libgweather - en to pl translation catalogue (225 entries)

en: variable
pl: zmienny

en: north
pl: północny

en: north — northeast
pl: północny — północno‑wschodni

en: northeast
pl: północno‑wschodni

en: east — northeast
pl: wschodni — północno‑wschodni

en: east
pl: wschodni

en: east — southeast
pl: wschodni — południowo‑wschodni

en: southeast
pl: południowo‑wschodni

en: south — southeast
pl: południowy — południowo‑wschodni

en: south
pl: południowy

en: south — southwest
pl: południowy — południowo‑zachodni

en: southwest
pl: południowo‑zachodni

en: west — southwest
pl: zachodni — południowo‑zachodni

en: west
pl: zachodni

en: west — northwest
pl: zachodni — północno‑zachodni

en: northwest
pl: północno‑zachodni

en: north — northwest
pl: północny — północno‑zachodni

en: Variable
pl: Zmienny

en: North
pl: Północny

en: North — Northeast
pl: Północny — północno‑wschodni

en: Northeast
pl: Północno‑wschodni

en: East — Northeast
pl: Wschodni — północno‑wschodni

en: East
pl: Wschodni

en: East — Southeast
pl: Wschodni — południowo‑wschodni

en: Southeast
pl: Południowo‑wschodni

en: South — Southeast
pl: Południowy — południowo‑wschodni

en: South
pl: Południowy

en: South — Southwest
pl: Południowy — południowo‑zachodni

en: Southwest
pl: Południowo‑zachodni

en: West — Southwest
pl: Zachodni — południowo‑zachodni

en: West
pl: Zachodni

en: West — Northwest
pl: Zachodni — północno‑zachodni

en: Northwest
pl: Północno‑zachodni

en: North — Northwest
pl: Północny — północno‑zachodni

[ctx: wind direction]
en: Invalid
pl: Niewłaściwy

[ctx: wind direction]
en: invalid
pl: niewłaściwy

en: clear sky
pl: bezchmurnie

en: broken clouds
pl: pochmurnie

en: scattered clouds
pl: umiarkowane zachmurzenie

en: few clouds
pl: niewielkie zachmurzenie

en: overcast
pl: całkowite zachmurzenie

en: Clear sky
pl: Bezchmurnie

en: Broken clouds
pl: Pochmurnie

en: Scattered clouds
pl: Umiarkowane zachmurzenie

en: Few clouds
pl: Niewielkie zachmurzenie

en: Overcast
pl: Całkowite zachmurzenie

[ctx: sky conditions]
en: Invalid
pl: Niewłaściwe

[ctx: sky conditions]
en: invalid
pl: niewłaściwe

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: thunderstorm
pl: burza

note: DRIZZLE
en: drizzle
pl: mżawka

en: light drizzle
pl: lekka mżawka

en: moderate drizzle
pl: umiarkowana mżawka

en: heavy drizzle
pl: obfita mżawka

en: freezing drizzle
pl: marznąca mżawka

note: RAIN
en: rain
pl: deszcz

en: light rain
pl: lekki deszcz

en: moderate rain
pl: umiarkowany deszcz

en: heavy rain
pl: ulewny deszcz

en: rain showers
pl: przelotny deszcz

