libgweather master - en to ja translation catalogue (220 entries)

en: variable
ja: 不定

en: north
ja: 北

en: north — northeast
ja: 北北東

en: northeast
ja: 北東

en: east — northeast
ja: 東北東

en: east
ja: 東

en: east — southeast
ja: 東南東

en: southeast
ja: 南東

en: south — southeast
ja: 南南東

en: south
ja: 南

en: south — southwest
ja: 南南西

en: southwest
ja: 南西

en: west — southwest
ja: 西南西

en: west
ja: 西

en: west — northwest
ja: 西北西

en: northwest
ja: 北西

en: north — northwest
ja: 北北西

en: Variable
ja: 不定

en: North
ja: 北

en: North — Northeast
ja: 北北東

en: Northeast
ja: 北東

en: East — Northeast
ja: 東北東

en: East
ja: 東

en: East — Southeast
ja: 東南東

en: Southeast
ja: 南東

en: South — Southeast
ja: 南南東

en: South
ja: 南

en: South — Southwest
ja: 南南西

en: Southwest
ja: 南西

en: West — Southwest
ja: 西南西

en: West
ja: 西

en: West — Northwest
ja: 西北西

en: Northwest
ja: 北西

en: North — Northwest
ja: 北北西

[ctx: wind direction]
en: Invalid
ja: 不正

[ctx: wind direction]
en: invalid
ja: 不正

en: clear sky
ja: 快晴

en: broken clouds
ja: 断続的に曇り

en: scattered clouds
ja: まばらに曇り

en: few clouds
ja: わずかに曇り

en: overcast
ja: 曇り

en: Clear sky
ja: 快晴

en: Broken clouds
ja: 断続的に曇り

en: Scattered clouds
ja: まばらに曇り

en: Few clouds
ja: わずかに曇り

en: Overcast
ja: 曇り

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
ja: 不正

[ctx: sky conditions]
en: invalid
ja: 不正

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
ja: 雷雨

note: DRIZZLE
en: drizzle
ja: 霧雨

en: light drizzle
ja: 軽い霧雨

en: moderate drizzle
ja: 穏やかな霧雨

en: heavy drizzle
ja: 激しい霧雨

en: freezing drizzle
ja: 凍った霧雨

note: RAIN
en: rain
ja: 雨

en: light rain
ja: 軽い雨

en: moderate rain
ja: 穏やかな雨

en: heavy rain
ja: 激しい雨

en: rain showers
ja: 打ちつけるような雨

en: freezing rain
ja: 凍った雨

note: SNOW
en: snow
ja: 雪

en: light snow
ja: 軽い雪

en: moderate snow
ja: 穏やかな雪

en: heavy snow
ja: 激しい雪

en: snowstorm
ja: 吹雪

en: blowing snowfall
ja: 降り積もる雪

en: snow showers
ja: 打ちつけるような雪

en: drifting snow
ja: 雪の吹きだまり

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
ja: 雪の粒

en: light snow grains
ja: 軽い雪の粒

en: moderate snow grains
ja: 穏やかな雪の粒

en: heavy snow grains
ja: 激しい雪の粒

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
ja: 氷晶

note: ICE_PELLETS
en: sleet
ja: 霙 (みぞれ)

en: little sleet
ja: 軽い霙 (みぞれ)

en: moderate sleet
ja: 穏やかな霙 (みぞれ)

en: heavy sleet
ja: 激しい霙 (みぞれ)

en: sleet storm
ja: 霙 (みぞれ) の嵐

en: showers of sleet
ja: 打ちつけるような霙 (みぞれ)

note: HAIL
en: hail
ja: 雹 (ひょう)

en: hailstorm
ja: 雹 (ひょう) を伴う嵐

en: hail showers
ja: 打ちつけるような雹 (ひょう)

note: SMALL_HAIL
en: small hail
ja: 小さな雹 (ひょう)

en: small hailstorm
ja: 雹 (ひょう) を伴う小さな嵐

en: showers of small hail
ja: 打ちつけるような雹 (ひょう)

