libgweather - en to cs translation catalogue (225 entries)

en: variable
cs: proměnlivě

en: north
cs: sever

en: north — northeast
cs: severo-severovýchod

en: northeast
cs: severovýchod

en: east — northeast
cs: východo-jihovýchod

en: east
cs: severovýchod

en: east — southeast
cs: východo-jihovýchod

en: southeast
cs: jihovýchod

en: south — southeast
cs: jiho-jihovýchod

en: south
cs: jih

en: south — southwest
cs: jiho-jihozápad

en: southwest
cs: jihozápad

en: west — southwest
cs: západo-jihozápad

en: west
cs: západ

en: west — northwest
cs: západo-severozápad

en: northwest
cs: severozápad

en: north — northwest
cs: severo-severozápad

en: Variable
cs: Proměnlivě

en: North
cs: Sever

en: North — Northeast
cs: Severo-severovýchod

en: Northeast
cs: Severovýchod

en: East — Northeast
cs: Východo-severovýchod

en: East
cs: Východ

en: East — Southeast
cs: Východo-jihovýchod

en: Southeast
cs: Jihovýchod

en: South — Southeast
cs: Jiho-jihovýchod

en: South
cs: Jih

en: South — Southwest
cs: Jiho-jihozápad

en: Southwest
cs: Jihozápad

en: West — Southwest
cs: Západo-jihozápad

en: West
cs: Západ

en: West — Northwest
cs: Západo-severozápad

en: Northwest
cs: Severozápad

en: North — Northwest
cs: Severo-severozápad

[ctx: wind direction]
en: Invalid
cs: Neplatný údaj

[ctx: wind direction]
en: invalid
cs: neplatný údaj

en: clear sky
cs: jasno

en: broken clouds
cs: oblačno

en: scattered clouds
cs: rozptýlená oblačnost

en: few clouds
cs: malá oblačnost

en: overcast
cs: zataženo

en: Clear sky
cs: Jasno

en: Broken clouds
cs: Oblačno

en: Scattered clouds
cs: Rozptýlená oblačnost

en: Few clouds
cs: Malá oblačnost

en: Overcast
cs: Zataženo

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
cs: Neplatný údaj

[ctx: sky conditions]
en: invalid
cs: neplatný údaj

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
cs: bouřka

note: DRIZZLE
en: drizzle
cs: mrholení

en: light drizzle
cs: lehké mrholení

en: moderate drizzle
cs: střední mrholení

en: heavy drizzle
cs: vydatné mrholení

en: freezing drizzle
cs: mrznoucí mrholení

note: RAIN
en: rain
cs: déšť

en: light rain
cs: mírný déšť

en: moderate rain
cs: střední déšť

en: heavy rain
cs: vydatný déšť

en: rain showers
cs: dešťové přeháňky

en: freezing rain
cs: mrznoucí déšť

note: SNOW
en: snow
cs: sněžení

en: light snow
cs: mírné sněžení

en: moderate snow
cs: střední sněžení

en: heavy snow
cs: vydatné sněžení

en: snowstorm
cs: sněhová bouře

en: blowing snowfall
cs: sněhová bouře s větrem

en: snow showers
cs: sněhové přeháňky

en: drifting snow
cs: ustupující sníh

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
cs: sněhová zrna

en: light snow grains
cs: mírná sněhová zrna

en: moderate snow grains
cs: střední sněhová zrna

en: heavy snow grains
cs: vydatná sněhová zrna

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
cs: ledové krystaly

note: ICE_PELLETS
en: sleet
cs: krupky

en: little sleet
cs: mírné krupky

en: moderate sleet
cs: střední krupky

en: heavy sleet
cs: vydatné krupky

en: sleet storm
cs: krupková bouře

en: showers of sleet
cs: krupkové přeháňky

note: HAIL
en: hail
cs: kroupy

en: hailstorm
cs: krupobití

en: hail showers
cs: kroupové přeháňky

note: SMALL_HAIL
en: small hail
cs: malé kroupy

en: small hailstorm
cs: malé krupobití

en: showers of small hail
cs: přeháňky malých krup

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
cs: neznámé srážky

note: MIST
en: mist
cs: opar

note: FOG
en: fog
cs: mlha

en: fog in the vicinity
cs: mlha v blízkosti

en: shallow fog
cs: slabá mlha

en: patches of fog
cs: místy mlha

en: partial fog
cs: částečná mlha

en: freezing fog
cs: mrznoucí mlha

note: SMOKE
en: smoke
cs: kouř

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
cs: vulkanický popel

note: SAND
en: sand
cs: písek

en: blowing sand
cs: písek s větrem

en: drifting sand
cs: ustupující písek

note: HAZE
en: haze
cs: kouřmo

note: SPRAY
en: blowing sprays
cs: spršky s větrem

note: DUST
en: dust
cs: prach

en: blowing dust
