libgweather - en to ca translation catalogue (214 entries)

en: Location Entry
ca: Entrada de la ubicació

en: Timezone Menu
ca: Menú de les zones horàries

en: Timezone
ca: Zona horària

en: Loading…
ca: S'està carregant…

en: Greenwich Mean Time
ca: Hora mitja de Greenwich

[ctx: timezone]
en: Unknown
ca: Desconeguda

en: north
ca: nord

en: north — northeast
ca: nord — nord-est

en: northeast
ca: nord-est

en: east — northeast
ca: est — nord-est

en: east
ca: est

en: east — southeast
ca: est — sud-est

en: southeast
ca: sud-est

en: south — southeast
ca: sud — sud-est

en: south
ca: sud

en: south — southwest
ca: sud — sud-oest

en: southwest
ca: sud-oest

en: west — southwest
ca: oest — sud-oest

en: west
ca: sud-oest

en: west — northwest
ca: oest — nord-oest

en: northwest
ca: nord-oest

en: north — northwest
ca: nord — nord-oest

en: North
ca: Nord

en: North — Northeast
ca: Nord — Nord-est

en: Northeast
ca: Nord-est

en: East — Northeast
ca: Est — Nord-est

en: East
ca: Est

en: East — Southeast
ca: Est — Sud-est

en: Southeast
ca: Sud-est

en: South — Southeast
ca: Sud — Sud-est

en: South
ca: Sud

en: South — Southwest
ca: Sud — Sud-oest

en: Southwest
ca: Sud-oest

en: West — Southwest
ca: Oest — Sud-oest

en: West
ca: Oest

en: West — Northwest
ca: Oest — Nord-oest

en: Northwest
ca: Nord-oest

en: North — Northwest
ca: Nord — Nord-oest

[ctx: wind direction]
en: Invalid
ca: No vàlida

[ctx: wind direction]
en: invalid
ca: no vàlida

en: clear sky
ca: cel clar

en: broken clouds
ca: núvols trencats

en: scattered clouds
ca: núvols dispersos

en: few clouds
ca: alguns núvols

en: overcast
ca: ennuvolat

en: Clear sky
ca: cel clar

en: Broken clouds
ca: Núvols trencats

en: Scattered clouds
ca: Núvols dispersos

en: Few clouds
ca: Alguns núvols

en: Overcast
ca: Ennuvolat

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
ca: No vàlida

[ctx: sky conditions]
en: invalid
ca: no vàlida

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
ca: tronada

note: DRIZZLE
en: drizzle
ca: plugims

en: light drizzle
ca: plugims febles

en: moderate drizzle
ca: plugims moderats

en: heavy drizzle
ca: plugims forts

en: freezing drizzle
ca: plugims gelats

note: RAIN
en: rain
ca: pluja

en: light rain
ca: pluja lleugera

en: moderate rain
ca: pluja moderada

en: heavy rain
ca: pluja forta

en: rain showers
ca: pluges

en: freezing rain
ca: pluja glaçada

note: SNOW
en: snow
ca: neu

en: light snow
ca: neu feble

en: moderate snow
ca: neu moderada

en: heavy snow
ca: neu forta

en: snowstorm
ca: tempesta de neu

en: blowing snowfall
ca: està marxant la neu

en: snow showers
ca: pluges de neu

en: drifting snow
ca: nevada canviant

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
ca: volves de neu

en: light snow grains
ca: volves de neu febles

en: moderate snow grains
ca: volves de neu moderades

en: heavy snow grains
ca: volves de neu fortes

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
ca: cristalls de gel

note: ICE_PELLETS
en: sleet
ca: calamarsa

en: little sleet
ca: calamarsa feble

en: moderate sleet
ca: calamarsa moderada

en: heavy sleet
ca: calamarsa forta

en: sleet storm
ca: calamarsada

en: showers of sleet
ca: pluja de calamarsa

note: HAIL
en: hail
ca: pedra

en: hailstorm
ca: pedregada

en: hail showers
ca: pluges de pedra

note: SMALL_HAIL
en: small hail
ca: pedra petita

en: small hailstorm
ca: tempesta de pedra petita

en: showers of small hail
ca: pluges de pedra petita

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
ca: precipitació desconeguda