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
ja: 不明な降雨

note: MIST
en: mist
ja: 靄 (もや)

note: FOG
en: fog
ja: 霧

en: fog in the vicinity
ja: 近隣が霧

en: shallow fog
ja: 浅い霧

en: patches of fog
ja: 一部が霧

en: partial fog
ja: 部分的に霧

en: freezing fog
ja: 凍った霧

note: SMOKE
en: smoke
ja: 煙

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
ja: 火山灰

note: SAND
en: sand
ja: 砂

en: blowing sand
ja: 風砂

en: drifting sand
ja: 砂の吹きだまり

note: HAZE
en: haze
ja: 煙霧

note: SPRAY
en: blowing sprays
ja: 風のある噴霧

note: DUST
en: dust
ja: 塵 (じん)

en: blowing dust
ja: 風のある塵 (じん)

en: drifting dust
ja: 塵 (じん) の吹きだまり

note: SQUALL
en: squall
ja: スコール

note: SANDSTORM
en: sandstorm
ja: 砂嵐

en: sandstorm in the vicinity
ja: 近隣が砂嵐

en: heavy sandstorm
ja: 激しい砂嵐

note: DUSTSTORM
en: duststorm
ja: 砂じん嵐

en: duststorm in the vicinity
ja: 近隣が砂じん嵐

en: heavy duststorm
ja: 激しい砂じん嵐

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
ja: ろうと雲

note: TORNADO
en: tornado
ja: 竜巻

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
ja: 塵旋風 (じんせんぷう)

en: dust whirls in the vicinity
ja: 近隣が塵旋風 (じんせんぷう)

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
ja: 雷雨

note: DRIZZLE
en: Drizzle
ja: 霧雨

en: Light drizzle
ja: 軽い霧雨

en: Moderate drizzle
ja: 穏やかな霧雨

en: Heavy drizzle
ja: 激しい霧雨

en: Freezing drizzle
ja: 凍った霧雨

note: RAIN
en: Rain
ja: 雨

en: Light rain
ja: 軽い雨

en: Moderate rain
ja: 穏やかな雨

en: Heavy rain
ja: 激しい雨

en: Rain showers
ja: 打ちつけるような雨

en: Freezing rain
ja: 凍った雨

note: SNOW
en: Snow
ja: 雪

en: Light snow
ja: 軽い雪

en: Moderate snow
ja: 穏やかな雪

en: Heavy snow
ja: 激しい雪

en: Snowstorm
ja: 吹雪

en: Blowing snowfall
ja: 降り積もる雪

en: Snow showers
ja: 打ちつけるような雪

en: Drifting snow
ja: 雪の吹きだまり

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
ja: 雪の粒

en: Light snow grains
ja: 軽い雪の粒

en: Moderate snow grains
ja: 穏やかな雪の粒

en: Heavy snow grains
ja: 激しい雪の粒

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
ja: 氷晶

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
ja: 霙 (みぞれ)

en: Little sleet
ja: 軽い霙 (みぞれ)

en: Moderate sleet
ja: 穏やかな霙 (みぞれ)

en: Heavy sleet
ja: 激しい霙 (みぞれ)

en: Sleet storm
ja: 霙 (みぞれ) の嵐

en: Showers of sleet
ja: 打ちつけるような霙 (みぞれ)

note: HAIL
en: Hail
ja: 雹 (ひょう)

en: Hailstorm
ja: 雹を伴う嵐

en: Hail showers
ja: 打ちつけるような雹 (ひょう)

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
ja: 小さな雹 (ひょう)

en: Small hailstorm
ja: 雹を伴う小さな嵐

en: Showers of small hail
ja: 打ちつけるような雹 (ひょう)

