
en: Iowa
eo: Iovao

note: A state/province/territory in United States
en: Kansas
eo: Kansaso

note: A state/province/territory in United States
en: Kentucky
eo: Kentukio

note: A state/province/territory in United States
en: Louisiana
eo: Luiziano

note: A state/province/territory in United States
en: Maine
eo: Majno

note: A state/province/territory in United States
en: Maryland
eo: Marilando

note: A state/province/territory in United States
en: Massachusetts
eo: Masaĉuseco

note: A state/province/territory in United States
en: Michigan
eo: Miĉigano

note: A state/province/territory in United States
en: Minnesota
eo: Minesoto

note: A state/province/territory in United States
en: Mississippi
eo: Misisipio

note: A state/province/territory in United States
en: Missouri
eo: Misurio

note: A state/province/territory in United States
en: Montana
eo: Montano

note: A state/province/territory in United States
en: Nebraska
eo: Nebrasko

note: A state/province/territory in United States
en: Nevada
eo: Nevado

note: A state/province/territory in United States
en: New Hampshire
eo: Nov-Hampŝiro

note: A state/province/territory in United States
en: New Jersey
eo: Nov-Ĵerzejo

note: A state/province/territory in United States
en: New Mexico
eo: Nov-Meksiko

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: New York
eo: Nov-Jorkio

note: A state/province/territory in United States
en: North Carolina
eo: Norda Karolino

note: A state/province/territory in United States
en: North Dakota
eo: Norda Dakoto

note: A state/province/territory in United States
en: Oklahoma
eo: Oklahomo

note: A state/province/territory in United States
en: Oregon
eo: Oregono

note: A state/province/territory in United States
en: Pennsylvania
eo: Pensilvanio

note: A state/province/territory in United States
en: Rhode Island
eo: Rod-Insulo

note: A state/province/territory in United States
en: South Carolina
eo: Suda Karolino

note: A state/province/territory in United States
en: South Dakota
eo: Suda Dakoto

note: A state/province/territory in United States
en: Tennessee
eo: Tenesio

note: A state/province/territory in United States
en: Texas
eo: Teksaso

note: A state/province/territory in United States
en: Utah
eo: Utaho

note: A state/province/territory in United States
en: Vermont
eo: Vermonto

note: A state/province/territory in United States
en: Virginia
eo: Virginio

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Washington
eo: Vaŝingtonio

note: A state/province/territory in United States
en: West Virginia
eo: Okcidenta Virginio

note: A state/province/territory in United States
en: Wisconsin
eo: Viskonsino

[ctx: State in United States]
note: A state/province/territory in United States
en: Wyoming
eo: Vajomingo

note: A city in Afghanistan
en: Herat
eo: Herato

note: The capital of Afghanistan. "Kabul" is the traditional English name. The local name in Persian is "Kabol".
en: Kabul
eo: Kabulo

note: The capital of Albania. "Tirana" is the traditional English name. The local name is "Tiranë".
en: Tirana
eo: Tirano

note: The capital of Algeria. "Algiers" is the traditional English name. The local name in French is "Alger".
en: Algiers
eo: Alĝero

note: A city in Algeria
en: Constantine
eo: Konstantino

note: A city in Algeria
en: Oran
eo: Orano

note: A city in American Samoa
en: Pago Pago
eo: Pagopago

note: The capital of Anguilla
en: The Valley
eo: La-Valo

en: Amundsen-Scott South Pole Station
eo: Amundsen-Scott-Suda-Poluso-Stacio

[ctx: City in Antigua and Barbuda]
note: The capital of Antigua and Barbuda
en: Saint John's
eo: Santjonso

note: The capital of Argentina
en: Buenos Aires
eo: Bonaero

[ctx: City in Argentina]
note: A city in Argentina
en: Córdoba
eo: Kordobo

note: The capital of Armenia
en: Yerevan
eo: Erevano

note: The capital of Aruba
en: Oranjestad
eo: Oranjestado

note: A city in South Australia in Australia
en: Adelaide
eo: Adelajdo

note: A city in Queensland in Australia
en: Brisbane
eo: Brisbano

note: The capital of Australia
en: Canberra
eo: Kanbero

note: A city in Northern Territory in Australia
en: Darwin
eo: Darvino

[ctx: City in Tasmania, Australia]
note: A city in Tasmania in Australia
en: Hobart
eo: Hobarto

[ctx: City in Victoria, Australia]
note: A city in Victoria in Australia
en: Melbourne
eo: Melburno

note: A city in Western Australia in Australia
en: Perth
eo: Perto

[ctx: City in New South Wales, Australia]
note: A city in New South Wales in Australia
en: Sydney
eo: Sidnejo

note: A city in Austria
en: Linz
eo: Linco

note: A city in Austria
en: Salzburg
eo: Salcburgo

note: The capital of Austria. "Vienna" is the traditional English name. The local name in German is "Wien".
en: Vienna
eo: Vieno

note: The capital of Azerbaijan. "Baku" is the traditional English name. The local name is "Baki".
en: Baku
eo: Bakuo

note: A city in Azerbaijan
en: Ganca
eo: Ganĝa

note: The capital of the Bahamas
en: Nassau
eo: Nasaŭo

note: The capital of Bahrain. "Manama" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Manamah / المنامة".
en: Manama
eo: Manamo

note: A city in Bangladesh. The local name in Bengali is "চট্টগ্রাম".
en: Chittagong
eo: Ĉitagongo

note: The capital of Bangladesh. The local name in Bengali is "ঢাকা".
en: Dhaka
eo: Dako

note: The capital of Barbados
en: Bridgetown
eo: Briĝtaŭno

[ctx: City in Belarus]
note: A city in Belarus
en: Brest
eo: Bresto

note: A city in Belarus
en: Hrodna
eo: Hrodno

note: The capital of Belarus
en: Minsk
eo: Minsko

note: A city in Belarus
en: Vitsyebsk
eo: Vicebsko

[ctx: City in Antwerp, Belgium]
note: A city in Antwerp in Belgium. "Antwerp" is the traditional English name. The local name is "Antwerpen".
en: Antwerp
eo: Antverpeno

note: The capital of Belgium. "Brussels" is the traditional English name. The local name in French is "Bruxelles". The local name in Dutch is "Brussel".
en: Brussels
eo: Bruselo

note: A city in West-Flanders in Belgium
en: Oostende
eo: Ostendo

note: A city in Belize
en: Belize City
eo: Belizurbo

note: A city in Benin
en: Cotonou
eo: Kotonuo

[ctx: City in Bermuda]
note: The capital of Bermuda
en: Hamilton
eo: Hamiltono

[ctx: City in Bermuda]
note: A city in Bermuda
en: Saint George
eo: Sankta Georgo

en: Jakar
eo: Jakaro

note: The capital of Bhutan
en: Thimphu
eo: Timfo

note: A city in Bolivia
en: Cochabamba
eo: Koĉabambo

[ctx: City in Bolivia]
note: The capital of Bolivia
en: La Paz
eo: La-Pazo

note: A city in Bolivia
en: Santa Ana de Yacuma
eo: Santa Ana del Yacuma

note: The capital of Bolivia
en: Sucre
eo: Sukro

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Banja Luka
eo: Banjaluko

note: A city in Bosnia and Herzegovina
en: Mostar
eo: Moŝtar

note: The capital of Botswana
en: Gaborone
eo: Gaborono

note: A city in Sergipe in Brazil
en: Aracaju
eo: Arakaĵuo

note: A city in Pará in Brazil
en: Belém
eo: Belemo

note: The capital of Brazil
en: Brasília
eo: Braziljo

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Campinas
eo: Kampino

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Chapecó
eo: Ŝapekoo

note: A city in Paraná in Brazil
en: Curitiba
eo: Kuritibo

note: A city in São Paulo in Brazil
en: Diadema
eo: Diademo

note: A city in Santa Catarina in Brazil
en: Florianópolis
eo: Florianopolo

note: A city in Ceará in Brazil
en: Fortaleza
eo: Fortalezo

note: A city in Paraíba in Brazil
en: João Pessoa
eo: Ĵoanpesoo

note: A city in Amazonas in Brazil
en: Manaus
eo: Manaŭo

[ctx: City in Rio Grande do Norte, Brazil]
note: A city in Rio Grande do Norte in Brazil
en: Natal
eo: Natalo

