libgweather master - en to eu translation catalogue (217 entries)

en: Greenwich Mean Time
eu: Greenwich Meridianoko Ordua

en: variable
eu: aldakorra

en: north
eu: iparra

en: north — northeast
eu: iparra — ipar-ekialdea

en: northeast
eu: ipar-ekialdea

en: east — northeast
eu: ekialdea — hego-ekialdea

en: east
eu: ekialdea

en: east — southeast
eu: ekialdea — hego-ekialdea

en: southeast
eu: hego-ekialdea

en: south — southeast
eu: hegoaldea — hego-ekialdea

en: south
eu: hegoaldea

en: south — southwest
eu: hegoaldea — hego-mendebaldea

en: southwest
eu: hego-mendebaldea

en: west — southwest
eu: mendebaldea — hego-mendebaldea

en: west
eu: mendebaldea

en: west — northwest
eu: mendebaldea — ipar-mendebaldea

en: northwest
eu: ipar-mendebaldea

en: north — northwest
eu: iparra — Ipar-mendebaldea

en: Variable
eu: Aldakorra

en: North
eu: Iparra

en: North — Northeast
eu: iparra — ipar-ekialdea

en: Northeast
eu: Ipar-ekialdea

en: East — Northeast
eu: ekialdea — ipar-ekialdea

en: East
eu: Ekialdea

en: East — Southeast
eu: Ekialdea — Hego-ekialdea

en: Southeast
eu: Hego-ekialdea

en: South — Southeast
eu: Hegoaldea — Hego-ekialdea

en: South
eu: Hegoaldea

en: South — Southwest
eu: Hegoaldea — Hego-mendebaldea

en: Southwest
eu: Hego-mendebaldea

en: West — Southwest
eu: Mendebaldea — Hego-mendebaldea

en: West
eu: Mendebaldea

en: West — Northwest
eu: Mendebaldea — Ipar-mendebaldea

en: Northwest
eu: Ipar-mendebaldea

en: North — Northwest
eu: Iparra — Ipar-mendebaldea

[ctx: wind direction]
en: Invalid
eu: Baliogabea

[ctx: wind direction]
en: invalid
eu: baliogabea

en: clear sky
eu: oskarbi

en: broken clouds
eu: hodeiak eta ostarteak

en: scattered clouds
eu: hodei bakanak

en: few clouds
eu: hodei gutxi

en: overcast
eu: zeru estalia

en: Clear sky
eu: Oskarbi

en: Broken clouds
eu: Hodeiak eta ostarteak

en: Scattered clouds
eu: Hodei bakanak

en: Few clouds
eu: Hodei gutxi

en: Overcast
eu: Zeru estalia

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
eu: Baliogabea

[ctx: sky conditions]
en: invalid
eu: baliogabea

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
eu: trumoi-ekaitza

note: DRIZZLE
en: drizzle
eu: zirimiria

en: light drizzle
eu: zirimiri arina

en: moderate drizzle
eu: zirimiri moderatua

en: heavy drizzle
eu: zirimiri ugaria

en: freezing drizzle
eu: zirimiri izoztua

note: RAIN
en: rain
eu: euria

en: light rain
eu: euri arina

en: moderate rain
eu: euri moderatua

en: heavy rain
eu: euri ugaria

en: rain showers
eu: euri-zaparradak

en: freezing rain
eu: euri izoztua

note: SNOW
en: snow
eu: elurra

en: light snow
eu: elur arina

en: moderate snow
eu: elur moderatua

en: heavy snow
eu: elur ugaria

en: snowstorm
eu: elur-ekaitza

en: blowing snowfall
eu: elur-jasa haizetsua

en: snow showers
eu: elur-zaparradak

en: drifting snow
eu: elurra han-hemenka

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
eu: elur-birrina

en: light snow grains
eu: elur-birrin arina

en: moderate snow grains
eu: elur-birrin moderatua

en: heavy snow grains
eu: elur-birrin ugaria

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
eu: izotz-kristalak

note: ICE_PELLETS
en: sleet
eu: elurbustia

en: little sleet
eu: elurbusti arina

en: moderate sleet
eu: elurbusti moderatua

en: heavy sleet
eu: elurbusti ugaria

en: sleet storm
eu: elurbusti-ekaitza

en: showers of sleet
eu: elurbusti-zaparradak

note: HAIL
en: hail
eu: kazkabarra

en: hailstorm
eu: kazkabar-ekaitza

en: hail showers
eu: kazkabar-zaparradak

note: SMALL_HAIL
en: small hail
eu: kazkabar txikia

en: small hailstorm
eu: kazkabar txikiko ekaitza

en: showers of small hail
eu: kazkabar txikiko zaparradak

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
eu: prezipitazio ezezaguna

note: MIST
en: mist
eu: lainobera

note: FOG
en: fog
eu: lainoa

en: fog in the vicinity
eu: lainoa inguruan

en: shallow fog
eu: laino oso itxia

en: patches of fog
eu: laino-guneak

en: partial fog
eu: lainoa tarteka

en: freezing fog
