libgweather - en to gd translation catalogue (215 entries)

en: Location Entry
gd: Cur a-steach an ionaid

en: Timezone Menu
gd: Clàr-taice roinne-tìde

en: Timezone
gd: Roinn-tìde

en: Loading…
gd: ’Ga luchdadh…

[ctx: timezone]
en: Unknown
gd: Chan eil fhios

en: variable
gd: caochlaideach

en: north
gd: tuath

en: north — northeast
gd: tuath – ear-thuath

en: northeast
gd: ear-thuath

en: east — northeast
gd: ear – ear-dheas

en: east
gd: ear-thuath

en: east — southeast
gd: ear – ear-dheas

en: southeast
gd: ear-dheas

en: south — southeast
gd: deas – ear-dheas

en: south
gd: deas

en: south — southwest
gd: deas – iar-dheas

en: southwest
gd: iar-dheas

en: west — southwest
gd: iar – iar-dheas

en: west
gd: iar-dheas

en: west — northwest
gd: iar – iar-thuath

en: northwest
gd: iar-thuath

en: north — northwest
gd: tuath – iar-thuath

en: Variable
gd: Caochlaideach

en: North
gd: Tuath

en: North — Northeast
gd: Tuath – Ear-thuath

en: Northeast
gd: Ear-thuath

en: East — Northeast
gd: Ear – Ear-thuath

en: East
gd: Ear

en: East — Southeast
gd: Ear – Ear-dheas

en: Southeast
gd: Ear-dheas

en: South — Southeast
gd: Deas – Ear-dheas

en: South
gd: Deas

en: South — Southwest
gd: Deas – Iar-dheas

en: Southwest
gd: Iar-dheas

en: West — Southwest
gd: Iar – Iar-dheas

en: West
gd: Iar

en: West — Northwest
gd: Iar – Iar-thuath

en: Northwest
gd: Iar-thuath

en: North — Northwest
gd: Tuath – Iar-thuath

[ctx: wind direction]
en: Invalid
gd: Mì-dhligheach

[ctx: wind direction]
en: invalid
gd: mì-dhligheach

en: clear sky
gd: adhar soilleir

en: broken clouds
gd: sgòthach gu ìre

en: scattered clouds
gd: corra sgòth

en: few clouds
gd: grunn sgòthan

en: overcast
gd: dùmhail

en: Clear sky
gd: Adhar soilleir

en: Broken clouds
gd: Sgòthach gu ìre

en: Scattered clouds
gd: Corra sgòth

en: Few clouds
gd: Grunn sgòthan

en: Overcast
gd: Dùmhail

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
gd: Mì-dhligheach

[ctx: sky conditions]
en: invalid
gd: mì-dhligheach

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
gd: gailleann

note: DRIZZLE
en: drizzle
gd: ceòbhran

en: light drizzle
gd: ceòbhran aotrom

en: moderate drizzle
gd: ceòbhran meadhanach

en: heavy drizzle
gd: ceòbhran trom

en: freezing drizzle
gd: ceòbhran a’ reòthadh

note: RAIN
en: rain
gd: uisge

en: light rain
gd: uisge aotrom

en: moderate rain
gd: uisge meadhanach

en: heavy rain
gd: uisge trom

en: rain showers
gd: frasan

en: freezing rain
gd: an t-uisge a’ reòthadh

note: SNOW
en: snow
gd: sneachd

en: light snow
gd: sneachd aotrom

en: moderate snow
gd: sneachd meadhanach

en: heavy snow
gd: sneachd trom

en: snowstorm
gd: stoirm-shneachda

en: blowing snowfall
gd: sneachd ’ga shèideadh

en: snow showers
gd: frasan sneachda

en: drifting snow
gd: sneachd a’ cathadh

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
gd: gràinnean sneachda

en: light snow grains
gd: gràinnean sneachda aotrom

en: moderate snow grains
gd: gràinnean sneachda meadhanach

en: heavy snow grains
gd: gràinnean sneachda troma

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
gd: criostalan-deighe

note: ICE_PELLETS
en: sleet
gd: flinne

en: little sleet
gd: beagan flinne

en: moderate sleet
gd: flinne meadhanach

en: heavy sleet
gd: flinne trom

en: sleet storm
gd: gailleann flinne

en: showers of sleet
gd: frasan flinne

note: HAIL
en: hail
gd: clachan-meallain

en: hailstorm
gd: stoirm chlachan-meallain

en: hail showers
gd: frasan chlachan-meallain

note: SMALL_HAIL
en: small hail
gd: clachan-meallain beaga

en: small hailstorm
gd: stoirm bheag chlachan-meallain

en: showers of small hail
gd: frasan de chlachan-meallain beaga

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
gd: sileach ach chan eil fhios dè seòrsa

