gnome-applets - en to fi translation catalogue (199 entries)

en: Loading…
fi: Ladataan…

en: Greenwich Mean Time
fi: Greenwichin aika

[ctx: timezone]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: variable
fi: vaihteleva

en: north
fi: pohjoinen

en: north — northeast
fi: pohjoinen — koillinen

en: northeast
fi: koillinen

en: east — northeast
fi: itäinen — koillinen

en: east
fi: itä

en: east — southeast
fi: itäinen — kaakkoinen

en: southeast
fi: kaakko

en: south — southeast
fi: eteläinen — kaakkoinen

en: south
fi: etelä

en: south — southwest
fi: eteläinen — lounainen

en: southwest
fi: lounas

en: west — southwest
fi: läntinen — lounainen

en: west
fi: länsi

en: west — northwest
fi: läntinen — luoteinen

en: northwest
fi: luode

en: north — northwest
fi: pohjoinen — luoteinen

en: Variable
fi: Vaihteleva

en: North
fi: Pohjoinen

en: North — Northeast
fi: Pohjoinen — Koillinen

en: Northeast
fi: Koillinen

en: East — Northeast
fi: Itäinen — Koillinen

en: East
fi: Itäinen

en: East — Southeast
fi: Itäinen — Kaakkoinen

en: Southeast
fi: Kaakkoinen

en: South — Southeast
fi: Eteläinen — Kaakkoinen

en: South
fi: Eteläinen

en: South — Southwest
fi: Eteläinen — Lounainen

en: Southwest
fi: Lounainen

en: West — Southwest
fi: Läntinen — Lounainen

en: West
fi: Läntinen

en: West — Northwest
fi: Läntinen — Luoteinen

en: Northwest
fi: Luoteinen

en: North — Northwest
fi: Pohjoinen — Luoteinen

[ctx: wind direction]
en: Invalid
fi: Virheellinen

[ctx: wind direction]
en: invalid
fi: virheellinen

en: clear sky
fi: selkeä taivas

en: broken clouds
fi: melkein pilvistä

en: scattered clouds
fi: ajoittain pilvistä

en: few clouds
fi: joitakin pilviä

en: overcast
fi: pilvistä

en: Clear sky
fi: Selkeä taivas

en: Broken clouds
fi: Melkein pilvistä

en: Scattered clouds
fi: Ajoittain pilvistä

en: Few clouds
fi: Joitakin pilviä

en: Overcast
fi: Pilvistä

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
fi: Virheellinen

[ctx: sky conditions]
en: invalid
fi: virheellinen

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
fi: ukkosmyrsky

note: DRIZZLE
en: drizzle
fi: tihkusadetta

en: light drizzle
fi: kevyttä tihkusadetta

en: moderate drizzle
fi: kohtalaista tihkusadetta

en: heavy drizzle
fi: voimakasta tihkusadetta

en: freezing drizzle
fi: jäätävää tihkusadetta

note: RAIN
en: rain
fi: vesisadetta

en: light rain
fi: kevyttä vesisadetta

en: moderate rain
fi: kohtalaista sadetta

en: heavy rain
fi: voimakasta sadetta

en: rain showers
fi: sadekuuroja

en: freezing rain
fi: jäätävää sadetta

note: SNOW
en: snow
fi: lumisadetta

en: light snow
fi: kevyttä lumisadetta

en: moderate snow
fi: kohtalaista lumisadetta

en: heavy snow
fi: voimakasta lumisadetta

en: snowstorm
fi: lumipyry

en: blowing snowfall
fi: tuulista lumisadetta

en: snow showers
fi: lumikuuroja

en: drifting snow
fi: ajelehtivaa lumisadetta

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
fi: jyvässadetta

en: light snow grains
fi: kevyttä jyvässadetta

en: moderate snow grains
fi: kohtalaista jyvässadetta

en: heavy snow grains
fi: voimakasta jyvässadetta

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
fi: jääkiteitä

note: ICE_PELLETS
en: sleet
fi: räntäsadetta

en: little sleet
fi: kevyttä räntäsadetta

en: moderate sleet
fi: kohtalaista räntäsadetta

en: heavy sleet
fi: voimakasta räntäsadetta

en: sleet storm
fi: räntäsademyrsky

en: showers of sleet
fi: räntäsadekuuroja

note: HAIL
en: hail
fi: rakeita

en: hailstorm
fi: raemyrsky

en: hail showers
fi: raekuuroja

note: SMALL_HAIL
en: small hail
fi: pikkuraetta

en: small hailstorm
fi: pieni raemyrsky

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
fi: sademäärä tuntematon

note: MIST
en: mist
fi: usvaa

note: FOG
en: fog
fi: sumuista

en: freezing fog
fi: jäätävää sumua

note: SMOKE
en: smoke
fi: savuista

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
fi: tulivuoripölyä

note: HAZE
en: haze
fi: usvaa

note: SANDSTORM
en: sandstorm
fi: hiekkamyrsky

en: sandstorm in the vicinity
fi: alueella hiekkamyrsky

en: heavy sandstorm
fi: voimakas hiekkamyrsky

note: DUSTSTORM
en: duststorm
fi: pölymyrsky

en: duststorm in the vicinity
fi: alueella pölymyrsky

en: heavy duststorm
fi: raskas pölymyrsky

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
fi: suppilopilvistä

note: TORNADO
en: tornado
fi: pyörremyrsky

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
fi: pölypyörteitä

en: dust whirls in the vicinity
fi: alueella pölypyörteitä

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
fi: Ukkosmyrsky

note: DRIZZLE
en: Drizzle
fi: Tihkusadetta

en: Light drizzle
fi: Kevyttä tihkusadetta

en: Moderate drizzle
fi: Kohtalaista tihkusadetta

en: Heavy drizzle
fi: Voimakasta tihkusadetta

en: Freezing drizzle