en: freezing rain
pl: marznący deszcz

note: SNOW
en: snow
pl: śnieg

en: light snow
pl: lekki śnieg

en: moderate snow
pl: umiarkowany śnieg

en: heavy snow
pl: obfity śnieg

en: snowstorm
pl: śnieżyca

en: blowing snowfall
pl: zawieja śnieżna

en: snow showers
pl: przelotny śnieg

en: drifting snow
pl: zamieć śnieżna

note: SNOW_GRAINS
en: snow grains
pl: śnieg ziarnisty

en: light snow grains
pl: lekki śnieg ziarnisty

en: moderate snow grains
pl: umiarkowany śnieg ziarnisty

en: heavy snow grains
pl: obfity śnieg ziarnisty

note: ICE_CRYSTALS
en: ice crystals
pl: słupki lodowe

note: ICE_PELLETS
en: sleet
pl: deszcz ze śniegiem

en: little sleet
pl: niewielki deszcz ze śniegiem

en: moderate sleet
pl: umiarkowany deszcz ze śniegiem

en: heavy sleet
pl: obfity deszcz ze śniegiem

en: sleet storm
pl: burza z deszczem i śniegiem

en: showers of sleet
pl: przelotny deszcz ze śniegiem

note: HAIL
en: hail
pl: grad

en: hailstorm
pl: burza gradowa

en: hail showers
pl: przelotny grad

note: SMALL_HAIL
en: small hail
pl: krupa lodowa

en: small hailstorm
pl: burza krupy lodowej

en: showers of small hail
pl: przelotna krupa lodowa

note: PRECIPITATION
en: unknown precipitation
pl: nieznane opady

note: MIST
en: mist
pl: zamglenie

note: FOG
en: fog
pl: mgła

en: fog in the vicinity
pl: mgła w pobliżu

en: shallow fog
pl: przelotna mgła

en: patches of fog
pl: płaty mgły

en: partial fog
pl: częściowa mgła

en: freezing fog
pl: marznąca mgła

note: SMOKE
en: smoke
pl: dym

note: VOLCANIC_ASH
en: volcanic ash
pl: popiół wulkaniczny

note: SAND
en: sand
pl: piasek

en: blowing sand
pl: zawieja piaskowa

en: drifting sand
pl: zamieć piaskowa

note: HAZE
en: haze
pl: zmętnienie

note: SPRAY
en: blowing sprays
pl: zawieja pyłu wodnego

note: DUST
en: dust
pl: pył

en: blowing dust
pl: zawieja pyłowa

en: drifting dust
pl: zamieć pyłowa

note: SQUALL
en: squall
pl: nawałnica

note: SANDSTORM
en: sandstorm
pl: burza piaskowa

en: sandstorm in the vicinity
pl: burza piaskowa w pobliżu

en: heavy sandstorm
pl: ciężka burza piaskowa

note: DUSTSTORM
en: duststorm
pl: burza pyłowa

en: duststorm in the vicinity
pl: burza pyłowa w pobliżu

en: heavy duststorm
pl: ciężka burza pyłowa

note: FUNNEL_CLOUD
en: funnel cloud
pl: trąba powietrzna

note: DUST_WHIRLS
en: dust whirls
pl: wiry pyłowe

en: dust whirls in the vicinity
pl: wiry pyłowe w pobliżu

note: TRANSLATOR: If you want to know what "blowing" "shallow" "partial" * etc means, you can go to http://www.weather.com/glossary/ and * http://www.crh.noaa.gov/arx/wx.tbl.php NONE
en: Thunderstorm
pl: Burza