note: A city in Bahia in Brazil
en: Paulo Afonso
eo: Paŭlo-Afonso

note: A city in Rio Grande do Sul in Brazil
en: Porto Alegre
eo: Porto-Alegro

[ctx: City in Rio de Janeiro, Brazil]
note: A city in Rio de Janeiro in Brazil
en: Rio de Janeiro
eo: Rio-de-Ĵanejro

note: A city in Maranhão in Brazil
en: São Luís
eo: San-Luiso

[ctx: City in São Paulo, Brazil]
note: A city in São Paulo in Brazil
en: São Paulo
eo: San-Paŭlo

note: The capital of the British Virgin Islands
en: Road Town
eo: Rod-Taŭno

note: The capital of Brunei
en: Bandar Seri Begawan
eo: Bandar-Seri-Begavano

note: A city in Bulgaria
en: Burgas
eo: Burgaso

note: The capital of Bulgaria. "Sofia" is the traditional English name. The local name is "Sofiya".
en: Sofia
eo: Sofio

note: A city in Bulgaria
en: Varna
eo: Varno

note: The capital of Burkina Faso
en: Ouagadougou
eo: Uagaduguo

note: The capital of Burundi
en: Bujumbura
eo: Buĵumburo

note: The capital of Cambodia. "Phnom Penh" is the traditional English name. The local name in Khmer is "Phnum Penh".
en: Phnom Penh
eo: Pnom-Peno

note: A city in Cameroon
en: Douala
eo: Dualao

note: The capital of Cameroon
en: Yaounde
eo: Jaundeo

note: A city in Alberta in Canada
en: Calgary
eo: Kalgario

note: A city in Prince Edward Island in Canada
en: Charlottetown
eo: Ĉarlotaŭno

note: A city in Alberta in Canada
en: Edmonton
eo: Edmontono

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Fredericton
eo: Frederiktono

note: A city in Quebec in Canada
en: Gatineau
eo: Gatino

note: A city in Nova Scotia in Canada
en: Halifax
eo: Halifakso

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: Hamilton
eo: Hamiltono

note: A city in Nunavut in Canada
en: Iqaluit
eo: Ikaluito

note: A city in Quebec in Canada
en: Ivugivik
eo: Ivujivik

[ctx: City in Ontario, Canada]
note: A city in Ontario in Canada
en: London
eo: Londono

note: A city in New Brunswick in Canada
en: Moncton
eo: Monktono

note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Montréal".
en: Montreal
eo: Montrealo

note: The capital of Canada
en: Ottawa
eo: Otavo

[ctx: City in Quebec, Canada]
note: A city in Quebec in Canada. The local name in French is "Québec".
en: Quebec
eo: Kebeko

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Regina
eo: Reĝino

note: A city in Ontario in Canada
en: Saint Catharines
eo: Sankta Katarino

[ctx: City in Newfoundland and Labrador, Canada]
note: A city in Newfoundland and Labrador in Canada
en: Saint John's
eo: Sankt-Johano

note: A city in Saskatchewan in Canada
en: Saskatoon
eo: Saskatuno

note: A city in Quebec in Canada
en: Stoneham
eo: Stoneham-kaj-Tewkesbury

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Vancouver
eo: Vankuvero

[ctx: City in British Columbia, Canada]
note: A city in British Columbia in Canada
en: Victoria
eo: Viktorio

note: A city in Manitoba in Canada
en: Winnipeg
eo: Vinipego

note: A city in Northwest Territories in Canada
en: Yellowknife
eo: Jelonajfo

[ctx: City in Cayman Islands]
note: The capital of the Cayman Islands
en: George Town
eo: Ĝorĝtaŭno

note: The capital of the Central African Republic
en: Bangui
eo: Bangio

note: The capital of Chad
en: N'Djamena
eo: Nĵameno

[ctx: City in Chile]
note: A city in Chile
en: Concepción
eo: Koncepciono

note: A city in Chile
en: Curico
eo: Curicó

note: A city in Chile
en: Valparaíso
eo: Valparaiso

[ctx: City in Beijing, China]
note: The capital of China
en: Beijing
eo: Pekino

note: A city in Jilin in China. The name is also written "长春".
en: Changchun
eo: Ĉangĉuno

note: A city in Sichuan in China. The name is also written "成都".
en: Chengdu
eo: Ĉengduo

note: A city in Fujian in China. The name is also written "福州".
en: Fuzhou
eo: Fuĉĵou

note: A city in Guangdong in China. The name is also written "广州".
en: Guangzhou
eo: Kantono

note: A city in Zhejiang in China. The name is also written "杭州".
en: Hangzhou
eo: Hangĝoŭo

note: A city in Heilongjiang in China. The name is also written "哈尔滨".
en: Harbin
eo: Harbino

note: A city in Shandong in China. The name is also written "济南"
en: Jinan
eo: Ĝinano

note: A city in Xinjiang in China
en: Kashi
eo: Kaŝgaro

note: A city in Yunnan in China. The name is also written "昆明".
en: Kunming
eo: Kunmingo

note: A city in Gansu in China. The name is also written "兰州".
en: Lanzhou
eo: Lanĝoŭo

note: A city in Jiangsu in China. The name is also written "南京".
en: Nanjing
eo: Nankingo

note: A city in Shandong in China
en: Qingdao
eo: Cindao

[ctx: City in Shanghai, China]
note: A city in Shanghai in China. The name is also written "上海".
en: Shanghai
eo: Ŝanhajo

note: A city in Guangdong in China
en: Shantou
eo: Ŝantou

note: A city in Liaoning in China. The name is also written "沈阳".
en: Shenyang
eo: Ŝenjango

note: A city in Guangdong in China
en: Shenzhen
eo: Ŝenĵeno

note: A city in Shanxi in China. The name is also written "太原".
en: Taiyuan
eo: Tajuano

[ctx: City in Tianjin, China]
note: A city in Tianjin in China. The name is also written "天津".
en: Tianjin
eo: Tjanĝino

note: A city in Xinjiang in China. The name is also written "乌鲁木齐".
en: Urumqi
eo: Urumĉio

note: A city in Hubei in China. The name is also written "武汉".
en: Wuhan
eo: Vuhano

note: A city in Shaanxi in China. The name is also written "西安".
en: Xi'an
eo: Ŝjiano

note: A city in Henan in China. The name is also written "郑州".
en: Zhengzhou
eo: Ĝengĝoŭo

note: The capital of Colombia
en: Bogotá
eo: Bogoto

note: A city in Colombia
en: Cartagena
eo: Kartageno

note: A city in Colombia
en: Ibagué
eo: Ibageo

note: A city in Colombia
en: Medellín
eo: Medeĝino

note: The capital of the Democratic Republic of the Congo
en: Kinshasa
eo: Kinŝaso

note: The capital of the Republic of the Congo
en: Brazzaville
eo: Brazavilo

note: The capital of the Cook Islands
en: Avarua
eo: Avaruo

note: The capital of Costa Rica
en: San José
eo: San-Joseo

note: A city in Croatia
en: Rijeka
eo: Rijeko

note: The capital of Croatia
en: Zagreb
eo: Zagrebo

note: A city in Cuba
en: Camagüey
eo: Kamagvejo

note: A city in Cuba
en: Guantánamo
eo: Guantanamo

note: The capital of Cuba. "Havana" is the traditional English name. The local name in Spanish is "La Habana".
en: Havana
eo: Havano

note: A city in Cuba
en: Santiago de Cuba
eo: Santiago de Kubo

note: A city in Cyprus
en: Akrotiri
eo: Akrotir

note: A city in Cyprus
en: Larnaca
eo: Larnaka

note: The capital of Cyprus
en: Nicosia
eo: Nikozio

note: A city in the Czech Republic
en: Brno
eo: Bruno

note: A city in the Czech Republic
en: Karlovy Vary
eo: Karlovaro

note: A city in the Czech Republic
en: Liberec
eo: Libereco

note: The capital of the Czech Republic. "Prague" is the traditional English name. The local name in Czech is "Praha".
en: Prague
eo: Prago

note: A city in Côte d'Ivoire
en: Abidjan
eo: Abiĝano

note: The capital of Denmark. "Copenhagen" is the traditional English name. The local name is "København".
en: Copenhagen
eo: Kopenhago