note: MIST
en: mist
gd: ceò

note: FOG
en: fog
gd: ceò

en: fog in the vicinity
gd: ceò am fagas

en: shallow fog
gd: ceò aotrom

en: patches of fog
gd: meallan ceòtha

en: partial fog
gd: ceòthach gu ìre

en: freezing fog
gd: ceò a’ reòthadh

note: SMOKE
en: smoke
gd: toit

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
gd: luaithre beinne-teine

note: SAND
en: sand
gd: gainmheach

en: blowing sand
gd: a’ sèideadh gainmheach

en: drifting sand
gd: gainmheach a’ cathadh

note: HAZE
en: haze
gd: sgeò

note: SPRAY
en: blowing sprays
gd: smùid na mara

note: DUST
en: dust
gd: duslach

en: blowing dust
gd: a’ sèideadh duslach

en: drifting dust
gd: duslach a’ cathadh

note: SQUALL
en: squall
gd: siantan

note: SANDSTORM
en: sandstorm
gd: stoirm-ghainmhich

en: sandstorm in the vicinity
gd: stoirm-ghainmhich am fagas

en: heavy sandstorm
gd: stoirm-ghainmhich throm

note: DUSTSTORM
en: duststorm
gd: gailleann-dhuslaich

en: duststorm in the vicinity
gd: gailleann-dhuslaich am fagas

en: heavy duststorm
gd: gailleann-dhuslaich throm

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
gd: sgòth fuinill

note: TORNADO
en: tornado
gd: cuairt-ghaoth mhòr

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
gd: cuairtean duslaich

en: dust whirls in the vicinity
gd: cuairtean duslaich am fagas

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
gd: Gailleann

note: DRIZZLE
en: Drizzle
gd: Ceòbhran

en: Light drizzle
gd: Ceòbran aotrom

en: Moderate drizzle
gd: Ceòbran meadhanach

en: Heavy drizzle
gd: Ceòbran trom

en: Freezing drizzle
gd: Ceòbhran a’ reòthadh

note: RAIN
en: Rain
gd: Uisge

en: Light rain
gd: Uisge aotrom

en: Moderate rain
gd: Uisge meadhanach

en: Heavy rain
gd: Uisge trom

en: Rain showers
gd: Frasan

en: Freezing rain
gd: An t-uisge a’ reòthadh

note: SNOW
en: Snow
gd: Sneachda

en: Light snow
gd: Sneachda aotrom

en: Moderate snow
gd: Sneachd meadhanach

en: Heavy snow
gd: Sneachd trom

en: Snowstorm
gd: Stoirm-shneachda

en: Blowing snowfall
gd: Sneachd ’ga shèideadh

en: Snow showers
gd: Frasan sneachda

en: Drifting snow
gd: Sneachd a’ cathadh

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
gd: Gràinnean sneachda

en: Light snow grains
gd: Gràinnean sneachda aotrom

en: Moderate snow grains
gd: Gràinnean sneachda meadhanach

en: Heavy snow grains
gd: Gràinnean sneachda troma

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
gd: Criostalan-deighe

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
gd: Flinne

en: Little sleet
gd: Beagan flinne

en: Moderate sleet
gd: Flinne meadhanach

en: Heavy sleet
gd: Flinne trom

en: Sleet storm
gd: Gailleann flinne

en: Showers of sleet
gd: Frasan flinne

note: HAIL
en: Hail
gd: Clachan-meallain

en: Hailstorm
gd: Stoirm chlachan-meallain

en: Hail showers
gd: Frasan chlachan-meallain

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
gd: Clachan-meallain beaga

en: Small hailstorm
gd: Stoirm bheag chlachan-meallain

en: Showers of small hail
gd: Frasan de chlachan-meallain beaga

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
gd: Sileach ach chan eil fhios dè seòrsa

