libgweather - en to da translation catalogue (207 entries)

en: variable
da: varieret

en: north
da: nord

en: north — northeast
da: nordnordøst

en: northeast
da: nordøst

en: east — northeast
da: østnordøst

en: east
da: øst

en: east — southeast
da: østsydøst

en: southeast
da: sydøst

en: south — southeast
da: sydsydøst

en: south
da: syd

en: south — southwest
da: sydsydvest

en: southwest
da: sydvest

en: west — southwest
da: vestsydvest

en: west
da: vest

en: west — northwest
da: vestnordvest

en: northwest
da: nordvest

en: north — northwest
da: nordnordvest

en: Variable
da: Varieret

en: North
da: Nord

en: North — Northeast
da: Nordnordøst

en: Northeast
da: Nordøst

en: East — Northeast
da: Østnordøst

en: East
da: Øst

en: East — Southeast
da: Østsydøst

en: Southeast
da: Sydøst

en: South — Southeast
da: Sydsydøst

en: South
da: Syd

en: South — Southwest
da: Sydsydvest

en: Southwest
da: Sydvest

en: West — Southwest
da: Vestsydvest

en: West
da: Vest

en: West — Northwest
da: Vestnordvest

en: Northwest
da: Nordvest

en: North — Northwest
da: Nordnordvest

[ctx: wind direction]
en: Invalid
da: Ugyldig

[ctx: wind direction]
en: invalid
da: ugyldig

en: clear sky
da: skyfrit

en: broken clouds
da: delvis skyet

en: scattered clouds
da: spredte skyer

en: few clouds
da: få skyer

en: overcast
da: overskyet

en: Clear sky
da: Skyfrit

en: Broken clouds
da: Delvis skyet

en: Scattered clouds
da: Spredte skyer

en: Few clouds
da: Få skyer

en: Overcast
da: Overskyet

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
da: Ugyldige

[ctx: sky conditions]
en: invalid
da: ugyldige

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
da: tordenvejr

note: DRIZZLE
en: drizzle
da: støvregn

en: light drizzle
da: let støvregn

en: moderate drizzle
da: moderat støvregn

en: heavy drizzle
da: kraftig støvregn

en: freezing drizzle
da: støvregn og frost

note: RAIN
en: rain
da: regn

en: light rain
da: let regn

en: moderate rain
da: moderat regn

en: heavy rain
da: kraftig regn

en: rain showers
da: regnbyger

en: freezing rain
da: isslag

note: SNOW
en: snow
da: sne

en: light snow
da: let snefald

en: moderate snow
da: moderat snefald

en: heavy snow
da: kraftig snefald

en: snowstorm
da: snestorm

en: blowing snowfall
da: sne og blæst

en: snow showers
da: snebyger

en: drifting snow
da: drivende snevejr

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
da: snekorn

en: light snow grains
da: lette snekorn

en: moderate snow grains
da: moderate snekorn

en: heavy snow grains
da: kraftige snekorn

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
da: iskrystaller

note: ICE_PELLETS
en: sleet
da: slud

en: little sleet
da: let slud

en: moderate sleet
da: moderat slud

en: heavy sleet
da: kraftig slud

en: sleet storm
da: sludstorm

en: showers of sleet
da: sludbyger

note: HAIL
en: hail
da: hagl

en: hailstorm
da: haglvejr

en: hail showers
da: haglbyger

note: SMALL_HAIL
en: small hail
da: småhagl

en: small hailstorm
da: småhaglstorm

en: showers of small hail
da: byger af småhagl

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
da: ukendt nedbør

note: MIST
en: mist
da: dis

note: FOG
en: fog
da: tåge

en: fog in the vicinity
da: tåge i nærheden

en: shallow fog
da: svag tåge

en: patches of fog
da: stedvis tåget

en: partial fog
da: delvis tåget

en: freezing fog
da: tåge og frost

note: SMOKE
en: smoke
da: røg

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
da: vulkansk aske

en: blowing sand
da: blæsende sand

en: drifting sand
da: drivende sand

note: HAZE
en: haze
da: dis

note: SPRAY
en: blowing sprays
da: blæsende byger

note: DUST
en: dust
da: støv

en: blowing dust
da: blæsende støv

en: drifting dust
da: drivende støv

note: SQUALL
en: squall
da: vindstød

en: sandstorm in the vicinity
da: sandstorm i nærheden

en: heavy sandstorm
da: kraftig sandstorm

note: DUSTSTORM
en: duststorm
da: støvstorm

en: duststorm in the vicinity
da: støvstorm i nærheden

en: heavy duststorm
da: kraftig støvstorm

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
da: skorstenssky

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
da: støvhvirvler

en: dust whirls in the vicinity
da: støvhvirvler i nærheden

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
da: Tordenvejr

note: DRIZZLE
en: Drizzle
da: Støvregn

en: Light drizzle
da: Let støvregn

en: Moderate drizzle
da: Moderat støvregn

en: Heavy drizzle
da: Kraftig støvregn

en: Freezing drizzle
da: Støvregn og frost

note: RAIN
en: Rain
da: Regn

en: Light rain
da: Let regn

en: Moderate rain
da: Moderat regn

en: Heavy rain
da: Kraftig regn

en: Rain showers
da: Regnbyger

en: Freezing rain
da: Isslag

note: SNOW
en: Snow
da: Sne

en: Light snow
da: Let snefald

en: Moderate snow
da: Moderat snefald

en: Heavy snow
da: Kraftig snefald

en: Snowstorm
da: Snestorm

en: Blowing snowfall
da: Sne og blæst

en: Snow showers
da: Snebyger

en: Drifting snow
da: Drivende snevejr

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
da: Snekorn

en: Light snow grains
