libgweather master - en to fur translation catalogue (212 entries)

en: Greenwich Mean Time
fur: Timp median di Greenwich (GMT)

en: variable
fur: variabil

en: north
fur: nord

en: north — northeast
fur: nord — nord-est

en: northeast
fur: nord-est

en: east — northeast
fur: est — nord-est

en: east
fur: est

en: east — southeast
fur: est — sud-est

en: southeast
fur: sud-est

en: south — southeast
fur: sud — sud-est

en: south
fur: sud

en: south — southwest
fur: sud — sud-ovest

en: southwest
fur: sud-ovest

en: west — southwest
fur: ovest — sud-ovest

en: west
fur: ovest

en: west — northwest
fur: ovest — nord-ovest

en: northwest
fur: nord-ovest

en: north — northwest
fur: nord — nord-ovest

en: Variable
fur: Variabil

en: North
fur: Nord

en: North — Northeast
fur: Nord — Nord-Est

en: Northeast
fur: Nord-Est

en: East — Northeast
fur: Est — Nord-Est

en: East
fur: Est

en: East — Southeast
fur: Est — Sud-Est

en: Southeast
fur: Sud-Est

en: South — Southeast
fur: Sud — Sud-Est

en: South
fur: Sud

en: South — Southwest
fur: Sud — Sud-Ovest

en: Southwest
fur: Sud-Ovest

en: West — Southwest
fur: Ovest — Sud-Ovest

en: West
fur: Ovest

en: West — Northwest
fur: Ovest — Nord-Ovest

en: Northwest
fur: Nord-Ovest

en: North — Northwest
fur: Nord — Nord-Ovest

[ctx: wind direction]
en: Invalid
fur: No valide

[ctx: wind direction]
en: invalid
fur: no valide

en: clear sky
fur: clâr

en: broken clouds
fur: nûi sparniçâts

en: scattered clouds
fur: pôc nulât

en: few clouds
fur: nûi rârs

en: overcast
fur: nulât

en: Clear sky
fur: Clâr

en: Broken clouds
fur: Nui sparniçâts

en: Scattered clouds
fur: Pôc nulât

en: Few clouds
fur: Nui rârs

en: Overcast
fur: Nulât

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
fur: No validis

[ctx: sky conditions]
en: invalid
fur: no valit

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
fur: temporâl

note: DRIZZLE
en: drizzle
fur: ploie fine

en: light drizzle
fur: ploie lizere

en: moderate drizzle
fur: ploie fine moderade

en: heavy drizzle
fur: ploie fine fuarte

en: freezing drizzle
fur: ploie fine glaçade

note: RAIN
en: rain
fur: ploie

en: light rain
fur: ploie lizere

en: moderate rain
fur: ploie moderade

en: heavy rain
fur: ploie fuarte

en: rain showers
fur: sglavin

en: freezing rain
fur: ploie glaçade

note: SNOW
en: snow
fur: nêf

en: light snow
fur: nevuscle

en: moderate snow
fur: nêf moderade

en: heavy snow
fur: nêf penze

en: snowstorm
fur: tampieste di nêf

en: blowing snowfall
fur: bugadis di nêf

en: snow showers
fur: sglavin di nêf

en: drifting snow
fur: neveade a aiar

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
fur: nêf glaçade

en: light snow grains
fur: nêf glaçade lizere

en: moderate snow grains
fur: nêf glaçade moderade

en: heavy snow grains
fur: nêf glaçade penze

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
fur: cristai di glaç

note: ICE_PELLETS
en: sleet
fur: nevuscle

en: little sleet
fur: nevuscle lizere

en: moderate sleet
fur: nevuscle moderade

en: heavy sleet
fur: nevuscle penze

en: sleet storm
fur: tampieste di nevuscle

en: showers of sleet
fur: sglavin di nevuscle

note: HAIL
en: hail
fur: tampieste

en: hailstorm
fur: tampieste

en: hail showers
fur: sglavin di tampieste

note: SMALL_HAIL
en: small hail
fur: piçule tampieste

en: small hailstorm
fur: tampieste piçule e lizere

en: showers of small hail
fur: sglavin di piçule tampieste

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
fur: precipitazion no cognossude