fi: Jäätävää tihkusadetta

note: RAIN
en: Rain
fi: Vesisadetta

en: Light rain
fi: Kevyttä vesisadetta

en: Moderate rain
fi: Kohtalaista sadetta

en: Heavy rain
fi: Voimakasta sadetta

en: Rain showers
fi: Sadekuuroja

en: Freezing rain
fi: Jäätävää sadetta

note: SNOW
en: Snow
fi: Lumisadetta

en: Light snow
fi: Kevyttä lumisadetta

en: Moderate snow
fi: Kohtalaista lumisadetta

en: Heavy snow
fi: Voimakasta lumisadetta

en: Snowstorm
fi: Lumipyry

en: Blowing snowfall
fi: Tuulista lumisadetta

en: Snow showers
fi: Lumikuuroja

en: Drifting snow
fi: Ajelehtivaa lumisadetta

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
fi: Jyvässadetta

en: Light snow grains
fi: Kevyttä jyvässadetta

en: Moderate snow grains
fi: Kohtalaista jyvässadetta

en: Heavy snow grains
fi: Voimakasta jyvässadetta

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
fi: Jääkiteitä

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
fi: Räntäsadetta

en: Little sleet
fi: Kevyttä räntäsadetta

en: Moderate sleet
fi: Kohtalaista räntäsadetta

en: Heavy sleet
fi: Voimakasta räntäsadetta

en: Sleet storm
fi: Räntäsademyrsky

en: Showers of sleet
fi: Räntäsadekuuroja

note: HAIL
en: Hail
fi: Rakeita

en: Hailstorm
fi: Jäämyrsky

en: Hail showers
fi: Raekuuroja

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
fi: Pikkuraesadetta

en: Small hailstorm
fi: Pikkuraemyrsky

en: Showers of small hail
fi: Pikkuraekuuroja

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
fi: Sademäärä tuntematon

note: MIST
en: Mist
fi: Utuista

note: FOG
en: Fog
fi: Sumuista

en: Fog in the vicinity
fi: Alueella sumuista

en: Shallow fog
fi: Matalaa sumua

en: Patches of fog
fi: Ajoittain sumuista

en: Partial fog
fi: Osittaista sumua

en: Freezing fog
fi: Jäätävää sumua

note: SMOKE
en: Smoke
fi: Savuista

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
fi: Tulivuoripölyä

note: SAND
en: Sand
fi: Hiekkaista

en: Blowing sand
fi: Tuulista ja hiekkaista

en: Drifting sand
fi: Ajelehtivaa hiekkaa

note: HAZE
en: Haze
fi: Autereista

note: SPRAY
en: Blowing sprays
fi: Tuulista ja pärskeistä

note: DUST
en: Dust
fi: Pölyistä

en: Blowing dust
fi: Tuulista ja pölyistä

en: Drifting dust
fi: Ajelehtivaa pölyä

note: SQUALL
en: Squall
fi: Ukkospuuskia

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
fi: Hiekkamyrsky

en: Sandstorm in the vicinity
fi: Alueella hiekkamyrsky

en: Heavy sandstorm
fi: Voimakas hiekkamyrsky

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
fi: Pölymyrsky

en: Duststorm in the vicinity
fi: Alueella pölymyrsky

en: Heavy duststorm
fi: Raskas pölymyrsky

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
fi: Suppilopilvistä

note: TORNADO
en: Tornado
fi: Pyörremyrsky

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
fi: Pölypyörteitä

en: Dust whirls in the vicinity
fi: Alueella pölypyörteitä

en: %a, %b %d / %H∶%M
fi: %a %e. %Bta %H.%M

en: Unknown observation time
fi: Tuntematon havaintoaika

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: temperature]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: dew]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: humidity]
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: TRANSLATOR: This is the humidity in percent
en: %.f%%
fi: %.f %%

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
fi: %0.1f solmua

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
fi: %.1f boforia

[ctx: wind speed]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Calm
fi: Tyyntä

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
fi: solmua

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
fi: boforia

[ctx: pressure]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: visibility]
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
fi: %.1f mailia

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
fi: %.0f m

en: Retrieval failed
fi: Haku epäonnistui

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
fi: METAR-tietoja ei voitu noutaa: %d %s.

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
fi: Säätiedot tarjoaa <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map -projekti</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
fi: Säätiedot tarjoaa <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.

en: URL for the radar map
fi: Tutkakartan URL

en: The custom URL from where to retrieve a radar map, or empty for disabling radar maps.
fi: Mukautettu URL josta tutkakartat haetaan. Jätä tyhjäksi, jos et halua tutkakarttoja haettavan.

en: Temperature unit
fi: Lämpötilan yksikkö

en: Distance unit
fi: Matkan yksikkö

en: Speed unit
fi: Nopeuden yksikkö

en: Pressure unit
fi: Paineen yksikkö

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
fi: ('', 'EFHF', nothing)

en: Default location
fi: Oletussijainti