cs: prach s větrem

en: drifting dust
cs: ustupující prach

note: SQUALL
en: squall
cs: hromobití

note: SANDSTORM
en: sandstorm
cs: písečná bouře

en: sandstorm in the vicinity
cs: písečná bouře v blízkosti

en: heavy sandstorm
cs: silná písečná bouře

note: DUSTSTORM
en: duststorm
cs: prachová bouře

en: duststorm in the vicinity
cs: prachová bouře v blízkosti

en: heavy duststorm
cs: silná prachová bouře

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
cs: nálevkovitý mrak

note: TORNADO
en: tornado
cs: tornádo

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
cs: prachová smršť

en: dust whirls in the vicinity
cs: prachová smršť v blízkosti

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
cs: Bouřka

note: DRIZZLE
en: Drizzle
cs: Mrholení

en: Light drizzle
cs: Lehké mrholení

en: Moderate drizzle
cs: Střední mrholení

en: Heavy drizzle
cs: Vydatné mrholení

en: Freezing drizzle
cs: Mrznoucí mrholení

note: RAIN
en: Rain
cs: Déšť

en: Light rain
cs: Mírný déšť

en: Moderate rain
cs: Střední déšť

en: Heavy rain
cs: Vydatný déšť

en: Rain showers
cs: Dešťové přeháňky

en: Freezing rain
cs: Mrznoucí déšť

note: SNOW
en: Snow
cs: Sněžení

en: Light snow
cs: Mírný sněžení

en: Moderate snow
cs: Střední snížení

en: Heavy snow
cs: Vydatné sněžení

en: Snowstorm
cs: Sněhová bouře

en: Blowing snowfall
cs: Sněhová bouře s větrem

en: Snow showers
cs: Sněhové přeháňky

en: Drifting snow
cs: Ustupující sníh

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
cs: Sněhová zrna

en: Light snow grains
cs: Mírná sněhová zrna

en: Moderate snow grains
cs: Střední sněhová zrna

en: Heavy snow grains
cs: Vydatná sněhová zrna

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
cs: Ledové krystaly

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
cs: Krupky

en: Little sleet
cs: Mírné krupky

en: Moderate sleet
cs: Střední krupky

en: Heavy sleet
cs: Vydatné krupky

en: Sleet storm
cs: Krupková bouře

en: Showers of sleet
cs: Krupkové přeháňky

note: HAIL
en: Hail
cs: Kroupy

en: Hailstorm
cs: Krupobití

en: Hail showers
cs: Kroupové přeháňky

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
cs: Malé kroupy

en: Small hailstorm
cs: Malé krupobití

en: Showers of small hail
cs: Přeháňky malých krup

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
cs: Neznámé srážky

note: MIST
en: Mist
cs: Opar

note: FOG
en: Fog
cs: Mlha

en: Fog in the vicinity
cs: Mlha v blízkosti

en: Shallow fog
cs: Slabá mlha

en: Patches of fog
cs: Místy mlha

en: Partial fog
cs: Částečná mlha

en: Freezing fog
cs: Mrznoucí mlha

note: SMOKE
en: Smoke
cs: Kouř

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
cs: Vulkanický popel

note: SAND
en: Sand
cs: Písek

en: Blowing sand
cs: Písek s větrem

en: Drifting sand
cs: Ustupující písek

note: HAZE
en: Haze
cs: Kouřmo

note: SPRAY
en: Blowing sprays
cs: Spršky s větrem

note: DUST
en: Dust
cs: Prach

en: Blowing dust
cs: Prach s větrem

en: Drifting dust
cs: Ustupující prach

note: SQUALL
en: Squall
cs: Hromobití

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
cs: Písečná bouře

en: Sandstorm in the vicinity
cs: Písečná bouře v blízkosti

en: Heavy sandstorm
cs: Silná písečná bouře

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
cs: Prachová bouře

en: Duststorm in the vicinity
cs: Prachová bouře v blízkosti

en: Heavy duststorm
cs: Silná prachová bouře

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
cs: Nálevkovitý mrak

note: TORNADO
en: Tornado
cs: Tornádo

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
cs: Prachová smršť

en: Dust whirls in the vicinity
cs: Prachová smršť v blízkosti

en: %a, %b %d / %H∶%M
cs: %a, %d. %B, %H∶%M

en: Unknown observation time
cs: Neznámý čas pozorování

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
cs: Neznámé

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Fahrenheit * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the * degrees sign (U+00B0), followed by the letter F
en: %.1f °F
cs: %.1f ℉