note: MIST
en: mist
ca: boirina

note: FOG
en: fog
ca: boira

en: fog in the vicinity
ca: boira a la rodalia

en: shallow fog
ca: boira superficial

en: patches of fog
ca: boira dispersa

en: partial fog
ca: parcialment emboirat

en: freezing fog
ca: boira gelada

note: SMOKE
en: smoke
ca: fum

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
ca: lava volcànica

note: SAND
en: sand
ca: sorra

en: blowing sand
ca: sorra amb vent

en: drifting sand
ca: sorra canviant

note: HAZE
en: haze
ca: calitja

note: SPRAY
en: blowing sprays
ca: boirina marina

note: DUST
en: dust
ca: pols

en: blowing dust
ca: pols amb vent

en: drifting dust
ca: pols canviant

note: SQUALL
en: squall
ca: torb

note: SANDSTORM
en: sandstorm
ca: tempesta de sorra

en: sandstorm in the vicinity
ca: tempesta de sorra a la rodalia

en: heavy sandstorm
ca: tempesta forta de sorra

note: DUSTSTORM
en: duststorm
ca: tempesta de pols

en: duststorm in the vicinity
ca: tempesta de pols a la rodalia

en: heavy duststorm
ca: tempesta forta de pols

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
ca: remolí

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
ca: remolins de pols

en: dust whirls in the vicinity
ca: remolins de pols a la rodalia

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
ca: Tronada

note: DRIZZLE
en: Drizzle
ca: Plugims

en: Light drizzle
ca: Plugims febles

en: Moderate drizzle
ca: Plugims moderats

en: Heavy drizzle
ca: Plugims forts

en: Freezing drizzle
ca: Plugims gelats

note: RAIN
en: Rain
ca: Pluja

en: Light rain
ca: Pluja lleugera

en: Moderate rain
ca: Pluja moderada

en: Heavy rain
ca: Pluja forta

en: Rain showers
ca: Pluges

en: Freezing rain
ca: Pluja glaçada

note: SNOW
en: Snow
ca: Neu

en: Light snow
ca: Neu feble

en: Moderate snow
ca: Neu moderada

en: Heavy snow
ca: Neu forta

en: Snowstorm
ca: Tempesta de neu

en: Blowing snowfall
ca: Està marxant la neu

en: Snow showers
ca: Pluges de neu

en: Drifting snow
ca: Nevada canviant

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
ca: Volves de neu

en: Light snow grains
ca: Volves de neu febles

en: Moderate snow grains
ca: Volves de neu moderades

en: Heavy snow grains
ca: Volves de neu fortes

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
ca: Cristalls de gel

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
ca: Calamarsa

en: Little sleet
ca: Calamarsa feble

en: Moderate sleet
ca: Calamarsa moderada

en: Heavy sleet
ca: Calamarsa forta

en: Sleet storm
ca: Calamarsada

en: Showers of sleet
ca: Pluja de calamarsa

note: HAIL
en: Hail
ca: Pedra

en: Hailstorm
ca: Pedregada

en: Hail showers
ca: Pluges de pedra

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
ca: Pedra lleugera

en: Small hailstorm
ca: Tempesta de pedra petita

en: Showers of small hail
ca: Pluges de pedra petita

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
ca: Precipitació desconeguda