[ctx: City in Djibouti]
note: The capital of Djibouti
en: Djibouti
eo: Ĝibutio

[ctx: City in Dominica]
note: The capital of Dominica
en: Roseau
eo: Roseo

note: A city in the Dominican Republic
en: Pantanal
eo: Pantanalo

note: The capital of the Dominican Republic
en: Santo Domingo
eo: Sankta Domingo

note: A city in Ecuador
en: Guayaquil
eo: Guajakilo

note: The capital of Ecuador
en: Quito
eo: Kito

[ctx: City in Egypt]
note: A city in Egypt. "Alexandria" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Iskandariyah".
en: Alexandria
eo: Aleksandrio

note: A city in Egypt
en: Aswan
eo: Asuano

[ctx: City in Egypt]
note: The capital of Egypt. "Cairo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Qahirah".
en: Cairo
eo: Kairo

note: A city in Egypt. "Luxor" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Uqsur".
en: Luxor
eo: Luksoro

note: A city in Egypt
en: Sharm ash Shaykh
eo: Ŝarm el Ŝeiĥ

note: The capital of El Salvador
en: San Salvador
eo: San-Salvadoro

note: The capital of Estonia
en: Tallinn
eo: Talino

note: A city in Estonia
en: Tartu
eo: Tartuo

[ctx: City in Falkland Islands (Malvinas)]
note: The capital of the Falkland Islands (Malvinas)
en: Stanley
eo: Stanlejo

note: The capital of Fiji
en: Suva
eo: Suvo

note: The capital of Finland. The local name in Swedish is "Helsingfors".
en: Helsinki
eo: Helsinko

note: A city in Finland
en: Oulu
eo: Oŭlo

note: A city in Finland
en: Tampere
eo: Tampereo

note: A city in France
en: Amiens
eo: Amieno

[ctx: City in France]
note: A city in France
en: Bordeaux
eo: Bordozo

note: A city in France
en: Carcassonne
eo: Karkasuno

note: A city in France
en: Chambéry
eo: Ĉamberio

note: A city in France
en: Colmar
eo: Kolmaro

note: A city in France
en: Dijon
eo: Diĵono

note: A city in France
en: Grenoble
eo: Grenoblo

note: A city in France
en: Le Mans
eo: Manso

note: A city in France
en: Lille
eo: Lillo

note: A city in France
en: Lyon
eo: Liono

note: A city in France
en: Marseille
eo: Marsejlo

note: A city in France
en: Metz
eo: Meco

note: A city in France
en: Mulhouse
eo: Mulhaŭzo

note: A city in France
en: Nancy
eo: Nancio

note: A city in France
en: Nantes
eo: Nanto

note: A city in France
en: Nice
eo: Nico

note: A city in France
en: Nîmes
eo: Nimo

note: A city in France
en: Orléans
eo: Orleano

[ctx: City in France]
note: The capital of France
en: Paris
eo: Parizo

note: A city in France
en: Pau
eo: Paŭo

note: A city in France
en: Perpignan
eo: Perpinjano

note: A city in France
en: Poitiers
eo: Puatiero

note: A city in France
en: Rodez
eo: Rodezo

note: A city in France
en: Rouen
eo: Rueno

note: A city in France
en: Strasbourg
eo: Strasburgo

note: A city in France
en: Toulouse
eo: Tuluzo

note: The capital of French Guiana
en: Cayenne
eo: Kajeno

note: The capital of Gabon
en: Libreville
eo: Librevilo

note: The capital of Gambia
en: Banjul
eo: Banĵulo

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Aachen
eo: Akeno

note: A city in Bavaria in Germany
en: Augsburg
eo: Aŭgsburgo

[ctx: City in Berlin, Germany]
note: The capital of Germany
en: Berlin
eo: Berlino

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Bonn
eo: Bonno

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Braunschweig
eo: Brunsvigo

[ctx: City in Bremen, Germany]
note: A city in Bremen in Germany
en: Bremen
eo: Bremeno

note: A city in Saxony in Germany
en: Dresden
eo: Dresdeno

note: A city in Hesse in Germany
en: Frankfurt
eo: Frankfurto

[ctx: City in Hamburg, Germany]
note: A city in Hamburg in Germany
en: Hamburg
eo: Hamburgo

note: A city in Lower Saxony in Germany
en: Hannover
eo: Hanovro

note: A city in Hesse in Germany
en: Kassel
eo: Kaselo

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Kiel
eo: Kijlo

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Koblenz
eo: Koblenco

note: A city in Saxony in Germany
en: Leipzig
eo: Lepsiko

note: A city in Rhineland-Palatinate in Germany
en: Mainz
eo: Majenco

note: A city in Bavaria in Germany. "Munich" is the traditional English name. The local name is "München".
en: Munich
eo: Munkeno

note: A city in Bavaria in Germany. "Nuremberg" is the traditional English name. The local name is "Nürnberg".
en: Nuremberg
eo: Nurenbergo

note: A city in North Rhine-Westphalia in Germany
en: Paderborn
eo: Paderborno

note: A city in Schleswig-Holstein in Germany
en: Schleswig
eo: Ŝlesvigo

[ctx: City in Baden-Württemberg, Germany]
note: A city in Baden-Württemberg in Germany
en: Stuttgart
eo: Stutgarto

note: The capital of Ghana
en: Accra
eo: Akrao

[ctx: City in Greece]
note: The capital of Greece. "Athens" is the traditional English name. The local name in Greek is "Athína / Αθήνα".
en: Athens
eo: Ateno

note: A city in Greece. The name is also written "Χίος".
en: Chíos
eo: Ĥio

note: A city in Greece
en: Kozáni
eo: Kozano

note: A city in Greece. The name is also written "Κέρκυρα".
en: Kérkyra
eo: Korfuo

note: A city in Greece. The name is also written "Κύθηρα".
en: Kýthira
eo: Kitero

note: A city in Greece
en: Lárisa
eo: Lariso

note: A city in Greece
en: Mytilíni
eo: Mitileno

note: A city in Greece
en: Sámos
eo: Samoso

note: A city in Greece
en: Thessaloníki
eo: Tesaloniko

note: A city in Greece
en: Trikala
eo: Trikalo

note: A city in Greece
en: Zákynthos
eo: Zakinto

note: The capital of Greenland. The local name in Kalaallisut is "Nuuk".
en: Godthåb
eo: Nuko

note: The capital of Grenada
en: Saint George's
eo: Sankta Georgo

[ctx: City in Guatemala]
note: The capital of Guatemala
en: Guatemala
eo: Gvatemalurbo

note: The capital of Guernsey
en: Saint Peter Port
eo: Sanktpeterporto

note: The capital of Guinea
en: Conakry
eo: Konakrio

[ctx: City in Guyana]
note: The capital of Guyana
en: Georgetown
eo: Ĝorĝtaŭno

note: Capital of Haiti
en: Port-au-Prince
eo: Portoprinco

note: The capital of Honduras
en: Tegucigalpa
eo: Tegucigalpo

note: The capital of Hungary
en: Budapest
eo: Budapeŝto

note: A city in Hungary
en: Szeged
eo: Segedo

note: The capital of Iceland
en: Reykjavík
eo: Rejkjaviko

note: A city in India
en: Ahmadabad
eo: Ahmadabado

note: A city in India the local name in Marathi is "औरंगाबाद"
en: Aurangabad
eo: Aŭrangabado

note: A city in India - local airport "Bengaluru" is the new name
en: Bangalore
eo: Bengaluro

note: A city in India. "Benares" is the traditional English name. The local name is "Varanasi". The local name in Hindi is "वाराणसी".
en: Benares
eo: Varanasio