note: DRIZZLE
en: Drizzle
pl: Mżawka

en: Light drizzle
pl: Lekka mżawka

en: Moderate drizzle
pl: Umiarkowana mżawka

en: Heavy drizzle
pl: Obfita mżawka

en: Freezing drizzle
pl: Marznąca mżawka

note: RAIN
en: Rain
pl: Deszcz

en: Light rain
pl: Lekki deszcz

en: Moderate rain
pl: Umiarkowany deszcz

en: Heavy rain
pl: Ulewny deszcz

en: Rain showers
pl: Przelotny deszcz

en: Freezing rain
pl: Marznący deszcz

note: SNOW
en: Snow
pl: Śnieg

en: Light snow
pl: Lekki śnieg

en: Moderate snow
pl: Umiarkowany śnieg

en: Heavy snow
pl: Obfity śnieg

en: Snowstorm
pl: Śnieżyca

en: Blowing snowfall
pl: Zawieja śnieżna

en: Snow showers
pl: Przelotny śnieg

en: Drifting snow
pl: Zamieć śnieżna

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
pl: Śnieg ziarnisty

en: Light snow grains
pl: Lekki śnieg ziarnisty

en: Moderate snow grains
pl: Umiarkowany śnieg ziarnisty

en: Heavy snow grains
pl: Obfity śnieg ziarnisty

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
pl: Słupki lodowe

note: ICE_PELLETS
en: Sleet
pl: Deszcz ze śniegiem

en: Little sleet
pl: Niewielki deszcz ze śniegiem

en: Moderate sleet
pl: Umiarkowany deszcz ze śniegiem

en: Heavy sleet
pl: Obfity deszcz ze śniegiem

en: Sleet storm
pl: Burza z deszczem i śniegiem

en: Showers of sleet
pl: Przelotny deszcz ze śniegiem

note: HAIL
en: Hail
pl: Grad

en: Hailstorm
pl: Burza gradowa

en: Hail showers
pl: Przelotny grad

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
pl: Krupa lodowa

en: Small hailstorm
pl: Burza krupy lodowej

en: Showers of small hail
pl: Przelotna krupa lodowa

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
pl: Nieznane opady

note: MIST
en: Mist
pl: Zamglenie

note: FOG
en: Fog
pl: Mgła

en: Fog in the vicinity
pl: Mgła w pobliżu

en: Shallow fog
pl: Przelotna mgła

en: Patches of fog
pl: Płaty mgły

en: Partial fog
pl: Częściowa mgła

en: Freezing fog
pl: Marznąca mgła

note: SMOKE
en: Smoke
pl: Dym

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
pl: Popiół wulkaniczny

note: SAND
en: Sand
pl: Piasek

en: Blowing sand
pl: Zawieja piaskowa

en: Drifting sand
pl: Zamieć piaskowa

note: HAZE
en: Haze
pl: Zmętnienie

note: SPRAY
en: Blowing sprays
pl: Zawieja pyłu wodnego

note: DUST
en: Dust
pl: Pył

en: Blowing dust
pl: Zawieja pyłowa

en: Drifting dust
pl: Zamieć pyłowa

note: SQUALL
en: Squall
pl: Nawałnica

note: SANDSTORM
en: Sandstorm
pl: Burza piaskowa

en: Sandstorm in the vicinity
pl: Burza piaskowa w pobliżu

en: Heavy sandstorm
pl: Ciężka burza piaskowa

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
pl: Burza pyłowa

en: Duststorm in the vicinity
pl: Burza pyłowa w pobliżu

en: Heavy duststorm
pl: Ciężka burza pyłowa

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
pl: Trąba powietrzna

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
pl: Wiry pyłowe

en: Dust whirls in the vicinity
pl: Wiry pyłowe w pobliżu

en: %a, %b %d / %H∶%M
pl: %a %-d %b, %H∶%M

en: Unknown observation time
pl: Nieznany czas obserwacji

[ctx: sky conditions]
en: Unknown
pl: Nieznane

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Fahrenheit * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the * degrees sign (U+00B0), followed by the letter F
en: %.1f °F
pl: %.1f °F

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Fahrenheit * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the * degrees sign (U+00B0), followed by the letter F
en: %d °F
pl: %d °F

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Celsius * with a non-break space (U+00A0) between the digits and * the degrees sign (U+00B0), followed by the letter C
en: %.1f °C
pl: %.1f °C

note: TRANSLATOR: This is the temperature in degrees Celsius * with a non-break space (U+00A0) between the digits and * the degrees sign (U+00B0), followed by the letter C
en: %d °C
pl: %d °C

note: TRANSLATOR: This is the temperature in kelvin (U+212A KELVIN SIGN) * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the degrees * sign
en: %.1f K
pl: %.1f K

note: TRANSLATOR: This is the temperature in kelvin (U+212A KELVIN SIGN) * with a non-break space (U+00A0) between the digits and the degrees * sign
en: %d K
pl: %d K

[ctx: temperature]
en: Unknown
pl: Nieznana

[ctx: dew]
en: Unknown
pl: Nieznane

[ctx: humidity]
en: Unknown
pl: Nieznana

note: TRANSLATOR: This is the humidity in percent
en: %.f%%
pl: %.f⁠%%

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: %0.1f knots
pl: %0.1f w.

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in miles per hour
en: %.1f mph
pl: %.1f mph

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in kilometers per hour
en: %.1f km/h
pl: %.1f km/h

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in meters per second
en: %.1f m/s
pl: %.1f m/s

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force %.1f
pl: %.1f B

[ctx: wind speed]
en: Unknown
pl: Nieznana

en: Calm
pl: Bezwietrznie

note: TRANSLATOR: This is the wind speed in knots
en: knots
pl: w.

note: TRANSLATOR: This is the wind speed as a Beaufort force factor * (commonly used in nautical wind estimation).
en: Beaufort force
pl: B