note: MIST
en: Mist
gd: Ceò

note: FOG
en: Fog
gd: Ceò

en: Fog in the vicinity
gd: Ceò am fagas

en: Shallow fog
gd: Ceò aotrom

en: Patches of fog
gd: Meallan ceòtha

en: Partial fog
gd: Ceòthach gu ìre

en: Freezing fog
gd: Ceò a’ reòthadh

note: SMOKE
en: Smoke
gd: Toit

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
gd: Luaithre beinne-teine

note: SAND
en: Sand
gd: Gainmhich

en: Blowing sand
gd: A’ sèideadh gainmheach

en: Drifting sand
gd: Gainmheach a’ cathadh

note: HAZE
en: Haze
gd: Sgeò

note: SPRAY
en: Blowing sprays
gd: Smùid na mara

note: DUST
en: Dust
gd: Duslach

en: Blowing dust
gd: A’ sèideadh duslach

en: Drifting dust
gd: Duslach a’ cathadh

note: SQUALL
en: Squall
gd: Siantan

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
gd: Stoirm-ghainmhich

en: Sandstorm in the vicinity
gd: Stoirm-ghainmhich am fagas

en: Heavy sandstorm
gd: Stoirm-ghainmhich throm

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
gd: Gailleann-dhuslaich

en: Duststorm in the vicinity
gd: Gailleann-dhuslaich am fagas

en: Heavy duststorm
gd: Gailleann-dhuslaich throm

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
gd: Sgòth fuinill

note: TORNADO
en: Tornado
gd: Cuairt-ghaoth mhòr

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
gd: Cuairtean duslaich

en: Dust whirls in the vicinity
gd: Cuairtean duslaich am fagas

en: %a, %b %d / %H∶%M
gd: %a, %d %b / %H∶%M

en: Unknown observation time
gd: Chan eil fhios cuin a chunnacas

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
gd: Chan eil fhios

note: Translate to the default units to use for presenting * lengths to the user. Translate to default:inch if you * want inches, otherwise translate to default:mm. * Do *not* translate it to "predefinito:mm", if it * it isn't default:mm or default:inch it will not work
en: default:mm
gd: default:inch

[ctx: temperature]
en: Unknown
gd: Chan eil fhios

[ctx: dew]
en: Unknown
gd: Chan eil fhios

[ctx: humidity]
en: Unknown
gd: Chan eil fhios

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
gd: %0.1f mìle mara san uair

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
gd: Forsa Beaufort %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
gd: Chan eil fhios

en: Calm
gd: Fèath

[ctx: pressure]
en: Unknown
gd: Chan eil fhios

[ctx: visibility]
en: Unknown
gd: Chan eil fhios

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
gd: %.1f mìle

en: Retrieval failed
gd: Cha b’ urrainn dhuinn fhaighinn dhut

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
gd: Cha b’ urrainn dhuinn an dàta METAR fhaighinn dhut: %d %s.

en: Weather data from the <a href="http://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
gd: Dàta an aimsir on <a href="http://openweathermap.org">phròiseact Open Weather Map</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="http://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>
gd: Dàta na h-aimsire le <a href="http://www.met.no/">Institiud na h-Aimsire san Nirribhidh</a>

en: URL for the radar map
gd: An URL airson mapa an rèideir

en: The custom URL from where to retrieve a radar map, or empty for disabling radar maps.
gd: An URL gnàthaichte on a gheibhear mapaichean rèideir no fàg bàn seo gus na mapaichean rèideir a chur à comas.

en: Temperature unit
gd: Aonad na teothachd

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
gd: Dè aonad na teothachd a chithear ann an aithrisean na h-aimsire. Tha “kelvin”, “centigrade” agus “fahrenheit” ceadaichte.

en: Distance unit
gd: Aonad an astair

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
gd: Dè aonad an astair a chithear ann an aithrisean na h-aimsire (mar eisimpleir dè cho fad às a chithear rudan no an t-astar air a bheil tachartasan cudromach).  Tha “meters”, “km” agus “miles” ceadaichte an-seo.

en: Speed unit
gd: Aonad an luaiths

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
gd: Dè aonad a chithear ann an aithrisean na h-aimsire airson luaths (mar eisimpleir luaths na gaoithe). Tha “ms” (meatair gach diog), “kph” (cilemeatair gach uair), “mph” (mìltean gach uair), “knots” (mìltean mara gach uair) agus “bft” (sgèile Beaufort scale) ceadaichte an-seo.

en: Pressure unit
gd: Aonad a’ bhrùthaidh

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
gd: Aonad a’ bhrùthaidh a chithear ann an aithrisean na h-aimsire. Tha “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, a thaobh matamataig, tha seo co-ionnann ri 1 hPa ach ’ga shealltainn air dòigh eile),“"mm-hg” (millemeatair de dh’airgead beò), “inch-hg” (òirlich a dh’airgead beò), “atm” (brùthaidhean-àile) ceadaichte an-seo.

en: Default location
gd: An t-àite bunaiteach

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a &lt;code&gt; tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
gd: Seo àite bunaiteach aig applet na h-aimsire. ’S e an raon a chithear a tha sa chiad raon. Ma dh’fhàgas tu bàn seo, glacaidh sinn seo o stòr-dàta nan àitichean. Tha an còd METAR airson stèisean bunaiteach na h-aimsire san dàrna raon. Chan fhaod seo a bhith bàn agus feumaidh e freagairt ri &lt;còd&gt; taga san fhaidhle Locations.xml. Tha an treas raon ’na phaidhir, domhan-leud is domhan-fhad, gus an luach a fhuaras on stòr-dàta a thar-àithneadh. Cha dèid seo a chleachdadh ach airson àireamhachadh èirigh na grèine is mùthadh na gealaich is chan ann airson aithris na h-aimsire.