note: A city in the Indian union territory of Andaman and Nicobar Islands.
en: Car Nicobar
eo: Kar Nikobar

note: A union territory in India. The local name in Hindi is "चण्डीगढ़ / चंडीगढ़" The local name in Punjabi is "ਚੰਡੀਗੜ੍ਹ"
en: Chandigarh
eo: Ĉandigaro

note: A city in India. "Madras" is the traditional English name. The local name in Tamil is "Chennai / சென்னை".
en: Chennai
eo: Ĉenajo

note: A city in India the local name in Telugu is "హైదరాబాద్" the local name in Urdu is "حیدرآباد"
en: Hyderabad
eo: Hajderabado

note: A city in India
en: Jaipur
eo: Ĝajpuro

note: A city in India. "Calcutta" is the traditional English name. The local name in Bengali is "Kolkata /  কলকাতা".
en: Kolkata
eo: Kolkato

note: A city in India. The local name in Hindi is "लखनऊ".
en: Lucknow
eo: Lakno

note: A city in India. "Bombay" is the traditional English name. The local name in Marathi is "Mumbai /  मुंबई".
en: Mumbai
eo: Mumbajo

note: The capital of India. The local name in Urdu is "نئی دلی". The local name in Panjabi is "ਨਵੀਂ ਦਿੱਲੀ". The local name in Hindi is "नई दिल्ली".
en: New Delhi
eo: Nov-Delhio

note: A city in India
en: Patna
eo: Patnao

note: A city in India
en: Pune
eo: Puneo

note: A city in India. The local name in Dogri is "श्रीनगर" The local name in Urdu is "شرینگر"
en: Srinagar
eo: Srinagaro

note: A city in India. The local name in Telugu is "తిరుపతి".
en: Tirupati
eo: Tirupatio

note: A city in Indonesia
en: Bandung
eo: Bandungo

note: The capital of Indonesia
en: Jakarta
eo: Ĝakarto

note: A city in Indonesia
en: Kupang
eo: Kupango

note: A city in Indonesia
en: Medan
eo: Medano

note: A city in Indonesia
en: Pematang Siantar
eo: Pematangsiantar

note: A city in Indonesia
en: Soreang
eo: Sorengo

note: A city in Indonesia
en: Yogyakarta
eo: Jogjakarto

note: A city in Iran. The name is also written "آبادان".
en: Abadan
eo: Abadano

note: A city in Iran
en: Esfahan
eo: Esfahano

note: A city in Iran. The name is also written "يلام".
en: Ilam
eo: Ilamo

note: A city in Iran. The name is also written "كرج".
en: Karaj
eo: Karaĝ

note: A city in Iran
en: Kashan
eo: Kaŝano

note: A city in Iran
en: Kermanshah
eo: Kermanŝaho

note: A city in Iran. The name is also written "كيش".
en: Kish
eo: Kiŝ

note: A city in Iran. The name is also written "مشهد".
en: Mashhad
eo: Maŝhado

note: A city in Iran. The name is also written "ارومیه".
en: Orumiyeh
eo: Urmia

note: A city in Iran. The name is also written "شیراز".
en: Shiraz
eo: Ŝirazo

note: A city in Iran. The name is also written "تبريز".
en: Tabriz
eo: Tabrizo

note: The capital of Iran. The name is also written "تهران".
en: Tehran
eo: Tehrano

note: A city in Iran. The name is also written "يزد".
en: Yazd
eo: Jazdo

en: Carrick on Shannon
eo: Cora Droma Rúisc

en: Dublin
eo: Dublino

en: Ennis
eo: Inis

en: Galway
eo: Galivo

en: Limerick
eo: Limeriko

en: Sligo
eo: Roscommon

en: Waterford
eo: Vadrefjordo

note: A city in Israel
en: Eilat
eo: Ejlato

note: A city in Israel
en: Haifa
eo: Ĥajfo

note: A city in Israel
en: Jerusalem
eo: Jerusalemo

note: A city in Israel
en: Rosh Pina
eo: Rosh Pinna

note: A city in Israel
en: Tel Aviv
eo: Tel-Avivo

note: A city in Italy
en: Agrigento
eo: Agriĝento

note: A city in Italy
en: Ancona
eo: Ankono

note: A city in Italy
en: Aosta
eo: Aosto

note: A city in Italy
en: Avellino
eo: Avelino

note: A city in Italy
en: Barletta
eo: Barleto

note: A city in Italy
en: Bologna
eo: Bolonjo

note: A city in Italy
en: Brescia
eo: Breŝo

note: A city in Italy
en: Brindisi
eo: Brindizio

note: A city in Italy
en: Cagliari
eo: Kaljaro

note: A city in Italy
en: Caltanissetta
eo: Kaltaniseto

note: A city in Italy
en: Campobasso
eo: Kampobaso

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy
en: Caserta
eo: Kaserto

note: A city in Italy
en: Catania
eo: Katanio

note: A city in Italy
en: Catanzaro
eo: Katanzaro

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy
en: Como
eo: Komo

note: A city in Italy
en: Cosenza
eo: Kosenco

note: A city in Italy
en: Crotone
eo: Krotono

note: A city in Italy
en: Enna
eo: Enno

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Florence" is the traditional English name. The local name in Italian is "Firenze".
en: Florence
eo: Florenco

note: A city in Italy
en: Frosinone
eo: Frozinono

note: A city in Italy. "Genoa" is the traditional English name. The local name in Italian is "Genova".
en: Genoa
eo: Ĝenovo

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy
en: Gorizia
eo: Gorico

note: A city in Italy
en: Grosseto
eo: Groseto

note: A city in Italy
en: Isernia
eo: Isernio

note: A city in Italy
en: L'Aquila
eo: La-Aglo

note: A city in Italy
en: Latina
eo: Latino

note: A city in Italy
en: Lucca
eo: Luko

[ctx: Italian city of Mantova]
note: A city in Italy
en: Mantua
eo: Mantuo

note: A city in Italy
en: Matera
eo: Matero

note: A city in Italy
en: Messina
eo: Mesino

note: A city in Italy. "Milan" is the traditional English name. The local name in Italian is "Milano".
en: Milan
eo: Milano

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy
en: Modena
eo: Modeno

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy. "Naples" is the traditional English name. The local name in Italian is "Napoli".
en: Naples
eo: Napolo

note: A city in Italy
en: Novara
eo: Novaro

note: A city in Italy
en: Parma
eo: Parmo

note: A city in Italy
en: Pavia
eo: Pavio

note: A city in Italy
en: Perugia
eo: Peruĝo

note: A city in Italy
en: Pescara
eo: Peskaro

note: A city in Italy
en: Piacenza
eo: Piaĉenco

note: A city in Italy
en: Pisa
eo: Pizo

note: A city in Italy
en: Pistoia
eo: Pistojo

note: A city in Italy
en: Pordenone
eo: Pordenono

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy
en: Potenza
eo: Potenco

note: A city in Italy
en: Ragusa
eo: Raguzo

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy
en: Ravenna
eo: Raveno

[ctx: City in Italy]
note: The capital of Italy. "Rome" is the traditional English name. The local name in Italian is "Roma".
en: Rome
eo: Romo

note: A city in Italy
en: Salignano
eo: Solignano

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy
en: Savona
eo: Savono

note: A city in Italy
en: Terni
eo: Terno

note: A city in Italy
en: Trani
eo: Trano

note: A city in Italy
en: Treviso
eo: Trevizo

note: A city in Italy
en: Trieste
eo: Triesto

note: A city in Italy. "Turin" is the traditional English name. The local name is "Torino".
en: Turin
eo: Torino

note: A city in Italy
en: Udine
eo: Udino

note: A city in Italy. "Venice" is the traditional English name. The local name in Italian is "Venezia".
en: Venice
eo: Venecio