note: MIST
en: mist
fur: fumatele

note: FOG
en: fog
fur: fumate

en: fog in the vicinity
fur: fumate in zone

en: shallow fog
fur: fumate par tiere

en: patches of fog
fur: fumate a bancs

en: partial fog
fur: fumate parziâl

en: freezing fog
fur: fumate glaçade

note: SMOKE
en: smoke
fur: fum

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
fur: cinise vulcaniche

note: SAND
en: sand
fur: savalon

en: blowing sand
fur: bugadis di savalon

en: drifting sand
fur: savalon tal aiar

note: HAZE
en: haze
fur: brume

note: SPRAY
en: blowing sprays
fur: bugadis di aiar

note: DUST
en: dust
fur: polvar

en: blowing dust
fur: bugadis di polvar

en: drifting dust
fur: polvar tal aiar

note: SQUALL
en: squall
fur: sglavinade

note: SANDSTORM
en: sandstorm
fur: tampieste di savalon

en: sandstorm in the vicinity
fur: tampieste di savalon in zone

en: heavy sandstorm
fur: tampieste di savalon penze

note: DUSTSTORM
en: duststorm
fur: tampieste di polvar

en: duststorm in the vicinity
fur: tampieste di polvar in zone

en: heavy duststorm
fur: tampieste di polvar penze

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
fur: nûl di tornado

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
fur: bissebove/turbin di polvar

en: dust whirls in the vicinity
fur: bissebove di polvar in zone

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
fur: Temporâl

note: DRIZZLE
en: Drizzle
fur: Ploie fine

en: Light drizzle
fur: Ploie lizere

en: Moderate drizzle
fur: Ploie fine moderade

en: Heavy drizzle
fur: Ploie fine fuarte

en: Freezing drizzle
fur: Ploie fine glaçade

note: RAIN
en: Rain
fur: Ploie

en: Light rain
fur: Ploie lizere

en: Moderate rain
fur: Ploie moderade

en: Heavy rain
fur: Ploie fuarte

en: Rain showers
fur: Sglavin

en: Freezing rain
fur: Ploie glaçade

note: SNOW
en: Snow
fur: Nêf

en: Light snow
fur: Nevuscle

en: Moderate snow
fur: Nêf moderade

en: Heavy snow
fur: Nêf penze

en: Snowstorm
fur: Tampieste di nêf

en: Blowing snowfall
fur: Bugadis di nêf

en: Snow showers
fur: Sglavin di nêf

en: Drifting snow
fur: Neveade a aiar

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
fur: Nêf glaçade

en: Light snow grains
fur: Nêf glaçade lizere

en: Moderate snow grains
fur: Nêf glaçade moderade

en: Heavy snow grains
fur: Nêf glaçade penze

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
fur: Cristai di glaç

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
fur: Nevuscle

en: Little sleet
fur: Nevuscle lizere

en: Moderate sleet
fur: Nevuscle moderade

en: Heavy sleet
fur: Nevuscle penze

en: Sleet storm
fur: Tampieste di nevuscle

en: Showers of sleet
fur: Sglavin di nevuscle

note: HAIL
en: Hail
fur: Tampieste

en: Hailstorm
fur: Tampieste

en: Hail showers
fur: Sglavin di tampieste

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
fur: Piçule tampieste

en: Small hailstorm
fur: Tampieste piçule e lizere

en: Showers of small hail
fur: Sglavin di piçule tampieste

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
fur: Precipitazion no cognossude

