gnome-applets - en to ms translation catalogue (214 entries)

en: Loading…
ms: Memuatkan…

en: Greenwich Mean Time
ms: Waktu Min Greenwich

[ctx: timezone]
en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

en: variable
ms: pembolehubah

en: north
ms: utara

en: north — northeast
ms: utara — timur laut

en: northeast
ms: timur laut

en: east — northeast
ms: t imur — timur laut

en: east
ms: timur

en: east — southeast
ms: timur — tenggara

en: southeast
ms: tenggara

en: south — southeast
ms: selatan — tenggara

en: south
ms: selatan

en: south — southwest
ms: selatan — barat daya

en: southwest
ms: barat daya

en: west — southwest
ms: barat — barat daya

en: west
ms: barat

en: west — northwest
ms: barat — barat laut

en: northwest
ms: barat laut

en: north — northwest
ms: utara — barat laut

en: Variable
ms: Berubah-ubah

en: North
ms: Utara

en: North — Northeast
ms: Utara — Timur Laut

en: Northeast
ms: Timur laut

en: East — Northeast
ms: Timur — Timur Laut

en: East
ms: Timur

en: East — Southeast
ms: Timur — Tenggara

en: Southeast
ms: Tenggara

en: South — Southeast
ms: Selatan — Tenggara

en: South
ms: Selatan

en: South — Southwest
ms: Selatan — Barat Daya

en: Southwest
ms: Barat daya

en: West — Southwest
ms: Barat — Barat Daya

en: West
ms: Barat

en: West — Northwest
ms: Barat — Barat Laut

en: Northwest
ms: Barat laut

en: North — Northwest
ms: Utara — Barat Laut

[ctx: wind direction]
en: Invalid
ms: Tidak Sah

[ctx: wind direction]
en: invalid
ms: tidak Sah

en: clear sky
ms: langit cerah

en: broken clouds
ms: awan terpecah

en: scattered clouds
ms: awan berselerak

en: few clouds
ms: sedikit berawan

en: overcast
ms: mendung

en: Clear sky
ms: Langit cerah

en: Broken clouds
ms: Awan terpecah

en: Scattered clouds
ms: Awan berselerak

en: Few clouds
ms: Sedikit berawan

en: Overcast
ms: Mendung

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
ms: Tidak Sah

[ctx: sky conditions]
en: invalid
ms: tidak Sah

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
ms: ribut petir

note: DRIZZLE
en: drizzle
ms: renyai

en: light drizzle
ms: renyai ringan

en: moderate drizzle
ms: sederhana renyai

en: heavy drizzle
ms: renyai lebat

en: freezing drizzle
ms: gerimis sejuk beku

note: RAIN
en: rain
ms: hujan

en: light rain
ms: hujan renyai

en: moderate rain
ms: hujan sederhana lebat

en: heavy rain
ms: hujan lebat

en: rain showers
ms: pancuran hujan

en: freezing rain
ms: hujan membeku

note: SNOW
en: snow
ms: salji

en: light snow
ms: salji ringan

en: moderate snow
ms: salji sederhana lebat

en: heavy snow
ms: salji lebat

en: snowstorm
ms: ribut salji

en: blowing snowfall
ms: salji turun yang meniup

en: snow showers
ms: pancuran salji

en: drifting snow
ms: salji hanyut

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
ms: bijian salji

en: light snow grains
ms: bijian salji ringan

en: moderate snow grains
ms: bijian salji sederhana

en: heavy snow grains
ms: bijian salji lebat

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
ms: kristal ais

note: ICE_PELLETS
en: sleet
ms: hujan beku

en: little sleet
ms: sedikit hujan beku

en: moderate sleet
ms: hujan beku sederhana

en: heavy sleet
ms: hujan beku lebat

en: sleet storm
ms: ribut hujan beku

en: showers of sleet
ms: pancuran hujan beku

note: HAIL
en: hail
ms: hujan batu

en: hailstorm
ms: ribut hujan batu

en: hail showers
ms: pancuran hujan batu

note: SMALL_HAIL
en: small hail
ms: hujan batu kecil

en: small hailstorm
ms: ribut hujan batu kecil

en: showers of small hail
ms: pancuran hujan batu kecil

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
ms: mendakan tidak diketahui