da: Lette snekorn

en: Moderate snow grains
da: Moderate snekorn

en: Heavy snow grains
da: Kraftige snekorn

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
da: Iskrystaller

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
da: Slud

en: Little sleet
da: Letslud

en: Moderate sleet
da: Moderat slud

en: Heavy sleet
da: Kraftig slud

en: Sleet storm
da: Sludstorm

en: Showers of sleet
da: Sludbyger

note: HAIL
en: Hail
da: Hagl

en: Hailstorm
da: Haglvejr

en: Hail showers
da: Haglbyger

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
da: Småhagl

en: Small hailstorm
da: Småhaglstorm

en: Showers of small hail
da: Byger af småhagl

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
da: Ukendt nedbør

note: MIST
en: Mist
da: Dis

note: FOG
en: Fog
da: Tåge

en: Fog in the vicinity
da: Tåge i nærheden

en: Shallow fog
da: Svag tåge

en: Patches of fog
da: Stedvis tåget

en: Partial fog
da: Delvis tåget

en: Freezing fog
da: Tåge og frost

note: SMOKE
en: Smoke
da: Røg

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
da: Vulkansk aske

en: Blowing sand
da: Blæsende sand

en: Drifting sand
da: Drivende sand

note: HAZE
en: Haze
da: Dis

note: SPRAY
en: Blowing sprays
da: Blæsende byger

note: DUST
en: Dust
da: Støv

en: Blowing dust
da: Blæsende støv

en: Drifting dust
da: Drivende støv

note: SQUALL
en: Squall
da: Vindstød

en: Sandstorm in the vicinity
da: Sandstorm i nærheden

en: Heavy sandstorm
da: Kraftig sandstorm

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
da: Støvstorm

en: Duststorm in the vicinity
da: Støvstorm i nærheden

en: Heavy duststorm
da: Kraftig støvstorm

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
da: Skorstenssky

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
da: Støvhvirvler

en: Dust whirls in the vicinity
da: Støvhvirvler i nærheden

en: %a, %b %d / %H∶%M
da: %a %d. %b kl. %H∶%M

en: Unknown observation time
da: Ukendt observationstid

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
da: Ukendte

[ctx: temperature]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: dew]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: humidity]
en: Unknown
da: Ukendt

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
da: %0.1f knob

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
da: %.1f mpt

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
da: %.1f km/t

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
da: Beaufort-styrke %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Calm
da: Stille

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
da: knob

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: km/h
da: km/t

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
da: Beaufort-styrke

[ctx: pressure]
en: Unknown
da: Ukendt

note: TRANSLATOR: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
da: %.2f tmHg

[ctx: visibility]
en: Unknown
da: Ukendt

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
da: %.1f mil

en: Retrieval failed
da: Overføring mislykkedes

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
da: Vejrdata fra projektet <a href="https://openweathermap.org">OpenWeatherMap</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
da: Vejrdata fra det norske <a href="https://www.met.no/">Meteorologisk institutt</a>.

en: Temperature unit
da: Temperaturenhed

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
da: Enheden for temperaturen, der bruges til at vise vejret. Gyldige værdier er “kelvin”, “centigrade” og “fahrenheit”.

en: Distance unit
da: Afstandsenhed

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
da: Afstandsenheden der bruges til at vise vejret (f.eks. for synlighed eller afstand til vigtige begivenheder). Gyldige værdier er “meters”, “km” og “miles”.

en: Speed unit
da: Fartenhed

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
da: Hastighedsenheden der bruges til at vise vejret (f.eks vindhastighed). Gyldige værdier er “ms” (meter per sekund), “kph” (kilometer i timen), “mph” (miles i timen), “knots” (knob) og “bft” (Beaufort-skala).

en: Pressure unit
da: Trykenhed

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
da: Trykenheden, der bruges til at vise vejret. Gyldige værdier er “kpa” (kilopascal), “hpa” (hektopascal), “mb” (millibar, matematisk det samme som 1 hPa men vises anderledes), “mm-hg” (millimeter kviksølv), “inch-hg” (tommer kviksølv), “atm” (atmosfærer).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
da: ('København', 'EKCH', nothing)

en: Default location
da: Standardsted

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
da: Standardstedet for vejrpanelprogrammet. Første felt er navnet, der vil blive vist. Hvis tomt, vil det blive taget fra databasen over steder. Andet felt er METAR-koden for standardvejrstationen. Den må ikke være tom, og skal svare til et <code>-mærke i filen Locations.xml. Tredje felt er en tupel af (breddegrad, længdegrad) som tilsidesætter værdien fra databasen. Denne bruges kun til beregning af solopgang og månens faser, ikke til vejrudsigt.
