libgweather master - en to hu translation catalogue (211 entries)

en: variable
hu: változó

en: north
hu: észak

en: north — northeast
hu: észak – északkelet

en: northeast
hu: északkelet

en: east — northeast
hu: kelet – délkelet

en: east
hu: északkelet

en: east — southeast
hu: kelet – délkelet

en: southeast
hu: délkelet

en: south — southeast
hu: dél – délkelet

en: south
hu: dél

en: south — southwest
hu: dél – délnyugat

en: southwest
hu: délnyugat

en: west — southwest
hu: nyugat – délnyugat

en: west
hu: délnyugat

en: west — northwest
hu: nyugat – északnyugat

en: northwest
hu: északnyugat

en: north — northwest
hu: észak – északnyugat

en: Variable
hu: Változó

en: North
hu: Észak

en: North — Northeast
hu: Észak – északkelet

en: Northeast
hu: Északkelet

en: East — Northeast
hu: Kelet – északkelet

en: East
hu: Kelet

en: East — Southeast
hu: Kelet – délkelet

en: Southeast
hu: Délkelet

en: South — Southeast
hu: Dél – délkelet

en: South
hu: Dél

en: South — Southwest
hu: Dél – délnyugat

en: Southwest
hu: Délnyugat

en: West — Southwest
hu: Nyugat – délnyugat

en: West
hu: Nyugat

en: West — Northwest
hu: Nyugat – északnyugat

en: Northwest
hu: Északnyugat

en: North — Northwest
hu: Észak – északnyugat

[ctx: wind direction]
en: Invalid
hu: Érvénytelen

[ctx: wind direction]
en: invalid
hu: érvénytelen

en: clear sky
hu: tiszta ég

en: broken clouds
hu: szakadozott felhőzet

en: scattered clouds
hu: elszórtan felhős

en: few clouds
hu: kevés felhő

en: overcast
hu: borús

en: Clear sky
hu: Tiszta ég

en: Broken clouds
hu: Szakadozott felhőzet

en: Scattered clouds
hu: Elszórtan felhős

en: Few clouds
hu: Kevés felhő

en: Overcast
hu: Borús

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
hu: Érvénytelen

[ctx: sky conditions]
en: invalid
hu: érvénytelen

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
hu: zivatar

note: DRIZZLE
en: drizzle
hu: szitáló eső

en: light drizzle
hu: gyenge szitálás

en: moderate drizzle
hu: mérsékelt szitálás

en: heavy drizzle
hu: erős szitálás

en: freezing drizzle
hu: jeges szitálás

note: RAIN
en: rain
hu: eső

en: light rain
hu: csendes eső

en: moderate rain
hu: mérsékelt esőzés

en: heavy rain
hu: heves esőzés

en: rain showers
hu: záporok

en: freezing rain
hu: fagyos eső

note: SNOW
en: snow
hu: hó

en: light snow
hu: hószállingózás

en: moderate snow
hu: hóesés

en: heavy snow
hu: hószakadás

en: snowstorm
hu: hóvihar

en: blowing snowfall
hu: szeles hóesés

en: snow showers
hu: hózápor

en: drifting snow
hu: hófúvás

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
hu: havazás

en: light snow grains
hu: enyhe havazás

en: moderate snow grains
hu: mérsékelt havazás

en: heavy snow grains
hu: sűrű hóesés

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
hu: jégkristályok

note: ICE_PELLETS
en: sleet
hu: ónos eső

en: little sleet
hu: kis ónos eső

en: moderate sleet
hu: mérsékelt ónos eső

en: heavy sleet
hu: erős ónos eső

en: sleet storm
hu: ónos eső vihar

en: showers of sleet
hu: zuhogó ónos eső

note: HAIL
en: hail
hu: jégeső

en: hailstorm
hu: vihar jégesővel

en: hail showers
hu: zuhogó jégeső

note: SMALL_HAIL
en: small hail
hu: kis szemű jégeső

en: small hailstorm
hu: viharos kis szemű jégeső

en: showers of small hail
hu: zuhogó kis szemű jégeső

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
hu: ismeretlen csapadék

note: MIST
en: mist
hu: pára

note: FOG
en: fog
hu: köd

en: fog in the vicinity
hu: köd a környéken

en: shallow fog
hu: ködfoltok

en: patches of fog
hu: helyenként köd