note: MIST
en: mist
ms: kabut

note: FOG
en: fog
ms: kabus

en: fog in the vicinity
ms: kabus di kawasan sekitar

en: shallow fog
ms: kabus tidak tebal

en: patches of fog
ms: kabus di sana sini

en: partial fog
ms: kabus tidak menyeluruh

en: freezing fog
ms: kabus sejuk dingin

note: SMOKE
en: smoke
ms: asap

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
ms: abu gunung berapi

note: SAND
en: sand
ms: pasir

en: blowing sand
ms: pasir ditiup angin

en: drifting sand
ms: hanyutan pasir

note: HAZE
en: haze
ms: berjerebu

note: SPRAY
en: blowing sprays
ms: semburan tiupan

note: DUST
en: dust
ms: berdebu

en: blowing dust
ms: debu ditiup angin

en: drifting dust
ms: hanyutan debu

note: SQUALL
en: squall
ms: badai

note: SANDSTORM
en: sandstorm
ms: ribut pasir

en: sandstorm in the vicinity
ms: ribut pasir di kawasan sekitar

en: heavy sandstorm
ms: ribut pasir kuat

note: DUSTSTORM
en: duststorm
ms: ribut debu

en: duststorm in the vicinity
ms: ribut debu di kawasan sekitar

en: heavy duststorm
ms: ribut debu yang kuat

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
ms: awan puting beliung

note: TORNADO
en: tornado
ms: puting beliung

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
ms: pusaran debu

en: dust whirls in the vicinity
ms: pusaran debu di kawasan sekitar

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
ms: Ribut Petir

note: DRIZZLE
en: Drizzle
ms: Renyai

en: Light drizzle
ms: Renyai ringan

en: Moderate drizzle
ms: Sederhana renyai

en: Heavy drizzle
ms: Renyai yang lebat

en: Freezing drizzle
ms: Gerimis sejuk beku

note: RAIN
en: Rain
ms: Hujan

en: Light rain
ms: Hujan renyai

en: Moderate rain
ms: Hujan sederhana lebat

en: Heavy rain
ms: Hujan lebat

en: Rain showers
ms: Pancuran hujan

en: Freezing rain
ms: Hujan membeku

note: SNOW
en: Snow
ms: Salji

en: Light snow
ms: Salji ringan

en: Moderate snow
ms: Salji sederhana lebat

en: Heavy snow
ms: Salji lebat

en: Snowstorm
ms: Ribut salji

en: Blowing snowfall
ms: Salji turun yang meniup

en: Snow showers
ms: Pancuran salji

en: Drifting snow
ms: Salji hanyut

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
ms: Bijian salji

en: Light snow grains
ms: Bijian salji ringan

en: Moderate snow grains
ms: Bijian salji sederhana

en: Heavy snow grains
ms: Bijian salji lebat

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
ms: Kristal ais

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
ms: Hujan Beku

en: Little sleet
ms: Sedikit hujan beku

en: Moderate sleet
ms: Hujan beku sederhana

en: Heavy sleet
ms: Hujan beku lebat

en: Sleet storm
ms: Ribut hujan beku

en: Showers of sleet
ms: Pancuran hujan beku

note: HAIL
en: Hail
ms: Hujan batu

en: Hailstorm
ms: Ribut hujan batu

en: Hail showers
ms: Pancuran hujan batu

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
ms: Hujan batu kecil

en: Small hailstorm
ms: Ribut hujan batu kecil

en: Showers of small hail
ms: Pancuran hujan batu kecil

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
ms: Mendakan tidak diketahui