note: A city in Italy
en: Vercelli
eo: Verĉelo

[ctx: City in Italy]
note: A city in Italy
en: Verona
eo: Verono

[ctx: City in Jamaica]
note: The capital of Jamaica
en: Kingston
eo: Kingstono

note: A city in Japan, capital of Chiba Prefecture
en: Chiba
eo: Ĉiba

note: A city in Japan, capital of Fukushima Prefecture
en: Fukushima
eo: Fukushimo

note: A city in Japan
en: Hamamatsu
eo: Hamamacu

note: A city in Japan
en: Hiroshima
eo: Hiroŝimo

note: A city in Japan, capital of Ishikawa Prefecture
en: Kanazawa
eo: Kanazavo

note: A city in Japan
en: Kitakyushu
eo: Kitajuŝuo

note: A city in Japan, capital of Hyogo Prefecture
en: Kobe
eo: Kobeo

note: A city in Japan, capital of Kyoto Prefecture
en: Kyoto
eo: Kioto

note: A city in Japan
en: Matsumoto
eo: Macumoto

note: A city in Japan
en: Matsuyama
eo: Matsujamo

note: A city in Japan
en: Memambetsu
eo: Memambecu

note: A city in Japan
en: Nagasaki
eo: Nagasako

note: A city in Japan
en: Nagoya
eo: Nagojo

note: A city in Japan
en: Okayama
eo: Okajama-urbo

note: A city in Japan
en: Osaka
eo: Osako

note: A city in Japan, capital of Shiga Prefecture
en: Otsu
eo: Ocu

note: A city in Japan, capital of Saitama Prefecture
en: Saitama
eo: Saitamo

note: A city in Japan, capital of Hokkaido Prefecture
en: Sapporo
eo: Saporo

note: A city in Japan
en: Sendai
eo: Sendajo

note: A city in Japan, capital of Shizuoka Prefecture
en: Shizuoka
eo: Ŝizuoka

note: A city in Japan, capital of Tokushima Prefecture
en: Tokushima
eo: Tokuŝimo

note: The capital of Japan
en: Tokyo
eo: Tokio

note: A city in Japan, capital of Tochigi Prefecture
en: Utsunomiya
eo: Ucunomija

note: A city in Japan, capital of Wakayama Prefecture
en: Wakayama
eo: Vakajamo

note: A city in Japan, capital of Kanagawa Prefecture
en: Yokohama
eo: Jokohamo

note: A city in Jordan
en: Al 'Aqabah
eo: Akabo

note: The capital of Jordan. "Amman" is the traditional English name. The local name in Arabic is "'Amman".
en: Amman
eo: Amano

note: A city in Kazakhstan
en: Almaty
eo: Almato

note: The capital of Kazakhstan
en: Astana
eo: Astano

note: A city in Kazakhstan
en: Atyrau
eo: Atirau

note: A city in Kazakhstan. The local name in Russian is "Karaganda".
en: Qaraghandy
eo: Karagando

note: A city in Kazakhstan
en: Shymkent
eo: Ŝimkento

note: A city in Kenya
en: Mombasa
eo: Mombaso

note: The capital of Kenya
en: Nairobi
eo: Najrobo

note: A city in Kosovo: https://en.wikipedia.org/wiki/Pristina
en: Pristina
eo: Priŝtino

[ctx: City in Kuwait]
note: The capital of Kuwait. "Kuwait" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Kuwayt / الكويت".
en: Kuwait
eo: Kuvajto

note: The capital of Kyrgyzstan
en: Bishkek
eo: Biŝkeko

note: The capital of Laos. "Vientiane" is the traditional English name. The local name in Lao is "Viangchan".
en: Vientiane
eo: Vjentiano

note: The capital of Latvia
en: Rīga
eo: Rigo

note: The capital of Lebanon. "Beirut" is the traditional English name. The local name is "Beyrouth".
en: Beirut
eo: Bejruto

note: The capital of Libya. "Tripoli" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Tarabulus / طرابلس".
en: Tripoli
eo: Tripolo

note: The capital of Liechtenstein
en: Vaduz
eo: Vaduzo

note: A city in Lithuania
en: Kaunas
eo: Kaŭno

note: The capital of Lithuania
en: Vilnius
eo: Vilno

note: A city in Lithuania
en: Šiauliai
eo: Ŝjaulaj

[ctx: City in Luxembourg]
note: The capital of Luxembourg
en: Luxembourg
eo: Luksemburgo

[ctx: City in Macau]
note: The capital of Macau. The local name in Chinese is "Aomen / 澳门".
en: Macau
eo: Makao

note: The capital of Macedonia
en: Skopje
eo: Skopjo

note: The capital of Malaysia
en: Kuala Lumpur
eo: Kuala-Lumpuro

note: A city in Malaysia
en: Melaka
eo: Malako

note: The capital of the Maldives. "Male" is the traditional English name. The local name in Dhivehi is "Maale".
en: Male
eo: Maleo

note: The capital of Malta
en: Valletta
eo: La Valeto

note: A city in Mauritania
en: Nouadhibou
eo: Nuadibuo

note: The capital of Mauritania
en: Nouakchott
eo: Nuakŝoto

note: The capital of Mauritius
en: Port Louis
eo: Port-Luiso

note: The capital of Mayotte
en: Mamoudzou
eo: Mamudzo

note: A city in Guerrero in Mexico
en: Acapulco
eo: Akapulko

[ctx: City in Aguascalientes, Mexico]
note: A city in Aguascalientes in Mexico
en: Aguascalientes
eo: Agvaskaljento

[ctx: City in Chihuahua, Mexico]
note: A city in Chihuahua in Mexico
en: Chihuahua
eo: Ĉiuaŭo

note: A city in Quintana Roo in Mexico
en: Cozumel
eo: Kozumelo

note: A city in Jalisco in Mexico
en: Guadalajara
eo: Gvadalaharo

note: The capital of Mexico. "Mexico City" is the traditional English name. The local name in Spanish is "México".
en: Mexico City
eo: Meksikurbo

note: A city in Nuevo León in Mexico
en: Monterrey
eo: Monterejo

[ctx: City in Oaxaca, Mexico]
note: A city in Oaxaca in Mexico
en: Oaxaca
eo: Oaĥako

[ctx: City in Puebla, Mexico]
note: A city in Puebla in Mexico
en: Puebla
eo: Pŭeblo

[ctx: City in Querétaro, Mexico]
note: A city in Querétaro in Mexico
en: Querétaro
eo: Keretaro

[ctx: City in San Luis Potosí, Mexico]
note: A city in San Luis Potosí in Mexico
en: San Luis Potosí
eo: Sanktluis-Potosio

[ctx: City in Veracruz, Mexico]
note: A city in Veracruz in Mexico
en: Veracruz
eo: Verakruco

note: The capital of the Federated States of Micronesia
en: Palikir
eo: Palikiro

note: The capital of Moldova
en: Chișinău
eo: Kiŝinevo

[ctx: City in Monaco]
note: The capital of Monaco
en: Monaco
eo: Monako

note: The capital of Mongolia. The name is also written "Улаанбаатар".
en: Ulaanbaatar
eo: Ulan-Batoro

note: A city in Montenegro
en: Podgorica
eo: Podgorico

note: A city in Morocco
en: Fes
eo: Feso

note: A city in Morocco
en: Marrakech
eo: Marakeŝo

note: A city in Morocco
en: Oujda
eo: Uĥda

note: The capital of Morocco
en: Rabat
eo: Rabato

note: A city in Morocco. "Tangier" is the traditional English name. The local name is "Tanger".
en: Tangier
eo: Tanĝero

note: A city in Morocco
en: Tetouan
eo: Tetuano

note: The capital of Myanmar. "Rangoon" is the traditional English name. The local name in Burmese is "Yangon".
en: Rangoon
eo: Jangono

en: Windhoek
eo: Vindhuko

note: The capital of Nepal. The local name in Nepali is "काठमाडौं".
en: Kathmandu
eo: Katmanduo