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
ja: 不明な降雨

note: MIST
en: Mist
ja: 靄 (もや)

note: FOG
en: Fog
ja: 霧

en: Fog in the vicinity
ja: 近隣が霧

en: Shallow fog
ja: 浅い霧

en: Patches of fog
ja: 一部が霧

en: Partial fog
ja: 部分的に霧

en: Freezing fog
ja: 凍った霧

note: SMOKE
en: Smoke
ja: 煙

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
ja: 火山灰

note: SAND
en: Sand
ja: 砂

en: Blowing sand
ja: 風砂

en: Drifting sand
ja: 砂の吹きだまり

note: HAZE
en: Haze
ja: 煙霧

note: SPRAY
en: Blowing sprays
ja: 風のある噴霧

note: DUST
en: Dust
ja: 塵 (じん)

en: Blowing dust
ja: 風のある塵 (じん)

en: Drifting dust
ja: 塵 (じん) の吹きだまり

note: SQUALL
en: Squall
ja: スコール

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
ja: 砂嵐

en: Sandstorm in the vicinity
ja: 近隣が砂嵐

en: Heavy sandstorm
ja: 激しい砂嵐

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
ja: 砂じん嵐

en: Duststorm in the vicinity
ja: 近隣が砂じん嵐

en: Heavy duststorm
ja: 激しい砂じん嵐

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
ja: ろうと雲

note: TORNADO
en: Tornado
ja: 竜巻

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
ja: 塵旋風 (じんせんぷう)

en: Dust whirls in the vicinity
ja: 近隣が塵旋風 (じんせんぷう)

en: %a, %b %d / %H∶%M
ja: %B%-e日 (%a) / %k:%M

en: Unknown observation time
ja: 不明な観察時刻

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: temperature]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: dew]
en: Unknown
ja: 不明

[ctx: humidity]
en: Unknown
ja: 不明

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
ja: %0.1f ノット

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
ja: %.1f マイル/時

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
ja: %.1f キロメートル/時

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
ja: %.1f メートル/秒

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
ja: ビューフォート風力 %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
ja: 不明

en: Calm
ja: 凪

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
ja: ノット

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: mph
ja: マイル/時

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: km/h
ja: キロメートル/時

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in meters per second
en: m/s
ja: メートル/秒

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
ja: ビューフォート風力

[ctx: pressure]
en: Unknown
ja: 不明

note: TRANSLATOR: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
ja: %.2f キロパスカル

note: TRANSLATOR: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
ja: %.2f ヘクトパスカル

note: TRANSLATOR: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
ja: %.3f アトム

[ctx: visibility]
en: Unknown
ja: 不明

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ja: %.1f マイル

note: TRANSLATOR: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
ja: %.1f キロメートル

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
ja: %.0f メートル

en: %H∶%M
ja: %H:%M

en: Retrieval failed
ja: 取得に失敗しました

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
ja: <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a> による気象データ

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
ja: <a href="https://www.met.no/">ノルウェー気象研究所</a>による気象データ

en: Temperature unit
ja: 温度の単位

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
ja: 気象関連で使用される温度の単位。設定可能な値は“kelvin” (ケルビン)、“centigrade” (摂氏)、“fahrenheit” (華氏) です。

en: Distance unit
ja: 距離の単位

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
ja: 気象関連で使用される距離 (例: 視界、重要な事象の距離) の単位。設定可能な値は“meters” (メートル)、“km” (キロメートル)、“miles” (マイル) です。

en: Speed unit
ja: 風速の単位

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
ja: 気象関連で使用される速度 (たとえば風速) の単位。設定可能な値は“ms” (メートル毎秒)、“kph” (キロメートル毎時)、“mph” (マイル毎時)、“knots” (ノット) および“bft” (ビューフォート風力階級) です。

en: Pressure unit
ja: 気圧の単位

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
ja: 気象関連で使用される圧力の単位。設定可能な値は“kpa” (キロパスカル)、“hpa” (ヘクトパスカル)、“mb” (ミリバール。ヘクトパスカルと等価だが違う表記)、“mm-hg” (水銀柱ミリメートル)、“inch-hg” (水銀柱インチ)、“atm” (気圧) です。

en: Default location
ja: デフォルトの場所

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
ja: 天気アプレットのデフォルトの場所。最初のフィールドは表示される名称です。空であれば場所データベースから取得されます。2つ目のフィールドはデフォルトの気象観測地点の METAR コードです。このフィールドは Locations.xml の <code> タグに結びついていなければなりません。3つ目のフィールドは (緯度, 経度) のタプルで、データベースからの値を上書きします。これは日の出や月相の計算にのみ使用され、天気予報には使われません。