note: MIST
en: Mist
fur: Fumatele

note: FOG
en: Fog
fur: Fumate

en: Fog in the vicinity
fur: Fumate in zone

en: Shallow fog
fur: Fumate par tiere

en: Patches of fog
fur: Fumate a bancs

en: Partial fog
fur: Fumate parziâl

en: Freezing fog
fur: Fumate glaçade

note: SMOKE
en: Smoke
fur: Fum

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
fur: Cinise vulcaniche

note: SAND
en: Sand
fur: Savalon

en: Blowing sand
fur: Bugadis di savalon

en: Drifting sand
fur: Savalon tal aiar

note: HAZE
en: Haze
fur: Brume

note: SPRAY
en: Blowing sprays
fur: Bugadis di aiar

note: DUST
en: Dust
fur: Polvar

en: Blowing dust
fur: Bugadis di polvar

en: Drifting dust
fur: Polvar tal aiar

note: SQUALL
en: Squall
fur: Sglavinade

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
fur: Tampieste di savalon

en: Sandstorm in the vicinity
fur: Tampieste di savalon in zone

en: Heavy sandstorm
fur: Tampieste di savalon penze

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
fur: Tampieste di polvar

en: Duststorm in the vicinity
fur: Tampieste di polvar in zone

en: Heavy duststorm
fur: Tampieste di polvar penze

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
fur: Nûl di tornado

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
fur: Bissebove/turbin di polvar

en: Dust whirls in the vicinity
fur: Bissebove di polvar in zone

en: %a, %b %d / %H∶%M
fur: %a, %d %b / %k.%M

en: Unknown observation time
fur: Ore di osservazion no cognossude

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
fur: No cognossûde

[ctx: temperature]
en: Unknown
fur: No cognossude

[ctx: dew]
en: Unknown
fur: No cognossude

[ctx: humidity]
en: Unknown
fur: No cognossude

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
fur: %0.1f grops

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
fur: Fuarce %.1f Beaufort

[ctx: wind speed]
en: Unknown
fur: No cognossude

en: Calm
fur: Calme

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
fur: grops

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
fur: Fuarce Beaufort

[ctx: pressure]
en: Unknown
fur: No cognossude

note: TRANSLATOR: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
fur: %.3f atmosferis

[ctx: visibility]
en: Unknown
fur: No cognossude

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
fur: %.1f miis

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
fur: %.0f m

en: %H∶%M
fur: %k.%M

en: Retrieval failed
fur: Recupar falît

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
fur: Recupar di dâts METAR falît: %d %s.

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
fur: Dâts meteo dal <a href="https://openweathermap.org">progjet Open Weather Map</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
fur: Dâts meteo dal <a href="https://www.met.no/">Istitût norvegjês di meteorologjie</a>.

en: Temperature unit
fur: Unitât di temperadure

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
fur: Le unitât di temperadure doprade par mostrâ lis previsions. Valôrs valits a son “kelvin”, “centigrade” e “fahrenheit”.

en: Distance unit
fur: Unitât di distance

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
fur: Le unitât di distance doprade par mostrâ lis previsions (par esempli par visibilitât o par distancis di events impuartants). Valôrs valits a son ”meters”, “km” e “miles”.

en: Speed unit
fur: Unitât di velocitât

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
fur: Le unitât di velocitât doprade par lis previsions (par esempli pe velocitât dal aiar). Valôrs valits a son “ms” (metris par secont), “kph” (kilometris par ore), “mph” (miis par ore), “knots” (grops) e “bft” (scjale di Beaufort).

en: Pressure unit
fur: Unitât di pression

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
fur: La unitât di pression doprade par mostrâ lis previsions. Valôrs valits a son “kpa” (chilopascal), “hpa” (etopascal), “mb” (milibar, in matematiche compagn a 1 hPa ma mostrât in maniere divierse), “mm-hg” (milimetri di mercuri), “inch-hg” (oncis di mercuri), “atm” (atmosferis).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
fur: ('', 'LIPQ', nothing)

en: Default location
fur: Localitât preferide

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
fur: La posizion predefinide pe applet meteo. Il prin cjamp al è il non mostrât. Se vueit al vegnarà cjolt de base di dâts dai lûcs. Il secont cjamp al è il codiç METAR pe stazion meteo predefinide. Al scugne NO jessi vueit e al à di corispuindi a une etichete <code> tal file Locations.xml. Il tierç cjamp al è une tuple (latitudin, longjitudin) par passâ parsore al valôr cjapât de base di dâts. Chest al ven doprât nome pal calcul dal cricâ dal dì e pes fasis lunârs, no par previsions meteorologjichis.