eu: laino izoztua

note: SMOKE
en: smoke
eu: kea

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
eu: errauts bolkanikoa

note: SAND
en: sand
eu: harea

en: blowing sand
eu: harea haizetsua

en: drifting sand
eu: harea han-hemenka

note: HAZE
en: haze
eu: gandua

note: SPRAY
en: blowing sprays
eu: zipriztin haizetsuak

note: DUST
en: dust
eu: hautsa

en: blowing dust
eu: hauts haizetsua

en: drifting dust
eu: hautsa han-hemenka

note: SQUALL
en: squall
eu: haize-erauntsia

note: SANDSTORM
en: sandstorm
eu: harea-ekaitza

en: sandstorm in the vicinity
eu: harea-ekaitza inguruan

en: heavy sandstorm
eu: harea-ekaitz indartsua

note: DUSTSTORM
en: duststorm
eu: hauts-ekaitza

en: duststorm in the vicinity
eu: hauts-ekaitza inguruan

en: heavy duststorm
eu: hauts-ekaitz indartsua

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
eu: tragarroia

note: TORNADO
en: tornado
eu: tornadoa

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
eu: hauts-zurrunbiloak

en: dust whirls in the vicinity
eu: hauts-zurrunbiloak inguruan

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
eu: Trumoi-ekaitza

note: DRIZZLE
en: Drizzle
eu: Zirimiria

en: Light drizzle
eu: Zirimiri arina

en: Moderate drizzle
eu: Zirimiri moderatua

en: Heavy drizzle
eu: Zirimiri ugaria

en: Freezing drizzle
eu: Zirimiri izoztua

note: RAIN
en: Rain
eu: Euria

en: Light rain
eu: Euri arina

en: Moderate rain
eu: Euri moderatua

en: Heavy rain
eu: Euri ugaria

en: Rain showers
eu: Euri-zaparradak

en: Freezing rain
eu: Euri izoztua

note: SNOW
en: Snow
eu: Elurra

en: Light snow
eu: Elur arina

en: Moderate snow
eu: Elur moderatua

en: Heavy snow
eu: Elur ugaria

en: Snowstorm
eu: Elur-ekaitza

en: Blowing snowfall
eu: Elur-jasa haizetsua

en: Snow showers
eu: Elur-zaparradak

en: Drifting snow
eu: Elurra han-hemenka

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
eu: Elur-birrina

en: Light snow grains
eu: Elur-birrin arina

en: Moderate snow grains
eu: Elur-birrin moderatua

en: Heavy snow grains
eu: Elur-birrin ugaria

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
eu: Izotz-kristalak

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
eu: Elurbustia

en: Little sleet
eu: Elurbusti arina

en: Moderate sleet
eu: Elurbusti moderatua

en: Heavy sleet
eu: Elurbusti ugaria

en: Sleet storm
eu: Elurbusti-ekaitza

en: Showers of sleet
eu: Elurbusti-zaparradak

note: HAIL
en: Hail
eu: Kazkabarra

en: Hailstorm
eu: Kazkabar-ekaitza

en: Hail showers
eu: Kazkabar-zaparradak

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
eu: Kazkabar txikia

en: Small hailstorm
eu: Kazkabar txikiko ekaitza

en: Showers of small hail
eu: Kazkabar txikiko zaparradak

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
eu: Prezipitazio ezezaguna

note: MIST
en: Mist
eu: Lainobera

note: FOG
en: Fog
eu: Lainoa

en: Fog in the vicinity
eu: Lainoa inguruan

en: Shallow fog
eu: Laino oso itxia

en: Patches of fog
eu: Laino-guneak

en: Partial fog
eu: Lainoa tarteka

en: Freezing fog
eu: Laino izoztua

note: SMOKE
en: Smoke
eu: Kea

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
eu: Errauts bolkanikoa

note: SAND
en: Sand
eu: Harea

en: Blowing sand
eu: Harea haizetsua

en: Drifting sand
eu: Harea han-hemenka

note: HAZE
en: Haze
eu: Gandua

note: SPRAY
en: Blowing sprays
eu: Zipriztin haizetsuak

note: DUST
en: Dust
eu: Hautsa

en: Blowing dust
eu: Hauts haizetsua

en: Drifting dust
eu: Hautsa han-hemenka

note: SQUALL
en: Squall
eu: Haize-erauntsia

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
eu: Harea-ekaitza

en: Sandstorm in the vicinity
eu: Harea-ekaitza inguruan

en: Heavy sandstorm
eu: Harea-ekaitz indartsua

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
eu: Hauts-ekaitza

en: Duststorm in the vicinity
eu: Hauts-ekaitza inguruan

en: Heavy duststorm
eu: Hauts-ekaitz indartsua

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
eu: Tragarroia

note: TORNADO
en: Tornado
eu: Tornadoa