note: The capital of the Netherlands
en: Amsterdam
eo: Amsterdamo

note: A city in the Netherlands
en: Haarlem
eo: Harlemo

note: A city in the Netherlands
en: Leeuwarden
eo: Levardo

note: A city in the Netherlands
en: Maastricht
eo: Mastriĥto

note: A city in the Netherlands
en: Nijmegen
eo: Nimego

note: A city in the Netherlands
en: Rotterdam
eo: Roterdamo

note: A city in the Netherlands. Official Dutch: 's-Gravenhage Colloquial Dutch: Den Haag
en: The Hague
eo: Hago

note: A city in the Netherlands
en: Utrecht
eo: Utreĥto

note: A city in New Zealand
en: Auckland
eo: Aŭklando

note: A city in New Zealand
en: Christchurch
eo: Kristĉurĉo

note: The capital of New Zealand
en: Wellington
eo: Velingtono

note: The capital of Nicaragua
en: Managua
eo: Managvo

note: The capital of Niger
en: Niamey
eo: Niameo

en: Abuja
eo: Abuĝo

note: A city in Nigeria
en: Kaduna
eo: Kaduno

note: A city and metropolitan area in Nigeria
en: Lagos
eo: Lagoso

note: The capital of Niue
en: Alofi
eo: Alofo

[ctx: City in Norfolk Island]
note: A city in Norfolk Island
en: Kingston
eo: Kingstono

note: The capital of North Korea. The local name in Korean is "평양".
en: Pyongyang
eo: Pjongjango

note: A city in Norway
en: Trondheim
eo: Trondhjemo

note: The capital of Oman. "Muscat" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Masqat".
en: Muscat
eo: Maskato

note: The capital of Pakistan
en: Islamabad
eo: Islamabado

note: A city in Pakistan
en: Karachi
eo: Karaĉio

note: A city in Pakistan
en: Lahore
eo: Lahoro

note: A city in Pakistan
en: Multan
eo: Multano

note: A city in Palestine
en: Gaza Strip
eo: Gazaa Sektoro

note: A city in Palestine
en: Ramallah
eo: Ramalaho

note: The capital of Panama
en: Panamá
eo: Panamurbo

note: The capital of Papua New Guinea
en: Port Moresby
eo: Port-Moresbo

note: The capital of Paraguay
en: Asunción
eo: Asunciono

note: A city in Peru
en: Arequipa
eo: Arekipo

note: A city in Peru
en: Cusco
eo: Kusko

[ctx: City in Peru]
note: The capital of Peru
en: Lima
eo: Limo

note: A city in Peru
en: Tacna
eo: Takno

note: A city in Peru
en: Tumbes
eo: Tumpiurbo

note: The capital of the Philippines
en: Manila
eo: Manilo

note: A city in Poland: https://en.wikipedia.org/wiki/Bielsko-Bia%C5%82a
en: Bielsko-Biala
eo: Bielsko-Biała

note: A city in Poland
en: Bydgoszcz
eo: Bidgoŝto

note: A city in Poland
en: Gdańsk
eo: Gdansko

note: A city in Poland
en: Kraków
eo: Krakovo

note: A city in Poland
en: Poznań
eo: Poznano

note: A city in Poland
en: Radom
eo: Radomo

note: A city in Poland
en: Szczecin
eo: Ŝĉecino

[ctx: City in Poland]
note: The capital of Poland. "Warsaw" is the traditional English name. The local name in Polish is "Warszawa".
en: Warsaw
eo: Varsovio

note: A city in Poland
en: Wrocław
eo: Vroclavo

note: A city in Poland
en: Łódź
eo: Lodzo

note: The capital of Portugal. "Lisbon" is the traditional English name. The local name in Portuguese is "Lisboa".
en: Lisbon
eo: Lisbono

note: A city in Portugal
en: Porto Santo
eo: Porto-Santo

note: A city in Puerto Rico
en: San Juan
eo: San-Juano

note: The capital of Qatar. "Doha" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ad Dawhah / الدوحة".
en: Doha
eo: Doho

note: The capital of Romania. "Bucharest" is the traditional English name. The local name in Romanian is "București".
en: Bucharest
eo: Bukareŝto

note: A county capital in Romania
en: Cluj-Napoca
eo: Kluĵo

note: A county capital in Romania
en: Constanța
eo: Konstanco

note: A county capital in Romania
en: Sibiu
eo: Sibio

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Архангельск".
en: Arkhangel'sk
eo: Arĥangelsko

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Астрахань".
en: Astrakhan'
eo: Astraĥano

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Челябинск".
en: Chelyabinsk
eo: Ĉelabinsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Чита".
en: Chita
eo: Ĉita

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ижевск".
en: Izhevsk
eo: Iĵevsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Калининград".
en: Kaliningrad
eo: Kaliningrado

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Казань".
en: Kazan'
eo: Kazanjo

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Хабаровск".
en: Khabarovsk
eo: Ĥabarovsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Ханты-Мансийск".
en: Khanty-Mansiysk
eo: Ĥanti-Mansijsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Мирный".
en: Mirnyy
eo: Mirnij

[ctx: City in Russia]
note: The capital of Russia. "Moscow" is the traditional English name. The local name in Russian is "Moskva / Москва".
en: Moscow
eo: Moskvo

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нальчик".
en: Nal'chik
eo: Nalĉik

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижневартовск".
en: Nizhnevartovsk
eo: Niĵnevartovsk

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Нижний Новгород".
en: Nizhny Novgorod
eo: Niĵnij-Novgorodo

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пенза".
en: Penza
eo: Penzo

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Пермь".
en: Perm
eo: Permjo

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Петропавловск-Камчатский".
en: Petropavlovsk
eo: Petropavlovsk-Kamĉatskij

note: A city in Russia
en: Rybinsk
eo: Ribinsko

note: A city in Russia. "Saint Petersburg" is the traditional English name. The local name in Russian is "Sankt-Peterburg / Санкт-Петербург".
en: Saint Petersburg
eo: Sankt-Peterburgo

note: A city in Russia
en: Syktyvkar
eo: Siktivkar

note: A city in Russia
en: Tyumen
eo: Tjumeno

note: A city in Russia
en: Volgograd
eo: Volgogrado

note: A city in Russia
en: Voronezh
eo: Voroneĵ

note: A city in Russia
en: Yakutsk
eo: Jakutsk

note: A city in Russia
en: Yaroslavl
eo: Jaroslavlo

note: A city in Russia
en: Yekaterinburg
eo: Jekaterinburg

note: A city in Russia. The local name in Russian is "Йошкар-Ола".
en: Yoshkar-Ola
eo: Joŝkar-Ola

note: A city in Russia
en: Yuzhno-Sakhalinsk
eo: Juĵno-Saĥalinsk

note: The capital of Saint Kitts and Nevis
en: Basseterre
eo: Bastero

note: The capital of Saint Lucia
en: Castries
eo: Kastrizo

[ctx: City in Saint Pierre and Miquelon]
note: The capital of Saint Pierre and Miquelon
en: Saint-Pierre
eo: Sanktpiero

note: The capital of Saint Vincent and the Grenadines
en: Kingstown
eo: Kingstaŭno

note: The capital of Samoa
en: Apia
eo: Apio

[ctx: City in San Marino]
note: The capital of San Marino
en: San Marino
eo: San-Marino

note: A city in Saudi Arabia
en: Jiddah
eo: Ĝido

note: A city in Saudi Arabia
en: Jizan
eo: Ĝizan

note: A city in Saudi Arabia. "Mecca" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Makkah".
en: Mecca
eo: Mekao

note: A city in Saudi Arabia. "Medina" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Madinah al Munawwarah".
en: Medina
eo: Medino

note: The capital of Saudi Arabia. "Riyadh" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ar Riyad".
en: Riyadh
eo: Rijado

note: The capital of Senegal
en: Dakar
eo: Dakaro

note: A city in Senegal
en: Ziguinchor
eo: Ziginĉor

note: The capital of Serbia. "Belgrade" is the traditional English name. The local name in Serbian is "Beograd".
en: Belgrade
eo: Beogrado

note: A city in Serbia
en: Niš
eo: Niŝo

note: A city in Serbia
en: Vršac
eo: Versec

[ctx: City in Seychelles]
note: The capital of the Seychelles
en: Victoria
eo: Viktorio