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Fahrenheit * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the * degrees sign (U+00B0), followed by the letter F
en: %d °F
cs: %d ℉

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Celsius * with a non-break space (U+00A0) between the digits and * the degrees sign (U+00B0), followed by the letter C
en: %.1f °C
cs: %.1f ℃

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Celsius * with a non-break space (U+00A0) between the digits and * the degrees sign (U+00B0), followed by the letter C
en: %d °C
cs: %d ℃

[ctx: temperature]
en: Unknown
cs: Neznámá

[ctx: dew]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: humidity]
en: Unknown
cs: Neznámá

note: TRANSLATOR: This is the humidity in percent
en: %.f%%
cs: %.f %%

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
cs: %0.1f uzlů

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
cs: %.1f mph

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
cs: %.1f km/h

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
cs: %.1f m/s

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
cs: Beaufortova síla %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
cs: Neznámá

en: Calm
cs: Bezvětří

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
cs: uzlů

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
cs: Beaufortova síla

[ctx: pressure]
en: Unknown
cs: Neznámý

note: TRANSLATOR: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
cs: %.2f inHg

note: TRANSLATOR: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
cs: %.1f mmHg

note: TRANSLATOR: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
cs: %.2f kPa

note: TRANSLATOR: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
cs: %.2f hPa

note: TRANSLATOR: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
cs: %.2f mb

note: TRANSLATOR: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
cs: %.3f atm

[ctx: visibility]
en: Unknown
cs: Neznámá

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
cs: %.1f mil

note: TRANSLATOR: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
cs: %.1f km

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
cs: %.0f m

en: Retrieval failed
cs: Stahování selhalo

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
cs: Údaje o počasí z <a href="https://openweathermap.org">projektu Open Weather Map</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
cs: Údaje o počasí pochází z <a href="https://www.met.no/">Norského meteorologického institutu</a>.

en: Temperature unit
cs: Jednotky teploty

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
cs: Jednotky teploty použité pro zobrazování počasí. Platné hodnoty jsou „kelvin“ (stupně Kelvina), „centigrade“ (stupně Celsia) a „fahrenheit“ (stupně Fahrenheita).

en: Distance unit
cs: Jednotky vzdálenosti

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
cs: Jednotky vzdálenosti použité pro zobrazování počasí (například pro viditelnost nebo vzdálenost významného jevu). Platné hodnoty jsou „meters“ (metry), „km“ (kilometry) a „miles“ (míle).

en: Speed unit
cs: Jednotky rychlosti

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
cs: Jednotky rychlosti použité pro zobrazování počasí (například pro rychlost větru). Platné hodnoty jsou „ms“ (metry za sekundu), „kph“ (kilometry za hodinu), „mph“ (míle za hodinu), „knots“ (uzly) a „bft“ (Beaufortova stupnice).

en: Pressure unit
cs: Jednotky tlaku

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
cs: Jednotky tlaku použité pro zobrazování počasí. Platné hodnoty jsou „kpa“ (kilopascaly), „hpa“ (hektopascaly), „mb“ (milibary, matematický ekvivalent 1 hPa, ale jinak zobrazovaný), „mm-hg“ (milimetry rtuťového sloupce), „inch-hg“ (palce rtuťového sloupce), „atm“ (atmosféry).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
cs: ('', 'LKPR', nothing)

en: Default location
cs: Výchozí místo

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
cs: Výchozí místo pro aplet počasí. První pole je název, který se má zobrazovat. Pokud je prázdné, převezme se z databáze míst. Druhé pole je kód METAR pro výchozí meteostanici. Nesmí být prázdné a musí odpovídat značce <code> v souboru Locations.xml. Třetí pole je dvojice údajů (zeměpisná šířka, zeměpisná délka), která přepíše údaj z databáze. Ty se využívají pouze pro výpočty východu/západu slunce a fází měsíce, ne pro předpověď počasí.