en: partial fog
hu: szórványos ködfoltok

en: freezing fog
hu: zúzmarás köd

note: SMOKE
en: smoke
hu: füst

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
hu: vulkanikus hamu

note: SAND
en: sand
hu: homok

en: blowing sand
hu: homokfúvás

en: drifting sand
hu: erős homokfúvás

note: HAZE
en: haze
hu: homály

note: SPRAY
en: blowing sprays
hu: szélfútta sópermet

note: DUST
en: dust
hu: por

en: blowing dust
hu: porfúvás

en: drifting dust
hu: erős porfúvás

note: SQUALL
en: squall
hu: széllökés

note: SANDSTORM
en: sandstorm
hu: homokvihar

en: sandstorm in the vicinity
hu: homokvihar a környéken

en: heavy sandstorm
hu: erőteljes homokvihar

note: DUSTSTORM
en: duststorm
hu: porvihar

en: duststorm in the vicinity
hu: porvihar a környéken

en: heavy duststorm
hu: erős porvihar

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
hu: tölcsérfelhő

note: TORNADO
en: tornado
hu: tornádó

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
hu: portölcsérek

en: dust whirls in the vicinity
hu: poros forgószél a közelben

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
hu: Zivatar

note: DRIZZLE
en: Drizzle
hu: Szitáló eső

en: Light drizzle
hu: Gyenge szitálás

en: Moderate drizzle
hu: Mérsékelt szitálás

en: Heavy drizzle
hu: Erős szitálás

en: Freezing drizzle
hu: Jeges szitálás

note: RAIN
en: Rain
hu: Eső

en: Light rain
hu: Csendes eső

en: Moderate rain
hu: Mérsékelt esőzés

en: Heavy rain
hu: Heves esőzés

en: Rain showers
hu: Záporok

en: Freezing rain
hu: Fagyos eső

note: SNOW
en: Snow
hu: Havazás

en: Light snow
hu: Hószállingózás

en: Moderate snow
hu: Hóesés

en: Heavy snow
hu: Hószakadás

en: Snowstorm
hu: Hóvihar

en: Blowing snowfall
hu: Szeles hóesés

en: Snow showers
hu: Hózápor

en: Drifting snow
hu: Hófúvás

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
hu: Havazás

en: Light snow grains
hu: Enyhe havazás

en: Moderate snow grains
hu: Mérsékelt havazás

en: Heavy snow grains
hu: Sűrű hóesés

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
hu: Jégkristályok

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
hu: Ónos eső

en: Little sleet
hu: Kis ónos eső

en: Moderate sleet
hu: Mérsékelt ónos eső

en: Heavy sleet
hu: Erős ónos eső

en: Sleet storm
hu: Ónos eső vihar

en: Showers of sleet
hu: Zuhogó ónos eső

note: HAIL
en: Hail
hu: Jégeső

en: Hailstorm
hu: Vihar jégesővel

en: Hail showers
hu: Zuhogó jégeső

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
hu: Kis szemű jégeső

en: Small hailstorm
hu: Viharos kis szemű jégeső

en: Showers of small hail
hu: Zuhogó kis szemű jégeső

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
hu: Ismeretlen csapadék

note: MIST
en: Mist
hu: Pára

note: FOG
en: Fog
hu: Köd

en: Fog in the vicinity
hu: Köd a környéken

en: Shallow fog
hu: Ködfoltok

en: Patches of fog
hu: Helyenként köd

en: Partial fog
hu: Szórványos ködfoltok

en: Freezing fog
hu: Zúzmarás köd

note: SMOKE
en: Smoke
hu: Füst

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
hu: Vulkanikus hamu

note: SAND
en: Sand
hu: Homok

en: Blowing sand
hu: Homokfúvás

en: Drifting sand
hu: Erős homokfúvás

note: HAZE
en: Haze
hu: Száraz légköri homály

note: SPRAY
en: Blowing sprays
hu: Szélfútta sópermet

note: DUST
en: Dust
hu: Por

en: Blowing dust
hu: Porfúvás

en: Drifting dust
hu: Erős porfúvás

note: SQUALL
en: Squall
hu: Széllökés

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
hu: Homokvihar

en: Sandstorm in the vicinity
hu: Homokvihar a környéken

en: Heavy sandstorm
hu: Erőteljes homokvihar

