libgweather - en to eo translation catalogue (211 entries)

en: variable
eo: ŝanĝa

en: north
eo: norda

en: north — northeast
eo: norda — nordorienta

en: northeast
eo: nordorienta

en: east — northeast
eo: orienta — nordorienta

en: east
eo: orienta

en: east — southeast
eo: orienta — sudorienta

en: southeast
eo: sudorienta

en: south — southeast
eo: suda — sudorienta

en: south
eo: suda

en: south — southwest
eo: suda — sudokcidenta

en: southwest
eo: sudaokcidenta

en: west — southwest
eo: okcidenta — sudokcidenta

en: west
eo: okcidenta

en: west — northwest
eo: okcidenta — nordokcidenta

en: northwest
eo: nordokcidenta

en: north — northwest
eo: norda — nordokcidenta

en: Variable
eo: Ŝanĝa

en: North
eo: Norda

en: North — Northeast
eo: Norda — Nordorienta

en: Northeast
eo: Nordorienta

en: East — Northeast
eo: Orienta — Nordorienta

en: East
eo: Orienta

en: East — Southeast
eo: Orienta — Sudorienta

en: Southeast
eo: Sudorienta

en: South — Southeast
eo: Suda — Sudorienta

en: South
eo: Suda

en: South — Southwest
eo: Suda — Sudokcidenta

en: Southwest
eo: Sudokcidenta

en: West — Southwest
eo: Okcidenta — Sudokcidenta

en: West
eo: Okcidenta

en: West — Northwest
eo: Okcidenta — Nordokcidenta

en: Northwest
eo: Nordokcidenta

en: North — Northwest
eo: Norda — Nordokcidenta

[ctx: wind direction]
en: Invalid
eo: Nevalida

[ctx: wind direction]
en: invalid
eo: nevalida

en: clear sky
eo: klara ĉielo

en: broken clouds
eo: rompitaj nuboj

en: scattered clouds
eo: disigitaj nuboj

en: few clouds
eo: malmultaj nuboj

en: overcast
eo: sensuna

en: Clear sky
eo: Klara ĉielo

en: Broken clouds
eo: Rompitaj nuboj

en: Scattered clouds
eo: Disigitaj nuboj

en: Few clouds
eo: Malmultaj nuboj

en: Overcast
eo: Sensuna

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
eo: Nevalida

[ctx: sky conditions]
en: invalid
eo: nevalida

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
eo: fulmotondro

note: DRIZZLE
en: drizzle
eo: pluveto

en: light drizzle
eo: malpeza pluveto

en: moderate drizzle
eo: modera pluveto

en: heavy drizzle
eo: peza pluveto

en: freezing drizzle
eo: frosta pluveto

note: RAIN
en: rain
eo: pluvo

en: light rain
eo: malpeza pluvo

en: moderate rain
eo: modera pluvo

en: heavy rain
eo: peza pluvo

en: rain showers
eo: pluvoverŝoj

en: freezing rain
eo: frosta pluvo

note: SNOW
en: snow
eo: neĝo

en: light snow
eo: malpeza neĝo

en: moderate snow
eo: modera neĝo

en: heavy snow
eo: peza neĝo

en: snowstorm
eo: neĝŝtormo

en: blowing snowfall
eo: blovada neĝfalo

en: snow showers
eo: neĝverŝoj

en: drifting snow
eo: drivanta neĝo

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
eo: neĝaj grajnoj

en: light snow grains
eo: malpezaj neĝaj grajnoj

en: moderate snow grains
eo: moderaj neĝaj grajnoj

en: heavy snow grains
eo: pezaj neĝaj grajnoj

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
eo: glacikristaloj

note: ICE_PELLETS
en: sleet
eo: glacipluvo

en: little sleet
eo: malpeza glacipluvo

en: moderate sleet
eo: modera glacipluvo

en: heavy sleet
eo: peza glacipluvo

en: sleet storm
eo: glacipluva ŝtormo

en: showers of sleet
eo: glacipluvaj verŝoj

note: HAIL
en: hail
eo: hajlo

en: hailstorm
eo: hajlŝtormo

en: hail showers
eo: hajlverŝoj

note: SMALL_HAIL
en: small hail
eo: eta hajlo

en: small hailstorm
eo: eta hajlŝtormo

en: showers of small hail
eo: verŝoj de eta hajlo

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
eo: nekonata pluvokvanto

note: MIST
en: mist
eo: nebulo

note: FOG
en: fog
eo: nebulo

en: fog in the vicinity
eo: nebulo en la ĉirkaŭaĵo

en: shallow fog
eo: maldika nebulo

en: patches of fog