note: The capital of Sierra Leone
en: Freetown
eo: Fritaŭno

[ctx: City in Singapore]
note: The capital of Singapore
en: Singapore
eo: Singapuro

note: The capital of Slovakia
en: Bratislava
eo: Bratislavo

note: The capital of Slovenia
en: Ljubljana
eo: Ljubljano

note: A city in Slovenia
en: Maribor
eo: Mariboro

note: A city in South Africa
en: Cape Town
eo: Kaburbo

note: A city in South Africa
en: Durban
eo: Durbano

note: A city in South Africa
en: Johannesburg
eo: Johanesburgo

note: The capital of South Africa
en: Pretoria
eo: Pretorio

note: A city in South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "청주".
en: Cheongju
eo: Ĉonĝuo

note: A city in South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "인천".
en: Incheon
eo: Inĉono

note: The capital of South Korea. The name written in Hangul (Korean) is "서울".
en: Seoul
eo: Seulo

note: A city in Spain
en: A Coruña
eo: Korunjo

note: A city in Spain
en: Alcorcón
eo: Alkorkono

note: A city in Spain
en: Alicante
eo: Alakanto

note: A city in Spain
en: Almería
eo: Almerio

note: A city in Spain
en: Avilés
eo: Avileso

note: A city in Spain
en: Badajoz
eo: Badaĥozo

note: A city in Spain
en: Barajas
eo: Baraĥo

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Barcelona
eo: Barcelono

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Córdoba
eo: Kordovo

note: A city in Spain
en: Gerona
eo: Ĝirono

note: A city in Spain
en: Gijón
eo: Ĥiĥono

note: A city in Spain
en: Granada
eo: Granado

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Guadalajara
eo: Gvadalaharo

note: A city in Spain
en: Ibiza
eo: Ibizo

note: A city in Spain
en: Jerez
eo: Ĥerezo

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: León
eo: Leono

note: A city in Spain
en: Logroño
eo: Logronjo

note: The capital of Spain
en: Madrid
eo: Madrido

note: A city in Spain
en: Melilla
eo: Melilo

note: A city in Spain
en: Murcia
eo: Murcio

note: A city in Spain
en: Málaga
eo: Malago

note: A city in Spain
en: Móstoles
eo: Mostolo

note: A city in Spain
en: Ourense
eo: Oŭrenso

note: A city in Spain
en: Palencia
eo: Palencio

note: A city in Spain
en: Pamplona
eo: Pamplono

note: A city in Spain
en: Pontevedra
eo: Pontevedro

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Salamanca
eo: Salamanko

note: A city in Spain
en: Santander
eo: Santandero

note: A city in Spain
en: Segovia
eo: Segovio

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Seville
eo: Sevilo

note: A city in Spain
en: Soria
eo: Sorio

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Tarragona
eo: Taragono

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Teruel
eo: Teruelo

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Valencia
eo: Valencio

note: A city in Spain
en: Vitoria-Gasteiz
eo: Vitorio

[ctx: City in Spain]
note: A city in Spain
en: Zaragoza
eo: Zaragozo

note: A city in Spain
en: Ávila
eo: Avilo

note: The capital of Sri Lanka
en: Colombo
eo: Kolombo

note: The capital of Sudan. "Khartoum" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Khartum".
en: Khartoum
eo: Ĥartumo

note: The capital of Swaziland
en: Lobamba
eo: Lobambo

note: The capital of Swaziland
en: Mbabane
eo: Mbabano

note: A city in Sweden
en: Göteborg
eo: Gotenburgo

note: A city in Sweden
en: Luleå
eo: Luleo

note: The capital of Sweden
en: Stockholm
eo: Stokholmo

note: A city in Sweden
en: Uppsala
eo: Upsalo

note: A city in Switzerland
en: Basel
eo: Bazelo

note: The capital of Switzerland
en: Bern
eo: Berno

note: A city in Switzerland. "Geneva" is the traditional English name. The local name is "Genève".
en: Geneva
eo: Ĝenevo

note: A city in Switzerland
en: Lausanne
eo: Laŭzano

note: A city in Switzerland
en: Neuchâtel
eo: Neŭŝatelo

note: A city in Switzerland
en: Sankt Gallen
eo: Sankt-Galo

note: A city in Switzerland
en: Sion
eo: Siono

note: A city in Switzerland
en: St. Moritz
eo: Sankta Maŭrico

note: A city in Switzerland
en: Zürich
eo: Zuriko

note: A city in Syria. "Aleppo" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Halab".
en: Aleppo
eo: Alepo

note: The capital of Syria. "Damascus" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dimashq".
en: Damascus
eo: Damasko

note: A city in Syria. "Latakia" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Al Ladhiqiyah".
en: Latakia
eo: Latakio

note: A city in Taiwan. The name is also written "高雄".
en: Kaohsiung
eo: Kaoŝiung

note: The capital of Taiwan. The name is also written "臺北".
en: Taipei
eo: Tajpeo

note: The capital of Tajikistan
en: Dushanbe
eo: Duŝanbeo

note: A city in Tanzania
en: Bukoba
eo: Bukobo

note: The capital of Tanzania
en: Dar es Salaam
eo: Daresalamo

note: A city in Tanzania
en: Dodoma
eo: Dodomao

note: A city in Tanzania
en: Zanzibar
eo: Zanzibaro

note: The capital of Thailand. "Bangkok" is the traditional English name. The local name in Thai is "Krung Thep / กรุงเทพฯ".
en: Bangkok
eo: Bankoko

note: The capital of Togo
en: Lome
eo: Lomeo

note: The capital of Tonga
en: Nuku'alofa
eo: Nukualofo

note: The capital of Trinidad and Tobago
en: Port-of-Spain
eo: Portospeno

note: A city in Tunisia
en: Kairouan
eo: Kajruano

note: The capital of Tunisia
en: Tunis
eo: Tunizo

note: The capital of Turkey
en: Ankara
eo: Ankaro

note: A city in Turkey
en: Diyarbakir
eo: Dijarbakiro

note: A city in Turkey
en: Istanbul
eo: Istanbulo

note: A city in Turkey
en: Izmir
eo: Izmiro

note: The capital of Turkmenistan. "Ashgabat" is the traditional English name. The local name in Turkmen is "Asgabat".
en: Ashgabat
eo: Aŝgabato

note: The capital of Tuvalu
en: Funafuti
eo: Funafutio

note: The capital of Uganda
en: Kampala
eo: Kampalo

en: Boryspil'
eo: Borispilo

note: Chernivtsi Oblast administrative center: https://en.wikipedia.org/wiki/Chernivtsi
en: Chernivtsi
eo: Ĉernivco

note: Donets'k Oblast administrative center
en: Donets'k
eo: Donecko

note: Ivano-Frankivsk Oblast administrative center
en: Ivano-Frankivs'k
eo: Ivano-Frankivsko

note: Kharkiv Oblast administrative center
en: Kharkiv
eo: Ĥarkovo

note: The capital of Ukraine. "Kiev" is the old English name. The local name in Ukrainian is "Київ", which transliterates to "Kyiv".
en: Kyiv
eo: Kijivo

note: Lviv Oblast administrative center
en: L'viv
eo: Lvivo

note: Luhans'k Oblast administrative center
en: Luhans'k
eo: Luhansko

en: Mariupol
eo: Mariupolo

note: A city in Ukraine: https://en.wikipedia.org/wiki/Melitopol
en: Melitopol
eo: Melitopolo

note: Mykolaiv Oblast administrative center
en: Mykolayiv
eo: Mikolajivo

en: Myrhorod
eo: Mirhorodo

note: Odesa Oblast administrative center
en: Odesa
eo: Odeso

en: Oleksandriia
eo: Oleksandrija

note: Poltava Oblast administrative center
en: Poltava
eo: Poltavo

en: Sevastopol
eo: Sebastopolo

note: Capital of Autonomous Republic of Crimea
en: Simferopol'
eo: Simferopolo

note: Ternopil' Oblast administrative center
en: Ternopil
eo: Ternopilo

note: Zakarpattia Oblast administrative center
en: Uzhhorod
eo: Uĵhorodo

note: The capital of the United Arab Emirates. "Abu Dhabi" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Abu Zaby".
en: Abu Dhabi
eo: Abu-Dabio

note: A city in the United Arab Emirates
en: Al Fujayrah
eo: Fuĵajro

note: A city in the United Arab Emirates. "Dubai" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Dubayy".
en: Dubai
eo: Dubajo

note: A city in the United Arab Emirates
en: Ra's al Khaymah
eo: Ras-al-Ĥajmo

note: A city in the United Arab Emirates. "Sharjah" is the traditional English name. The local name in Arabic is "Ash Shariqah".
en: Sharjah
eo: Ŝarĵo

note: A city in Northern Ireland in the United Kingdom
en: Belfast
eo: Belfasto

note: A city on the South East coast of England in the United Kingdom
en: Brighton
eo: Brajtono