note: MIST
en: Mist
ms: Kabut

note: FOG
en: Fog
ms: Kabus

en: Fog in the vicinity
ms: Kabus di kawasan sekitar

en: Shallow fog
ms: Kabus tidak tebal

en: Patches of fog
ms: Kabus di sana sini

en: Partial fog
ms: Kabus tidak menyeluruh

en: Freezing fog
ms: Kabus sejuk dingin

note: SMOKE
en: Smoke
ms: Asap

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
ms: Abu gunung berapi

note: SAND
en: Sand
ms: Pasir

en: Blowing sand
ms: Pasir ditiup angin

en: Drifting sand
ms: Hanyutan pasir

note: HAZE
en: Haze
ms: Berjerebu

note: SPRAY
en: Blowing sprays
ms: Semburan tiupan

note: DUST
en: Dust
ms: Berdebu

en: Blowing dust
ms: Debu ditiup angin

en: Drifting dust
ms: Hanyutan debu

note: SQUALL
en: Squall
ms: Badai

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
ms: Ribut pasir

en: Sandstorm in the vicinity
ms: Ribut pasir di kawasan sekitar

en: Heavy sandstorm
ms: Ribut pasir kuat

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
ms: Ribut debu

en: Duststorm in the vicinity
ms: Ribut debu di kawasan sekitar

en: Heavy duststorm
ms: Ribut debu yang kuat

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
ms: Awan puting beliung

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
ms: Pusaran debu

en: Dust whirls in the vicinity
ms: Pusaran debu di kawasan sekitar

en: Unknown observation time
ms: Masa pencerapan tidak diketahui

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

note: TRANSLATOR: This is the temperature in kelvin (U+212A KELVIN SIGN) * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the degrees sign
en: %d K
ms: %d K

[ctx: temperature]
en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

[ctx: dew]
en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

[ctx: humidity]
en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
ms: %0.1f knot

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
ms: %.1f bsj

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
ms: %.1f km/j

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
ms: Tekanan Beaufort %.1f

[ctx: wind speed]
en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

en: Calm
ms: Tenang

[ctx: pressure]
en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

[ctx: visibility]
en: Unknown
ms: Tidak Diketahui

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
ms: %.1f batu

en: Retrieval failed
ms: Pemerolehan gagal

note: Translators: %d is an error code, and %s the error string
en: Failed to get METAR data: %d %s.
ms: Gagal mendapatkan data METAR: %d %s.

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
ms: Data cuaca daripada <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>
ms: Data cuaca daripada <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>

en: URL for the radar map
ms: URL untuk peta radar

en: The custom URL from where to retrieve a radar map, or empty for disabling radar maps.
ms: URL suai yang mana mendapatkan peta radar, atau kosongkan untuk lumpuhkan peta radar.

en: Temperature unit
ms: Unit suhu

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
ms: Unit suhu yang digunakan untuk menunjukkan keadaan cuaca. Nilai yang sah ialah “kelvin”, “sentigred” and “fahrenhait”.

en: Distance unit
ms: Unit jarak

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
ms: Unit jarak yang digunakan untuk menunjukkan keadaan cuaca (sebagai contoh ketampakan atau jarak peristiwa penting). Nilai yang sah ialah “meter”, “km” dan “batu”.

en: Speed unit
ms: Unit kelajuan

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
ms: Unit kelajuan yang digunakan untuk menunjukkan keadaan cuaca (sebagai contoh untuk kelajuan angin). Nilai yang sah ialah “ms” (meter sesaat), “kph” (kilometer sesaat), “bsj” (batu sejam), “knot” dan “bft” (Skala Beaufort).

en: Pressure unit
ms: Unit tekanan

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
ms: Unit tekanan yang digunakan untuk menunjukkan keadaan cuaca. Nilai yang sah adalah “kpa” (kilopascal), “hpa” (hektopascal), “mb” (millibar, setara matematik dengan 1 hPa tetapi ditunjukkan berlainan), “mm-hg” (millimeter raksa), “inch-hg” (inci raksa), “atm” (atmosfera).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
ms: ('', 'KNYC', tiada apa-apa)

en: Default location
ms: Lokasi lalai

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
ms: Lokasi lalai untuk aplet cuaca. Medan pertama ialah nama yang akan ditunjukkan. Jika kosong, ia akan diambil dari pangkalan data lokasi. Medan kedua ialah kod METAR untuk stesen cuaca lalai. Ia tidak boleh kosong dan mesti ada tag <code> dalam fail Locations.xml. Medan ketiga ialah tupel bagi (latitud, longitud), untuk membatalkan nilai yang diambil dari pangkalan data. Ia hanya digunakan untuk pengiraan matahari terbit dan fasa bulan, bukan untuk ramalan cuaca.