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
eu: Hauts-zurrunbiloak

en: Dust whirls in the vicinity
eu: Hauts-zurrunbiloak inguruan

en: Unknown observation time
eu: Behaketa-ordu ezezaguna

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

note: TRANSLATOR: This is the temperature in kelvin (U+212A KELVIN SIGN) * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the degrees * sign
en: %.1f K
eu: %.1f K

note: TRANSLATOR: This is the temperature in kelvin (U+212A KELVIN SIGN) * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the degrees * sign
en: %d K
eu: %d K

[ctx: temperature]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

[ctx: dew]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

[ctx: humidity]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

note: TRANSLATOR: This is the humidity in percent
en: %.f%%
eu: %%%.f

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
eu: %0.1f korapilo

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
eu: %.1f m/o

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
eu: %.1f km/o

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
eu: Beaufort indarra: %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Calm
eu: Barealdia

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
eu: korapilo

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: mph
eu: m/o

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: km/h
eu: km/o

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
eu: Beaufort indarra

[ctx: pressure]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

[ctx: visibility]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
eu: %.1f milia

en: Retrieval failed
eu: Eskuratzeak huts egin du

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
eu: Huts egin du METAR datuak hartzean: %d: %s

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
eu: Eguraldiaren datuak <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map proiektutik</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
eu: Eguraldiaren datuak <a href="https://www.met.no/">Norvegiako Institutu Meteorologikotik</a>.

en: Temperature unit
eu: Tenperatura-unitatea

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
eu: Eguraldia erakusteko erabiltzen den tenperatuaren unitatea. Balio erabilgarriak: “kelvin“, “centigrade” eta “fahrenheit“.

en: Distance unit
eu: Distantzia-unitatea

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
eu: Eguraldia erakustean erabiltzen den distantziaren unitatea (adibidez, ikusgaitasuna edo gertaera garrantzitsurako distantzia). Balio erabilgarriak: “meters“, “km” eta “miles“.

en: Speed unit
eu: Abiadura-unitatea

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
eu: Eguraldia erakustean erabiliko den abiadura-unitatea (adibidez, haizearen abiadura). Balio erabilgarriak: “ms” (metro segundoko), “kph” (kilometro orduko), “knots” (korapilo) eta “bft” (Beaufort eskala).

en: Pressure unit
eu: Presio-unitatea

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
eu: Eguraldia erakustean erabiliko den presioaren unitatea. Balio erabilgarriak: “kpa” (kilopascal), “hpa” (hektopascal), “mb” (milibarra, matematikoki 1 hPa-ren baliokidea baina modu desberdinean erakutsita), “mm-hg” (milimetro merkurio), “inch-hg” (hazbete merkurio), “atm” (atmosfera).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
eu: ('', 'LEVT', nothing)

en: Default location
eu: Kokaleku lehenetsia

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
eu: Eguraldiaren miniaplikazioaren kokaleku lehenetsia. Aurreneko eremua erakutsiko den izena da. Hutsik egonez gero, kokalekuen datu-basetik hartuko da. Bigarren eremua eguraldi-estazio lehenetsiaren METAR kodea da. Ezin da hutsik egon, eta Locations.xml fitxategiko <code> etiketari egokitu beharko zaio. Hirugarren eremua (latitudea, longitudea) tupla bat da datu-basetik hartutako balioa gainidazteko. Eguzki noiz irten eta ilargiaren faseak kalkulatzeko bakarrik erabiltzen da, ez eguraldia aurrikusteko.