eo: makuloj de nebulo

en: partial fog
eo: parta nebulo

en: freezing fog
eo: frosta nebulo

note: SMOKE
en: smoke
eo: fumo

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
eo: vulkana cindro

note: SAND
en: sand
eo: sablo

en: blowing sand
eo: blovada sablo

en: drifting sand
eo: drivanta sablo

note: HAZE
en: haze
eo: nebuleto

note: SPRAY
en: blowing sprays
eo: blovadaj ŝprucoj

note: DUST
en: dust
eo: polvo

en: blowing dust
eo: blovada polvo

en: drifting dust
eo: drivanta polvo

note: SQUALL
en: squall
eo: ventego

note: SANDSTORM
en: sandstorm
eo: sabloŝtormo

en: sandstorm in the vicinity
eo: sabloŝtormo en la ĉirkaŭaĵo

en: heavy sandstorm
eo: peza sabloŝtormo

note: DUSTSTORM
en: duststorm
eo: polvoŝtormo

en: duststorm in the vicinity
eo: polvoŝtormo en la ĉirkaŭaĵo

en: heavy duststorm
eo: peza polvoŝtormo

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
eo: funela nubo

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
eo: polvokirloj

en: dust whirls in the vicinity
eo: polvokirloj en la ĉirkaŭaĵo

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
eo: Fulmotondro

note: DRIZZLE
en: Drizzle
eo: Pluveto

en: Light drizzle
eo: Malpeza pluveto

en: Moderate drizzle
eo: Modera pluveto

en: Heavy drizzle
eo: Peza pluveto

en: Freezing drizzle
eo: Frosta pluveto

note: RAIN
en: Rain
eo: Pluvo

en: Light rain
eo: Malpeza pluvo

en: Moderate rain
eo: Modera pluvo

en: Heavy rain
eo: Peza pluvo

en: Rain showers
eo: Pluvoverŝoj

en: Freezing rain
eo: Frosta pluvo

note: SNOW
en: Snow
eo: Neĝo

en: Light snow
eo: Malpeza neĝo

en: Moderate snow
eo: Modera neĝo

en: Heavy snow
eo: Peza neĝo

en: Snowstorm
eo: Neĝŝtormo

en: Blowing snowfall
eo: Blovada neĝfalo

en: Snow showers
eo: Neĝverŝoj

en: Drifting snow
eo: Drivanta neĝo

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
eo: Neĝaj grajnoj

en: Light snow grains
eo: Malpezaj neĝaj grajnoj

en: Moderate snow grains
eo: Moderaj neĝaj grajnoj

en: Heavy snow grains
eo: Pezaj neĝaj grajnoj

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
eo: Glacikristaloj

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
eo: Glacipluvo

en: Little sleet
eo: Malpeza glacipluvo

en: Moderate sleet
eo: Modera glacipluvo

en: Heavy sleet
eo: Peza glacipluvo

en: Sleet storm
eo: Glacipluvo ŝtormo

en: Showers of sleet
eo: Glacipluvaj verŝoj

note: HAIL
en: Hail
eo: Hajlo

en: Hailstorm
eo: Hajlŝtormo

en: Hail showers
eo: Hajlverŝoj

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
eo: Eta hajlo

en: Small hailstorm
eo: Eta hajlŝtormo

en: Showers of small hail
eo: Glacipluvaj verŝoj

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
eo: Nekonata pluvokvanto

note: MIST
en: Mist
eo: Nebulo

note: FOG
en: Fog
eo: Nebulo

en: Fog in the vicinity
eo: Nebulo en la ĉirkaŭaĵo

en: Shallow fog
eo: Maldika nebulo

en: Patches of fog
eo: Makuloj de nebulo

en: Partial fog
eo: Parta nebulo

en: Freezing fog
eo: Frosta nebulo

note: SMOKE
en: Smoke
eo: Fumo

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
eo: Vulkana cindro

note: SAND
en: Sand
eo: Sablo

en: Blowing sand
eo: Blovada sablo

en: Drifting sand
eo: Drivanta sablo

note: HAZE
en: Haze
eo: Nebuleto

note: SPRAY
en: Blowing sprays
eo: Blovadaj ŝprucoj

note: DUST
en: Dust
eo: Polvo

en: Blowing dust
eo: Blovada polvo

en: Drifting dust
eo: Drivanta polvo

note: SQUALL
en: Squall
eo: Ventego

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
eo: Sabloŝtormo

en: Sandstorm in the vicinity
eo: Sabloŝtormo en la ĉirkaŭaĵo

en: Heavy sandstorm
eo: Forta sabloŝtormo

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
