libgweather - en to br translation catalogue (17 entries)

note: TRANSLATOR: Change this to the default location name, * used when you first start the Weather Applet. This is * the common localised name that corresponds to * the location code (DEFAULT_CODE) you will put on the next message * For example, for the Greek locale, we set this to "Athens", the * capita
en: DEFAULT_LOCATION
br: Roazhon

note: TRANSLATOR: Change this to the code of your default location that * corresponds to the DEFAULT_LOCATION name you put above. This is * normally a four-letter (ICAO) code and can be found in * http://git.gnome.org/cgit/libgweather/plain/data/Locations.xml.in * NB. The web page is over 1.7MB in size. *
en: DEFAULT_CODE
br: LFRN

note: TRANSLATOR: Change this to the coordinates of your default location * that corresponds to the DEFAULT_LOCATION and DEFAULT_CODE you put * above. Check * http://git.gnome.org/cgit/libgweather/plain/data/Locations.xml.in * as any coordinates you put here must also be present in the * Locations.xml fil
en: DEFAULT_COORDINATES
br: 48.066667 -1.733333

en: Default
br: Dre ziouer

note: translators: Celsius
en: C
br: °C

note: translators: wind speed
en: Beaufort scale
br: skeuliad Beaufort

note: TRANSLATOR: This is the default unit to use for temperature measurements. Valid values are: "K" (Kelvin), "C" (Celsius) and "F" (Fahrenheit)
en: DEFAULT_TEMP_UNIT
br: C

en: Not used anymore
br: N'eo ket ken implijet

en: Speed unit
br: Unanenn tizh

en: Temperature unit
br: Unanenn gwrezverk

[ctx: timezone]
en: Unknown
br: Dianav

en: Variable
br: Argemmenn

en: North
br: Norzh

en: South
br: Su

en: Invalid
br: Didalvoudek

en: Unknown
br: Dianav

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
br: Berzh %.1f war skeul Beaufort