note: MIST
en: Mist
ca: Boirina

note: FOG
en: Fog
ca: Boira

en: Fog in the vicinity
ca: Boira a la rodalia

en: Shallow fog
ca: Boira superficial

en: Patches of fog
ca: Boira dispersa

en: Partial fog
ca: Parcialment emboirat

en: Freezing fog
ca: Boira gelada

note: SMOKE
en: Smoke
ca: Fum

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
ca: Lava volcànica

note: SAND
en: Sand
ca: Sorra

en: Blowing sand
ca: Sorra amb vent

en: Drifting sand
ca: Sorra canviant

note: HAZE
en: Haze
ca: Calitja

note: SPRAY
en: Blowing sprays
ca: Boirina marina

note: DUST
en: Dust
ca: Pols

en: Blowing dust
ca: Pols amb vent

en: Drifting dust
ca: Pols canviant

note: SQUALL
en: Squall
ca: Torb

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
ca: Tempesta de sorra

en: Sandstorm in the vicinity
ca: Tempesta de sorra a la rodalia

en: Heavy sandstorm
ca: Tempesta forta de sorra

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
ca: Tempesta de pols

en: Duststorm in the vicinity
ca: Tempesta de pols a la rodalia

en: Heavy duststorm
ca: Tempesta forta de pols

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
ca: Remolí

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
ca: Remolins de pols

en: Dust whirls in the vicinity
ca: Remolins de pols a la rodalia

en: %a, %b %d / %H∶%M
ca: %A, %d de %B / %H∶%M

en: Unknown observation time
ca: Hora d'observació desconeguda

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
ca: Desconeguda

[ctx: temperature]
en: Unknown
ca: Desconeguda

[ctx: dew]
en: Unknown
ca: Desconeguda

[ctx: humidity]
en: Unknown
ca: Desconeguda

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
ca: %0.1f nusos

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
ca: %1.f m/s

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
ca: Força de Beaufort %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
ca: Desconeguda

en: Calm
ca: Calma

[ctx: pressure]
en: Unknown
ca: Desconeguda

note: TRANSLATOR: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
ca: %.2f poHg

[ctx: visibility]
en: Unknown
ca: Desconeguda

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ca: %.1f milles

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
ca: %.0f m

en: Retrieval failed
ca: Ha fallat la recepció

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
ca: No s'han pogut rebre les dades de METAR: %d %s.

en: Weather data from the <a href="http://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
ca: La informació meteorològica prové del <a href="http://openweathermap.org">projecte de mapa del temps obert</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="http://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>
ca: La informació meteorològica prové de l'<a href="http://www.met.no/">Institut meteorològic noruec</a>

en: URL for the radar map
ca: URL pel mapa del radar

en: The custom URL from where to retrieve a radar map, or empty for disabling radar maps.
ca: L'URL personalitzat d'on obtindre un mapa del radar, deixeu-lo buit per inhabilitar els mapes del radar.

en: Temperature unit
ca: Unitats de temperatura

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
ca: La unitat de temperatura que s'utilitza per mostrar la predicció meteorològica. Els valors vàlids són «kelvin» (Kelvin), «centigrade» (graus Celsius) i «fahrenheit» (Fahrenheit).

en: Distance unit
ca: Unitats de distància

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
ca: La unitat de distància que s'utilitza per mostrar la informació meteorològica (per exemple, per la visibilitat o la distància a esdeveniments importants. Els valors vàlids són: «meters» (metres), «km» (quilòmetres) i «miles» (milles).

en: Speed unit
ca: Unitats de velocitat

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
ca: La unitat de velocitat que s'utilitza per mostrar informació meteorològica (per exemple, la velocitat de vent). Els valors vàlids són: «ms» (metres per segon), «kph» (quilòmetres per hora), «mph» (milles per hora), «knots» (nusos) i «bft» (escala de Beaufort).

en: Pressure unit
ca: Unitats de pressió

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
ca: La unitat de pressió que s'utilitza per mostrar informació meteorològica. Els valors vàlids són: «kpa» (kilopascal), «hpa» (hectopascal), «mb» (mil·libar, matemàticament equivalent a 1 hPa però es mostra diferent), «mm-hg» (mil·límetres de mercuri), «inch-hg» (polzada de mercuri) i «atm» (atmosferes).

en: Default location
ca: Ubicació per defecte

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a &lt;code&gt; tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
ca: La ubicació per defecte de la miniaplicació del temps. El primer camp que es mostra és el nom que es mostrarà. Si està buit, s'agafarà de la base de dades d'ubicacions. El segon camp és el codi METAR de l'estació meteorològica per defecte. No pot estar buida i ha de correspondre a l'etiqueta &lt;code&gt; del fitxer Locations.xml. El tercer camp és una parella de valors (latitud, longitud), per sobreescriure el valor de la base de dades. Estos últims valors només s'utilitzen per calcular l'alba i les fases de la lluna, no pel pronòstic del temps.