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
hu: Porvihar

en: Duststorm in the vicinity
hu: Porvihar a környéken

en: Heavy duststorm
hu: Erős porvihar

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
hu: Tölcsérfelhő

note: TORNADO
en: Tornado
hu: Tornádó

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
hu: Portölcsérek

en: Dust whirls in the vicinity
hu: Poros forgószél a közelben

en: %a, %b %d / %H∶%M
hu: %b. %-d. %a. %H:%M

en: Unknown observation time
hu: Ismeretlen észlelési idő

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

[ctx: temperature]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

[ctx: dew]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

[ctx: humidity]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
hu: %0.1f csomó

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
hu: Beaufort erősség: %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Calm
hu: Szélcsend

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
hu: csomó

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
hu: Beaufort erősség

[ctx: pressure]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

[ctx: visibility]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
hu: %.1f mérföld

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
hu: %.0f m

en: %H∶%M
hu: %H:%M

en: Retrieval failed
hu: Letöltés sikertelen

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
hu: Időjárási adatok az <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map projekttől</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
hu: Időjárási adatok a <a href="https://www.met.no/">Norvég Meteorológiai Intézettől</a>.

en: Temperature unit
hu: Hőmérséklet mértékegysége

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
hu: Az időjárás megjelenítéséhez használt hőmérsékleti egység. Lehetséges értékek: „kelvin” (K), „centigrade” (°C) és „fahrenheit” (°F).

en: Distance unit
hu: Távolság mértékegysége

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
hu: Az időjárás (például láthatóság vagy fontos események távolságának) megjelenítéséhez használt távolságegység. Lehetséges értékek: „meters” (méter), „km” (kilométer) és „miles” (mérföld).

en: Speed unit
hu: Sebesség mértékegysége

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
hu: Az időjárás (például szélsebesség) megjelenítéséhez használt sebességegység. Lehetséges értékek: „ms” (méter per másodperc), „kph” (kilométer per óra), „mph” (mérföld per óra), „knots” (csomó) és „bft” (Beaufort-skála).

en: Pressure unit
hu: Nyomás mértékegysége

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
hu: Az időjárás megjelenítéséhez használt nyomás mértékegység. Lehetséges értékek: „kpa” (kilopascal), „hpa” (hektopascal), „mb” (millibar, matematikailag azonos 1 hPa-val, de másként jelenik meg), „mm-hg” (higanymilliméter), „inch-hg” (higanyhüvelyk), „atm” (atmoszféra).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
hu: ('', 'LHBP', nothing)

en: Default location
hu: Alapértelmezett hely

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
hu: Az időjárás kisalkalmazás alapértelmezett helye. Az első mező a megjelenő név. Ha üres, akkor a helyek adatbázisából jön. A második mező az alapértelmezett időjárási állomás METAR kódja. Nem lehet üres, és meg kell felelnie egy <code> címkének a Locations.xml fájlban. A harmadik mező a (szélesség, hosszúság) párt tartalmazza, az adatbázisból származó érték felülbírálásához. Ez csak a napkelte és a holdfázisok számításához használatos, az időjárási előrejelzéshez nem.