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: A city in East and South East England in the United Kingdom
en: Cambridge
eo: Kembriĝo

note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Edinburgh
eo: Edinburgo

[ctx: City in Scotland, United Kingdom]
note: A city in Scotland in the United Kingdom
en: Glasgow
eo: Glasgovo

[ctx: City in East and South East England, United Kingdom]
note: The capital of the United Kingdom
en: London
eo: Londono

[ctx: City in North West England, United Kingdom]
note: A city in North West England in the United Kingdom
en: Manchester
eo: Manĉestro

[ctx: City in the East Midlands, United Kingdom]
note: A city in the East Midlands in the United Kingdom
en: Nottingham
eo: Notinghamo

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Alexandria
eo: Aleksandrio

note: A city in Alabama in the United States
en: Andalusia
eo: Andaluzio

[ctx: City in Georgia, United States]
note: A city in Georgia in the United States
en: Athens
eo: Ateno

note: A city in Georgia in the United States
en: Atlanta
eo: Atlanto

[ctx: City in Texas, United States]
note: A city in Texas in the United States
en: Austin
eo: Aŭstino

note: A city in Maryland in the United States
en: Baltimore
eo: Baltimoro

note: A city in Washington in the United States
en: Bellevue
eo: Belvjuo

note: A city in California in the United States
en: Berkeley
eo: Berklio

[ctx: City in Indiana, United States]
note: A city in Indiana in the United States
en: Bloomington
eo: Blumintono

note: A city in Massachusetts in the United States
en: Boston
eo: Bostono

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Buffalo
eo: Bufalo

[ctx: City in Massachusetts, United States]
note: A city in Massachusetts in the United States
en: Cambridge
eo: Kembriĝo

note: A city in Iowa in the United States
en: Chariton
eo: Karitono

note: A city in Illinois in the United States
en: Chicago
eo: Ĉikago

note: A city in Ohio in the United States
en: Cleveland
eo: Klevlando

[ctx: City in Illinois, United States]
note: A city in Illinois in the United States
en: Decatur
eo: Dekaturo

note: A city in Texas in the United States
en: Denton
eo: Dentono

note: A city in Colorado in the United States
en: Denver
eo: Denvero

note: A city in Michigan in the United States
en: Detroit
eo: Detrojto

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Du Bois
eo: DuBois

note: A city in New York in the United States
en: Dunkirk
eo: Dunkirko

note: A city in Washington in the United States
en: Everett
eo: Evereto

note: A city in Hawaii in the United States
en: Honolulu
eo: Honoluluo

note: A city in Iowa in the United States
en: Iowa City
eo: Iova-urbo

note: A city in New York in the United States
en: Ithaca
eo: Itako

[ctx: City in Kansas, United States]
note: A city in Kansas in the United States
en: Kansas City
eo: Kansasurbo

[ctx: City in Missouri, United States]
note: A city in Missouri in the United States
en: Kansas City
eo: Kansasurbo

[ctx: City in Nevada, United States]
note: A city in Nevada in the United States
en: Las Vegas
eo: Lasvegaso

[ctx: City in Kentucky, United States]
note: A city in Kentucky in the United States
en: Lexington
eo: Leksingtono

note: A city in California in the United States
en: Los Angeles
eo: Los-Anĝeleso

note: A city in Tennessee in the United States
en: Memphis
eo: Memfiso

[ctx: City in Florida, United States]
note: A city in Florida in the United States
en: Miami
eo: Miamo

note: A city in Wisconsin in the United States
en: Milwaukee
eo: Milvokio

note: A city in Tennessee in the United States
en: Nashville
eo: Naŝvilo

note: A city in Louisiana in the United States
en: New Orleans
eo: Nov-Orleano

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: New York
eo: Novjorko

[ctx: City in Virginia, United States]
note: A city in Virginia in the United States
en: Norfolk
eo: Norfolko

note: A city in Oklahoma in the United States
en: Oklahoma City
eo: Oklahomo-urbo

note: A city in Washington in the United States
en: Olympia
eo: Olimpio

note: A city in Texas in the United States
en: Palestine
eo: Palestino

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Philadelphia
eo: Filadelfio

note: A city in Arizona in the United States
en: Phoenix
eo: Fenikso

note: A city in Pennsylvania in the United States
en: Pittsburgh
eo: Picburgo

note: A city in Washington in the United States
en: Port Angeles
eo: Portanĝeleso

[ctx: City in Oregon, United States]
note: A city in Oregon in the United States
en: Portland
eo: Portlando

note: A city in Rhode Island in the United States
en: Providence
eo: Providenco

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Rochester
eo: Roĉestro

note: A city in California in the United States
en: Sacramento
eo: Sakramento

note: A city in Minnesota in the United States
en: Saint Cloud
eo: Sankta Katarino

note: A city in Utah in the United States
en: Salt Lake City
eo: Sallagurbo

note: A city in California in the United States
en: San Diego
eo: San-Diego

note: A city in California in the United States
en: San Francisco
eo: Sanfrancisko

note: A city in California in the United States
en: San Jose
eo: San-Joseo

note: A city in Michigan in the United States
en: Sault Ste. Marie
eo: Sault Sainte Marie

note: A city in Washington in the United States
en: Seattle
eo: Seatlo

note: A city in Texas in the United States
en: Sherman
eo: Ŝermano

note: A city in Washington in the United States
en: Spokane
eo: Spokeno

note: A city in Missouri in the United States
en: St. Louis
eo: Sankta Luiso

[ctx: City in New York, United States]
note: A city in New York in the United States
en: Syracuse
eo: Sirakuzo

note: A city in Washington in the United States
en: Tacoma
eo: Takomo

note: A city in Arizona in the United States
en: Tucson
eo: Tusono

note: A city in Washington in the United States
en: Wenatchee
eo: Venaĉio

note: A city in the United States Virgin Islands
en: Charlotte Amalie
eo: Ĉarlotamalio

note: A city in Uzbekistan
en: Samarqand
eo: Samarkando

note: The capital of Uzbekistan. "Tashkent" is the traditional English name. The local name is "Toshkent".
en: Tashkent
eo: Taŝkento

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Barcelona
eo: Barcelono

note: The capital of Venezuela
en: Caracas
eo: Karakaso

note: A city in Venezuela
en: Maracaibo
eo: Marakajbo

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Mérida
eo: Merido

[ctx: City in Venezuela]
note: A city in Venezuela
en: Valencia
eo: Valencio

note: The capital of Viet Nam. "Hanoi" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Ha Noi".
en: Hanoi
eo: Hanojo

note: A city in Viet Nam. "Ho Chi Minh City" is the traditional English name. The local name in Vietnamese is "Thanh Pho Ho Chi Minh".
en: Ho Chi Minh City
eo: Ho-Ĉi-Min-urbo

note: A city in Wallis and Futuna
en: Mata'utu
eo: Matauto

note: A city in Yemen
en: 'Adan
eo: Adeno

note: The capital of Yemen. "Sanaa" is the traditional English name. The local name in Arabic is "San'a'".
en: Sanaa
eo: Sanao

note: A city in Yemen
en: Ta'izz
eo: Taiz

note: The capital of Zambia
en: Lusaka
eo: Lusako