[ctx: pressure]
en: Unknown
pl: Nieznane

note: TRANSLATOR: This is pressure in inches of mercury
en: %.2f inHg
pl: %.2f inHg

note: TRANSLATOR: This is pressure in millimeters of mercury
en: %.1f mmHg
pl: %.1f mmHg

note: TRANSLATOR: This is pressure in kiloPascals
en: %.2f kPa
pl: %.2f kPa

note: TRANSLATOR: This is pressure in hectoPascals
en: %.2f hPa
pl: %.2f hPa

note: TRANSLATOR: This is pressure in millibars
en: %.2f mb
pl: %.2f mbar

note: TRANSLATOR: This is pressure in atmospheres
en: %.3f atm
pl: %.3f atm

[ctx: visibility]
en: Unknown
pl: Nieznana

note: TRANSLATOR: This is the visibility in miles
en: %.1f miles
pl: %.1f mi

note: TRANSLATOR: This is the visibility in kilometers
en: %.1f km
pl: %.1f km

note: TRANSLATOR: This is the visibility in meters
en: %.0fm
pl: %.0f m

en: Retrieval failed
pl: Pobranie się nie powiodło

en: Weather data from the <a href="https://openweathermap.org">Open Weather Map project</a>
pl: Prognoza pogody z <a href="https://openweathermap.org">projektu Open Weather Map</a>

note: The new (documented but not advertised) API is less strict in the format of the attribution, and just requires a generic CC-BY compatible attribution with a link to their service. That's very nice of them!
en: Weather data from the <a href="https://www.met.no/">Norwegian Meteorological Institute</a>.
pl: Prognoza pogody z <a href="https://www.met.no/">Norweskiego Instytutu Meteorologicznego</a>.

en: Temperature unit
pl: Jednostka temperatury

en: The unit of temperature used for showing weather. Valid values are “kelvin”, “centigrade” and “fahrenheit”.
pl: Jednostka temperatury używana do wyświetlania pogody. Prawidłowe wartości to „kelvin” (skala Kelvina), „centigrade” (skala Celsjusza) i „fahrenheit” (skala Fahrenheita).

en: Distance unit
pl: Jednostka odległości

en: The unit of distance used for showing weather (for example for visibility or for distance of important events). Valid values are “meters”, “km” and “miles”.
pl: Jednostka odległości używana do wyświetlania pogody (na przykład widoczności lub odległości od ważnych wydarzeń). Prawidłowe wartości to „meters” (metry), „km” (kilometry) i „miles” (mile).

en: Speed unit
pl: Jednostka prędkości

en: The unit of speed used for showing weather (for example for wind speed). Valid values are “ms” (meters per second), “kph” (kilometers per hour), “mph” (miles per hour), “knots” and “bft” (Beaufort scale).
pl: Jednostka prędkości używana do wyświetlania pogody (na przykład prędkości wiatru). Prawidłowe wartości to „ms” (metry na sekundę), „kph” (kilometry na godzinę), „mph” (mile na godzinę), „knots” (węzły) i „bft” (skala Beauforta).

en: Pressure unit
pl: Jednostka ciśnienia

en: The unit of pressure used for showing weather. Valid values are “kpa” (kilopascal), “hpa” (hectopascal), “mb” (millibar, mathematically equivalent to 1 hPa but shown differently), “mm-hg” (millimeters of mercury), “inch-hg” (inches of mercury), “atm” (atmospheres).
pl: Jednostka ciśnienia używana do wyświetlania pogody. Prawidłowe wartości to „kpa” (kilopaskal), „hpa” (hektopaskal), „mb” (milibar, matematycznie odpowiednik 1 hPa, ale inaczej wyświetlone), „mm-hg” (milimetry słupka rtęci), „inch-hg” (cale słupka rtęci) i „atm” (atmosfery).

note: TRANSLATORS: pick a default location to use in the weather applet. This should usually be the largest city or the capital of your country. If you're not picking a <location> in the database, don't forget to set name and coordinates. Do NOT change or localize the quotation marks!
en: ('', 'KNYC', nothing)
pl: ('', 'EPWA', nothing)

en: Default location
pl: Domyślne położenie

en: The default location for the weather applet. The first field is the name that will be shown. If empty, it will be taken from the locations database. The second field is the METAR code for the default weather station. It must not be empty and must correspond to a <code> tag in the Locations.xml file. The third field is a tuple of (latitude, longitude), to override the value taken from the database. This is only used for sunrise and moon phase calculations, not for weather forecast.
pl: Domyślne położenie dla apletu pogody. Pierwsze pole to wyświetlana nazwa. Jeśli jest puste, to zostanie pobrane z bazy danych położeń. Drugie pole to kod METAR dla domyślnej stacji pogodowej. Nie może być puste i musi odpowiadać znacznikowi <code> w pliku Locations.xml. Trzecie pole jest krotką (szerokość, długość), zastępującą wartość pobraną z bazy danych. Jest to używane tylko do obliczania wschodu słońca i faz księżyca, nie do prognozy pogody.