eo: Polvoŝtormo

en: Duststorm in the vicinity
eo: Polvoŝtormo en la ĉirkaŭaĵo

en: Heavy duststorm
eo: Peza polvoŝtormo

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
eo: Funela nubo

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
eo: Polvokirloj

en: Dust whirls in the vicinity
eo: Polvokirloj en la ĉirkaŭaĵo

en: %a, %b %d / %H∶%M
eo: %a, %-d-a de %b / %H:%M

en: Unknown observation time
eo: Nekonata observa tempo

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
eo: Nekonata

[ctx: temperature]
en: Unknown
eo: Nekonata

[ctx: dew]
en: Unknown
eo: Nekonata

[ctx: humidity]
en: Unknown
eo: Nekonata

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
eo: %0.1f nodoj

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
eo: %.1f mejloj/h

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
eo: Boforta forto %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
eo: Nekonata

en: Calm
eo: Senvento

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
eo: nodoj

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: mph
eo: mejloj/h

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
eo: Boforta forto

[ctx: pressure]
en: Unknown
eo: Nekonata

note: TRANSLATOR: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
eo: %.2f coloj Hg

note: TRANSLATOR: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
eo: %.2f mbar

[ctx: visibility]
en: Unknown
eo: Nekonata

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
eo: %.1f mejloj

en: Retrieval failed
eo: Eltiro malsukcesis

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
eo: Veterdatumoj el la <a href="https://openweathermap.org">Projekto Open Weather Map</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
eo: Veterdatumoj el la <a href="https://www.met.no/">Norvega Meteologia Instituto</a>.

en: Temperature unit
eo: Temperatura unuo

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
eo: La uno de temperaturo uzata por montri veteron. Validaj valoroj estas “kelvino”, “grado celsia” and “grado farenhejta”.

en: Distance unit
eo: Distanca unuo

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
eo: La unuo de distanco uzata por montri veteron (ekzemple por videbleco aŭ por distanco de gravaj eventoj). Validaj valoroj estas "metroj", "km" kaj "mejloj".

en: Speed unit
eo: Rapideca unuo

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
eo: La unuo de rapideco uzata por montri veteron (ekzemple por ventorapideco). Validaj valoroj estas "ms" (metroj dum sekundo), "kph" (kilometroj dum horo), "mph" (mejloj dum horo), "nodoj" kaj "bft" (Beaufort-skalo).

en: Pressure unit
eo: Aerprema unuo

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
eo: La unuo de premo uzata por montri veteron. Validaj valoroj estas "kpa" (kilopaskalo), "hpa" (hektopaskalo), "mb" (milibaro, matematike ekvivalenta al 1 hPa sed montrita malsame), "mm-hg" (milimetroj da hidrargo), "colo-hg". ” ( coloj da hidrargo ), “ atm ” ( atmosferoj ).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
eo: ('', 'EDDT', nothing)

en: Default location
eo: Implicita loko

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
eo: La defaŭlta loko por la vetera apleto. La unua kampo estas la nomo, kiu estos montrita. Se malplena, ĝi estos prenita el la datumbazo de lokoj. La dua kampo estas la METAR-kodo por la defaŭlta veterstacio. Ĝi ne devas esti malplena kaj devas respondi al etikedo <code> en la dosiero Locations.xml. La tria kampo estas opo de (latitudo, longitudo), por superregi la valoron prenitan de la datumbazo. Ĉi tio estas uzata nur por kalkuloj de sunleviĝo kaj lunfazo, ne por veterprognozo.
