master - en to af translation catalogue (110 entries)

en: Timezone Menu
af: Tydsonekieslys

en: Timezone
af: Tydsone

en: Greenwich Mean Time
af: Greenwichtyd

[ctx: timezone]
en: Unknown
af: Onbekend

en: Variable
af: Veranderlike

en: North
af: Noord

en: North - NorthEast
af: Noordnoordoos

en: Northeast
af: Noordoos

en: East - NorthEast
af: Oosnoordoos

en: East
af: Oos

en: East - Southeast
af: Oossuidoos

en: Southeast
af: Suidoos

en: South - Southeast
af: Suidsuidoos

en: South
af: Suid

en: South - Southwest
af: Suidsuidwes

en: Southwest
af: Suidwes

en: West - Southwest
af: Wessuidwes

en: West
af: Wes

en: West - Northwest
af: Wesnoordwes

en: Northwest
af: Noordwes

en: North - Northwest
af: Noordnoordwes

[ctx: wind direction]
en: Invalid
af: Ongeldig

en: Clear Sky
af: Oop lug

en: Broken clouds
af: Los wolke

en: Scattered clouds
af: Verspreide wolke

en: Few clouds
af: Enkele wolke

en: Overcast
af: Bewolk

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
af: Ongeldig

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
af: Donderstorm

note: DRIZZLE
en: Drizzle
af: Motreën

en: Light drizzle
af: Ligte motreën

en: Moderate drizzle
af: Matige motreën

en: Heavy drizzle
af: Swaar motreën

en: Freezing drizzle
af: Vriesmotreën

note: RAIN
en: Rain
af: Reën

en: Light rain
af: Ligte reën

en: Moderate rain
af: Matige reën

en: Heavy rain
af: Swaar reën

en: Rain showers
af: Reënbuie

en: Freezing rain
af: Vriesreën

note: SNOW
en: Snow
af: Sneeu

en: Light snow
af: Ligte sneeu

en: Moderate snow
af: Matige sneeu

en: Heavy snow
af: Swaar sneeu

en: Snowstorm
af: Sneeustorm

en: Blowing snowfall
af: Hoë drifsneeuval

en: Snow showers
af: Sneeubuie

en: Drifting snow
af: Jagsneeu

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
af: Korrelsneeu

en: Light snow grains
af: Ligte korrelsneeu

en: Moderate snow grains
af: Matige korrelsneeu

en: Heavy snow grains
af: Swaar korrelsneeu

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
af: Yskristalle

note: HAIL
en: Hail
af: Hael

en: Hailstorm
af: Haelstorm

en: Hail showers
af: Haelbuie

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
af: Klein haelkorrels

en: Small hailstorm
af: Klein haelstorm

en: Showers of small hail
af: Stortreëns van klein haelkorrels

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
af: Onbekende neerslag

note: MIST
en: Mist
af: Newel

note: FOG
en: Fog
af: Mis

en: Fog in the vicinity
af: Mis in die omgewing

en: Shallow fog
af: Lae mis

en: Patches of fog
af: Mis plek-plek

en: Partial fog
af: Gedeeltelike mis

en: Freezing fog
af: Vriesmis

note: SMOKE
en: Smoke
af: Rook

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
af: Vulkaanas

en: Blowing sand
af: Opwaaisand

en: Drifting sand
af: Lae opwaaisand

note: HAZE
en: Haze
af: Dynserig

note: SPRAY
en: Blowing sprays
af: Waaistuifsels

note: DUST
en: Dust
af: Stof

en: Blowing dust
af: Opwaaistof

en: Drifting dust
af: Lae opwaaistof

note: SQUALL
en: Squall
af: Windvlaag

en: Sandstorm in the vicinity
af: Sandstorm in die omgewing

en: Heavy sandstorm
af: Swaar sandstorm

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
af: Stofstorm

en: Duststorm in the vicinity
af: Stofstorm in die omgewing

en: Heavy duststorm
af: Swaar stofstorm

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
af: Tregterwolk

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
af: Stofwarrelwind

en: Dust whirls in the vicinity
af: Stofwarrelwinde in die omgewing

en: %a, %b %d / %H∶%M
af: %a %d %b / %H∶%M

en: Unknown observation time
af: Onbekende waarnemingstyd

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
af: Onbekend

[ctx: temperature]
en: Unknown
af: Onbekend

[ctx: dew]
en: Unknown
af: Onbekend

[ctx: humidity]
en: Unknown
af: Onbekend

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
af: %0.1f knope

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
af: %.1f myl/h

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
af: Beaufortkrag %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
af: Onbekend

en: Calm
af: Kalm

[ctx: pressure]
en: Unknown
af: Onbekend

[ctx: visibility]
en: Unknown
af: Onbekend

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
af: %.1f myl

en: Retrieval failed
af: Verkryging het misluk

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
af: Poging om METAR-data te kry het misluk: %d %s.

en: Weather data from the <a href="http://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
af: Weerdata van die <a href="http://openweathermap.org">Oop Kaartdata-projek</a>

en: Weather data from the <a href="%s">Norwegian Meteorological Institute</a>
af: Weerdata van die <a href="%s">Noorweegse Meteorologiese Instituut</a>

en: URL for the radar map
af: URL vir die radarkaart

en: The custom URL from where to retrieve a radar map, or empty for disabling radar maps.
af: Die persoonlike URL vanwaar 'n radarkaart verkry kan word, of leeg om radarkaarte te deaktiveer.

en: Temperature unit
af: Temperatuur-eenheid

en: Distance unit
af: Afstandseenheid

en: Speed unit
af: Spoed-eenheid

en: Pressure unit
af: Druk-eenheid

en: Default location
af: Verstekligging
